Stand diik< ana van zaKen aan cujKen en polders in de Hoeksche Waart! Zuid-Beijerland werkt om liet water te lozen Strijen werkt hard om slagen te Loven te komen NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woensdag II Februari 1953 De bemoeienissen van het Waterschap De Hoeksch Waard zijn od het ogenblik in twee delen te splitsen. Ten eerste het herstelwerk, ten tweede het verwijderen van het inundatiewater. Beide onderwerpen zijn van evenveel belang en worden dan ook gelijktijdig en krachtig behandeld en belangrijk is de steun, die daar bij wordt ondervonden van de Technische Dienst van de Provinciale Waterstaat. Terwijl het definitieve herstel van'de ongebroken dijken van de haven van Piershil tot Heinenoord reeds aanmerkelijk vordert, wordt de buitendijk van de buitengron den vóór de Oost- en West Zomer landen dicht gemaakt, hetgeen van veel belang is, voor de vrij making- van de Boonsweg. Tussen Puttershoek en 's-Gra- vcndeel worden alle krachten in gespannen om de buitenkant dicht te krijgen ter -bevordering van de afsluiting en lozing van het water uit Nieuw Bonaventura. Tot de grens van Strijen, aan de zuid kant van het eiland, zal de Firma Blankevoort haar krachten inzet ten. Omtrent enige onderdelen zijn reeds opdrachten verleend. Van de grens van Strijen tot die van Zuid- Beijerland voert de Ambachts heerlijkheid Cromstryen herstel- werken uit, die voor zover zij de hoofdwaterkering van het eiland betreffen in samenwerking met en onder toezicht van het Water schap zullen geschieden. De ga ten in de Nieuwendijk zullen dooi de Aannemersfirma Zaanen en Van der Stoep worden hersteld, terwijl tenslotte het gat in het Nieuwedijkje, waardoor Klein Piersliil is overstroomd, wordt ge dicht door de Ned. Heide Mij. Inmiddels wordt de nodige aan dacht gewijd aan het afvoeren van het inundatiewater uit de overstroomde gebieden. In het al gemeen wordt de gelegenheid tol natuurlijke lozing tot op het uiter ste benut, waarby echter dient te worden voorkomen dat de dage lijkse vloedstand, ook wanneer die, door wind opgejaagd, hoger dan normaal zou zijn, het water weer naar binnen jaagt, Behalve door de sluizen wordt in menig geval door de reeds herstelde polderge malen en, waar mogelijk met nood- installaties van pompen het water naar buiten gebracht. Er zijn in ons eiland veel urgente situaties. Rondgaande, treffen we in de eer ste plaats de dringende noodzake lijkheid van droogmaking van de Zomerlanden. Door deze polder loopt de weg van de Blaakschedijk naar de Barendrechtse brug. Het herstel van de rechtstreekse ver binding met IJsselmonde en Rot terdam is een primaire behoefte, temeer daar de route over het Nieuw-Beijerlandse veer via He kelingen en Spijkenisse niet bere kend is op het verkeer, dat zij thans krijgt te verwerken. Terwijl de natuurlijke lozing1 daar niet on beduidend is, wist men met voortvarendheid het gemaal te Kuipcrsveer weer in actie te krij gen. Om het proces te versnellen zijn echter nog reserve-pompen nodig. Van minstens even zoveel ge wicht is de droogmaking van Nieuw-Bonaventura. Op het ogen blik wordt daar, mede dank zij de aanwezigheid van de Ahoy, met een capaciteit van ongeveer 1500 m3 per minuut geloosd. Het water langs de Oud-Bonaventurasedijk is dan in de laatste dagen ook be langrijk gevallen, zódat de bedrei ging van Strijen en Cillaarshoek wel als opgeheven mag worden beschouwd. In het Zuiden treedt de schutsluis te Strijensas als een machtig