ER WORDT HARD AANGEPAKT IN 's-GRAVENDEEL 5L K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan deze zwaar getroffen gemeente In Poortugaal wordt liet leven weer normaal Dieselpompen voor water afvoer te Rhoon NUMANSDORP ZIT NIET BIJ DE PAKKEN NEER Grote activiteit in een troosteloze omgeving VERKLARING In Abbenbroek zakt liet water langzaam Aantal bewoners kan terugkeren Geen speciale bezorgdheid voor Voorne P utten WEÜWSBITAD VOOITDE HQEirsCHE WXATTD EN rJSEDKTPRPE" Woensdag ïT FeKruari 1953 Het beeld, dat 's-Gravendeel in het gedeelte, waar het bewoon baar is, oplevert, is er een van zeer grote bedrijvigheid. Met man en macht is men bezig herstel- werk te verrichten, kadavers uit de polder, de schuren en stallen weg te halen, de gemeente zover het mogelijk is bewoonbaar te maken enz. Men werkt er hard in 's-Gravendeel onder leiding van burgemeester Van Heesen en zijn medewerkers en het moreel is er uitstellend. Allen zijn bezield met één streven: 's-Gravendeel zo spoedig mogelijk geheel uit het water te doen herrijzen. Voor een deel heeft men met dit laatste reeds succes gehad. Niet minder dan veertig brand spuiten hebben gedurende drie uagen en nachten gewerkt om de Bevershoek, waarin de woonwijk De Nes, waar ongeveer duizend mensen wonen, is gelegen, droog te krijgeu, hetgeen gelukt is. De bewoners hebben toestemming ge kregen om hun woningen schoon te maken. Zü mogen de huizen evenwel nog niet betrekken. De meeste huizen van 's-Gra vendeel, die in het water staan, staan in de polder Nieuw Bona- ventura, de polder, die met zijn 2900 hectaren de grootste in de Hoeksche Waard is. Verschillende pompen doen bij Puttershoek hun best om het waterpeil in deze pol der te verlagen, maar ofschoon deze pompen vele duizenden ku bieke meters water per uur-int' de polder slaan, zakt het water niet hard. De oppervlakte is ook zo heel groot. Maar het water zakt gestadig, zodat ook de huizen in 's-Gravendeel, die in deze polder staan droog zullen komen, ook al zal dat waarschijnlijk nog wel en kele weken aanlopen'. Niettemin kan men aan de moet op de hui zen een behoorlijke val constate ren. De zandzuiger „Ahoy" helpt nu ook een handje mee, hoewel de zuiger niet op volle capaciteit werkt, daar de zuiger het water beter rechtstandig dan horizon taal kan zuigen en bij Putters hoek geen andere mogelijkheid dan horizontaal zuigen mogelijk is Vandaag is men begonnen met het droogmaken van de polder Trekdam. Daartoe is een ponton met vier pompen aangevoerd, wel ke pompen het water uit deze pol der zullen zuigen. Dit is juist daarom zo belangrijk, omdat in de polder Trekdam het waterlei dingbedrijf van de Kilwaterleiding ligt, welk bedrijf uiteraard voor de volksgezondheid van veel bete kenis is. Is de polder Trekdam droog, dan kan men direct gaan beginnen met de herstelwerk zaamheden aan het waterleiding bedrijf. Het droogvallen van de polder Bevershoek heeft reeds aanstonds een voordeel voor 's-Gravendeel opgeleverd n.l. dit, dat het be woonbare gedeelte van de ge meente weer over electriciteit be- - schikt. In de Bevershoek is een transformatorhuisje bereikbaar geworden, dat na van een nieuwe apparatuur te zijn voorzien, me dewerkt om 's-Gravendeel stroom te leveren. Voor een gemeente, die geruime tijd zonder stroom heeft gezeten, betekent dit een geweldi ge vooruitgang. Men is in 's-Gravendeel ook be gonnen met de eigen voedselvoor ziening te verzorgen. Totdusverre geschiedde dit vanuit de centrale keuken te Dordrecht, maar de burgemeester heeft gestreefd naar eigen keukens, waardoor men wil komen