Zesde lijst van slachtoffers Moet U eens horen Engeland zal dienstplicht niet bekorten Sabotageproces in Roemenië tegen olie-ingenieurs Communistische dreiging: aangeprate bedreiging De derde weg nog groeiende Spelden met zwar Maar één weg ontwapenen 4 Woensdag 11 Februari 1953 Britten ..bezorgd" over eventuele blokkade van Chinese kust (Van onze correspondent) LONDEN. Lord Reading, onderminister voor Buitenlandse Zaken. heeft gisteren in antwoord op vragen in het Hogerhuis medegedeeld dat aan de Britse regering geen voorstellen tot het instellen van een blokkade enkele* groteApeldoornsê hotels, die van de Chinese kust waren gedaan. Hij voegde eraan toe, dat de regering i een honderdtal bedden ter beschik- ieder blokkadevoorstel ..met bezorgdheid" zou hebben te beschouwen, aan gezien het naar haar mening niet bij zou dragen tot een spoedig beëindigen der vijandelijkheden. Lord Reading zei deze dingen naar aanleiding van vragen van Lord Stansgate Labouri over persberichten over uitlatingen van admiraal Radford voor de militaire commissie van de Amerikaanse Senaat. Evaeué's gehuisvest in paleis Het Loo APELDOORN. Dinsdag zijn de eerste evaeué's uit het rampgebied gearriveerd in het koninklijk paleis Het Loo, dat door Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Neder- landsche Roode Kruis met medewer king van velen onder meer van Churchill heeft gisteren Lagerhuis in antwoord op vraag van Shinwell te kennen ge geven. dat Engeland zal blijven vasthouden aan de tweejarige dienstplicht. Shinwell, de vroegere Labourmi- het oorzaken en op vele punten de ver een houding met de Verenigde Staten moeilijker zou maken. Attlee, Morrison en Gaitskell hoorden dit alles zwijgend aan. De campagne voor verkorting van de dienstplicht is een persoonlijk stok- nister van Defensie, die al enige j paard van Shinwell en zijn oud- tijd een campagne voert voor het collega's hebben er hem nooit enige verminderen van de eerste oefe-steun in gegeven, ningstijd. trachtte aan te voeren dat een uitlating van Churchill zelf van enige tijd geleden n.l. dat het gevaar van een derde wereld oorlog wat teruggeweken was een reden diende te zijn voor ver mindering, doch Churchill ant woordde: „Als het waar is en wij hopen allen dat het zo is dat het gevaar van een derde wereld oorlog teruggeweken is, is dat gro tendeels te danken aan de inspan ningen van dit land, de Verenigde Stateii en onze bondgenoten in Europa, om ons in staat van verde diging te brengen." Toen de Labour-pacifist Yates hierop ook nog zijn woordje deed, zei Churchill ervan overtuigd te zijn. dat zulk een stap „ontsteltenis" jn de gehele vrije wereld zou ver- Milde eis tegen oud directeur van Van Gend en Loos in Tiel ARNHEM. Voor de Arnhemse rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de voormalige directeur van Van Gend en Loos D. J. B. W. ■wegens oplichting. Verdachte, die directeur van Van Gend en Loos te i Tiel was, had als gemachtigde van de douane-agent van de N.S., gel den, die moesten worden gerestitu- eerd wegens te veel betaalde in- i voerrechten, onder zich gehouden. Het totale bedrag beliep f 4480.-. Voorts had hij circa achtduizend Saldo van schatkist boven f 1 milliard AMSTERDAM. Men zal gerui me tyd terug moeten gaan om op de verkorte balans van de Neder- landsche bank een saldo van het _ryk aan te treggen, dat de 1 mil liard overtreft. Gestadig is dit saldo de laatste tijd opgelopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkist papier van de zijde der banken, die haar saldi, zodra ze te hoog op liepen, ten dele in dit papier om zetten. De banksaldi op haar beurt groeiden aan onder invloed van de stijgende deviezenvoorraad. Het re sultaat van deze ontwikkeling, die al vele maanden zo gaande is, weer spiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van 1051 millioen gulden, terwyl