sr ■n now, ZEELAND WERKT AAN DE WEDEROPBOUW Bouw van flat voor werkende vrouwen nog deze zomer Majoor Pleonis vloog hulp goederen over ABDUSIROOP HET VADERLAND 3 WOENSDAG li FEBRUARI 1953 Een geteisterd land herstelt zich Burgemeester-predikant met „drie" rechterhanden Herstel. Dat is het enige woord dat thans de mensen uit liet nood- gehied beheerst. Men rouwt nog, zeer zeker, maar het leed wordt al ver drongen door de grote wens naar behoud van hetgeen gespaard is gebleven en naar het herstel van wat is geschonden. Dit is de algemene indruk die men krijgt, wanner men een week na de vernietigende stormvloed een tocht maakt over het deerlijk gehavende Schouwen-Duiveland. grote zak kippenvoer achterop. Er is het vraagstuk van het voer voor de nog niet geëvacueerde koeien en paarden, van het bezorgen en registreren van landbouw werktuigen die met de Amerikaanse ducks overal van de onderstroomde erven worden gehaald, voor ze geheel vernield zijn. Deze vraagstukken en nog vele tienlallen andere, houden burge meester Barendrecht bezig. Ze zijn eigen lijk te veel voor een mens, maar deze man verliest zijn kalmte en rust nooit en op zijn stevige rubberlaarzen blijft hij veilig staan temidden van deze stortvloed van problemen en moeilijkheden. In Noordgouwe spreken We een tijd met burgemeester J. M. Barendrecht, die, zoals wjj gisteren reeds meldden, tot burgemeester is benoemd, nadat hij als Nederlands Hervormd predikant reeds gedurende enkele dagen de leiding der gemeente had overgenomen van de vroe gere burgemeester die geëvacueerd was. Burgemeester Barendrecht is een niet grote, tamelijk tengere figuur. Maar zijn gezicht, moe en gegroefd na acht dagen ploeteren met veel te weinig rust, drukt de onverzettelijke wil uit te doen wat mogelijk is teneinde dit gebied te herstel len van de genadeloze slag die het werd toegebracht. Vele problemen De vraagstukken waar hij voor wordt gesteld, zijn vele en zeer verscheiden. Zijn gemeente bestaat uit een groot aan tal polders, waarvan slechts enkele be houden zijn gebleven, of die zo hoog lig gen, dat ze temidden van het onderge lopen gebied droog bleven. Dit is b.v. het geval met het kleine gehucht Schudde- beurs met de beroemde oude herberg die reeds omstreeks 1500 in reisverhalen wordt genoemd. Het dorp Dx-eischor daarentegen ligt geheel in het water en is behalve per boot onbereikbaar. Van de toestand daar weet men nog niets of weinig af, er zal nog veel vee zijn det dood in de stallen ligt en er zijn nog tientallen inwoners vermist. Het onder zoek hiernaar is een van de vele taken die burgemeester Barendrecht bezig houden. Dan z'tin er de binnendijken die gerepareerd moeten worden, opdat de verbinding per as mogelijk is tussen ai die kleine bereikbare droge deeltjes van het onderstroomde eiland. Er moet, nu een tiende deel van de bevolking vrijwel alleen mannen is achtergebleven voor het verzorgen van het vee, het verrichten van bewakings diensten en vele andere kwesties, voor deze mensen worden gezorgd. Daarom heeft de burgemeester de keuken van het gespaard gebleven ziekenhuis ge vorderd als centrale keuken. Er liggen in de gemeente nog S000 hl. puike aard appelen die niets te lijden hebben gehad en zo vlug mogelijk moeten worden af gevoerd. Er is de registratie van de vluehtadressen der inwoners. Er is het vraagstuk van de zwervende honden die in die ene week reeds totaal verwilderd zjjn, de mensen proberen aan te vallen, van de cadavers vreten en daarom een groot gevaar worden voor de volksge zondheid. Er zijn honderden kippen die losgelaten moeten worden uit hun hok ken en iedere dag gevoerd' moeten wor den. Voor hen is reeds een speciale kip