Ckefarine 4 Bezwaren tegen de toepassing oorlogsschade-regeling Wandaden moeten strenger gestraft kunnen worden RIJNSTREEK Intieme huldiging in Leiderdorp van gem. secretaris B. J. Corts HOE wordt het weer? Depressie vult op Ernstige botsing WOENSDAG 11 FEBRUARI !Cj3 DE LnlDSE COURANT -FKSTE BLAD PAGINA 2 Watersnood-nota in iede Kamer In een middag- en avondvergadc-1 wilde weten of de controle op de ring heeft de Tweede Kamer gister-buitendijken wel voldoende is ge- Dinsdag de regeringsnota, betreffen-1 weest. De kwestie der polderlasten de watersnood besproken. Nagenoeg moet z.i. in ogenschouw worden ge- allc afgevaardigden die a»n het debat nomen. O.m. gaf de heer Van Meel deelnamen, spraken wourden van te kennen, dat de boeren er niet ge- deernis met het lot der slachtoffers, rust over zijn hoe de regering de uitten hun waardering voor het medeleven van het Koninklijk Huis, voor de hulpverlening van binnen- en buitenland. overstroomde gebieden weer op gang zal brengen. Hij vroeg voorts, of er al overleg is geweest met de geor ganiseerde landbouw ten aanzien van ,de schaderegeling. De heer BURGER (Arb.) was van De heel. WELTER (KNP) prees de oordeel, dat oe gedacntcnwisselmg regerjng v00r de doortastende wijze, nog slechts een zeer voorlopig ka-1 opgetreden en voor rakter kon dragen. Alterant v/erdt|haar Solbad hii waard actie van de regering geeist; naar aandacht mag niet van de hoofdzaak worden afgeleid.Critiok kan even tueel later komen. Bij de ramp is naar zijn menir.g de nationale en in ternationale solidariteit tastbaar ge bleken. Alle energie moet nu gericht worden op het leggen van noodver banden. Z.i. moet aan waterstaat in overleg met de SUten-Generaal rui mere armslag worden gegeven. De aandrang om de zeegaten af te slui ten is spr. niet onwelkom, maar daar aan is men nog in geen jaren toe. Hij gaf echter in overweging de in stelling ener technische commissie, die ter zake openbaar zal adviseren. Ten aanzien van de organisatie der rampenbestrijding had de heer Bur ger enige wensen. O.m. vroeg hy waarom juist de regeling voor oor logsslachtoffers van toepassing is verklaard voor de getroffenen bij deze watersnood en hij stelde de vraag of ze is aangepast aan de hui dige omstandigheden. Een integrale schadevergoeding moet z.i. worden benaderd. De tegemoetkoming kan royaler zijn dan bij de oorlogsschade regeling. Hij wilde geen afwenteling van de huisraadschade oj. het ram penfonds; dit fonds moet niet komen in de plaats van de elementaire plichten van de staat. De heer N. VAN DEN HEUVEL (KVP) meende, dat men zich aller eerst moet bezinnen op de vraag of dc huidige positie der waterkeringen van dien aard is, dat ze een veilige afweer vormen. Wellicht zijn achter de dijken werken aan te leggen, die de bevolking althans de kans geven het vege lijf te redden. De centrali satie bij de hulpverlening bij grote rampen is z.i. noodzakelijk. Met de regering was spr. het eens, dat de kosten voor herstel van hoofd- en buitenwaterkeringen voor rekening van het rijk moeten worden genomen. Hij wilde spoedig herstel van het ge zinsverband der evacué's. De rege ling voor de oorlogsslachtoffers zal moeten worden aangepast aan de huidige toestand. De heer VAN MEEL (KVP) vroeg of hét niet mogelijk was geweest de dijkgraven, burgemeesters, polderbe sturen e.a. duidelijker te waarschu wen voor het gevaar, dat dreigde. Hij Werkloze hoofdarbeiders Nieuwe sociale regeling Nieuwe richtlijnen voor de plaat sing en ce beloning van werkloze hoofdarbeiders op werkobjecten zijn door staatssecretaris mr. dr. A. A. v. Rhijn vastgesteld, meldt „de Tel". Vier groepen zijn er gevormd in ver band met het niveau der werkzaam heden. Het loonschema, dat is inge deeld in 5 gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamhe den voor personen van 32 jaar 50.35 in de gemeenteklasse I. Voor de groepen II, III en IV zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af 63,20, 76,75 en ƒ37.30. Een toeslag van 5 pCt op het loon kan voor bijzondere prestaties aan de hoofdarbeider gegeven worden; met toestemming van minister Suur- hoff kan in bijzondere gevallen deze toeslag tot 10 pCt. verhoogd worden. