Vloedgolf wierp zich op onze kust Mr. AIgera in kent Van der Flip Geredde poes brengt geluk De L Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 11 Februari 1953 - 60e Jaargang No 241 Pagina 4 Kamer over de watersnood De minister van Verkeer en Water staat. Mr J. A lgera. die in de Ka mervergadering van hedenmorgen, waarin de Watersnood-nota de rege ring werd behandeld, na de minister president aan het woord kwam, heeft, sprekende over de oorzaak van de ramp. opgemerkt dat de storm van Zaterdag 31 Jan op Zondag 1 Febr. een uitzonderlijk karakter droeg. In dit verband zet hü het waarschu wingssysteem uiteen. Om 11.00 Za terdagmorgen 31 Jan. heeft het K.N M. I. een waarschuwing voor flink hoog water uitgegeven en 's middags om 5.45 een waarschuwing voor ge vaarlijk hoog water. De volgende dag. Zondag 1 Februari, gebeurde wat nog met in de historie is voorgekomen, dat de wateropzet uit zee een derge lijk karakter aannam, dat van vloed golf moest worden gesproken. De uitzonderlijke opstuwing van het water duurde 2-1 a 36 uur voort. Een extra ongunstige omstandig, heid was. dat op het tijdstip van de vloed de grootste windkracht optrad Brj de beoordeling van de ramp moet men uitgaan van het uitzon derlijke karakter der omstandighe den de ontwikkeling van een zware N.W.-storm van ongemeen lange duur. het samenvallen ervan met springtij en het samenvallen met de hoogste windkracht... Profeten achteraf In het debat zijn mededelingen van het blad „De Ingenieur" aange haald. als zou men geweten hebben, dat de dijken te zwak waren. Het mo ment van publicatie acht spr. niet geslaagd Hij heeft vooraf ook be paaldelijk een bezoek van de auteurs gehad om hem te komen waarschu wen. Spr. meent dan ook. dat nu de publicatie is geschied na de gebeur tenissen. de schrijvers tevoren waar schijnlijk niet zo overtuigd waren. De door de heer Gortzak veron derstelde samenhang van de ramp met het Atlantisch Pact noemt spr. fantasie. De minister behandelt dan de vraag of dc dijken te laag waren. Spr. meent, dat het voorkomen van «lke overstroming onmogelijk is Met de heer Tilanus in een radio rede zegt hij: Niets kan keren de har.d des Heren. Staatsraad Deckers 70 iaar 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was reeds een uitgebreid huldi gingscomité gevormd, waarvan dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengekomen gelden zullen aan het Nationale Rampenfonds worden afgedragen. Ingezonden KNVB-bestuur en Rampenfonds M. de R.. De laatste tijd is er. terecht, zeer veel critiek geleverd op het beleid van het K.N.V.B.-bestuur; de laatste grove fout van genoemd bestuur was om op Zondag 1 Februari j.l. (de dag der ramp) competitiewedstrijden te laten spelen Hel K.N.V.B -bestuur had in deze veel goed kunnen maken, door di rect met plannen voor de dag te ko men op welke wijze men het „Ram penfonds" het best zou kunnen steu nen. Tot mijn verwondering las ik echter in Uyv blad van 9 Februari jl dat het bestuur van de Deense-voetbalbond aan het KNVB-bestuur heeft aange boden om een extra interlandwed strijd te komen spelen ten bate van het Rampenfonds. Dit bestuur begrijpt waarschijnlijk beter dan het KNVB-bestuur dat er dringend hulp nodig is. „Hulde en dank aan het bestuur van de Deense- voetbalbond voor dit aanbod-'. Waarom moest het KNVB-bestuur weer afwachten? Waarom niet zelf reeds iets in die geest gedaan? Nog is echter niet alles voor het KNVB- bestuur verloren! Is het voor genoemd bestuur niet mogelijk een elftal samen te stellen van Nederlandse prof.-voetballers in het buitenland en deze jongens (die toch ook Nederlanders zijn en gaarne een offer willen brengen voor hun landgenoten in nood) enkele wedstrij den in Nederland te laten spelen te gen het Ned. Elftal, bijv. te Amster dam, Rotterdam, Groningen, Arnhem of Nijmegen en Utrecht, zodat heel voetbalminnend Nederland deze jon gens nog eens kan zien spelen en op die manier een extra steentje bijdra gen voor het „Rampenfonds"? Wat zou de opbrengst hiervan zijn? Ik denk toch weL laag geschat een f 500.000. Laat het K.N.V.B.