Propaganda-actie boekenschip Eva te Alphen gestart N0REL KONT... Wellicht verbetering van Kerk- pad in sneller tempo C. A. van Dam nam afscheid van pachtkamer |.r las «rSKi 3 Lezing voor veehouders en akkerbouwers in Ter Aar Leimuiden leent drie ton voor woningbouw en straataanleg DE SPAR NIEUWE LEÏDSCHE CQUEANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Burgemeester bepleit spaarsysteem voor de jeugd Zoals gemeld, Is het boekenschip „Vrouwe Eva" gisteren in Alphen aan den Rijn gearriveerd. Het is gemeerd aan de Rijnkade, vlak b\j de Alphense brug. Het is een eenvoudig zeilschip, maar wat er binnenin te zien is, overtreft alle verwachtingen. Een rijk gevarieerde keus van alle soorten boekwerken, van bekende en onbekende schrijvers, van romans tot platenwerk, boeken voor kinderen en voor rijpe mensen, voor eenvoudigen van geest en voor ontwikkelden, kortom er is voor iedere boeken liefhebber lets van zijn gading aan te treffen. de bijdragen van de bedrijven, welk Gistermiddag was een klein gezelschap in het schip aanwezig. Behalve burge meester Witschey zagen wij o.m. ds P. A. Lefeber en pater Dom Andreas Win- mnghoff O.S.B. Namens de propaganda- commissie voor het goede boek sprak de heer J D. Bierens de Haan over het doe! van deze vorm van actie. Na de arbeid is het goed er even uit te trekken. Door middel van een goed boek verwerft men zich de juiste vorm van ontspanning. Het goede boek noemde spr. de nieuwe we reld, het even uit de dagelijkse beslom meringen zijn. Spr. onthulde ook, dat dit schip inder tijd te Alphen aan den Rijn is vervaar digd en daarom is het te verklaren, dat het, hoewel gestart in Amsterdam, eerst te Alphen aan den Rijn wordt ingescha keld in de propaganda-actie, die door heel Nederland zal worden gevoerd, in samenwerking met de boekhandelaren. Na deze gemeente gaat men naar Wad- dinxveen, vervolgens naar Oudewater en Vreeswijk, uiteraard allemaal gemeen ten waar men via de rivieren kan komen. Burgemeester Ed C Witschey legde de nadruk op de waarde van het goede boek. Wij moeten er inderdaad allemaal eens op tijd uit, maai de ontoereikende behuizing, waarin velen van ons verke ren. vormt toch wel een belemmering om eens een boek te pakken en te gaan lezen. Een leeszaal zal in dit opzicht een goede uitkomst kunnen geven en die zal er ook moeten komen, ook voor hen die wijsheid willen putten uit het boek. In boeken vinden we ook vaak de goede antwoorden. Het goede boek vormt de stoffering van 's mensen geest. Wat het cultuurvlak betreft, zei spr., zitten we hier in een hoek waar het boek inderdaad meer propaganda verdient. Voor hen voor wie het kopen van een boek financiële bezwaren oplevert, be pleitte spr. de mogelijkheid van een spaarsysteem, dat vooral voor de jeugd goede diensten zou kunnen bewijzen. Tot besluit trok spr. een parallel met de Bijbelse geschiedenis, waarin Eva de mensheid heeft verleid. Zo tracht het boekenschip Eva ons ook te verleiden tot het kopen van boeken. De heer Bierens de Haan bood hierna, namens de Alphense boekhandelaren, de burgemeester een boekwerk aan, nadat deze de expositie voor geopend had ver klaard. Geldstroom houdt aan De heer v. d. Waals deelde ons giste ren mee, dat de afdeling Sociale Zaken thans ruim f 51.000 heeft geboekt voor het rampenfonds. Dit bedrag valt buiiten (Advertentie) Het Boekenschip is er.... en heeft ligplaats gekozen aan de RIJNKADE te ALPHEN AAN DEN RIJN. t.m. Donderdag. 12 Febr. Geopend van 105 cn van 79 uur. Een varende tentoonstelling met 500 boeken aan boord. DE TOEGANG IS VRIJ. spreken uit en over eigen werk op Woensdag, 11 Februari, in de bovenzaal van Hotel „CEN TRAAL", des avonds 8 uur. Ook daar Is toegang vry. KOMT U OOK cijfer nog niet bekend is. Door de kinderen van de l.o. afdeling aan de Chr. Mulo, hoofd de heer P. Stouthamer, werd ruim f 300 afgedragen. De collecte in de R.K. Kerk heeft ruim f 3000 opgebracht. 