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een com missie in, waarin oan. zitting héb ben vertegenwoordigers der by de Stichting van de Arbeid aangesloten organisaties van werknemers. De re geling is gedateerd 2 Febr. en krijgt terugwerkende kracht tot 30 Juni 1952 en tot 29 December voor hen, die niet meer op een vast object werkzaam waren. De overige arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen (vacantierege- lisg, kindertoeslag enz.) zijn gelijk aan die van het vrije bedrijf. D.U.W.-ARBEIDERS GEEN WERKLOZEN On voorstel van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft de mi nisterraad besloten om met terug werkende kracht van 1 Januari bij het opmaken van de stand der ar beidsmarkt, de DU W-arbeiders niet langer onder de werklozen te reken en. De minister van Sociale Zaken, die sinds de kabinetsformatie de DUW onder zijn hoede gekregen heeft is van oordeel, dat de DUW-arbeiders, sociaal-economisch gezien, vrijwel onder normale voorwaarden werken. Hun aantal bedraagt thans omstreeks 30.000, met welk geta] het totale werkloosheidcijfer r.u zal worden verminderd. Eind Januari stonden behalve in de getroffen gebieden 117.005 werk lozen ingeschreven tegen 116.368 op 31 December 1952. haar nota had hij waardering. Hij miste er echter een raming der voor lopige uitgaven in. Spr. informeerde naar de wijze van financiering, die de regering zich voorstelt. Z.i, moet men komen tot een financiering op afzonderlijke erkening, buiten het gewone budget om. Naar zijn ooi-deel moet onder alle omstandigheden wor den voorkomen, dat het ambtelijk apparaat op de weekends ten dele verlamd is. In dit verband vroeg hij o£ het waar is, dat wel het ANP Zon dagochtend om vier uur paraat was, m z.eeiana, verKiaarae, aat ae stem- maar dat het verscheidene autoritei- m>ng daar er een is van dankbaar- Het ogenblik van critiek op wat ge daan en gelaten is, is z.i. nog niet aangebroken, daar men het geheel nog niet kan overzien. Een critische beoordeling zou op dit ogenblik van ondankbaarheid getuigen voor het ontzaglijke werk, dat duizenden heb ben verricht. Met de door de rege ring aangekondigde maatregelen ging spr. accoord. De centralisatie moet echter niet verder worden doorge voerd dan strikt noodzakelijk is. Spr. drong er op aan de studie over dc mogelijkheid van afsluiting der zeegaten snel ter hand te nemen. Z.i. zijn de maatregelen tot het ver krijgen van een verhoogde veiligheid urgenter dan men denkt. De omvang van de schade, uitgedrukt in geld, moet zo spoedig mogelijk vastgesteld worden. Dan dient er een financie ringsplan voor het geheel te komen. Tegen een regeling volgens welke het nationaal rampenfonds een be paald deel van de schade zou finan cieren had hij geen bezwaar. De heer VAN DER FELTZ (CH), een schets gevend van de toestand in Zeeland, verklaarde, dat de stem- 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! beroemde geneesmiddelen in V Ci-Xl 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middqjen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. i heid, grimmige ernst en Godsver- Z.i. moet worden overwo- ■n 4lj e doet wonderen! (Advertentie) PRINS IN NUMANSDORP. Gistermiddag om kwart voor drie is prins Bernhard per helicopter ge land in Numansdorp nabij de oude buitenhaven. Hij heeft een bezoek gebracht aan de hulp-secretarie, die gevestigd is in het schippershuis, waar hij een onderhoud had met de loco-burgemeester. Maandagavond is het eerste elec- trische gemaal te Numansdorp in be drijf gesteld en gistermorgen om streeks twaalf uur het dieselgemaal te Schuring. Deze beide gemalen werken thans op volle kracht om de Numanspolder zo snel mogelijk droog, te krijgen. Vrijdag zijn de maalinstallaties er uit gehaald, ge droogd en hersteld, en Maandag avond konden ze weer worden ge plaatst. Het electrische gemaal maalt ongeveer 300 kubieke meter water per minuut uit de polder en het die ten niet heeft kunnen bereiken. Verder vroeg hij of het waar is, trouwen. dat ondanks dl waarschuwing van of het onderhoud der dijken,met - -- »- De Bilt de technische bewaking deri661^ taak van he' R,Jk is en niet der selgemaal 150 a 200. dijken ten gevolge van het weekend viaterechappen.