Zwitsaletten Van Fleet: Offensief V.N. het juiste middel KOU. GRIEP. KOORTS Stalin-Peron Waarom Schouwen en Goeree niet eerder geholpen? SANAIOGEL Herv. Synode stelde waters noodcommissie in Van het erf van School en Kerk Het lied der aethergolven Toch is het zo! 2 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Blokkade of geen blokkade Wapenleveranties aan Formosa zullen in veel sneller tempo worden uitgevoerd /""^ENERAAL VAN FLEET, de commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft thans Korea vaarwel gezegd; hij gaat met pensioen. Vóór zijn vertrek legde hij tegenover de correspondent van Ass. Press een aantal verklaringen af. "Volgens Van Fleet hebben de Ver. Naties zich tweemaal de kans laten ontgaan, de communisten een beslissende nederlaag toe te brengen. Hij is van oordeel, dat een algemeen offensief op Korea absoluut zeker tot succes zal leiden. Van Fleet zelf kreeg van het commando voor het Verre Oosten in Tokio echter geen toestemming voor een massaal offen sief. De belangrijkste militaire acties tijdens zijn bevel waren de nederlaag van het communistische leger in April—Mei 1951 en de nederlaag dei- Roden bij het tegenoffensief van OctoberNovember. Behoudens de actie van Tsjang Kai Sjek, zijn er echter geen tekenen van een massaal V.N.-offensief op Korea. Wel heeft nu ook generaal Omar Bradley verklaard, dat de wapenleveranties aan Formosa ;n veel sneller tempo zullen worden uitgevoerd. Hij acht de kwestie van een blokkade van communistisch China ..een zaak van het hoogste staats' mansbeleid". Hierover moet echter pre sident Eisenhower de beslissing nemen. Lord Reading, de onder-minister van Buit. Zaken, heeft in het Engelse Ho gerhuis meegedeeld, dat Groot-Brittan- nië een voorstel tot blokkale van de Chi nese kust ,.met grote zorg"' beziet- D« kwestie is. dat al; Eisenhower de blok kade tóch afkondigt. Engeland zich ge dwarsboomd ziet in zijn rechtmatige han del met Hongkong en communistisch China. De Britse consul op Formosa heeft reeds bij Tsjang Kai Sjek laten proteste ren tegen elke inmenging van de natio nalistische vloot in de Britse scheepvaart. Aan schepen van alle landen van het Britse Gemenebest mogen geen belem meringer in de wateren rondom Formosa in de weg worden gelegd. Ziehier in een ..nutshell" de Brits-Amerikaanse contro verse. Nieuw oproer op het eiland Koje Op het eiland Koje brak wederom in een gevangenkamp een oproer uit. De Noord-Koreanen provoceerden de bewa kers door het zingen van communistische strijdliederen. Dp Amerikaanse en Zuid- koreaanse wachten moesten van traan gas gebruik maken om de orde te her stellen. Maar de rebellen hadden op een aanval gerekend- want in de zalen lagen grote hoeveelheden stenen opgeslagen, terwijl de lakens voor de ramen in het ..blok" gehangen waren om het traangas (Advertentie) zijn snel en afdoend te bestrijden met: ZW/TSAL preparaat/ TTet bericht, dat Stalin een langdurig en vriendelijk onderhoud heeft ge had met de nieuwe Argentijnse ambas sadeur te Moskou, heeft bij hen die geen onbekenden zijn op het terrein van de internationale politiek, geen bevreem ding gewekt, Eerder vormde het een be vestiging van een vermoeden, dat al enige tijd geleden had postgevat. Het was nl. reeds geruime tijd duidelijk, dat de communisten een meer toegeeflijke houding hebben aangenomen tegenover president Peron van Argentinië en an dere Zuidamenkaanse dictators. In zijn eerste redevoering als Amerikaans mi nister van Buitenlandse Zaken heeft John Foster Dulles hierop met enige verontrusting gewezen. In Le Monde heeft Angel Marvaud en kele weken geleden al over deze ont wikkeling in Argentinië en de andere Zuidamerikaanse landen geschreven. Hij deed dit naar aanleiding van een artikel in de Newsweek, waarin het probleem ais volgt was samengevat: „De Peronis- tische opmars in Zuid-Amerika veront rust de Noord-Amerikanen temeer, omdat het offensief van het nationalisme in dit deel van de wereld tegen de Verenigde Staten van Noord-Amerika, verbonden is met het communisme". Volgens de News week stuit men overal in Zuid-Amerika op een merkwaardige zwenking van de communisten, te beginnen in de Peronis- tische vakbeweging. Daar doen zij zich voor als nationale patriotten of sociale hervormers, die bereid zijn samen te werken met de „reactïonnairen" tegen de gemeenschappelijke vijand: de Ver. Staten van Noord-Amerika. Reeds langer can een jaar geleden kon het gebeuren, dat ce Argentijnse communistische partij haar aanvallen op Peron stopzette ter wijl bijna