in het verleden deze post somtijds bijna tot nihil was terug gebracht. De afgifte van schatkist papier duurt voort, en in bevoegde kringen acht men het dan ook niet uitgesloten, dat het saldo van het rijk bij de centrale bank nog ver der zal aangroeien. DUW-arbeiders niet meer als werkloos beschouwd DEN HAAG. Met ingang van gulden onttrokken aan de kas van 1 Januari 1953 zullen personen. Van G. en L. Dit laatste was hem werkzaam op een DUW-object, echter niet ten laste gelegd. Wel had hij een schuldbekentenis voor dit bedrag moeten tekenen. De officier wilde rekening hou den met het zeer gunstige reclas- seringsrapport en met het feit, dat verdachte na een uitstekende staat van dienst was ontslagen. Deze ex- directeur brengt nu boodschappen rond voor een kruidenierswinkel. Deze straf is ernstiger dan gevan genisstraf, aldus de officier, die tenslotte acht maanden voorwaar delijke gevangenisstraf eiste met een proeftijd van drie jaar. Radioprogramma Voor de volgende dagen van deze week zullen in grote lijnen de vast gestelde programma's worden aange houden. met dien verstande dat de pro gramma-onderdelen die niet in over eenstemming zijn met de huidige ern stige situatie door andere vervangen zullen worden. Het is niet mogelijk déze van de voren aan te geven, daar deze programma's vermoedelijk pas op laatste moment vastgesteld kunnen worden. WOENSDAG 11 FEBRUARI HILVERSUM I; 19.00 .De Katholieken en het Socialisme", toespraak; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA. 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Promenade or kest, klein koor en solisten; 20.50 „Mont Pelé". hoorspel; 21.50 Gevarieerde mu ziek: 22.15 „Regen maken als weten schappelijk beroep". causerie: 22.30 Spaanse muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 24.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II 298 m NCRV 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking: 19.25 Gramofoonmuziek; 1930 Buitenlands overzicht; 19.50 Gra mofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20 20 Orkestconcert; 21.00 „Jezus Christus en de wereldreligie", causerie: 21.20 Gra mofoonmuziek; 21.30 Amusementsmu ziek; 21.50 Gramofoonmuziek; 22 0o Pia norecital: 22.30 Internationaal Evange lisch Commentaar; 22.40 Gramofoonmu ziek; 22 45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en SOS-berichten23.15—24 00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 12 FEBRUARI HILVERSUM I 402 M AVRO: 7.00 Nieuws; 7.lo Gramofoonmuziek; VPRO 7 50 Dagopening. AVRO 3 00 Nieuws: 8 15 Gramofoonmuziek: 8.45 Idem; 9 00 Morgenwijding: 9.15 Koor en orgel; 9 25 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden. 9 35 Gramofoonmuziek; 10.35 ..Ik weet. ik weet wat U niet weet": 1050 Voor de kleuters: 11.00 Amusementsmuziek; 12 ;»0 Piano, wool en cello: 1225 „In '1 spion netje": 12.30 Land- en tuinbouwmede- deimgen: 12 33 Orgel en piano: 12 50 „Uit net Bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13-15 Mededelingen of gramofoonmu ziek: 13-20 Lichte muziek: 1355 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.35 Alt en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Tussen vier en vijf, 16 45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire actualiteiten of gramofoonmuziek; 17.40 Gramofoonmuziek: 17 45 Regeringsuit- zijdmg: J. J v. d. Laan: „Nieuw Gui nea's Australische buurman". 