^^ I De ®aten in de dijken zijn nog te wensen heeft overgelaten. WordtMevrouw LIPS—ODINOT (CPN) slechts met' noodvoorzieningen ge er niet te veel gekeken naar de po-yr°eg o.a. gezinsverzorgsters alleen dicht behalve op het vrij gebleven tentiële vijand in het Oosten en te j1,1 te zetten als de gezinnen om haar gedeelte verblijven thans nog circa weinig naar de potentiële vijand injhulP vraS?.n- V°ortS5 vroeg zij naar, duizend personen in het geïnnun- het Westen, de zee, vroeg de heer ac mogelykheid van de bouw van deerde gebied. Welter, die verder van oordeel bleek, noodwoningen. dat de 4000 jonge Ambonezen een |_Pe__ minister-president, de heer TRAGISCH. De minister-president, de heer laak bU het 'herêtelwerli moet wor-UREES, maakte te half twaalf een den gegeven. De schade moet zoveel aanvang met zijn rede ter beantwoor- mogelijk worden vergoed, als het S' mogelijk is integraal. De heer TILANUS (CH) was het i met de regering eens, dat de fouten, die gemaakt zijn, wegvallen tegen het goede, dat verricht is. Hij sprak zijn verbazing er over uit, dat men eerst op 2 Februari op de hoogte scheen van de gevaarlijke toestand op Schou wen en Duiveland. In de toekomst zal alle aandacht moeten worden be steed aan de binnenwaterkeringen. Z.i. is thans het belangrijkste herstel der dijken, zo nodig met temporisa tie der Zuiderzeewerken. Afsluiting der zeegaten zou spr. toejuichen; deze dingen moeten groot worden aangepakt. De ramp heeft doen zien, dat we meer helicopters moeten hebben. Z.i. moet het mogelijk worden, dat stren gere straffen worden opgelegd aan plunderaars. Omdat bet niet moge lijk zal zijn de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen in alle gemeenten te doen geschieden vroeg 1 denmiddag vervolgen. De vergade ring is verdaagd tot hedenmiddag een uur. Gistermorgen is te Kwintsheul een 10-jarig jongetje afkomstig uit Nieu we Tonge en geëvacueerd te Kwints heul, in een sloot gevallen en ver dronken. Tijden van nood en gevaar geven de mensen gelegenheid om zowel zijn beste als zijn slechtste eigen schappen te demonsteren. Naast het onnoemelijk veel goede, dat de afge lopen dagen in en buiten Nederland voor de slachtsoffers is gedaan, staan onvermijdelijk de figuren, die in het leed van hun medemens een aanlei ding en mogelijkheid zagen om deze toestand ten eigen bate uit te buiten. Strenge straffen strenger dan 't Nederlandse recht toestaat heeft spr. of het niet goed zou zijn deze men deze figuren toegewenst en niet verkiezingen voor het gehele land onrechte. De Nederlandse rechter een jaar uit te stellen. 1 heeft, echter gemeend, dat de mis- De heer GORTZAK (CPN) zeide,drijven die door onverlaten in deze dat de nota geen antwoord geeft op 5anSe daee,n gepleegd zouden wor de vraag, naar de oorzaak van de 1 den- snel mogelijk bestraft moes- ramp. De regering, zijns inziens, heeft nagelaten de dijken en de kustver dediging in een toestand te brengen, die nodig was. Z.i. ligt het antwoord cp de schuldvraag in de hoge oorlogs uitgaven. Voor de steun van het bui tenland zeide hij dankbaar te zijn, doch hij protesteerde tegen „de klaarblijkelijke poging van de rege ring der Verenigde Staten om onder de vlag van hulpverlening zich in onze binnenlandse aangelegenheden te mengen". Z.i. moeten de buiten landse troepen onmiddellijk worden teruggestuurd. Spr. stelde tenslotte voor de defensie-uitgaven met f 500 millioen te verlagen en dit bedrag te bestemmen voor de