Als een zwaan, slank en fier, voer de flndrea Doria de haven in Waterfonteinen der brandweerboten en geloei van scheepsfluiten m LJ Toen de regering van de ramp hoorde NIEUWE HAAGSCHE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Zelfs de New Yoikeis hielden de adem in (^TATIG VOER het 30.000 ton metende nieuwe Italiaanse zeekasteel kv Andrea Doria vorige week de New Yorkse haven binnen, terwijl hon derden signaalvlaggetjes vrolijk in de wind wapperden. Iedere nieuwe oceaanstomer moet de toejuichingsdoop bij aankomst in New York onder gaan. Waterfonteinen van de brandweerboten en het geloei van honderden scheepsfluiten en ander gerucht makend materiaal omspoelden als het ware het schip dat werd verwelkomd. De New Yorkers zijn op dit gebiedkapitein Piero Calamai, Carlo Linch. wel iets gewend: de Queen Mary en de directeur van de Italië Lijn, en enige Queen Elizabeth, de Willem Ruys de! andere Italiaanse autoriteiten. De heer Nieuw Amsterdam en de United States.Linch overhandigde de burgemeester critiseerde het vertrek van de koning. Niettemin hielden de Amerikanen deeen zilveren model van een 16-eeuwseGisteren is de 22-jarige koning weer adem in, toen de Andrea Doria binnen- galei. De burgemeester ontving verder naar het rampgebied bij Antwerpen ai- een houten model van Columbus1 schip, weest. waar velen hem toejuichten. Vcrcanfie aan de Rivier a Koning Boudewijn ging op doktersadvies In een communiqué van het konink lijk paleis te Brussel is gisteren mede gedeeld, dat koning Boudewijn op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan overstroomde gebieden moest onder breken. De koning bezocht vorige week on middellijk na de overstroming het getrof fen gebied. Daarna meldde een commu niqué van het Hof, dat hij naar Rivièra was vertrokken voor herstel van een griepaanval. De socialistische pers voer. Als een zwaan, slank en toch im posant vertoonde zich het prachtige schip, dat genoemd is naar de 16-eeuwse admiraal, die Genua verdedigde tegen zijn talrijke vijanden. In een kleine boot naderde burge meester ImpeLlitteri met een groep autoriteiten de Andrea Doria en ging aan boord om, zoals dat gebruikelijk is, het schip te bezichtigen. „Het is een bui tengewoon mooi schip", zei de burge meester en zijn gevolg" beaamde dit. De aankomst van de Andrea Doria te New York was het hoogtepunt van een achtdaagse reis vanaf Genua. Op deze reis werd 't schip door het weer aan een zó zware proef onderworpen, dat twin tig van de 794 passagiers gewond werden. Het machtige schip was gedurende het grootste deel van de reis een speelbal der golven. Huizenhoge zeeën wierpen het zeekasteel soms meer dan 28 graden urit zijn loodrechte stand en deden com plete diners met tafels, stoelen en de aawzittenden in de hoeken van de luxueuze eetzalen belanden. De meeste gewonden konden, zij het met een ver band, naar hun hutten worden terugge zonden, doch twee passagiers werden zó ernstig gewond, dat zij in het scheeps- hospitaal moesten worden opgenomen- De gemiddelde snelheid van de Andrea Doria was 43 km per uur (23 knopen), hoewel het schip bij snelheidsproeven een snelheid behaalde van 46 km (25 knopen) Italiaans-Amerikaanse banden De verwelkom ingsgtroep te New York, onder leiding van burgemeester Impel- litteri, werd aan boord ontvangen door de Santa Maria, en een groet van de burgemeester van Genua. Vittorio Per- tusio. Natuurlijk werd de bemanning van de Andrea Doria aan dezelfde ïmmigra- tie-ondervraging volgens de wet Mc Carran onderworpen, als tot dus ver is gebeurd met alle andere beman ningen van buitenlandse schepen, die New York of andere Amerikaanse ha vens aandoen, Alle 579 koppen werden stuk voor stuk ondervraagd. Gelukkig behoefden slechte negen an hen wegens min of meer verdachte politieke opvattingen aan boord te blijven. Vijf van hen moch