Zwitsaletten Piersliil herstelt zijn schade Gunstige toestand in Geer vliet en Heenvliet DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woensdag I Februari 195? OUD-BE1JERLAND Algemeen voorschrift van politie als bedoeld in artikel 220 der gemeentewet Artikel 1 Het is verboden om aangespoel de goederen weg te halen, te ver voeren of te doen vervoeren. Artikel 2 Een ieder is vex'plicht ten ge meentehuize aangifte te doen van aangespoelde goederen. Artikel 3 Artikel 1 is niet van toepassing op hen die door de burgemeester belast zijn met het bergen van de ze goederon. Artikel 4 Dit voorschrift treedt onmid dellijk in werking. Overtreding van deze verorde ning is strafbaar ingevolge art. 443 W. v. S. Aldus vastgesteld door de bur gemeester der gemeente Oud- Beijerland, de 4 Februari 1953 De burgemeester voornoemd, S. HAMMER Dit voorschrift is afgekondigd waar het behooi't op 4 Februari 1953. Bezoek Rouwdienst De Zondagochtend in de Ned. Herv. Kerk gehouden rouwdienst werd bezocht door mr. Schilthuis, lid van Ged. Staten en het college van dijkgraaf en dijkraden in de Hocksche Waard. Later hadden deze personen een bespreking op het raadhuis. Herv. Gem. verdeeld in twee wijken. Ds van Malenstein en Ds de Vree maken de evacuees er op at tent, dat de Herv. Gemeente is verdeeld in twee wijken. De schei ding wordt gevormd door Haven en Vliet. De Oostelijke wijk is die van Ds de Vree, de Westelijke die van Ds van Malenstein. Voor eva cuees, die hulp nodig hebben is er een bijzonder spreekuur aan beide pastorieën op Dinsdagmorgen van 910 en Vrijdagmorgen van 910 Voor dringende zaken hoeft men zich natuurlijk niet aan deze uren te houden. Rectificatie In ons artikel „Oud-Beyerland het verzorgingscentrum van de Hoeksche Waard", is een storende fout geslopen. Er is geen schip met 300 ton kleding in Oud- Beijerland aangekomen, doch 30 ton. Voorts heeft onze informatie bron ons nader medegedeeld, dat het evacuatie-centrum met wat daarbij behoort en dat in de R.H. B S. was ondergebracht, niet on der leiding van de plaatselijke af deling van het Rode Kruis, maar, o. 1. v. de heer D. Diepenhorst' stond. „Volksgezondheid" op bezoek Gisteren heeft dr In 't Veld in specteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland een bezoek ge bracht aan deze gemeente. Van daag zal de heer In 't Veld ver gezeld van een collega een tocht door de gehele Hoeksche Waard maken om zich op de hoogte stel len van de situatie t.a.v. de volks gezondheid- Evangelisatie-samenkomst De interkerkelijke evangelisa tie-commissie houdt Donderdag avond om 8 uur een samenkomst in zaal Remmers, waar gesproken zal worden door de heer H. Kor- teweg. ZUID-BEIJERLAND Ned. Herv. Kerk niet in gebruik Tengevolge van de door het wa ter aangerichte schade in de Ned. Herv. Kerk zal voorshands van dit gebouw geen gebruik kunnen worden gemaakt. In verband hier mede heeft de Gei*. Kerk welwil lend haar gebouw voor het hou den van godsdienstcursussen be schikbaar gesteld. Lichting 1954 Alle oproepingen voor de keu ring voor de lichting 1954 zijn verzonden. Z\jn er in 1934 gebo ren mannelijke personen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en in een Nederlands bevolkings register zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten wor den, en de oproeping voor de keu ring dan wel een bericht van niet- inschrijving nog niet' hebben ont vangen, dan moeten zij zich vóór 15 Februari a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. Zondagsschool aan de NIeuwendyk De heer A. de