leniging van de nood en het herstel. Verder stelde hij voor een heffing in.eens van grote vermogens en winsten en de instel ling van een nationale herstelraad. De heer OUD (WD) bracht o.a. hartelijke hulde aan de kamerpresi dent voor de wijze, waarop hij via de radio het volk heeft toegesproken. Hij noemde dit een eer voor het par lement. Dat er ook fouten zijn ge maakt vond hij volkomen begrijpe lijk en hij achtte het in de hoogste mate onbillijk en onrechtvaardig de regering daarvan een verwijt te ma ken. Met voldoening constateerde hij de eenheid van ons volk, welke ook nu weer bleek. In beginsel moet z.i. de schade gedragen worden door het gehele volk. Spr. wilde overweging van reorganisatie der waterschaps indeling. Spr. meende, dat ook nagegaan zal moeten worden of er menselijke te kortkomingen zijn geweest. Hij wilde weten of het juist is, dat er voor te lage dyken is gewaarschuwd en dat men uit het weerbericht van Zater dag had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wachten was. Verder vroeg hij of de organisatie om de mensen tijdig te waarschuwen vol doende was. Uitstel der gemeente raadsverkiezingen achtte spr. niet nodig. De heer ZANDT (SG) was van mening, dat de getroffenen de schade niet zelf kunnen dragen. O.m. be pleitte hij de wenselijkheid voldoen de vaartuigen ter beschikking te hebben. De dijken moeten zo sterk mogelijk gemaakt worden, zolang de sluiting der zeegaten niet tot stand is gekomen. De heer REUTER (CPN) was van oordeel, dat een schaderegeling als die voor de oorlogsschade, een nieuwe ramp zou betekenen. Spr. vond het onverantwoordelijk te doen overwer ken, nu er al zoveel werklozen zijn en hij verzocht geen toestemming voor overwerk te verlenen. De heer SCHOUTEN (AR) even als andere sprekers zijn dankbaar heid uitend jegens een deel van het buitenland voor de geschonken steun, zeide, dat het hem speet, dat een deel van dat buitenland, achter het IJzeren Gordijn daar niet bij inbe grepen is, althans tot nog toe niet. ten worden. Gisteren moesten zich voor de Bos sche rechtbank twee mannen en een vrouw verantwoorden, die zich uit gegeven hadden voor getroffenen en zodoende vele personen voor kleine en grotere bedragen hadden opge licht. „Weerzinwekkend", noemde de offi cier dit optreden en eiste tegen de twee mannen 6 en tegen de vrouw 4 maanden gevangenisstraf met wel ke eis de rechtbank zich volkomen kon verenigen. Een 19-jarige expeditieknecht uit Den Haag sta] tijdens de inzamenlin- gen in deze stad enkele grote partij en goederen en begaf zidh hierop naar het rampgebied, waar hij zich als dokter uitgaf en zioh de naam van held trachtten veroveren. Bij zijn arrestatie meende deze jongeman ais verweer te moeten aanvoeren, dat hij mensenlevens gered had! Evenals de lijst van goede daden, zal ook de opsomming van wandaden met deze gevallen niet beëindigd zijn en het lijkt ons toe, dat het stadium, waarin een snelle berechting preven- EVACUÉ'S IN EIGEN MILIEU Als onderdeel van het Rijkseva- cuatiecentrnm voor Noord-Brabant is een commissie ingesteld ter behar tiging van de kerkelijke aangelegen heden van de evacnatie Deze com missie wordt gevormd door verte genwoordigers van de Hervormde, Gereformeerde en Katholieke ge zindien Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is, om de mensen te huisvesten in eigen sfeer en milieu, zijn bij de nu tot stand gekomen evacuaties enkele tief zou kunnen werken, voorbij is, zodat figuren, die in een hartbreken de tijd zo harteloos kunnen zijn, door een langer procedure een straf zal kunen worden opgelegd, die in verhouding staat tot het misdrijf, dat zij gepleegd hebben. MARECHAUSSEE VOOR STROPER AANGEZIEN degens bedreiging met doodslag van een marechaussee werd Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank twee maanden geëist tegen de bedrijfslei der J. G. v. d. C. uit Beek bij Nijme gen. Vei'dachte was op 9 December jl. 