ten later tóch aan land gaan. Hier volgen nog een paar bijzonder heden van het prachtige schip: De Andrea Doria is ruim 212 meter lang, heeft een mas' van bijna 30 meter en een diepgang van bijna 10 meter Het schip heeft tien dekken en kan 1241 personen in drie verschillende klassen huisvesten Iedere klasse heeft een eigen zwembassin en met de lof van de New York Times, welk blad het schip uit bundig prees, kunnen wy volkomen in stemmen. koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de mili tairen de gaten in de dijken aan het dichten Weer een Ital. tanker op weg om olie De Mariella nadert Italië Terwijl de besprekingen tussen de Amerikaanse ambassadeur Loy Hender son en premier Mossadeq van Perzië over een Brits-Perzisch compromis in zake de oliekwestie op een dood punt zijn gekomen, is een tweede Italiaanse tankboot, en wel de Recco, gistermiddag te Port Said aangekomen, op weg naar Abadan om olie te halen. De Mirielle, de eerste Italiaanse tan ker die de Britse blokkade heeft door broken, wordt vandaag of morgen Italië verwacht. De Anglo-Iranian Oil Cy. adverteerde in de Italiaanse bladen de waarschuwing, dat ieder die „clandestiene" Perzische olie koopt, het gevaar loopt van een kostbaar rechtsproces. Verwacht wordt dat de Anglo-Iranian een proces tegen de Miriella zal begin nen. zodra het schip een Italiaanse haven aandoet: een vertegenwoordiger van de Britse maatschappij is reeds te Genua aangekomen. We herinneren er aan. dat circa een half jaar geleden de lading van de Italiaanse tanker Rose Mary te Aden door de Engelsen in beslag werd geno men. Westduits voorstel: Bijzondere bijeenkomst Raad van Europa Teneinde o.m. de overstromings rampen te bespreken Westduitse parlementsleden zullen bin nenkort formeel voorstellen, een bijzon dere bijeenkomst van de algemene ver gadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om de overstromingsrampen in Europa te bespreken alsmede de toe stand van de Oostduitse vluchtelingen. Het voorstel wordt uitgewerkt door dr Schaefer. vice-voorzitter van de Vrije Democratische Partij en Altmeier, een. sociaal-democraat. Het zal worden ingediend bij de vaste commissie van de Raad van Europa te Straatsburg. Nieuw stationsgebouw voor British European Airways Het oude stationsgebouw van de Bri tish European Airways in Kensington zal op 19 Mei worden gesloten. He; nieu we gebouw op de Zuidelijke oever van de Theems wordt op die datum geopend en zal bekend staan als het Waterloo Air Terminal. Het zal worden ondergebracht in het Old Station Gate Building, dat 'oor het Festival van Groot Brittannië bedrag van 90.000. Dit stationsgebouw werd gebruikt en is verbouwd voor een zal dubbel zoveel reizigers kunnen ver werken dan het gebouw te Kensington, dat een capaciteit van 7000 passagiers per dag heeft. De overstromingsramp in Atjeh Reeds 82 doden geteld Het aantal slachtoffers van de over- 1 stromingsramp in Atjeh is tot minstens 82 gestegen. Een stortvloed was van de bergen afgekomen, had de dijken ver nield eri de stad, de haven en de om geving van Kota Radja overstroomd. De bevolking vluchtte in paniek de stad uit naar hoger gelegen streken. Tegelijkertijd was in Tapanoeli door een zware storm de zee landinwaars ge drongen en richtte tezamen met het van de bergen stromend^ water der beken verwoestingen aan. De spoorweg MedanKota Radja is over een afstand van 8 km vernield. Het is de ergste ramp sinds 1917. De autoriteiten wijten de overstroming aan de ontbossing. Ook op Celebes zijn grote overtsro- mingen voorgekomen Vele rijstvelden staan blank. Grote delen van Makassar zijn onder water. Op Java is de spoorwegdienst tussen Soerabaja en Semarang gestremd door overstromingen 25 km beoosten Sema rang. Het water zou daar ruim een meter hoog staan. Fantastisch plan voor de Britse mijnen Een der opmerkelijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen in Engeland betreft het voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden wor den gepompt van de Midlands naar Lon den. Hiervoor zou een buisleiding nodig zijn van 100 mijl lengte, welke een mil- lioen ton kolen per jaar zou kunnen vervoeren. De nieuwste aanwinst van de Italiaanse koopvaardijvloot de 30.000 ton metende Andrea Doria, die onlangs zijn maidentrip naar de Ver. Staten maakte. Merkwaar dig is o.m. dat dit s^hip maar één mast heeft. Op de achtergrond het beroemde Vrijheidsbeeld van New York. Café in Giethoorn in de as gelegd Eigenaar bevond zich in het rampgebied Een der GieLhoornse toeristencentra, café Watersport Centraal te Giethoorn Noord is vanochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Gieihoornse punterploeg in het rampge bied, waar hij al dagenlang heeft deel genomen aan het reddingswerk en de hulpverlening. Generaal Ridgway prijst Amerikanen in ons land Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, heeft gisteren onder de Amerikaanse militairen in Ne derland een boodschap laten verspreiden, waarin hy deze militairen prijst om hun reddingswerk en verdere hulpverlening bij de overstromingsramp. Humbug te Boekarest Nieuw monsterproces in Roemenië In de Roemeense plaats Ploesti is deze week een groot „sabotage- en spionnage- proces" begonnen tegen 23 leidende func tionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen in Roe- De beklaagden worden er van beschul digd, spionnagewerk te hebben verricht en de olieproductie te hebben gesabo teerd. De voornaamste beklaagde is Alpxan- driu, die Roemeens minister van Finan ciën was vóór de communisten aan de macht kwamen, Radio-Boekarest beschreti een deel van de rechtszitting als volgt: „Toen de tenlastelegging werd voorgelezen, kon men op de gezichten van de moorde naars zien, dat zij beefden van angst omdat hun misdaden waren ontdekt Naar Amerika 50.000 emigranten De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde Gerald Ford heeft een wets voorstel ingediend, strekkende tot de toelating van 50.000 Nederlandse immi granten in de Ver. Staten in 1954 „om de overbevolking, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt te ver minderen." Nazi-beul krijgt levenslang Bernard Rakers, bewaker in nazi-con centratiekampen van 1935 tot 1945, is gis teren te Osnabrück tot levenslang ver oordeeld. Aan het Koreaanse tront: Ned. onderscheiding voor Van Fleet Tijdens zijn laatste inspectietocht langs het Koreaanse front is aan generaal Van Fleet, de scheidende opperbevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger, meegedeeld dat H. M. de Koningin hem heeft benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. De commandant van het Neder landse detachement in Korea, overste Schilperoord, verklaarde dat de formele uitreiking later in Amerika zal plaats hebben. Permanent internationaal hulpkorps voorgesteld De Finse Vereniging tot steun van de Ver. Naties heeft deze organisatie voor gesteld een internationaal hulpkorps op te richten om hulp te verlenen bij ram pen, zoals de overstromingsramp die Nederland, Engeland en België heeft ge teisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen, die hen in het leven hebben geroepen, zijn onder gebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan en vlug naar de plaats var de ramp te worden vervoerd. Het per soneel moet een speciale opleiding ont vangen en worden uitgerust met het modernste materieel. GEMEENTE s-GKftVENUAGE officieel m nieuws Spreekuur Wethouder van Openbare Werken. Wethouder Dettmeijer is verhinderd op Donderdag 12 Februari a.s. zijn gebruike lijke spreekuur van 2.30-3.30 u. te houden Na aanslag op U.S.S.R.