DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Hoog bezoek Rampen fonds: Terstond handelen en pas later verantwoording 31.000.000 KAMERDEBAT OVER WATERSNOOD Aantal vragen wacht op een antwoord Nazi-organisatie in Duitsland opgerold „Freikorps Deutschland door eed aan Hitier gebonden BUITENLAND HELPT DOOR OPNEMING EMIGRANTEN Géén storm, wèl harde wind en lichte vorst 13e Jaargang, no. 35 Woensdag 11 Februari 195 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. rT- AT A7. t> Telefoon: redactie 4291 Telefoon administratie 623d Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - AbonnementS" Uitgave. lN»V L)G i\lCUW6 X efS Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, prijs 47 cent p. w. of 6,05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DULLES en Stassen zijn in Ne derland geweest; hoge gasten, die echter wel gemerkt hebben dat ons land momenteel dringender zorgen heeft dan de vraag, wanneer de Europese Defensiegemeenschap een voldongen feit wordt. Zij hebben gevlogen boven het overstroomde ge bied en ongetwijfeld beseft dat er nog een andere vijand is dan die met de wapenen. België ondervond het en Engeland; maar de zwaarste slag werd toch toegebracht aan Nederland. Dan raken wel de overige problemen op de achtergrond; dan is het begrij pelijk, dat hoge gasten iets minder de aandacht trekken dan ze wellicht verdienen. Nu was Den Hagg stellig niet de belangrijkste pleisterplaats van de beide Amerikanen. Nederland is een klein land, dat niet zeer geestdriftig maar wel zeer zorgvuldig en conse quent zich rekenschap geeft van het feit, dat West-Europa alleen toekomst heeft door federale samenbinding en economische eenwording. En als de totstandkoming van de Europese De fensiegemeenschap moeilijkheden on dervindt, dan is dat niet het gevolg van de houding van Nederland. Dit hebben de ministers Drees, Beijen en Luns zonder twijfel de Amerikaanse bezoekers meegedeeld. Neen, de moeilijkheden ten opzich te van de Europese Defensiegemeen schap liggen niet in Nederland.Ze liggen in Engeland, dat niet meedoet; in Frankrijk, dat achterna is ge schrokken van zijn eigen moed en vindingrijkheid; in West-Duitsland, waar de democratie nog niet zover is gevorderd, dat de constructieve par tijen een formule kunnen vinden voor een gemeenschappelijke buitenlandse politiek. Dit was een van de redenen, waarom men in al deze landen de komst van Dulles en Stassen nu juist niet met vreugde tegemoet zag. SYMPTOMATISCH was het be zoek van de beide Amerikanen in zoverre, dat er het einde van een zekere stilstand in de buitenlandse politiek van de V.S. uit viel af te lei den. De verkiezingsstrijd had de be ginselen niet verduisterd, maar wel geleid tot een zich onthouden van da den en initiatieven, die door de kie zers verkeerd zouden kunnen worden uitgelegd. De tijd van aarzeling is nu voorbij; ziedaar misschien de belang rijkste conclusie' die uit dit hoge be zoek kan worden getrokken. Dit heeft men wel gevoeld in de hoofdsteden var. de grote landen. In Engeland en Frankrijk deed zich het onbehajn duidelijk voelen. Het kwam tot uiting in een deel van de pers en in verkla ringen van sommige ministers. Ame rika moest niet denken, dat het in staat was, de grote Europese landen een zekere politiek op te dringen! Het ging overigens niet uitsluitend over de Defensiegemeenschap. Het ging ook over het Westelijk beleid in het Verre Oosten. Wat Amerika wil, is nog niet geheel duidelijk; maar in ieder geval een dynamischer politiek dan tijdens het laatst*» jaar van Tru man en Acheson. Hierbij was ook de Britse erkenning van het bewind van Mao Tse Toeng in het geding. Deze punten vooral hadden de bezorgdheid gewekt van de Britse regering, die er niet voor voelt, door Amerikaanse flinkheid te worden meegesleurd in onafzienbare ondernemingen ergens aan de andere kant van de aardbol. WAARSCHIJNLIJK was de on behaaglijkheid mede een ge volg van het feit, dat Dulles de Europese staatslieden niet zo ligt. Hij is met al zijn onderlegdheid en ken nis van zaken een man, die wel heel erg gelooft in de voortreffelijkheid van Amerika en geneigd is, niet al te hoog over Europa