'n de Chr. Geref, kerk werd voor de noodgebieden een bedrag van f 711.12 gecollecteerd. De gezamenlijke plaatselijke kerken zorgden voor meer dan f 16.000. Actie van de Nijverheidsschool voor meisjes De leerlingen van de gemeentelijke N jverheidsschool voor meisjes zullen zandgebakjes verkopen ten bate van het Rampenfonds. De meisjv noteren be stellingen. die Zaterdag worejen thuisbe zorgd. Ook aan deze actie werkt geheel Alphen mee. Avond van het "ïaaiwerk-comité We maken nu reeds melding van een grote Evangelisatie-avond van het plaat selijk zaaiwerk-comité, in samenwerking met de Bijbel-Kioskvereniging, Donder dag 26 Februari, in de Hervormde kerk, Julianastraat. Dr W. G. Harrenstein komt spreken; het Nat. muziekkorps van het Leger des Heifls verleent muzikale medewerking; de bekende zanger Kees Deenik en het Herv. kerkkoor zullen zingen. Laten de Prot. Chr.-verenigingen deze avond vrij houden en geen andere bijeenkomsten beleggen. Filmavonden voor Rampenfonds Daartoe in de gelegenheid gesteld door de medewerking van de directie van de Luxor-bioscoop, zullen op Maan dag 16 en Dinsdag 17 Februari onder leiding van de afdeling Alphen a d. Rijn van het Nederlandse Rode Kruis, filmvoorstellingen worden gegeven ten bite van het Nationaal Rampenfonds. De voorstellingen zullen Leder onge veer drie kwartier duren en aanvangen om 7.30, 8.30 en 9.30 nam. Vertoond zal worden de film over het rampengebied, aangevuld door een pas sende Rode Kruisfilm. Er wordt gecollecteerd voor het Ram penfonds. Op deze wijze wordt bereikt dat een ieder in de gelegenheid wordt gesteld op passende wijze var. deze voor ons land van zo bijzondere betekenis zijnde film kennis te nemen. Schaakclub Alphen Uitslagen 2e ronde voor het kampioen schap van Alpher. aar. den Rijn. D. Pos- thumadrs M. Verburg 0—1. A. PostA Kooij xx. B Cornet—C Brunt 'i—4 promotie-degradatie: groep I: A. H. Balk W. v .d. Roest 1—0, H. de Ruiter—A. H. Hooijer xx. J KempenP- J- Schuijl In—Vi. N VonkJ. de Hoed 10. H. J. de Haan—J. G Gardol W v. d. RoestH. Verhagen 10: groep II: W. de RuiterP. de Ruiter 1—0. P. J. Wijn beekJ. Versloot ViVz. J. ColijnJac Koopman 0—1, W v. Heusden—Lieftinck 0_i, J. Wessel—C. Moojj Th. Ver boomJ. Kemp 10. Tweemaal 1.000 Daar het op den duur tot zandvorming voor onze geadopteerde gemeente Zuid- land moet komen, doet het ons genoegen dat onder de letters N.N. voor dit doel reeds twee giften van 1.000 binnen kwamen. Begrotingsiaad Ter Aai Er komt een schuimbluskanon voor de brandweer In minder dan twee uur t'u'ds heeft de gemeenteraad van Ter Aar gisteravond de begroting voor 1953 behandeld. Dat mag met recht een snelheidsrecord heten. Alle raadsleden uitten hun waardering voor de duidelijke toelichting. Hoofdpunten van bespreking vormden de verbetering van het Iverkpad en de aanschaffing van een schuimbluskanon voor de brandweer. Wegens ziekte waren afwezig de leden H. Bos en Joh. van Eijk. De raad ging accoord met het voorstel de bouwveror dening aan te passen aan de richtlijnen van hogerhand. Dit komt neer op een versobering, verklaarde de voorzitter. De in de vorige vergadering aan de orde gekomen winkelsluitingsverordening leverde nu ook weer stof tot praten op, aangezien de betrokken hogere organen bezwaren hadden tegen twee onderdelen: Men wilde het sluitingsuur van de win kels op 19 uur slechts voor de zomer maanden aanhouden. B en W. zijn échter van mening, dat de winkels het hele jaar door om 7 uur moeten sluiten. Aangezien de Kamer van Koophandel deze mening deelt besloot de raad op dit punt voet bij stuk te houden, Wat de kappers betreft, de betrokkenen vinden een sluitingsuur van 19 uur vol doende, in plaats van 20 uur. Aldus be sloten. Langs de Aardamseweg worden water leidingbuizen gelegd. De provincie dempt de sloot langs deze weg. De raad ging accoord met het voorstel het stuk sloot, dat gemeente-eigendom is, voor f 1. over te dragen. Vervolgens kwam aan de orde de ver goeding per leerling van de bijzondere scholen. De RK school krijgt f 23 per Alphen aan den Rijn „Lichtend en verfrissend voorbeeld voor allen" In een buitengewone zitting van het kantongerecht o.I.v. de kantonrechter, mr H. H. Kirchheiner, is afscheid genomen van de heer C. A. v. Dam als eerste lid van de pachtkamer. De heer Van Dam heeft deze functie thans overgedragen aan de heer L. J. Splinter te Zevenhoven, daar hij van mening is, dat hij reeds ver de leeftijdgrens heeft gepasseerd (hij is 71 jaar) en anderen dus zijn taak dienen over te nemen. Van Dam als lekenrechter had