NIEUWE APELDOORNSE COURANT Critiek, in vragende vorm, en bezorgdheid Eerste evacué's in paleis Het Loo aangekomen Garanties voor de toekomst? 68 doden in Halsteren Eén en dertig milüoen Neo-nazi-organisatie in Duitsland verboden Leiders (onder ivie ex-gouwleider) in arrest gesteld Groep bejaarden uit Zierikzee kreeg gastvrij onderdak Gelders Dagblad Woensdag 11 Februari 1953 50e Jaargang No. 16292 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. nun. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener 1 Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 I Kamerdebat over watersnood De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag onder zeer grote belangstelling in aanwezigheid van minister-president dr \V'. Drees en elf andere ministers, o.w. de ministers van Binn. Zaken, Econ. Zaken, Landbouw, Wederop bouw. Oorlog, Sociale Zaken en Waterstaat, begonnen met de behandeling van de regeringsnota over de watersnood 1953, welk staatsstuk door de minister-president is ingediend het telt ongeveer veertien duizend woorden. Achter de regeringstafel waren een drietal weerkaarten en een grote overzichtskaart van het rampgebied opgesteld. Nadat voorzitter Kortenhorst om één uur de vergadering had geopend, stelde hij voor de beraadslagingen om half vier te beginnen, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen de nota, die velen van hen slechts enkele uren tevoren had bereikt, nader te bestuderen en in hun respec tieve fracties te bespreken. Bovendien stelde hij voor de spreektijd in eerste termijn voor iedere fractie te bepalen op vijftig minuten. Dit laatste voorstel werd, nadat de heren Wagenaar en Gortzak zich er tegen hadden verzet, eveneens z. h. s. door de Kamer aangenomen. Tenslotte stelde dr Kortenhorst voor de beraadslagingen ook Dinsdagavond voort te zetten. De regering zal hedenmiddag antwoorden. Ondanks de korte tijd van voorbereiding hebben de Kamerleden zich ze-er intens in deze ramp-materie verdiept en bezorgde vragen gesteld. Bijzondere wijze van financiering bepleit Mr Burger (PvdA) uitte grote lof voor het daadwerkelijke medeleven van ons koninklijk huis. „Nu eisen wij voor alles actie van de regering"; een meer gedetailleerde be spreking is pas later, op een passend moment aan de orde te stellen. De taak van de Kamer is voor het ogenblik constructieve voorstellen aan de hand te doen en die inlichtingen van de re gering te vragen, die in het algemeen belang wenselijk zijn. Niet dat de Ka mers geen crilische taak zouden heb ben; teneinde deze zaak zo nuttig mo gelijk te kunnen uitoefenen achtte mr Burger de instelling van een speciale Kamercommissie noodzakelijk. De civielcn en militairen verdienen grote dank voor alles, wat door hen werd verricht. Zeker, er zijn kleinere en grotere fouten gemaakt, maar dit kan en mag niemand verwonderen, die zich rekenschap geeft van de enor me organisatie, die in actie moest ko men. Technische commissie De solidariteilsreactie van ons volk achtte de PvdA-afgevaardigde boven alle lof verheven. Uitvoerig ging hij vervolgens in op de omvang van de ramp en verklaarde met klem het her stelbeleid ten volle te zullen steunen. Het departement van Waterstaat zal in de toekomst een veel ruimere hand moeten hebben dan in het jongste ver leden. Wel gaat .nu de roep „Sluit de zeegalen af", maar hier zijn wij nog in geen jaren aan toe, meende mr Bur ger. Mede omdat het departement voorshands met werk overladen is en voorts omdat veel studie noodzakelijk zal zijn. In dit verband vroeg mr Bur ger om de instelling van een breed samengestelde technische commissie, die binnen twee jaar in het openbaar zal adviseren. Ook de waterschapswetgeving ver dient de aandacht, daar het huidige systeem van tal van kleine water schappen niet heeft bevredigd. Mr Bur ger vroeg vervolgens nadere inlichtin gen over de gang van zaken bij de ra dio en de coördinatie der hulpverle ning. Nadrukkelijk wilde hy zich distan- cïëren van de rcgeringsbeslissing inza ke de basis van dc schadevergoeding. Een directe leniging van tijdelijke nood is hier nodig; de thans tot voor- HALSTEREN. Volgens opgave van het gemeentehuis te Halsteren zijn op hel ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de watersnood ge teld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. Rampenfonds DEN HAAG- Bij het Nationaal Ra_..penfonds is tot Dinsdag avond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. beeld genomen oorlogsschaderegeling is hem in vele opzichten niet duidelijk. Omstandig informeerde mr Burger naar de financiële en fiscale gevolgen van de ramp. Morele verplichtingen Op grond van morele verplichtingen bestreed mr Burger de opvatting, dat de schadevergoeding nu niet anders zou moeten en kunnen zijn dan in 1945. Hij meende dat integendeel de natio nale gemeenschap thans een zodanige