Hamers- en dweilen-actie in Eindhoven begonnen Chefarine 4 Tal van polders vallen al weer droog >lALike*i Zesde lijst met namen van de slachtoffers Weer werd een nazi-bende in Duitsland ontmaskerd 4 WOENSDAG II FEBRUARI 1953 Rampenfonds passeerde de 31 millioen gld. DE OFFERVAARDIGHEID van ons volk wordt in deze tijd wel het dui delijkst bewezen, want gisteravond kon het Nationaal Rampenfonds reeds een ontvangst melden van ruim f31 millioen. Toch blijft het gironum mer 9575 nog steeds open staan voor giften. Hoe dankbaar het Rampenfonds ook is voor dit respectabele bedrag, er is nog meer nodig. De dijken moeten dicht en ons land moet in z'n geheel herrijzen. Dat te bereiken is een nationale trots. De vijf centralen van Overheidsperso-1 soldaat, die in 1944 in Nederland streed neel dringen er bij het overheids- en en ernstig gewond werd. semi-overheidspersoneel op aan op ba-1 Argentinië zendt een compagnie genie- sis van vrijwilligheid, niet alleen over soldaten met. 44 vrachtauto's en 36 boten. Februari maar ook over Maart en April Ook uit Spanje stromen de gitten nog 1van het salaris ten .behoeve van hetjsteeds binnen en reeds is bijna 400 000 Rampenfonds af te staan. Ais aan dit peseta (ongeveer f40.000) overgemaakt, verzoek wordt voldaan dan zal door het Een compagnie van het eerste regiment personeel in dienst van de Ned. Over- j genietroepen uit Frankrijk is gisteren heden een bedrag van ruim 2% millioen naar Nederland vertrokken. Tot dusver gulden voor de leniging van de nood|js jn Frankrijk meer dan 15 millioen frs van het salaris worden afgestaan. Vol-1:bijeengebracht en in Zwitserland meer gens de definitieve cijfers heeft het per- dan 3 millioen francs. Duitse speelgoed- soneel van de Prov. Gelderse Electrici- fabrieken zonden nog 10.000 DM en uit teits Mij f 23.353.42 weten op te brengen, Curasao wordt vandaag een bedrag van welk bedrag is aangevuld door de amb- 2V2 millioen gulden verwacht. tenarenvereniging „Prolecta" tot f 29.000. De gift van het bedrijf bedraagt f 25.000, zodat in totaal dus f 54.000 kan worden afgedragen. De Schiedamse Vereniging tot bestrij ding der T.B.C. heeft f 5000 geschonken voor de herinrichting van beschadigde consultatie-bureaux. Eindhoven nam het initiatief voor een „Hamers- en dweilen actie" om de geëvacueerde gezinnen als zij naar hun stad of dorp terugkeren een pakket schoonmaakartikelen en gereed schap mee te kunnen geven. Nadat Bent huizen Zondag ruim f 4.000 in de ker ken had gecollecteerd, offerde men nog f 16.914.76 (f 52,50 per gezin) Grootebroek bracht men het tot 20.556. Het zwaar getroffen Heusden offerde f 20.000. Het Nijmeegse Wandelverbond houdt 23 Febr. en Maart eendaagse wandelmarsen t.b.v. de slachtoffers en de L.S.K, te Nijmegen zal snert verko pen aan de burgerij met het doel: steim aan de slachtoffers. Lieshout offerde f 17,50 per gezin, oftewel f 9.610. Aan kerkcollecten kwam er in R'dam in to taal binnen f 140.000 en in Kampen f 15.671.46. Een straatcollecte in Den Bosch bracht ongeveer f 4.200 en bij de Bossche Banken werd ongeveer f 50.000 gestort, terwijl in de R.K. kerken aldaar f 30.000 werd gecollecteerd. Om nog en kele collecten te noemen: St. Michiels gestel f 9,000. Rosmalen f 4.000, Drunen f 12.000, Elshout f 2.511 en Waspik f 5.200. De 300 verpleegden van de Psy chiatrische Inrichting „Beileroord" Beilen hebben uit eigen beweging f 145.36 bijeengebracht. Aardrijkskundige kennis Ook uit het buitenland stromen nog de hulpaanbiedingen binnen. Hoewel on doenlijk is ze alle te vermelden, volgt hier een kleine bloemlezing uit de vele aanbiedingen, die ons werden bericht. Het blijkt daarbij wel eens. dat de aard rijkskundige kennis van Nederland in het buitenland niet al te groot is. Zo ontving een familie te Hoogeveen, die van 1914 