Ruiter heeft vele jaren de leiding gehad van de Zondagsschool aan de Nieuwen- dflk. Thans is hij genoodzaakt i. v. m. zijn hoge leeftijd deze func tie neer te leggen. Om deze re den heeft de voorganger van de Ned. Herv. Gemeente alhier een dringend beroep gedaan op de ge meenteleden dit werk van de heer De Ruiter over te nemen. KLAASWAAL Geslaagd. Voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur slaag de de heer A. Kats, alhier. BARENDRECHT Ook Velofabriek kreeg schade. Aangaande de watersnood kun nen we nog melden, dat ook de magazijnen, werkplaatsen en ge bouwen der Velo Wasmachinefa- briek grote waterschade hebben opgelopen. Gelukkig' kon, nadat MEDEDELING Men verzoekt ons mede te de len, dat de bewoners van het Rusthuis der Ned. Hei'v. Kerk te Strijen zijn ondergebracht in het gebouw ,,Maranatha" in de Kerk straat te Oud-Beijerland. Alle verpleegden hebben een goed on derdak gevonden. In het noodziekenhuis, dat is gevestigd in het Groene Kruisge- bouw, West-Voorstraat te 'Oud- Beijerland zijn een aantal zieken, die geëvacueerd moesten worden, ondergebracht. De bezoekuren zjjn des middags van 3 tot 4 uur en des avonds van 8 tot 8.30 uur. Chr. Nijverheidsschool Oud-Beijerland De Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Oud-Be\jerland zal Woensdag 11 Februari a.s. v.m. om 10 uur weer met haar lessen aanvangen. PREDIKBEURTEN In ons nummer van 13 Febru- 'i zullen wjj weer een predik- beurtenlijst publiceren. Wij ver zoeken hun, die zich totdusverre belastten met het doorgeven van mededelingen, bestemd voor deze lijst, er voor zorg te dragen, dat hun gegevens uiterlijk Vrijdag morgen in ons bezit zijn. REDACTIE. Herstel commerciële en industriële bedrijven 'De voorzitter heeft de leden der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht e.o opgeroe pen voor een bijzondere vergade ring op Woensdag 11 Februari. Enig agendapunt is: Deelneming in de Stichting 1953. Toelichting Door het Provinciaal Bestuur en de samenwerkende Kamers van Koophandel in Zuid-Holland zal op zeer korte termijn deze Stichting worden opgericht. Doel der Stich ting is Herstel van de door de watersnood getroffen commerciële en industriële bedrijven te helpen bevorderen door het verlenen van financieringscredieten. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE MIDDENSTAND Bedrijven te Rotterdam. Ridder kerk, Krimpen a. d- IJsel, Krim pen a. d. Lek, Capelle a. d. IJsel, Barendrecht, Poortugaal, Rhoon IJssclmonde kunnen aanvragen tot- tweeduizend gulden richten tot het borgstellingsfonds voor Middenstand, Nieuwe Binnenweg 13-5 te Rotterdam. Alle andere aanvragen moeten worden inge diend bij de kantoren van de Ne derlandse Middenstandsbank. BEKENDMAKING Herplaatsing wegens misstelling: De burgemeester van Oud-Beijerland maakt bekend, zulks in overleg met het bureau-Viskil te Klaaswaal, dat het ten strengste verboden is aardappelen uit de Hoeksche Waard te vervoeren. Voorts verzoekt hij in overleg met de dijkgraaf van het Waterschap de Hoeksche Waard aan het publiek om het rijden met personenauto's in het natte gebied zoveel mogelijk te beperken. Nog steeds zijn tè veel personenauto's aan wezig, die het werk hinderen. In Piershil is men druk bezig, het gat in de dijk, tussen de pol der Klein-Piersliil en de Aanwas te dichten, waardoor enerzijds de bedreiging voor de polder Nieuw- Beijerland en NIeuw-Piershil en anderzijds voor de polder Oud- Piershil wordt opgeheven. Piershil heeft overigens ernstig van de stormramp te lijden gehad. Tengevolge van het