gelijktijdig de vakbeweging van de Peronisten een woedende cam pagne tegen Washington inzette. Deze verstandhouding tussen nationa listen en communisten ontstond ook bui ten Argentinië. De opmars van het Pero- nisme werd op de voet gevolgd door ge heel Latijns Amerika. Karakteristiek is de toestand in Guatemala, waar geen communistische regering is maar de sleu telposities niettemin in communistische handen zijn. Hetzelfde spelletje ziet in Mexico. Brazilië. Bolivië en Chilie radio-Moskou noemde onlangs generaal Ibanez de „generaal van het volk"). Vormt het communisme inderdaad de basis van het Latijns-Amerikaans natio nalisme? Dit lijkt volgens Marvaud een overdreven voorstelling van za-ken. Toch is het gevaar niet denkbeeldig. In dit verband wijst hij op een recente ontwik keling: de associatie van de in Latijns- Amerikaanse vakbonden verenigde ar beiders. Atlas, tot welker oprichting in November te Mexico-City werd besloten. Het is begrijpelijk, dat Washington geen illusies koestert over de werkelijke doel einden van de Atlas, waarvan het hoofd kwartier zich in Argentinië bevindt. Eén van de vertegenwoordigers dezer organisatie heeft reeds laten weten, dat de Latijns-Amerikaanse arbeiders lost moeten worden van de koloniale onderdrukking door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. (Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Meem 'n paar Renniea. buiten te houden. Tenslotte werd het vuur door de V.N.-troepen op de commu nistische gevangenen geopend, waarbij 'n tweetal doden vielen en 38 krijgsgevan genen verwondingen opliepen. Blijkbaar is dit het begin van een nieuwe serie in cidenten op Kojq. Later meldde A. F. P. uit Seoel, dat Staatssecretaris Veldkamp: Minder details vragen op vakexamens „Wanneer details bij de opleiding en examenprogramma's gemist kunnen worden, dienen wij deze af te voeren' Dit zei staatssecretaris Veldkamp 'Eco nomische Zaken) gisteren te Utrecht in een rede op de „dag voor de vakoplei ding", die gehouden werd ter gelegen heid van de vakbeurs voor meubelen en textiel. Men heeft vaak de indruk, dat in takken van het onderwijs en met name in het vakonderwijs geleidelijk aan een verstarring is ingetreden. Oude programma's worden gehandhaafd steeds nieuwe onderdelen toegevoegd, waardoor het leerprogramma overvoerd dreigt te worden en het examen een ernstige moeilijkheid voor de candidaat wordt ïk geloof, dat wij er ons ernstig op moeten bezinnen, of de canaidaten niet teveel gekweld worden met details, aan de kennis waarvan zij ir. de practijk vaak niets hebben, omdat zij in hun on derneming daarmee nauwelijks te ma ken krijgen en zo nodig terecht kunnen bij een vakspecialist, aldus dr Veld kamp. Uitbreiding dienstregeling DordrechtGorcum Met ingang van morgen wordt de dienstregeling met treinen en autobus een groep Chinees-nationalistische offi- sen tussen Dordrech: en Gorcum uitge- cieren (van Tsjang Kai Cjek) einde dezer breid Het aantal verbindingen op werk week in Korea zal aankomen Na een be- dagen (behalve Zaterdagen) wordt in zoek aan het front, zullen zjj met Zuid- beide richtingen gebracht van acht op koreaanse generaals besprekingen voeren elf. Op Zaterdagen zullen er twaalf en over de nieuwe toestand, die door het op Zondagen tien verbindingen komen, terugtrekken van de zevende Ameri- In het s:ation Middelburg is vandaag kaanse vloot uit de wateren van Formo- een tijdelijk inlichtingenbureau geopend, sa is geschapen. (tel. 2393). De heer Tilanus in de Kamer De heer Gortzak stelt regering voor de watersnood verantwoordelijk (Vervolg van pap I). jheid van verschillende autoriteiten, met Mr Burger (Arb.). die reeds gepleit'name tijdens de weekends. Speciale aan had voor een kamercommissie, welke j da°ht vroeg hij voor de duinen te 's-Gra- door de regering steeds op de hoogtevenzande. gehouden kan worden van de vorderïn-| Politieke munt gen in het rampbestrijdingsbeleid. wilde; voor de studie een technische comntis-1 ,.D! sie ingesteld sien. die openbaar ga! ad- de ramP afïew?nd had kunnen ?nn, wan- viseren en niet alleen lp departemen- "J" aï ?a ™>,T d.e J«ken.