zien i groeien tot iemand met grote kennis van zaken, die op juridisch terrein vaak Er was veel belangstelling, want de heer Van Dam, die tevens wethouder en loco-burgemeester van Hazerswoude is, geniet in brede kring een goede reputa tie. O.a. toonde ook de burgemeester van Hazerswoude, de heer Den Hollander, zijn belangstelling. Eerste spreker was de kantonrechter, wien het zeer speet, dat de heer Van Dam zijn plaats achter de groene tafel ging verlaten, een plaats, die hij ruim tien jaren heeft ingenomen, eerst als plaatsvervangend lid en sinds 1947 als lid. In die jaren heeft de scheidende pachtrechter onnoemelijk veel werk verzet. Niet alleen is een grote hoeveel heid zaken door zijn handen gegaan, de rechtsbedeling in pachtzaken neemt in dit kanton een grote, ja misschien zelfs wel de voornaamste plaats in maar ook en hier legde spr. de nadruk op door de wijze, waarop de heer Van Dam zich van zijn taak heeft gekweten. Hij was een lichtend en verfrissend voorbeeld voor hen, die met hem samen werkten. Dit getuigde de kantonrechter niet al leen uit de eigen ervaring van één jaar harmonieus samenwerken, maar ook uit de mededelingen van zijn voorganger, mr J. J. H. v. d. Brug, thans kantonrech ter te Rotterdam. Bij de heer Van Dam ging een grote mate van verantwoorde lijkheidsbesef samen met een mild, rijp en deskundig oordeel. Vaak was de heer Van Dam voorstander van een min nelijke schikking tussen, de partijen. Mr Kirchheiner besloot met een woord van hartelijke dank voor net voortreffelijke werk van de heer Van Dam. Vervolgens sprak de heer A. P. Uijtte- waal, tweede lid van de pachtkamer, die bij het naar voren brengen van de vele goede kwaliteiten van de heer Van Dam vooral diens scherp geheugen en prima inzicht prees, Spr, noemde de heer Van Dam het beste lid van de pachtkamer, dat hij tot nu toe had meegemaakt. Namens de balie sprak mr C. M. Loef, advocaat en procureur te Boskoop. Deze spreker memoreerde, hoe hij de heer voortreffelijke besluiten nam. Mede na mens de deurwaarder en het griffie- personeel sprak de heer Loef een harte lijk woord van dank. Namens de nota rissen in het kanton Alphen aan den Rijn sprak notaris G. J. Smeenk uit Boskoop. De heer Van Dam zeide in zijn dank woord het prettig te vinden weg te gaan in het besef, dat anderen deze plaats kunnen innemen. De nog vitale 71-jarige richtte zich in 't bijzonder tot mr Kirch heiner en tot zijn opvolger, de heer L. J. Splinter uit Zevenhoven. In de werkkamer van mr Kirchheiner werd gelegenheid geboden met een handdruk afscheid te nemen. leerling, de Chr. Nationale school f 30 en C.V.O. f 28. Onderhoud wegen De heer Hoogervorst kwam bij de be handeling van de begroting het eerst aan bod. Hij wilde het uitgetrokken bedrag van f 400 voor onderhoud Hoekseaarkade verhoogd zien. In zijn antwoord maakte de voorzitter duidelijk, dai hier geen be vredigende regeling kon worden getrof fen, omdat de bestemming van deze weg «nog in het duister lag. Er is nu echter uitzicht dat definitieve voorzieningen getroffen kunnen worden, Op de begroting komt een post voor van f 550 voor aanschaffing van een bak fiets. De heer Hoogervorst wilde voor zichtig in overweging geven op een auto over te stappen, ook in verband met de reiniging. Dit bleek echter te duur te worden. Voor gedeeltelijke reconstructie van het Kerkpad is f 4000 uitgetrokken. Spre ker wilde weten of dit bedrag niet kon worden verhoogd. Burgemeester Hogen- boom beloofde ernstig te zullen streven naar een verhoging van het tempo van deze werkzaamheden door inschakeling van meer werklieden. De heer Egberts wilde het uitgetrok ken bedrag voor grint voor het Kerkpad besteed zien aan puin. De heer Versluis informeerde naar de kosten van doorlichting van de bevol king. Deze bedragen f 1.05 per persoon De gemeente betaalt de doorlichting van scholieren. Blijft vloeistof goed? Een discussie ontspon zich over het uit getrokken bedrag van f 660 voor a schaffing van een schuimbluskanon voor de brandweer, met toebehoren. De heer Van Vliet was er niet direct voor. Nadat duidelijk was geworden dat de vloeistof, benodigd voor het opwekken van schuim, steeds goed blijft stemde de raad una niem met de aanschaffing in. De