te denken. En ten slotte heeft ieder liever te maken met een vriend, die hem al vermanend wat toestopt, dan met, laat ons zeg gen, een ambtenaar van Sociale Za ken of van Zedelijke Verbetering, die hulpbetoon toepast met de stok ach ter de deur. Is het achterna wat meegevallen? Men zou het haast zeggen uit het feit, dat Eden vrijwel van de ene dag op de andere zijn toon over Dulles en Stassen wijzigde en dat ook de Franse pers geen onwelwillende toon doet horen. Intussen voorspellen tal van Amerikaanse bladen de blokkade van de Chinese havens en delen zij mee, dat Dulles heeft te kennen gegeven, de totstandkoming van het verdrag in. zake de Defensiegemeenschap voor 1 April te verwachten. We zullen wei merken, wat er ge- beurt. Eén ding is intussen boven alle twijfel verheven: Europa kan j zichzelf geen betere dienst bewijzen, I dan de integratie zoveel mogelijk te bespoedigen. Niet alleen met het oog op het Russische gevaar, maar ook omdat het de enige kans is voor ons werelddeel, zich van Amerika te emanciperen. Inlichtingenbureau N.S. te Middelburg UTRECHT. Ten gerieve van het publiek en van de handel en indus trie in het. geteisterde Zeeland heb ben de Nederlandse Spoorwegen in het station Middelburg heden een tijdelijk inlichtingenbureau geopend. Dit bureau zal geopend zijn van 8 tot 18 uur en telefonisch bereikbaar onder no. 2393. Geen stortingsrecht verschuldigd DEN HAAG. Bü het Na- tionaal Rampenfonds is tot Dinsdagavond in totaal ruim 31 millioen gulden binnenge komen. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van 10 Februari, op girostortingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds geen stortingsrechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stor tingen op giro-rekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht". Tal van beeldende kunstenaars, beeldhouwers, grafici en beoefe naars van de gebonden kunsten hebben een groot aantal kunstwer ken afgestaan ten- behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze werken zullen, behoudens goed keuring van de minister van Jus titie. verloot worden in een grote nationale loterij. De Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank en de bij haar aangesloten boerenleenbanken hebben in hun ge zamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 300.000 bijeengebracht. Daaren boven is door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provinciale comité's nog een bedrag van 45.000 gestort. Door het Noodfonds Verbond van Nederlandsche Werkgevers is een be drag van 300.000 overgemaakt aan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gesproken. In een geest, die ge tuigde. dat men zich bewust was. dat thans de mannen aan het roer niet het Nationaal Rampenfonds. Deze gehinderd moesten worden: dat daden nu belangrijker zijn dan vele woor- storting staat los van de steun, welke den. De verantwoording van het beleid komt dus later. Het was derhalve de Nederlandse industrie langs an- dere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft gesteld en stalL;' De opbrengst van tfe collecte, die Zondag in alle Nederlands Hervorm de kerken voor hét Nationaal Ram- 1 penfonds werd gehouden, bedraagt tot nu toe 213.000. Dit is slechts de telling uit tachtig gemeenten, In to taal heeft de Hervormde kerk om streeks veertienhonderd gemeenten. Blijkbaar hoopte de A.R. man nog dat de fiscale plannen ten behoeve van de industrialisatie door zouden kunnen gaan, terwijl de P.v.d.A.-er vrijwel aannam, dat door de belas tingverlaging een streep zou moeten worden gehaald. Hij waarschuwde tegen een grote verschuiving van las ten naar de toekomst. Meer eenstemmigheid bestond er over de omvang van de schadever goeding. Die moest, zo enigszins mo gelijk, integraal zijn en in tempo in ieder geval zo min mogelijk aan het oorlogsschadeleed herinneren. Som mige getroffenen van nu hebben hun oorlogsschade n.l. nog niet eens ver een sober debat, en een voorlopig, wat zjjn conclusies betreft. Maar geens-1 goed gekregen. zins voorbarig. Wel stelde de A.R. fractieleider dr Schouten het zo i Qlt was een voorlopige conclusie, enigszins voor, omdat de totale schade nog niet bekend is geworden, maar I omdat eerst de globale raming van wie het debat overziet, kan die stellig moeilijk onderstrepen. Het is goed de rampschade bekend moet zijn. Dat geweest, dat de Volksvertegenwoordiging zich heeft geuit over het élan dit nu nog niet het geval was, kon der hulpverlening en tevens enkele vragen ian de orde beeft gesteld, welke f.r Schoutgja.verstaan, in tegenstel- „por I hng tot n*n b^tn Burger enWelter (KNP). Tèn ."