™ taal niveau ligt Dr Schouten wilde even- ê?z°r»,1; "aar hM A"an,!s.clJe Pa? hae" eens een studie, niet alleen door ambte- ®tfvL-1k ui" °r de T militaire iiir.ernven Hu wimo oen narle- naren, al vroeg hij zich af, of daarvoor nu een speciale commissie in het leven geroepen zou moeten worden. De heer Tilanus (CH) herinnerde er aan, dat over de uitvoering van de wet op de materiële oorlogsschaden wel een groot aantal jaren is gedaan: sommige gevallen zijn na acht jaar nog niet in kannen en kruiken. Hij hoopte, dat het tempo bij de rampschadevergoeding heel wat sneller zou zijn. Dr Schouten drong aan op_ vooral eenvoudige regelingen. Vluchtheuvels? Natuurlijk zijn er gisteren vele vragen tot de regering gericht, zowel over het verleden als over de toekomst. Soms meer dan de regering op het ogenblik maar bij benadering kan beantwoorden. Zo bv. een vraag van ir Van Meel (K.V. P.) of reeds bekend is. welke schade er is geleden aan buitenlandse eigendom men. Meer hout sneed de vraag van zijn fractiegenoot dr Van den Heuvel, of geen maatregelen moeten worden getroffen, bijvoorbeeld door het. aanleggen van vluchtheuvels, waardoor mensen in ge bieden. waar overstromingen kunnen voorkomen, tenminste het vege lijf kun nen redden. De heer Tilanus (C.H.) stelde de vraag, of het werkelijk niet mogelijk was ge weest, Schouwen en Duiveland en Goeree Overflakkee eerder in de hulpverlening te betrekken. Hij vond het onbegrijpelijk, dat pas op 2 Februari ontdekt was, dat de toestand op deze eilanden ernstig was. een opvatting, die ds Zandt (S.G.P.) met hem deelde Raadsverkiezingen militaire uitgaven. Hij wilde een parle mentaire enquête ingesteld zien naar de omvang en de oorzaken van de ramp. Bij de hulpverlening was gebrek aan cen trale leiding, de Amérïkaanse hulpver lening is inmenging in de binnenlandse Nederlandse aangelegenheden en de bui tenlandse troepen moeten onmiddellijk worden teruggestuurd... De defensie uitgaven moeten me' een half milliard worden verminderd en er moet komen een heffing-Ineens van grote vermogens en -winsten. Vele woorden van deernis enerzijds en lóf anderzijds zijn gesproken?" Het Ko ninklijk Huis werd hierin van alle zijden betrokken, maar ook de burgerlijke en militaire autoriteiten, Jan-soldaat en de gewone burgerman. Vele Kamerleden hebben een bezoek gebracht-aan de ge troffen gebieden. Verschillende van hen. o.a. de heer Van der Feltz (C.H.), roem den het Godsvertrouwen, waardoor de geestkracht levend wordt gehouden. Het was met name ds Zandt (S.G.P.) die er op wees, dat het in de regerings nota een groot verzuim was. dat niet ge wezen werd op de noodzaak, alleen op God te vertrouwen. De regering heeft de f.aak, de onderdanen er op te wijzen, dat, gelijk in Nïnevé. het oordeel de onderda nen tot bekering kan manen. En dr Schouten (A.R.) besloot zijn rede met het uitspreken van zijn blijdschap t.a.v, eensgezindheid van ons volk, die echter blijvend als enig fundament kan hebben een zich als volk begeven tot God en het aannemen van Zijn Woord. Advertentie Moeder! - Doe een wonder van gezondheid Na iedere zielrie. als het kind erg achterop is geraakt, kunt U met Sanntogen wonderen doen 1 Juist, omdat Sanalo- gen een volkomen natuurlijk krachlvoedsel is: het meest wezenlijke voedsel in gecon centreerde. licht verteerbare vorm. Bloed- en zenuwster kend in hoge male. Eetlust opwek kend Geef het nü Sanatogen. Het zenuwsterkende voedsel Over schade aan kerkelijke eigendommen is nog weinig bekend TTET MODERAMEN van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk A-l- heeft een Watersnoodcommissie ingesteld. Deze verdeelt haar arbeid over zes commissariat en" en staat onder leiding van de secretaris-generaal der Ned. Hervormde Kerk en de secretaris voor algemene zaken. Alle hulp, verleend door buitenlandse kerken, met name de verdeling er van, zal ge schieden in samenwerking met de andere kerken. Het maatschappelijk (diaconaal) werk onder de geëvacueerden zal gebeuren in contact met de provinciale opbouworganen. Voor elk onderdeel van de hulpverlening moet men zich, wat de Hervormde Kerk betreft, richten tot de commissariaten. De gehele dag heeft- het moderamen gisteren besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van verschillende ganen van bijstand. De ingestelde com missariaten zijn: Voor het pastoraat onder de ge- evacueerden (hierin zijn de kerkvergade ringen uit de provincies der nood- evacuatiegebieden vertegenwoordigd). Commissaris: ds M. D. Gijsman, Konin ginnegracht 81. Den Haag. Voor de diaconale zorg voor de evacueerden, thans en na liun terugkeer (ingeschakeld worden de diaconale hulp krachten 'nl. sociale werksters, gezins verzorgsters, kinderverzorgsters, hulp colonnes van jonge vrouwen enz.). Com missaris: W. J. Hemmes, Kr. Nieuwe Gracht 6. Utrecht. 