Zaak tegen r oomhar on voor Antwerpse rechtbank KEELPIJN LK S Bondsregering rolt nieuw nazicoinplot op JU n Gabriel Marcels „Rome n'est plus dans Rome" D.D.D. Het Orcliestre National voor liet eerst in Den Haag DE ACHTTIENDE BOEKENWEEK 27 FEBRUARI—7 MAART HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1933 Pagina 9 Voor de rechtbank te Antwerpen wordt thans een roora- smokkelzaak behandeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2.5 millioen liter in totaal werden onder de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmok keld. Wanneer men weet, dat op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd en dat het invoerrecht voor room fr. 9.5 per liter bedraagt, kan men zich eèn denkbeeld vormen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel op leverde. 1 loge boelen geëist tegen Nederlandse firma's De Belgische staat eist in deze smokk<-l/.u:ik van groot formaat een schadevergoeding van fr. 300 millioen. Van een Nederlandse zui velfabriek in Noord-Holland wordt fr. 17 millioen geëist, van een an dere fabriek in Drenthe fr. 'i mil lioen en van een derde zuivelfa briek in Noord-Brabant fr. 50 mil lioen. De eerste getuige, die werd ge hoord was een controleur van de opsporingsdienst der Belgische douane. Getuige onderzocht op 20 November 1950 in een opslagplaats van de zuivelfabriek van De Smedt te Antwerpen twee staaltjes melk, die volgens het opschrift geconden seerde melk met een vetgehalte van 9 procent zouden bevatten. Uit het ingestelde onderzoek bleek ech ter dat het hier room betrof met een vetgehalte van gemiddeld 60 procent. De smok keiprocedure verliep, naar uit het verhandelde ter zitting zou kunnen worden gedistilleerd, air. volgt: In Nederland werd een uitvoervergunning voor room aan gevraagd, in België een invoerver gunning voor gecondenseerde melk. De wagens reden uit Nederland naar het Belgische grenskantoor, gedekt door documenten, die dus geheel in orde waren, Wanneer men echter het Nederlandse grens kantoor voorbij was werden in het niemandsland" dus voordat de Belgische grenspost was bereikt alle etiketten van de vaten verwij derd en vervangen door etiketten, ■waarop stond „gecondenseerde mdk". Aangekomen bij de Belgi sche douanepost werd de vracht dan ingeklaard op de Belgische in voervergunning. waarop natuurlijk eveneens van gecondenseerde melk werd gesproken. Hierdoor behoef de dus niet de heffing van fr. 9.50 per liter room worden betaald. De smokkelaars hadden ook steeds dubbele facturen bij zich. Bij het Sabotag'cproces in Roemenië Radlo-Boekarest heeft bekend gemaakt, dat Maandag het. tweede van een reeks grote sabotagepro- cessen te Ploesti, het centrum van de Roemeense olievelden, is be gonnen. Het proces wordt gevoerd tegen 23 leidende functionarissen en in genieurs van vier voormalige En gelse en Amerikaanse oliemaat schappijen in Roemenië. Zij worden er van beschuldigd een spionnagecentrum te hebben gesticht en materialen naar de Britse en de Amerikaanse ambas sade in Boekarest, te hebben ge zonden. Ook beschuldigt men hen van zwarte handel in buitenlandse vnlula en van sabotage van de olie productie. Raad in van de Revolutie Egypte Generaal Naguib heeft medege deeld, dat de Raad van de Revo lutie. die „gedurende de over gangsperiode" met de souvereini- tëit zal worden bekleed, maat regelen zal nemen ter bescherming van de revolutie en het recht zal hebben ministers te benoemen en te ontslaan. De Raad van de Revolutie zal voortaan „vergadering" of „con gres" heten De leden zijn de dertien militairen, die tezamen het legerconiité vormen en de minis ters. uit hoofde van hun functie Generaal Naguib, die zowel voorzitter van het legcrcomitc als minister-president zal zijn, zal de Egyptische souvereiniteit uitoefe nen Egypte blijft officieel echter een koninkrijk, onder de jonge Prins Foead II, met Prins Moham med Abdel Moneim als regent. Buizenpost voor kolen Een van de opmerkelijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen, die op het ogenblik in Engeland wordt overwogen, is een voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden worden gepompt van de Midlands naar Londen Hiervoor zou een buis leiding nodig zijn van 100 of meer mijl lengte, welke een miliioen ton kolen per jaar zou kunnen ver voeren. Internationaal liulpkorps voorgesteld De Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisatie voorgesteld een internationaal hulpkorps op te richten om hulp te verlenen bij rampen, zoals cle overstromings ramp die Nederland, Groot-Brit- tanniö en België heeft geteisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen, die hen In het leven hebben geroepen, zijn ondergebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats van een ramp te worden vervoerd. Het personeel zou een speciale opleiding moeten ontvangen en worden uitgerust met het modernste materieel. Nog een Italiaanse tanker op wcü naar Abadan Na de „Mirlella" bevindt zich thans een tweede Italiaanse tank boot op weg naar Abadan, om aldaar olie aan boord te nemen. Hel betreft hier de „Recco", die Port Said gepasseerd is. Het vaar tuig is evenals zijn voorganger, de „Miriella", bevracht door een dochtermaatschappij van de olie maatschappij „Epim". Nederlandse grenskantoor lieten zij de werkelijke zien, bij het Bel gische een valse, m België opge stelde factuur Deze facturen wer den door de Nederlandse mede plichtigen van te voren opgestuurd naar hun Belgische afnemers, som mige reeds ingevuld, andere blan co, doch getekend, zodat De Smedt deze nog slechts had in te vullen, Uit de aldus in België binnenge smokkelde room werd dan boter bereid. Degeon, die van de Belgi sche zijde het meest verwikkeld is in deze zaak is een zekere M. Staes, de „roombaron". een schoonzoon van De Smedt. Hij trad in België op als vertegenwoordiger van de Nederlandse firma's. Naar uit de getuigenverhoren bleek, werd de smokkelroom steeds langs een andere grenspost ver voerd en men reed soms meer dan 200 km om teneinde de aandacht van de douane-ambtenaren af te leiden. (Advertentie) Duits voorstel tot extra zitting Raad van Europa In parlementaire kringen te Bonn is gisteren vernomen, dat Westduitse parlementsleden bin nenkort formeel zullen voorstellen een bijzondere bijeenkomst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om te spreken over de over stromingsramp en de toestand van de Oostduitse vluchtelingen. Het voorstel wordt uitgewerkt door dr. Schafer, vice-voorzitter van de vrije democratische partij, en Alt meier, een sociaal-democraat. Het voorstel zal worden ingediend bij - de vaste commissie van de Raad deze m 1918 te W arschau geboren van Europa te Straatsburg. Hk vandaag., morgen verkouden' ^Aschcrm Uw keel regen infectie met de beproefde geneeskracht i Viool. ïoolavonu i Henryk Sze ryng Als het waar is, dat toegiften de geestesmerken van een recital zijn <en dit komt ie vaak uit om er te geloven), dan zou ik KUNST WATERSNOOD-CONCERT VAN HET RESIDENTIE-ORKEST Het programma van het Waters nood-concert van het Residentie orkest, welk concert zoals men weet, op verzoek van het College van B. en W. werd uitgesteld tot Maandag 16 Februari a.s„ luidt: Beethoven-Ouverture Coriolan, Beethoven Vioolconcert en Brahms Vioolconcert. Dirigent is Willem van Otterloo, de solisten zijn de concertmeesters Theo Olof en Heiman Krebbers. Voor dit concert is nog een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar aan het Geb. v. K. en W. Arthur Hlrscliberg, opera-zanger en paedagoog. is te Soest ln Westphalen op 63-jarige leeftijd overleden Korte tijd is hij ook in ons land werkzaam geweest, waar hij slechts toevlucht had gezocht voor het naziregime. l'reikorps Deutschland Vier leiders in arrest gesteld (Van ome correspondent te Bonn) De Bondsregering heeft gisteren een rechts radicale organisatie ontbonden, die duidelijk neo-nazis- tische trekken