Gaat het getij keren BOEKENWEEK IN AANTOCHT Chefariaee 4 in worsteling met de rode vloed? Toekomst van EDG nog zeer dubieus Nog geen besluit over een blokkade Roomsmokkelaffaire Moeilijkheden voor Antwerpse rechtbank Saldo schatkist hoven f. 1 milliard UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 11 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 241 Pagina 5 (Van onze correspondent in Washington) Het getij schijnt gekeerd. De communistische vloedgolf, die sedert 1943 uitstroomde over Oost Europa tot aan de Elbe, die later China verzwolg en in 1950 geheel Korea dreigde te inunderen, is min of meer tot staan gebracht. Wel is de Franse dijk in Indo-China nog bedreigd cn wel bieden de gebergten van Perzië nog allerminst een garantie dal de rode wateren niet door zullen breken naar de Perzische Golf. maar niette min kon men het laatste jaar spreken van .,dood tij" in de wereldpolitiek. Neiging tot expansie toonde de Sovjet-sfeer altijd nog wel, maar in feite breidde zij zich niet verder uit. Zal nu, na tien jaar Sovjet-vloed, de eb intreden? leder, die wel eens in Zee land heeft gezeild, weet hoe moeilijk het is om vast te stellen of het getij nu werkelijk is gekeerd. Wij menen echter op dit moment symptomen te ontwaren van een stroom in tegenge stelde richting. Een stok achter de deur Herhaaldelijk heeft Anheson. Tru mans minister van Buitenlandse Za ken. het Amerikaanse volk voorge houden dat de Ver. Staten 7.ich krach tig moeten bewapenen, teneinde te geraken tot „de sterke positie" van waaruit men met de communisten iou kunnen onderhandelen. Tijdens Trumans regiem had men echter niet het gevoel dat het tijdstip, waarop men dit soort onderhandelingen be ginnen kon. reeds was bereikt. Inte- geendeel. in Trumans afscheidsrede werd in het geheel niet meer gerept van onderhandelingen, „from a po sition of strength" en de indruk werd gewekt dat het voor Amerika het beste zou zijn om, met inspanning van alle krachten, de Russen vóór te blijven in moderne bewapening. Slaagde men daarin dan zou de Sovjet Unie verdere agressie wel uit het hoofd laten. Alle hoop van Tru man op een kerend getjj scheen voort te komen uit de mogelijkheid dat in de Sovjet Unie zelf het regiem ineen zou storten, door uitputting of onder linge tweedracht. Trumans politiek van de laatste periode was typisch een streven naar dijkversterking rond de Sovjet-zee en allerminst een politiek van weder- inpoldering dier gebieden die voor de vrije wereld in de laatste tien jaar verloren waren gegaan. Thans echter schijnt een ander tyd- Prinses Margrethe, de IS jaar oude dochter van Koning Frederik en Ko ningin Ingrid van Denemarken is een goed schaatsenrijdstertje en zij houdt er van op een vrije middag met haar schaatsen naar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust „krullen te draaien" en „baantjes te rijden". Hier ziet U haar in het Deense nationale park Dyrehaven ten Hoorden van Kopenhagen. Op de achtergrond staat haar zusje Benedikte, die een ogenblikje haar zusters schaats- kurntjes bekijkt. Presidentvan Israël betuigt leedwezen bij Russische gezant De president van Israël. Itznak Ben Zvi, heeft de Russische gezant bij de Israëlische regering in een per soonlijke boodschap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag op het gebouw van het Russische gezant schap te Tel Aviv, waarvan wij gis teren in het grootste deel van onze editie reeds melding maakten. Hij sprak tevens de hoop uit dat de ge wonde echtgenote van de gezant spoedig geheel hersteld zou zijn. Dertig personen, onder wie Habin Sjiber, de leider van de „anti-com munistische bond" zijn door de po litie gearresteerd, aldus werd uit Tel Aviv gemeld. perk aangebroken. John Foster Dul les Eisenhowers minister van Bui tenlandse Zaken heeft de mening uit gesproken dat de wereld geen ware vrede zal kennen zolang de Sovjet sfeer haar huidige