KUNST EN LETTEREND,I™^lZra' Ds E. J. v. d. Berg verrichtte pionierswerk op Sumatra Meer dan drie ton in Den Haag en omgeving Bouwt Scheveningse wert een nieuwe „De Hoop"? Haags nieuws in enkele regels NIEUWE HAAGSCHE COURANT 5 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Op Bevrijdingsdag: Kleppermars voor Haagse schooljeugd He'. Chr. Jeugd-Harmome-Orkest De Bazuin, dirigent de heer G. A. v. d. Berg, heeft het plan op 5 Mei a.s. (Bevrijdings-j Wat men in de kunst van Clara Haskil dag) een klepper-mars voor jongens en beluistert, is de muziek in haar puurste meisjes van 8 t/m 13 jaar ;e organiseren, «ecjaan,te volkomen vergeestelijkt en los in samenwerking met het. Algemeen van het 'aardse. Clara Haskil richt zich Haags Comité. .'tot het innerlijkste wezen, puurt uit de De klepperenae kinderen s.romen uit noleil);aaj van de componist de essêntie, trö."c„Vi rlolan rif* ïiarl naar ..i Clara Haskil, vergeeste lijkte muziek de verschillende delen van de stad naar een bepaald verzamelpunt, waar massale demonstratie wordt gegeven de Marrcii Castagnole (kleppermars) van f""'® Jan Morks, met begeleiding van muziek- ZU1 An korpsen. Daar kan men U helpen Aanvragen naar adressen van geëvacueerden: Informatiebureau Rode Kruis, Jan Evertstraat 1, Den Haag, (tel. K. 1700 11.18.70). Alleen schrif- t I ij' k, niet telefonisch. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage'in te dienen en van ge: huwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. In dien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aan vraag gesignaleerd en na binnen komst der registratiekaart ont vangt elke aanvrager alsnog be richt. Voor Haagse evacué's ook: Bevolkingsregister Goudenregen straat. Gemeentelijk Evacuatiecentrum: Nieuwe stadhuis, telefoon 184681. Prov. Emigratie-commissaris: Korte Voorhout 1, telef. 180050. Aanvragen en aanbieding van hulpverlening: Rode Kruis, Prinsessegracht 27, telefoon 184790, 184791 en 184792. Inzamelingen: Centraal adres voor Den Haag: Sociale Raad, Prinsestraat 57, te lefoon 184046. Hulp aan Dieren: Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, tel. 112755. Stichting Amivedi, Antonie Duyckstraat 6, telefoon 556137. Berichtendienst: R.V.D., Wassenaarseweg 40, te lefoon 116130. ook op zijn 80ste verjaardag het genoe gen smaken, dat het Oude Testament of het bindwerk na, klaar is. Zaterdagmiddag recipieert hij aan de Laan van Meerdervoort 648 van 3 tot 5 uur. Er zal zeker veel belangstelling zijn. Halve eeuw geleden werd bijna 80-jarige zendeling tot zijn arbeid geroepen (Van een onzer verslaggevers) DE MANNEN, die rond de eeuwwisseling er- op uittrokken om aan de primitieve volken het Evangelie te prediken, waren pioniers. Zij gin gen met gebrekkige middelen, onvoldoende steun en geheel op eigen risico naar nog niet gekerstende volken, overal ter wereld. Eén van deze pioniers, de zendelingspredikant E. J. v. d, Berg, herdenkt vandaag de dag, waarop hij een halve eeuw geleden naar Nederlands-Indië trok om aan de Batak kers, die op de Karohoogvlakte woonden, het Evangelie te brengen. Hij heeft er 32 jaar gewoond, lief en leed met hen gedeeld en hij is voor velen een zegen geweest. Ds v. d- Berg werd op 15 Februari 1873 In Kralingen te Rotterdam geboren, zo dat hij Zondag a.s. zijn 80ste verjaardag viert. Na een zesjarige opleiding door het Ned Zendingsgenootschap, aanvan kelijk in Rotterdam, (hans in Oegstgeest, ging hij in 1903. gewapend met allerhande kennis, van timmeren tot medische ken nis toe, naar Sumatra. Daar aangekomen moest hij eerst de moeilijkheden van de taal overwinnen, voordat hij in goed contact met de be volking kon komen. Een aardige bijzon derheid is, dat dg inlanders hem diirect vroegen of hij wel een stamnaam had, •want indien men die heeft, betekent dat meer invloed. Ds v. d. Berg nam zo'n stamnaam aan en hij heette van toen af Karokaro-Poerba. Pas twee jaar later, in 1905, begon de taak van de eigenlijke prediking op de Batakse hoogvlakte. Hij moest dit op eigen risico