droeg en zich „Freikorps Deutschland" noemde. Er weiden -35 huiszoekingen ver richt. Vier van de leiders werden gearresteerd. De bekendste daar onder is Beek Broichsitter, een oud-officier, die reeds jaren gele den een andere organisatie van ongeveer hetzelfde karakter heeft opgezet, „Bruderschaft" geheten, waarvan men nu echter niet veel meer hoort. Behalve met de „Bru derschaft" had het „Freikorps Deutschland" ook contacten met de S.R.P., de al enige tijd geleden ver boden rechts-radicale partü. Het eerste heeft men van het bestaan van een „Freikorps Deutschland" gehoord in Augustus 1951. In die tijd reeds noemde Bondskanselier Adenauer het in een rede als voor beeld van wat men in Duitsland niet toelaten kon. Nu. anderhalf jaar later, heeft de Bondsregering blijkbaar pas aanleiding gezien om daarwerkeiyk in te grijpen. De enige verzachtende omstan digheid voor deze nalatigheid is misschien het feit, dat de organi satie slechts weinig aanhangers had en geleid werd door mensen, die nog in hun politieke puberteit zün. Desondanks had men. teneinde een voorbeeld te stellen, best eer der kunnen handelen, want het ongestraft blijven van zo'n oigani- satie pleegt andere politieke avon turiers aan te moedigen om er nog meer op te richten. In Beieren is dit „Freikorps Deutschland" overi gens reeds in Mei 1952 verboden. Het programma van het Frei korps baseerde zich op de „her ziene" 25 punten van het partij programma van de N.S.D.A.P. De nalionaal-soeialislische gedachte wordt eenvoudig „Duitse gedachte" genoemd. Het programma is anti- Koning Boudewijn weer in Beluiscli rampgebied In een communique van het koninklijk paleis te Brussel is gisteren medegedeeld, dat Koning Boudewijn „op advies van zijn dokter bezoeken aan de over stroomde gebieden moest onder breken". De Koning bezocht vorige week, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, het getroffen gebied Daarna meldde een communiqué van het hof, dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor her stel van een griep. De pers criti- seerde hot vertrek van de Koning buitenslands. Maandag is de 22-jarige Koning weer naar het rampgebied bij Antwerpen geweest, waar velen hem toejuichten. De Koning was blootshoofds, in regenjas en hoge Semitisch en richt zich verder te gen Jezuïeten en vrijmetselaars. Kortom, dit zijn mensen, die niets geleerd hebben; als het aan hen lag, zou alles weer terug komen. De Bondsrepubliek is voor hen on wettig. Ook nu nog achten zij zich aan de regering-Dönitz gebonden. „Mjjn eer heet trouw" is het SS- devies. dat zij zich tot het hunne hebben gemaakt. Aan de andere kant zijn 2gj van opinie dat een „handig geleide volkswil" niet alleen bergen ver zetten. maar ook regeringen ten val brengen kan. Vandaar hun ver langen naar een referendum als de beste manier om de „Duitse democratie" te realiseren. Als hun beschermheer beschouwen zij de voormalige vlieger-officier Rudel, die enige maanden geleden uit Ar gentinië naar Duitsland is terug gekeerd en nu als een grijze emi nentie van het rechts-radicalisme door de Duitse landen reist. Het „Freikorps Deutschland" was als volgt ongebouwd: de kern werd gevormd door 11 zogenaam de „vrijscharen" van ongeveer 100 man. Aan het hoofd van deze vrijscharen. die namen droegen als Berl. Landsberg, Dönitz, maar schalk Pétain en Das Reich, staat een vaandrig. De tucht herinnert aan die van vroegere geheime bonden. De leden moesten een „verplich- tingsbewijs" tekenen en bij geble ken onbetrouwbaarheid hadden zij er mee te rekenen dat de „harde hand" van het „Freikorps" hen zou treffen. Men was geheimzinnig tegenover elkaar, kende elkaar vaak slechts via een nummer en van tijd tot tijd vonden verrassende „gehoorzaam- heklscontröles" plaats. Zo was het in de theorie. Wat er in de praktijk van dit. organisatie spelen terecht kwam, weet men niet. In elk geval was het. nuttig en nodig dat. de Bondsregering er een eind aan maakte, Dergelijke dingen werken in Duitsland nu eenmaal erg aan stekelijk. 