-bestuur dit eens in overweging nemen. Of zijn deze Nederlandse profs nog steeds besmettelijk? Kom. K.N.V.3.-bestuur het Ram penfonds moet geld en hier ligt een G. FLOS Denkt om personeel van de AV.R.O. M. dt H. Naar aanleiding van al het S«chnjf over de houding van de Avro-voor- zitter gaarne een opmerking. Ik loof dat alttjd vergeten wordt dat ai het gekijf en geschrijf over genoemde heer het meeste terugslaat op het tal rijke personeel bij de Avro die er van bestaan moet! In alle grote bedrijven zijn wel directeuren en chefs, die nie optreden zoals dat gaarne door nun personeel wordt gewenst! NCRV. KRO en VARA zullen daarop geen uitzon dering maken! Gelukkig voor deze omroepen wordt de vuile was daai binnenshuis gehouden! Als de AVRO or niet geweest was. dan hadden ao andere omroepen heus hun bedje me' zo gespreid gevonden: Ik ben geen Avro lid, maar kan niet goed hebben dat om de houding van één man "ie héle Avro de laatste tijd als zondebok «torn A pEL (Discussie gesloten. Red. U. N.) De vraag is welk criterium ge hanteerd moet worden bij de vraag hoe hoog de dhken moeten zijn. Men richtte zich tot nu naar de hoogst bekende stand. Dat is echter betrekkelijk willekeur, want wie zegt dat zich niet geheel bijzondere omstandigheden kunnen voordoen. Er zijn thans hogere waterstan den dan ooit tevoren opgetreden. (Vergadering duurt voort). Maatregelen in Egypte Generaal Naguib heeft meegedeeld dat de Raad van de Revolutie, die „gedurende de overgangsperiode" met de souvereiniteit zal worden bekleed, maatregelen zal nemen ter bescherming van de revolutie en het recht zal hebben ministers te benoe men en te ontslaan. In een grondwettelijke proclamatie worden de volgende algemene prin cipes uiteengezet: le De natie is de bron van alle macht: 2e. alle Egypte- naren zijn voor de wet gelijk: 3e. per soonlijke vryheid en vrijheid van me ningsuiting worden binnen de gren zen van de wet gewaarborgd; het be zit en de beslotenheid van de wonin gen zijn voor de wet heilig; 4e. de vrijheid van godsdienst is onbeperkt voor zover zij geen inbreuk maakt op de openbare orde en goede zeden. De „Raad van de revolutie" zal voortaan „Vergadering" of „Congres" heten. Leden zijn: de dertien militai ren, die tezamen het legercomité vor men en de ministers, uit hoofde van hun functie. De raad zal, als eerder gemeld, ge durende drie jaar fungeren a!s lichaafn. waaraan het kabinet ver antwoording schuldig is voor zijn beleid. Daarna zal volgens de woor den van generaal Naguib. „een vol ledig, democratisch bewind, dat zijn basis heeft in de grondwet, en dat er voor zal zorgen dat wij allen een vru en menswaardig leven kunnen leiden, worden gevormd". Generaal Naguib, die zowel voor zitter van het legercomité als mi nister-president zal zijn. zal de Egyp tische souvereiniteit uitoefenen Egypte blijft officieel echter een ko ninkrijk, onder de jonge Foead II met prins Mohammed Abdel Moneim als regent. Noorwegen neemt niet deel aan de EDG De Noorse minister van buiten landse zaken. Halvard Lange, heeft in het parlement verklaard, dat Noorwegen niet zal deeinemen aan de Europese Defensiegemeenschap, daar deze een supra-nationaal ka rakter draagt. Later zou het moge lijk ter sprake komen, dat Noorwe gen op een ander gebied met ande- dere landen in een organisatie met een supra-nationaal karakter zou samenwerken. STADSNIEUWS Evacuatie vrijwel voltooid De evaci._l.ie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid wor den beschouwd. Alleen uit Zierikzee zijn nog een 500-tal vrijwillige eva- cué's te verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigs zins zal worden verhoogd. Thans wordt niet meer aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zierik zee. De aandacht begint zich al meer te richten op de revacuatie. waarvan er reeds een aantal zij het spaarza me gevallen zijn. In dit verband kunnen we Molenaarsgraaf en Bres- kensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zijn teruggekeerd. Zeeuwen bijeen in P.M.C. De Prot. Mil. Club aan het Wed is een echt gezellig thuis, vooral nu sinds