3. Voor de zorg voor de inkomsten an hen die in het nood- en evacuatie- gebied in dienst van de kerk werkzaam zijn. Commissaris: dr H. M. J. Wagenaar, Nassauplein 14, Den Haag. Voor de zorg van het herstel van het financiële leven der geteisterde ge meenten (hudgetteripg, herstel inkom sten, herstel en zorg van de registers van de kerkelijke stand). Corpmissaris: mr A. de Jong. Mijnsheerenland. Voor de gebouwen (pastorieën, kerken, dienstgebouwen $nz.) tevens be last met de zorg voor de inboedels der predikanten en de overige volledige in het pastoraat werkz^ie krachten. .Com missaris: mr G. Nasaau- plèin 14. Den HaagT^ Voor de kerkelijke archieven, onder leiding van prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, e Watersnoodcommissie heeft meenten, die zich beraden over het adop teren van getroffen gemeenten, verzocht geen besluit te nemen zonder overleg met het commissariaat voor de gebouwen, Ned. Christel. Bond van Overheidspersoneel De tweejaarliikse algemene^ vergade- De heer Tilanus roerde nog een ander onderwerp aan: de gemeenteraadsverkie zingen. Nu wij getroffen zijn door een nationale ramp, die het waarschijnlijk maakt, dat in verschillende gemeenten geen verkiezingen gehouden kunnen wor den, drong hij er op aan, in het gehele land die verkiezingen een jaar uit te stel len. Hiermee was prof. Oud (V.V.D.) het niet eens: hij achtte het voldoende, een noodregeling te treffen voor de gemeen ten. waarvoor dit werkelijk nodig zal blij ken te zijn. De heer Tilanus had ook een klacht over te brengen: de voorzitter van pensionnering. de centrale evacuatie-commissie zou her- haaldelijk het werk van de provinciale! Tot districtssecretaris van het Chrïs- evacuatiecommissies doorkruisen. Boven- telijk Jongemannen Verbond zijn be dien meende hij. dat de practijk heeft ge- noemd de heren A. Rolloos en J. J. Sin- leerd, dat wij de beschikking over meer nema. Zij zullen speciale aandacht geven helicoptères moeten krijgen. aan de ontwikkeling van het C.J.M.V.- Ds Zendt informeerde naar de paraat- werk in Overijssel. Drente en Friesland. ring van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zal dit maal gehouden worden op 3, 7 en 8 Mei a.s. in de Rivièrahal te Rotterdam. Af tredend is de voorzitter, de heer P Kapinga te 's-Gravenhage, die terstond herkiesbaar is. Verder treden af de hoofdbestuursleden de heren H. Brou wer. C. Uyt en J. Rooseboom, die even eens herkiesbaar zijn en tenslotte treden af de heren A Fonteyn en J. Wiersma. die niet herkiesbaar zijn vanwege hun Op hun post Het moderamen van de Synode (ds J. R. Wolfen5berger, ds F. H. Landsman, ds P. G. v. d. Hoff en dr E. Emmen) heeft dezer dagen verschillende gebieden van Zeeland bezocht en zich grondig op de hoogte gesteld. Overal waar het nodig is functionneerde de kerkelijke, verzor ging reeds zeer spoedig na de ramp goed. Slechts in enkele gevallen kon hiaat worden geconstateerd, dat met enkele dagen werd opgevuld. De oproep die namens ds Gijsman o.m., via de radio geschiedde, heeft tot ge volg gehad, dat het aantal predikanten, vicarissen, hulppredikers, theologische candidaten enz., dat zich voor de kerke lijke verzorging in de rampgebieden opvangcentra aanmeldde, zeer spoedig steeg tot 122. Een deel is ingezet op de meest bedreigde punten. De hulpkrach ten blijven er twee a drie weken Kerken ingestort Over de schade aan kerkelijke eigen dommen is nog steeds weinig bekend. In elk geval is blijkbaar de Hervormde Kerk van Stavenisse ingestort en het is nog altijd mogelijk, dat er meer kerken het zullen begeven. In de zuiver agrari sche gebieden (Zeeuwse eilanden, enz.) kan o.a. het predikantstractement niet meer worden verkregen, voorlopig al- Een kwasigat of naad? Neem GU PA ie baai! Advertentie) kneedbaar hout CETA-BEVER thans, uit eigen inkomsten. Centrale hulp wordt ook hiervoor «voorbereid. Een groot aantal telegrammen is tot nu toe reeds uit kerken van ongeveer dertig landen bij het moderamen binnen gekomen. Afgevaardigden van de Eglise Refor- mée de France en een predikant uit Straatsburg kwamen o.a. naar Nederland. De Presbyteriaanse Wereldalliantie, de Protestantse Federatie van Frankrijk en een groot aantal kerken in het buiten land hebben gevraagd hoe hét beste kan worden geholpen. Dr M. Niemöller heeft gold beloofd. In Pretoria is Zondag een bidstond gehouden waarin voorgingen ds A. G. Oosthuizen, voorzitter van de Alg. Commissie der Kerkvergaderingen, prof. B. Gemser, prof. A, van Selms en dr K. H. E, Gravemeyer. Getroffen J.V.'s worden geholpen De Ned. Bond van J.V, op G G. heeft een actie ingeluid om de getroffen ver enigingen weer aan studieboeken e.d. te helpen. Jongelingsverenigingen in alle streken des lands zijn bezig geld en boe ken in te zamelen. Getroffen J.V.'s zijn verzocht op te geven welke boeken ze nodig hebben. Ambtsaanvaarding prof. H. I. Doedens Prof. H. 