•ianzien van de ramp- sqfiadevergoeding heeft de P.v.d.A. ziph voorshands al sterk van de spoedige beantwoording verdienen. Er zou een tekort zijn geweest wanneer de Kamer zoals o.a. na de watersnood in 1916 geschiedde, gelijk mr. Bur ger in herinnering riep had gezwegen totdat na lange tijd de aange kondigde wettelijke voorzieningen in behandeling zouden zijn gekomen. Daarom had de fractievoorzitter van de P.v.d.A. kennelijk ook als eerste op die rampzalige Zondag om dit debat gevraagd en had 't hem aanvankelijk ook moeite gekost om in een week uitstel te berusten. Ach. (Van onze correspondent) - De Bondsregering heeft gisteren het zg. „Freikorps Deutsch- gering gedïstancieerd, zoals zij ook de wijze waarop de getroffenen thans geldelijk worden geholpen in te genstelling tot de C.H. voorzitter T i 1 a n u s, niet louter kon waarde ren. Over de schreef ging echter de teraf wilde hij "echter wel toeslem- C.P.N. door te betogen, dat toepas- men, dat de Voorzitter het juister had gezien. De Kamer was thans be ter voorbereid, o.a. door haar bezoe ken aan de getroffen gebieden. Zelfs kon nu de Zeeuwse afgevaardigde der C.H., baron v. d. F e 11 z, na een lange treinreis met oponthoud bij de Nederlandse douane, aan het debat deelnemen. Zijn bijdrage viel even- sing van de wet op de materiele oor logsschaden een nieuwe „ramp" voor de slachtoffers zou betekenen. Wie dat zegt heeft kennelijk nog geen be grip voor de tragiek van de nationale ramp. Voor het overige bestond er een vrij grote mate van instemming met de regeringsvoornemens. De centra- at tegen Op het moment van lisatie van het dijkherstel de even- de ramp was hij nl. in verband met tuelc vertraging van de Zuiderzee- familieomstandigheden in Den Haag werken werden geaccepteerd, zij geweest. I het dat bijv. de liberaal prof. Oud .n&'ïSSlhïm <eLtdvaaneé°U HSFS? RaSCï dracht, diehel debaj beheerste ai O""*»*» die zowel regeringspartijen als de op- I zee:armen werd met spoed tegemoet land" verboden. Dit verbod Is uitsevaardied op stond van het feit. dat de 'J?ötebSlèSS; aitamde- eofigl-',?ïer hS' kon men uie.oAioo.o jneiner hond „ii P.051ue m S i oeKen.a°. I ook billijken, dat voorshands geen geëvacueerden naar het buitenland ring - - beoefenden, en waarvoor dr j organisatie, die een rechtsradicale inslag heeft, plannen gehad zou hebben, om de door de Grondwet gewaarborgde democratische orde in Duitsland te Dr'ees expresselijk zijn erkentelijk- verstoren en bovendien zou het het doel der organisatie geweest zijn de heid betuigde, hebben bedreigd. Nu regering in handen te nemen, desnoods met geweld. Een aantal van de voor- i reeds vielen zich aftekenende ac- aanstaande fisuren werd pisteren al gearresteerd. Onder hen bevinden rich Beck-Broichsitter. de voorzitter van de „Bruderschaft" (een organisatie van vev|oeding van huisraadschade door oud-militairen) en verder twee plaatselijke leiders van het Freixorps. Her- het Rampenfonds. Dit achtte hij een mann Lamp in Hamburg en Eberhard Hawranke in Bremen. Verder werd staatstaak. Dr Schouten daarentegen nog gearresteerd de vroegere Gauleiter van Wenen Frauenfeld. De vijfde had er'geen enkel bezwaar tegen, zo man tegen wie een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd, is de vroe- lang de stroom van giften blijft gere Rijksstudentenleider Scheel. Deze kon niet worden gearresteerd omdat voortduren. Vrijwillige offerzin stel- hij namelijk al door de Britse autoriteiten in hechtenis Is genomen bij de m/nfièfyanTeid'u hera Zie verder pag. 3 METDE AANVOER van goede ren (en behoeve van de slachtof fers van de watersnood heerst nog steeds een ongekende drukte in Rotterdam Dinsdag arriveerden enige Deense vrachtwagens, vol geladen met allerlei nuttige za ken. Achter het stuur zit chauf feur A. .1. Hugger die vijftien uur aan een stuk heeft gereden om de goederen zo snel mogelijk aan de loodsen van Pakhuismeesteren te kunnen afleveren. Gordon Dean treedt af als voorzitter van atoomcommissie NEW YORK. Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, heeft Woensdag medegedeeld, dat hij in Juni zal aftreden. Zijn ter mijn als voorzitter eindigt 30 Juni. Dean, die in Juli 1950 David Li- lienthal als voorzitter van de com missie opvolgde, zal zijn advoca- tenpractijk weer opnemen. actie tegen de zgn. Naumannkreiss van enkele weken geleden. ook over de financiering van hether- stel uiteen gaan lopen. w de NSDAP. De léden van het Freikorps I moesten zich door hun op Hitier fezworen eed verbonden voelen, len erkende admiraal Dönitz als 1 het rechtmatige staatshoofd Ante- 1 semitisme en strijd tegen Jezuïeten en vrijmetselaars behoorden tot de taak van de orde, die onder het devies „Meine Ehre Heisst Treue" I werkte, Het Freikorps werd in Augustus 1951 in Hamburg opgericht. Aan de oprichting van het Frei- korps werd deelgenomen door de j „Bruderschaft" vertegenwoordigers van de, inmiddels verboden, „Sozialistische Reichspartei", de in tussen alweer opgeheven „Bond voor Waarheid en Recht" en de „Notgemeinschaft der SS". De groep had haar voornaamste accent in de plaatsen Hamburg en Bremen. Naar schatting omvatte zij in totaal on- I geveer 1000 a 1500 leden, die geor- I ganiseerd waren in .vrijscharen". welke door ..vaandrigs" werden ge- leid. De leden waren verplicht tot i onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en tot strikte geheimhouding. De leden werden geregistreerd onder valse namen of onder nummers. De actie die de Bondsregering tegen het Freikorps ondernomen heeft, kan men niet geheel losma ken van zekere politieke achter gronden. Het is namelijk zo, dat het bestaan van het Freikorps en zijn wijze van werken benevens zijn 1 aan het nationaal-socialisme ont- leende doeleinden reeds lang be kend waren. Er moet dus een reden (Zie verder pag. 3) GANTIAGO DE CHILE. De Chi- I granten Hij was van mening, dat leense regering heeft besloten slacht- 1 men het beste landverhuizers uit offers van de watersnood in Neder- Nederland kon opnemen. Met j Oosterstorm woei. Dat ons land aan land te helpen door de Nederlandse het oog op de overstromingsramp. deze storm ontkwam was te danken regering gratis overtocht naar Chili welke Nederland heeft getroffen, zou j aan het feit dat de depressie recht aan te bieden voor 1000 landverhui- j men zelfs kunnen zeggen, dat het de zers uit het Nederlandse rampgebied, plicht van Noorwegen was. Neder- die hier een nieuw bestaan willen op- landse emigranten uit te nodigen al- HET HERSTEL van de dijk btj Papendrecht vordert goed. Nadat burgers en militairen het gat zo goed mogelijk hadden gedicht zijn nu dijkwerkers bezig het herstel te voltooien. Een grote zandzui ger spuit zand achter de dijk, zware vrachtauto's voeren mate riaal aan ter versterking van het dijklichaam. Oplichters gaven zich uit voor slachtoffers van watersnood DEN BOSCH De politierech ter te Den Bosch heeft Dinsdag wegens oplichting M. Boeren uit Prinsenhage bij Breda en K. Heer uit St. Willibrord, ieder conform de eis veroordeeld tet een gevangenis straf van zes maanden en de echt genote van M. B.. mevr, C. Boeren- De Pijper eveneens conform de eis tot een gevangenisstraf van vier maanden wegens oplichting. Het drietal heeft zich in de arrondisse menten Breda en Den Bosch uit gegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland heb ben zij van enkele boeren hoeveel heden rogge en enig geld weten los te krijgen. Overtollig Amerikaans graan naar rampgebied WASHINGTON. Op grond van een wetsontwerp, dat door de Re publikeinse senatoren Taft en Thye aan de Senaat voorgelegd is. zal overtollig Amerikaanse graan aan de rampgebieden in Europa gele verd mogen worden. Voor de kosteloze verstrekking van dit graan aan de overstroomde gebieden is een toewijzing van tien millioen dollar aangevraagd. WAT VOOR WEER? Een diepe depressie, die gisteren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zodat velen zich zullen hebben afgevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was, meldt het KNMI. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flin ke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regel geen uitzondering. Boven het Engelse kanaal aan de zuid-flank van de depressie ontwik kelde zich namelijk een zware Wes terstorm, terwijl boven het Noorde lijk deel van de Noordzee een volle bouwen, De regering besloot, verder de regeringen van de andere Zuid- Amerikaanse landen voor te stellen een gezamenlijk „help Nederland"- fonds in het leven te roepen. Het hoofd van het bureau voor culturele betrekkingen dus Nilson. De Canadese regering heeft, tegemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood Noorse ministerie nader besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie en zij overweegt om een beperkt aantal zwaar getroffen op ons land afkoerste, waardoor Ne derland in een sector kwam te lig gen, waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voorkwamen. Na bij het centrum van de depressie, siacnioners dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam Nederland. 1 de wind tijdelijk zelfs tot matig af. De Tweede Kamer begon Dinsdag de beraadslagingen over de wa tersnood. Achter de regeringstafel zaten o.a. van links naar rechts: de ministers Luns, Beel en Drees. Op de achtergrond de stormkaar- ten. Zaken. Nilson. heeft verklaard, dat het tekort aan arbeidskrachten in Noorwegen alleen kan worden over wonnen door het uitnodigen van emi- Oplage „De Ramp" wordt 500.000 AMSTERDAM. De vraag naar het boek. dat de Vereniging ter Be hartiging van de Belangen des Boekhandels binnenkort zal doen verschijnen onder de titel ,.De Ramp", overtreft dermate alle ver wachtingen, dat nu reeds vaststaat, dat meer dan 300.000 exemplaren er van zullen worden verkocht. Ge dacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Het is onder deze omstandigheden zo werd ons medegedeeld -- dan ook eenvoudig een onmogelijkheid de bij de uitgave betrokkenen alle buitensporig hoge onkosten zelf geheel te doen dragen. Van de aanvankelijk voorgenomen oplage van 50.000 doet men dat onverkort. Van de wellicht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspron kelijk gedachte aantal wordt over troffen, zullen de betrokkenen slechts de kostpijs in mindering brengen. Van de intekenaars wordt ver wacht.: betaling en bestelling en enig geduld. Buitenlandse boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada De republikeinse afgevaardigde Ford heeft het Amerikaaqse con gres Dinsdag verzocht om het vol gende jaar 50.000 Nederlandse emi- Ïiranten in de Ver Staten toe te aten, ten einde de dringende be volkingsproblemen ten gevolge van de schade in de overstroomde ge bieden van Nederland te helpen verlichten Ford diende een resolu- Hoewel de depressiekern Zuid-Westelijke richting wegtrekt en het stormveld aan de achter zijde ervan zich naar ons land be weegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depressiegebied af. zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust. tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit rich tingen tussen Noord en Noord-Oost. Doordat uit Scandinavië koudere lucht wórdt aangevoerd is nu weer tie in, waarin een tijdelijke op- geleidelijke daling van temperatuur schorting van het Nederlandse im- te verwachten. De eerstkomende 24 migratiequotum (3.136 per jaar) ge- uur zal echter niet meer dan lichte vraagd werd. 1 vorst voorkomen. Noordoostelijke wind Weersverwachting, geldig van Woensdag avond: Veel bewolking met plaatselijk enige re gen of sneeuw. Mati ge tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noord- Oostelijke wind. Tem peraturen om 't vries punt. 12 Febrzon op 8,02 uur; onder 17.48 uur: maan op 7.19 uur; onder 15.41 uur. Max.temp. Neersl. Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Poolsn. Stockholm Sneeuw Kopenhagen Sneeuw Londen Regen Amsterdam Regen Brussel Regen Parijs Regen Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfurt München Zürich Wenen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1