Maandag het niet alleen voor militairen maar ook voor de Zeeuw se evacué's die onderdak gevonden hebben in Utrecht, geopend is. Hier vinden de eilandbewoners elkaar weer, wisselen ze van gedachten, vertellen ze elkaar ook het nieuws van familieleden. Zeeuwse vrouwen hebben tot nu toe niet veel te doen en daarom vroegen zij om wol en katoen. Hedenmiddag; kon er een zending worden uitgereikt. En weldra zaten de verheugde vrouwen kluwens op te winden Vele van deze knotten wol zijn bezorgd door de Nederland se Vrouwenbond en de Ned. Chris- tenvrouwenbond. Voor de mannen werd ook gezorgd. Een onbekende gever bracht tabak en... pijpen in allerlei maten. Er kwamen sigaren van de Vereniging van Sigarenfabrikanten en nu roken de Zeeuwen er lustig op los. De con sumpties zijn hier gratis en de stem ming. die zeer geanimeerd is. wordt verhoogd door het genot van koffie en thee. Zelfs de beroemde Middelburgse bal letjes zijn aanwezig. Iedereen is welkom op Maandag-, Woensdag- en Zaterdag middag. Terwijl er vorige, maal 75 eva cué's gebruik maakten van dit ontmoe- tingsoörd. vulden nu het dubbele aan tal de benedenverdieping. Als een sneeuwbui gunt. het bericht rond, dat de Zeeuwen elkaar kunnen ontmoeten in de P.M.C. Hedenmiddag kwam ook de Burgemeester een kijkje nemen. Natuurbeschermingswacht in Utrecht Ieder jaar wordt er Ln de Utrechtse plantsoenen en parken voor ongeveer 50.000.schade aangericht en dat terwijl de enorme bevolkingstoename, de vorderingen van de techniek, de zich voortdu rend uitbreidende landbouw en in dustrie en de grote urbanisering, de stukken natuur, die ons land rijk is. steeds meer in het gedrang bren gen! Om deze moedwillige vernielin- Ad verten tie) Herkent ge de jongen, die hier af- i.M ui<*n rkent ge de jongen, die hier af gebeeld staat?? Wij zullen het u maar verklappen: enkele dagen ge leden. op Vrijdag 6 Februari, hebt ge hem oók in ons blad afgebeeld ge zien. Er werd toen vermeld, dat hij uit het overstroomde Goeree kwam en met zijn onafscheidelijke zwarte poes behouden was ondergebracht in de Rotterdamse Ahoy-hallen. Hij kijkt even droevig-emstig als dat twaalfjarig scholierken op een der schilderijen van meester Jan van Scorel. vier eeuwen geleden; en daar heeft deze kleine vluchteling van an no 1953 alle reden toe! Edoch, een lezeres van 't Utrechtsch Nieuwsblad zij wenst, dat haar naam onvermeld blijft werd door de trouw van deze knaap aan zijn viervoetige makker zozeer geroerd, dat warme mensenliefde en vriend schap voor het dier haar ertoe bewo gen heeft, dit onbekende Goereese jongentje een nieuwe fiets aan te bie den. Als hij aan een mooi horloge voorkeur geeft is het ook goed De zaak is nu maar. in de menigte der van huis en haard verdrevenen deze knaap terug te vinden. Maar dat zal .alevel wel gaan". Bij onze Britse overburen vertelt men vandaag-de-dag nog het verhaal van de arme Dick Wittington. die do lend met geen ander bezit dan zijn kat. door een geheimzinnige stem be wogen werd. terug te keren naar Londen. In de door ratten en muizen geplaagde hoofdstad was geen kat meer te vinden, zodat Dick, toen hij hier met zijn viervoeter verscheen, als een prins ontvangen werd en zijn kat als redster uit de nood werd ver welkomd Men bood Dick de burge meestersketen aan, en zo werd deze arme jongen Lord Mayor van Lon den! Dit geschiedde in de Middeleeuwen, als men de overlevering geloven mag. Heden, in 1953 „gebeuren er geen sprookjes meer". Maar de kat blijkt toch ook deze kleine Goereese Dick Wittington geluk te hebben gebracht. En dat doet ons hartelijk pleizier! Oud-Katholieken uit buitenland betuigen medeleven De aartsbisschop van Utrecht der Oud-Katholieke Kerk heeft verschil lende schriftelijke en telegrafische betuigingen van medeleven ontvan gen met de ramp, welke ons land heeft getroffen. Hierbij waren betui gingen van medeleven van de aarts bisschop van Canterbury en van de Oud-Katholieke bisschoppen in Oos tenrijk Zwitserland en Duitsland. (Advertentie) WaUon Broei, n NIEUWE TAILLEURS Fancy vanaf 78.- Unf vanaf 115.