18.00 Nieuws: 13 15 Sportproblemen, 18 25 Re portage of gramofoonmuziek; 18 30 Llc'n. te muziek: 19.00 Gesproken brief uit Londen: 19.05 Jazzmuziek; 19.40 Zang en orgel; 20.00 Nieuws, 20 05 Radio Phil- harmonisch orkest; 21.05 „Mijnheer Tik- Tak", hoorspel; 22.10 Gramofoonmuziek, 22.20 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m.: KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek, 7 30 Gramofoonmu ziek; 7 45 Morgengebed en liturgische kalender: 8.00 Nieuws en weerberich ten; 3.15 Gramofoonmuziek: 900 Voor de huisvrouw; 9.40 Gramofoonmuziek NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Mor gendienst, KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11,50 „Als de ziele luistert", causerie, 12,00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 „100 jaar Kromstaf"; 13,00 Nieuws en Katholiek nieuws; 1320 Hawaiian mu ziek: 13.40 Bariton en piano NCRV 14.00 Amusementsmuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek, 15.30 Radio Philharmonisch sextet; 16,00 Bij bellezing; 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de Jeugd 17.30 Gramofoonmuziek; 17 40 Voor dracht; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 „Op de stelling", causerie; 18.45 Gramo foonmuziek; 19.00 Nieuws en weerbe richten- 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoonmuziek: 20.00 Radiokranl: 20.20 Gevarieerd programma: 21 45 Vra gen aan voorbijgangers; 22.15 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23,00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het ge wone bedrijfsleven te worden in geschakeld, kunnen zij sociaal- economisch gezien niet als werk loos worden aangemerkt, omdat zij volwaardige arbeid verrichten te gen vrijwel normale arbeidsvoor waarden, zo meent het ministerie van sociale zaken. king stelden alles in gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eeiste groep van veertien viu-htelingen uit Zierikzee, die voor'f.piv onder het koninklijk dak een gastvrij te huis zullen vinden Vandaag wordt een tweede groep verwacht, bestaan de uit bejaarde lieden, die door wa ter en wind uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen zijn verdre ven. Verwacht mag worden dat in de loop van deze week de beschik bare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. Leiders van Britse en Amerikaanse maatschappijen spionneerden WENEN. Radio-Boekarest heeft bekend gemaakt dat Maan dag het tweede van een reeks grote sabotageprocessen te Ploesti, het centrum van de Roemeense olie velden, is begonnen. „Het proces wordt gevoerd tegen 23 leidende functionarissen en ingenieurs van vier voormalige Britse en Ameri kaanse oliemaatschappijen in Roe- Terugkeer gewenst tot regelmatig bestuur DEN HAAG. De regeringsvoor lichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste fase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de rege ring goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig be stuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tus senkomst van daarvoor verantwoor delijke instanties te geschieden. Alle daarbij bterokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een re geling omtrent de financiële aan sprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HALSTEREN Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Halsteren; Raats, Petrus, geb. 17.12. 84 te Halsteren, weduwnaar; Ver- burgt, Anna Cornelia, geb. 19.7.1865 te Halsteren, wed. van Cornelis de Krom. KORTGENE Janse, Krijn: Van Boven, Stoffe- lina, echtgenote van Willem Wes terweel; De Looff. Adriana; Me vrouw JacobsKey denier; Nijsse, Cornelis Pieter; Weys. Elisabeth, geb. 2.8.50. MIDDELH ARNIS Kranse, Maria, geb. 6.7.96 te Mid- delharnis; Vroegindeweij, Fransje, get). 287.72. echtgenote van Arend Kranse; Van der Sluis, Neeltje, geb. 12 3/81 te Sommelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote; Vis, Leen- dert. geb. 92.05, te Middelharnis. Breeman, Huifcerdina. geb. 15.1.68 te Miidelharnis, echtgenote van Leendert Driesche: Nette, Hendri- kus. geb. 9.10.14 te Veur. woonwa genbewoner; Van Wezel, Aren Leendert. geb. 25.10.89 te Middel harnis. NIEUWERKERK Scholten. Jebbigje, geb. 811.1944; Scholten, Hendrikus Johannes Her- manus. geb. 1.6.43; Scholten, Elisa beth Cornelia, geb. 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd; Jan- sens, Cornelia Adriana, geb. 20.10. 