schadeloosstelling moet geven, dat grote bevolkingsgroepen een integrale schadevergoeding ontvangen. De gun stiger omstandigheden in de rest van Nederland maken dit mogelijk. Het had hem in hoge mate bevreemd dat het sociale aspect in de regerings nota zo weinig aandacht had gekregen. Hij drong er de bij de regering boven dien op aan volle aandacht te schen ken aan de psychische gevolgen van deze ramp. De heer N. van de Heuvel (KVP) vroeg zich af of er voor de toe komst geen nog betere voorzorgen kunnen worden genomen teneinde ieder onnodig risico te vermijden. Spoed en openbaarheid zijn in dezen dringend gewenst. Zou de regering dc Kamer niet van tijd tot tqd op dc hoogte willen houden? Spontaan en zonder dralen is alle menselijk mogelijke hulp geboden. Een verdere decentralisatie der hulpver lening achtte de heer Van de Heuvel echter noodzakelijk evenals het opbou wen van grote voorraden van hulp middelen en materialen. Ook voor het herstel zal, hoezeer ook centralisatie bij de rijkswaterstaat ge wenst is, nauwe samenwerking met de plaatselijke en regionale autoritéiten geboden zijn. Men vermijde zoveel mo gelijk onnodig tijdverlies door te grote ambtelijke bemoeiingen. Inzake de evacuatie bepleitte de KVP- afgevaardigae met name een gezins hereniging en een verdere spreiding. Deze ramp moet in haar financiële ge volgen worden gedragen door ons ge hele 'volk. Slechts christelijke saamho righeid en liefde voor de naaste kun nen hier uitkomst brengen. (Zie. vervolg pag. 3, eerste blad.) BONN GRIJPT IN BONN. De Westduitse regering heeft de ontbinding bevolen van het Freikorps Deulschland, een uiterst rechtse organisatie. Vier leiders zijn gear resteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Oostenrijkse gouwleider, Frauenfeld genaamd en de voorzitter van de „Broederschap", een vereniging van oudstrijders. Voorts is bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen dr Scheel, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearres teerd samen met de groep-Naumann, verdacht van landverraad. Bij 35 leden van het Freikorps is huiszoeking verricht. Het korps telde 1000 en misschien wel 2000 leden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde verklaard. Het is ontbonden op grond van artikel 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de constitutionele orde. Nog steeds gebonden aan Hitiers opvolger Het kabinet noemt het korps een nieuw-nazistische, para-militaire orga nisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hit- Ier en groot-admiraal Karl Dönitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Dönitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden). Het stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken. Als een der mede-oprichters van de broederschap, wier leider Beck-Broich- sitter in verband met de actie der Duit se politie tegen het nazistische Vrij corps Duitsland is gearresteerd, wordt genoemd dr Achenbach, de voorzitter van de buitenlandse commissie van de liberale partij. Achenbach treedt thans op als verdediger van de door de Brit- Geen kortere dienst voor de soldaten l LONDEN. Premier Churchill beeft meegedeeld dat de Britse regering op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van twee jaar beoogt. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat een dergelijke maatregel in geheel Europa wanhoop zou brengen en de betrekkingen met de Verenigde Staten nog moeilijker zou maken dan die op het ogenblik al zijn. DE WINTER HEEFT DE transport leiders van de legers der Verenigde Naties in Korea voor een zware taak gesteld. Vele wegen zijn voor gemo toriseerde voertuigen practisch on berijdbaar en in vele gevallen neemt men nu de meest primitieve transportmethodes der bevolking over. Enige Franse soldaten voor ravitaillering op weg met een ossen wagen Plunderaar vermomd als arts Diefstal van hulp goederen DEN HAAG. Een 36-jarige hoofd commies bij een der ministeries in Den Haag is door de politie gearresteerd, wegens' diefstal van ingezamelde goe deren. Hij had in de nacht van Don derdag op Vrijdag in de Houtrusthal- len vrijwillig geholpen bij het sorteren van goederen en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gesto ken. Collega's die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de officier van justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Voorts is te Dordrecht gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag, die met een rode-kruiscolonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op eigen gele genheid naar Zierikzee begeven, waar hij voorzien van een rode-kruistas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde c.d. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht te rugbracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie, die allerlei goederen vond, welke tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerd redder se politie gearresteerde neonazistische leider Naumann. De Broederschap werd reeds in de eerste jaren na de oorlog opgericht als een geheime orga nisatie van oud-officieren. Zij is nadien gesplitst in een groep onder leiding van zekere Franke-Grieksch, die op samenwerking met de Russen wilde aanstevenen en in een nazistische groep onder leiding van Beck-Broich- sitter. Franke-Grieksch is inmiddels naar Oost-Duitsland uitgeweken. De gearresteerde vroegere gouwleider Frauenfeld was Oostenrijker. Hij kreeg van Hitier een leidende functie in de culturele organisatie der partij en ont wierp onder meer een plan om de be volking van Zuid-Tirol over te plan ten naar de Krim, om daarmee een wrijvingspunt tussen Duitsland en Ita lië uit te schakelen. MET BEHULP VAN 33 POMPEN is men er nagenoeg in geslaagd met het leegzuigen van „De Vest" (pol der Bevershoek) te 's-Gravendeel. Op de foto ziet u hoe het water van uit de polder in het kanaal geloosd wordt Gisteravond heeft paleis Het Loo de eerste evacué's uit het rampgebied ontvangen. Het zijn veertien bejaarde mensen uit Zierikzee, die in de loop van vandaag gezelschap zouden krijgen van een grote groep bewoners van een Zierikzee's tehuis voor ouden van dagen, dat onder water kwam te staan. Zij zijn, vanzelfsprekend, met grote hartelijkheid ontvangen en voelden zich reeds vanmorgen, voorzover thans mogelijk, geheel thuis in het grote huis van de Koningin, dat hen zo spontaan ter beschikking werd gesteld. In totaal zijn in het paleis vier en dertig kamers in gereedheid gebracht, waarin ongeveer honderd evacué's kunnen worden gehuisvest. Het is er wij mochten er vanmorgen even een kijkje nemen met ir S. G. van Geuns verrukkelijk warm en de sigaren, vertelde ons glunderend een oude Zeeuw, zijn best! Prinses gaf kampeerbarak Er is in de laatste dagen in korte tijd zeer veel werk verzet in het pa leis, vertelde de heer Van Geuns. Za terdagmiddag kikten wij er pas over, dat we wel wat bedden zouden moe ten lenen en Zaterdagavond hadden wij, dank zij de zorgen van Apel- doornse hotelhouders, alles wat wij op dat gebied maar wensten. Voorts werd voor alle kamers en voor heel wat badkamers de verwar ming in orde gemaakt. Enkele kamers werden geschikt gemaakt voor recrea tie- en conversatiezalen enz. Heel veel werk wordt ook gedaan door de help sterscolonne van het Rode Kruis in Apeldoorn, geleid door dr A. Roest Crollius en door andere dames en he ren van het Rode Kruis, onder leiding van de voorzitter, de heer T. L. Vee- ren. Inwoners van Stavenisse: Adres opgeven aan gemeentehuis Tholen BREDA. De burgemeester van Sta venisse heeft alle geëvacueerde inwo ners van deze plaats verzocht, schrif telijk hun huidige adres op te geven aan de secretaris van Stavenisse, ge meentehuis Tholen. Dit dient om een overzicht te verkrijgen van het totaal aantal Stavenissers, dat gered is kun nen worden. Practisch gesproken is nu de ge hele Oostelijke vleugel van het paleis tot hotel omgetoverd. En wat voor een hotel! De „Bruine Kamer" en de zg. „Kleine Eetzaal", met (17de-eemvse) decoraties van Marot, zijn eetzalen geworden. De Zierikzeese gasten zul len er hun ogen uitkijken. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de Koninklijke barak bij het Aardhuis, waarin vroeger prinses Juliana kam peerde, laten wegnemen en aangebo den aan de Zeeuwse autoriteiten, die er nu bij Zierikzee arbeiders in zullen huisvesten die aan de drooglegging werken. Het is een houten huis, met verschillende kleine kamers, 20 m lang en 5 m breed. De barak is hedenmor gen op twee trailers van de fa A. v. d. Scheur zuidwaarts vertrokken. De ba rak deed destijds ook dienst, vertelde de heer Van Geuns, na de storm bij Neede. Twee timmerlieden van het paleis zijn nu mee om de barak in Zierikzee weer op te bouwen. Helpsters gevraagd. In de Koninklijke Stallen, opzij van het paleis, is een legertje dames bezig, met hulp van enkele militairen, met het sorteren van kleding. Daar worden ook. in keurige kleedkamertjes, de evacué's geholpen. Men komt er echter vele handen tekort en derhalve werd ons verzocht een dringend beroep te doen op Apc-ldoornse burgeressen om zich tenminste voor een paar dagen beschikbaar te stellen. Benieuwd zijn de dames-leidsters voorts naar het adres van een humoristische mijn heer, die gisteren een bod deed op een partij onbruikbare goederen, deze prompt betaalde, doch liet waar ze waren. Gegadigden voor hulp in de Kon. Stallen, zo werd ons verzekerd, kun nen zich elk uur van de dag melden. Verwachting Tot Donderdag avond: NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust lijdelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. 12 FEBRUARI: Zon op 8.02, onder 17.48. Maan op 7.19, onder 15.41.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1