30 Anti-communisten in Israël gegrepen De president van Israël. Benzvi. heeft de Russische gezant bij de Israëlische regering m een per soonlijke boodschap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag op het Sovjet-gezantschap te Tel Aviv. Hij sprak tevens de hoop uit dat de bij de aanslag gewonde echtgenote van de gezant spoedig geheel her steld zou zijn. Dertig personen, on der wie Habin Sjiber, de leider van de „anti-communistische bond" zijn door de politie gearresteerd. Koning Boudewijn van België (tweede van links) heeft zich na zijn terugkomst van de Franse Rivièra, welk uitstapje nogal wat critiek uitlokte, naar de ovfer- rubberlaarzen Hij onderhield zich stroomde gebieden in zijn land met dc mensen en keek toe. hoe begeven om de schade in ogen- schouw te nemen violist omtrent zün optreden van gistei'avond in Diligentia aldus kunnen beoordelen naar de wijze, waarop hij zichzelf typeerde in zijn extra's, te weten als tweede Wie- niawsky's Tarantella, waarmee hü zich onder dc zeer goede instru mentalisten klasseerde, vooraf ge gaan door Brahms' 17e Hongaarse Dans, waarover iets van een pla cide flegma lag. Had hij wat meer temperament kunnen opbrengen, dan zou hij tevens met Ravels Tzi gane en Blochs Nigun directer tot het hart, hebben gesproken en zelfs Brahms' Sonate in d op. 108 zou gebaat zijn geweest met wat meer bewogenheid, wat meer gevoels diepte. Maar goed, al greep dit spel ner gens fel aan en al ontroerde het slechts zelden, hel getuigde stellig van grote distinctie en waar de ziel niet verwarmd werd, daar werd de geest toch wel verkwikt door deze geacheveerde violistiek, waarvan de niet al te grote en vooral in de hoogte koele en vrij dunne toon zich soepel aansloot by de charme van Ponce's Sonate Brève (aan Szeryng opgedragen) en bovenal goed paste by Vitali's Chaconne in g en Bachs 3e Partita in E voor solo-viool, waarmee het recital opende. De objectiviteit van deze oude muziek, leent zich uit stekend tot deze heldere en ijle speeltrant en zo deed zich het on gewone feit voor, dat dit optreden op het hoogste niVeau begon. Aan de vleugel zat Tasso Jana- poulo, die vroeger Thibauds bege leider was. Onnodig te zeggen, dat Szeryng hier een hoogst betrouw baar accompagnuleur aan had en geen wonder, dat als een violist zyn eigen pianist meebrengt en dan nog wel een met zulk een er varing, het. samenspel tot in de finesses klopt. Maar inmiddels zyn er zoveel jongere begeleiders vaste verschijningen op onze concert podia geworden, dat het te veel gezegd zou zijn, dat Janapoulo daartussen nog een bvjzonder bril- lante indruk mankte en zeker niet in Brahms en Ravel. J. van Voorthuysen. WAAR BLUFT DE SUBSIDIEREGELING VOOR DE DANSKUNST Amsterdam wacht niet langer Nog steeds is het wachten op een subsidieregeling voor de danskunst. Op de rijksbegroting is een bedrag van 50.000. uitgetrokken, maar een definitief plan voor de aan wending van dit geld is nog niet verschenenPlannen zijn by de minister ingediend, o.a. door het Prins Bernhard-fonds. Dit fonds dat aan enkele gezelschappen sub sidie verleende, heeft die bemoeie nissen geslaakt, daar een landelijke regeling was toegezegd, waarbij rekening zou worden gehouden zowel met het rijkssubsidie als met subsidies van de grote gemeenten en de provincies. Onderlussen verkeren de gezel schappen niet alleen in het onge wisse voor de toekomst, maar bo vendien wordt het wel zeer drin gend dat zy voor het heden althans enige steun krygen. De gemeente Amsterdam heelt blijkbaar niet langer op de algemene plannen makerij willen wachten B. en W. van de hoofdstad stellen aan de gemeenteraad voor, zowel aan de stichting Ballet. Recital als aan de stichting Het. Ballet der Lage Lan den een subsidie van 10.000. te verlenen voor het seizoen 1952—1953. Zyn wy wel ingelicht, dan zullen B en W. van Rotterdam binnen kort