Kamer vindt veel waardering en matigt de critiek Holland is aangevallen 's Gravendeel biedt beeld niet door een leger maar door de zee Stemmen ten gunste van het afslui'tplan van een beginnend herste! Zweden verleent ook hulp op lange termijn In het Noorden UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 11 Februari 1953 - 60e Jaargang No 241 Pagina 3 Watersnooddebat in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer, die Dinsdag heeft beraadslaagd over de regeringsnota met betrekking tot de overstromingsramp, heeft zich in dit debat een grote mate van beheerstheid en soberheid opgelegd. Kamer en regering zijn er zich van bewust dat er fouten zijn gemaakt maar de overheersende opinie van de Kamer werd vertolkt door prof. Oud die gisteravond opmerkte: „Het is geen kunst de fouten breed uit te meten, maar dat is in het licht van feiten en omstandigheden in hoge mate onbillijk en onrechtvaardig."' Gèef Waterstaat ruimer armslag. Het departement heeft te lijden gehad van bezuinigingen en werd in activi teit geremd door de naoorlogse inun datieproblemen. Wat er aan grote werken onderhanden is genomen en afgewerkt, heeft zijn waarde bij deze stormvloed bewezen. Heeft er aan het onderhoud van de dijken wat ontbroken? Dat was ook de vraag, die de heer N. v.d. H e u- v e 1 (KVP) stelde. Is de waterkering wel voldoende veilig? En zijn partij genoot Ir van Meel stelde de vraag: Hoe is de toestand van de binnendij ken? De huizen zijn in de dijken ge bouwd en daardoor zijn zij verzwakt. Het wordt tijd de vraagstukken be treffende de polderschappen nader onder het oog te zien. De heer Weiter (KNP) betoogde dat men bij het herstel van de dijken de samenwerking met polders en wa terschappen niet moet veronachtza men. De zorg voor de binnendijken is eeuwenlang hun zaak geweest. Hij toonde zich overigens ook wel be zorgd over wat deze stormvloed met betrekking tot de houdbaarheid van de dijken en van de duinen vooral bij "s Gravenzande aan het licht heeft gebracht. Hij drong aan op grote spoed bij het in orde brengen van de dijken en van de duinenstand. Aandrang tot integrale vergoeding van de schade De eenheid, welke zich in de ach terliggende dagen zo verkwikkend en spontaan in ons volk heeft geopen baard. vond haar weerspiegeling in de Kamer. Dit was bepaald geen po litiek debat in de geijkte zin van het woord. Mr Burger herinnerde aan Troelstra's woord uit de Augustusda gen van 1914, ook door mr Oud met instemming aangehaald: „Ik acht het ogenblik voor critiek niet gekomen, omdat in deze ernstige omstandighe den de nationale gedachte de natio nale geschillen overheerst. De leden van het kabinet waren, met uitzondering van de ministers Van de Kieft en Beyen. gedurende het grootste deel van de beraadsla gingen aanwezig. Beschikte men de vorige week slechts over één kaart, waarop de vermoedelijke omvang van de ramp stond aangegeven, thans gaven detailkaarten, die achter de regeringstafel stonden opgesteld, een veel uitvoeriger overzicht. Bovendien hebben vele Kamerleden zich in de afgelopen week in het rampgebied zelf op de hoogte kunnen stellen. Daardoor kreeg het debat on danks het voorlopig karakter der dis. cussïe de vereiste diepgang. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de sprekers, die aan het debat deelnamen en de mening hunner fracties vertolkten, in vaak bewogen bewoordingen uiting hebben gege ven aan de gevoelens van deelne ming en medeleven, welke in geheel ons volk leven. Hoezeer men ook in het buitenland meeleeft, bleek wel uit de opsomming van de vele tele grammen van parlementen van be vriende naties, bij het Nederlandse parlement binnengekomen. Dankbaarheid In de Kamer overheerste dank baarheid voor het krachtige en snel le handelen van de zijde der rege ring. voor de grote besluitvaardig heid van burgerlijke