tot een meer geordende samenleving in deze zin, dat de gei*. mensen, die voedsel gebruiken, dit ook zelf betalen. De waterleiding in 's-Gravendeel functionneert zo als gezegd nog niet. Toch beschikt de gemeente over deugdelijk drinkwater al is het allesbehalve smakelijk. Een waterzuiverings apparaat van het Engelse leger zorgt n.l. voor het drinkwater. Het aantal slachtoffers staat nog steeds niet vast. Naar de me ning van burgemeester Van Hee sen is het niet onmogelijk, dat het totaalcijfer als dat eenmaal be kend zal zijn, minder hoog zal zyn dan dat wat op het ogenblik wordt genoemd. Naar schatting is in en om 's-Gravendeel 2000 stuks vee verloren gegaan, wat met zich brengt, dat men alle krachten moet inspannen om de kadavers op te ruimen, hetgeen men dan ook doet. Honderd tot tweehon derd dieren per dag worden de laatste dagen afgevoerd. 's-Gravendeel staat nog steeds in het middelpunt van grote bin nen- en buitenlandse belangstel ling. Z.K.H. Prins Bernhard bracht er gisteren een bezoek, by welke gelegenheid hij zich door burge meester v. Heesen liet rondgelei- den. De Prins bracht de speciale wensen van H.M. de Koningin voor 's-Gravendeel over. Zoals men weet opzocht de Koningin 's-Gra vendeel reeds vorige week. Burge meester Van Heesen had deze week ook een reporter van de dooi de Amerikanen verzorgde Berlijn- se radio op bezoek, terwijl er deze week een groep van 65 geünifor meerde Oostenrijkse Rode Kruis- soldaten arriveerde. Deze groep is naar elders doorgezonden, waar haar hulp meer van node is. BEKENDMAKING Noodtoestand De Burgemeesters der gemeenten in de Hoeksche Waard brengen met nadruk onder de aandacht van de bevolking dat in verband met de heersende nood toestand alle bevelen ter handhaving van openbare orde en veiligheid stipt moeten worden opgevolgd. Vergrijpen tegen de eigendom van de bevolking zullen zeer zwaar worden gestraft. 5 Februari 1953 Geen behoefte aan (aangeboden) grootscheepse hulp In de gemeente Poortugaal be gint het leven weer een normaler aanzien te krygen. Weliswaar staat het water nog in de polders „Gryplanil" en „Kijveland" en wordt er nog steeds gewaakt op de Welhoeksedijk, de bescherming van een groot gedeelte van de ge meente, waartegen het water van de polder „GrUpland" aan de zuid kant staat. Vier van de zes slachtoffers werden Donderdag reeds ter aar de besteld. Aan de groeve spra ken wethouder J. P. van Leeu wen, ds. J. H. H. Jansen en de heer J. Timmers, op wiens land bouwbedrijf één der overledenen, J. Verheij, 57 jaar wei-kzaam was. De gezondheidstoestand van burgemeester Breebaart was oor zaak, dat' hij het gehele reddings- en hulpwerk alleen vanuit zijn woning kon leiden, daarbij trouw 't Begon met een scheut of stooft Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook on der Uw bekenden waar de we reldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pij nen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kru schenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot er- Adv. Ondanks eigen leed, vergeet Rhoon de offervaardigheid niet terzijde gestaan door de beide Wethouders, de gemeente-secreta ris, de politie, de brandweer en de zeer vele vrijwilligers. In een cir culaire heeft hij allen dank ge bracht voor de zo noodzakelyke medewerking. Onmiddellijk werd ook een geldinzameling gehouden ten bate van het Nationaal Ram penfonds, welke f 6238.heeft opgebracht. Hoewel het eerst in de bedoe ling lag om kleding enz. op te ha len, is dit' op aanwijzing van ho gerhand vervallen. Wel werden énige goederen ingezameld om enige tientallen evacué's, die «in de gemeente zijn aangekomen op be scheiden wijze de helpende hand te kunnen bieden. De in Poortu gaal verblijvende evacué's kunnen, voor zover zij hoog nodig behoefte hebben aan kleding en schoeisel een lijstje afgeven by mevrouw Breebaart, presidente van het.' Co mité Vrouwelijke Hulpverlening. Van enkele zijden is ook aan Poortugaal hulp aangeboden, dit naar aanleiding van de radiobe richten, waarin de gemeente ook is genoemd. De burgemeester van Hoogwoud (N.