- gezantschap Dertig arrestaties in Israël In het Israëlische Tel Aviv zijn gisti ren dertig personen gearresteerd, onder wie de leider van de Anti-communisti sche Bond, na een bomaanslag op het Russische gezantschap. Bij deze aanslag werden twee leden van het gezantschaps- personeel en de echtgenote van de ge zant gewond. Itznak Benzvi, de Israëlische president, heeft de Russische gezant in een per soonlijke boodschap zijn leedwezen be tuigd met het gebeurde. Dertig Egyptische soldaten kwamen gisteren om het leven, toen door het slechte weer een militair transportvlieg tuig in de woestijn by Cairo neerstortte. Staatsraad mr dr L. N. Deckers wordt 70 jaar Gelden voor huldiging gaan naar Nat. Rampenfonds Zaterdag a.s, hoopt staatsraad mr di j. N. Deckers te Den Haag zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Er had zicb reeds een uitgebreid huldigingscomité gevormd, o.l.v. dr L. G. Kortenhorst. de voorzitter van de Tweede Kamer. Men wilde een geschenk aanbieden en reeds is een flink bedrag bijeengebracht. Dr Deckers heeft echter van de feeste lijkheden afgezien. Het ingezamelde be drag zal aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Zó ging dat Relaas van di Diees in de Tweede Kamei (Van onze Parlementsredacteur) VELE MINISTERS hadden vanmiddag evenals gisteren in de Tweede Kamer achter de regeringstafel plaats genomen, voor grote kaarten van het overstroomde gebied en grafieken van winden en stro mingen, toen dr Drees als eerste namens de regering antwoordde op hetgeen de Kamerleden gistermiddag en -avond te berde hebben gebracht over de nota in zake de watersnood-1953. Dit antwoord werd over de radio uitge zonden. rine- en particuliere boten. Vaak was het moeilijk, met boten te helpen. Ooltgens- plaat is bijv. nu nog alleen maar per vliegtuig te bereiken. In tegenstelling met hetgeen de heer Gortzak had ver kondigd, heeft de K.M.A. Zondagmorgen reeds 40 boten, met cadetten bemand, ingezet in Klundert, Fijnaart en Lage Zwaluwe. Waarom alles in een kwaad Koninklijk paar bij opening Boekenweek Jeugd krijgt bloemlezing van 52 verzen Koningin Juliana en, Prins Bemhard hebben het voornemen te kennen gege ven tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de 18e Boekenweek op 27 Februari a.s. in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Die avond wordt het be kroonde viertal één-acters opgevoerd, n.l. „De heldere wereld", „Retour afzen der", „Twee is te weinig en drie is te veel" en „Het omgekeerde pension". De schrijvers zijn (alph.) Tone Brulin, F. W. Hermans, Ed. Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal wor den bekend gemaakt wie wat schreef. Vijf één-acters kregen een tweede prijs en wel die van Mies Bouwhuys, F. J. W-. Grotenhuis, Manuel van Loggem, Wun Povel en Louisa Treves. Op de prijsvraag waren 226 inzendingen binnengekomen. Het traditionele „geschenk" wordt uit gereikt aan hen, die gedurende de Boe7 kenweek (van 28 Febr. tot 7 Maart) voor minstens 3,90 a contant aan Ned. boeken kopen. Het is ditmaal niet een novelle, maar een bundel met 10 korte verhalen, sa<- engesteld door Anth. Donker. Op lage 130.000 exemplaren. Voor de jeugd wordt uitgegeven de bloemlezing van 52 verzen „De muze en de seizoenen". Clara Eggink heeft deze bundel samengesteld, Jenny Dalenoord schilderde het omslag en tekende de illustraties. Oplage 27.000 exemplaren. De boekengids, de kleurplaat, plaatse lijke acties, kortom al wat vorige jaren tot de Boekenweek behoorde, zal er ook nu deel van uitmaken. De Hoop weer naar A'dam Het hospitaalkerkschip De Hoop is uit het noodgebied vertrokken en van och tend op de marinewerf te Amsterdam aangekomen. Mannen uit Nieuwe Tonge opgeroepen De burgemeester van Nieuwe Tonge roept alle mannelijke (geëvacueerde) ingezetenen van 21 tot 55 jaar op voor herstelwerkzaamheden. Zij moeten zich naar hun woonplaats begeven. Exploiten tussen echtgenoten De minister van Justitie heeft een wij ziging gebracht