tot 1918 Oostenrijkse kinderen in huis had gehad, van deze thans groot geworden kinderen het aanbod om thans onverwijld haar kinderen naar Oosten rijk te zenden ter verzorging. Een onzer redacteuren in Den Haag kreeg van een Oostenrijkse musicus de uitnodiging ter stond naar Oostenrijk te komen met zijn gezin en net zo lang te blijven tot Den Haag weer boven het water uit kwam. Tien millioen Zweedse kronen 7.; millioen) en tien millioen Deense kro nen (f 5,5 millioen) zijn in een week tijds voor de getroffen Nederlanders bij eengebracht. Dat zijn wel sprekende voorbeelden van de hulp van tientallen bevriende volken. Amerikaanse senato ren hebben voorgesteld overtollige hoe veelheden graan aan de rampgebieden m Europa te leveren en voor de gratis verstrekking 33 millioen gulden beschik baar te stellen. In Canada is in beginsel toegestaan 50 boerenfamilies tot rechtstreekse ves tiging op boerderijen toe te laten, dus zonder eerst de normale stage op een Canadese boerderij door te maken. Niet alleen de Antillen, die f2 millioen (Ned crt) bijeenbrachten, hebben geholpen, ook Ambon. Vele hier ondergebrachte Ambonnezen werkten aan. de dijken. Sommigen stonden hun loon van f25,— per week af en anderen gaven één dag loon. De bewoners van Ambonnese kam pen te Eysden en Grondsveld hebben kleding afgestaan en 93 gezinnen in Teuge brachten 187,— bijeen. In Djakar ta werd een concert gegeven, dat 40.000 rupiah opbracht. De Westduitse regering leent aan Nederland voor zolang als nodig 100 dieselpompen. 100 km rails, 40 diesello comotieven, 3.000 kipkarren, 570 vracht auto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kun nen worden als werkplaatsen, 50 bull dozers, 100 kipauto's en 5.000 kruiwagens. Frankrijk heeft buitengewone uitvoer- Quota voor hout aan Nederland beschik baar gesteld, nl voor 275.000 dwarsbalken en 1.500 m3 dennenhout. Een uurwerkenfabrikant in Zwitser land schenkt 3.000 Zw. frs. In de kas van het Rampenfonds te Rome is een nieuwe bijdrage gestort van 11.200 000 lire of f70.000 en tevens is een équipe steenzetters aangeboden, thans werkzaam in de Po-vlakte. Turijn wil een desin fectie-ploeg zenden. Frankrijk zend alu- minium-keukengerei en het Franse Hoge Commissariaat in Duitsland schonk een bedrag van 17.000 DM. In HolJandia (Nieuw Guinea) hebben de collecten reeds f 17.000 opgebracht en in de kas van het Rampenfonds te Tokio is f4.919 gestort. Het Turkse Rode Kruis zond wollen dekens. Uit Griekenland komen nog boten met hulpmiddelen en de in middels gearriveerde Dakota bracht 100 paar schoenen, 50 dekens. 1 kist medi cijnen, 45 kistjes krenten, 8 kistjes siga retten, 3 kistjes zeep en 2 kistjes wijn. De vliegers boden aan te blijven helpen. De 30-j. Deense zakenman Eric Kopp bracht 1.000 paar lleslaarzen voor de arbeiders en Israël stuurt nog een extra gift van 1.000 kisten sinaasappelen. De bemanning van een Amerikaans schip, „Seuthland", dat te Rotterdam ligt. col lecteerde 205 dollar en The American Joint Distribution Committee" maakte f 5.000 over. De Duitse koffiehandel schonk 10.150 DM en de Franse 60.000 frs. Ook de Italiaanse autofabrieken maken belangrijke bedragen over. Finland zond in natura aan ons land 1.000 dekens, 7 colli slaapzakken en 8 grote collies lakens, naast de reeds verscheepte 130 grote kisten beddegoed, ondergoed, schoenen en bovenkleding. Een particu lier in Finland schonk 2 millioen Fin marken. De inmiddels in het rampgebied aangekomen Oostenrijkse Rode Kruis- colonne had ook nog 2V2 millioen Schil, ling bij zich. Een Franse vissersboot bracht 4.000 pakketten mee met kleding, dekens, enz. Van de burgemeester van Skaudenberg (Denemarken) kreeg de burgemeester van Hoek van Holland 1300 en van mevr. Kale uit Schotland kwam een pakket kinderkleertjes bin nen. Mevr. Kale