heer Van Rijn keerde zich tegen het inschakelen van het instituut Stad en Land bij de woningbouw. Dit bleek ech ter een regeling te zijn waar de gemeen te niet onderuit komt. De adviezen van dit instituut zijn trouwens zeer waarde vol. verklaarde de voorzitter met nadruk De gemeentebegroting en de begroting voor het grondbedrijf werden z.hs. aan vaard. Het bedrag per leerling voor het lager onderwijs voor 1953 werd vastgesteld op f 25, Enige verpachtingsvoorstellen voor ge meentegrond kwamen er zonder moeite door. De begroting voor 1952 moest wor den gewijzigd, omdat de verf op de acht tien woningen te Aardam niet deugde lijk was gebleken. De raad vond het best dat dc huizen opnieuw worden geverfd voor f 2000. In de rondvraag verklaarde de voorzit ter op een vraag van de heer Sassen, dat de aanbesteding van de 20 woningen enigszins is vertraagd door de waters nood. Hij zou proberen hier spoed achter te zetten. Een kijkje in het boekenschip „De vrouwe Eva", dat op het ogenblik gemeerd ligt in Alphen aan den Rijn. De meest uiteenlopende boeken van eigen bodem kan men hier vinden Hartig woordje over de agrarische politiek De leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Het Noordelijk klei- en veengebied" zijn gistermiddag in een beste stemming uit 't Centrum te Ter Aar vertrokken. Ir G, J. A. Bouma had voor hen een interessante lezing gehouden over het onderwerp „Inrichting van nieuwe of verbetering van bestaande bedrijfs gebouwen". De lezing was zo goed, dat het bestuur er spijt van had, dat er niet een hele dag voor was uitgetrokken. De verenigingsvoorzitter, de heer H. Blijleven uit Nieuwkoop bracht ir Bouma dank, nadat deze bij de uitgebreide discussie nog een groot aantal vragen had beantwoord. Ir Bouma besteedde de meeste aan dacht aan het Hollandse staltype met een dubbele rij dieren, die met de koppen naar elkaar staan. In het kader hiervan sprak hij over ventilatie, drinkwatervoor ziening. nieuwe uitmestmethodes en over verschillende manieren van stalling. Een bijzonder punt was de methode m drinkwatervoorziening. Bij de behan deling hiervan kwamen tegenover elkaar te staan de methode, die is gebaseerd op de wet van de communicerende vaten en de methode, die gebruik maakt van ven tielsystemen Ir'Bouma prefereerde het ventielsysteem, omdat dit, in tegenstel ling tot het communicatiesysteem, een goede t.b c.-bestrijding mogelijk maakt Hij gaf in de loop van zijn causerie, die hij met lichtbeelden verduidelijkte, ver schillende tips voor verbetering van de bedrijfsinrichting. Over de mogelijkheid dergelijke ver beteringen aan te brengen sprak de voor zitter De heer Blijleven wees er op. dat de tegenwoordige landbouw- en veeteelt- politiek van de regering niet bijster veel rekening houdt met de noodzaak tot ver nieuwing en verbetering van de bedrijfs- uitrusting. De agrarische stand heeft in de na oorlogse jaren Ingestemd met prijs verlaging van zyn producten, omdat men als redelijk zag, dat men de steun, die men in de crisisjaren van ALKEMADE Doorlichting begonnen In de R.K. school te Rijpwetering be gon gistermorgen om half 10 de door lichting van de bevolking. De voorberei dende werkzaamheden, die onder leiding van de gemeente-secretaris, de heer Van Harteveld stonden, zijn nogal om vangrijk geweest. Het aantal weigeraars onder de burgerij kon, dank zij de sti mulerende werking van het comité voor aanbeveling en de huisbezoekers, de wijkverpleegsters en de dokters, tot een minimum worden beperkt. (Men zie ook de foto). De doorlichting geschiedt op 13 Febr. te Nieuwe Wetering, 17 te De Kaag, 19 te Oud-Ade, 23 en 24 te Oude Wetering en 26 en 27 Febr. en 2,3, 4 en 5 Maart te Roelofarendsveen. BENTHUIZEN Offervaardig dorp Benthuizens naam is ln het hele land bekend geworden als de naam van een dorp, waar een offervaardige bevolking woont. Nadat Zondag f 4000 in de kerken is gecollecteerd, hebben de 1300 inwoners nu in totaal f 16.914.76 bijeengebracht. Dat betekent, dat per hoofd van de be volking ,f 13.01 werd geofferd, of 52,50 per gezin. Opbrengst kerkcollecte De in de Hervormde kerk gehouden collecte voor de rampgebieden heeft f 2400 opgebracht. Nieuwe bestemming pastorie De kerkeraad van de Hervormde Ge