75 te Oudeiande, echtgenote van Joh Mol; Mol, Johannes, geb. 13.4. 75 echtgenoot van Cornelia Adria na Jansens; De Jager Jan, geb. 6. 11.76. ST. PHILIPSLAND Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar. RILLAND-BATH Dronkers, ongeveer 90 jr; Dron- kers. Johanna, ongeveer 91 jaar; Niisse, Foort, ongeveer 18 jaar; Nijsse, Pietemella, ongeveer 20 jr; Nijsse, Catharina, ongeveer 15 jr; Wed A. BlokKneger; Mevr de BokxSchrier; Cysow, A.; De Gof- fau J. S burgemeester; Mevr. van Zwienenv d. Maas. STAVENISSE Stoel. Jacob, geb. 24.9.72 te Kerkwerve; Mol, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Mfrinus Mol en Dina Cornelia Nieuw incident op Koje: 1 dode, 38 gewonden TOKIO. Op het eiland Koje is Maandag wederom een opstand van gevangenen onderdrukt. Een gevan gene werd daarbij gedood en 38 ge wond, van wie 13 ernstig. De V.N.- troepen maakten van granaten en i -- vuurwapens gebruik. De gevangenen gevallen naar zou kijken, als hij wilden niet ophouden met het zin- er mee klaar was Zo was John. 1 gen van een communistisch lied en 1 We zouden juist de eetzaal veria- hadden een hagel van stenen gewor- ten, toen mevrouw Ballinger kwan pen naar bewakingsmanschappen binnenzeilen. Ik gluurde schuldij Deze vonden later in de barakken naar haar en was blij, dat ze n hopen stenen, die voor gebruik ge- i poging om een gratis reparatie reed lagen. te wimpelen niet had gehoord. Johanna de Graaf; Hage, Leendert, geb. 27.12.07 te Stavenisse, echtge noot, van Wiihelmina Janna Sonke; Van Zuien, Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 tè Stavenisse. dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stoutjesdijk; Noerland, Jacobus Martinus. geb. 25.10.96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fierens: Luyk, Johanna, geb. 29.7. 67 te Stavenisse. weduwe van Arie Hage; Hage, Johanna Pieternella, geb. 20.9.29 te Stavenisse. dochter van Pieter Johannes Hage en Pie ternella Jozma Koeman. STEENBERGEN De C-root, Adriana Cornelia, geb. 44.98 te Wouw, gehuwd met Dek kers; Heijligers. Adnanus, geb. 20. 7.94 te Steenbergen: Heijligers. Jo hanna Maria, geb. 8.10.23 te Halste ren. menië, waaronder de Roemeens- Amerikaanse oliemaatschappij". Zij worden er van beschuldigd een spionnagecentrum te hebben gesticht en materialen naar de Britse en de Amerikaanse ambas sade in Boekarest te hebben ge zonden. Ook beschuldigt men hen van zwarte ha.idel in buitenlandse va luta en van sabotage van de olie productie. De meest vooraanstaande be klaagde is Alexander Alexandriu, die minister van Financiën was in het coalitie-kabinet, dat aan de macht was voordat de communisten aan de regering kwamen. Volgens radio-Boekarest is Christodulu Atanase de hoofdbeklaagde, die er van beticht wordt een spionnage centrum bij de Roemeens-Ameri kaanse oliemaatschappij te hebben geleid. „Toen de tenlastelegging werd voorgelezen, kon men op de gezichten van de moordenaars zien dat zij beefden van angst, omdat hun misdaden waren ontdekt", al dus radio-Boekarest. Geen tekstboekjes gekocht Bestuur amateur toneelvereniging krijgt boetè (Van onze correspondent) ALKMAAR. De bestuursleden van de toneelvereniging „Cicero" uit Nieuwe Niedorp, die, toen hun ver eniging het toneelstuk „De man in uniform" had opgevoerd de benodig de tekstboekjes hadden betrokken uit de bibliotheek van de NATU en die niet hadden gekocht bij de uit geversmaatschappij Vesta, die de auteursrechten in handen had, wer den allen veroordeeld tot ƒ1.