is de vrouw van een Ons wordt nog gemeld dat de arbei ders van N.V. Werkspoor 14 dagen zul len overwerken en aldus ruim f 40.000 kunnen overmaken. De Caltex stortte f 100.000 en de gemeente Oud-Beijerland collecteerde f60.000. Beschadigde gebouwen In totaal ruim 16.000 huizen en boerderijen Volgens een voorlopig opgemaakte lijst door het departement van Wederopbouw zijn er in totaal 16.220 huizen en boerde rijen verwoest of beschadigd. In Zuid-Holland: 1500 woningen en boerderijen verwoest; beschadigingen nog niet geteld. In Noord-Brabant: woningen en boer derijen: verwoest 260: zwaar beschadigd 560; licht beschadigd 2750. In Zeeland (dit meldden we gisteren reeds): woningen: verwoest 1450, zwaar beschadigd 3000. licht beschadigd 3500: boerderijen: verwoest 1000. zwaar beschadigd 1200, licht beschadigd 1000. (Advertentie) Duizend luchtfoto's van rampgebied De K.L.M. heeft Zaterdag en gisteren het rampgebied in Zuid-West-Nederland in verticale luchtfoto's vastgelegd. Dit is gebeurd om op korte termijn een overzicht te hebben van het aantal dijk doorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereoscopische beelden ma ken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden" e.d. Alle randdijken zijn van het K.L.M - fotovliegtuig uit gefotografeerd zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het hele gebied. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'r 4ije doet wonderen Radio-amateurs onderhouden noodverbinding Onschatbare diensten heeft de laatste dagen de vaste verbinding bewezen, die met het noodgebied wordt onderhouden via een net van amateur-radiozenders. De centrale post van het radio-noodnet bevindt zich in Den Haag. De verbin ding met Vlaardingen, Ouddorp en Goedereede loopt echter via een zender in Zwolle die met deze stations een beter contact dan Den Haag krijgt. De politieposten te Soest en Laren zijn op dit net ingeschakeld en nemen de berichten over die voor de radio-omroep bestemd zijn. Welke Zeeuwse plaat sen nog stroom hebben Vele huisaansluitingen wor den geheel vernieuwd De N.V. Provinciale Zeeuwsche Elee- triciteits-maatschappij geeft het volgen de overzicht van de electriciteitsvoorzie- ining in Zeeland: Walcheren: Op dit eiland zijn alleen Kleverskerk en een klein deel van Arne- muiden nog zonder electriciteit. Zuid-Beveland: De volgende plaatsen kunnen nog niet uit het net stroom be trekken: Wolphaartsdtjk, EUewoutsdijk, O'udelande. Baarland, Kruiningen, Waar de. Rilland-Bath. Noord-Beveland: In Kortgene zal bin nenkort voor vitale doeleinden stroom kunnen worden geleverd. Schouwen-Duiveland: Slechts de vol gende plaatsen kunnen thans nog stroom uit het openbare net ontvangen: Zierik- zee, Brouwershaven. Noordgouwe, Zon- nemaire en Schuddebeurs. In Zierikzee, dat een gas-straatverlich- ting heeft, die door het stil-liggen van de gasfabriek niet werkt, is men doende provisorisch een electrischc straatver lichting aan te brengen. In Brouwersha ven zijn weer 40 percelen aangesloten. Tholen: Op geheel Tholen is thans weer sjroom uit het openbaar net te be trekken, behalve in Stavenisse, dat ge heel geïsoleerd ligt. Sint Philipsland: Hier kan slechts stroom betrokken worden door de wa tertoren en de aardappeldrogerij bij het plaatsje Sint Philipsland. Noodaggrega- ten voor de voorziening van stroom op beperkte schaal aan de bevolking zijn of zullen worden opgesteld in de vol gende plaatsen: Renësse, Haamstede, Burghsluis (graandrogerij), Bruiriisse, Zijpe, Anna Jacoba, Stavenisse, Kruinin gen. Bathpolder. EUewoutsdijk. Bovendien is een aantal noodaggrega- ten op verscheidene plaatsen in dienst voor de verlichting van pompwerkzaam- heden of herstel van dijkbreuken De algemene indruk is, dat in de droog komende plaatsen de netten en huisaan sluitingen