en militaire autoriteiten, voor het doortastende en offervaardige optreden van dui zenden militairen en burgers. Dank baarheid voor de van het buitenland ondervonden hulp. Amerikaanse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden, vond de communist Gortzak, die voorts van mening was. dat ..het Atlantisch Pact" ons deze ramp heeft gebracht. De beste vorm van internationale samenwerking, zo karakteriseerde prof. Oud de hulp. De heer Burger (PvdA) vond het nu een tijd om te handelen en verklaarde zich bereid de regering daarin te volgen. Hij adviseerde tot de instelling van een Kamercommis sie, welke de regering daarin terzij de kan staan. De heer T i 1 a n u s. die zich even eens van detailcritiek onthield, drong er toch wel op aan. dat te zij ner tjjd de verantwoordelijkheden scherp worden gesteld en in dat ver hand gaf hij uiting aan de vrij alge mene ontstemming dat pas op 2 Fe bruari enig inzicht werd gekregen omtrent wat zich op Schouwen heeft afgespeeld. Het waarschuwingS' systeem De KVP-er V a n M e e 1 wees er op, dat er op Zondag 1 Februari reeds terstond te weinig materiaal beschikbaar was en de heer Tilanus vroeg zich af. of het niet mogelijk ware geweest dit als lering voor de toekomst het waarschuwings systeem zo te organiseren, dat ei zekerheid wordt verkregen, dat de gehele bevolking die achter haar dij ken toch niet volledig veilig is, wordt gealarmeerd. Daarbij komt in dit geval zo werd uit de Kamer opgemerkt, dat men reeds Zaterdagmiddag wist, dat een front met zware stormen zich snel in de richting van onze kusten verplaatste, na in Schotland al aan zienlijke schade te hebben aange- richt. Bezorgdheid werd daarbij tot uit drukking gebracht over de bezetting van de vitale posten gedurende hei weekeind. Was het aan een onvoldoende be zetting daarvan te wijten dat hulpverlening zo traag op gang kwam en dat het ANP eerder ge alarmeerd was dan de regeringsin stanties? Deze vraag leefde bij allen en zelfs ds Zandt kon zich. hoezeer ook voorstander van een absolute Zon dagsrust. met deze situatie aller minst verenigen. Oorzaken Men heeft zich ook in de Kamer verdiept in de oorzaken. Was het wel het exceptionele natuurgebeuren op welks conto deze ontstellende om vang van de ramp moet worden ge schreven? De heer Burger wees er op dat de stand van de rivieren uit zonderlijk laag was en hij bracht de toestand van de dijken ter sprake. gewikkeld en daartoe hebben wij de les te trekken uit de practijk van de oorlogsschade-regeling. Moet nu het Rampenfonds bij de regeling der schade-uitkering wor den ingeschakeld? En moet de uit kering geschieden op voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers? De heer Burger heeft zich ter zake zeer stellig gedistancieerd van de opvatting, welke uit de regerings nota spreekt. De slachtoffers van thans verkeren in een gehèel andere positie dan de oorlogsslachtoffers. Zullen, zo vroeg de heer Burger, be- schèiden spaarpenningen een rem zijn voor 't toekennen van een uit kering? Royaal De tegemoetkoming kan nu een royale zijn. omdat het gebied, waar over de ramp zich heeft uitgestrekt, beperkt is. De heer Burger toonde zich onge rust over de formulering in de nota: overheidsbijdragen om het economi sche leven op gang te brengen. Do minerende economische motieven, zo vroeg hij. en komt dan de grote klap toch op de hoofden der getroffenen neer? Wil de regering de huisraad schaderegeling afwentelen op het Rampenfonds? Hij was het hiermede niet eens. Trouwens vrijwel de gehele Kamer bleek van mening, dat dit niet de opzet van het Rampenfonds kan zijn. Mr. v. d. Heuvel wilde graag een duidelijke uiteenzetting van de kosten welke ten laste van het Ram penfonds zullen komen en de heer W e 11 e r merkte met betrekking tot de schaderegeling op: Wanneer de bescherming der ingezetenen