penboer" aangesteld die op zijn fiets de hele dag door de gemeente gaat met een Waarom ik ROXY rook? ..ruik maar eens! 7 Drie rechterhanden Hij heeft echter het grote geluk over drie „rechterhanden" te beschikken. De eerste is de onderwijzer J. W. Roskam, een jonge man, die tot nu toe alleen met kinderen te maken heeft gehad, doch zich opeens ontpopt tot een energieke werker, die weinig praat, maar snel een beslissing weet te nemen. Hij heeft, even als al die andere wondere mannen uit deze chaotische wereld, de gave zich na een paar uren rust weer geheel fit te voelen, klaar om een zware taak van 16 tot 18 uur op zich te nemen. De tweede hand is de heer D. W. Zandee. hoofdcommies van de provin-; Hoofdcommies vergreep zich aan ingezamelde goederen Pseudo-dokter stal De 36-jarige K. Bhoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag. is door de Haagse politie gearresteerd we gens diefstal van ingezamelde goederen. Hij had in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Houtrusthallen geholpen bij het sorteren van goederen, en daar bij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de officier van justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Voorts is te Dordrecht gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag. die met een Rode Kruis- colonne naar het rampgebied was ge gaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zioh op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij voorzien voor een Rode Kruistas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelijke. De schipper van een schok ker. die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waar schuwde de politie. De man is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal worden voorgeleid. RETOUR. Een grote zandschuit, die bij Papen- drecht over de dijk was geslagen, wordt weer teruggetakeld. iets zo lang in het gat achter tot er weer een lading werd gestort. De strijd tussen de mens en de zee bleef gelijk. Zo reed de man door. Een nacht en een dag. Steeds tot de rand van het gat. Elke keer weer over een stuk dijk, dat ieder ogen blik weggeslagen kon worden. Maar hij reed door, tot de wind vlakte en het water daalde. De polder en vele tiental len mensenlevens, honderden dieren wa ren gered. Door de man, die men daarna ciale griffie in Middelburg. Die kent de weg in de doolhof van wettelijke bepa lingen en voorschriften, waarmee elke gemeentebestuurder, ook in noodtijd, te maken krijgt. De heer Zandee is evenals de andere leiders van de kleine Noord- gouwse gemeenschap, een rustig man. Enkele weken geleden gleed hij met zijn auto van de gladbevroren weg in een kanaal. Hij opende het portier terwijl de wagen viel, zette zijn voet er tussen, wachtte tot de wagen was volgelopen en dook er toen uit. Een uur later leidde hij de werkzaamheden voor het lichten van zijn wagen waarin hij twee dagen daar na reeds weer over de Walcherense wegen reed. Nummer drie is de opperwachtmeester der Rijkspolitie S. Verhoef uit Den Haag, stevig en fors, kalm en beheerst, die zich in deze warboel en voor hem vreemde omgeving al even goed thuis voelt als op het Binnenhof of in het Gerechtshof. „Opper" Verhoef spreekt wat hees en schor, evenals burgemeester Barendrecht. „We hebben nog nooit zoveel moeten praten", zeggen ze glimlachend. De Zeeuwen zijn buitengewoon gehecht aan hun grond en toen ook voor de bewoners der droogliggende polders het bevel kwam te evacueren, was vrijwel niemand bereid daar aan te voldoen. Alleen door de allerhardste nood gedreven zuilen zij hun land en vee verlaten. „Ik heb bjj sommige mensen drie keer een uur moeten redeneren, voor ze ein delijk voorgoed besloten weg te