lozings-instrument op, waardoor de via de Strijense ha ven lozende polders hun overtollig water spuien. Ook hier, en met name bij de polder het Land van Es, moet mechanische hulp bijge steld worden. Het waterpeil in de Numanspol- der en in de Eendragtspolder is eveneens, door natuurlijke lozing- sterk gedaald. Een voordeel van het zakken van de waterspiegel in het algemeen is wel, dat de bema- lings-installaties bereikbaar wor den, waardoor het mogelijk is, stappen te nemen om deze zo vlug- mogelijk weer in functie te bren gen. Zo hoopt men snel weer over het electrische gemaal te Nu- mansdorp en dat van de polder Den Hitsert aan de Nieuwendijk te beschikken, die beide grote capa citeiten hebben. In dit verband mag- met lof gewaagd worden van de prestaties van het Dordtse G.E.B., dat alles in het werk ge steld heeft om de stroom-toevoer zo vlug mogelijk te herstellen. Van groot belang is, dat door de droogmaking van de Numanspol- der de weg naar Numansdorp vrij komt. Ook in het Westen is de lo zing van veel belang voor het vrij maken van wegen. Terwijl de Ou de Korendijk al vlug weer over haar bemaling beschikte en dooi de ongebroken toestand der dyken de gelegenheid hoeft zich zelf droog te malen, zij het dan ook, dat ter bespoediging van het pro ces een hulp-installatie nog assi stentie zal moeten verlenen, blijft de toestand van de tijdelijke om legging van de toegang tot Gouds waard ernstige zorgen baren, die slechts kunnen worden opgeheven, wanneer het z.g. Korte Wegje droog komt. Daarom moet ook de Oost- en Molenpolder ten spoedig ste van het water worden bevrijd. Mede daarom is een snelle droog legging van de Oude Korendijk van zoveel belang. Immers, wan neer dit bereikt is, zal de Oost- er Molenpolder via de duiker in de Molendijk met de Korendijk in verbinding gesteld kunnen worden Hoewel het water thans nog via liet gat in de dijk bij het Hoge Dijkje afstroomt, zal daaraan, bij daling van de waterstand in de Oost- en Molenpolder tenslotte een einde komen, zodat die duiker dan de enige uitweg zal blijken. Ook de zgn. „drasse" polders hebben de volle aandacht. Groot- Zuid-Beyerland. Groot- en Nieuw Cromstrijen, Het. Oudeland van Strijen en Oud Bonaventura, en Moerkerken, hebben last van over tollig water en zijn voor een groot deel van hun normale uitwaterin gen afgesneden door dat hun af voerende 'watergangen naar en door geïnundeerde polders lopen. In sommige van deze polders baart de stijgende waterstand veel zorg. Nieuw Cromstrijen is volle dig blank komen te staan en zeifs iii het hoge deel van het Oudeland dreigt het water de Hoekseweg te overstromen. Met het afvloeien van het water worden hun posities beter, doch ook hier worden pompen en hevels tewerk gesteld om het overlast gevende water te spuien. Een uit zonderlijke positie neemt Moer kerken in. Deze polder loost op de Binnenmaas, doch het spuien daarheen is thans niet mogelijk, omdat de waterstand in de Bin nenmaas hoog is wijl „de sluis te Puttershoek slechts bij zeer lage buitenwaterstanden lost. Men tracht hier in te voorzien door de lozing te Puttershoek met .hulpin stallaties te verbeteren. Niet al leen zou -Moerkerken daardoor van een ernstige bedreiging wor den verlost, maar tevens zou kun nen worden voorkomen, dat de' droge" Sint Anthonypolder en Het Munnikenland van Westmaas dras zouden worden, doordat zij het hemelwater, dat in hun gebie den valt, niet kunnen afvoeren. De polder Het Oudeland zal, zo lang zij niet de gelegenheid