niet adequaat is geweest aan de voortge schreden techniek, dan legt zulks zware normale verplichtingen op. hetgeen zich moet uiten in een zo ruim mogelijke schaderegeling. Dr Schouten maakte de reser ve: Een integrale schaderegeling, maar onder het bepaalde voorbe houd, dat wij niet verder mogen gaan dan onze verantwoordelijkheid gedoogt. Van de omvang van de ramp in geld uitgedrukt, zal het af hangen, wat het Nederlandse volk kan doen. Geen voorlopige schaderegelingen, zo beoogde dè A.R. fractieleider, want zij zullen funest zijn voor de stuwing van de lichamelijke, de gees telijke en de zedelijke energie. De offerbereidheid van ons volk de zegen door de ramp gebracht, zoals mr. Oud opmerkte zal ho pelijk lang stand houden. Wanneer ons volk 't vereiste bedrag opbrengt om de gehele huisraadschade te ver goeden. dan zou mr. Oud er geen be zwaar tegen hebben deze uit 't Ram penfonds te betalen. Te Rotterdam heerst een ongekende drukte met de aanvoer van goederen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Enige Deense vracht wagens arriveerden te Rotterdam aan de loodsen van Pakhuismeesteren met een zending, bestemd voor de slachtoffers. Overzicht van de enor me hoeveelheid goederen welke zijn aangevoerd en door het Roode Kruis zullen worden verdeeld onder de slachtoffers. STAVENISSERS. HVIDIGE ADRES OPGEVEN. De burgemeester van Stavcnlsse heef: alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht schriftelijk hun hu!diee adres cp te geven aan de secretaris van Stavenisse. gemeentehuis Tho'.en. Dit dient om een overzicht te verkrijgen van het totaal aantal Stavenïssers. dat gered is. Ongerustheid Ook de heer Tilanus en ds Zandt toonden zich op dit punt on gerust en prof Oud gaf aan dit vraag stuk een brede allure, toen hij in her innering bracht dat na de stormramp van 1916 niet alleen de plannen tot uitvoering van de Zuiderzeewerken werden versneld maar dat deze ramp mede ook de stoot gaf aan de reorga nisatie van het Noordhollandse wa terschapswezen tot het hoogheem raadschap Noord Holland Noorder kwartier. Het is daaraan vrij zeker mede te danken geweest, aldus de heer Oud, dat de storm in Noord-Holland geen ernstige schade heeft teweeg ge bracht. De heer Schouten heeft er echter met nadruk op gewezen, dat het systeem van decentralisatie z.i. zoveel mogelijk moet behouden blij ven en dat bij het aangekondigde ont werp noodwet voor een centrale ver antwoordelijkheid voor het herstel van de dijken, de centralisatie niet verder moet worden doorgetrokken dan strikt noodzakelijk is. De verantwoordelijkheid van de provinciale waterstaatorganen en van waterschappen moet niet worden verzwakt. Wat moet er nu gebeuren? Ook daarmede heeft de Kamer zich bezig gehouden. Want behalve het herstel van de dijken, is er ook de vraag: Hoe kunnen dergelijke ram pen in de toekomst voorkomen wor den? De Kamer scheen geneigd daarop het antwoord te geven: sluit de zee gaten af! Dr Schouten vond het zaak de voorbereidende studies in snel tempo te voltooien, zonder daarbij iets van de soliditeit van dit onderzoek prijs te geven. Wij komen er nog in geen jaren aan toe, oordeelde mr Burger, al is er alle aanleiding het plan zeer ernstig te overwegen, ook uit overwegingen met betrekking tot de industrialisa tie. Voorlopig heelt Waterstaat echter de handen vol en is er dus aanleiding tot het instellen van een technische commissie, die in het openbaar en niet alleen in de departementale sfeer adviseert. Het onderzoek dient breed te zijn maar dient z.i. binnen twee jaar voltooid te zijn. De heer Tilanus zeide een eventueel plan van harte te zullen steunen. Het zal van ons volk grote offers vragen, maar, zo voegde hij er aan toe, wij moeten deze dingen groot aanpakken. En ds Zandt zeide: eerst de dijken dicht en dan het grote werk desnoods met