'J. Doedens heeft bü de aan vaarding van zijn ambt van hoogleraar in het belastingrecht aan de R.U. Groningen een rede uitgesproken titeld „Goed koopmansgebruik en fiscale winstbepaling". Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Harlingèn (toez.) F. Bloemhof te Spannum. Duizenden bijbels en psalmboeken Duizenden getroffenen van de waters noodramp zullen weer in he: bezit kun nen worden gesteld van e-an bijbel/psalm boek door de vele zendingen ui', ons land. die bij „Biibelhulp" te Arnhem zijn ont vangen. De distributie van kerkboeken, waarvan de meeste zich in uitstekende staat bevinden, geschiedt in samenwer- king me: het Ned. Bijbelgenootschap Ook enkele uitgevers van Bijbels heb ben medewerking toegezegd. Zij zullen nieuwe exemplaren zenden. Een school te Joure zond reeds veertig nieuwe exemplaren voor een getroffen school in het rampgebied. Internat. Chr. universiteit in Japan De Japanse regering heeft de Japanse Internationale Christelijke Universiteit in Mitaka, bij Tokio, erkend. Dit bete kent dat de Universiteit in April voor Japanse studenten officieel kan worden geopend. Ongeveer dertien Amerikaanse Prot. kerken en de Nationale Raad van Kerken hebben meer dan ƒ7.600.000 bij eengebracht en zijn van plan ƒ36.000.000 te bereiken om de Universiteit mogelijk te maken. (Advertentie) PAS OP «W KIEL! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende Bijzondere leerstoel in Wageningen Dr W. Rip wordt als hoogleraar voorgesteld Aan H. M. de Koningin is per 5 Febr. het verzoek gedaan goed te keuren, dat dr W. Rip m.i.v. een nader te bepalen datum zal optreden als bijzonder hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. teneinde daar onderwijs te geven in de Chr. maatschappijleer, nader gepreciseerd in de Chr. economische en sociale politiek in de landbouw. Indien vóór 5 April geen afwijzende beschik king is afgekomen, kan dr Rip met zijn arbeid beginnen en is daarmede het streven van de Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Chr. Maatschappijleer tc Wageningen" bekroond met het op treden van een eerste hoogleraar De Stichting werd 18 Juli 1951 door de Koningin aangewezen als bevoegd tot het vestigen van een bijzondere leer stoel. De kosten van de Stichting worden voor de helft door de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Chr. Land- arbeidersbond gedragen. De twee organi saties kwamen tot deze stap omdat ener zijds bleek, dat er te weinig geschoolde krachten beschikbaar zijn voor de func tie van leraar bij het Chr. Middelbaar Landbouwonderwijs, anderzijds onicjat de in Wageningen afgestudeerden wei nig begrip hadden voor de principiële achtergrond van de problemen op land bouwgebied. De a.s. hoogleraar zal moeten doceren over verschillende maatschappij-opvat tingen: de agrarische sociaal-economi sche politiek, de grondeigendom, de landbouw-integratie. enz. De nauwkeu rige leeropdracht moet nog door het curatorium (bestaande uit baron mr S. van Heemstra, dr M. A J. Visser, mr J. Verdam, ir R. van Hees en minister Zijlstra) geformuleerd worden. Indien de vereiste Kon. goedkeuring afkomt hoopt dr Rip nog eind April te inaugu reren. Herv.-Geref. samenwerking in overstroomd dorp Aangezien de gemeente Waardhuizen (N.-B.) geheel onder water staat houdt de Geref. Kerk aldaar met de Hervorm de gemeente van Uitwijk gecombineerde kerkdiensten, zolang dit nodig zal blij ken. In de morgendiensten preekt dr J. J. Woldinga, de Herv. dominee, en 's mid dags de Geref. ds W. A. J. Dalmayer van Waardhuizen, die geëvacueerd is en thans woont bij: T. Colijn, te Uitwijk, post Rijssen (N.-Br.). Ds P. H. de Kleer één jaar legerpredikant De kerkeraad van de Geref. kerk van Scheveningen .heeft ds P. H, de Klear een jaar afgestaan om als reserve-leger- predlkant dienst te doen. gezien de grote geestelijke nood in het leger en het ge brek aan Geref, veldpredikers Collecten R.K. kerk naar Rampenfonds In één der Haagse bladen werd bij de vermelding van de opbrengst der kerk- collecten voor de slachtoffers- de opmer king gemaakt dat een gedeelte daarvan in de RK. kerk zou worden bestemd om missen op te dragen voor de omgekome nen. Soortgelijke berichten, als zou aan een gedeelte der opbrengst een andere bestemming worden gegeven, circuleer den reeds enkele dagen. Van officiële kerkelijke zijde wordt echter meege deeld. dat aan zoiets zelf