- Ds. F. de Gidts te Utrecht 50 jaar predikant Zondag 15 Februari zal het een hal ve eeuw geleden zijn, dat ds. F. de Gidts, emeritus predikant van Asperen en thans wonende te Utrecht het pre dikambt in de Ned. Herv. kerk aan vaardde. Ds. De Gidts werd 5 Augustus 1S77 te Gouda, waar zijn vader notaris was. ge boren en studeerde te Leiden. Cand. Da Gidts verbond zich in 1903 aan zijn eerste gemeente Goedereede. 27 Jum 1S26 verwisselde hti deze gemeente met die van Oud-Vorsemcer (Classis Zierik zee), vanwaar hij 13 November 1932 naar zijn derde en laatste gemeente Asperen (classis Gorinchem) vertrok. Hier werd hem op ruim 65-jarige leef tijd met 39 volbrachte dienstjaren met ingang van 1 October 1942 emeritaat verleend Te Goedereede werd door ds. De Gidts een Zondagsschool vereniging op gericht en een Zondagsschool gesticht. Verder was hij daar de oprichter van de Vereniging tot Stichting en Instand houding van de Christelijke school aan het Havenhoofd en van de Chr. school aldaar. Van 1906-1919 was ds De Gidts me dewerker aan de Prekenbundel „Tot de Wet en tot de Getuigenis". Verder maakte htj persklaar „Levens- en Beke- ringsweg van Abraham van der Hoeve te Goedereede" en voorzag dit werk van een inleiding Ds De Gidts was steeds wars van bonden en partijen in de kerk. gen en beschadiging zoveel moge lijk tegen te gaan zal er in Utrecht op Vrijdag 13 Februari a's des avonds le acht uur in Hotel Noord- Brabant een oprichtingsvergadering van de natuurbeschermingswacht Utrecht gehouden worden. Tijdens deze bijeenkomst, die voor ieder vrij" toegangelijk is, zal er tevens een natuurfilm vertoond worden. Ieder jong of oud die liefde heeft voor alles wat leeft, kan zich tij dens de vergadering opgeven als natuurwachter, lid of begunstiger. Men verwacht dat gehele verenigin gen rich op zullen geven voor dit mooie werk, waaraan geen kosten verbonden zijn. Vaste dienstroosters bestaan er niet, maar ieder die zich opgeeft wordt verzocht tijdens de wandeling „en passant" op te letten dat er geen scnade wordt toege bracht. Een legitimatiebewijs en in signe en eventueel een armband maken de natuurbeschermings wachters voor een ieder kenbaar. Lepeltjes verkoop t.b.v. Rampenfonds Lepeltjes ten bate van het Natio- tionale Rampenfonds. Dit Comité heeft een zwaar verzilverd lepeltje in omloop gebracht, dat door de So la Fabriek te Zeist tegen kostprijs wordt geleverd. Zo zal het, het Comité mogelijk zijn ong. 1 per lepeltje over le maken aan het Nat. Rampenfonds. Wanneer U 2 overmaakt op giro 116116 ten name van de penning meester de heer C. A Walhof, van Alphenstraat 18. Utrecht, zal het le peltje U franco worden toegezon den. Het werkcomité bestaat uit de he ren: G. Schouten, voorz. H. M. v. d. Vegt. secr., C. A Walhof penn. allen te Utrecht Nog goed afgelopen Doordat wasgoed, dat gisteren in perceel Agnictenstrsat 30. te dicht bij een brandende kachel hing te drogen, vatte dit vlam. Het huisje wordt bewoond door de 95-jarige alleenstaande mej, N R. De oude vrouw werd verrast door het vuur maar gelukkig waren buren spoedig aanwezig om met behulp van emmers water de vlammen te doven. Niettemin werd een hoeveelheid was goed en enig meubilair door het vuur beschadigd Dc inmiddels gewaar schuwde brandweer, die spoedig te* piaatse was. behoefde geen dienst te doen en kon weer inrukken. Faillissementen ket: H, B Scholten. Amersfoort. Lange- straat nr 10. Rechter-Commissaris: Mr J. J. Plugge t« Utrecht: Curatrice: Mevr. Mr E. C. C. Boll-LIon te A'foort. H. Kuus, schilder te Bilthoven, 2e Brandenburgerweg nr. 5. R -C. Mr J. J. Plugge: Cur.Mevr Mr M. A. C. de Geus-VlStor. te Utrecht. R Hermsen Utrecht, Hopakker nr 28. R.-C.Jlir. Mr D Rutgers van Rozen burg te Utrecht. Cur.: Mr J. J, Wes- seling te Utrecht. II W. van Doorn. Utrecht. Lange Jansstraat nr 13his. R.