-H.), naamgenoot van burgemeester Breebaart in formeerde naar de situatie hier ter plaatse, omdat er plannen wa ren met een speelgoedactie te be ginnen. Ook de burgemeester van Oost- en West-Souburg, welke ge meenten in 1945 door Poortugaal werden geadopteerd, heeft zich telefonisch op de hoogte laten stellen omdat men daar ook reeds met adoptieplannen rondliep. Uit het feit, dat zij dergelijke plannen hadden kan worden afgeleid, dat zij voor onheil zijn gespaard. Ge lukkig kon aan deze burgemees ters worden medegedeeld, dat aan hulp op grote schaal geen behoef te is. Met grote erkentelijkheid kan echter worden vastgesteld, dat er al twe,e gemeenten klaar stonden, als daaraan behoefte was, te helpen. I ïïtlf MéZ iUl/ (Adv. - Ing. Med.) Het water in do Mollenpolder te Rhoon is aan het zakken. Het wa ter in die polder wordt met vijf dieselpompen zoveel mogelijk af gevoerd naar „Het Spui" en naar clc Zegenpolder. Do Oudeweg is nagenoeg droog. Ondanks het feit, dat Rhoon voor tweederde onder water is ge lopen, heeft de lijstencollecte voor 't Rampenfonds 'n uitstekend re sultaat opgeleverd: bijna f 16.000. Voor de getroffen veehouders is een veevoedercentrale ingericht in de boerderij van de heer J. Leenheer aan de Werkersdijk. Met de bijeengebrachte, goederen en kleding konden de gedupeerden in Rhoon, alsmede de in deze ge meente geëvacueerden, uit de erg ste nood worden geholpen. Wanneer men vanuit Rhoon via het veer naar de Hoeksche Waard wil gaan, dan moet men de vol gende route naar het veer vólgen: vanaf het oude Rhoonse veer, via de E 'endyk en Buiten-Koedood, langs „Bouwlust", vervolgens de Buitenkade en langs het Hoge Veld naar de veerdam. De Buiten kade heeft veel geleden van het water en is dan ook alleen voor voetgangers en fietsers met veel moeite te begaan. i! Pas op voor hooibroei Donderdag zag men in Rhoon rookwolken opstijgen in de buurt van het veer Rhoon-Goidschal- xoord. Omdat de brandweerauto die plaats tengevolge van het wa ter niet kan bereiken, begaven zich enkele brandweerlieden en vrijwilligers per boot in de rich ting van de brand. Het bleek, dat een hooischelf bij de boerderij van A. C. de Koning door broei in brand was geraakt. Inmiddels was een kleine brandspuit uil Oud- Beijerland per boot over de Oude Maas gebracht, Dc brand kon tot de hooischelf beperkt blijven. De burgemeester verzoekt de boeren goed le letten op de moge lijkheid van hooibroei, waarop de kans door het nat worden van het hooi, groot is geworden. Zwitserse hulp colonne in de H.-Waard Zondag kwam in de centrale post van de Hoeksche Waard, de gemeente Klaaswaal, een hulpco lonne uit Zwitserland, uit Geneve, aan. 