zeer zwaar zijn beschadigd en dat alle desbetreffende schakel- en trans formatorstations zullen moeten worden leeg gehaald en van nieuwe of zo mo gelijk herstelde materialen zullen moe ten worden voorzien. Het is waarschijnlijk, dat met het her stel zeer lange tijd en zeer hoge kosten gemoeid zullen zijn. In Zuid-Ahika: „We zullen geven tot het pijn doet" (Van onze correspondent in Kaapstad) Het is voor de Nederlanders in Zuid Afrika hartversterkend te zien hoeveel medeleven de Zuidafrikaners betonen in de rampspoed die er over het oude stam land kwam. De drang tot helpen werd al spoedig zo groot, dat de Federatie van Afrikaanse Cultuurverenigingcn besloot de vele acties te bundelen. De kerken van Nederlandse oorsprong organiseer den collectes op grote schaal. En toen dit alles ten slotte toch nog door de spontaneïteit tot verwarring dreigde te leiden, greep de regering in en stichtte een gouverneur-generaalsfonds, dat als het grote overkoepelende orgaan werkt. De regering opende het fonds met een half millioen gulden. Allerwegen groeit de belangstelling in Zuid-Afrika voor Nederland. De pers herinnert er aan in tal van artikelen hoe Nederland in de jaren rond 1900 met geld en goederen het verslagen volk der Boerenrepublieken steunde. Het leidende nationale dagblad Die Burger schrijft: „Wij zullen geven tot het pijn doet". Tien schrijfmachines voor openbare diensten De Italiaanse rijstproducenten hebben 25.000 kg rijst aangeboden voor de waters noodslachtoffers. Een schrijfmachine- fabriek (Serie) heeft aan de Italiaanse legatie in Den Haag 10 Everest-schrijf- machines doen toekomen, welke zij schenkt voor de door de overstromingen getroffen openbare diensten. De 150 brandweerlieden uit Italië, die thans werken aan de grote zeedijk langs het Hollands Diep. beschikken over 5 am- phibievoertuigen, 1 mobiele electrische centrale op vrachtauto, mobiele werk plaats op vrachtauto, 1 tankwagen (cap. 3000 liter), 2 radiowagens (met ontvang en zendapparatuur), 6 middelzware vrachtwagens met uitrusting, e.a. Er zijn vier specialisten bij op het gebied van werkzaamheden onder water met de be nodigde speciale uitrusting. Wilt U ook een verzilverd lepeltje In Utrecht is opgerioht het Comité Lepeltjes Actie ten bate van het Nat. Rampenfonds. Dit Comité heeft een zwaar verzilverd lepeltje in omloop ge bracht. dat door de Sola-fabrieken te Zeist tegen kostprijs wordt geleverd. Zo zal het 't Comité mogelijk zijn ongeveer - per lepeltje over te maken. Wan neer U f2,overmaakt op giro 116116 t.n.v. C. A. Walhof te Utrecht wordt het lepeltje franco toegezonden. Ook girostortingen voor Rampenfonds kosteloos Ook op girostortingen op postrekening no. 9575, voor het Nationale Rampen fonds behoeven thans geen stortings rechten meer te worden betaald, even min als dat het geval is voor de stor tingen op girorekening no. 17 ten be hoeve van de radio-actie „Beurzen open- Dijken dicht". Den Haag zit vol met ingezamelde goederen Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis verzoekt geen ingezamelde goede ren meer naar Den Haag te zenden, om dat geen opslagruimte ter beschikking is. Het is van belang alle goederen ter plaatse op te slaan en zoveel mogelijk te sorteren, waarna schriftelijke opgave van hoeveelheden en soorten gaarne spoedig ingewacht worden bij de Inten dance van het Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19. Den Haag. Hoe staat het er nu mee Overal draait de motor van het herstel op volle toeren DE BERICHTEN uit het overstroomde gebied maken bijna alle melding van herstel van dijken en van het droogvallen van polders. Hieronder laten we weer een overzicht volgen van de toestand in diverse rampplaatsen. Zuid-Holland genci Personecl is alhier aangekomen om hulp te verlenen aan de nog achterge- Goeree en Overflakkee bleven inwoners. Stellendam. Vier ëvacué's uit Stellen- j Tholen dam, die tijdens het aiekenvervoer naar, Rotterdam zijn overleden, zijn in de St Annaland. In deze gemeente Maasstad teraardebesteld. 