doen. want dit gebied stond in die tijd nog niet onder de bescherming van het Nederlands gou vernement. Maar dit heeft 'hem niet weer houden met kracht zijn wenk te begin nen. Scholen wei-den gesticht, waar hij zelf-opgeleid personeel aanstelde, die de bevolking, kinderen zowel als volwasse nen, onderwees. De toekende melaatsen kolonie Laoe si Momo is door hem ge sticht. Gaandeweg vormden zich groep jes Christenen en met veel tact en wijs heid gaf hij leiding aan de groeiende Karo-Ba'akse kerk. Na zijn terugkeer in 1940 vestigde ds v. d. Berg zich in onze stad. Hij werd weldra scriba in de wijk van ds A. K. S'.raatsma en hij is dit thans nog bij ds A. P. v. d. Haas. Ook op ander terrein heeft deze nog zeer actieve predikant bekendheid ver kregen. Zo bewerkte hij de door ds J. H. Neumann in het Karo-Bataks geschreven Nieuwe Testament, terwijl hij het Oude Testament geheel herschreef. Hij zal dan Den Haag betuigt deelneming met watersnood Sumatra Minister-president dr W. Drees en de minister van Buitenlandse Zaken mr J. M. A. H. Luns, hebben aan de Indone sische regering deelneming betuigd met de overstromingsramp op Sumatra, waar bij ook tientallen mensen het leven ver loren. G. Mazer 40 jaar bij het Gasbedrijf De heer G. Mazer, Schaarsbergenstraat 188, is gisteren gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum bij het Gem. Gasbedrijf. De administrateur, de heer V. P. Laforêt, speldde hem het draag- insigns der bronzen medaille van de orde van Oranje-Nassau op en bood hem een oorkonde en een gratificatie aan. De jubilerende controleur-C werd namens het personeel toegesproken door de heer W. Claus, hoofdboekhouder afdelings chef, die hem mei een geschenk onder couvert bedacht. Een zelfde geschenk ontving hij van de eer H. J. Schuring, hoofdcontroleur-A, die namens de groep controleurs sprak. „Zet gevangenisdeuren maar open". Corrupte bewaarder in Schevenin- gen voor de Politierechter (Van een onzer, verslaggevers.) „Als we veel van dergelijke bewaar ders hebben kunnen we de deuren van onze gevangenissen beier wijd open zet ten". zo sprak de Haagse politierechier dezer dagen op schampere toon tot de oud-hulp-bewaarder van de Bijzondere Strafgevangenis te Seheveningen. Een gevangéné had de bewaarder f 50 in het vooruitzicht gesteld, als hij o.m. enige brieven, ongecensureerd, aan zijn meisje wilde sturen. De corrupte ambte naar stapte zelf naar het meisje toe om de brieven te overhandigen. Hij liet het hier echter niet bij. maar wilde zelf met de nieuwe vriendin op step. Ze zouden elkaar op het station treffen, zo luidde de afspraak. Om het geheel nog aan trekkelijker te maken zou de bewaarder a la Sherlock Holmes gekleed gaan: lichte regenjas, pijp en geruite pet. Maar dit rendez-vous ging niet door. De vader van het meisje weigerde ral betaling van de f 50 „porto-kosten". Hij vond een pakje tabak al goed betaald. Het meisje had echter medelijden en wilde de goedheid met een ontmoeting en f 25 voor de ge maakte onkosten, belonen. De geschie denis met het meisje vond de politierech ter wel bijzonder misselijk: „Voor een man in uw functié is onkreukbaarheid een eerste vereiste", zo zij hij. De on eerlijke hulpbewaarder, die niet voor zijn verantwoordelijk werk deugde, was echter al ontslagen voor de zaak uit kwam. De officier vroeg 6 maanden, de politierechter volstond met 4 maanden, onvoorwaardelijk. Geen halsmisdrijf Diefstal van schildpad voor de Politierechter (Van een onzer verslaggevers.) „Diefstal van een schildpad". Aan dit opzienbarende feit besteedde de Haagse politierechter dezer dagen luttele secon den aandacht. Binnen tien tellen slond de boosdoener weer op de stoep. „Het. geen halsmisdrijf", zo merkte mr Van Eek droog op, maar het mag toch niet". De schildpad-dief was bezweken voor het hardnekkig gezeur van zijn 6-jarig zoon tje, die zonder dit bepantserde dier niet verder kon leven. En dus kwam de schildpad er op een goedkope manier, vader pakte hem ergens mee: Maar lang heeft de tot huisdier