gaan", vertelt de burgemeester. „Vergeet U niet, dat de mensen er geen idee van konden hebben wat er precies was gebeurd. Ze wisten niets van de omvang van de ramp en evenmin van de hulp die allerwegen geboden werd. Er kwamen hier geen kranten, de radio werkte niet door ge brek aan eleetrische stroom. De mensen redeneerden, dat het in hun polder droog was gebleven, dat de wind was gaan zakken en het gevaar dus wel geweken zou zijn. Van een evacuatie uit voorzorg begrepen ze niets. Daarom kostte het zoveel moeite lien er van te overtuigen, dat ze moesten vertrekken. Ondergedoken geëvacueerden Opperwachtmeester Verhoef kan van de gehechtheid der mensen aan de eigen grond een goed voorbeeld geven. Een boerengezin wordt per helicopter bevrijd uit de eigen ondergelopen boerderij en naar Zierikzee gebracht. Maar 's nachts liepen allen, de kinderen incluis, over de donkere dijken terug en „doken onder" op de boerderij van geëvacueerde kennis sen. Toen de politie kwam, was er geen mens te zien. Tot de kinderen onder de dekens van de bedden werden gevonden en ook de ouderen uit hun schuilplaatsen konden worden gehaald. Om daarna, mopperend, voorgoed afgevoerd te worden naar de veiligheid van het vaste land. Er gaan door dit wonderlijke land van water en droge kleine eilandjes en dijken vele verhalen. Verhalen over die ge hechtheid der bewoners aan hun bodem. En verhalèn over hun offervaardigheid om die bodem te behouden. Burgemees ter Barendrecht vertelt een paar gevallen die hij zelf meemaakte. Redden der polders In een binnendijk kwam een gat en weer dreigde een grote polder onder te lopen. In die hel van wind en water van die nooit te vergeten eerste nacht van Februari, kon niemand dicht bij dit gat komen door het overslaan der golven. Alleen de chauffeur van een kiepauto waagde het. Met zijn laadbak vol klei en zand reed hü achterwaarts tot vlak bij de bedreigde plaats, kiepte zijn wagen en stortte de massa neer Het meeste werd direct door het water meegevoerd, maar er bleef Iets liggen. Bij iedere rit bleef BESTUURSCONFERENTIE IN NOORDGOUWE. Burgemeester-dominee J. M. Baren drecht (mpleegt overleg met twee zijner voornaamste medewerkers, de onderwijzer J. W. Roskam en de opperwachtmeester der Rijkspolitie S. Verhoef die zijn karabijn naziet voor een patrouilletocht. uit de cabine van zijn auto moest halen, omdat hij de kracht niet meer had er zelf uit te stappen. M een andere dijk sloeg een klein gat. Twee mannen gingen er wijdbeens over staan, de voeten breed-vast in de klei, met een hand elkaar vasthoudend. Met de vrije hand lieten ze zakken zand neer in de gaping beneden hen. Uren achter een. Steeds weer werden de zakken weg geslagen, maar ze bleven daar staan en lieten de nieuwe zakken, die men hen reikte, neer. Het gat werd niet groter, de dijk bleef behouden. Dank zij de niet te begrijpen moed van twee eenvoudige mannen. „Zij verdienen een officiële beloning", besluit de burgemeester zijn verhaal. Om dan direct over te gaan op een ander onderwerp. „We moeten de volgende week proberen een culturele film of zoiets te krijgen voor de mensen die hier zijn achtergebleven. Zo'n afwisseling hebben we allemaal hard nodig". Dit typeert het werk van deze man en van al die anderen die hier worstelen en zwoegen. Er is geen tijd lang bij een onderwerp stil te blijven staan. Er moet vlug beslist worden, de tijd dringt. Zo denkt en werkt men in Noordgouwe en in al die andere plaatsen in het Zeeuwse, Brabantse en Zuid-Hollandse verdronken land. Verdronken land? Nee, dat woord kent inen hier niet. Verdron ken betekend dood en voorgoed verdwe nen. En dat zal hun land nooit zijn, zolang zij er iets aan bunnen