heeft haar grote gemalen „Ovcrwater" effectief te benutten, met pomp- installaties lossen in Het AVest- maas Nieuwland en in het Land ran Es. Klein Zuid-Beijerland en Klein Cromstrijen verkeren ook in die moeilijkheid. Zolang deze pol ders hun normale afvoerwegen niet ter beschikking hebben zullen zij trachten, via droge polders, die over hun volle bemalingscapaci teit beschikken, het hemelwater te lossen. Klein Zuid-Beijerland hevelt nu bij het gehucht Zuid zijde in de Nieuw-Beyerlandse kreek en Klein Cromstrijen zal, indien dit mogelijk zal blijken, bij de „Hutten" een uitweg zoeken in de Oud-Beijerlandse kreek. Het zijn alle vraagstukken, waarvan de oplossing veel hoofd brekens heeft gekost en nog kos ten zal. Niet alleen beschikt men met onbeperkt over in bepaalde omstandigheden passende pomp- instaliaties, maar levens moet worden nagegaan of bij het kiezen van uitwegen, niet teweegge bracht wordt, dat zout water in „zoete" polders wordt gebracht. Een apart probleem vormt de Trek dam. Daarin bevindt zich de installatie van de Kilwaterleiding die, met het oog op de drinkwa tervoorziening weer zo snel moge lijk in functie dient te komen. Ge lukkig was de Oud-Beijerlandse waterleiding reeds 's Maandags avonds na de ramp weer in vol he- p/i$ up m mi el a In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid l„VS< de snelwerkende akker's (Adv. - fng. Med.) dvyf, zodat door tankwagens drinkwater kon worden vervoerd naar alle gemeenten, doch wan neer de Kilwaterleiding weer zal werken, zou dc overbelasting van de Oud-Beijerlandse waterleiding kunnen verminderen en tenslotte opgeheven kunnen worden, cn het verkeer kunnen worden ontlast van het watertransporl. Er wor den middelen beraamd, die een snelle droogmaking van de Trek- dam beogen. Reeds met ingang van Woensdag zullen ze tol uit voering komen. Uit deze globale opsomming- moge blijken hoe veel en verschil lend de problemen zijn, waarvoor het Waterschapsbestuur zich ge steld ziet. Dank zij de voortreffe lijke cn kundige hulp, die het daarbij geniet van de Technsche Dienst, die, onder leiding van Ir. Hanskamp onvermoeid en onver- droten telkens adviseert in de on ophoudelijk opduikende vraag stukken en dank zij de prachtige samenwerking met. de burgerlijke overheid loopt alles naar wens. Al zijn er ook nu en dan tegenspoe den, toch zijn allen ervan over tuigd, dat deze slechts opdoemen om te worden overwonnen. Allen spannen zich in om in de kortst mogelijke tyd, de Hoeksche Waard weer de Hoeksche Waard te ma ken,en wanneer we het tot nu toe bereikte als maatstaf mogen ne men, cn hoge vloeden ons in do naaste toekomst bespaard mogen blijven, dan is er alle reden om te verwachten, dat- het zal gelukken. Hieronder volgen nog eykele dag-rapporten, die het Water schap „De Hoeksche Waard" heeft uitgegeven Aan de Heer Commissaris dei- Koningin in de Prov. Zuid-Hol- land en Gedeputeerde Schilthuis te 's-Gravenhage. Verslag toestand Hoeksche Waard Zaterdagavond 7 Febr. '53 7 uur. Toestand- dijk Puttershoek- Strijen verbetert langzaam doch blijft nog wel zorg baren. De laatste IS uur is de water stand in Nieuw-Bonaventura 7,8 cm. gezakt. Toestand overige dijken blijft bevredigend. In de meeste geïnundeerde pol ders blijft het waterpeil dalen. Wegverbinding met Goudswaard blijft slecht. Mogelijkheid niet uitgesloten dat het gemaal van de- Polder Den Hitsert aan de Nieuwendijk begin volgende week in bedrijf kan wor den gesteld. Afvoer van dood