meente heeft besloten om een deel van de leegstaande Hervormde pastorie v enkele geëvacueerden beschikbaar stellen. Restanten oogstvoorraad Uit Benthuizen en Zoetermeer zijn een paar bussen met ingezetenen vertrokken naar de eilanden Rozenburg en Putten de daar opgeslagen oogstvoorraden naar veilig gebied te brengen, voorzo ver dit nog niet was 'gebeurd. Geref. Gemeente offerde In de Geref. Gemeente werd voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 1609,10 ingezameld. HAZERSWOUDE Contactavond Morgenavond half 8 wordt in Salvatori een contactbijeenkomst gehouden voor de in onze gemeente gehuisveste evacué's. Ds Chr. van der Leeden heeft de leiding. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Nog meer geld voor Rampenfonds. Het personeel van de firma Van Leeu wen-Boer heeft een snipperdag opgeof ferd voor het Rampenfonds. Dr. leverde f 149,60 op. De directie heeft dit offer verdubbeld. Het pei'soneel van de firma C. M. Oppelaar en Zn heeft ook de op brengst van een snipperdag, f 280,14. gedragen. De vereniging Helpt Elkander heeft het reeds bijeengebrachte bedrag aangevuld tot f 100. In de Geref. Kerk werd Zondag f 1902.66 voor het Rampen fonds gecollecteerd. Indrukken uit Israël. De Jonge Kerk kwam in de koorzaal bijeen. Ds Enker uit Den Haag sprak over indrukken uit de staat Israel. Wij eigenen ons maar al te gemakkelijk de beloften Gods toe, die aan Israel werden gegeven, aldus de predikant. Nu mogen we dit volk niet gaan verheerlijken, maar wij mogen het ook niet verstoten. In laatste instantie gaat het niet om Israel, maar om God. Als we willen opmerken, dan zien we in Israel Gods liefde en rouw. God is bezig met Zijn volk. De houding van de Christenen moedigt de Joden niet aan tot Christus te gaan. Zo lang de Jood niet is toegebracht, tot het heil in Jezus, ontbreekt de oudste zoon aan het gezin. We dienen te letten op de :ekenen der tijden. De terugkeer der Jo den moet ons wat te zeggen hebben. Tekenen gaan aan Christus' wederkomst vooraf. De inleider zei ook nog, dat de ersplintering van de Kerken voor de Joden een probleem is. RIJNS ATERWOU DE Burgerlijke stand Geboren: Johannes D z v J W v Scha- gen en C Castelijn; Reinder z v R K Reu- merman en M Griekspoor; Gijsbertus z v H M G v Bekkum en G Sneeuw; Agatha A W d v M A Vink en H Langeslag. Gehuwd: G N A Kooij, 26 jaar en Roos Marijtje 22 jaar. WOUBRUGGB Opening consultatiebureau kleuters De aangekondigde feestelijke opening van het consultatiebureau voor kleuters op Vrijdag 13 Februari in het Groene Kruisgebouw zal in verband met de ramp zonder enig vertoon plaats vinden. Zus ter De Gier zal slechts de ouders van die kleuters uitnodigen, die aan de beurt van behandeling zijn. vóór 1940 van het Nederlandse volk als geheel had gekregen, met een tegenprestatie moest belonen. Maar deze tegenprestatie is nu al zo lang geleverd, dat zij ruimschoots tegen die vroeger verleende steun opweegt. De heer Blijleven achtte het dan ook op zijn minst een raadselachtige hou ding van de regering, dat zij er mee voortgaat, de boeren een zogenaamd goed bestaan te garanderen en in ver band daarmee voor de kostprijs der producten in te slaan, maar hun on dernemerswinst te weigeren. Een ondernemerswinst, die broodnodig is om het bedrijfspeil op gezonde hoogte te houden. De boerenstand heeft, naar de mening van dé heer Blijleven, recht op een deel Kunstwerken in nieuwe weg door Rijnstreek Gisteren heeft in Den Haag de aan besteding plaats gehad van het maken van een duiker en andere kunstwerken in de rijksweg Haagse Schouw-Leidcn- Bodegraven onder Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. Er waren twaalf inschrijvingen. De laagste kwam de firma H. Oudenes en H. Turkenburg te Alphen met 312.458. an het nationale inkomen, dat in over eenstemming is met zijn belangrijke positie in 't nationale econpmische leven. Na voorlezing var. de jaarverslagen werden de heren C, Kempenaar er. G P van der Meer tot bestuurslid benoemd. Voor het rampenfonds Nog steeds komen giften binnen voor het nationaal rampenfonds. Het ontvan gen bedrag is inclusief de gemeentelijke bijdrage opgelopen tot ongeveer ƒ12000. De collecte van Zondag in de kerken ge houden gaf eén gezamenlijke