doen. Twee-kamerwoningen in drie typen Naar wij vernemen, zijn de besprekin gen inzake de flat voor werkende vrouwen van de El. Brugmastichting thans zover gevorderd, dat men deze zomer met de uitvoering van het plan hoopt te beginnen. Zoals bekend is, komt het gebouw aan het De Sav. Lohmanplein. Het zal be staan uit 146 woningen, waarvan in principe reeds de helft is verkocht. De verkoop geschiedt niet volgens de wet op de horizontale eigendom, maar op basis van coöperatie. De woningen zijn alle twee-kamer woningen in drie typen, zoals gailerij- woningen, etc. De woonkamer is door een genomen ruim 17 m2. Binnen de gestelde volume per woning heeft men Vrij van vermakelijkheids belasting Naar wij van de zijde van de gemeente vernemen, behoeft voor vermakelijk heden, die worden georganiseerd ten be hoeve van het Rampenfonds voetbal wedstrijden, dansavonden, e.d. geen vermakelijkheidsbelasting te worden be taald indien bkjkt, dat meer dan 60 pet van de opbrengst wordt afgestaan voor dat fonds. Hieruit vloeit dus voort, dat eerst dient te worden betaald en dat daarna gerestitueerd. Wij Grieken kunnen met jullie meevoelen Sinds 1939 had de Griekse majoor vlieger George Pleonis sti-ijd in de lucht gevoerd, strijd met de Italianen, met de Duitsers, met de communisten in zijn eigen land en met de communisten in Korea. Nauwelijks was hij teruggekeerd uit het Verre Oosten of hij kreeg een opdracht, die wel heel sterk afweek van zijn vroegere activiteiten. Met een Da kota moest hij in gezelschap van vier collega's naar Nederland om een ge deelte van de Griekse hulpverlenings goederen over te vliegen. Zaterdag startte men in Athene. Tijdens de vlucht kreeg men motorstoring, tengevolge waarvan een dag in Marseille moest worden ge wacht. Maar gisteren kwam majoor Pleonis met zijn collega's op Schiphol aan, waar zij door mr A. E. C. C. de Groot van Embden, de kringcommissaris van het Rode Kruis en door majoor Ten Broeke verwelkomd werden. Het was voor de eerste maal, dat zij voet op Ne derlandse bodem zetten. Gisteravond troffen wij majoor Pleonis en de co-pilot majoor Boukouvalas in het gebouw van de Griekse legatie, waai de helpers waren ontvangen door de secretai'is, de heer E. Verghis, „Denk niet, dat wij Grieken niet met de Nederlanders kunnen medeleven. Wij hebben zelf ontzaglijk veel moeilijkhe den moeten overwinnen en daarom kun nen wij met ieder, die in nood ver keert, van harte meevoelen", zo verze kerde majoor Pleonis ons. En het blijkt, dat de Grieken de daad bij het woord hebben gevoegd. De Da kota vervoerde 100 paar schoenen, 50 dekens, 1 kist medicijnen, 45 kistjes krenten, 8 kistjes sigaretten, 3 kistjes Leerlingen uit noodgebieden op Haagse scholen Op verscheidene Haagse scholen be vinden zich thans leerlingen, afkomstig uit de door de watersnood getroffen ge bieden. Zo zijn er aan de Thorbecke H.B.S. aan de Van den Boschstraat Za terdag 1 en Maandag 5 geplaatst, allen afkomstig uit Middelharnis en Zierikzee, op de H.B-S. aan de Nieuwe Duinweg is er een geplaatst en op de H.B.S. Raam straat nog twee. Op al deze scholen is echter plaats voor meer leerlingen en men verwacht dan ook successievelijk nog meer aanmeldingen. Collecte in de Herv. kerken De collecte in alle Hervormde kerken in 's-Gravenhage op Zondag j.l. heeft, naar de Hervormde diaconie mededeelt, in totaal f 50.510,62 opgebracht. zeep en 2 kistjes wjjn. Een veel grotere voorraad goederen zal op andere wijze in ons land arriveren. De vliegers blijven nog enkele dagen in Nederland. Misschien kunnen zij aan de luchtbrug deelnemen. Vier Griekse piloten, die bij de KLM dienen, hopen zij nog te ontmoeten. Dronken Hagenaar maakte