vee nadert de voltooiing. Verschillende gemeenten heb ben door aankoppeling aan water leidingnet van Oud-Beijerland thans weer drinkwater. Electric-iteitsvoorziening weder om uitgebreid. Op Zondag wordt geen arbeid verricht dan alleen indien strikt noodzakelijk. Dijkgraaf van het Waterschap de Hoekscha AVaard deelt mede, dat de duck met rupsen nog niet is gearriveerd. Burgemeesters en AVaterschapsbestuurdéx-s in de Hoeksche Waard Klaaswaal, 8 Febr. 1953, 0.30 u. Verslag toestand Hoeksche AVaard op Maandagochtend 9 Fe- bx-uari 1953, 10 uur. Algemene toestand van dijken bevredigend. Sinds 5 Febr. is hel; water m Nieuw-Bonaventura 32 cm gezakt. Opdracht gegeven aan Fa. D. Blankevoort to Bloemendaal. tot dichten van gaten hoofdwaterke- ring Puttershoek Groot Konink rijk - 's-Gravendecl - Mariapolder- Strijen Sas tot Cromstryen. Woensdag a.s. wordt met het werk aangevangen. Op verschillende plaatsen bezig hevelleidingen en pompen te stel len en in bedrijf te brengen. Zondag 8 Febr. bracht Gedepu teerde Schilthuis een bezoek aan ons eiland en woonde de kerk dienst te Oud-Beijerland bij. Dit bewys van medeleven wordt hoge lijk cp prys gesteld. Duck ontvangen, waarvoor har telijk dank. Mobilofooninstallatie van Gem. Politie te Amsterdam vertrokken van ons eiland. Zeer erkentelijk voor de' vele uitstekende diensten aan onze .Centraalpost bewezen. Burgemeesters en W a to i'seh a psbestiiuvder s in d? Hoeksche Waard. Klaaswaal, 9 Februari 1953. Prins Bcrnliard in f' loeksrhe Waait! Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren de Hoeksche Waard be zocht waar hij zich in verschillen de gemeenten, o.a. 's-Gravendeel en Puttershoek liet voorlichten over de ramp en de herstelwerk zaamheden. De Prins reisde per helicopter. IN ZEELAND «5 MILL. SSHA AAN HOEVEN De schade aan boerderijen in Zeeland wordt voorlopig geschat op 45 millioen gulden. De schade aan woningen raamt men op 25 millioen. Deze globale cijfers heeft de provinciale griffie in Middelburg verstrekt aan de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting, toen deze een bezoek aan Zeeland bracht. In tic Eenclrag't gemiddeld 24 In Zuid-Beijerland is deze weck met kracht een aanvang gemaakt met liet dichtmaken van de in do hoofdwaterkering voor de Een dragtspolder geslagen gaten- Wanneer deze werkzaamheden zullen zyn verricht, behoeft de z.g. zomerkade niet meer als eer ste en tweede waterkerende dijk te fungeren. Dc polder de Eendragt lpost op het ogenblik liel; water door fde gaten in de dijk. Men treft echter alle maatregelen, het waterge- niaal aan de Nieuwendijk in orde te maken. Het water in de Een dragtspolder zakt elk etmaal plm. 24 cm. Met. het leegpompen vaiv'dè pol der Groot Zuid-Beijerland is reeds begonnen. Dank zij het buitenge woon harde werken bij de dorps- sluis gedurende de eerste dagen van de ramp, is bereikt, dat in deze polder betrekkelijk weinig water is gekomen. Het aanwezige water is voor het grootste gedeel te afgesa.kt tot onder de Zuidzij de, vanwaar het zal worden over geheveld in de polder N.ieuw- Beijerland. De Groot Zuid-Bcyerlandse dijk is thans in zoverre hersteld, dat voor een doorbraak van het water geen directe vrees meer behoeft te bestaan. De versterking is voornamelijk geschied met zakken grond, welke onvermoeid werden aangevoerd van land, gelegen by de hofsteden van de landbouwers J. Vink en Aclr. de Bruijne. De opruiming van de cadavers onder het Zwartsluisje is vol tooid. Momenteel wordt hard