-C.Jhr. Mr D Rutgers van Rozenburg te Utrecht: Cur- Mr H. N. J. Bink, te Utrecht, Directeur Van G. en L. pleegde malversaties Voor de Arnhemse rechtbank heeft terechtgestaan de voormalige direc teur van Van Gend Loos D. J. B. W. wegens oplichting. Verd., die direc teur van Van Gend Loos te Tiel washad als gemachtigde van de douane-agent van de N.S., gelden, die moesten worden gerestitueerd we gens te veel betaalde invoerrechten, onder zich gehouden Het totale be drag beliep ƒ4480,-. Voorts had hij circa achtduizend gulden onttrokken aan de kas van Van G L. Dit laat ste was hem echter niet ten laste ge legd. Wel had hij een schuldbeken tenis voor dit bedrag moeten tekenen. De Officier mr W. de Vries wilde rekening houden met het zeer gun stige reclasseringsrapport en met het feit. dat hij na een uitstekende staat van dienst bij van G L. was ont slagen. Deze ex-directeur brengt nu boodschappen rond voor een kruide nierswinkel. Deze straf is ernstiger dan gevangenisstraf aldus de Offi cier. die tenslotte achtmaanden voor waardelijke gevangenisstraf eiste met een proeftijd van drie jaar. Mr. Blom zeide. dankbaar te zijn voor het milde requisitoir. Hij ging de omstandigheden na. Met een gezin met twee kinderen moest deze direc teur rondkomen met een salaris van tweehonderd gulden per maand. De chauffeurs verdienen meer dan de directeur zelf. Hij maakte promotie maar deze promotie bleek financieel geen vooruitgang. Nu zit hij zijn hele leven vast aan het aflossen van de schuld rfan van Gend en Loos. Uit spraak over 14 dagen. Zelfs dollars voor Rampenfonds Treffend zijn de de bewijzen van me deleven welke uit het buitenland tot ons komen. Zo ontving de directeur van het Hotel „Terminus", de heer C. Larrewijn, te Utrecht een cheque van 5 dollar van Miss Martha R. Engle- hart uit New York, die tijdens een bezoek aan Utrecht in Hotel „Ter minus" heeft gelogeerd. Met een be geleidend schrijven betuigt ze haar diepe deelneming met de tragische ramp die ons land heeft getroffen en ze spreekt de hoop uit dat de hulp algemeen zal zijn. Daar de cheque in Utrecht niet gehonoreerd kan wor den is deze doorce/onden aan het Nationale Rampenfonds Een zakenrelatie van Laméris In strumenten N.V. te Utrecht. Mr. C. Lehr. Rydal. USA. zond een biljet van 5 dollar dat door de firma bij het Utrechtsch Nieuwsblad voor het Rampenfonds werd gestort. (Advertentie) BESCHERMING BEVOLKING AANMELDING VRIJWILLIGERS in de A-kring UTRECHT AAXMELDINGS-BUREACX 1 Zusterschool Canzen markt 2 School Vondellaan 32 3 Pieter Bothstraat 34 4 Beethovenplein i 5 Ondiep 63 (Kleuterschool) 6 Joh. Uitenbogaertstraat 7, Zuilen 1 Koekoeksplein 8 Prof van Bemmelenlaan, Maartensdijk 9 Kruisstr. IA (Rijks H.B.S.) 10 Abstederdijk 142 11 Jan van Arkelstraat, Jutphaas 12 Gebouw Oudwijk 13 Politie-bureau Tolsteegbrug 14 Paviljoen Wilhelminapark Deze aanmeldingsbureaux zijn: Het Centraal aanmeldingsbureau Hoofdbureau van Politie aan het Paardevelö te Utrecht is de gehele dag geopend. Het Hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Utrecht, A. W BRANDT. Feuilleton door JOS LODEWIJKS ..Laat ik nou gedacht hebben dat je het zaakje rond had toen je er met een overvalwagen op uit trok en terugkwam met 3 arrestanten", grmde de commissaris gemelijk. „Mooie arrestanten! Na twee dagen kwamen ze me bedanken voor de goede behandeling. Dag commissa ris! Tot ziens hoor! We gaan maar weer! Flater eerste klas als je het mij vraagt". „Gelukkig vraag ik het u niet", zei Tak minzaam. Hij peinsde zich suf om tenminste ergens in die mist een nieuw aanknopingspunt te vinden. Dat Helleboom tenslotte onschuldig was gebleken, had hem eigenlijk geweldig plezier gedaan, hoe jam mer dat het ook was op die manier op dood spoor te komen. Helleboom had Taks sympathie gewonnen. Hij was van den beginne af een ver dachte geweest die niet helemaal paste in het schema van een zo wel overwogen. geraffineerde bankroof, maar Tak had aanvankelijk met nuchtere gevoelloosheid alle twijfel onderdrukt en was recht op het doel afgegaan, zich welbewust van het feit dat hij snel en krachtig te werk zou moeten gaan om de daders mèt de buit te achterhalen. Het was mislukt, welnu, dat is de kans die een politieman loopt wan neer hij een keus doet tot het volgen van een bepaald spoor De schijn was tegen Helleboom geweest, maar daar bleef het dan ook bij. Het