omvang behoudt. Vandaar dat zijn streven erop gericht zal zijn de wateren van de rode zee terug te doen vloeien in de richting van Moskou en om de satellietlanden zonder oorlog in te polderen bij de vrije wereld (gemakkelijker ge zegd dan gedaan overigens) Hij ver wacht met name dat Eisenhower in staat zal zijn in het Verre Oosten maatregelen te nemen die de vijand tot wede zullen nopen en die in elk geval Indo-China en Korea de kans zullen hergeven op een bestaan in orde en vrijheid. Er komt meer actie in Amerika's buitenlandse politiek, en Eisenho wers nieuwe orders aan de zevende vloot, waardoor Tsjang Kaï Sjek of ficieel de gelegenheid krijgt om de kust van communistisch China te be stoken. zijn er het eerste symptoom van dat de periode van louter indam ming van ..containment" voorbij is. Koning Boudewijn handelde op raad van zijn dokter In een communiqué van het Ko ninklijk paleis te Brussel is Dins dag medegedeeld, dat koning Bou dewijn „op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken". De koning bezocht vorige week. zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, hel getroffen gebied Daarna meldde een communiqué van het hof dat hij naai- de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde het ver trek van de koning buitenslands. Maandag is de 22-jarige koning weer naar het rampgebied bij Ant werpen geweest, waar velen hem toejuichten. De koning was bloots hoofds. in regenjas en hoge rubber laarzen, Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militai ren de gaten in de dijken aan het dichten waren. De leiders van Amerika moeten zich in hun actie gesteund voelen door de publieke opinie in hun land. Het volk werd de laatste maanden meer en meer ongeduldig. De vastgelopen strijd en de vastgelopen onderhande lingen in Korea, waren velen een da gelijkse ergenis. Uit sterke positie Thans schijnt langzamerhand de periode aan te breken waarin over bepaalde en aanvankelijk wel licht geïsoleerde conflicten onder handeld kan worden. Onderhandeld: „uit een sterke positie". Die officiële term zal weer in ere komen, temeer omdat men uit tactische overwegin gen vermijden zal al te onomwonden uit tc spreken wat zulk onderhande len betekent. Maar in feite moet de term toch wel inhouden: onderhan delen met een stok achter de deur. Is de tegenstander zich er van bewust dat die stok aanwezig is dan behoeft men hem niet eens te vermelden. Men behoeft niet openlijk te verklaren: „nu wensen we tot die of die regeling te geraken of anders Zulk een formulering klinkt te ultimatief. Maar onderhandelen met de stok achter de deur. uit een sterke positie, is toch wel ..het stellen van een ver zwegen ultimatum". Zulk zwijgen kan goud zijn. Laat men fair blijven tegenover Truman en de zijnen. Dat die stok er thans staat, of bijna staat, achter de deur van het State Department, is niet het werk van de republikeinen, maar van de democraten. Dat het getij schijnt te keren, is vooral te danken aan wat Amerika en zijn bondgenoten sedert 1950 hebben tot stand gebracht. Het strekt de repu blikeinen tot eer dat zij de tekenen van het getij schijnen te verstaan en van de gunstige stroom gebruik wil len maken. Een zeiler weet dat dit minder eenvoudig is dan het de stuurman aan de wal toeschijnt voor de Franse regering (Van onze correspondent te Parijs) N'u Eisenhowers speciale bood schappers Dulles en Stassen weer naar Washington zijn teruggekeerd en men in Parijs een voorlopige ba lans van hun bezoek tracht op te maken, blijken de vooruitzichten, wat het voornaamste doel van hun reis betreft: het Europese leger, nog niet bijzonder fleurig te zijn. Op zich zelf Is het niet zo heel verwonderlijk dat het bezoek der Amerikanen in dit opzicht weinig heeft uitgericht, om dat men zich, speciaal in Frankrijk, al veel te definitief had vastgelegd. Nu is het wel zeker dat de repu blikeinse bewindslieden een veel for sere toon hebben aangeslagen dan hun democratische voorgangers plachten te doen. De stukken lagen echter zo dat er voor de Franse re- Een gerechtshof te Algiers heeft het weekblad „Vrij Algerlë-' officieel orgaan van de Algerijnse nationalisti sche partij voor drie maanden ver boden De bureaux van het blad U Oran en Algiers zijn onderzocht. Dulles en Stassen brengen verslag uit John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is Dinsdag voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen ver schenen. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de com missie. Alexander Smith en J. Ful- bright, heeft Dulles verklaard, dat het „voortijdig" is om thans reeds te spreken over een blokkade van de Chinese kust. De twee senatoren zei den van oordeel tc zijn dat president Eisenhower nog geen besluit ten aan zien van het Verre Oosten in het algemeen en een blokkade van de Chinese kust in het bijzonder heeft genomen. „Ik heb tijdens mijn bezoek aan Europa ervaren, dat de Europese lan den geneigd zijn voort te gaan met het vormen ener verdedigingsge- meenschap, hetgeen evenwel gepaard gaat met een tegenzin in het doen van de eerste stap", zo verklaarde Dulles verder in zijn uiteenzetting voor de commissie. De voorzitter der commissie, sena tor Wiley, die dit vermeldde in een na afloop door hem voor de pers afgeleg de verklaring, deelde voorts mede dat Dulles van mening was dat de Europese staten indien zij er toe zou den overgaan ..tezamen op te trek ken over voldoende hulpbronnen zouden beschikken voor hun be staan." Dulles had hieraan toegevoegd: „Indien de Europese staten n e t tot eenheid zouden komen, zullen de Ver. Staten zich voor het zeer ernstige waagstuk zien gesteld te moeten uit maken. hoe hun toekomstige koers zal zijn En hij besloot met de woorden: „Ik ben van mening dat het bezoek dat Stassen en ikzelf aan Europa hebben gebracht, de Europese staten duide lijk heeft gemaakt welk bedrag het Amerikaanse volk en het congres hechten aan het tot stand komen ener Europese verdedigingsgemeenschap. De plannen hiervoor zijn in Europa opgesteld en de uiteindelijke verwe zenlijking er van zal ook door de Europeanen zelf moeten geschieden" Ook de directeur van het Ameri kaanse bureau voor de Wederzijdse Beveiliging, Harold Stassen. heeft in de besloten zitting der genoemde Amerikaanse senaatscommissie ver slag uitgebracht over zijn tijdens zijn reis door Europa opgedane bevin dingen. Bradley's verklaringen Ook generaal Omar Ifradley, voor zitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, heeft verklaringen afgelegd in een besloten zitting van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat. Volgens de voorzitter dei- commissie. senator Wiley, verklaarde Bradley dat thans meer wapenen naar dit eiland worden gezonden. Wat de mogelijke blokkade van com munistisch China betreft, wees Brad ley er op dat een beslissing hierin door de president moet worden ge nomen. ..De stafchefs doen hier niet aan politiek" verklaarde hij. Volgens twee leden der commissie zeide ge neraal Bradley nog dat een marine blokkade der door de Russen bezette havens van Dairen en Port Arthur niet in strijd zou zijn met het Inter nationale recht, daar de souvereini- teit over deze havens door de Chine zen wordt uitgeoefend. gering, tot wie Dulles en Stassen zich uiteraard wel richten moesten, weinig ruimte meer over was voor eigen initiatieven. Het woord is nu aan het Franse parlement en dat dit zich niet beïnvloeden laat door besprekingen op „gouvernementeel" niveau, is al wel heel duidelijk uit gekomen in de keuze der rappor teurs, welke de twee betreffende Kamercommissies van defensie en van buitenlandse zaken direct na het bezoek der Amerikanen hebben gedaan. Die keuze viel namelijk op de socialistische oud-minister van oorlog, Jules Moch. en op de Gaul listische generaal König. Het Gaul