ge werkt aan de verwijdering van het verdronken vee onder de Bui tendijk. O.m. in verband met het dalen van het waterpeil ontmoe ten deze werkzaamheden veel moeilijkheden, tengevolge waar van de uitvoering van dit urgente werk wordt geremd. De vrijwillige brandweer ver richt nuttig werk. Op velerlei terrein wordt door de manschap pen aan voorkoming van de uit breiding van de ramp, c.q. herstel van aangebrachte schade ge werkt. Enige woningen, welke ge deeltelijk onder water hebben ge staan en thans weer droog zijn gekomen, zijn schoongeschoten, met behulp van de motorbrand- spuit. In de woning van de heer L. Vos aan de Dorpsstraat moest in dc nacht van 7 op 8 Februari worden ingegrepen, voor het blus sen van een schoorsteenbrand. Daaf vele.evacué's zich ter ver krijging van onderdak aanmeld den ten gemeentehuize, moest het college,van B. en AAr. op eigenaren van grote woningen een beroep doen. Vele getroffenen konden worden geholpen. Ook de hulpver lening door het verstrekken van kleding en dekking aan hen, die alles of bijna alles door de ramp verloren, is met succes ter hand genomen. Vele goederen zijn ont vangen via het Rode Kruis te 's-Gravenhage. Het verkregene is opgeslagen in dc zaal der Ned. Hcrv. Diaconie en in een tweetal woonhuizen. Van hieruit vindt de distribuëring plaats o. 1. v. de heer H. Rcdert, hoofd der Chr. school alhier. De drinkwater- en voedselvoor ziening loopt uitstekend. Het cen trale punt is het gemeentehuis, waar door velen onvermoeid wordt gewerkt aan allerlei werk zaamheden de ramp betreffende. Tenslotte moet worden gewezen zakt liet water cm. per etmaal op het uitstekende werk, verricht door leidinggevende personen en uitvoerders bij de polder, tot Zon dag 1.1., in het byzonder wat be treft de versterking van de Groot Zuid-Beijerlandse dijk. Hoewel rustiger dan vorige week zal ongetwijfeld ook deze weck nog veel werk moeten wor den verzet. Persoonlijke slachtoffers zijn er in deze gemeente niet te betreu ren. De materiële schade is echter zeer groot, vooral op liet. eiland Tiengemeten en aan de Nicuwcn- dyk. Tiengemeten AVillemstad, zelf ge.troffen door de watervloed, heeft zich belast met de verzorging van de 5 a 6 landbouwers, die nog op het ei land Tiengemeten vertoeven. Voor de luilp van AVillemstad leefden deze boeren geheel geïsoleerd, zelfs radio-verbinding ontbreekt. D? boeren zijn in drie groepen over het eiland verdeeld. Zij wor den van AVillemstad uit per boot van de noodzakelijke levensbe hoeften voorzien. Boten uit AVil lemstad hebben dezer dagen ook alle cadavers op het eiland gebor gen. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. i een pak Rennies in huis ia t u.ndend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het urandsa begint, kunt ge dt pijn zangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken Jekker en fris. (Adv.) BEKENDMAKING Overleg tussen de burge meesters van Oud-Beijer land, Zuidland en Spijkenis se heeft tot gevolg gehad, dat de Spijkenisser brug gepasseerd mag worden voor dringend zakenbe- zoek, ziekenvervoer en noodzakelijke transporten. jHet verkeer wordt thans niet meer over de Schen- keldijk geleid, maar over het met rijplaten bedekte 'zandbed voor de nieuwe weg, die moet aansluiten op het Nieuw-Beijerlandse veer. Strijen gaat een „Ramplioek schrijven Voor liet vastleggen van reuen en gegevens betreffende de dooi de ramp getroffen gemeente Strij en hebben enige personen uit. deze gemeente besloten de