opbrengst van circa 4500. Nog verschillende uit voeringen ten bate van het rampenfonds staan te wachten. Op 13 en 14 Febr. geef! T.A.V.V. een toneeluitvoering in café Van Acker en op 25 Febr. is er een zang uitvoering van de Chr. gem. zangvereni ging „Looft den Here" in de Herv. kerk. Giften kunnen gestort worden op giro rekening 575288 ten name van N. A. J. Robertz met vermelding „Rampenfonds". Men kan ook giften afdragen ter ge meentesecretarie. De sociëteiten te Papenveer en Aardam schonken ieder 25 gulden. In de gemeente Alkemade is gisteren de doorlichting begonnen. De kinderen van de R.K. school te Rijpwetering stonden al spoedig in de rij bij de vreemde instrumenten. Foto N. van der Horst. Wegdek van Herenweg wordt spoedig hersteld De gemeenteraad van Leimuiden is gisteren bijeen geweest onder voorzitter schap van wethouder Th. M. Obdeijn. De burgemeester en loco-burgemeester waren door ziekte verhinderd en ook de heer N. P. Koot was verhinderd de vergade ring bij te wonen. Het deed de voorzitter veel genoegen, dat de heer H. V. de Rijk na langdurige ziekte weer aanwezig was. Spreker wijdde enige woorden aan de nationale ramp en sprak de hoop uit, dat de getroffenen kracht naar kruis zullen ontvangen. Gelukkig is in de huis-aan- huiscollecte en in de Kerken van de ge meente veel geofferd. Eerbiedig herdacht men de doden. De heer Loosbroek vroeg B. en W. de nodige aandacht te besteden aan de Herenweg. Het wegdek heeft door het water zeer veel geleden. De voorzitter zegde herstel toe. Het verzoek van het bestuur van de School met de Bijbel om beschikbaarstel ling van gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen in verband met de bouw van de nieuwe school, werd ingewilligd. De raad kon zich er mee verenigen, dat de bouw van deze school werd gegund aan de laagste inschrijvers, de heren H. van Wingerden L. Visser, resp. te Zevenhoven en Nieuwkoop. H1LLEGOM Lezing. Morgenavond 8 uur houdt ds J. H. Sil- levis Smitt in de grote beurszaal een lezing over zijn reis met de Piet Hein naar Korea en Japan. Kerkelijke collecten. De collecte in de Hervormde Gemeente voor het Rampenfonds heeft f 2780 op gebracht, die in de Geref. Kerk f 1500. L1SSE Voor het fonds Hedenavond geeft Nut en Genoegen ten bate van het Rampenfonds een op voering van Vissers in Nood. Agenda voor Lisse Morgenavond half 8 Bijbellezing ds De Gier (Geref. Gemeente); idem leesdienst voor Oud-Geref. Gemeents. NOORDWUKERHOUT Toneelavond voor Rampenfonds. Gisteravond gaf de toneelgroep van de muziekvereniging De Harpe Davids een uitvoering ten bate van het Rampen fonds. De voorzitter, de heer B. Laros, opende de avond mat allen welkom te heten, in het bijzonder de burgemeester met zijn echtgenote, secretaris Pijn«n- ourg en ds De Jong, Hervormd predi kant. De avond was oorspronkelijk be doeld ten bate van het instrumenten fonds, maar na overleg met ds De Jong werd besloten de opbrengst te geven aan het Rampenfonds. Spr. wekte de aan wezigen op diep ln de beurs te tasten De regisseur, de heer J. Guldemond, gaf vervolgens een uiteenzetting van het te spelen stuk en schetste tevens een aan tal zeden en gewoonten van de bevolking ui; het hoge Noorden. Zonder aan het spel van de andere spelers tekort te doen, willen we dat van Marjafta en haar man en van Pelle en de pastoor noemen om de kwaliteit. Na afloop sprak de heer Lares een hartelijk dankwoord. De col lecte bracht f 193 op. Burgerlijke stand Geboren: Reinier C M z v R J Turen- hoiit-van den Nieuwendijk; Petrus J G A z v J van Eeden-Betting; Anna M W d v M J Mooijekind-Mesman. Overleden: A A Klein, 1 jaar, zoon van J J Klein en E van Brussel. Ondertrouwd: Th van den Berg 29 jr en J C van der Voet 26 jr; A. Goedhart 28 jaar en J Franck 24 jaar. Gehuwd: L Kleinveld 19 jaar en J J Meijer 19 jaar. Ged. Staten hebben het raadsbesluit van 22 October tot aankoop van gronden langs de Ringvaart goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. besloot de raad een geldlening aan te gaan, groot f300.000 a 4 procent, ter consolidatie van de vlotten de schuld, voor de in 1950 gebouwde wo ningen en voor de aanleg van straten in de uitbreiding. Eretekens uitgereikt. Na sluiting van de gisteren gehouden naadsvergadering reikte de voorzitter, de heer Obdeijn, de eretekens voor orde en vrede uit aan de voormalige militairen J. A. Aartman. J. Boer, A. M. Brand, H. 1. van Egmond. J J. A. Lek, W. G. v. d. Pauw Kraan. J. A. Strobbe, J. de Vos, J. M. Wolken en M. van 't Wout. Hervormden offerden. Met de nagekomen giften mee heeft de collecte voor het Rampenfonds in de Hervormde Gemeente f 1266 opgebracht, dit is f 21 per gezin. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmina C M d v F A Zandvliet en A W Hoogenboom; Antho- nius J A z v A W Brand en M H P v d Meer; Maartje C a van S Dompeling en H Vergunst; Maria 1 F d v J P Mol- Iers en F A v Schooten; Johannes J M z v W J de Boer en C Burgmeijer. Gehuwd: W v d Berg Alphen a. d. Rijn en C C Lunenburg SASSENHEIM Christen-Vrouwenbond In het Geref. jeugdhuis vergaderde gisteravond de afdeling van de Christen vrouwenbond. Mevrouw R. Rib-Bonda uit Halfweg hield een interessante le zing over haar reis naar en door Afrika. Vooral het huiselijke en kerkelijke leven kwam ter sprake. Daarna werden psal- mdn gezongen in de Transvaalse taaL Tenslotte was er nog declamatie. VOORHOUT Voorhouts middenstand bijeen Onder voorzitterschap van de heer M. J. Jansen is de middenstand van Voor hout bijeen geweest. Van de hoofdbestu ren van de middenstandsorganisaties werd een schrijven voorgelezen, waarin de aandacht werd gevestigd op het giro nummer van het middenstands-steun fonds, 54S76. Er is een batig saldo van 213,89. De begroting voor 1953 sloot met een bedrag van 589,89. In prin cipe werd besloten in het bollenseizoen een winkelweek te organiseren. Men zal dan één procent van de omzet in het Rampenfonds storten. De vereniging zal de gemeente Voor hout een zitbank in de openlucht bieden. Bij acclamatie werd penning meester P. Noordermeer in het bestuur herkozen. De afdeling kon 146,90 af dragen aan Santos. Wat de raad zal behandelen De raad van Voorhout komt Vrijdag bijeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten: Subsidie R.K. bureau be roepskeuze; bijdrage R.K. lyceum Lei den; bijdrage tuinbouwschool Rijnsburg; bijdrage R.K. winterschool Voorhout; verhuur percelen Leidsevaart 1 en 3, vaststelling verordening winkelsluiting; aankoop van 83 vierk. meter grond aan de Herenstraat van P. van Kampen en vierk. meter grond voor de percelen Herenstraat 56 en 58 en de Dinsdagse Wetering 2, 4 en 6 van C. J. Kiebert, vaststelling bedrag per leerling voor l.o. en vaststelling voorschot aan school besturen; verklaring art. 25 der nijver heidsonderwijswet t.b.v. de B.N.S. te Voorhout; beschikbaarstellen 'van gelden voor Chr. school; storting a fonds perdu van 350 in het Rijnlands Borgstellings fonds; beschikbaarstelling gelden voor inrichting noodverblijf voor gezin J. Kempen, welks woning op 1 Februari (Advertentie) het grootste levensmiddelenbedrijf in Nederland. Met 1900 collega's, die allen baas in eigen huis zijn. kan 'de Sparwinkelier heel wat bereiken in het voordeel van zijn klanten. Reuze doos was. geel of bruin, 95 ct, met 19 zegels; Koperpoets, per bus 50 ct. met 10 zegels; Schoensmeer, per doos 23 ct, met 5 zegels; Literfles Chloorwater 24 ct, met 5 zegels: Prontoline, het „afwasmid- del", ook voor wol. 38 ct per fles met 7 zegels; Zachte zeep, per pot 45 ct, met 9 zegels. ONDERVINDT T. DE SPARZEGEL WINT T OEGSTGEESTERWEG 30 TEL. 2214 RUNSBURG Kleinhandelaren in bloemen en planten De vereniging van kleinhandelaren in bloemen en planten heeft gisteravond in Concordia een ledenvergadering gehou den or.cer voorzitterschap van de heer J. Schild. In zijn openingswoord verklaarde deze. dat men in 1952 over het algemeen goede zaken heeft gedaan. Over 1953 was hij minder optimistisch: de export zal waarschijnlijk kleiner zijn, en de om zet ook. De voorzitter van de vakgroep zal de leden die animo hebben voor een vaste standplaats voor hun kar langs de wegen van de bollenstreek helpen. De voorzit ter meende ook dat er een goede kans bestaat op standplaatsen op de in Maart te openen markt in Alphen aan den Rijn. Met verontwaardiging gewaagde secre taris W. v. d. Meij van de houding van de directie van het Leidse marktwezen, die de Rijnsburgse venters van de Leidse Kerstmarkt heeft