gepromoveerde pad het niet 'bij de familie uitgehouden. De moeder vond het een eng dier: het deed erg vies en daarom, er uit met dat -beest Zonde, zei de vader en hij verkocht he; nog nauwelijks aangeraakte „speelgoed' van zijn zoon voor f 2. Bij de politierech ter was hij duurder uit. Met f 15 boete kon hij weer na-ar huis gaan. Korea-vrijwilliger stal goud en zilver Thans voor de Haagse rechtbank (Van een onzer veslaggevers) Een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht van het Leger des Heils requireerde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tégen J. H. uit Rijs wijk, die samen met de gebr. V. d. K. in Februari 1951 80 horloges en 70 rin gen stal bij een horlogewinkel aan de Goeverngurlaan. Hij was kort daarop naar Korea ge gaan, waar hij uitstekend dienst deed. H. wil weer naar Korea. Wegens heling werd tegen de Rotterdamse auto monteur G. P. J. vier maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en f 25, boete of 10 dagen geëist, met onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Uitspraak 24 Februari. Grote Passie-bijeenkomst op 18 Maart De kring GrooteDen Haag van de Evangelisatie van de Geref. Kerken hier ter stede zal Woensdag 18 Maart a.s. in het Gebouw voor. K. en W. een grote passie-samenkomst organiseren onder leiding van de Evangelisatie-predikan ten, ds F. E. Hoekstra en ds A. J, v. Sluijs. Ds J. Overduin van Amsterdam ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvloot- predikant, zullen spreken resp. over: „Wanneer bespot ik Jezus?" en „Wan neer verloochen ik Jezus?". De Geref. zangvereniging „Asaf" zal koralen uit de Mattheuspassion ten gehore brengen. Zo juist heeft Prins Bernhard (rechts) zijn helicopter verla ten om eerst eens heel even uit te kijken waar de gemeentelijke autoriteiten staandie hem alle inlichtingen zullen verschaffen. Want per saldo is een helicop terhoe tam ook, toch nog iets anders dan een auto. Zomervacantie op de openbare scholen De aanstaande zomervacantie voor de openbare (M)U.L.O.-scholen zal ingevol ge besluit van het college van B. en W. beginnen op 11 Juli 1953 na afloop der lessen en eindigen op 31 Augustus daar aanvolgende. De eerste schooldag zal derhalve zijn Dinsdag 1 September. De zomervacantie voor de openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en buitengewoon lager onderwijs, als mede die voor de openbai-e voorberei dende scholen is vastgesteld op het tijd vak van 18 Juli (na afloop van de school tijd) en duren tot Maandag 24 Augustus 1953. op welke dag het onderwijs zal worden hervat. gestort zal wórden. Dra. H. E. Kokee-v: slaeen 131 Diligentia, waarvan de gehele oruto- In de gisteren gehoudenraadsvergade-( recette in de^ kas^ vaar het Rampenfonds ring zegde burgemeester Schokking' maatregelen in samenwerking met de Exploitatie maatschappij Seheveningen toe. Zij zullen ten doel hebben, voor zomer het badseizoen te verzekeren. E.M.S. deelt ons mede. dat de schade niet zo omvangrijk is, als aanvankelijk werd gevreesd. Ter hoogte van de Keizerstraat, waar het strand toch al smal is, ontstond de grootste afslag 1% meter). Tussen het paviljoen Van de Witte en het Noordelijk deel van het strand is inmiddels al weer veel zand door de zee teruggebracht. Mocht dit natuurlijk her stel niet voldoende zijn, dan zal zand per vrachtauto aangevoerd moeten worden. De zandzuigers, die uit zee zand op het strand zouden kunnen brengen, zijn n.l. alle in gebruik en nodig bij 's dijkherstel. f Advertentie) VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK /érvtz&ëcë de kern v-an wat hem in de zin gelegen heef'. En dit verwezenlijkt zij zonder enig virtuoos vertoon, maar met een eenvoud, die de luiste raar hel wonder van een ontdekking doet beleven. Zo onderging de volle Diligentia-zaal de piano-avond van deze aan tiivanr] grote Roemeense kunstenares in een ont- OCflaUe aan Sirallvl ilAcL roerj.n.2) waardoor zelfs het applaus lussen d-e nummers achterwege bleef. Zij speelde Bach, o.a. de Pastorale, in een prachtige