's morgens elf uur op het veld aan het werken, toen marechaussee H., die trainde voor een veldloop, in sporttenue voorbij liep. Hij stond hier en daar even stil om naar door stropers uitgezette strikken te kij ken. Verdachte meende, dat H. een van de stropers was, dre in de omge ving uiterst brutaal zijn en schoot 'n lading hagelkorrels in de richting van H., zonder deze te raken, omdat H. in de struiken dook; ook 't twee de schot ging over hem heen. De officier noemde het een onbe suisde daad en meende, dat, wanneer het een stroper geweest was, diens leven evengoed beschermd diende te worden tegen sohietlustige particu lieren. De verdediger vond het meer een komisch misverstand en verzocht vrijspraak. Psychopaat schreef beledigende brieven WEDEROM EE> JAAR IN INRICHTING GEëlST. Voor het Amsterdamse Gerechts hof diende gisteren de zaak tegen een 48-jarige man uit Doorn, die door de Utrechtse Rechtbank ontsla gen was van rechtsvervolging met plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor de tijd van één jaar. Dit laatste na advies van een psychiater. De man schreef tientallen vreemde brieven, meestal aan een jongedame in zijn woonplaats, vol van heftige beschuldigingen met beledigende in houd, hetgeen hem voor de Utrecht se rechtbank bracht. VoOr het Hof betoogde de behan delende psychiater gisteren, dat ver dachte ontoerekenvatbaar geacht moet worden. De wetenschap heeft voor zijn afwijking echter nog geen afdoende bestrijding gevonden. Het schrijven kan alleen ophouden wan neer de man in een gesticht wordt geplaatst Een der raadsheren vroeg zich af, of dit geen paardenmiddel was, omdat men zich tenslotte toch niets behoeft aan te trekken van brieven, die een ontoerekenbare schrijft. De psychiater wees er op, dat het niet waarschijnlijk, maar- wel mogelijk is, dat verdachte ge vaarlijk kan worden. De verdachte zelf verklaarde, dat hij de brieven geschreven had uit zelfbevrijding. De procureur-generaal meende, dat de zaak helaas wel duidelijk was; een andere arts was tot dezelfde con clusie gekomen als de getuige-des- kundige Hij vond de beslissing van de Utrechtse Rechtbank juist en vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak op 24 Febr. OAFE IN GIETHOORN VERBRAND Een der Giethoornse toeristencen tra, café „Watersport Centraal" te Giethoorn-Noord, is vanochtend, ver moedelijk tengevolge van een uit slaande gasvlam, tot grond toe afge brand Het vuur greep zó snel om zich heen dat de bewoners van het neven gebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giet hoornse punter ploeg in het ramp gebied, waar hij al dagenlang heeft deelgenomen aan het reddingswerk en de hulpverlening. NIEUW TYPE WASMACHINE. Een emaillefabriek („De IJssel"), te Dieren heeft aangekondigd op Doyderdag 19 Februari a.s. een de monstratie te zullen geven met een nieuw type wasmachine, waarop zij kort geleden patent heeft gekregen. De bedryfschef der fabriek heeft medegedeeld dat op de nieuwe ma chine een centrifuge is bevestigd, en dat de as van de roerder, direct met de motor gekoppeld is. De wasmachi ne en de centrifuge kunnen daardoor gelijktijdig functionneren, hetgeen hierop neerkomt, dat een deel van de was „strijkdroog" wordt gemaakt, terwijl een ander deel nog het reini gingsproces doormaakt. Het stroom verbruik van de machine, die. zo zei de de bedrijfJeider, geluidloos func tioneert, bedraagt 185 watt per uur. Als bijzonderheden van het nieuwe toestel vermeldde de bedrijfsleider nog, dat te hoog stijgend water auto matisch wordafgevoerd, dat de mo tor is gevrijwaard tegen ver bran - ding bij te zware belasting en dat het gehele apparaa* weinig plaats inneemt. De makers, die al sinds 1949 met dit nieuwe type machine hebben geëxperimenteerd, zijn van mening, dat hun product een noviteit is, die zich gunstig onderscheidt van soort gelijke producten in het buitenland. Zilveren jubileum In verband met de ramp, die Ne derland heeft getroffen, heeft de huldiging van de jubilerende