'Ulijft de watervoorziening het grootste probleem, temeer nu het aantal inwo- Hoeksche Waard ners (2600) is verdubbeld door troepen. 's-Gravendeel. Een uit Oostenrijk tut- Er nauwelijks genoeg water voor eten gekomen Rode Kruis-ambulance bleek drinken, doch men kan rich practise! hier niet meer nodig te zijn, daar alle»;asse" u" Oud-Vossemeer komt bewoners zijn geëvacueerd. Er wordt'16 OM liter water per dag Men IS bezig hard gewerkt aan het clroogmaten van met het dichten van het laatste buiten-1 de polder De Trekdam Sat en Zaterdag hoopt men een deugde- I Hike noodvoorziening klaar te hebben, Numansdorp. In deze gemeente IS een we]fc hard noordwest„ kan Rode Knus-auto uit Oostenrijk, bemand weerstaan De cadavervenverking duurt met arisen en verplegend personeel, aan- I ,1-1 l-fiILUKI I.S5I Waarom ik ROXY rook? gekomen. Twee electrische gemalen zijn in werking gesteld. Hier verblijven nog ongeveer 1000 personen. Zuid-Beijerland. Men is reeds begon nen met het leegpompen van de polder Groot Zuid-iBeijerland, waarin slechts weinig water staat. De Groot Zuid- Beijerlandse dijk is zover hersteld, dat geen doorbraak meer wordt gevreesd. De brandweer heeft reeds enkele droogge vallen woningen schoongespoten. Goudswaard. Deze gemeente is nog zeer moeilijk te bereiken. Men heeft een reisorder nodig om de brug bij Spijke- n'~ te passeren. Voorns en Putten Zuidland. De burgemeester heeft aile mannelijke ingezetenen van 18 tot 65 jaar, die geëvacueerd zijn, opgeroepen om aan de herstelwerkzaamheden deel te nemen. Er kan echter niet voor naobt- logies worden gezorgd en daaror zal een speciale vervoersdienst worden ingesteld, welke de mannen 's morgens uit de evacuatiegemeen ten haalt en hen 's avonds weer terugbrengt. Abbenbrock. Er zijn al 200 inwoners teruggekeerd in de kom van het dorp. Vandaag zou het laatste van de drie gaten in de Haasdijk gedicht worden. De bevolking wordt ingeënt tegen typhus. Oudenhoorn. Hier staat het water nog twee meter hoog. Twaalf 'ingezetenen zijn achtergebleven en wonen op zolder. Per boot kunnen zij zich goed verplaat sen. Zij krijgen voedsel uit Abbenbroek. Rozenburg Het dijkherstel is zover gevorderd, dat bij normale weersomstandigheden geen gevaar voor doorbraak meer staat. De vernieuwde dijken zijn nu enige meters boven A.P. gebracht. Het water in de polders begint flink te zakken. Enige ingezetenen hebben hun woning, na deze schoongemaakt te hebben, weer betrokken. Zeeland Schouwen en Duiveland Zierikzee. Een groep Oostenrijkse Rode Kruis-werksters, artsen en verple- Geweldige belangstelling voor 't fotoboek De belangstelling voor het fotoboek De Ramp is zo overweldigend, dat reeds 250.000 bestellingen zijn genoteerd. Aan gezien men verwacht dat deze stroom nog zal doorgaan, is vanmorgen beslo ten de oplaag voorlopig op 300.000 exem plaren te stellen. Piet Hein naar Zuid-Slavië De torpedobootjager Piet Hein zal 18 dezer in de Zuidslavische haven Split aankomen voor een beleefdheidsbezoek van vijf dagen, aldus werd door radio Belgrado bekend gemaakt. Hieronder volgt de zesde verlies- lijst, die door het Rode Kruis is uit gegeven, Het Rode Kruis kan, in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lost werden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Halsteren Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Hal steren, laatste adres: B 326; Raats, Petrus, geb. 17.12.84 te Hal steren, weduwnaar, laatste adres B. 308; Verburgt, Anna Cornelia, geb. 19.7.1865 te Halsteren, laatste adres: B. 316, wed. van Cornells de Krom. Kortgene Janse, Krijn, laatste