bewerking van Din-u Gemeente en E.M.S. beramen Lipalta, zij schonk ons een sublieme i weergave van Beethoven's Sonate op. plannen 1109, die onder haar handen tot één dicb- terlij k geheel groeide. Haar Schumann - (Van een onzer veslaggevers) gn gra}ims_vertolkingen, waarvoor zij ,mu Vti berdemd ;s, waren vervuld van dezelfde|zerswoude en Alphen a- d. Rijn. Er kwa- 055 1 Februari behalve de Bouleyaid Debussy en Ravel (Jéux,men twaalf inschrijvingen binnen. Laag- ook het strand beschadigd. Duizenden J - I - - -- - n-.._ verontrustend Bedrijfsunie voor de Kunst protesteert De Bedrijfsunie voor de Kunst protes teert ernstig tegen het lichtvaardig op treden van verenigingen, zaalhouders e.a. die bijeenkomsten in Maart en zelfs later niet laten doorgaan, waardoor contracten met geëngageerde musici en artisten worden verbroken, alles in het kader van de watersnood. Vele musici zijn reeds in financiële moeilijkheden geraakt door de ramp en zij accepteren opgezegde contracten wel als blijkt, dat de voor hen uitgetrokken gages aan het Rampen fonds zijn geschonken. Maar tegen de lichtvaardige handelwijze zal streng wor den opgetreden door de Bedrijfsunie. Aanbesteding kunstwerken aan weg Haagse Schouw-Bodegraven Te Den Haag is gisteren aanbesteed het maken van een duiker en andere kunstwerken in de rijksweg Haagsche SchouwLeidenBodegraven onder Ha- kubieke meters zand nam de zee mee en d'Eaux) slóten h-et programma af. ste was de firma H. Oudenes en H. Tur- te Alphen a. d. Rijn met 1 den Berge, Herhaling van „Die Schöp- fung" in Rijswijk Het bestuur van de Voorburgse Orato rium Vereniging zal op Zaterdagavond 14 Februari a.s. een herhaling geven van de uitvoering van „Die Schöpfung" van Haydn in de Ned. Herv. kerk te Rijswijk. Deze uit/voering is thans geheel ten bate van het Nat. Rampenfonds. Alle uitvoe renden werken belangeloos mede en het drukwerk is kosteloos verzorgd. 'De muziekinstrumenten worden gratis tei beschikking gesteld en vervoerd. De uit- oering zal wederom onder leiding staan van Louis van Tulder. Zó werd er in de kerken gegeven Zó werd er Zondag j.l. gecollecteerd in de kerken in Den Haag én omgeving: Herv. kerken: Grote kerk ƒ5132.57; Nieuwe kerk ƒ1012,28; Wil lemskerk ƒ2431,26; Zuiderkerk 1181.25; Regentessekerk 3302,79; Wilhelminakerk 1071,79; Julianakerk 4081,81; Bethle- hemkerk 3654,91; Laakkapel 1448.31, Duinzichtkerk ƒ5660,67; Oranjekerk 2848,92; Uw Koninkrijk Kome 737,11; Bethel ƒ3654,91; Malakkakapel ƒ236.17; Van Oosterleeschool ƒ475,27: Immanuel- kerk ƒ860,06; Goede Vrijdagkapel 1611,84; Maranathakerk 2449.54; Mar lot 132,70; Pauluskerk ƒ1262,88; Reho- both ƒ662,86; Johanneskapel ƒ1003.73; Goede Herderkapel 1125; Jeruzalem- kapel ƒ733,39; Paaskerk ƒ1399,28; Pniël- kapel ƒ315,31: Ds Karresschool ƒ853,60. Totaal ƒ49.205,62. Geref. Kerken: Den Haag Oost: 12.529,—; West: 16.886, 90; Zuid: 3.946,40. Totaal 44.362,30. Chr. Geref. Kerken: West: 2.167,85; Centrum: 1.350,Oost 480,(Zuid nog onbekend). Totaal (voorlopig) 3.997,85. ft.K. Kerken in Den Haag, Rijswijk en Loosduinen: 158.877,76; Vrijz, Her vormden 2.700,— Rem. Gemeente 2.853,17; Ev. Lutherse Gemeente 1.150,Doopsgezinde Gemeente 2.090,Ned. Prot. Bond, afd. Den Haag 525,Engelsekerk 1.000, Moderne logger voor rederij Van der Zwan staat op stapel (Van één onzer verslaggevers) Wethouder v. d. Oever drukte zioh Maandagmiddag in de Haagse raad voor zichtig, m®ar toch duidelijk uit, toen hij terloops meedeelde, dat er plannen be staan het nieuwe too®pi taal-kerkschup „De Hoop" op de scheepswerf te Sche- vemiiogen te doen bouwen. Deze toe speling werd door de heer Den Duik (CHU) met een dankbare buiging ont vangen. Dit raadslid is namelijk direc teur van de Sleepheliing Seheveningen. Toen wij er de heer Den Duik naar vroegen gaf hij toe. dat er tamelijk grote kans op de order be®baat. De werf is over deze kwestie reeds gepolst en op korte termijn zal een definitieve beslis sing genomen worden. Bij het uitbeste den van het werk op de sdeepbelilimg is met