in het wetsontwerp ter regeling van de uitbrenging van exploi ten ten verzoeke van de ene echtgenoot tegen de andere met het doel een uitbrei ding te geven aan de regel, dat in alle exploiten tussen echtgenoten, in geval van onbekende woon- of verblijfplaats van de aangezegde partij, de naam van de raadsman dier party vermeld moet wor den, zo deze bekend is. In het oorspron kelijke wetsontwerp gold die regeling slechts voor echtgenoten, die niet van tafel en bed geseheiden waren. - In het Staats ria". is verschenen de wet tot VERLENGING van de DIVI DENDBEPERKING. In Papendrechtoord van baggerwerktuigenkan men ook nu nog zon derlinge ontmoetingen hebben. Zo laat deze foto een enorme zandbak ziendie tijdens de fatale storm door een gat in de dijk in de polder werd geworpen. Ook aan deze dijk wordt hard gewerkt, 't Is de be doeling om hem één meter te verhogen. Dr Drees herinnerde er aan, dat de nota onvermijdelijk onvolledig moest zijn De regering zal de Kamer echter van tijd tot tijd nader inlichten. Onvolledig heid is er met name met betrekking tot hetgeen ter plaatse is verricht. Natuur lijk zyn ook daar fouten gemaakt. Be wondering moet er echter zyn voor de verrichte heldendaden, voor wat is ge presteerd en voor wat men voortgaat te presteren. Gehoopt was op een algehele eenheid. Helaas moeten de communisten hier bui ten gelaten worden. Zuiver menselijke gevoelens maakten daar plaats voor poli tieke. Van alle kanten kwamen aanbie dingen, van de E.V.C. echter eisen. De Amerikanen krijgen de schuld: „Wy ge loven niet aan de menslievendheid van de Amerikaanse pest-generaals..." schreef Paul de Groot in De Waarheid. Dr Drees gaf nog meer citaten uit communistische reacties, die propaganda trachten slaan uit het droevig gebeuren. De vraag is gesteld, of de ramp had kutr.ir.en worden voorkomen. Dat is een normale vraag, maar de heer Gortzak (comm.) geeft de schuld aan het Atlan tisch Pact. Het is echter een feit, dat er in het waterstaatebeleid geen enkele wij ziging is gekomen, sedert het Atlantisch Pact bestaat. Bij de begrotingsbehande ling is van communistische zijde hier over ook ndet gesproken. Was men pp de eerste dag voldoende paraat? Onmiddellijk na de eerste radio berichten is een ministerraadsvergade ring overwogen. Gemeend is eohter, dat rechtstreekse hulp veel meer nodig was, en er mocht geen tijd verloren gaan. Er is ministerieel en departementaal over leg geweest, 's Morgens en 's middags hebben de ministers Drees, Algera, Staf en Beel verschillende gebieden bezocht. De liensthoofden op de departementen waren present. Dat het Zondag was, heeft in geringe mate vertragend ge werkt. Nagegaan aai worden, of hiervoor maatregelen genomen moeten worden. Ir Maris was reeds 's morgens 4.20 uur gealarmeerd en heeft toen onmiddellijk maatregelen getroffen. De RVD was even later in 't geweer. Men was spoedig pa raat. Er is gewaarschuwd, hier en daar zelfs huis aan huis. Dikwijls meenden d>e gewaarsobuwden, volkomen begrijpe lijk, dat het zo'n vaart niet zou lopen. Sommigen klemden zich vast aan de mogelijkheid, dat huis en haard behou den konden blijven. Reeds de eerste dag zijn vluchten ge maakt. De rapporten wezen echter niet uit. dat Schouwen en Duiveland er zo erg aan toe was. De eerste dag waren er reeds veel ma- Alweer 2 hyena's gestraft Twee oplichters, die zich uitgaven voor slachtoffers van de watersnood, zijn gis teren door de Bossche politierechter overeenkomstig de eis tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het zijn M. Boeren uit Prinsenhage bij Breda en K. Heer uit St. Willebrord. Mevr. C. Broe- rende Pijper kreeg vier maanden. Het drietal heef*, op het platteland bij enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. De vrouw bezat een bewijsje, dat afkomstig was van haar broer, die inderdaad slachtoffer van de