listische standpunt (dat nog steeds afwijzend is) is bekend. Wat Moch aangaat herinnert men zich wel dat hij indertijd het plan-Pleven met veel ijver, overtuigingskracht en ook succes in Washington verdedigd heeft. Maar tussen het oorspronke lijke plan en het huidige project ligt een wijde afstand. En het is bekend dat van dat laatste, waar het nu juist om gaat, Moch helemaal niets wil weten. Een slecht begin, zo heeft de mi nister van buitenlandse zaken. Bi- dault, dan ook gezegd, toen hij de rapporteurskeuze vernam. Premier Mayer was wat genuanceerder in zijn oordeel en meende dat de rege ring beter met een intelligent tegen stander dan met een slappe en dus gemakkelijk te beïnvloeden partij- ganger te maken kon hebben. Overi gens is het natuurlijk niet beslist noodzakelijk dat de Kamer te zijner tijd het standpunt van de commissie geheel zal onderschrijven, terwijl het eveneens mogelijk is dat de rappor teur weer met zijn mede-commissa rissen van mening zou verschillen. Maar iemand als Moch is er zeker niet de man naar om een these te verdedigen, waar hij niet zeil achter staat, en evenmin de man die zich zijn argumenten gemakkelijk uit handen zal laten slaan. Tweede zorg Een i vei o zorg voor de regering heelt betrekking op de agenda. Ge zien de voorbereidingen in de com missie en de tijd. die nodig zal zijn voor het opstellen der rapporten, is het uitgesloten dat het E D G.-ver drag voor Juni bij de Kamer in open bare bespreking komt. Er hebben in Parijs geruchten gecirculeerd over een soort ultimatum, dat Dulles de Westeuropese landen zou hebben ge steld. Hij zou West-Europa vijf en zeventig dagen tijd hebben gegeven om de E.D G. te ratificeren. In deze vorm is dit gerucht zeker onjuist. Daarentegen zullen de Amerikaanse ministers hun Europese collega's on getwijfeld wel hebben gewezen op enkele data. die ze beter niet uit het oog kunnen verliezen. Omstreeks ein de Maart beginnen de Amerikaanse senaatscommissies met de bestude ring der militaire credieten voor Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeersmoeilijkheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn tempera turen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens, Arno Baumbach (links) en Ülf Bog- hammar, skiën langs Stursplan. het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan Koningsstraatmet de „Koningstorens". Europa, die tussen einde Mei en eind Juni met 't oog op het Amerikaan se „fiscale jaar' (dat van Juli tot Juli loopt i. door het Congres al of niet gevoteerd zullen moeten worden. Wanneer men die verschillende data onderling vergelijkt, dan kan dus n u al wel worden voorspeld, dat ze, wat Frankrijk en Amerika betreft heel bezwaarlijk te coördineren zullen zijn. En daarmee kan de gehele At lantische politiek al op losse schroe ven worden gezet. De protocollen Een derde !i.i.u,.viiheid is ten slot te de opstelling der protocollen, die, zoals bekend, de Franse regering aan het E.D.G.-verdrag wil hechten. Men weet dat Mayer bij zijn aan vaarding van het premierschap slechts door de toezegging om nieu we onderhandelingen met de vijf overige E.D.G -landen te openen, de „vigilante" steun der Gaullisten heeft kunnen verwerven. Er was in tussen nog geen enkel teken op te merken dat er op zou kunnen wij zen. dat de Gaullisten, in ruil voor die belofte, bij de ratificatie nu ook hun effectieve steun aan het Euro pese leger zouden geven. Ze steunen alleen het kabinet. Gegeven de par tijverhoudingen in het parlement, be tekent dit dat het de socialisten zijn. die het lot van de E.D.G. in handen houden. In de S.F.I.O., de partij der Franse socialisten, heerst veel ver deeldheid over het Europeseleger. Over het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat hun bezwaren, zoals die door Moch worden uitge sproken, precies gaan in de tegen overgestelde richting als die waarin de Gaullisten de regering