ver haal van de twee boeven met het gouden hart. Kees en Sjakie. had Tak machtig geïmponeerd Hij was zeei' ontvankelijk voor dergelijke symptomen van menselijkheid bij de misdadigers die zij© pad kruisten, en hij was verheugd geweest meer dan hij commissaris Falkner had durven vertellen dat de oude Kla verman in het weeshuis een zo onom stotelijk alibi voor de twee had kun nen verschaffen. Die oude man had waarachtig gehuild! Hij had tranen gestort op zijn mooie fluwelen pan toffels toen hij van Tak hoorde hoe Kees en Sjakie hem hadden willen sparen ten koste van hun eigen vrij heid. „Hij Is trouwens gespaard", vertel de Tak later aan Falkner. „Want ik ben als een landloper gaan flaneren langs het huis op het uur dat de oude man de stallen zou komen sluiten. Niemand van de directie heeft er iets van vernomen". Commissaris Falkner was niet erg onder de indruk. Hij zat ontevreden naar zijn nagels te kijken en mopper de: „Dood spoor. Beroerde zaak. Ver loren tijd. Wat nou?" Tak haalde zijn schouders op. Hij wist toen nog niet dat hij die avond een telefoontje van Helleboom en zijn kornuiten zou krijgen dat hem op nieuw op pad zou jagen. En nog wel naar een zo liefelijk, vredig oord als Teylingedam een oase van rust in een rumoerige wereld. Het stamhuis van de familie Jutte was een forse, ouderwetse boerderij, hoog aan de rand van de uitterwaar- den gelegen en omgeven door een weelde van bloeiende vruchtbomen. Het woonhuis en de stallen waren aan elkander gebouwd, doch van buiten zeer duidelijk van elkaar te onder scheiden. Terwijl de stallen met riet waren gedekt en donkergrijs waren geschilderd, had het woonhuis fel rode pannen en een vrolijke, helder gele verf op de deur- en raamomlijs- tmgen. De deur zelf en de vensters aan de ramen vertoonden een rode zandlopersfiguur, het traditionele kenmerk van pachtboerderijen. In de stallen, waarvan de deuren wijd open stonden, klonk enig ge rucht en het leek Tak verstandig om eerst daar eens poolshoogte te ne men, alvorens met de bewoners ken nis te maken. Hij liep op de stallen toe en zag een oude man, die bezig was de thans onbewoonde vakken der koebeesten schoon te maken. Hij droeg een blau we overall en hanteerde een reusach tige platte schop, waarmede hij de natte turfmolm uit de vakken op een ijzeren kruiwagen schepte. „Goede middag", zei Tak vriende lijk van de deuropening uit. „Mag ik u eens wat vragen?" De oude man keek niet op, doch ging onverstoord door met zijn werk, terwijl hij een schor geluid deed ho ren dat zoiets als „ga je gang" bete kende. „Is dit de boerderij va© de familie Jutte?" vroeg Tak. „Huh, ja, nou ja, familie..." knor de de man raadselachtig, terwijl hij een dikke pruim met zichtbaar wel behagen van de ene wangzak naar de andere en terug liet reizen. „De fa milie Jutte, nou ja. De ouwe man en Truida, as u dat een familie wil noe men? Ze benne binne, as u ze hebbe mot. Klop maar op de achterdeur, flink hard as je wil dat ze je hore". „Wie is Truida?" vroeg Tak voor zichtig. „Die meid", luidde het commentaar. „Maar ze is zo goed as bazin, dat zal je wel merke. Familiestuk. Zo om trent zestig en een bietje doof aan twee kante, maar zo hel op de been als een jonge, da' kan :k over mee praten". „O", zei Tak. Hij achtte het niet raadzaam te be ginnen over de reden van zijn bezoek, voordat hij wist wat voor rol deze oude man op de boerderij speelde. Het zou kunnen zijn dat de oude hem wat interessants zou kunnen vertel len, maar meestal worden dergelijke mensen op leeftijd, die wat primitief zijn aangelegd, gauw achterdochtig en stom, als ze merken dat ze wor den uitgehoord. „Je kan er nog mee terecht!" prees hij, naar de zware schop wijzend. „Ik? Waarom nie? Ik ben pas 63 geworden verleje maandIk werk hier al meer dan veertig jare, en ik ga nog nie voor een jonge klant opzij, o nee!" En de man nam een ex tra zware kluit drassige turfmolm op zijn schop, om die met een forse zwaai op de kruiwagen te deponeren. „Moet je niet eens even uitblazen?" lokte Tak en hield een pakje sigaret ten vooruitgestoken. De oude man kwam