's Maandagavonds na de ramp ontving men in Geneve de eerste berichten van de ramp, en daarop zijn de Zwitsers met acht vracht auto's naar de noodgebieden in Nederland vertrokken om bijstand te bieden. Onder leiding van bestuursleden van het Waterschap hebben zij de toestand in de Hoeksche Waard in ogenschouw genomen en later hebben de dijkgraaf en Ir Hans kamp, aan de kaarten, een uiteen zetting gegeven van de situatie op het eiland. Gisteren is de Zwitserse hulp colonne vertrokken naar Voorne en Putten. Numansdorp biedt een trooste loze aanblik. Behalve verwoestingen aan huizen, dijken enz. buiten de bebouwde kom, is er ook in het dorp zelf veel, dat voor herstelling in aanmerking Scïiade-enquête- commissies Met ingang van 7 Februari 1953 zijn district-bureau's van de scha- do-enquète-commissies geopend in de volgende plaatsen: OUD-BEI JERLAND: (Geves tigd in de Rotterdamse Bank, Westvoorstraat 10, tel. 460) ray- Beijerland, Hoeksche Waard en Tiengemeten. BRIELLE: rayon Voorne-Put- ten en Rozenburg, DORDRECHT: rayon Eiland in Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwyndrecht. ROTTERDAM: (beursgebouw komt' Daarb« komt <U* °ntrellder- Coolsingel) rayon: IJselmonde de toestand, waarin zich de invon- (met uitzondering van de gemeen, i taris der winkels en het huisraad te Zwjjndrecht), Krimpenerwaard bevindt. Aan de Rijksstraatweg «n alle gemeente* liggende ook vele woningen, die flln- Noorden van de Nieuwe Water- weg, Nieuwe Maas en Hollandse j schade hebben opgelopen. Vol- IJsel. 1 gene een schatting van burge- Deze district-bureau's zullen meester De Zeeuw zijn er in Nu- overgaan tot registratie van delloml(,rd venvoeIto wo- tengevolge van de watersnood ge- K leden schade aan goederen (ge- ningen. bouwen, huisraad, bedrijfsuitrus- i Ondertussen is de Rijksstraat- ting en voorraden, grond, gewas- weg weer voor het grootste ge- sen, levende have, landbouwwerk- deelte begaanbaar: over een be tuigen e.d.) j paald deel stroomt echter nog Gedupeerden dienen de schade j water. Niettemin is er over deze aan te melden op by genoemde bu-belangrijke weg weer tamelijk in- reau's verkrijgbare aangifte-for- j tensief verkeer. Burger- en mili- mulieren. j faire auto's trotseren het water, De aangifte dient te geschieden daarbij grote watermassa's opzij bij het bureau, binnen welks rayon j opstuwend. Ook fietsers en voet- de schade is geleden. gangers ploeteren door het water, Het verdient aanbeveling met op weg naar hun eigendommen het doen van aangifte te wachten om daar weer zoveel mogelijk or- totdat men naar zyn woonplaats de op zaken te stellen, kan terugkeren en de omvang van Men zit niet bij de pakken neer. de schade kan overzien. De moge- Overal in het dorp heerst grote lykheid tot het doen van aangifte i bedrijvigheid, zowel aan de ha- zal openstaan tot zes maanden na- i ven, als in boerderijen en burger dat het betrokken gebied is droog-i woningen. Van de laatste hebben evallen. j de huisvrouwen weer bezit geno- Aan hen, die reeds thans terug- j men. Nauwelijks is de vloer vrij gekeerd zyn en daaraan dringend j van water (in vele gevallen ech- behoefte hebben, kunnen door bo- i ter nog niet) of de bewoners trek- vongewoemde bureau's vr(jblyven-ken naar hun huizen om hun be de voorschotten beschikbaar wor-zittingen voor verdere schade te den gesteld met uitzondering j behoeden en hun woningen weer voor schade aan huisraad). zo spoedig mogelijk bewoonbaar Aanvragen ter verkrijging vante maken, voorschotten kunnen zowel schrif. j Hier en daar ziet men huisvrou- telijk als mondeling worden ge-1 wen, gewapend met grote schop- richt tot het district-bureau, bin- pen, het water uit de gang hozen, nen welks rayon de schade is gele-j Meubelen staan vaak buiten voor den. Men beperke het aanvragen j de deur, wanneer daar tenminste van voorschotten zoveel mogelijk. een droog plekje is te vinden. Vooral de zakenmensen weten, de grote Iwat ze te doen hebben. In hun 1 winkels heersen chaotische