— boe te of een dag hechtenis. De schade wegens het niet betrekken van de boekjes werd bepaald op 8.Dit bedrag werd aan de uitgeversmaat schappij toegewezen. De rechtbank stelde zich op het standpunt, dat iedere auteur het recht heeft te be palen in welke vorm hij de auteurs rechten geheven wenst te zien. Een boerderijtje langs de weg Halsteren-Steenbergen in het over stroomde gebied van Bergen op Zoom is droog gevallen. De be woners profiteerden Dinsdag van het af en toe doorbrekende zon netje om hun beddegoed naar buiten te brengen om te drogen. Rode Kruis Indonesië helpt Nederland Overal schenkt men met gulle hand Het hoofdbestuur van het Indo nesische Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het een beroep doet op de afdelingen van het Rode Kruis in Indonesië om geld en kle ding in te zamelen tot leniging van de nood onder de slachtoffers van de overstromingen, die Nederland en Indonesië hebben geteisterd. Wat er van de inzameling binnen komt zal gelijkelyk worden verdeeld als steun voor de slachtoffers in binnen- en buitenland. In Zweden is tot nu toe aan geld en goederen voor een waarde van ongeveer 10 millioen kronen (ongeveer 7.325.000 gld.i ingezameld voor de Nederlandse slachtoffers. In Denemarken heeft de inzame ling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland een be drag van 10 millioen kronen over schreden. Onze Parijse correspondent meldt, dat op de bank, die gelden voor de Nederlandse slachtoffers verzamelt, reeds een bedrag gestort is van 50 millioen francs. Bij de Amerikaans-Joodse organisatie „Bnal Birth" is in totaal 20.000 dollar binnengekomen, voor hulp aan dc slachtoffers van de watersnood in Ne derland. Belgie en Engeland Voorzitter Goldman heeft Maandagmiddag op de luchthaven van Washington een chèque van 10.000 dollar overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur. dr. Van Roijen. Finland stelt oprichting van permanent internatio naal hulpkorps voor HELSINKI. De Finse Vereni ging tot Steun aan de Verenigde Na ties heeft deze organisatie voorge steld een internationaal hulpkorps op te richten om hulp te verlenen bij rampen zoals de overstromingsramp die Nederland, Groot-Brittannië en België heeft geteisterd Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen die hen in het leven hebben geroepen, zijn ondergebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats van een ramp te worden vervoerd. Het personeel zou een speciale opleiding moeten ontvangen en worden uitge rust met het modernste materieel. De verklaring van de Centrale Werkgroep van de Derde Weg. on langs in de pers gepubliceerd, is voor verschillende bladen aanlei ding geweest opnieuw stelling te nemen tegen de Derde Weg. Twee punten kwamen in die critiek in hoofdzaak naar voren: de dreiging uit het Oosten en het verwijt, dat de Derde Weg geen alternatief heeft voor Atlantisch Pact en Kom- inform. Dat men zich in Europa bedreigd voelt komt echter niet voort uit eigen critische kennisneming van de feiten. Het is een aangeprate be dreiging. In jarenlange, hoofdzake lijk door Amerika gevoerde, propa ganda, elke objectiviteit missend, probeerde men het West-Europese volk zich bedreigd te laten gevoe len. Was er dan geen Sovjet-impe- rialisme, geen Sovjet-dictatuur? Na tuurlijk wel! Maar het bedriegelijke van bovengenoemde propaganda is. dat men zijn eigen imperialisme en agressie verdoezelt, móét verdoeze len, wil men zijn doel bereiken. Wat was dat doel? Het einde van de oorlog stelde de Amerikaanse big business voor een geweldig probleem. Er werden niet meer voldoende orders bij de oor logsindustrie geplaatst. Ter voorko ming van een crisis was óf een grondige structuurverandering van de maatschappij nodig, óf een nieu we herbewapening, Het eerste was natuurlijk onaanvaardbaar; het tweede werd gekozen. Maar niemand is bereid te bewa penen als hij de noodzaak daartoe niet inziet. Daarom was propaganda nodig. Het Amerikaanse blad ,U S News and World Report" van 14 Januari 1949 zegt hierover Welk een dodelijke slag zou bet Kremlin ons kunnen toebrengen, als het be sloot een einde aan de koude oorlog te maken. De beweging „de Derde Weg' is door vele prominente