ontstaan van twee breuken in de westelijke dijk van de Aanwas kwam er een grote druk op de dijk tussen Klein Piers hil en de Aanwas. Deze dijk be zweek, waardoor Klein Piershil volliep en Oud-Piershil gevaar liep. De woningen aan de westzijde van de Molendijk werden door de tegen en over de dijk slaande gol ven ernstig beschadigd. Enkele gebouwen stox'tten geheel in. De kracht van water en wind was hier zo groot, dat tientallen ge vulde olievaten over de dijk wer den geslagen in de polder Oud Piershil. De bewoners aan de oost zijde van de Molendijk in de pol der Oud-Piershil achtten het drei gende gevaar zo groot, dat zij bij tijds hun vee in veiligheid brach ten. Ook de woningen langs de ha ven hebben zwaar geleden door de hoge waterstand. Vei'schillende huizen zijn meer of minder zwaar beschadigd, enkele zelfs zeer zwaar, mede doordat deze wonin gen zowel door het water van de westzijde als van de noordzijde werden besprongen. Ernstig is verder beschadigd aan de binnen zijde de dijk, die van de fa. Bos man in de x'ichting Goudswaard loopt. Zware schade werd hier aangex*icht aan de tramlijn van de R.T.M. Op sommige plaatsen wei'd de tx-ambaan geheel zodat de rails verbogen zijn de lucht hangen. Minstens zo ern stig werden de watertoevoerlei- dingen naar Goudswaard bescha digd. Door overslag werd het bin- KOU. GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met. het water van terreinen en vloe ren was afgevloeid terstond wor den begonnen met het leegpom pen der kelders en met het op- 'uimingswei'k. De ingezamelde kleding en andere goederen in deze gemeen- :e werden, na zorgvuldig te zijn gesorteerd op drie vrachtwagens geladen en afgedragen aan het Rode Kruis te Den Haag. Het Nood-Comité in deze ge meente bestaat uit de heren J. Dekker, C. van Drimmelen, K. Groencweg, C. van Heykoop Jr. A. Huygen en M. Sinte Maartens dijk. De collecte t.b.v. het Nationaal Rampenfonds zal in deze gemeen te worden gehouden op Zaterdag 14 Februari, het is de bedoeling ee lijstcollecte te houden. De in tekenlijsten dragen het stempel der Gemeente. Uitgezonderd de gezinnen uit de Zuidpolder, heeft onze ge meente 97 vluchtelingen opgeno men. Ook werd aan vele koeien en varkens een onderdak gegeven. Doopsbedicnlng. Daar de avonddienst der Ned. Hei-v. Kerk in verband met de noodtoestand Zondag 1 Februari niet is dooi'gegaan, vond ook de op dien datum aangekondigde Doopsbediening niet plaats. Deze zc.' nu plaats hebben in de namid- dagdienst van 15 Februari. RHOON Geslaagd. Voor het ingenieursexamen voor electrotcchnisch ingenieur slaagde do heer A. G. Leenders. POORTUGAAL Kerkdienst Donderdagavond om 7.15 uur zal voor de Geref. Gemeente voox'- gaan ds. Van Gilst van Elspeet. Bevolking. Vertrokken A. M Bos-Kostcr naar Rhoon; J. de Hoog naar Rotterdam. RIJSOORD Geslaagd. Vooi* het candidaatsexamen veeartsenijkunde slaagde de heer Y. H. P. Hardeman, alhier. ZWIJNDRECHT De collecte voor het Rampen fonds heeft f 90.000 opgebracht Dat is ruim vyf en een halve gul den per hoofd der bevolking. Geslaagd. Voor het canuidaatsexamen voor electrotechni3ch ingenieur slaagde de heer W. Krijger, alhier. (Adv. - Ing. Med.) Vergadering van Gemeentebesturen Vanavond om 8 uur vindt te Klaaswaal een vergadering plaats van gemeentebesturen in de Hoek sche Waard om de maatrogelen voor de naaste toekomst te be spreken. Deze vergadering wordt bijgewoond door de hoofdingenieur directeur van de wederopbouw in Zuid-Holland, ir. Kiers, terwijl ook de heer De Kwant, hoofd van het ampschadebureau