met langzame, sjokkende pas op zün zware klompen naar de deur opening. Hij was klein en krom, maar zijn grote handen waren fors en prachtig karakteristiek voor een po tige telg van een ouderwets, taai wer kersgeslacht Hij schoof zijn pruim in ruststand achter zijn kiezen en stak een siga ret op die Tak hem had aangeboden. „Mot u hier wezen?" vroeg hij tus sen twee halen door. Tak aarzelde. „Wezen, wezen", zei hij wikkend. „Ja en nee. Zie je. ik weet eigenlijk niet goed wat ik doen zal. Ze hebben me verteld dat de oude baas niet ge makkelijk is „Tja, dat ligt er al net aan", peins de de man, terwijl hij zijn hoofd krab de. „Als het verkeerd valt kan hij wel es lelijk uit de hoek kommeMot u iets van hem loskrijge??" „Loskrijgen? Nee. dat niet. Ik wil de hem alleen maar iets vragen. Een paar informaties, zie je. Over zijn dochter Martha, als je weet wie dat is". De oude man schokte plotseling overeind uit zijn rustende houding. Hij smeet zijn sigaret op de grond en zette er zijn voet op. „Mijnheer", zei hij dringend, „maak dat u weg komt. Maak dat u als de bliksem wegkomt! Als de oude die naam hoort, vermoordt hjj u, net zo als hij indertijd die andere de nek om draaide! Smeer 'm, voordat hij het in de smiezen krijgt! Ga maar naar zijn schoondochter in het dorp, als u iets weten wilt. Ze heeft een winkel in garen en band! Saluut!" En hij dook de duistere stal in, ter wijl Tak rich verbaasd uit de voeten maakte. Drie kwartier later ondervond Tak een hartelijker ontvangst. Hij genoot van het heerlijke kopje koffie dat een blozende, gezette vrouw van even veertig hem bereid had en keek be wonderend rond in het propere huis, waar het propvol van blinkend koper en blauwe borden was. „U hebt een prachtige verzameling antiek", zei hy prijzend. „Er zullen wel kostbare dingetjes bij zijn". De vrouw tegenover hem lachte en haar gericht glom van genoegen. (Wordt vervolgd i 8. Eindelijk hield de taxi stil voor een groot, imposant gebouw „Het Mi nisterie vun Geheime Zaken!" zei de chauffeur bits. Hij was nog steeds ge belgd. omdat Pat O'Nozel hem van af luisteren had beschuldigd, „Wat moe ten wij hier doen?" vroeg Panda. „Vra- gens, altijd vragens. bekorrah!" riep Pat driftig, „je zult straks wel zien, wat we op hot Ministerie moeten doen. Kom mee. maar ONOPVALLEND, nie mand mag ons opmerken!" Hij opende behoedzaam het portier, trok een revol ver en sloop steels naar de ingang van het Ministerie. Panda volgde hem wei felend. zich afvragend, of dit nu wer kelijk de manier was om zo weinig mo gelijk aandacht te trekken. „Op je te nens.' fluisterde Pat, „maak geen ge rucht. de murens hebben orens!" Helaas werd op dat ogenblik de stilte, die Pat zo nodig achtte, op een verschrikkelijke manier door de chauffeur verscheurd. „Hela!!" bulderde dezo met een stem die over het plein daverde, „jullie ver geten te betalen!!" (Wordt vervolgd Eet aardappelen uit noodgebied Ook al zijn ze kletsnat! Van de zijde van de aardappel- handel wijst men ons er op, dat de aardappelen uit de overstroomde gebieden (kleiaardappelen van prima kwaliteit) wat de consump- tiewaarde betreft in geen enkel op zicht geleden hebben. Wel hebben zij uiteraard van het water in zover re geleden, dat zij niet lang bewaard kunnen blijven. Door thans echter deze aardappelen, die ook in Utrecht zijn aangevoerd en in grote partijen schoongespot:n worden, te kopen, steunt men de telers in de getroffen gebieden en dient men het algemeen belang. Van overheids-zijde ver trouwt men erop, dat de huisvrou wen het ongemak van natte aardap pelen te ontvangen voor lief wil ne men opdat de droge voorraden uit andere delen van het land niet vroegtijdig aangesproken behoeven te worden. Indien de aardappelen uit de overstroomde gebieden spoedig in de handel worden gebracht en spoedig geconsumeerd draagt men op een doeltreffende wijze bij aan het economisch herstel van de ge troffen gebieden. Utr. Stud. Concert brengt onbekend Haendel-opus Het Utrechtsch Studenten Concert, opgericht 1823. denkt zijn 130-jarig bestaan te vieren met de uitvoering van Haet.del's