zouden willen drijven. Voor Moch, die zeer anti-Duits gezind is en oospronkelijk slechts zogenaamde „combat-teams, eenheden van hoogstens duizend man. in het Europese leger wilde opnemen, is het huidige ontwerp veel te weinig geïntegreerd". Daarente gen zou door middel van die toege voegde protocollen, op Gaullistisch aandringen, juist het nationale ka rakter van de verschillende legers duidelijker onderstreept en gehand haafd moeten worden. Alles bijeen genomen, ziet men voor het moment nog niet goed, hoe het Europese leger tot stand zou moeten komen, Zeker niet op zo korte termijn. „Geschenk" met tien verhalen (Van een c r kunstredacteuren) f an 28 Febr tot 7 Maart zal de Boe kenweek 1953 plaats hebben. Als ge woonlijk wordt in die periode bij aan koop van een boek boven een be paald bedrag het Boekenweek-Ge schenk uitgereikt De inzendingen, die binnen kwamen op de uitgeschre ven letterkundige prijsvraag, en waaruit men er één als het „Ge schenk" had willen bekronen, vielen dit jaar tegen. Zodoende was er voor de jury. die haar taak verrichtte voor de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. geen reden om tot uitverkie zing van één der inzendingen over te gaan. Aangezien men toch een Ge schenk wilde hebben verzocht men prof. Donkersloot om een bundel met verhalen samen te stellen. Deze bun del bevat tien korte verhalen van he dendaagse Nederlandse schrijvers. Wederom is een prijsvraag inge steld. waarbij het publiek wordt uitgenodigd uit te zoeken wie de schrijvers van de vei'halen zijn. In een oplaag van 130.000 exemplaren wordt het Boekenweekgeschenk ver spreid. Voor de jeugd is er ook nu weer een speciale uitgave: „De Muze en de seizoenen", samengesteld door Clara Eggink. Ze bevat een bloemlezing van 52 verzen, voor elke week één waarin de jaargetijden een belangrij ke ro! spelen. De oplage hiervan be draagt 27.000 exemplaren Een der vorige jeugduitgaven wordt door een der professoren gebruikt aan d~ Utrechtse universiteit. De Boekengids wordt in omloop gebracht ten getale van 220 000. De Boekenweek-affiche voor dit jaar werd gemaakt door Fedde Weidema te Utrecht. Vrijdagavond 27 Febr. heeft in de Stadsschouwburg 1e Amsterdam de opening van de Boekenweek plaats. Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben de wens te kennen gegeven om deze avond bij te wonen. Opge voerd zal worden „Het Briefgeheim" bestaande uit vier eenacters. De op voering heeft plaats o.l.v, J. J. van Mechelen. De éénacters heten „D° heldere wereld". „Retour afzender". „Twee is te weinig en drie is te veel" en „Het omgekeerde pension' Op Maart wordt de opvoering herhaald in de Stadsschouwburg te Utrecht. Voordrachten worden door Albert Vogel reeds enige tijd gehouden op Middelbare scholen Deze voordrach ten. die zich in een groot succes ver heugen zullen worden voortgezet. Kleine boekjes worden tegen ge ringe prijs door de Commissie voor de prooaganda beschikbaar gesteld ten einde publiek en schrijvers dichter tot elkaar te brengen. Het eerste daarvan was Anne Mulders Ars Amandi. dat vertelt waarom en hoe men een bib'iotheekje moet vormen. Het tweedboekje in deze serie zal heten ..Wie schreef dit" en zal ver moedelijk a.s. zntnor uitkom >n. Situatie van het boek In vakkrin er. r: men al geruime tijd een stabilisatie in de verkoop van het boek. Opvallend is. dat h£t publiek bij de boekhandel zo gemakkelijk crediet vraagt. Zelfs spoorboekjes en zeer goedkope uit gaafjes laat men dikwijls op rekening schrijven. Overigens is in Nederland hel boek nog goedkoper dan in vrij wel alle andere landen. Nu tijd schriften worden vrijgesteld van om zetbelasting meent de boekhandel, dat dan zeker ook het boek in aan merking komt voor vrijstelling van die belasting. Tegenwoordig worden door vele boekhandels 's avonds lezingen in hun zaak georganiseerd. Bij de Mar- tinus Nijhoff-herdenking te Utrecht werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat literaire bijeen komsten op de bewuste bijeen komst sprak prof. Donkersloot in een boekwinkel na sluitingstijd on geoorloofd werden geacht De man die dit proces-verbaal moest opma ken was (geen wonder, Red.) niet erg overtuigd van zijn zending, en stelde voor of de zaak niet kon worden geschikt. Doch de boekhan del voelde daar om principiële rede nen niet voor en wil hierover een proces. Literaire avonden zijn nl. overal zeer in de smaak gevallen en staan buiten iedere commerciële overweging. Het boek over de watersnood zal in 300.000 exemplaren uitkomen onder de titel De Ramp". Het gaat er hier niet om. zo gauw mogelijk een boek in de handen van de mensen te stop pen. De zaak is, dat er geld wordt ge vraagd voor het Rampenfonds. Het 81000 ton metende passagiers- I schip ..Queen Mary" stoomde deze week zelf de Hudsonrivier op en meerde, tonder de hulp van sleepbo- ten, aan de kade in de New Yorkse haven, terwijl een grote mensen menigte op de kaden ademloos stond toe te zien. Belgische schatkist benadeeld voor grote bedragen Voor de tiende Kamer van de rechtbank te Antwerpen wordt thans een roomsmokkelzaak behandeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2.5 millioen liter werden on der de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmokkeld. Wanneer men weet. dat op geconden seerde melk geen invoerrecht is ver schuldigd, terwijl dat voor room fr 9,5 francs per liter bedraagt, kan men zich een denkbeeld vormen van het geldelijk voordeel dat deze smokkel opleverde. De Belgische staat eist in deze smokkelzaak een schadevergoe ding van fr. 300 millioen. Van een Nederlandse zuivelfabriek in Noord- Holland wordt fr. 17 millioen ge- eist. van een fabriek in Drente fr 2 millioen en van een zuivelfabriek in Noord-Brabant fr 50 millioen. De smokkelprocedure verliep, naar uit het verhandelde bleek als volgt: in Nederland werd een uitvoerver gunning voor room aangevraagd, in België een invoervegunning voor gecondenseerde melk. De wa gens reden uit Nederland naar het Belgische grenskantoor, gedekt door documenten, die dus in orde waren. Wanneer men echter het Neder landse grenskantoor voorbij was wei-den in „Niemandsland", dus voor dat de Belgische grenspost was be reikt. alle etiketten van de vaten verwijderd en vervangen door eti ketten, waarop stond „gecondenseer de melk" Bij de Belgische douane post werd de vracht dan ingeklaard op de Belgische invoervergunning, waarop uiteraard van gecondenseer de melk werd gesproken. De smokkelaars hadden steeds dubbele facturen bij zich. Bij het Nederlandse grenskantoor heten zy de werkelijke zien, bij het Belgische de valse, in België opgestelde fac tuur Deze facturen weiden door de Nederlandse medeplichtigen opge stuurd naar hun Belgische afnemers. Uit de in België binnengesmokkelde room werd dan boter bereid. Degeen. die van de Belgische zijde het meest verwikkeld is in deze zaak is een zekere S.. schoonzoon van De S„ die een zuivelfabriek in An wer pen drijft S rad in België op als vertegenwoordiger van de Neder landse firma's. HAMERS EN DWEILEN ACTIE TE EINDHOVEN In Eindhoven Is een actie ingezet on der de titel „Hamers en dweilen" ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp Deze actie beoog' de geevacueerde gezinnen straks wan neer zij naar hun stad of dorp terug keren een pakket schoonmaakartikelen en gereedschap mee te geven. (Advertentie) 4-voud>ge bestrijding van pijnen en griep De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n jQlje doet wonderen Het Boek van Nu Pierre H. Dubois behandelt in de Januari-aflevering van- „Het Boek van Nu" 'Uitg. Hollandia. Baarn) essays van dr. Garmt Stuiveling, die gebundeld zijn onder de titel „Trip tiek". Zijn conclusie hierover is: ..on danks mijn bewondering, of juist door mijn bewondering voor een groot aantal der hier gebundelde op stellen. betreur