Oud-Betjerland aanwezig zal zijn. Het aantal slachtoffers Het aantal genoteerde slachtoffers bedroeg op Maan dag' te 12.00 uur: totaal 1395, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwei'shaven 3, Bruinisse 1, Burgsluls 10, Capelle 3, Dintel- oord 3, Dreischor 15, Dor drecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 23, Hellevoetsluis 5, Heinenoord 2, Nieuwendijk 3, Heijningen 25, Poortugaal 6, Hoedekenskex-ke 1, Hondsbossezeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 5, Krimpen aan de IJsel 4, Kruiningen 27, Maar tensdijk St. 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieu- werkei'k (Ouderkerk) 16, Nieu we Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50. Noord Gouwe 1, Numans- dorp 67, Oostei-land 40, Ooster Schelde (aangespoeld van el ders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Oudei-kerk aan de IJsel 2. Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendrecht 2, SLnt Philips- land 9, Raamsdonkveer 2, Ril land Bath 6, Rottei'dam 1, Se- rooskex'ke 15. Stavenisse 200, Steenbei'gen 13, Stellendam 27 Sliedrecht 1, Stormpoldev 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wissekerke 1, Wolfaartsdijk 9, Yersoke (aan gespoeld van elders) 10, Rhoon 3. Zaarnslag 1, Zierikzee 17, Zljpe (aangespoeld-van elders) 3, Zevenbeige 7, Zuidland 37, „o laai 13C5. nentalud van de dijk, waarin de buizen zijn gelegd, op een aantal plaatsen zo ernstig weggevreten, dat de buizen geheel losraakteif en verspreid onder aan de dijk kwa men te liggen. Het zal geruime tijd duren, vooi-dat èn trambaan èn waterleiding op dit punt zijn hei'steld. Piershil heeft ook langs de Sluisjesdijk, in het bijzonder aan de westzijde van deze dijk, zijn tol aan het water betaald. De langs deze kant van de dijk staan- woningen hebben ernstig geleden van het water, dat de Eendx-agtspolder is binnengedx-on- gen en tot ongeveer tot de ki'Uin van de dijk reikte. Diverse wonin gen liepen aan de achterzijde zwa re schade op. De „Acht Huizen" hebben bijzonder ernstig van de golfslag geleden. In de polders om Piei-shil is vee vex-lox-en gegaan Duizelig door zorgen f J drink nieuwe kracht uit ^^80^ Pleegzuster Bloedwijn Collecten voor Rampenfonds Hieronder vei'melden wij (voor zover ze in ons bezit zijn) de re sultaten van de collecten, die in de verschillende gemeenten in ons rayon zijn gehouden, zowel in de kerken, als door middel van lijst- inschrijvingen. Oud-Beijerland Ned. Herv. kerk f 6068.50, Geref. kerk f 1700, Chr. Geref. kerk f 1140, Ned. Prot. Bond f 1000.-, R. K. Kerk f 560,-. De straatcollecte heeft opgebracht f 48.904,48. Nieuw-Beijerland Ned. Herv. kerk f 1300.10, Geref. Gem. f 2200, Zuidzijde f 458.35 rv. Jtjirl Goudswaard Ned. Herv.4 V_ex',t f 530.59, Geref. Gem. f 506.12 Zuid-Beijerland Ned. Herv. kerk plm. f 1700, Geref. kei'k plm. f 1100. RhoonLijstcollecte bijna f 16000, Ned. Herv. kerk f 2039.27, Geref. kerk f - 694.14, R.K. Kerk f 700. De lijstcollecte, gehouden- in Poortugaal bracht f 6238 op. De opbrengst van de collecte gehouden in de Geref kei'k te Per nis luidt f 4200. De collecte gehou den in een intei'kei'keljjke dienst in Strijen leverde f 6629.62 op. De lijstcollecte in Zwijndrecht wei'd bedacht met f 90.000. De col lecte gehouden in de Geref. kerk in deze gemeente bracht f 5300 op Indien men ons de cijfei's schrif telijk of telefonisch mededeelt, zul len wij in één van onze volgende nummers de resultaten in andere gemeenten vei'melden. Beur s en geld LUCTOR ET EMERGO Wat is de beurs toch een merk waardig