nooit is ge dacht en dat de totale opbrengst der kerkcollecten zal worden overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Hervormden en Baptisten samen in de kerk Nu de Herv. kerk van Noordbergum gerestaureerd moet worden, is er een samenwerking gekomen tussen de Her vormde en de Baptisten gemeente, In de morgendienst gaan de beide voorgangers beurtelings voor. Men kwam overeen, dat beginselen als de Bijbelse doop en de kinderdoop enz. onaangeroerd zouden blijven. Na een samenwerking van vele maanden kan worden vastgesteld dat geen wanklank vernomen werd. Homoeopaath Dr L. Bouman overleden In Groningen is onlangs in de ouder dom van 87 jaar overleden dr Libertus Bouman. rustend homoeopathisch ge neesheer aldaar, die in de meer dan 55 jaar, dat hij praktijk uitoefende, grote bekendheid verkreeg tot ver buiten Gro ningen. De begrafenis zal Donderdag in Groningen geschieden. Nimmer heeft hij zich veel aangetrokken van de vergui zing die de homoeopathie vooral in het begin ten deel viel. Onvermoeibaar heeft deze Christen-arts voor de belangen der homoeopathie gestreden tot hij in Octo ber 1951 afscheid nam. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 11 Febr. Geslaagd doet ex. Ned. recht de heren DAIJ van den Oever, Den Haag. FAR Barge. Leiden: cand. ex. wis- en natuurkunde (L) de dames Kwee Hwie Hiang, Oegstgeest, Lo Gwat Nio, Oegstgeest. UTRECHT. 10 Febr, Geslaagd voor cand. rechten: P W Pestman, Bilthoven. F H de Man, Ede en H C Nieuwkerk. Hilversum: cand, wis- en natuurkunde G: W .1 Hornix, Utrecht en G J M Tonino. Breda; cand. wis- en natuurkunde L- H F L Lieffertnk, Heelsum en H de Jonge, Arnhem; doet. pharmacle J Struyvé, Utrecht: doet. scheik,: J J C Goos, Bilthoven, J A v d Bergh en J W Reuken, Utrecht. Inspectie van het schriftelijk onderwijs De jaarlijkse lijst van instellingen voor schriftelijk onderwijs, die gecontroleerd en erkend worden door de sêmi-officiële Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs, is deze week verschenen. De lijst telt 49 instellingen. Uit het jaarboekje 1952 blijkt dat de stichting meer en meer erkenning bij de overheid, het bedrijfsleven etc. vindt. DONDERDAG 12 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7 00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO. 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.1S Gram. 9 00 Morgenwijding 9 15 Koor en orgel 9 25 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10 35 „Ik weet, ik weet. wat U niet 10.50 Voor de kleuters 14.00 Amuse mentsmuziek 12.00 Plano, vlooi en cello 12.25 ..In 't spionnetje" 12.33 Orgel en plano 12 50 „Uit het bedrijfsleven" 1 00 Nieuws 1 20 Lichte muziek 1.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel 2 35 Alt en piano 3 00 Voor de zieken 4.00 „Tussen vier en vijf" 4,45 Voor de jeugd 5.30 Militaire actualiteiten of gram 5.40 Gram. 5 45 Re geringsuitzending 1 J. J. v d. Laan- .Nieuw- Guinea's Australische buurman" 6 00 Nieuws 6 lö Sportproblemen 8 25 Reportage of gram. 6 30 Lichte muziek 7.00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Jazzmuziek 7.40 Zang en orgel 8 00 Nieuws 8 05 Radio Phllh orkest 9 05 Miinheer Tik-Tak". hoorspel 10,10 Gram 10 20 Gev. programma 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.301200 Gramofoonmuzlek, Hilversum II. 298 m. KRO: 7,00 Nieuws Daar was vaders stem: „Barbara! Lajos!" Daar waren vaders armen die moeder omsloten. Daar was vaders hand, die de zijne drukte. Zijn vader ging op die opmerking niet in. „Ze zullen me wel naar Buda brengen", ver telde hij verder. „Daar dreigde de schout mee. Het scheen wel, alsof op hen gewacht was: nau- ------ welijks was de laatste klop verklonken, of de In het schemer-duistere hok gingen ze op de En dan zal ik wel veroordeeld worden, deur werd half geopend. grond zitten. Dicht bij elkaar; vader in het mid- Hij zweeg. In de eenzaamheid van zijn kerker „Wie daar?" vroeg een stem fluisterend. Doch den. had hij aan de dreigementen van de schout, aan voor ze antwoord konden geven deed de man, En hij vroeg. Hoe het thuis was met hen en dreiging van een hard vonnis gedacht er die de deur seopend had. een stap opzij en liet met de anderen. Met de gemeente, hen binnen Dan sloot hij haastig. Ze stonden in En ze vertelden. Van de ontsteltenis en van de het portaal van het sombere gebouw. In een hoek hulp. Van wat Dragfy en Kovacs hadden bespro- op de grond gaf een kaarslantaarn gelig schijnsel. De cipier nam die lantaarn op en lichtte hen er mee in het gelaat. Om zich te overtuigen. „Vrouwe Aczél