adres: Toren- dijk; Van Boven, Stoffelina, echtgenote van Willem Westerweel, laatste adres: Torendijk; De Looff, Adriana, laatste adres: Hoofdstraat; Mevrouw Jacobs-Keydenier, laatste adres: Torendijk; Nijsse, Cornells Pieter; Weys, Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres: Cats Annapolder 18. Middelharnis Aanvullingen van personalia in 4e lijst, d.d. 7.2,53. Overleden d.d. 1.2.53. Kranse, Maria, geb. 0.7.90 te Mid delharnis, laatste adres: Waterweg 91; Vroeglndewey, Franse, geb, 28.7,72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres: Waterweg 91; Van der Sluis, Neeltje, geb. 12.3.81 te Sommelsdijk, echtgenote van Ja cob van Koote, laatste adres: Water weg 43; Vis, Leendert, geb. 9.2.05, laatste adres: Middelharnis. Oostvoorgors 39; Breeman. Hui'oerdina, geb. 15.1168 te Middelharnis, echtgenote van Leendert Driesche, laatste adres: Oostvoorgors 12; Nette. Hendrikus, geb. 9.10.14 te Veur, woonwagenbewoner; Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25.10 89 te Middelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. Nleuwerkerk Scholten, Jebbigje, geb. 8.11.1944; Scholten, Hendrikus Johannes Her- ma nus, geb, 1.6.48; Scholten, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. Oudelande Te Goes geïdentificeerd: Jansens, Cornelia Adriana, geb. 20-lO-'75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres; Oude- l.nde B 9. Mol, Johannes, geb. 13-4-75, echt genoot v. Jansens, Cornelia Adriana, laatste adres: Oudelande B 9. De Jager, Jan. geb. 6-ll-'76, laatste adres: Oudelande B 68. St Philipsland Begraven: Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. Rilland-Bath Dronikers, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath. Dronikers, Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Bath. Nijsse. Foort, ongeveer 18 jaar. Nijsse, PietemelHa, ongeveer 20 jr. Nijsse, Catharina, ongeveer 15 jr. Wed. A. BlokKrieger, laatste adres; A. Buteijnweg. Mevr. De BokxScbrier, laatste adres; Z immer ma npolder. Cij®ow, A., laatste adres: Hoofdweg. De Goffau. J. S., burgemeester. Mevr, Van Zwienenv. d. Maas. laatste adres: 2e weg bij RK klooster Stav- isse Stoei, Jacob, geb. 24-9-'72 te Kerk- werve, laatste adres: Bos A 41, Mol, Cornelia Adriana, geb. 12-10- '86 te Stavenisse, dochter van Mairinus Mol en Dlna Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: llenkstr. A 306a. Hage, Leendert, geb, 27-12-'07 te Stavenisse, echtgenoot, van Wllhel- mina Janna Sonike, laatste adres: Kerkstraat A 310. Van Zuien, Neeltje Cornelia, geb. 14-10-39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna PietemelHa Stout,iesdijk, laatste adres Kerkstraat A 319. Neerland, Jacobus Martinus, geb. 25-10-'96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fierena, laatste adres: Kerkstraat A 330, Luyk. Johanna, geb. 29-7-'67 te Stavenisse, weduwe van Arie Hage, laatste adres: Postetraat A 378. Hage, Johanna Pietemei la, geb, 20-9-'29 te Stavenisse, dochter van Pieter Johannes Hage en Pietemella Jozina Koeman, laatste adires: Molen pad A 200, Steenbergen Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4-4-*98 te Wouw, gehuwd met Dek kers. laatste adr,: Koeveringsedijk 25. Heijügers, Adrianus, geb. 20-7-'94 te Steenbergen, laatste adres: Koe veringsedijk 23 Heijligers, Johanna Maria, geb. 8- 10-23 te Halsteren, laatste adres: Koe veringsedijk -3. Wat er zo al in de kerken binnenkwam Van verschillende plaatsen kregen we opgaven binnen over de collecten, die jl. Zondag gehouden werden tijdens de her denkingsdiensten Zeven Herv. kerken in Leeuwarden brachten f 10.295-45 bij el kaar. In de kerken te Delft heeft men naar schatting ongeveer f 50.000 opge haald. Utrecht gaf het volgende beeld: R.K. kerken f 55.710. Herv. kerken f 26.282, Geref. kerken f 23.910,55, diverse