gevoelig instrument. Nauwgezet registreert zij niet al leen de „ups and downs" van het economische en politieke leven, maar ook vreugde en droefheid in menselijk bestaan en samenleving woi'den hier waax'genomen en vastgelegd. Menigeen voelt zich onder de zee van ellende en leed, welke ons volk ovei-stroomd heeft als een geslagen en gebroken mens. Onophoudelijk draagt het won dere instrument van de radio waar wij in deze dagen niet dank baar genoeg voor kunnen zijn het' verdrfet en de smart onze huiskamers binnen. En ons ver weer wordt het zwijgen opgelegd; stil luisteren wij toe. Komt er nu nooit een einde aan dat steeds maar hoger stijgende getal van doden! En wij vinden slechts troost in een sterk en nog steeds sterker wordend gevoel van saani- hoi-igheid. Als altijd hervindt onze natie in de nood haar eenheid. Ook deze gedachten verlaten ons niet wanneer wij deze dagen het beux-sleven gadeslaan. Wie denkt er eigenlijk nog aan zaken Nu ook geen bespiegelingen over het conjunctuurvex'loop of een zich afvragen wat Eisenhower's grote rede voor de wereld te betekenen heeft. De beurs zwijgt thans over deze dingen in alle talen en maakt bij na slechts ambtshalve haar no- teringen op. Omzetten schx-ompe- len ziendei'ogen ineen; de eertijds onophoudelijk rinkelende tele foons verzaken hun plicht. Ook in deze sfeer waar toch gewoon lijk alleen ijzeren en koude harde economische wetten gelden klinkt de vx-aag: Hoe kunnen wjj het snelst en het doelmatigst hel pen. Toch is het goed dat de beui's het werk niet vexzaakt en ti'ouw haar plicht blijft vei-vullen. Want het leven gaat door en harder en verbetener zal Nederland opnieuw moeten aanpakken. Want eeuwen lange strijd tegen rampspoeden als deze hebben in ons volkska- rakter dat onvex-zettelijke doen gi'oeien wat in het wapen van de zwaarst getroffen pi'ovincie zo kernvol :uitgedi'ukt is in de spreuk: Luctor et Emei'go". De beursman geeft' met gulle hand; de collectebussen en collec- telijsten zowel van de Rotterdam- sche als van de Anxsterdamsche beurscentra getuigen ervan, maai' ook staat hij klaar om straks weer de schouders te zetten onder dat hem toegemeten deel van een onnoemelijk zware taak: het op nieuw hei'stellen van schade aan dijken, cultuurgrond en onx'oerend goed. Hondei'den millioenen zul len moeten woi'den bijeenge- bx-acht, zware offers zullen op nieuw in de komende jax-en door volk en staat moeten woi'den ge- bi'acht. En hier zal de beurs ook haar taak in vinden door haar ka nalen ter beschikking van het ge hele financieringsplan te stellen. Is het deze vei'betenhcid, welke de koersreacties zo bepei'kt heeft doen blijven? Het antwoord hier op moet schuldig gebleven wor den. Geconstateerd mag slechts worden, dat men de wonde, wel ke Nederland thans geslagen is, wel diep maar niet onoverkome lijk acht. Zelfs van die industriële onder nemingen, waarvan reeds bekend dat er grote schade geleden Is als Victoria Biscuit (Dordrecht) tjrpinieyer Beschuit (Baren drecht) en Nederlandsche Kabel (Alblasserdam) e.a. kan men wei nig nadelig verloop op de koersen van de betreffende aandelen waarnemen. Koei'svei'betering valt vooral voor l\pt Aku-concern te consta- tei'en tengevolge van vraag van Amerikaanse zijde, waarvan de invloed reeds Zaterdag in het on officiële telefoonvei'keer te be- speux-en viel. Ook Unilevers konden enkele tpunten aantrekken zij het ten De toestand in de gemeenten Geervliet en Heenvliet is over het algemeen beslist gunstig te noe men. De toestand van de WieldlJk, onder Heenvliet, is