drie slachtoffers De officier van Justitie bij de recht bank te Roermond heeft één jaar ge vangenisstraf geëist en vijf jaar ontzeg ging van de bevoegdheid om een mo torrijtuig te besturen tegen de 25-jarige filmoperateur K. uit Den Haag, die op 18 December j.l. tegen het vallen van de avond op de rijksweg te Weert een vrouw heeft doodgereden. De vrouw liep met twee jonge kinderen in een kinderwagen naar huis, toen zij plotse ling werd aangereden. Beide kinderen werden zwaar verminkt in het zieken huis opgenomen. De dader, die zwaar onder de invloed van sterke drank was, reed zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotel in Heerlen gereden, waar de poli tie hem die nacht arresteerde. Drie ton van Verbond van Ned. Werkgevers Door het Noodfonds van het Vei-bond van Nederlandse Werkgevers is drie ton overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Nederlandse industrie langs andere wegen tot leniging van de nood heeft geschonken en nog steeds schenkt. Installatie adoptiecomité Goedereede Burgemeester en Wethouders hebben uitnodigingen verzonden aan tal van or ganisaties, die te zamen een goede af spiegeling vormen van het econo misch, maatschappelijk en geeste lijk leven te 's-Gravenhage om vertegenwoordigers te willen aanwij zen. welke zitting zullen hebben in het adoptiecomité voor de getroffen gemeen ten Goedereede en Stellendam. De vertegenwoordigers zijn opgeroe pen tot een eerste en installatie bijeen komst in de Oude Raadzaal Groenmarkt op Zaterdag 14 Februari 1953 te 10 uur. Nieuw kantoor Billiton Mij De N.V. Billiton Maatschappij gaat over tot een belangrijke vergroting van haar kantoorruimte door de bouw van een nieuw kantoorgebouw op de hoek van het Louis Couperusplein en do Mauritskade. Dit gebouw zal vijf verdie pingen tellen en een verdubbeling bete kenen van de kantoorruimte waarover deze maatschappij thans beschikt. De directie deelde mede, dat de voortduren de uitbreiding van het personeel, een gevolg van de expansie van deze ven nootschap, een vergroting van de be schikbare kantoorruimte reeds lang wen selijk maakte. Bij K.B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's-Gravenhage, mr dr J. R. H. Buining. candidaat-notaris wonende te 's-Gravenhage, in plaats van A. C. van Mourik Broekman, die eervol is ontslagen. - Het Bankierskantoor Staal en Co. heeft f 25.000 geschonken ten bate van de slachtoffers van het rampenfonds. gWASSENAAR OPBRENGST KERKCOLLECTEN Zondag JL werd in de kerken van Wassenaar een bedrag van f 23.665 56 voor het rampenfonds bijeengebracht, verdeeld als volgt: R.K. kerken f 12 213.56, Ned. Herv. kerken f 5.629.70. Geref. ker ken f 5.102,12, Ned. Prot. Bond f 720,18 door omwerking van het plan nog iets gunstiger oppervlakverdelingen verkre gen. In de slaapkamer is royaal ruimte voor twee bedden en voorts is er een aantrekkelijke keuken- en doucheruimte. Van 7 April af zal een geheel inge richte woning in de Bijenkorf worden geopend door de Stichting, aldus ver nemen wij. Dr W. Rip naar Wageningen Dr W. Rip, lid van de Eerste Kamer is door de Stichting bijzondere leerstoe len voor Christelijke maatschappijleer te Wageningen, voorgedragen als bijzonder hoogleraar aan de Landbouwhogeschool voor het geven van onderwijs in de Chris telijke economische en sociale politiek in de landbouw. Met de bekrachtiging van deze benoeming door de Kroon zijn twee maanden gemoeid. Als de benoeming doorgaat, zal dr Rip eind April zijn inau guratie-rede houden. De heer Rip werd in 1903 geboren. Hü bezocht het Chris- telyk gymnasium in Haarlem en de Vrye Universiteit in de hoofdstad. In 1934 deed hij doctoraal rechten. Vele jaren was de heer Rip algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Een paar jaar geleden trad hij ef om zijn studie te kunnen voltooien. In December jl. promoveerde hü aan de Vrye Univer siteit. Evactié's zoveel mogelijk in eigen milieu Er is als «onderdeel van het Rijks evacuatiecentrum voor Noord-Brabant een commissie ingesteld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de evacuatie. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de Her vormde, Gereformeerde en Rooms-Ka- tholieke kerken. De bedoeling is om na te gaan of de geëvacueerden in het juis te milieu terecht zijn gekomen. Enkele correcties zijn reeds noodzakelijk geble ken. Men probeert thans niet alleen zo veel mogelijk de Protestantse gezinnen bij Protestanten onder te brengen, doch men zal tevens trachten om geëvacueer de gezinnen, die niet in een met hun eigen stand overeenkomstig milieu zijn geplaatst, te huisvesten in een meer bij hen passende omgeving. Bovendien zul len gemeenten, die relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, wor den. ontlast om de verhoudingen recht te trekken. Zuivelfabrieken smokkel den room naar België Voor de Antwerpse rechtbank wordt dezer dagen een roomsmokkelzaak van grote omvang men spreekt wel van 2 millioen liter behandeld. Grote hoeveelheden room werden als „gecon denseerde melk" België binnengesmok keld. Het voordeel van deze smokkel was dat er op die manier voor de room geen invoerrecht betaald behoefde te worden, hetgeen een aanzienlijke bespa ring betekende, want dit invoerrecht be draagt voor room 9.5 franc de liter. De Belgische Staat eist van de zuivelfa brieken die aan deze handel hebben meegedaan een schadevergoeding van 300 millioen francs. Men reed soms 200 km om. teneinde de aandacht van de douane-ambtenaren af te leiden. Mr Van Lidt de Jeude. die namens de Belgische Staat optrad, achtte de medewerking van de Nederlandse zui velfabrieken bewezen. Op 23 Februari wordt de behandeling voortgezet, DE TWEEDE KAMER STELT VRAGEN (Vervolg van pag. 1) de suggestie een rekening te openern buiten het gewone budget, omdat de uitgaven immers buiten de gewone be grotingen van de staat vallen. Hij waar schuwde er tegen de polders en water schappen. die diep wortelen in het voliks- bestel, bij de herstelwerkzaamheden uit te schakelen. Het had een pijnlijke :n- d'i-uk gemaakt, vond hij, dat de moderne dijken het wel en de oude dijken het ni'et tegen het water gehouden hebben. Hebben wij niet teveel naar de poten tiële vijand in het Oosten en te weinig naar de aanvaller in het Westen, de zee, gekeken, vroeg hij. Zou hier geen coör dinatie mogelijk geweest zijn bij de op bouw van het defensie-apparaat door ini het Westen meer sloepen, platboomde vaartuigen, amphibievoertuigen en heli copters ter beschikking te hebben? De heer Weiter vroeg nog de 4000 Ambonnezen, die zich vrijwillig gemeld hadden, nu een taak te geven bij het herstel. Hij verlangde zoveel mogelijk integrale schadevergoeding. Als het waar is, dat de technische voorzieningen niet op de hoogte van de tijd waren, dan rust op de Regering de verantwoordelijkheid de schade te vergoeden. De heer H. W. Tilanus (C.H.U.) deed het voorstel de gemeenteraadsverkiezin gen in het gehele land uit te stellen tot 1954. Hij kwam hiertoe, omdat hij meen de, dat in de meeste getroffen gemeen ten de candidaatstelling en de verkie zing niet op tijd zullen kunnen geschie den. Door nu alle gemeenteraadsverkie zingen uit te stellen, zou men tevens deze verkiezingen voor het eerst kunnen combineren met de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Hij had de klacht, dat de voorzitter an de evacuatiecommissie herhaaldelijk het werk van de