en Lajos", zei hij, als wilde hij zichzelf geruststellen, dat hij wel werkelijk de verwachte twee voor zich had. DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MERWE ie ueuien uxccx UUu ken en gedaan. Van de wachters buiten, die dag „Hier is het", zei hij. Hij reikte de lantaarn aan en nacht de gevangenis bespiedden. - J -• „We waren bang, dat je naar Buda zou wor- „Ja", antwoordde Lajos. „Ik zal voorgaan", zei de gevangenbewaarder. Zonder verder een woord keerde hij zich om en liep hen voor, dieper de gang in. Een nauwe, don kere trap moesten ze op langs zware, met ijze ren smeedwerk versterkte deuren kwamen ze. Voor één van de deuren bleef hun geleider staan. over te spreken met zijn vrouw en zijn zoon viel zwaar. Hij vermande zich. „Het is moeilijk, jullie te moeten achterlaten. Maar God zal voor jullie zorgen, zoals Hij nu al doet door het meeleven en de trouwe hulp van de gemeente." „Maar jij..." De stem van Earbara was nau welijks hoorbaar: de beklemming van het gevan genenhok, de dreiging van zijn toekomst benauw de haar. „Wat mi] te wachten staat, weet ik niet. Ge vangenschap veroordeling... Maar waartoe ik veroordeeld zal worden, wie zal dat nu al zeggen? Ik bid om trouw te mogen blijven; om kracht te krijgen, alles te dragen, wat er ook komt. Om Jezus' wil." „Hij is ook onze sterkte", zei Barbara zacht maar vast. Buiten klopte de cipier. Het teken, dat ze af scheid nemen moesten. Nog hield de gevangene zijn vrouw in de ar- Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Lajos: zocht toen in de bos, die aan zijn gordel - - hing, de goede sleutel. Knarsend draaide die in den gebracht eer we je hadden kunnen bezoeken het. slot met beide handen schoof de cipier zei Barbara. de grendel terug en opende. Een duffe lucht sloeg „Dat zou mogelijk geweest zijn", vertelde Tibor. hen tegemoet Ze werden naar binnen geschoven. „De schout heeft me vandaag nog ondervraagd. „Niet langer dan een half uur", hoorde Lajos Of ondervraagd eigenlijk niet. Hij luisterde men,"toen de deur open ging! de stem achter hen en tegelijk werd de deur nauwelijks naar wat ik zei. Hij hield vol, dat ik „He, ,s tijd", zei de gevangenbewaarder. „Lan- dichtgedaan. een rebel was en anderen tot rebellie aanspoorde. ger kan ik jullie niet laten blijven." De jongeman had de lantaarn nog in de hand— „Zo zijn jullie ketterse predikanten allemaal", Ze moesten gaan, Barbara en Lajos. de cipier had die niet terug gevraagd. Bij het zei hij. Maar de keizer was vastbesloten aan ket- „Kus de kinderen voor mij", hoorden ze vader vage licht zag Lajos de gestalte van zijn vader, terij en rebellie een eind te maken. Door heel nog zeggen toen duwde de cipier de deur dicht, die zich in één van de hoeken oprichtte. Stro rit- Hongarije heen." Fibor Aezêi was van de zijnen gescheiden.... selde: de lig- en slaapplaats van de gevangene. „Dat merken *ve", zei Lajos bitter. j Voor goed? 7!0 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7 45 Morgengebed 8 00 Nieuws 3.15 Gram' 900 Voor de hulsvrouw 9.40 Gram. NCRV:' 10 00 Gewijde muziek 10.30 Morgendienst KRO: 14.00 Voor de zieken 14.45 Gram. 1150 „AU ae ziele luistert" 12.00 Angelus J2 03 Amu- sementsmuziek 12 55 „100 Jaar Kromstaf" 00 Nieuws 1 20 Hawaiian muziek 1.40 Ba riton en piano NCRV: 2.00 Amusements muziek 2 45 Voor de vrouw 3 15 Gram 3 30 Radio Philh sextet 4.00 Bijbellezing 4 30 Vo caal ensemble 4.50 Gram. 5.00 Voor de jeugd o 30 Gram 5 40 Voordracht 6 00 Gram 6 30 Op ce stelling" 6.45 Gram. 7.00 Nieuws 7 10 Levensvragen van allerlei aard en een pas toraal antwoord 7.30 Gram 8 00 Radiokrant 320 Gev programma 9.45 Vragen aan voor bijgangers 10 15 Orgelconcert 10 45 Avond overdenking 1-1.00 Nieuws 14.16—12.00 Gram Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Schoolradio oo Voor de landbouwers 1.25 Voor de arbei ders 2 00 Nieuws 2 20 Filmprogramma 3.00 Schoolradio 4 10 Gram. 4 30 Hoorspel 6 00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7 20 Voor de landbouwers 7 35 Lichte muziek 8 00 Hoorspel 8 30 Strijkkwartet en solist 9 30 Gev. programma 10 00 Nieuws 10.15 Klankbeeld 11.00 Gev. programma 1145 Par- lementsoverzieht 12 00—12.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Gev. muziek 1 00 Par- lementsoverzleht 1.15 Amusementsmuziek 1 45 BBC Midland Light Orchestra en solist 2.45 Voor de kleuters 3 00 Voor de vrouw 4 00 Gev. muziek 4.30 Pianospel 4.45 Accordeon orkest 5 15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Causerie 5 45 Militair orkest 6 15 Variété-orkest 6 45 Verzoekprogramma 7 15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 3.30 Gev programma 9.00 Hoorspel 10 00 Gram. 10 15 Amusementsmuziek 14,00 Nieuws 14 20 Dans muziek 12 06 Voordracht 12.20 Orgelspel 12 56 1 00 Nieuws Frankrijk. Nat, Progr. 