de bouw van het nieuwe hospitaal kerk schip reeds rekening gehouden. ..Krijgen we de opdracht, dan kunnen we onmiddellijk beginnen", aldus de di rectie, die er aan toevoegde, dat het vaartuig dan reeds bij het begin van de teelt, in Mei 1954, in de vaart gebracht zal kunnen worden. In de kringen van scheepsbouwers verwacht men. dat het nieuwe schip het bekende logger-model zal krijgen en circa 40 meter lang wordt Voor de bouw en uitrusting is ton nodig Er zijn echter ai vele belangrijke onderdelen geschonken. Op de Steepheliding is men thans ook begonnen met de bouw van een moderne motor Jogger voor rekening van de rede rij A. v. d. Zwan en Z11 te Seheveningen. De logger meet 42 meter over de ge hele lengte en krijgt een 600 p k, motor. Dit vissersvaartuig kan op 1 Januari 1954 klaar zijn. Vereniging Die Haghe bouw Prinsessegracht 23, een lezing hou den over: Jacob van Dijck, een Haags verhaal uit de tijd van Van Oldentoarne- velt en De Groot. De vereniging heeft een aardige bro chure uitgegeven met vele foto's van be kende en minder bekende plekjes in de stad. Dinsdagavond 17 Februari zal ds Hoek voor de Ver. Die Haghe in het ge- Verpachting fietsenstalling nieuwe stadhuis Onder grote belangstelling had dezer dagen de openbare verpachting plaats van de publieke rijwielstalling met toiletruimte, behorende bij het nieuwe stadhuis. Veel kwam men echter nog niet aan de weet: er was alleen de ce remonie van het openen van de briefjes, afkomstig van de inschrijvers. B. W zullen nu nadèr bepalen wie, voor 1 jaar de pachter is. Ds A. Dekker overleden Til huize Rustoord in Voorburg is over leden, 84 jaar oud, ds A. Dekker, sinds 1 April 1939 emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Dekker werd op 12 No vember 1868 geboren in Groot Ammers. Hij studeerde te Utrecht en diende de gemeenten van Nieuwpoort, Bergam bacht, Gameren, Giessendam, Hoeve laken, Opheusden. Bleiswijk, Nieuwe Tonge, Ernst en Otterlo. Als predikant van de richting van de Geref. Bond be-' kleedde hij in zijn loopbaan tal van functies. Donderdag om kwart voor drie wordt zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld op de algemene begraafplaats aan de Roodelaan in Voorburg. Vijftig jaar drogist De heer J. C. Blonk, Weimsrstraat 358. herdenkt Donderdag zijn 50-jarig jubi leum als drogist. De heer F. van 't Sant vandaag 70 jaar De heer F. van 't Sant. van 1921—1934 hoofdcommissaris van politie in Den Haag. viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Tijdens de oorlog was de heer Van 't Sant particulier secretar van Koningin Wilhelmina. Sindsdien bleef hij in Engeland. Thans woont hij in Mortimer. Over allerlei, overigens on bevestigde geruchten, werd indertijd uit voerig melding gemaakt. In het rapport van de Parleméntaire Enquête-commissie is een hoofdstuk gewijd aan de bezwaren tegen de> heer Van 't Sant geuit, waarbij echter voor de beschuldigingen geen be wijzen- konden worden aaugevoerd."' Brochure van prof. Wisse (voor Rampenfonds) Prof. G. Wisse uit Doorn heeft een broohure geschreven onder de titel: „De sprake Gods uit den stormvloed". De opbrengst van deze brochure, die voor f 0.40 verkrijgbaar is bij de uitgever M. den Herlog. Lange Niemvstraal 52a Ie Utrecht, is ten bate van het Rampen fonds. Rijswijk; Hêrv. kérk f 4000; Geref. kerk: f 3S77; Voorburg: Herv. kerk f 7000; Geref. kerk f 5960; Loosdui nen: Herv. kerk f 4.440; Geref. kerk f 6.994,22; Seheveningen: Herv. kerk f 21.000; Geref. kerk f 17.500 (in clusief nagekomen gift van f 1.500): Wassenaar: Herv. kerk f 5800; Geref. kerk Bloemcamplaan f 2483; Wassenaar dorp: f 2617. Totaal: f 348.432,92. (Advertentie) STOFZUIGERS H C VAN LEEUWEN PRINSESTRAAT 13 Henryk Szeryng, virtuoos violist Naarmate het recital van de violist Henryk Szeryng (in Polen geboren en nu van Mexicaanse nationaliteit) ten einde liep, des te scherper tekenden zich zijn persoonlijkheid en kwaliteiten af. En wanneer men nu weet, dat het pro gramma begon met Vitali en Bach (3de Solo-Partita) en