toei standen. Talloze artikelen, levens- In de godsdienstoefeningen, die Zondag in de kerken in de Hoeksche Waard zijn gehouden, is de volgende ver klaring voorgelezen: Het College van Dijkgraaf en Dijkraden van het Waterschap De Hoeksche Waard gevoelt zich, na de dagen van spanning en onrust, die de bewoners van de Hoeksche Waard hebben doorleefd, gedrongen in de eerste plaats zijn diepgevoeld leedwezen te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van hen, die tengevolge van de ramp, die ons land heeft getroffen, het leven heb ben verloren en aan hen, die lijden onder de verliezen .van have en goed, en zijn dank uit te spreken aan allen, die vaak met zware opofferingen en ten koste van grote inspanningen steeds weer toesnelden en zich ingezet hebben in de strijd om het behoud van al datgene, wat zo érnstig werd aangevallen. Dank zij de eendrachtige samenwerking tussen allen, in wier handen gezag en bevoegdheden zijn gelegd, kan, na vele bange uren van onafgebroken waakzaamheid en verdediging, met erkentelijkheid worden getuigd, dat de getroffen maatregelen tot op dit ogenblik tot gunstige resultaten hebben geleid. Menselijkerwijze kan thans worden verwacht, dat de gevaren in zoverre bezworen zullen blijken, dat de drei ging van verdere inundatie is voorkomen en de naaste toekomst met gerustheid kan worden tegemoetgezien. Deze gunstige omstandigheid heeft aan het Water schapsbestuur bijgestaan door de Technische Dienst, de gelegenheid geboden om het herstelwerk ter hand te nemen. Wanneer daarbij dezelfde medewerking en eensge zindheid en hetzelfde gevoel voor orde en saamhorigheid zal worden betoond en ondervonden als in de verstreken dagen, zal, naar wij hopen, met Gods hulp het verlorene worden herwonnen. ke, zo deelde burgemeester De Zeeuw ons mede. Eerst moet de drinkwatervoorziening voldoende gewaarborgd zijn. Zolang dit niet het geval is. zou een terugkeer van de bevolking grote gevaren inhouden met het oog op de mo gelijkheid van het optreden van typhus enz. Weliswaar staat er bij het Schippershuis een grote tank wagen, maar daarmee kunnen al- middelen enz. hebben in het wa- j leen de arbeiders en anderen, die tér gedreven en moeten voor zo-op het ogenblik noodzakelijk in de ver mogelijk gedroogd worden, j gemeente vertoeven, worden ge- Vele producten moeten echter i holpen. worden afgeschreven en zo zietj Door bemiddeling van het Rode men de voor de huizen opgewor-1 Kruis in Hilversum heeft Nu- pen hoop waardeloos geworden producten, steeds omvangrijker worden: een van de trieste posten op de balans van de waterschade. Bij de haven en op de Schuring- sedijk js het ook een en al acti viteit. Tractoren met landbouw- wagens er achter gekoppeld rijden af en aan. Aan de Schuringsedyk is een benzinestation ingericht'. In haven liggen verschillende schepen, die gelost worden, sche pen met zand en bazaltkelen. Het zand wordt onmiddellijk in zak ken geschept en met tractoren af gevoerd. Ondertussen liggen nog tiental len cadavers van koelen, paarden en vooral varkens op de kade. Zo gauw als men over scheepsruimte kan beschikken, worden de cada- afgevoerd naar de destructie bedrijven. Burgemeester De Zeeuw hoopt vandaag te bereiken, dat er een busdienst van Klaaswaal naar Numansdorp zal worden onder houden, waarmee de arbeiders gratis naar hun werk in Nu mansdorp kunnen worden ge bracht. Bovendien zouden ook particulieren, die naar hun wo ning in Numansdorp gaan van de bus gebruik kunnen maken. Twee gemalen werken thans op volle kracht om de Numanspolder droog te krijgen. Maandagavond