laatste werk, het alle gorisch oratorium „The Triumph óf Time and Truth", welk werk na Haendel's dood (1759) niet meer is uitgevoerd tot 1937; in laatstgenoemd jaar heeft dc Duitse Haendelkenner Fritz Lehmann het in bruik bare vorm laten uitschrijven: van hem heeft men thans de partijen in bruikleen. Na de uitvoering in Hal le, anno 1937, is het nog verscheidene malen gegeven, maar nooit in Ne derland. Binnenkort zijn hier over nog enige nadere mededelingen te verwachten. Gebraden kom'inen voor evacué's in Utrecht Texel, dat zelf tot de door de wa tersnood getroffen gebieden be hoort, heeft aan het Utrechts Comi té Rampenfonds 500 konijnen aan geboden voor de in Utrecht verblij vende evacué's. Dit aantal werd na tuurlijk dankbaar aanvaard- De ko nijnen zullen waarschijnlijk vandaag nog naar Utrecht worden verzon den. Dank zjj de grote bereidwillig heid van particulieren, worden de konijnen voordat ze afgeleverd wor den, in Utrecht schoongemaakt en gebraden, in vetvrij papier en kar tonnen dozen verpakt en door auto's thuisbezorgd. Het Utrechts comité is er bijzonder erkentelijk voor dat alle materiaal en diensten gratis beschikbaar worden gesteld door enige Utrechtse bedrijven en -particulieren. Pf. Gunz sprak voor Oostenrijkse Alpenver. Voor de Oostenrijkse Alpenver. sprak gisteravond in het gebouw voor K. en W. pfarrer Gunz. Spreker, die zijn lezing hield aan de hand van lichtbeelden, bracht de sympathie van het Oostenrijkse volk voor het door ramspoed getroffen Nederland over. Vervolgens vertelde hij interessante bijzonderheden over het Oostenrijkse bergland, waarvan hij een hartstoch telijk minnaar is. Ook de bevolking in haar kleurige klederdrachten pas seerde de revue. De aanwezigen volgden met grote aandacht het be toog van pf. Gunz. die door zijn Oostenrijkse dialect vaak zeer moei lijk was te verstaan. De beelden daarentegen waren welsprekend ge noeg en waar het woord niet tot zijn recht kwam maakten de lantaarn plaatjes. dat het een boeiende avond werd. waarvan de belangstellenden ten volle genoten. Multatuli-avond op 20 Febr. e.k. Ter gelegenheid van het verschij nen van Multatuli's volledige werken organiseert de A P -Boekhandel in sa menwerking met het Multatulige- nootschap een bijeenkomst op Vrij dagavond 20 dezer in een der zalen van het N.V.-Huis, Utrecht, Oude gracht 245. Dr. H. H J. de Leeuwe, secretaris van het Multatuligenoot- schap spreekt over Multatuli's para belen. de heer P. Stigt, ondervoorzit ter van hetzelfde genootschap over ..Multatuli, minister in spe". Enkele Multatuliana (eerste drukken, por tretten en fotocopieën van enige do cumenten) zullen in de zaal worden tentoongesteld. ZUILEN GEESTELIJK CONTACT MET GEëVACUEERDEN Wij meldden reeds, dat Vrijdag a.s. des middags half vier, een contact middag voor geëvacueerden zal wor den gehouden in het Verenigingsge bouw aan de Wattlaan. Het gemeen tebestuur zal aanwezig zijn; de bur gemeester zal spreken, ter wij] voor het meer geestelijk contact ook ds. W. Schouten en Ds. J. Voorstee» aanwezig zullen zijn. Onder de eva cué's bevinden zich slechts drie ka tholieken. met wie de geestelijkheid reeds in contact is getreden. Aan personen beneden 16 jaar wordt geen toegang verleend. JUTPHAAS AANBESTEDING Burgemeester en wethouders van Jutphaas besteedden Dinsdagmorgen aan de bouw van «m zevental woningen op het Drilleveld. Er waren 9 Inschrij vingen. Bouw: v Strien-—van Baaren. Pols broek 1 61000: H. J. Kteugel. Utrecht 1 55 22.1- Verhoeven Zn. Utr. f 51.113. Bouwrijp maken- v. Strien—v. Baaren, Polsbroek f 1000: H J Kreugel, Utr, 760; Verhoeven Zn, Utrecht 450. Schilderwerk c.a.Fa Barrens. Jut phaas f 2765: A. v. d. Heuvel. Vianen 1 2989: A. Brand. Jutphaas f 2993: Ver hoeven Zn. Utrecht 2729: Putten v. d. Gun, utrecht f 2990; P 1-1 Zand- kuyl. Utrecht 4200: Fa Flink, Utrecht 2774. De gunning werd aangehouden. MAARTENSDIJK OPBRENGST COLLECTE De collecte welke in do N.H. Kerk te Maartensdijk Zondag j.l voor het Ram penfonds werd gehouden heeft ruim 1800 opgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3