ge meente-secretaris, de heer Corts, in meer intieme kring plaats gevonden dan anders het geval zou zijn ge weest. De grote receptie was dientenge volge vervallen en slechts de dien sten, waarbij de heer Corts direct betrokken is, namen aan de huldiging deel, zomede een deputatie van de burgerij. Om ongeveer 11 uur gister correcties noodzakelijk gebïëkem worgen werd de jubilaris vergezeld Men probeert thans niet alleen zo j van buisgenoten en familie, de raads- veel mogelijk de protestantse gezin- zaal binnengeleid, waar hij het eerst nen bij protestanten onder te bren-1 werd toegesproken door de burge gen. doch men zal tevens trachten meester, de heer K. van Diepingen, om gezinnen die in een niet eigc 'ie woorden van dank sprak voor al milieu zijn gehuisvest te plaatsen i etgeen de heer Corto in het belang een meer voor hen passende omge ving. Bovendien zullen enkele ge meenten, die_ relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, worden ontlast om de verhoudingen recht te trekken. Ten aanzien van te rugkeer naar de eigen gemeenten is voor de provincie Noord-Brabant be paald, dat de burgemeestei van de betreffende gemeente de uiteindelij ke beslissing heeft. Voordat echter een dergelijke beslissing wordt ge nomen wordt advies ingewonnen bij de inspecteur van de volksgezond heid, bij de veterinaire inspectie en bij de waterstaat. Tenslotte wordt over mogelijke terugkeer dan nog contact opgenomen met het rijks evacuatiecentrum in Noord-Brabant. aer gemeente had verricht. Al bleek dit niet altijd naar buiten, ingewijden weten, dat de heer Corts veel en hard heeft gewerkt voor de ge meente Leiderdorp Spr. liet deze woorden vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. Namens de raadsleden sprak wethouder Snel, die uiteraard meer als secretaris met de heer Corts te maken had en in dit opzicht diens verdiensten prees. Na mens de raadsleden bood weth. Snel een gothische theewagen aan De vol gende spreker was de heer Hobo, die sprak namens het secretarie-perso neel en de jubilerende secretaris hul de bracht voor zijn kwaliteiten als ambtenaar en voor de uitstekende sa menwerking, welke er altijd op de secretarie heerst Als blijk van waar dering bood spreker de jubilaris een fraaie electrische klok aan. De heer Buitendijk sprak namens het gc- meentepersoneel. Uit diens handen ontving de heer Corts een documen tentas, benevens een enorme taart, voorzien van een model van het flatgebouw. De jubilaris was hiervan zichtbaar onder de indruk hetgeen begrijpelijk was omdat de flatwonin gen de heer Corts zeer na aan het hart liggen en hij enorm veel werk hiervoor heeft verricht. Van de Rijks politie mocht hij een prachtige bloe menmand in ontvangst nemen. Oud wethouder Splinter, als voorzitter van het comité uit de burgerij, bood een prachtige boekenkast aan. Tot slot sprak mevr Groot-Enzerink, die de eerste volontaire was op het ge meente-secretarie, namens degenen, die op het Leiderdorpse secretaris hun opleiding hebben genoten en daar hebben gewerkt Zij bood na mens dezen een artistieke smeedijze ren staande leeslamp aan Vervolgens kregen de aanwezigen gelegenheid de jubilaris te complimenteren, waarna ei verversingen werden rondgediend De heer Corts bracht tenslotte dank voor de woorden tot hem gesproken en richtte zich hierbij tot alle spre kers afzonderlijk. Hy memoreerde hierbij nog enige feiten uit zijn 34-ja- rige ambtsperiode in deze gemeente hoe o.a. de raad van Leiderdorp het had weten klaar te spelen, dat Ged. Staten in een spoedvergadering bij een kwamen om hun goedkeuring te Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige wind en langs de Wadden-kust tijdelijk harde Nrd. Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. 