kleine kerken f 10 000. De Ned. Herv. kerken te Hillegersberg offerden f 12.465 en in Dinteloord (zelf zwaar getroffen) f 3783. In R'dam zijn tot nu toe de vol gende cijfers bekend: 3 Herv. kerken ruim f 24000, Herv. gemeente Rhoon f 1995. Rem. Geref. gemeente f 6000. Ge- ref. kerken: Zuid f 8804. Fijenoord f 1271.50. Evang. Luth. kerk f 1400, Over- schie f 1958,74, Pernis f 4200, IJsselmonde f 2325, Rhoon f 694,24. Centrum f 23 937. Kralingen f 8400, Charlois f 9258.34. Hille gersberg ruim f 5800, Chr Geref. kerken in Centrum en West f 7656, Herv. Kerk Delfshaven f 17,386. De United Church te Canada collecteerde f 37 600 en tijdens een bijzondere kerkdienst in Parijs voor Nederland kwam 2000 binnen. De Ge ref. kerken van de gemeente Den Haag zamelden ruim 61.000 in. Het is niet mo gelijk van alle kerken in ons land de juiste opgave te geven. Dit is slechts een klein bewijs van de offervaardigheid vgn ons Chr. volksdeel. Naar Chili kunnen 1000 Nederlanders Naast de hulp die de Chileense rege ring aan Nedenand zal geven in geld en goederen, besloot het kabinet van Chili, tevens aan 1000 Nederlanders immigra tie-mogelijkheid aan te bieden naar de provincie Chilee in Zuid-Chili. De Chi leense regering zal de overtocht betalen en voor de vestiging zorg dragen. echter te lang en het wordt dringend no dig tot verbranding ter plaatse over te gaan. Stavenisse. Zodra de dijken bij St Annaland voorlopig geheeld zijn, gaat men trachten bij Stavenisse land terug te winnen. Men hoopt daar Zaterdag aan toe te zijn. Door de weersomstandighe den ziin de werkobjecten in deze omge ving thans echter in modderpoelen her schapen. Noord-Brabant Dinteloord. In alle stilte zijn acht slachtoffers van de watersnood ter aarde besteld. Nog vier personen worden ver mist. Er staan nog 28 huizen in water en 1124 ha land is ondergelopen. Er zijn 107 personen dakloos en 65 personen voorlopig zonder huisvesting. Via Dintel oord werden 3140 personen geëvacueerd Amerikaanse genie-soldaten helpen met het dichten van de dijken. Fapendrecht. De gedichte dijk aan de Noordhoek is verhoogd en wordt al weer van een wegdek voorzien. Eiland van Dordrecht. Mén hoopt in enkele dagen de ondergelopen polders droog te hebben. Er wordt ook hard ge werkt aan het herstel van de spoorbaan en de rijkswegen naar de Moerdijk. Werkendam. Van de 6300 ha grond welke deze gemeente telt. zijn er 6280 overstroomd en van de 600 woningen staan er nog 300 in het water. Land van Heusden en Altena. Het gat bij Bakkerskil is provisorisch ge dicht. Het water stroomt nu niet meer in en uit de polders. Vandaag kon men al beginnen met het bemalen van de pol ders rond Almkerk en Nieuwendijk. Raamsdonksveer.» Ongeveer 50 hui zen zijn onbewoonbaar geraakt. De 15 ha grote Boterpolder is nagenoeg droog gemalen. li ftOXY jaJjWy- Daad van Bonn Opnieuw is in West-Duitsland een neo-nazistisch complot verijdeld, Westduitse regering heeft gisteren het „Freikorps Deutschland" buiten de wet gesteld en ontbonden. Bij een razzia wer den de vier voornaamste leiders van het Korps", dat bestond uit oud-SS-ers en officieren, in arrest gesteld. Een bevel tot inhechtenisneming verder uitgevaardigd tegen een vijfde leider, dr Scheel, de vroegere Reichs- situdentenführer, die onlangs door de Britten is gearresteerd met enkele an dere nazi-leiders, die het huidige bewind nver wilden werpen. De heden gearresteerden zijn o.a. de vroegere gouwleider Frauenfeld en de voorzitter van de anti-Westerse „Brü- derschaft" van oud-soldaten, HeLmutlh Beok-Broichsitter. De politie heeft bij haar razzia's grote hoeveelheden belastend materiaal in beslag genomen. Het „vrijkorps" had tussen de 1000 en 2000 leden, hoofdzake' lijk afkomstig uit. de „Brüderschaft". De leden van het korps een para-militaire organisatie