komen met een voorstel tot subsidiëring van de Stichting Rot terdams Ballet Ensemble. TENTOONSTELLING HERMAN KRUYDERS WERK Sinds 4 Februari jl. wordt in het Haagse Gemeentemuseum een ten toonstelling gehouden van het werk van de schilder Herman Kruyder. Deze expositie geeft voor het eerst een overzicht van het gehele oeuvre van de kunstenaar Uit de velschillende perioden van zijn ontwikkeling zijn de belang rijkste schilderijen en aquarellen samengebracht. Reeds nu blijkt er een brede belangstelling te bestaan voor deze expositie, die tot en met 15 Maart zal worden gehouden. SSS*SSSSS3SSS3SS*3So332SSSSSSSSo«oS3«3S8S8S8SSS ontvingen wij: Cor Bruyn: De dijken breken (4e druk); Uitgev. Mij G. B. van Goor, Den Haag. Is emigratie een vlucht Praatstuk, in povere decors, gloedvol gespeeld De in ons land duidelijk waar neembare neiging van vele jonge ren (en ook ouderen) om zich el ders. buiten de grenzen en ver achter brede wereldzeeën een nieuw beslaan te veroveren, vindt men over geheel West-Europa terug. Het is hier niet de plaa's om op de ooi-zaken van die drift tot „volksverhuizing" dieper in te gaan De Franse wysgeer en dra maturg Gabriel Marcel, heeft de vraag of de Franse emigraliezucht alleréérst voorkomt uit de wil tot verovering van een nieuw bestaan, clan wel uit. onwil tot handhaving der Westeuropese beschaving, be handelt in zyn diaioog-st.uk „Rome n'est plus dans Rome", Hü komt tot, de conclusie, dat alleen énkele jongeren, die „eigenlijk nog geen deel uitmaken van de Franse be schaving". een kans hebben zich elders blijvend thuis te gaan voe len; voor de ouderen is het. heen gaan een vlucht, die zichzelve streng straft. Men zou na deze korte uiteen zetting kunnen opmerken, dat Marcel in dat geval zün stuk mis schien beter „Paris n'est plus dans Paris" had kunnen noemen, doch „DE RAM F* Oplage gaat naar het half millioen De vraag naar het boek, dat de Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels binnen kort zal doen verschünen onder de titel „De Ramp", overtreft der mate alle verwachtingen, dat nu reeds vaststaat dat meer dan 300.000 exemplaren er van zullen worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men bedenkt, dal een op lage van 50.000, waartoe de ver eniging zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons iand reeds een uitzondering is, kan men zich enig denkbeeld vormen van de pro blemen die het op de markt bren gen van een tienmaal zo grote op lage stelt. Zo zullen, om een voor beeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbe- dryven eik een enorme order moe ten uitvoeren. Het is onder deze omstandighe den - zo werd ons gisteren mede gedeeld dan ook eenvoudig een onmogelykheid de by de uitgave betrokkenen alle buiten sporige hoge onkosten zelf geheel te doen dragen. Van de aanvankeiük voorgeno men oplage doet men dat onver kort. Van de wellicht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oor spronkelijk gedachte aantal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen zo zyn zij overeengekomen slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Vast staat, dal: de bijdrage voor het. Nationaal Rampenfonds, ge vormd door de opbrengst van „De Ramp" dank zij de grote offer vaardigheid van papierhandel, uit gevers. drukkers, fotografen, boek handelaren enz. en ook dank zij de honderdduizenden intekenaren ver zal uitgaan boven de oorspron- keiüke raming. Van de intekenaars wordt ver wacht: betaling by de bestelling en enig geduld. SYMPOSIUM, GEWIJD AAN VINCENT VAN GOGH Vóór de opening van de Van Gogh-tentoonstelling in het Ge meentemuseum, welke, zoals be kend, op 30 Maart zal plaats vin den, zal ln de Aula van hel. Mu seum een symposium plaats vin don. geheel gewyd aan de figuur van Vincent van Gogh. Er zyn reeds verscheidene buitenlandse sprekers uitgenodigd. IN JUNI V ATI CA AN-EX POSITIE Het is thans zeker, dat. in de 2e helft van Juni a.s. in het Ge meentemuseum een