temporisering van de Zuiderzee werken. Schadevergoeding Een belangrijk punt in de discus sie heeft uitgemaakt de vraag: Wat zijn de kosten en hoe zullen de fi nanciële consequenties worden op gevangen? De heer W e 11 e r heeft er de re gering min of meer een verwijt van gemaakt, dat zij geen raming van de schade heeft gegeven, maar van an dere zijden werd aangevoerd, dat een enigszins betrouwbare schatting op dit ogenblik niet is te maken. Daardoor wordt het moeilijk zich een definitief oordeel te vormen over de schadeuitkering. Vry algemeen heeft de Kamer, voor zover zij zich heeft uitgespro ken, te kennen gegeven dat de scha de integraal moet worden vergoed. Mr. Oud formuleerde het zo: In beginsel moet deze schade gedragen worden door het gehele volk. Het is niet alleen een zaak van barmhartig heid, maar een zaak van nationaal belang, dat de schaderegeling zo goed en zo snel mogelijk wordt af- (Van een verslaggeefster) Een bundel bleke zonnestralen glijdt uit 't grauwe wolken dek over het zo zwaar geteisterde 's Gravendeel. Hij is als een bemoedigende glimlach, die de starheid breekt welke de harten had bevangen. Voorlopig zijn de ergste spanningen voorbij. De organisatie van de hulpverlening is in één hand en er zijn geen mensen meer, die overbodig zijn in liet plaatsje. 4500 van de 5500 inwoners zijn geëvacueerd. Zij, die achter gebleven zijn met burgemeester van Heesen, dr v. d. Bijl, de tandarts en de directeur van de gasfabriek aan bet hoofd werken hard. Het doktershuis, centraal gelegen en, omdat het het hoogste punt van he dorp is, het minst beschadigd, is het toonbeeld van leven. Gedurende de eerste dagen werden door de kleine keuken daar de mensen gevoed, terwijl ge wonden en zieken werden behandeld in de huiskamer. spuiten, maar te zuigen, met veer tig slangen, moet hier ook weer aan te pas komen. Baby-slangetjes wor den in de huizen gelegd en aange sloten op de welput, waarvan het water ongevaarlijk is, en dan wordt er wel gespoten Langzaam ver dwijnt het slik van vloeren en mu ren. In de huizen werken de bewo ners om hun bezittingen schoon te maken. Mannen doen even huishou delijk werk als de vrouwen. Zij was sen de serviezen in de kasten; zij wrijven de meubels. Al te dikwijls evenwel moeten zij bezittingen op de vuilnishoop gooien, omdat het water ze volkomen bedorven heeft. Ergens ligt in de tuin een hoopje kinderspeelgoed. De meubels van de kinderkamer werden behouden, maar het speelgoed was verteerd. Men pakt aan: het leven gaat verder Gas is er nu ook nog wel niet om dat de fabriek nog onder water staat maar mevrouw v. d. Bijl heeft de beschikking over petrole umstellen en buta-gas. En gelukkig is er juist in dit deel van het plaatsje weer electriciteit. 's Gra vendeel beweegt zich weer in op gaande lijn. Eén klein poldertje van 17 ha viel gisteren droog In deze polder, op de C. van Heesenstraat landde Prins Bemhard met een he- licoptère En langzaam zakt het water in de grootste polder, van 2700 ha, waaraan in Puttershoek, de zuiger Ahoy staat, welke werkt met 'n capaciteit van 300 m3 p. mi nuut. En als, zoals men heeft bere kend. vandaag het gat in de buiten dijk aan de Westkant van het dorp dicht komt, dan zal daar de beloof de ponton van Wilton met 400 nv per minuut de polder aan deze zijde gaan droogmalen. Een verheugend aspect. Iedere dag proberen de ach tergebleven bewoners de stand van het water te meten aan verkeers borden die ook half onder water staan. Maar al zuigen de gemalen b\j de dijk langs de Dordtse Ku staan nog vijf kleine pompen nie mand kan zeggen, wanneer zijn huis droog komt. Droog is eigenlijk het woord niet. Want als het water verdwenen is. zoals op de Slaperdijk en de Molendijk, da is er nog een dikke laag slib. De brandweer, die van Woensdag tot Zaterdag zulk goed werk gedaan heeft (brand- weercorpen