provinciale evacuatie- commissarissen doorkruist. Na de heer Gortzak (C.P.N.), die het Atlantische Pact verantwoordelijk stelde voor de ramp. voerde prof. mr P. J. Oud (V.V.D.) het woord. Hij trok een paral lel met de oorlog in Mei 1940. De heer Oud drong aan op snelle schadevergoeding en een royale tege moetkoming aan hen, die zelf de schade willen herstellen. Hij greep de gelegen heid aan om de aandacht te vragen voor de financiële draagkracht van de water staat. Hü vroeg zich af, of niet ook de gebouwde eigendom moet bijdragen aan de kosten van de waterkering, waarbij dc steden immers ook groot belang heb ben. Den Haag draagt ook bij aan de kosten an het Westland. Mogelük kan ook een financiële regeling met het Rijk uit komst brengen. Voorzichtig, zuiver in de vragende vorm en met het doel herhaling te voor komen roerde de heer Oud enige veel besproken quaesties aan. Zo vroeg hij of de waterbouwkundigen al lang gewaar schuwd hadden voor te zwakke dijken, of de Duitse bunkers de ramp vererger den, de vloedgolf uit de weerberichten te voorspellen viel, of het water by de Zuid-Westhoek bij eb voor de overstro ming niet gedaald was. Hij volgde de heer Tilanus niet in zijn voorstel de gemeenteraadsverkiezingen in het gehele land een jaar uit te stellen. In de getroffen gemeenten zou men de verkiezingen later kunnen houden. Ds Zandt (S.G.) wilde, nu zoveel vee verloren is gegaan, een einde gemaakt zien aan de slachting van runderen we gens mond- en klauwzeer. De heer Reuter (C.P.N.) noemde de toepassing van de oorlogsschaderegeling een nieuwe ramp. Hij zag ook geen' heil in overwerk ten behoeve van de getrof fenen in die bedrijven, die niet direct voor de hulpverlening werken en hij vroeg de Regering dan ook geen belas tingfaciliteiten aan deze bedrijven te verlenen. De heer Schouten besprak behalve de schaderegelingen ook de bestudering van een eventuele afsluiting der zeegaten. Hij vroeg in een commissie ook de Nederlandse waterbouwkundigen op te nemen, die geen deel uitmaken van het ambtelijk apparaat. Het enige Kamerlid uit Zeeland, mr Baron van der Feltz (C.H.U.)die gister morgen vroeg uit Middelburg vertrok ken was, kon nog net aan het debat deel nemen. Hij beperkte zich overigens tot een beschrijving van enkele gebeurtenis sen en vroeg de Regering welke houding de belastingautoriteiten zullen aannemen tegeixover de mensen, die na een schade- uitkering weer over nieuwe goederen zullen beschikken. Zullen zij daarnaar belast worden of naar hun vroegere boedel? Byna alle sprekers hadden overigens nog vragen over de berichtgeving en de paraatheid van de ovei-heidsinstellingen in het weekeinde. Velen vroegen strenge straffen voor plunderaars. WIJ SPRAKEN MET HW. Offers Kapitein der Rijkspolitie Het middernachtelijk uur is wel een enigszins vreemde tijd voor het houden van een interview, maar in het Zeeuwse noodgebied zijn vele normen van het ge wone leven weggevallen. In een van de Zierikzeese hotels die voor het water gespaard zijn gebleven, praten we met kapitein H. W. Offers uit Doetinchem die het commando voert over de 100 rijks politiemannen die op Schouwen-Duive land zijn gedetacheerd en waaronder zich ook een groot aantal Hagenaars bevin den. Kapitein Offers is enthousiast over het werk dat door deze mannen wordt ver richt. Het is hard werk voor hen, velen komen rust tekort, maar in deze tijd kan niet aan dé gewone werktijden wor den vastgehouden, de nood breekt hier elke wet. Nu alles een beetje overzichtelijker begint te worden, kan het komende werk ook wat beter worden overzien. Behalve patrouille met de auto, de fiets en te voet over de dijkwegen die nog begaan baar zijn, kan nu