kon het electrische gemaal in werking worden gesteld en het dieselgemaal aan Dc Schuring is gistermiddag begonnen. In vier dagen tijd heeft men de machines uit de gebouwen gehaald, ge droogd, hersteld en weer ge plaatst. Door beide gemalen wordt per minuut 240 m3 geloost. Het ligt in de verwachting, dat op het eind van de week de Nu manspolder, waarin de meeste huizen staan, droog zal zyn. Van een algehele terugkeer van de be volking is echter nog geen spra- mansdorp sinds gistermiddag de beschikking over een hospitaal schip, dat prima gebruikt kan worden, o.a. bij de werkzaamhe den op het Hogezand. Eveneens sinds gistermiddag is er een vol ledige ambulance in het dorp ge- stationneerd om te kunnen optre den in geval van ongelukken. Uit Klaaswaal zyn 120 Nu- mansdorpse evacuees overge bracht naar Delft en Oudewater. De Numansdorpse ouden van da gen uit het diaconiehuis, die eni ge tijd in de landbouwhuishoud- school te Klaaswaal verbleven, hebben een onderdak gevonden in een tehuis te Baarn. Prins Bernhard op bezoek Gistermiddag om half vier bracht Prins Bernhard per heli- coptere een kort' bezoek aan Nu mansdorp. De helicoptere landde op de hoek van de Molendijk en de dijk naar het zwembad, ten westen van de gemeentehaven. De Prins begaf zich naar de hulp secretarie, waar hij zich korte tijd onderhield met' de loco-burge meester. Burgemeester De Zeeuw was op dat moment niet in de ge meente. De Prins zegde toe, dat I hij over enige dagen opnieuw een bezoek aan Numansdorp zal bren- gen. Ruim 27,5 mill in 't Rampenfonds Het totale bedrag, dat tot en met Maandag voor het Natio nale Rampenfonds is bijeenge bracht, beloopt f 27.558.000. Er wordt hard gewerkt aan galen in Oudenhoornse zeedijk De situatie op Voorne en Putten geeft, indien zich geen onverwach te complicaties voordoen, geen re den tot grote bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier ga ten in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog binnen, doch de waterstand in de onderge lopen polder wordt hierdoor niet hoger. Met man en macht wordt ge werkt aan het dichten van de vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk. Er zijn bovendien nog vijf gaten in de dijk doch hiervan wordt by normaal wéér geen hinder onder vonden. Thans wordt in de eerste plaats bezien, of men het gedeelte van het ondergelopen gebied droog kan krijgen waarin de Groene Kruisweg is gelegen, teneinde het verkeer tussen Rotterdam en Voorne en Putten weer enigszins normaal te doen verlopen. Het aantal slachtoffers in Zuidland is vermeerderd tot' 37. Aan de linkeroever van het Voomse kanaal is men nog steeds bezig met de verdere versterking van de dijk. Aan de rechteroe ver wordt even voortvarend aan het leggen van een nieuwe dijk gewerkt. En bij het bouwen van deze tweede dam heeft men het voordeel, dat de rechteroever van het Voomse kanaal een stuk hoger ligt dan de linker-, waar door dus deze kant alleen maar behooriyk opgehoogd dient te worden. De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft Zaterdag in een spoedeisende vergadering besloten de geteisterde gemeente Zuidland (Voome-Putten) te adopteren. Abonneert u op dit blad In Abbenbroek is de toestand vooruitgaande, tenminste in zo verre, dat personen, tussen de leeftyd van 10 tot 60 jaar wier huizen niet in het water staan, naar hun haardsteden terug kun nen keren. Deze huizen staan voornamelijk aan de Ring en de Gemeenlandsedyk, en deze worden langzamerhand weer bewoond. Het gaat echter langzaam, Maandag kwam slechts een enke ling eens polshoogte