uit de provincie waren er ook bij), door nu eens niet te De heer VV. A. A. M. Daniëlsx buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Maria Kerk in Stockholm, die Zondag werd gehouden, de Zweedse Koningin Louise, gedankt voor het medeleven van het Zweedse Konings huis en van het Zweedse volk me' bet getroffen Nederland. Qeen speelgoed meer En in de juist Donderdag voor de ramp geopende gem. kleuterschool een gebouw, dat evenals de Chr. kleuterschool, nog duidelijk bewijst hoe nieuw het was staan de vloeren bol. Speelgoed ligt hier en daar, vernield door water en klei. Geen stuk ervan is goed gebleven. Wel zijn de meubels gered, maar verdere inventaris is er niet meer. In de modder kruipt een schildpad. Hij is in leven gebleven. Op de ven sterbank staan nog de bloemen en planten, die fleur hadden bijgezet aan de feestelijke opening. Een stuk door eendracht opgebouwd werk is in één nacht vernietigd. Dat zijn zo de droeve getuigen. En er zijn er nog veel meer en veel ernstiger. Een vlasbedrijf ging de zelfde nacht in vlammen op. De schade hier alleen al bedraagt on geveer een halt" millioen En van geen der vele vlasbedrijven en kas sen is hier veel overgebleven. De helft van de veestapel is ge dood. Drie ploegen zijn aan 't werk om de cadavers op te halen. Deze worden met schepen en ducks weg gevoerd. Maar het meest trieste is wel de Slaperdijk in het centrum er aan toe. Op korte afstand van el kaar heeft het water er twintig ga ten ingeslagen. Hele huizen zijn weggespoeld en er is niets over dan een verbijsterende diepte waar door het water van polder naar polder golft. Op deze plaatsen zijn de meeste doden gevallen. Men heeft hen nog niet gevonden. Niemand, die deze ruïne ziet, durft zich af te vragen, hoe dit ooit moet worden hersteld, hoe hier de mensen ooit terug moeten komen. „Tweehonderd huizen zijn afgeschreven", vertelt de burge meester, „En wij hadden al zo'n te kort". Maar het leven gaat verder. Lang tijd om hierbjj stil te staan is er niet. Er moet worden gewerkt aan de schoonmaak. „Het is een troost, dat er meer zo zjjn als wij", zegt een jonge man. „En wy kunnen ten minste nog lachen", 's Gravendeel beweegt zich opwaarts. (Advertentie) ruik maar eens 17 ■tiKOW, Interessant standpunt van de „Washington Post" (mderz xDELOUPE Daarom hulp in NAVO-verband (Van onze correspondent te Washington.) President Eisenho\ver heeft, gelijk bekend, op kabinets niveau een com missie ingesteld, die zal onderzoeken op welke manier er hulp geboden kan worden aan de landen, die door de overstroming geleden hebben: aan Nederland, Engeland en België dus. Dat men de zaak flink zal aanpak ken, daar twijfelt niemand aan, die hier heeft waargenomen hoe groot de belangstelling en hulpvaar digheid zün, die speciaal voor Ne derland. het zwaarst getroffen land, aan de dag worden gelegd. Het mag wel eens worden onderstreept dat het waarlük niet nodig is dat men in Ne derland aandringt op hulp. Die hulp wordt volkomen spontaan geboden. Het heeft hier een uitstekende in druk gemaakt dat de Nederlandse regering tot dusverre niet de indruk gewekt heeft dat zij tengevolge van de ramp niet meer aan de verplich tingen ten opzichte van de NAVO zou kunnen voldoen. „De Nederland se regering" - zo schreef de Washing ton Post in een hoofdartikel „heeft het prijzenswaardige verlangen aan de dag gelegd om al het mogelijke te doen teneinde te vermijden haar de- fensiebijdragen te moeten besnoeien". KoersbepJend De „Washington Post" behoort tot de belangrijkste couranten in de Ver. Staten en dit hoofdartikel, dat de titel droeg „Hoe Holland helpen" kan zowel Amerikanen als Nederlan ders van nut zijn bij de bepaling van de koers die gevolgd moet worden. Vandaar dat wij de strekking van het artikel hier in het kort met eigen woorden weergeven: Het Noordatlantische