347 m. 12 30 Opera muziek 1.00 Nieuws 1,20 Operamuziek 2 05 Pianorecital 2 25 Hoorspel 5 10 Orgelconcert 5 50 Gram. 6 30 Amerikaanse uitzending 7 00 Gram. 8 00 Orkestconcert 10.30 Gram. 11.45— 12 00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Gram. 12 50 Koersen 100 Nieuws 1.15 Gram 2 00 Engelse les 215 Gram. 2.30 Franse les 2.45 Gram. 3 00 Kamerorkest en solisten 4 00 Lichte muziek 4 10 Belgische muziek 4.30 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleuters 6.15 Kamerorkest en solist 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Vrije Politieke Tribune 7.50 Gram 8.00 Klankbeeld 8 20 Ver zoekprogramma 9,00 Voor de vrouw 9 45 Verzoekprogramma voor de vrouw 10.00 Nieuws 1016 Moderne muziek 10.5514.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram. 3.00 „Le mystère de Saints-Innocents" oratorium 4,00 Lichte mu ziek 5.00 Nieuws 5 15 Verzoekprogramma 6.30 Gram. 7.00 Omroeporkest 7.30 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Gram. 10 50 Nieuws. Televisie Loplk. Vrijdag. AVRO: 20.16— 2145 (veranderingen voorbehouden): Jour naal; Scheppende handen: Weerbericht; Pauze; ..Ga je even mee naar de kelder": Dagsluiting, ■pvAT in het Westen des lands het zoete water voor een groot deel uit de duinen wordt betrokken, is al gemeen bekend. We zijn aan het feit dat zich in de duinen een zoetwater- reservoir bevindt, zó gewend, dat wc er niet bij plegen stil tc staan hoe verwonderlijk het eigenlijk is dat het zoute water van de zee niet dwars door de duinen heen dringt en het water van het achter de duinenrij ge legen polderland verzilt. De grond waterspiegel heeft immers de neiging zich te richten naar de laagst liggende waterspiegels, zodat we een water stroming zouden kunnen verwachten van de hoger gelegen zeespiegel naar de lager gelegen grondwaterspiegel van het polderland. Dat deze verzilting van het achter land, niet of slechts in geringe mate geschiedt, komt door de zoetwater- barrière die zich in de duinen bevindt. Voor het ontstaan van deze barrière zouden we ons gemakshalve moeten indenken dat er alleen maar zout water bestond, zodat de spiegel van het zoute grondwater in de duinen op gelijke hoogte staat als de zeespiegel (waarbij we afzien van allerlei bij komende factoren, zoals de capillairi- teit van de grond e.d.). Zodra er ech ter regen valt, zakt dit zoete water in de duinen weg. daarbij de even wichtstoestand van het grondwater verbrekend. Het duinwater, dat door de weerstand van de zandmassa's wordt belet onmiddellijk te vervloei en, tracht dit verbroken evenwicht te herstellen eendeels door zijwaarts af te vloeien en, anderdeels echter door verder te dalen in het zoute water, waardoor het oorspronkelijk zoute grondwater terzijde wordt geschoven. Door regelmatige nieuwe neerslag is de inzinking van het zoete water uiteindelijk ongeveer tot rust geko men, zodat in het grondwater van de duinen zich een zoetwater-eiland be vindt dat op het zoute grondwater drijft. Het feit, dat hier van drijven wordt gesproken, zal U zeker niet ver bazen, wanneer U weet dat zoetwater lichter is dan zeewater. Uiteraard is het voorgaande slechts een vereenvoudigde weergave van het ontstaan van deze zoetwaterreservoirs in de duinen, want toen achter de duinenrij ook het grondwater zoet ge worden was, de grondwaterstand ver anderde en later bovendien de polders werden drooggemalen, kon zeker niet meer aan een statische toestand wor den gedacht. Integendeel, de inhoud van het drijvende duinwatereiland is in een toestand van voortdurende be weging, waarbij steeds enige afvloei ing zowel naar zeezijde, als naar het water in de polder plaats vindt. Dit houdt reeds in, dat de begrenzing tussen zoet- en zoutwater niet scherp kan zijn, en in de praktijk treedt dan ook inderdaad een brakwaterzone op, waarin het water geleidelijk, maar toch betrekkelijk snel van zoet in zout overgaa't. Al bij al behoedt het drijvende zoet waterreservoir in de duinen het ach terland voor verzilting en dient het tevens als reservoir voor de duin waterleiding. Dit brengt ons als vanzelf op het probleem van de ontsmetting van het drinkwater, dat zo eenvoudig lijkt van achter de schrijftafel, doch zo moei lijk wanneer men de middelen daar voor ontbeert. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2