hadden allen verklaard Onderzoek naar schade aan boeken e.d. Onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Boekbinderspatroons geves tigd te Amsterdam, Rozengracht 48, tel. 49294 en 48073, is een commissie in het leven geroepen, die zich tot taak stelt te bestuderen wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van water schade, toegebracht aan boeken en be seheiden van gemeentelijke instellingen e.d. in de getroffen gebieden. De commissie bestaat uit de heren F. P. d'Huy, voorzitter van de Bond van- Boekbinderspatroons. H. van Bommel. Koos Samsom, dr Tollenaar van het In stituut voor de Grafische Techniek en dr Wansink. Hoe de landbouw werd getrolien 7£ OVERSTROMING EN DE LANDBOUW nog trouw te zijn aan hun eed op Adolf Hitler. Zij erkennen ex-admiraal Dönitz, thans gevangen wegens oorlogsmisdaden in de geallieerde gevangenis te Span- dau, als het hoofd van 'het Duitse rijk en houden zich ook nu nog aan het 25 punten tellende programma van de vroe gere NSDAP. D.U.W.-arbeiders niet langer werklozen Statistiek geeft nu een heel ander beeld Met ingang van 1 Januari 1953 zullen personen, werkzaam op een DUW-ob- ject, niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kuinmen wonden onttrok ken om in het gewone bedrijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zij socieail- economisoh gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij volwaar dige arbeid verrichten tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaarden, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. Tengevolge van de watersnood staan geen cijfers ter beschikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda. Dordrecht en Rotterdam. In onderstaande cijfers vam 1952 voor de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn deze gewesten even eens buiten beschouwing gebleven om aldus vergelijking mogelijk te maken. Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van de bo vengenoemde) 117,005 geheel werkloze n n e n geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Wanneer men aan neemt, dat de toeneming van de werk loosheid in het rampgebied verhoudings gewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141,000 eind December. Daarenboven waren 'n geheel Nederland ca 27.000 per sonen geregistreerd, die werkzaam wa ren op één dre objecten van de rijks dienst uitvoering werken tegen ca 25.000 eind December. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg in Januari van 6885 tiot 9127. Het aantel als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8336 tot 8903. De waag naar vrouwelijk personeel 6teeg van 10.175 tot 12.195. Dit kaartje geeft een overzicht van de huidige toestand der landbouwgronden en de omvang der overstroomde gebieden. De gegevens zijn gegrond op een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die enigszins afwijkt van de gisteren in de regeringsnota meegedeelde cijfers. Delegaties van militairen voor geëvacueerden Het hoofd van het centraal betalings kantoor delegaties. Frederikkazerne, ge- houw e4, Van Alkemadelaan, Den Haag, verzoekt aan geëvacueerden uit de nood- gebieden, die delegaties ontvangen van militairen, verblijf houdende in Korea, Indonesië, Nieuw Guinea. Suriname en Engeland, zo spoedig mogelijk hun nieuw adres aan bovengenoemde instantie op te geven. Familieberichten uit andere bladen BEV M.I..ENMevr, D J v d Wilk-Faye V/een, d. Soerabaja: mevr. Du Celliée Muiler van Geuns, z. Callfornië-Los Altos: mevr. v Breemen-Vaumont. z. Haarlem. OVERLEDEN: A A H Boon Hartsink. v, Baarn; J B Smit-von Santen, v. 72 J, A'dam; H Tramper, m, A'dam: J P v d Schaaf-Sol- kamas. v, 80 j. A'dam: F F Erdman van Del den, m. 60 j. Deventer; A M van Koevordea Brouwer-Dunnewolt, v, 82 j, A'dam,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3