tentoonstelling za] worden gehouden, gewyd aan de „Kunstschatten van hel Vali- caan". er zijn nog meer problemen, ook op religieus en kerkelyk gebied, die niet geheel helder en klaar met de emigratie in verband wor den gebracht en die tot de titel hebben geleid. Handeling bezit „Rome n'est plus dans Rome" vrij wel niet. enkele flauwtes tydens zeer geëmotioneerde conversaties uitgesloten Dit maakt de vertol king van Marcels drama voor de spelers uitermate moeilyk. In vrij povere decors van Moncorbier. speciaal vervaardigd op de ateliers van het Théatre Hébertot. onder leiding van Charles Plombin en geschilderd door Emile en Jean Berlin (zelfs een middelmatige groep in ons land zou zich voor zulke fantasieloze „toneelwanden" schamen) en in een uiterst con servatieve regie van Jean Vernier brachten de leden van het „Théa tre Hébertot.", gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen dezer vijfacter over het voetlicht. Tot dusver was er nog niet veel aanleiding om over cle prestaties van dr ensemble te juichen, doch ditmaal moet me van het hart, dat ik met stijgende bewondering het spel van enkele acteurs heb ge volgd; wat zij in eenvoud en na tuurlijkheid van hun praatrollen wisten te maken, getuigde van een groot kunnen en een beheersing van hun métier, bovendien van een ernst en een toewijding, die opval lend genoemd moeien worden. Het waren de waardigheid van Ger- maine Lafaille als Esther, waar schuwend voor de fatale gevolgen van de ..vlucht": het meeslepende spel ,vnn Marcel Josz als Pascal Laumière. die in dit gecompliceerd experiment ondergaat en de jonge, stralende vertolking, die Michel Bernarcly van Mare André gaf, die de avond tenslotte kleur en bete kenis moesten geven. Het slot, met de in donker gehouden radio- speech van Pascal en het daarop volgende symbolische tableau- vivant met de jonge monnik, -vas meer bevreemdend dan toneel matig. Ben van EysselsteUn De ambassadeur van Frankrijk, de gezanten van Luxemburg en Uruguay en tal van vertegenwoor digers van diplomatieke missies in ons land en van het Internationaal Gerechtshof, woonden de voorstel ling bjj. (Advertentie) Zuiver en ontamet 'uw huid met de hel der vloei bare D.D.D. De jeuk bedaart, cle ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. „THé MUSICAL" VAN DE HAAGSE KUNSTKRING De „Thé Musical" van de Haagse Kunsikring, voor deze keer naar de avond verplaatst, bracht ons een causerie van de Zwitserse compo nist Gagnebïn en cle uitvoering van enige zijner werken. Henri Gagnebïn. directeur van het con servatorium te Genève. gaf in het kort een overzicht van de muziek geschiedenis en besprak enige compositorische stülen. die heden ten dage in zwang z"ün- HÜ ver" klaarde zich zelf niet gebonden aan een bepaald principe, doch in een tweetal pianowerken en enige lie deren bleek Gagnebin toch wel hoofdzakelijk zyn kracht te zoe ken in uitbreiding van de harmo nische formules. Ik durf hem geen melodisch onvermogen toe te schrijven, want ln een trio voor viool, fluit en piano waren deze wel degeiyk aanwezig, doch in de eerstgenoemde werken bleek daar niet veel van. De vele dissoneren- de accoordparallellen werkten bo vendien nogal vermoeiend, temeer daar het kleine zaaltje in Pulchn Studio acoustisch ook niet mee werkte. Paul Niessing opende en sloot de avond, waaraan (niet feilloos) medewerkten Olga Angena (alt), Alex van Amerongen (piano). Ge rard de Hertog (viool) en Jolle de Wil (fluit). Han Bos. KONINGIN ELIZABETH BEZOCHT TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSE SCHILDERKUNST Onze Londense correspondent telefoneerde: Koningin Elizabeth was gister avond de gast aan het by kaars licht: gehouden diner van de Ko- ninklyke Academie voor Schilder kunst in Burlington House (Pic cadilly). waaraan ook Churchill aanzat. De Koningin, die in een ja pon van zilverbrokaat was gekleed, en een diadeem droeg, bezocht na afloop van de maaltiid de door de