Verdrag gaat van het principe uit dat ccn aanval op een van de leden beschouwd moet worden als een aanval op allen. Welnu. Nederland is aangevallen, niet door een leger, maar door de zee. En die aanval betreft nu juist een land dat zoveel leiderschap ge toond heeft ten aanzien van het Euro pese leger en van de Europese een heid in het algemeen. Wat zou daar om juister zyn dan gezamenlijk in NAVO-verband dit land hulp te bieden? Niet door de Nederlanders te laten weten: wij zorgen wel voor jullie defensie de eerste jaren, repareren jullie je dijken maar. Terecht merkt „Washington Post" op dat het prin cipieel tot de verantwoordelijkheid van een natie behoort voor de defen sie te zorgen. Psychologisch zou het onjuist zijn een land. dat kennelijk aan zijn verplichtingen wil voldoen om bij te dragen tot de verdediging van de vrije wereld, te laten voelen: voorlopig zijt ge een soort protecto raat van de NAVO. De beste hulp Op die manier moet het dus niet. Maar hoe dan wel? Door hulp zo mogelijk van alle NAVO-landen bij het technisch en economisch her stel. Hulp van deze aard aldus nog steeds de „Post" zou het beste blijk zijn van een geest van eenheid en wederzijdse afhankelijkheid. Dit is een kans om de gedachte in de prac tijk te brengen van een-voor-allen en allen-voor-een, een gedachte die aan NAVO ten grondslag ligt en die Dul les. de minister van Buitenlandse Zaken, tracht te verwezenlijken". Het vorenstaande betoog schijnt ons een voortreffelijk richtsnoer voor de besprekingen van de komende weken. Het is ons gebleken dat de zienswijze van de „Post" geheel overeenkomt met de mening van hooggeplaatste vertegenwoordigers van ons land le Washington. „Op eigen initiatief, spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zweden mee aan de enorme hulp actie voor ons zwaar getroffen land. Volgens de jongste gegevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien millioen Zweedse kronen in ruim een week bijeengebracht. Een fantastisch bedrag, waarvoor wij buitengewoon dankbaar zijn", aldus de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. D a n i e 1 s. „Men kan de hulpverlening van Zweden" aldus de heer Daniels, „splitsen in twee delen. Het eerste gedeelte omvat het onmiddellijke, de meest dringende hulp in de eerste dagen na de ramp. Wat verder op initiatief van Zweden zal worden gedhan is een hulpverlening op lan gere termijn, tenminste zo belang rijk voor het herstel van de getrof- "nlangs hebben wij er reeds op gewezen, dat de Russen opnieuw zijn begonnen de Denen onder druk te zetten. De bedoeling is Denemarken, zo al niet los te we ken uit het Noordatlantische de fensiefront, dan toch het te bewe gen zijn bijdrage aan de gemeen schappelijke verdediging tot een minimum te beperken. De beden kingen van de Deense oppositie partijen (socialisten en liberalen) tegen de wens van de Atlantische opperbevelhebber, generaal Ridg- way, om meer Deense strijdkrach ten naar Zuid-Slees wijk te zenden ter vervanging van de Noorse con tingenten, zijn voor het Kremlin kennelijk een aanmoediging ge weest om de druk nog wat te ver zwaren. Wanneer de voortekenen niet bedriegen heeft Moskou met deze inmengingspolitiek echter voor de zoveelste maal het doel voorbij geschoten. De uitwerking zal ver moedelijk zelfs averechts zijn, wat onder meer blijkt uit de scherpe commentaren in de Deense pers. Uiteraard scharen de regerings bladen zich volledig achter het beleid van de Deense minister van buitenlandse zaken Kraft, maar ook de oppositiebladen stellen de Russische interventie aan de kaak. Bovendien hebben verschillende Zweedse kranten zich eveneens aan de zijde van Denemarken ge schaard, ondanks de neutraliteits politiek, welke Zweden nog steeds volgt en blijkens de recente uit eenzettingen in het parlement ook niet voornemens