is het dat Stuiveling m sommige gevallen nie! de tijd en de moeite heeft genomen om de be treffende stukken die het zeker ver dienen. verder uit te diepen J C. Brandt Corstius heeft het in dit num mer over het verzameld proza-werk van Leopold. „Lof der intuïtie" beti telt L. M. Japin zijn beschouwing over Nico v. Suchtelens verzamelde werken (deel 4 en 11). Vol bewondering is C. J E. Di- naux over Marguerite Yourcenars historische roman „Mémoires d'Ha- drien". dat in een vertaling van J. A. Sandfort bij L J. C. Boucher te Den Haag is verschenen Yourcenars anagram van de familienaam De Crayencour) werk heeft, aldus Di- nauz. voornaamheid van schriftuur en kan met werken van geiyke strekking als Flauberts Salamnbó en Walter Paters „Manus the Epicu- rian" zonder aarzeling op één lijn worden gesteld. In zijn rubriek „Lezen met een pot lood" geeft Jan Greshoff o.a. een se rieuze, maar desondanks niet onver makelijke uiteenzetting over zijn op vatting van Anarchisme. Arthur Hirschberg overleden Vandaag is te Soest in Westphalen op 63-jarige leeftijd overleden de operazanger en muziekpaedagoog. Arthur Hirschberg. die na de oorlog korte tijd werkzaam is gefeest te Utrecht. Nijmegen en Maastricht. Onder meer heeft hij zich sterk be ijverd voor de oprichting van een Ooslnederlandse opera. waarvan eehter nooit iets is gekomen. Nadat hy enige jaren leraar in Heerlen en te Maastricht was geweest is de heer Hirschberg weer naai- zijn geboorte land vertrokken, wijl hij hier slechts toevlucht had gezocht voor het na ziregime. IT FRYSKE BOEK De vmnaars van de door de stich ting „It Fryske boek" uitgeschreven prijsvraag bij gelegenheid van de Friese Boekenweek zijn: J, Weima te Sneek. H. Betzema-Melema uit Metslawier. M. J. de Haan te Grouw J. Wijngaarden te Borniwaag. Sj. van der Veen te Norg. Y. M. Land stra uit Heerenveen, J. A Zantema te Stiens. Tj. Hendriks te Drachten P W. Cnossen te Jutrijp en E. Ko gelman uit Amsterdam. Subsidies voor balletgroepen B. en W. hebben aan de gemeente raad van Amsterdam het voorstel doen toekomen aan de stichting ..Ballet-Recital" en aan de stichting „Het Ballet der Lage Landen" elk een subsidie van f l<i.000 te verlenen voor het seizoen 1952-'53. AMSTERDAMS' SUBSIDIE AAN „HOLLAND-FESTIVAL" B. en W. hebben aan de gemeente raad van Amsterdam het voorstel doen toekomen, onder nader vast te stellen voorwaarden aan de stich ting „Holland Festival 1953" een subsidie te verlenen van ten hoogste 80.000, en ten tweede een bedrag van 10000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het geven van voor stellingen tegen lagere prijzen SUBSIDIE „NF.DERL. OPERA" B en W hebben aan de gemeente raad van Amsterdam het voorstel doen toekomen aan de „Nederlandse Opera" onder nader door B. en W. te bepalen voorwaarden voor het seizoen 1952-'53 een subsidie te ver lenen van ten hoogste 630 000. Men zal geruime tijd terug moe ten gaan om op de verkorte balans van De Nederlandsche Bank een saldo van het Rjjk aan te treffen, dat de 1 milliard overtreft. Gesta. oig is dit saldo de laatste tijd opge lopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de zijde der banken, die haar saldi, zo dra ze te hoog op liepen, ten dele in dit papier omzetten Die banksaldi op haar beurt groeiden aan onder invloed van de stijgende deviezen voorraad. Het resultaat van deze ontwikke ling. die al vele maanden zo gaande is. weerspiegelt zich in de bank- staat van deze week. die een saldo schatkist vertoont van f 1051 mil lioen gld. terwijl in het verleden deze post somtijds bijna tot nihil was teruggebracht. Zowel goud als deviezen zyn deze week vermeerderd, zodat, na de stilstand van de vorige week, thans blijkbaar weer convertibele valuta in het gele metaal is omgezet. Goud en deviezen samen zijn daarmee ge. stegen van 3790 millioen tot 3847 millioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3