nemen. Het water in en om Abbenbroek is Heerjansdam niet ernstig gedupeerd Ook al is Heerjansdam niet. ernstig gedupeerd door clc waters nood, toch heeft deze in deze ge meente merkbare sporen achter gelaten. Het uitzonderlijk hoge getij van 3.85 N.A.P. noodzaakte de bewo ners van de buitenzijde van de dijk hun inboedel en vee in veilig heid te brengen. Op het school plein van de Chr. school vertoef den op een gegeven ogenblik een 40-tal varkens. Een gevaarlijke situatie ontstond bij de Develweg- stoep, die geheel ondermijnd werd. By dc Puttershoekse Veerdam bleef nog maar een smalle weg- strook 'intact. Dc Zwyndrechlse Waai'd is door het oog van een naald gekropen. De Christelijke School werd in gericht als toevluchtsoord voor hen, wier huis door de vloed was ondergelopen of beschadigd. Reeds Zondagmiddag werden noodbedden en dekens aange voerd, dank ztf 't flinke optreden van de voorzitter van het Roode Kruis, dokter Simons. De pol der Het Buitenland en de Vispol- der liepen vol en later openbaarde zich, dat de kaden op verschillen de plaatsen waren weggeslagen. Met man en macht is gewerkt om de waterkerende dijk te ver sterken, zodat nu geen direct' ge vaar meer dreigt. De pastorie van ds. Visser werd opslagplaats van de goederen van het Roode Kruis, waarmee de ge dupeerden werden geholpen. De belangstelling van rege ringspersonen, het bezoek o.a. van de minister-president en minister Mansholt deed de Inwoners goed. nog niet zeer veel gezakt. Er staat byv. nog ruim één meter a ter in dc Ned. Herv. Kerk. Op het ogenblik worden er vele cadavers opgeruimd. Hierbij wordt veel hulp van buitenaf verleend. Hulpcolonnes uit Broek op Lange- dijk, uit Amsterdam, uit Giethoorn de laatsten voeren met punti verleenden hulp. Ook helpers uit Amerika, Canada en uit Duitsland verrichten In Abbenbroek goed werk. Dat men in deze tijd enigsairs eigenaardige ontmoetingen ken hebben, bleek uit een gesprek m t onze correspondent, die ons ver telde, dat hy plotseling voor een gewezen Feldwebel uit het voor malige Duitse leger kwam te staan, die eenmaal in Abbenbroek gestationneerd was De gemeentesecretarie was tot voor kort gevestigd in café Her- rewijnen. B. en W. zyn echter overgegaan tot vordering van eert leegstaande woning pan Mej, P. van Essen, recht tegenover het postkantoor. Deze woning zal, zo lang de noodtoestand duurt, als secretarie, bureau van de burge meester en als woning van de gemeentesecretaris dienst doen. Zaterdagmiddag heeft de com missaris der Koningin, mr L. A. Kesper per helicoptere een bezoek aan Abbenbroek gebracht. De helecoptere landde op het terrein van Van Pelt's werktuigenfabrick waarna de commissaris en B. en W. een vergadering hielden. Numansdorpers te Klaaswaal begraven Van het aantal slachtoffers dat tengevolge van de stormramp in Numansdorp te betreuren valt', heeft men er nog maar vijf ge vonden. Zy zyn begraven op de Alg. Begraafplaats te Klaaswaal. Op deze begraafplaats heeft men voorlopig een massagraf gedolven voor de omgekomenen. Zo moge lijk zullen later dc stoffelijke overschotten op de begraafplaat sen in de oorspronkelyke gemeen ten ter aarde besteld worden. Slachtoffers in Engeland Sir David Maxwell-Fyfe heeft in het Lagerhuis gezegd dat het niet' onmogelijk is dat men nooit met zekerheid zal weten hoe hoog het aantal slachtoffers is van de overstromingsramp, die het Oos ten van Engeland een week gele den "heeft getroffen. Op het ogen blik bedraagt het aantal doden 283. Ongeveer vijftig mensen worden nog vermist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3