stormramp is. De drie veroordeelden zullen voor soortgelijke feiten ook nog in Breda voor de politierechter moeten verschijnen. De Bossche officier noemde htm houding „weerzinwekkend". daglicht gesteld moet werden, is onbe grijpelijk. Bij maatregelen voor de toekomst zal de organisatie van de bescherming bur gerbevolking een belangrijke rol kunnen spelen. Was deze organisatie reeds geheel uitgebouwd geweest, dan was er een radionet geweest en had men beschikt over een volledige opruimingsdienst. Alarmering en berichtgeving zou dan veel gemakkelijker zijn geweest. Het is mogelijk, dat Amerika blijvend helicoptères voor de legerorganisatie be schikbaar zal stellen. Het belang van ducks is ook gebleken. De hulp van Duitsers is welkom. De cri- tïek van de heer Tilanus op de voorzit- de centrale evacuatie-commissie achtte dr Drees. in overleg met minister Beel. niet juist. Handhaving van het ge zinsverband is bij de evacuatie richt snoer. Woonruimte behoeft niet te wor den gevorderd: er zijn aanbiedingen ge noeg. De radio-zendamateurs kregen van dr Drees een pluim op de hoed. Huiverig was dr Drees om een kosten raming te geven, maar toch wilde hij hierover niet geheel zwijgen. Allerlei ge gevens ontbreken nog. Onder zeer vér gaand voorbehoud kan men zeggen, dat de schade ligt rond 1 milliard gulden. Dit is een grote slag voor onze volks huishouding; er is nog langdurig eensge zindheid nodig, al is de slag niet vernie tigend. Het herstel zal afzonderlijk worden ge administreerd op de Buitengewone Dienst I (aflopende uitgaven). Een finan cieringsplan is er nog niet. Daarvoor is er te weinig positief bekend. Wel zal een beroep gedaan worden op de tegen waarde-rekening van de Marshall-hulp, De heer Gortzak zou hier blij mee moeten zijn, omdat Amerika gewoonlijk wenst, deze bedragen voor militaire doel einden worden gebruikt. Hoe groot het bedjag zal zijn, is nog niet beslist. Niet alles zal mogelijk zijn en van te voren is onmogelijk te zeggen, hoe royaal men kan zijn. Het rampenfonds is een particuliere instelling, met twee regerings-vertegen- woordigers, teneinde het overleg te be vorderen. De verhouding tussen staat en rampenfonds is nog niet precies aan te geven. Er is tijd ter bezinning nodig en de grootte van het beschikbare bedrag is nog niet bekend. Wij staan voor een gemeenschapstaak, hetgeen nog niet noodzakelijk staatstaak betekent. Het is niet altijd bekend of bui tenlandse hulp ten goede komt aan fonds of aan staat. Er kan niets afgewenteld worden op het Rampenfonds, maar ook kan niet ge zegd worden: die hulp moogt U niet geven. Er is geen sprake van liefdadig heid, maar van spontane hulp. Geen reden is er, wat vrijwillig gegeven is, nogmaals te vragen in de vorm van be lastingen. Het rampenfonds heeft voor conitröle vrijwillig de ryksacoountantedienst inge schakeld. Een particulier fonds is nooit aan zo consequente regels gebonden als de overheid. Dit kan in de huidige om standigheden van groot belang zijn. De regering is niet van plan, de door de communistische sprekers geëiste verbo den voor overwerk uit te vaardigen. Het overleg tussen werknemers en werkge vers is voldoende. De regeling oorlogsslachtoffers kozen, omdat de gemeenten die kenden. Het is helemaal geen blij vende regeling, maar hiermee kon onmiddellijk worden begonnen. Overleg wordt gepleegd over een aangepaste regeling. Du meer blijvende schaderegeling zal zijn in de geest van die van de wet op de Maleriële Oorlogsschaden. Nader be raad is nodig, maar gezorgd moet wor den voor ndet ad te grote verschillen, om dat anders alles weer overhoop gehaald wordt. Natuurlijk is de toestand beter dan vlak na de oorlog. Eén ding staat vast: wij moeten kunnen sneller werken dan bij de oor logsschade. De regelingen moeten een voudig zyn. Vooral voor kleine schade moet snel geholpen