zoals wU reeds eerder mededeelden, niet onrust barend meer. Men is druk bezig met het bekisten van do dijk langs het Voornse Kanaal, aan de oever van Voorne. koste van koersverlies bij Philips en Kon. Olie. Scheepvaartfondsen handhaven de in vorige weken behaalde koerswinst. Zelfs het enigszins teleurstellende dividend van 9 op aandelen Koninklijke Nedei'iandsche Stoomboot Mij (al gemeen werd 10 verwacht) heeft weinig nadelig ef'cct gehad. De afdeling Indonesië wist even eens haar koerswinsten te behou den, waarbjj het opvalt, dat de i'ubberaandelen weinig gevoelig zijn voor de pi'ijsdaling van dit natuurproduct. Voor de beurs zelf zijn er twee dingen van belang ge weest. Allereerst was daar de op heffing van de Bedrijfsgroep Ef fectenhandel, waardoor de beurs automatisch terug kan vallen op haar oude statuten en dus thans weer een gewone pi'ivaatrechte- lijke vereniging is geworden waarvan de hoogste macht niet meer bjj de autoriteiten doch bij de Algemene Ledenvergadex-ing berust. Voorzitter, de heer Schrikker, heeft met door de omstandig heden getemperde blijdschap een persoonlijk woord hiervan mededeling gedaan en als eex-ste daad genoemd een bijdrage f 10.000.door de Vereniging zelf aan het Nationaal Rampen fonds. Het tweede is een op handen zijnde mededeling inzake Rechts herstel op het' gebied van Ameri kaanse effecten. In sommige pei'sorganen is men reeds op deze te venvachten mededeling voor uitgelopen en heeft men klaarblij kelijk nog in het stadium van d-erhandeling zijnde plannen als definitief genoemd. Het claimverloop van de aan de markt zijnde emissies Hollandse Sociëteit' van Levensverzekering, Zuid-Hollandse Bierbrouwerij en Electro Zuur is over het algemeen bevredigend. Vooral eei'stgenoem- de emissie vindt in beleggerskrin gen een goed onthaal ondanks het feit, dat men met een object te doen krijgt, hetwelk slechts in courant te verhandelen is. J. de Witte. Geex-vliet en Heenvliet worden vooi'zien van electriciteit, en in Heenvliet wordt water aange voerd. De bevolking van Heenvliet zal worden ingeënt tegen typhus. Zatei'dag hebben enige landbou wers te Geervliet, op initiatief van de landbouwer J. R., welke land bouwers hun land hebben liggen in de polder Hoensbroek gepoogd de slaperdijk, die deze polder be grenst, door te graven en hadden daar reeds een aanvang mee ge maakt. Zij deden dit, om hun land droog te krijgen, door lozing van het water door het te graven gat in de Bex-nisse. Gelukkig wei'd het roegtxjdig ontdekt, door de Rijks politie en de Rijkswaterstaat, en door tijdig ingrijpen, kon erger wox-den voorkomen. Door het doorgraven van de sla- pei'dijk zou het gevaar ontstaan, dat dat gedeelte van de poldei-, dat grenst aan de Molendijk te Heenvliet en de Gemeenlandsedijk te Abbenbroek, dat nog niet geïn undeerd is, ook onder water zou stx'omen. >e betreffende landbouwers wei'den overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam, waar tenslotte J. R. tot Maandag middag in ai-rest bleef. De officier van Justitie achtte geen gronden aanwezig, een spoedberechting te doen geschieden. T.z.t. zal deze zaak voor de rechtbank behandeld worden. Herbenoemd Met ingang van 1 Februax-i is mr W. H. Sprenger tot burge meester der gemeenten Heenvliet en Geervliet hei-benoemd. Weerpraatje Wat is een springvloed? (Van onze weerkundige medewerker) De ramp, die ons land tijdens het weekeinde van de vorige week heeft getroffen, willen wij in dit artikel eens uit weerkundig oogpunt' bezien. In de eerste plaats zouden wjj dan