academie georganiseerde tentoon stelling „Drie eeuwen Nederland se schilderkunst." Van de meer dan 600 schilderyen zyn er 11, waaronder 5 Rembrandts. die aan Koningin Elizabeth toebehoren. Genereus gebaar voor Nationaal Rampenfonds Het grote evenement in het lopende concertseizoen nadert. Woensdag as concerteert Frank- rijks beste orkest onder de hoge bescherming van de Franse ambas sadeur in het Gebouw voor K. en W- Het is het Orchestre National, dat niet alleen de Franse radio- omroop siert, doch dat tevens als muzikaal ambassadeur voor zijn land in den vreemde optreedt Hfertoe brengt het ook Franse muziek mee. te weten Berlioz' Ouverture Carnaval Romain, Rous- sels 3e Symphonie, La Péri van Dukas (met fanfare), twee Noc turnes van Debussy. Ravels La Valse en als hoffelijke geste jegens de Nederlandse scheppende toon kunst Hendrik Andriessens Capric cio. Als genereus gebaar inzake de slachtoffers van de watersnood, heeft het Orchestre National, dat hier feitelijk komt in uitwisseling met. het Residentie-Orkest, dat 16 April te Parijs zal concerteren, besloten de gehele netto recette van dit enige concert in Nederland af te dragen aan het Nationaal Rampenfonds, een gebaar, dat zeer sympathiek aandoet. Als het Orchestre National hier Woensdag 18 Februari speelt, viert Koninklijk Paar aanwezig bij officiële Een bloemlezing van 52 verzen „De muze en de seizoenen" wordt uitgegeven voor de jeugd. Clara Eg,gink heeft deze bundel samen gesteld. Jenny Dalenoord schilder de het omslag en tekende de illus traties. De oplage is 27.000 exem plaren. De boekengids, de kleurplaat, plaatseiyke acties, kortom al wat vorige jaren tot de boekenweek behoorde zal er ook nu deel van uitmaken. De situatie van liet boek Koningin Juliana en Prins Bom hard hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bü de officiële opening van de achttiende boekenweek, op 27 Fe- I bruari a.s. in de Amsterdamse 1 Stadsschouwburg. i Zoal. bekend zal op deze avond °p e?n'«enlie le Amsterdam bet viertal bekroonde oenaeter, "M'°P gisterochtend deze mede- resultaat van de prtlsvraag voor «■r» werden gedaan, kerft de dit doel i worden opgevoerd en is van cle commissie voor I met het oog op de nationale ramp vAu t' het traditionele (eesteltjke sehrU- se hoek de heer rhr I ..II... e... ersbal afgelast. De daardoor bespaarde kosten komen ten goede aan het Natio naal Rampenfonds. De vier eenacters zijn: „De hel dere wereld", „Retour afzender", „Twee is te weinig cn drie is le j veel" en „Het omgekeerde pen- 1 slon". De auteurs zijn - - in alpha- betische volgorde Tone Brulin, W. F. Hermans, Ed. Hoornlk en t Manuel van Loggem, Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. Vyf eenacters kregen een twee- de prüs en wel die van Mies Bouw huis, F. J. W. Grotenhuis. Manuel van Loggem, Wim Povel en Louisa Treves. Öp de prijsvraag waren 226 inzendingen binnengekomen. Het geschenk dat wordt uitge reikt aan hen, die gedurende de boekenweek (van 28 Februari tot 7 Maart) voor een bepaald bedrag a contant aan Nederlandse boeken kopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bundel van 10 korte ver- I halen. Van de inzendingen op de jaar- i lykse novelle-prüsvraag was er deze maal niet een, dlo voor een I hekroning in aanmerking kwam. De bundel die Anthonie Donker j heeft, .samengesteld, wordt in een I oplage van bijna 130.000 exempla- 1 ren verspreid. se boek, de heer Chr. Leefïang, nog een beschouwing gewyd aan de huidige situatie van het boek. Naar zyn inzicht heeft de reeds vorig jaar bespeurbare stabilisatie in oplagen en prijzen zich voort gezel. Wel neemt de vraag naar het goedkopere boek toe. De lasten zijn nog zeer hoog. Daardoor zyn de interne moeilük- heden in de financiering vooral van tal van bedrijven zo groot. Opvallend is de gemakkelijke ma nier waarop men boeken op cre- diet koopt. Dat belast o.a. de post onkosten boven mate. De heer Leeflang meent, dat vooral, nu