eindigde met virtuositei ten als Wieniawsky en Paganini, dan begrijpt men ook, dat Henryk Szeryng's kracht ligt in het laten schitteren van de buitenkant, van de uiterlijke 6chijn. Dat doet hij ook meesterlijk! Zijn tech niek is van de hoogste orde, zijn volle, krachtige toon richt zich vooral op het zinnelijk-welluidende en met volledig gemak en zekerheid verricht hij enorme vaart de halsbrekendste toeren. Maar in werken, waar het op een dieper begrip van inhoud en stijl aankomt, daar schiet Szeryng tekort in articulatie en phrasering en daar wordt het spel de grove kant. Een noviteit bracht hij mee in de So nate Breve van Manuel Ponce, een dern stuk muziek met hier en daar wat Spaanse couleur locale. Tasso Janopoulo was de uitstekende en bekwame begeleider. Dra. H. E. Kokee-Van den Berge. Concert voor orgelfonds Luth. Kerk Ten bate van het orgelfonds der Evang. Luth. Gemeente te 's-Gravenhage wordt Zaterdag 14 Februari in de Luth Kerk weer een buitengewoon orgelconcert gegeven door Feike Asma. Het pro gramma vermeldt Koraal „Gebed des Héren" met koraal, figuratie, trio en canon van Asma, drie delen uit de 4e Symphonie van Boyce, Noel van Daquin, Sonate 4 van Bach, Adagio en Alleero (uit Koekoek- en nadhtegaalconcert) van Handel, Andante-Allegro-Andante van Franck en Toccata van Grisen. Schoenwinkelpersoneel krijgt goede scholing (Van één onzer verslaggevers) Liefde voor zijn werk krijgt men alleen, wanneer men het voorwerp van zijn lief de begrijpt. Van dit béginsei ging de Stichting Vakopleiding en Vakexamens voor de Détailhandel in Schoenen uit, toen zij een opleiding voor winkelpersóneel in stelde, waarbij de a.s. verkoopsters hun werk zowel technisch als psychologisch door en door leren begrijpen. Sedert November vorig jaar is in één der zalen van De Kroon op het Spui een avondcursus aan de gang voor schoenwinkelpersoneel. Op het rooster staan: materialenkennis, fabricagemetho den, verkoopkunde, leest- en schoen- vormen en voetkennis. Over twee maan den doen de 30 dames (en een paar heren) examen. Tijdens een openbare les gisteravond i de Kroon werd ons het grote belang duidelijk gemaakt van een goede oplei ding, waarmee zowel de a.s. verkoopster als de winkelier zijn gebaat. Muziekconcours Long- Thibaud Hét jaarlijkse internationale muziek concours ..Marguerite Long-Jacques Thi- baud" te Parijs wordt dit jaar gehouden van 10 tot 22 Juni in Maison Gaveau. De jury, samengesteld uit vooraanstaande personen uit de nuziêkwèreld van Frankrijk en het buitenland, wordt ge presideerd door Jacques Ibert. directeur van de Academie te Rome, voor piano door de dirigent Albert Wolff voor viool. Verdere inlichtingen verstrekt het .InStitut Francais", Museumplein 11, Amsterdam-Zuid. Heden wijkavond Julianakerk Men verzoekt ons mee te delen, dat de gemeente-avond van Wijk 28 wordt gehouden vanavond om 8 uur in de trouw zaal van de Julianakerk. Ds L. Lagerwey spreekt over: De belijdenis van Augus- tinus. Huidziekten bij honden Uw dierenarts doet zijn best; heb dus geduld De dierenarts, die een hond bij de eer ste behandeling van zijn huidziekte ongeacht welke geneest, behoeft beslist niet kundiger te zijn dan zijn col lega die het dier pas na een langdurige behandeling van zijn kwaal afhelpt Het is bij de hond al net als bij de mens: voor huidziekten heeft men nog geen bepaalde geneesmiddelen gevonden. Er zijn zo ontzettend veel verschillende huidziekten en dus zoveel verschillende geneeswijzen, dat de arts net zolang moet blijven proberen tot hij de juiste behandeling weet Als steeds bestond er grote belang stelling voor de lezing, die dezer dagen m Bagatelle werd gehouden, ditmaal door de dierenarts A. C. W. Veldhuizen, onder auspiciën van de Kynologenclub De Hofstad. De arts behandelde het on derwerp „huidaandoeningen bij honden". Heeft uw hond b.v. een nieraandoe ning, dan zal men daar de eerste tijd niets van merken, tot de ziekte een ern stige vorm heeft aangenomen. De vacht reageert evenwel onmiddellijk op de ziekte: zij