geschiedenis op schrift te stellen. De medewerking daartoe wordt door ieder ingeroepen. Men dient er rekening mede te houden dat alle gegevens, een ooggetuige ver slag dienen te vormen, dus deze gegevens moeten niet gebaseerd zijn op wat „men hoorde of veron derstelde". Van veel belang is in deze o.a. het moment van eerste berichtgeving, het tijdstip van ie dere dijkbreuk, ervaringen, moei lijkheden, reddingen, betoonde moed enz. Een zakelijk kort overzicht van wetenswaardigheden, welke alle aan de juistheid getoetst moeten kunnen-worden, gelieve ieder met adres en eventueel evacuatie adres te zenden aan de Secretaris J. P. Kruithof, Kerkstraat 15 te Strijen. AAN DE LEZERS 5n de Heeksche Waard en op Pul-ten en Westelijk BJselmende hebben wij ons nummer van Zaterdag gratis verspreid. Wij hebben daarbij getracht zo veel mogelijk van onze abonnees te bereiken, maar het is niet uitgesloten, dat een aantal van onze lezers dit nummer niet heeft ontvangen. Wij zullen dezulken, indien zij ons daar om verzoeken, alsnog een nummer van 7 Februari toezenden. Nogmaals verzoeken wij onze abonnees, die geëva cueerd zijn, ons hun eude en nieuwe adres ©p te geven. Tot onze correspondenten en medewerkers richten wij het herhaald verzoek zich met ons in verbinding te stellen. DIRECTIE EN REDACTIE. Schuringsedijk Nieuwe en en dijk van Oude Klem hersteld In Stryen wordt hard gewerkt om de gevolgen van tie overstro mingsramp te boven te komen. Door goede samenwerking en or ganisatie konden reeds verschei dene verbeteringen genoteerd worden. Door de overstromingsramp zijn ook vele binnendijken bezweken De gaten in de beschenningsdij!. Oude en Nieuwe Klem zijn ge dicht: ook de vernielingen aan de Schuringsedijk zijn hersteld. Do huizen en boerderijen die in het water staan, hebben in do nacht van Woensdag op Donderdag zeer veel te lijden gehad van de flinke golfslag'. Vele woningen staan op instorten. De mensen van de marine doe. uitstekend werk met de berging van cadavers door middel van mo torboten. Ook levend vee werd op uitstekende wijze uit soms drie of vier dagen onder water staande boerderijen gehaald, waarbij ver scheidene malen grote gaten i.i de daken moesten worden gr - maakt. De voorziening van levensmid delen is weer uitstekend, dank zij de geweldige hulp van dc groot handel uit Oud-Beijerland en uc door de gemeente getroffen maat regelen. De distributie kon reeds Woensdag worden opgeheven. De door het. Rode Kruis uitgereikte levensmiddelen-pakketten droegen ook bjj tol verbetering van de si tuatie. Hoewel de gasvoorziening ge stagneerd is. waarborgt een goede petroleumaanvoer voldoende kook gelegenheid. Sinds Donderdag is Strijen ook weer voorzien van electriciteit. De drinkwatervoor ziening wordt heel goed verzorgd door middel van de tankwagen van de gemeente. Mede door prima samenwerking van de bakkers, heeft niemand zonder brood behoeven te zitten. Allen, die daarvoor in aanmerking kwamen, konden in zoverre aan kleding worden geholpen, dat zij op dit punt uit de ergste nood zijn. Ernstig rekening houdende met de mogelijkheid van een epidemie, werd met ingang van Maandag j.l. een begin gemaakt met inen ting, die plaats vindt in gebouw Savatori. Door verschillende per sonen is deze inenting aanbevolen, o.a. door B. en W., de dokters, de drie predikanten en de heren J. Baars, notaris, A. E. J. Noorian- der, kassier, en D, J. Wykniet, ge meente-secretaris.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2