de geïllustreerde tyd- schriften zün vrijgesteld van om zetbelasting, er alle reden is ook het boek voor deze vrystelling in aanmerking te doen komen. Hü verwacht omzetstijging als de na vordering der belastingen haar be slag zal hebben gekregen en elkeen zijn budget beter kan overzien. Ernstig acht hij de opvallend tanende belangstelling voor lite raire en kunsttüdschriften, hoe wel er symptomen zijn die wüzen op enig herstel. De propaganda moet per se worden voortgezet. Alles bijeen mogen we aldus de heer Lcellang niet ontevre den zyn. Het, Is alleszins gerecht vaardigd met enig optimisme voort te gaan op de ingeslagen wegen. het daarmee zijn 19e verjaardag. Het werd namelijk op 18 Februari 1934 opgericht. De Parijse dirigent D. E. Inghelbrecht was toen de inspirerende kracht, die het orkest in slechts anderhalf jaar tijd tot zulk een hoogte wist op te voeren, dat toen Toscanini in Frankrijk zou komen dirigeren, deze groot meester zonder aarzelen het Orche- tre National koos. Het internatio nale peil van het orkest was hier mee gesanctionneerd en sindsdien werd het alom onder de beste orkesten ter wereld geclassificeerd. Wel zou de 2e Wereldoorlog weldra zijn activiteit belemmeren; tot stilstand zou het echter nimmer worden gebracht. Daarna was het de dirigent Manuel Rosenthal, die het Orchestre National weer tot volle activiteit bracht cn met zoveel succes, dat tal van dirigen ten van internationaal formaat het zich een eer rekenden het te mogen dirigeren. Inmiddels werd het orkest op verscheiden Franse muziek-festivals uitgenodigd cn reeds in 1946 volgden soortgelijke uitnodigingen uit het buitenland. Het werd een ware zegetocht, welke culmineerde in hot sensa tionele bezoek aan de U.S.A. in 1948. Allerwege roemde men de rijkdom, aan kwaliteiten, waar onder de veelzijdigheid van het reproductievermogen een eerste plaats innam. De uitbreiding van het repertoire maakte dit ook wel noodzakelijk, want niet slechts aan Franse muziek, maar ook aan eigentijdse muziek uit andere landen werd een ruime plaats in geruimd, ook aan Pijper en An- driessen. Dat dit de uitvoerings- kwaliteit eer bevorderde dan remde, werd op objectieve wijze geregistreerd door de gramofoon- opnamen. welke het orkest twee maal achtereen de Prlx de Disque bezorgden, namelijk in 1949 voor Ravels l'Enfant et les Sortilèges cn in 1950 voor Berlioz' Symphonie Fantastique. De volledige orkestbezetting van het Orchestre National omvat thans niet minder dan 18 violen I, 16 violen II, 14 alten, 12 cel 1 i, 10 bos sen, 4 fluiten. 4 hobo's, 4 clarinet- ten, 4 fagotten, 5 hoorns, 4 trom petten, 3 trombones, 1 tuba, 5 slagwerkers, 2 harpon en 1 piano, dat is in totaal 106 man. Als diri genten zijn tegenwoordig aan het Orchestre National verbonden Jean Martinon en Henri Tomasi. welke laatste het concert in Den Haag zal dirigeren Hij is hier sinds lang geen onbekende meer. ORATORIUM UITVOERING IN RIJSWIJK Ten bate van het Nationaal Rampen foiul» Het bestuur van de Voorburgse Oratorium Vereniging heeft het initiatief genomen ten bate van het Nationaal Rampenfonds een herha ling te geven van de uitvoering van hel oratorium „Die Schöpfung", welke 24 Januari jl. heeft plaats gehad. Deze herhaling zal Zaterdag avond a.s. plaats vinden in de Ned. Herv. kerk te Rüswük (Heren straat). Bij de voorbereiding van het concert heeft het bestuur alle mogelyke medewerking ondervon den. Zo werken alle uitvoerenden geheel belangeloos mede. terwijl net drukwerk kosteloos werd ver zorgd, en de muziekinstrumenten gratis ter beschikking werden ge steld en vervoerd. Door deze spon tane medewerking van alle kanten zal het mogelyk zyn de opbrengst van het concert ten volle aan het Rampenfonds ten goede te doen komen. Het bestuur hoopt, dat velen het sympathieke doel. waar voor deze uitvoering is bestemd, zullen willen steunen door in grote getale op te komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5