geweerd. Het bestuur kon dit verbod pas ongedaan maken toen het te laat was. Voor het Rampenfonds werd f150 be schikbaar gesteld. Het bestuursvoorstel om, in verband met de omstandigheden, geen feestavond te organiseren ter ge legenheid van het eerste lustrum, werd met 18 tegen 15 stemmen verworpen. In Maart komt een avond met een ernstig toneelstuk. De vergadering machtigde het bestuur contact op te nemen met de midden standsvereniging met het doel op de paar denmarkt een Braderie te organiseren. Het bestuur zal inlichtingen inwinnen over een eventueel lidmaatschap van de algemene bond van bloemenventers, waardoor men ook lid wordt van de bond van middenstandsverenigingen. Wellicht is het mogelijk via deze laatste bond ver laging van omzetbelasting te krijgen. De voorzitter deelde nog mede, dat men aan de bloembindcursus een aparte cur sus voor fantasiewejk wil verbinden. Spreekbeurt Ds A. J. Wijnmalen van Maartensdijk zal Vrijdagavond half 8 in Vliethof spreken. De Kerken offerden De totale opbrengst van de ln de Ker ken gehouden collecten voor het Ram penfonds bedraagt 9617, als volgt ver deeld: Hervormde Gemeente 3392, Geref. Kerk 5727.50, Chr. Geref Kerk 598. De Geref. Kerk art. 31 heeft nog niet gecollecteerd, omdat men overweegt een bepaalde Kerk uit het rampgebied te adopteren. Over gebedsgenezing Ds A. A. Koolhaas van Amersfoort spreekt vanavond 8 uur in de kleine kerk over gebedsgenezing. Abusievelijk hebben wij gemeld, dat dit gisteravond zou zijn. (Advertentie) EXTRA WEEKRECLAME OP ALLE GOEDEREN 5% KORTING KAPTEIN, Vliet 53, Rijnsburg door de storm gedeeltelijk werd ver woest; voorstel de gemeente Nieuw- Vossemeer te adopteren. VOORSCHOTEN W. T. Lekkerkerker overleden In de nacht van Maandag op Dinsdag is. in de leeftijd van 73 jaar. plotseling overleden de heer W. T. Lekkerkerker. De overledene, die jarenlang «uderling is geweest van de Herv. Gemeente al hier, was een bekende persoonlijkheid, naar wiens helder oordeel gaarne werd geluisterd. Tot aan zijn overlijden was hij voorzitter van de raad van toezicht van de Coöp. boerenleenbank. Verschil lende functies zoals afdelingsvoorzitter van de Holl. Maatschappij van Land bouw, voorzitter van de afdeling Voor- schoten-Wassenaar van de C.M.C. en voorzitter van het college van notabelen heeft hij bekleed. Visserijgolljes Gauw „los" De paar partijtjes plat- en fijnvis die aan de markt van gisteren verschenen, waren gauw verkocht. De handel was er fel op en de prijzen bleven dan ook gelijk aan d:e van Maandag. Laptongen deden f2.602.80 per kilo, tong twee maakte f 1.70; de drie-schollen werden voor f35 tot f 32 verkocht terwijl de tweeën tussen de f40 en de f38 schommelden. Tegen achten konden de spuitgasten al aanruk ken om de paar bevuilde vakken in de hal te reinigen. Twee beste reizen De KW 85 heeft eieren voor zijn geld gekozen en is gisteren toch maar aan de markt verschenen Dat bleek wijs te zijn: de besomming werd f9800. De WIRON (IJm. 210) noteerde f 5700 voor een week- reisje. Niets uit de vleet De drijfnetvissers, die tot heden het Kanaal hardnekkig afzoeken om haring, kunnen het nog maar niet goed vinden. De hoogste vanger van gisternacht ging met 10 kantjes strijken, maar vele der collega's konden er nog niet eens een mandje uitkloppen. De haring zit volgens de belichten uit zee te hoog; verscheidene schippers hebben de rederijen dan ook aangeraden er maar mee te stoppen. De Hoop naar Amsterdam Het hospitaalkerkschip De Hoop is uit het noodgebied op de terugreis naar Amsterdam. Vandaag wordt het op de marinewerf verwacht. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN. KATWIJK a. d. RIJN, 10 Febr. Groentevei- „ng: waspeen 10—27. idem II 16—23. rode kool 960—11.90, gele kool 960—11.90, groene kool 13—25, boerenkool 2644, spruiten 31 50. kroten 6—11, uien 37—51. prei 43—44, wit lof 13—25, alles per 200 kg, knolselderij 13— 25 per 100 stuks. WOERDEN. 11 Febr, Kaasmarkt. Aange voerd 17 partijen. Ie srt 2.24—2.30. 2e srt. 2.20—2 24. zware tot 2.34. Handel matig. IJMUIDEN, 11 Febr. Besommingen: traw lers: 1 trawler 33.800, IJm 71—8.000. VI 77— 42.000. Loggers: Sch 135—14.700, Sell 7—8000, IJm 53—1990.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3