figuren in het leven geroepen om de eenzijdi ge en haataanwakkerende geest te belichten. diP geleidelijk bezit neemt van radio en pers, en die onze Hollandse geest van eerlijk heid en verdraagzaamheid onteert. De meesten onder hen geloven niet, dat een Europese federatie de specifieke boodschap is van Euro pa. waar deze nog in verre niet geheel Europa omvat en niet vrij is van buiten-Europese invloeden. Meer vertrouwen zouden zij heb ben in een wereldfederatie met in ternationaal politie-leger, die geen blokvorming schept en geen tegen acties oproèpt. De Derde Weg is een nog jonge beweging, die nog groeiende is en zoekend naar haar mogelijkheden: die echter doortrokken is van een nieuwe en zuivere geest. Een geest die kan worden samengevat in de opvatting, dat wij allen moeten Ieren in plaats van het „jij of ik" te erkennen het „jij én ik". Wij allen weten, dat kwaad met kwaad vergelden de oplossing niet brengt. We zullen er alleen komen indien we de geestelijke moed op brengen eindelijk eens datgene in practijk te brengen wat wij al eeuwen verkondigen. Misschien de opdracht van onze tijd. M. v. d. H. (Wij hebben het op prijs gesteld, deze stemmen te laten klinken. Binnenkort hopen wij aan deze be langrijke zaak nog eens een artikel te wijden. Red.). Bovendien: een massa die zich be dreigd voelt zal geneigd zijn zijn materiële belangen op de achter grond te schuiven ter wille van de geestelijke vrijheid. Met een beroep op de bewapening worden dus noodzakelijke sociale hervormingen uitgesteld. De aanhangers van het Atlantisch Pact om ons even tot hen te be palen gaan ui{ van een axioma en bouwen daaruit hun betoog op. Hun axioma kennende verwonderen wij ons er niet over, dat zij tot geen andere keuze kunnen komen dan die van het Atlantisch Pact. Het verschil tussen hen en ons ligt hierin, dat wij hun uitgangspunt niet delen. Als men de werkelijke oorzaak van de oorlog niet weet op te sporen, dan lijkt hij óf onvermij delijk, óf slechts te vermijden door vorming van een pact. De taak van de Derde Weg is de beschikbare feiten zelfstandig te or denen en te interpreteren, critisch te staan tegenover alle berichten en ervoor te zorgen dat vVij niet onze geest laten opzwepen tot pro- of anti-Sovjetisme. Iedere dag wordt aan belde zij den van het „Gordijn" de „verde diging" opgebouwd. 'Met een beroep op dc edelste gevoelens van de mens. Door de demagogie in beide kampen dreigt het objectieve oor deel te verdrinken. Men wordt de gevangene van de oorlogspsychose; het inzicht in de feitelijke gang van zaken vertroebelt. De tragiek van onze tijd is dat de oorlogspropagan- disten met meer succes dan ooit een beroep kunnen doen op de ge voelens van gerechtigheid die in ieder mens leven. Wanneer een krant ons in zijn hoofdartikel de vraag stelt: „Wat dan wel?", is dit ons antwoord: Een mobilisatie voor de vrede. Dat wil zeggen drastische beperking van de oorlogsuitgaven, een uitge breid programma van sociale voor zieningen. dat beter dan welke be wapening ook in staat is de geva ren die de mensheid Dedreigen te bezweren. Als er een communis tisch gevaar is, dan vindt dat zijn oorsprong in het feit, dat in de we reld te veel mensen de grens van armoede en hongersnood hebben bereikt. A. V. adhaerent van de Derde Weg. (Advertentie LM.) door Constance John was mijn enige gezelschap aan het ontbijt. Hij zei dat hij er naar verlangde, aan het lek in he dak te beginnen. Ik dacht aan Freda's huiveri; gemompel over een ongeluk een van de Ballingers en, ofschoo* ik helemaal niet bijgelovig ben, wa ik me bewust van een spoortje va: onberedeneerde angst. Ik ontdekte dat ik mÜn best deed hem ervai terug te houden. „Waarom laat je het niet tot eei andere Keer John? Het is Kerstmi en het is koud. Je kunt het bes van het voorjaar doen, als het w: warmer is." Hij dronk zijn koffiei