is een goede barometer van de gezondheid. Een goede raad gaf dokter Veldhuizen zijn gehoor mee: Wees niet eigenwijs of ongeduldig; al duurt de behandeling nog zo lang, de arts doet heus èl zijn best Weekend Geref. jeugd De Geref. jeugdverenigingen in de Nieuwe Zuiderkerkwijk hier ter stede organiseren Zaterdag een weekeind met de Geref. jeugdverenigingen in de N. Zuiderkerk-wijk te Rotterdam. Na een gemeenschappelijke koffietafel zal ds B. Timmer van Den Haag-Oost. Zaterdag avond refereren over: „Geref. levensstijl." Voor Zondagavond is er een ontspam- ningsprogramma samengesteld en zullen d,e verenigingen over en weer wat van (hun arbeid vertellen. Verhuisschema gaat gewoon door Het secretariaat van de Haagse Jeugd Actie zit thans midden in de verhuizing. Van het kantoor Lijnbaan 32 vertrekken de dames en heren met de hele inven taris naar kamer 3351 in het nieuwe stadhuis. Het bureau is tot en met Don derdag gesloten. Ondanks de moeilijkheden vorige week hebben de gemeentelijke diensten, die moesten verhuizen naar het Burgem. De Monchyplein 9. het verhuis-schema nor maal kunnen volgen. De bij de hulpver lening ingeschakelde gemeentediensten zijn nog niet aan de beurt. Zoals men weet is het Gem. Evacuatie-centrum van de Dierentuin, eveneens naar het nieuwe stadhuis overgebracht (telefoon 184481). (Advertentie) Winnaars van „It Fryske boek" De winnaars van de door de Stichting „It Fryske Boek" uitgeschreven prijs vraag bij gelegenheid van de Friese Boekenweek zijn; J. Weima te Sneek. H Betzema-Mellema uit Metslawier, M. .T.'de Haan te Grouw, J. Wingerden te Boornzwaag, Sj. van der Veen te Norg, Y. M. Landstra uit Heerenveen, J. A. Zantema te Stiens, Tj. Hendriks te Drach ten, P. W. Cnossen te Jutrijp en E. Ko gelman uit Amsterdam Arthur Hirschberg overleden Gasteren is te Soest :n Westpbalen op -jarige leeftijd overleden de opera zanger en muzieikpaedagoog Arthur Hirschberg. die na de oorlog korte tijd werkzaam Is geweest te Utrecht, Nijme gen en Maastricht. Enige tijd had hij de leiding van de Utrechtse Opera en be ijverde zich voor de oprichting van een Oostnederlandse Opera. Wegens het nazi regime is hij uit Duitsland gevlucht. Gemeente-concert Res. Orkest vervalt Het concert, dat het Residentie Orkest m de gemeente aanbiedt als dank voor dj financiële steun, welk concert gege ven zou worden op Maandag 16 Febru ari a.s., ds voorlopig vervallen. In de plaats hiervan geeft bet orkest die avond het reeds aangekondigde watersnood- concert. De Poolse violist Szyrnon Goldberg teeft op Vrijdag 20 Februari een recital n Diligentia m.m.v. Gerard Hengeveld (piano). De thans 75-j. pianist Alfred Cortot geeft Woensdagavond 25 Febr. a.s. zijn afscheidsconcert in Diligentia met wer ken van Chopin (alle Etudes Op. 10 en 25 en de 24 Préludes Op. 28). Het muziekcorps der voormalige Schutterij te Enschede is aangewezen Nederland te vertegenwoordigen op het Intern. Muziekconcours op 15, 16 en 17 Mei a.s. te Bolzano (Italië). Van 14 Februari tot en met 7 Maart wordt in Kunstzalen Bennewitz een ten toonstelling gehouden van werken van Oswald d'Aumerie. waarvan de gehele opbrengst ten goede komt van het Ram penfonds. Voor de Alliance Frangaise zal prof. C. N- Bi-aïleïeu op 23 Febr. in de zaal van de Dierentuin spreken over „La mu- sique populaire de la France" (met gra- mofoonplanten). De tentoonstelling „Geheimen van de grond" in de kelderzaal van de Gra felijke Zalen te Den Haag, is i.v.m. de nationale ramp tot eind Maart uitgesteld. Willem Andriessen is benoemd tot voorzitter van de ALg. Kath. Kunstenaars Vereniging. Drs A. Wijffels werd vice- voorzitter. De heer Hernan Tobar. eerste secretaris van het gezantschap van Columbia in Den Haag. zal over twee maanden Nederland verlaten. De legatie is overgeplaatst naar Rijksstraatweg 695, de consulaire afdeling naar Huy- gensstraat 20. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: K. en W.: 8 uur Res. Or kest o.l.v, Willem van Otterloo en m.m.v. Szyrnon Goldberg (viool). MORGENAVOND: Julianakerk: 3 uur Wa tersnoodconcert door Henk Herzog (orgel) m m v, twee solisten en de meisjeskoren „Juliana" en ..Jubilata"; Diligentia: 8 uur Vioolrecital door Betty-Jean Hagen. TENTOONSTELLINGEN: Gem. Museum: Kerstgroepen. Herman Kruyder; Kunst zalen Bennewitz: Moderne Balinese kunst: Kunstzaal Liernur: Sandor Torday en A. M. Boneurs; Kunstzaal Mesdag: Louis Meys; Kunstzaal Plaats: Engellen Reitsma- Valenga. Vrijdagavond 20 Februari spreekt de heer J. F. Steenmeyer in het Park hotel voor de Bond Nedérlands-Israël over: Israël in hét Nieuwe Testament. Het bestuur der Haagse Blinden- muziekvereniging Kunst naar Kracht heeft besloten de feestavond van herten nader bericht uit te stellen. Toe gangskaarten en programma's blijver) geldig, De bureauchef bij het hoofdbestuur der P.T.T., de heer F. A. Hennevanger, zal Donderdag zijn 40-jarig jubileum herdenken. De feestavonden t.g.v. het 25-j. be staan van de Zondagsschool Eben-Haëzer II te Seheveningen. die Donderdag Vrijdag zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. Het bruidspaar J. Ros. Terschelling- sestraat 85, Seheveningen, vierde dezer dagen zijn 55-jarig huwelijksfeest. De 78-jarige bruidegom is een bekende figuur in de Sportvereniging Sehevenin gen, waarvan hij een der steunpilaren is. Men kan deze vitale figuur steeds bij de wedstrijden van Seheveningen vinden. Dr W. H. C. Tenhaeff spreekt vanavond in het gebouw Prin sessegracht 4 voor de Studievereniging Psychical Research over: Paragnosie en zelfontwikkeling. Terwille van 't kerkconcert ten bate van het Rampenfonds door de heer Herzog e.a. op Donderdagavond in de Julianakerk zal de bijbellezing van ds Fred. J. Broeyer in „Sion" die avond niet worden gehouden. Ds J. J. Ruys spreekt Vrijdagavond in het gebouw Zuid-Binnensingel 217 over: De raadselen van het Godsbestuur. De uitvoering van de CJMV Rusten burg in Custodia, aanvankelijk vastge. stèld op 18 Februari, is uitgesteld tot Woensdagavond 11 Maart. De opbrengst zal worden bestemd voor de door de ramp getroffen C.J.M.V.-afdelingen in Nederland. Vrijdag viert de heer A. van der Kooij, Góoilaan 27, voorman-meter makers bij het Gerp. Gasbedrijf, zijn zilveren jubileum in dienst van de ge meente. De heer J. W. L Raven, meester knecht bij Gebrs. van der Lely N V. fabrikante van invalidenwagens, zal 1 Maart veertig jaar bij deze firma werk zaam zijn. In de aula van het Ned. Lyceum (Willemstraat) spreekt ir H. W. Mauser op 20 Febr. voor de Ver. Nederlands Fabrikaat over „Delfts aardewerk oud en nieuw" (met lichtbeelden en ten toonstelling). De heer J. J. van der Hout, Noten plein 50, technisch hoofdopzichter bij Gemeentewerken, zal Zaterdag 40 jaar in gemeentedienst zijn. Uit een étalage van een juweliers zaak aan de Zoutmanstraat zijn 12 gou den dasspelden ter waarde van 416 ont vreemd. De dief had de ruit vanuit een portiek met een steen vernield. De 34-jarige vertegenwoordiger P. B., mede-exploitant van het opgerolde speelhuis aan de Tweede Schuytstraat is eveneens door de politie in verzekerde be waring gesteld. De 62-jarige loodgieter G. J. de M. viel dezer dagen dronken door 'n eta lageruit aan de Wagenstraat. Hij is met snijwonden aan het Westeinde opge nomen. —Dezer dagen is de 64-jarige H. B. uit de Nunspeetlaan in de Schalkburger straat door een auto overreden, toen hij onvoorzichtig overstak. Hij is met een hersenschudding naar de Zuidwal ge bracht. De 55-jarige bankwerker W. H. uit de Lyonnetstraat werd dezer dagen in de H.T.M.-remise aan de Wouwerman- straat gewond door een voorhamer. Hii is met een hersenschudding naar het Westeinde vervoerd. De eerste secretaris van de ambas sade van India, de heer P. Menon, heeft Nederland verlaten en is opgevolgd door de heer S. Siniha. De heer R. Sunarjo is zijn werk zaamheden als eerste secretaris van het Hoge Commissariaat van Indonesië be gonnen. Als derde secretaris van de Britse ambassade is in Den Haag aangekomen mej. H. M. Burkitt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3