12 Febr.: zon op 8.02 en onder 17.48; maan op 7.19 en onder 15.41 uur. Het K.N.M.1. deelt mede: Een diepe depressie die gisteren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage stan den dalen, zoaat velen zien zullen hebben - afgevraagd of er niet op nieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die re geling geen uitzondering. Boven het Engelse Kanaal aan de Zuid-flank var. de depressie ontwikkelde zich namelijk 'n zware Westerstorm, ter wijl boven het Noordelijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ontkwam was te danken aan het feit, dat de depressie recht op ons land afkoerste, waardoor Neder land in een sector kwam te liggen, waarin niet meer dan harde tot krach tige winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat van morgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuid-Weste lijke richting wegtrekt en het storm - veld aan de achterzijde er van zich naar ons land beweegt, is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het ge hele depressie-gebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noord-Oost. Door dat vanuit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd, is nu weer gelei delijke daling van temperatuur te verwachten. De eerstkomende 24 uur zal echter niet meer dan lichte vorst voorkomen. geven aan een gemeente-besluit, welke besluit men, een uur nadat Ged. Staten hun goedkeuring gegeven hadden, de betrokken instanties voor legde waarop dezen verklaarde dat dit niet mogelijk was omdat Ged. Sta ten niet hadden vergaderd.*Zij moes ten het echter accepteren, wijl de goedkeuring op het stuk aangetekend stond De heer Corts eindigde met 00 te merken dat. waar besloten was dit jubileum sober te vieren, hij onder sober toch nog. iets anders ver stond en bood, ter gelegenheid van zijn jubileum, aan mevr. van Diepin gen als lid van het plaatselijk comité voor het rampenfonds, een couvert met inhoud aan als bijdrage voor het fonds. Hiermede kwam tevens 't einde van de huldiging. NIEUWVEEN De heer Frans Stichter begaf zich per motor naar het Tolhuis. Ter hoogte Van de Coöp. Ver. Ons Belang was juist een der chauffeurs bezig met het keren van één der auto's Hy had daartoe een portier1 geopend. Dit werd door de motorrijder niet opge merkt. Hij reed tegen dit portier op en kwam te vallen. Dc spoedig arri verende dokter constateerde een drie delige armbreuk en kleinere schaaf wonden. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Biljarten. Gisteravond werden door de biljartvereniging Dito de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap voortgezet De uitslagen van de 12de ronde luiden als volgt: J v. d. Berg wint van J. Pietersen, N.N. wint van J. v d. Berg, A. Straat hof wint van J Bader J. v. d. Berg wint van A. Straathof, J. Pietersen wint van J. Bader. De stand is thans: 1 H. Leliveld. 2 L Kesting, 3 N.N. 4 A. Straathof, 5 J V. d Berg, 6 J. Pie tersen 7 A. J van Trigt, 8 G. J. v. Berg, 9 J. van Eijk, 10 J. Bader, IIP. Lenting, 12 T. Oosterman, 13 W. Len- ting en 14 A. J. van Dam. E. H. B. O.-wedstrijd. Maandag avond had in huize „St. Ursula" te Nieuwveen een wedstrijd plaats met Langeraar onder toezicht van dï Vis ser uit Noorden en dr Ouderkerk uit Nieuwkoop, alsook de heer J Rekel hof, voorz. EHBO afd. Uithoorn, als jury, en de heren F. Rekelhof, in structeur van afd Nieuwveen, I. Schoorl en pastoor Schretlen als cen trale jury. werden de opgaven dooi de mannelijke en vrouwelijke ploeg van Langeraar en Nieuwveen ten uitvoer gebracht Het was voor Nieuw veen de eerste wedstrijd. Vier prijzen E.H.B.O.-medailles werden uitgereikt waarvan er 2 door de afd Langeraar en 2 door de afd. Nieuwveen gewon nen werd. De ploegenprijzen gingen naar de afd. Langeraar. de comman- dantsprijzen naar de afd. Nieuw veen. Door dr. Nout werden de E.H B.O.'s gewezen op de fouten, die er gemaakt v/aren. Nadat dr. Post Uiterweer de prestaties van de afd. Nieuwveen voor een eerstejaars afdeling ten zeer ste geprezen had, alsmede de keurige organisatie van deze avond en de prij zen door pastoor Schretlen waren uit gereikt, werd de avor.d gesloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2