worden, opdat men weer aan het werk kan gaan. De Middenstandsbamk kan aan zelf standigen orediet geven, terwijl het Rampenfonds het eerste risico draagt, alles in afwachting van de komende regeling. De voedselvoorziening is in noodver- Vijltig hulpploegen Genie en Italianen redden tractoren Vijftig technische hulpploegen worden ingezet om roestvorming tegen te gaan bij de vier- tot vijfduizend tractoren en duizenden andere landbouwmachines, die thans weer geheel of gedeeltelijk boven water komen. Onder de machines bevinden zich zeer kostbare maisdorsers. De waarde loopt in de tientallen milli- oenen guldens. De hulpploegen worden bijgestaan door de genie en door de Italiaanse brandweerlieden die enkele dagen geleden in ons land zijn aangeko men. Mensen en materieel voor de hulp verlening kunnen, zoals we gisteren reeds meldden, worden opgegeven bij .de com missie noodvoorziening landbouwwerk tuigen, telefoon K 170055.22.10. Belanghebbenden moeten bij de ber ging der machines zoveel mogelijk zelf de hr.nden uit de mouwen steken. Ontslag van de arbeider In het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten heeft de minis ter van Justitie in overeenstemming met de meerderheid van de vaste com missie der Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht een verandering aange bracht. Ten gevolge van deze verandering wordt thans voorgesteld, dat het ontslag twee jaren in plaats van één jaar na het optreden van de ziekte ingaat. Ook de minister is van mening, dat het met name in geval van tuberculose niet zel den voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt» Een ontslag zal juist in dergelijke geval len psychisch voor de zieke arbeïde* moeilijk te verwerken zijn. Acht maanden geëist Tegen de voormalige directeur vaif Van Gend en Loos in Tiel, D. J, B. W., die 4480 heeft verduisterd, is gisteren in Arnhem een voorwaardelijke gevan genisstraf van acht maanden geëist» Verdachte heeft ook nog 8000 aan da kas onttrokken. Dit laatste was hem niet ten laste gelegd, maar wel moet hij het bedrag terugbetalen. De ex-directeur brengt nu boodschap pen rond voor een kruidenierswinkel. De voorzitter van de TWEEDE KA MER zal morgen voorstellen de heer Nedenhorst (PvdA) op 17 Februari gele genheid te geven, minister Zijlstra wa gen te stellen over de ikoien- en staal gemeenschap. - De Regering heeft het wetsontwerp tot wijziging van de BOTERWET inge trokken. band reeds verzorgd. Een overzicht van schade aan de visserij volgt. Spoedig zal met de georganiseerde landbouw worden overlegd over haar taak bij het land- bouwherstel. De Amibonnezen hebben geholpen, maar konden niet allen ingeschakeld worden. Blijvend werk voor hen stuit af op hun eis, een deel van het loon in buitenlandse valuta beschikbaar te stel len voor de strijd der Zuid-Moiukken. Plunderaars worden voor de politie rechter geleid, om ze onmiddellijk ta kunnen straffen. Deze rechter mag niet meer dan 6 maanden opleggen. Gaat het om ernstige gevallen, dan zal de zaak voor de gewone rechter worden ge bracht; dan kan 6 jaar opgelegd worden. Snel recht is tot nu toe uit praeventief oogpunt belangrijk gebleken. Uitstel van alle gemeenteraadsverkie zingen wordt niet ovenvogen. Wel denkt men aan een noodregeling voor bepaalde gemeenten. Gehoopt wordt, dat de toestand in da noodgebieden nagenoeg geen repercussies zal hebben op het bouwprogram in da* niet-getroffen gebieden. Met waardering is kennis genomen van toezeggingen van het buitenland inzaka emigratie. Na dr Drees gaf mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, de Kametf nadere inlichtingen. Hij deelde zijn beV toog in 4 delen: oorzaken van de waters nood, het probleem der dijken, beant woording concrete klachten, beschouwing over de toekomst. (D« vergadering duurt Voort)»-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2