tot de con clusie willen komen ,dat het niet alleen de orkaan is geweest, die voor deze ramp aanspi'akelijk is. Er zjjn vroeger, en ook in de laat ste jaren, nog wel enkele zwaar dere stormen over ons land ge trokken. Zolang het K.N.M.I. te De Bilt bestaat en ook de wind snelheden registreert, z(jn bijvoor beeld de stormen van 7 April 1943 en van 1 Maart 1949 (w(j kunnen hier beter van orkaan spreken) even zwaar en hier en daar zelfs zwaai'der geweest. Er werd bij de ze stormen in het land en langs de kust, evenals op zee, schade aangei'icht, maar tot catastropha- le ovex'stromingen kwam het niet. Een van de oorzaken van de ramp ligt dan ook bij het samenvallen van een springvloed met" een oi'- kaan, die geruime tijd aanhield en lange tijd loodrecht op onze kus ten stond. Wat is een springvloed Wij kennen langs onze kust en ook langs de binnenwateren var Zuid-Holland en Zeeland, die di rect met de Noordzee in verbin ding staan, de eeuwige beweging van het' water, welke wij als eb en vloed kennen. Deze getijden moe ten wij in de eerste plaats toe schrijven aan de auntrekkings- kracht van de maan op de water deeltjes der zee. Ook de zon oe fent aantrekkingskracht uit. Het gevolg is extra hoog getij, wan neer het getij van zon en maan samenvallen, hetgeen gebeurt omstreeks nieuwe en volle maan. W(j noemen dit springtij. Het wa ter kan dan een aanmerkelijk ho gere stand bereiken dan bij een normale vloed. Vrijdagnacht was het volle maan en juist met het springtij bereikte ongelukkigex*wijze ook de orkaan zijn hoogtepunt. Volgens het K.N.M.I. woei er langs onze kust vele uren aaneen een zwai*e storm met windsnelheden van ruim 120 km. per uur. Om half zes Zaterdagavond voorzag het K.N.M.I. x-eeds gevaar en waar schuwde de groepen Rotterdam, Willemstad en Bergen op Zoom voor gevaarlijk hoog watei', welk toen niemand nog hebben toen niemand nog hebben kunnen gedroomd van de ramp, welke ons op dat tijdstip al boven het hoofd" hing. De grootste windstoot zou, zo als het K.N.M.I. uit voorl.t 283 slachtoffers in Engeland Op een Milanees radiosta tion kwam Zondagavond een arbeider binnen en legde 26.000 lire (ongeveer 160 gulden) op tafel voor de slachtoffers van de watersnood in België, En geland en Nederland. Dit is alles wat ik heb, zei h\j, maar het is ze van har te gegund. Tien minuten later kwam hij terug en vroeg om 25 lire vooi de tram naar huis. richten kon mededelen, zijn waar genomen op het vliegveld Leeu warden. Deze bedroeg 144 km. per uur. In de nanacht van Zaterdag op Zondag gemeten. Een bijzonderheid is ook nog de sneeuwval, die in Zuid-Limburg plaats had. De sneeuw lag daar Zondagmorgen 3 cm. dik. In Vlis singen was tot Zondagmorgen slechts 3 mm. regen gevallen, te gen 23 in Twenthe. In het oosten en noordoosten van ons land was de storm minder hevig. De gehele Zondag bleef er een stonnachtige wind waaien, maai de wind luimde verder naar het noorden, waardoor de druk op het getroffen gebied iets minder werd. Ook Maandag was het ech ter nog onstuimig en guur, bij langzaam afnemende wind. Tenslotte nog enkele officiële bijzonderheden over het weer in de Januarimaand, waarover wij dit keer kort willen zijn. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg te De Bilt 1,3 tegen normaal 2,0 grC. 14 dagen waren aan de koude en 17 aan de di'oge kant van normaal gelegen. Er kwamen 18 vorstdagen voor tegen normaal 15. Het aantal uren zonneschijn was opmerkelijk klein en in deze eeuw in Januari slechts eenmaal overtroffen, n.l. in Janu- ai'i 1902 (De Bilt) met 20 uren, dit keer werden ex 25 uren zon gex'egistx-eerd. In De Bilt' kwamen 20 zonloze dagen voor tegen nor maal 14. De maand was zeer som ber met veel mistdagen. In het gehele land viel weinig neerslag. Normaal valt er 55 it 65 mm. In Den Helder werd 21, Gro ningen 18, De Bilt 24; Vlissingen 26 en Maastricht 22 mm. geme ten. Het einde van de maand be gon de noodklok te luiden, toen in de avondux-en reeds op verschil lende plaatsen alarm wei'd ge maakt. Deze laatste dag was ook do enige onstuimige stormdag van de overigens zo rustige, zon- neschijnai-me en droge winter maand Januari. (Nadruk verboden) (J.H.P.) Damclub „Denk en Zet", Heerjansdam De uitslagen van de op 28 Ja nuari gespeelde onderlinge wed strijden zijn: Gi'oep I: J. Viergever-G. Gou- man 2-0; J. SchopM. van Balle- gooyen 2-0; P. DekkerC. Ver meulen 1-1. Groep IIP. van RijswijkC. J, Leenheer 0-2H. BotD. P. Vis ser 0-2; A. v. d. PasK. Kaptein 0-2; P. HelmichB. Nymeyer 0-2 C. van GemerenD. van Oorschot HANDELSREGISTER „De Reijerwaard", groothandel in dwarsliggers, wisselhouten, rails, lasplaten, schroot, golfpla ten en stuwhout, te Barendrecht, is in het Handelsregister inge schreven. Eigenaar is J. Koster. Het metselbedrijf A. H. Moer kerken te Westmaas is in het Handelsregister ingeschreven. Vennoten zijn: A. H. Moerkerken en W. H. en A. H. van der Wulp. De vennootschap van de fa. C. Popyus en Zoon, groothandel en kleinhandel in druk- en kogella gers, ijzerwaren en gereedschap pen te Zwijndrecht, is ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door C. Popyus onder de bestaande handelsnaam. De vennootschap van de fa. W. van der Burgh Jr., kleinhandel in aardappelen, groenten, fruit, con serven, enz. te Zwijndrecht, is ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door W. van der Burgh Jr. onder eigen naam. De zaak van J. Bezemcr, rund en varkensslagerij te Zwijndrecht, omgezet in een vennootschap onder firma onder de naam van fix'nxa J. Bezemer en Zoon. Venno ten zijn: Jan en Jacob Bezemer. H. J. Stynis, vennoot van dc Fa. H. J. Stijnis Zoon, smids en hoefsmidsbcdi'ljf te Hendrik - Ido-Ambacht, is overleden. D: nieuwe vennote is mevr. A. A. Stijnis-Molendijk. De vennootschap van de fa. W. Vliegenthart, meubel- en woning- stoffei'ingsbedrijf, behangerij, enz. te Zwijndrecht is ontbonden. Hel bediijf wordt voortgezet door een nieuw opgerichte vennootschap onder firma onder dc naam Fa. Vliegenthart en Rozendaal. Ven noten zijn W. Vliegenthai't Jr. en P. Rozendaal. De vennootschap van de fa. P. van den Heuvel Zoon, vracht vervoer te water te 's-Gravendeel is ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door A. van den Heu vel onder eigen naam. VEILINGBERICHTEN BARENDRECHT, 6 Febr. 1953. Boex-enkool 16—28; kroten 4—17; rodekool 718; gelekool 717; groenekool 7,50—31.00; waspeen 1517; winterpeen 10—15; prei 3037; rabarber 98; selderij 10— 18; spruiten A I 58—64; B I 47- 54; aanvoer spruiten 63.000 kg.; petei'selie 1722; uien 4050; witlof I 42—53; II 33—40; veld sla 4,105,10; knolseldex-ij 2450 goudreinette 22—31; present van Engeland 2336; laxton's super be A 57; h.h. 45; jonathan 37-45; comtesse de Paris 2834. BARENDRECHT, 9 Febr. 1952. Boex-enkool 3041; kroten 416; rodekool 720; gelekool 717; groenekool 2136: waspeen 16 18; winterpeen 1622; rabarbet 87—1,02; spruiten A I 60—73; A II 52—63; uien 37—52; witlof 41 —49; II 3710; veldsla 5,60—6,10 knolselderij 22—18; jonathan h.h, 32—36; goudreinet h.h. 22—25,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3