ook worden begonnen Met 't;petrouïlleren per vlet over liet on dergelopen land. Hiervoor heeft men de beschikking gekregen over 11 vletten van de militaire pontonniers, met geoefende manschappen. Dit is uitermate belang rijk, want sommige dorpen, zoals b.v. Dreischor, zijn an ders onbereikbaar Dat wil echter niet zeggen, dat plun deraars die de be schikking hadden over een bootje, daar rustig hun gang konden gaan, want altijd moeten ze ergens aan land komen en daar on herroepelijk in de val lopen. „Het komende werk voor ons kan worden onderverdeeld in vier phases", vertelt kapitein Offers, wanneer hij over de toekomst spreekt. „Dat houdt natuur lijk verband met de ontwikkeling van de gehele situatie. De eerste phase hebben we nu bereikt doordat surveillance op het water ook mogelijk is De tweede zal ontstaan wanneer we meer tveten over de plaatsen die onder water staan en die bij ons werk betrokken kunnen worden. De derde phase ontstaat als dc arbeiders komen. En de vierde als de dijken ge dicht zijn, liet water terug begint te lopen en de bewoners langzamerhand terugkeren. Vooral wanneer de polder jongens komen, zal veel aandacht aan de surveillance besteed moeten worden, om dat daar vanzelfsprekend wel eens elementen onder voorkomen, die extra goed in de gaten gehouden moeten wor den". Op het ogenblik is het werk van de rijkspolitie nog zeer gevarieerd. „We kunnen wel zeggen, dat we alles doen. Als een dijk onbegaanbaar is, sjouwen mijn mannen met zandzakken. Ze dren ken vee dat achtergebleven is: nu moeten we beginnen met het oplossen van het grote vraagstuk der loslopende honden. Er is veel werk aan de winkel en er staat ons nog veel te wachten. Maar de hou ding van mijn mannen is magnifiek. Met zo'n ploeg kan hier iets prachtigs wor den verricht! Vooral ook omdat de samenwerking met de plaatselijke auto riteiten met de mariniers en de ponton niers uitstekend is". Het is niet mogelijk een lang interview met kapitein Offers te hebben. Ook hij heeft zijn nachtrust hard nodig In de vroege grauwte van de komende dag ver. laat hij al weer zijn hotel, op weg naar zijn werk, dat opnieuw tot een uur of elf. tunalf 's avonds zal duren. Dagen achtereen, weken achtereen. Er wordt hard gewerkt in het noodgebied.' PAS OP OW KïïL! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende *VV AKKERS _AaV«a 's werelds beste hoestsiroop DE NIEUWE FILMS Er zijn onder de premières, die van Vrijdag af in de bioscopen zullen draaien enkele belangrijke films. Zo zal in Asta te zien zijn: Viva Zapata een nieuw werk van Elia Kazan, de bekwame Ameri kaanse regisseur. In Viva Zapata heeft hij het revolutionaire klimaat van Mexico vol sfeer weergegeven. John Steinbeck schreef voor deze film het scenario. Dan is er De eerbiedige lichtekooi, Marcel Pagliero's verfilming van Sartre's aan grijpende toneelspel. Te zien in Apollo en Rex. Metropole-Tuschinski brengt Car rie, een film van Wiliam Wyler, naar de gelyknamige sociale roman van Theodore Dreiser. Wie zich eens ontspannen wil met een groots opgezette en bont ge kleurde avonturenfilm moet niet verzui men naar Passage te gaan om getuige te zijn van De avonturen van Captain Clark, een verhaal dat zich afspeelt ten tijde van de opkomst van San Francisco, nu 100 jaar geleden. Regie Raoul Walsh. Plaza zorgt deze week voor de gangster-sensa tie: The turning point, een keiharde film van William Dieterle. GEMEENTE ij* pis-GEftVENHAGC 1 officieel!; rj nieuws 1 SPREEKUUR WETHOUDER VAN OPENBARE WERKEN Wethouder Dettmeijer is verhinderd op Done ere'-ag 12 Februari a.s. zijn gebruike lijke spreekuur van 2,30-3.30 tè houden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2