is op te geven. Wat de Deense defensie betreft, hebben alle partijen, minus de communisten, er thans in toege stemd het aanbod van generaal Ridgway om 150 a 200 Amerikaan se vliegtuigen reeds in vredestijd op Jutland te stationneren, te aan vaarden. Minister Kraft verklaar de, dat de Deense luchtmacht te zwak is voor de verdediging van het Deense territoir. Hy liet de beslissing echter aan het parle ment. Denemarken was z.i. vrij het aanbod van Ridgway te accep teren of af te slaan. Van pressie is geen sprake. De Deense minis ter deed verder uitkomen, dat Denemarken zich door de Russi sche nota met de ongegronde be schuldigingen niet zal laten weer houden zijn vrijwillig aangegane verplichtingen jegens de N.A.T.O. na te komen. Denemarken heeft reeds voor de eigen defensie een bedrag van 1,1 milliard kronen opgebracht. Een enorme prestatie, maar het is toch nog niet voldoen de om de veiligheid van het land, volgens de ontworpen plannen, te verzekeren. Niet alleen het in Russische ogen „agressieve" Denemarken (en Noorwegen) wordt door het Krem lin geattaqueerd, ook het neutrale Zweden krijgt ruimschoots zijn deel. Herhaaldelijk zijn er wrij vingen tussen Stockholm en Mos kou. Wij denken daarbij in de eerste plaats over het verschil van mening over de reikwijdte der territoriale wateren, hetgeen vorig jaar zomer tot de betreurens waardige incidenten met de Zweedse vliegtuigen heeft geleid. Tot op de huidige dag heeft de Zweedse regering in deze zaak geen genoegdoening gekregen. De Russen hebben zich in de uitvoe rige nota-wisseling bij voortduring op e n zuiver formeel standpunt geplaatst, d.w.z.: het omstreden specifiek Russische standpunt! De Zweedse minister van buitenland se zaken, Unden, heeft tijdens het debat over de buitenlandse poli tiek in het Zweedse parlement nu onthuld, dat hij in New York per soonlijk met Wysjinsky over deze kwestie heeft gesproken en dat hij zijn Russische ambtgenoot op de ernst van de Zweedse reactie op het Russische optreden heeft gewezen. Wat Wysjinsky geant woord heeft, wilde Unden om re denen van diplomatieke discretie niet onthullen. Wij kunnen het echter gemakkelijk raden. Inmiddels hebben de Russen via hun partij-organen een nieuwe aanval op Zweden gelanceerd. Ee- weerd wordt, dat de regering te Stockholm weliswaar voor het oog van de wereld een onzijdige poli tieke koers vaart, maar dat er bereids geheime afspraken zijn gemaakt met de Amerikanen over de Zweedse bijdrage aan de Wes terse defensie. De Zweedse rege ring is het antwoord niet lang schuldig gebleven. De Russische bewering werd categorisch tegen gesproken. maar natuurlijk zal Moskou zich niet laten overtuigen. Het gaat er de Russen trouwens slechts om de Zweden voortdurend onder druk te houden. Het debat in het Zweedse par lement heeft overigens aange toond, dat de algemene lijn van de buitenlandse politiek door alle de mocratische partijen wordt ge steund. De alliantie-vrije koers wordt aanvaard en zelfs de strijd over de onderdelen van déze poli tiek is afgenomen. Slechts twee afgevaardigden spraken zich be slist uit voor een toetreding tot de N.A.T.O. De oppositie-leiders der liberalen en conservatieven be perkten zich tot een pleidooi voor betere verbindingswegen met het Westen. fen gebieden van ons land. Hulp op langere termijn is toe gezegd door de Zweedse maatschap pij voor handel en nijverheid. De Zweedse producenten bij deze maat schappij aangesloten zullen eigen producten en zelf gefabriceerd ma teriaal afstaan, dat Nederland bij de wederopbouw kan gebruiken. De eerste maatregelen, door een wijd vertakte organisatie, zijn reeds ge nomen. Nederland zal adviezen ge ven, wat nodig is, wat men kan ge bruiken. En de Zweden zullen in de komende maanden helpen, zo veel als zij kunnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2