kop leeg, stak een sigaret op en ze losjes: „O, het duurt niet lang, M kan het net zo goed doen als ander." Ik zuchtte en onderdrukte eei aanvechting, hem voor te stellen ti beginnen met een klusje binnens huis. Ik wist dat hij naar het werli verlangde en waarschijnlijk voor dc rest van de dag wel gelukzalig be zig zou zijn. Wij hadden geei sneeuw gehad en, al was het koud het dak was geheel droog en h was altijd voorzichtig. Hij zou nieu we pannen zo methodisch en vol amakt leggen, dat hij er met wef omdat ik niet zo gek wilde zijn om genaam zijn. als ze uit haar humeur te denken aan de gebochelde gestal- was gèöfcacht. te van een oude man. die een on- Dat laatste moet dan het geval bruikbaar been voortsleept. zijn geweest, toen ze gisteravond (Advertentie LM.) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n naar Bennies. Met een pak Renmes in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Een of twee Renmes laten smelten op de tong dat is alles. Renmes zijn één voor één hygiënisch verpakt, ze smaken lekker en fris. „De Derde Weg" predikt niet het oude „Geen man en geen cent", zij predikt slechts de verontrusting. Maar daarin staat zij niet alleen. Ongetelden in Europa en Amerika zijn uitermate verontrust door de koude oorlog, door het tegen elkaar opbieden van twee grote groepen bij het bewapenen. Het verschil tus sen hen en de meeste aanhangers van de Derde Weg is alleen dat de eersten een keuze doen. Zij menen dat een in goede staat van verde diging gebrachte Atlantische ge meenschap een betere waarborg is voor het behoud van de vrede en de handhaving van vrijheid en de mocratie dan een toestand waarin ieder land zelf maar ziet hoe het zich door de moeilijkheden heen slaat. In dit verband citeer ik een ar tikel uit de krant van 7 October 1952: Denver. Volgens de Ameri kaanse onderminister van de lucht macht, Hill, zouden de Amerikanen in een eventuele nieuwe oorlog vliegtuigbommen kunnen uitwerpen waarvan de ontploffingskracht van elke bom afzonderlijk even groot is als die van alle in de tweede we reldoorlog uitgeworpen bommen te zamen. Hill verklaarde voorts, dat een eventuele oorlog een waarschijnlij ke beginfase van negentig dagen zou hebben, waarin beide partijen zouden pogen elkander door bom bardementen met atomische w apens zo veel mogelijk toe te takelen. „Met het oog hierop acht ik het onvoorstelbaar dat de Sovjet-Unie een derde wereldoorlog zal oegin- nen of de verdraagzaamheid en het geduld der Verenigde Staten door plaatselijke agressie zodanig op de proef zou stellen, dat hieruit een oorlog zou voortvloeien" Dringt het tot U door, wat hier zo losjesweg staat? losjesweg staat? Het betekent ons aller doodvon nis Het doodvonnis van U en van mij, van Uw vrouw en van kleine Jantje, die nu in z'n box zit te spelen met dat bruine paardje, waarvan U dat plankje nog zo hel der rood hebt geschilderd en waar voor moeder dat koordje heeft ge haakt. En van onze Bert, die in Augus tus zo goed door zijn examen is gekomen. En ook van Uw zoon. die juist is afgestudeerd voor dok ter. Van allemaal. Want mocht er hier en daar een plekje worden vergeten door cie bommen (waarvan elke bom de uit werking heeft van alle in de laat ste wereldoorlog gebruikte bommen bij elkaar), als er nog overlevenden zouden zijn. dan sterven die wel van honger, door de radio-actieve wolken of aan de pest Als het zo ver is zou ik Jantje, die nu in de box met zijn paardje zit te spe len, wel moeten verdrinken. Of misschien niet. Misschien zou ik hem achter kunnen laten, zo op de puinhopen. Dat doen de Koreanen ook met hun kleine kindertjes Er is geen „derde weg" van neu traliteit en gedeeltelijke bewape ning. Er is geen „tweede weg" van be wapening tot het uiterste. Er is maar één weg Ontwapenen. Nu! J. ROELOFS.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3