Che£arine,4 Groot gedeelte van Kon. Stallen ligt nog vol met kleding en schoeisel GROOT AANTAL KANTJES UIT DE HAVEN OPGEHAALD DRUKTE IN PALEIS NOORDEINDE fijl „Plaats voor 25 tot 30.000 Nederlandse immigranten K.L.M.-fotovliegtuig PH.T.D.W. fotografeerde doorgebroken dijken HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 5 Advertentie 4-voudige bestrijding De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tabiet Cbefarine „4" brengen baat waarandere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. Er moet nog wel 14 dagen gesorteerd worden Van een onzer verslaggevers) Op de grote binnenplaats van de Koninklijke Stallen staan twee flinke legertenten opgesteld. Een er van ligt volgesta- peld met baby-pakketten. Langzaam rijdt een grote vracht wagen, behorende tot het wagenpark van het Koninklijk Stal Departement, waar anders paarden mee vervoerd worden, op. „Jullie kunnen zo gaan laden'', zegt de Eerste Stalmeester van Koningin Juliana, Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, tegen enige leden van de Kon. Militaire Kapel, 1 die in de tent van de baby-pakketten aan het werk zijn. Vele I Vnnr Rnmnenfr nrl dagen is men in de Kon. Stallen al bezig met het sorteren r van kleding, schoeisel, bedden, ledikanten en meubilair en wat al niet, wat via het Rode Kruis hier ter stede, uit alle delen des lands binnen kwam, voor leniging van de nood der slachtoffers van de watersnood. De galerij op de binnen plaats ligt vol, de grote manege is veranderd in opslagplaats, bovendien werden nog drie magazijnen ter beschikking ge steld. Veel goed is er al uitgegaan, veel is er reeds gesor teerd, maar de voorraad welke nog aanwezig is, zal, zo zegt de Eerste Stalmeester, nog wel 14 dagen vergen, wat het sorteren betreft. Een jaar geëist tegen filmoperateur Y3fl pijflCn en griep Veroorzaakte aanrijding mei 'n 4tje doet wonderen Ploegenstelsel werd ingesteld Aanstonds, nadat Koningin Juliana de Koninklijke Stallen had beschikbaar gesteld als op slagplaats voor de ingezamelde goederen, barstte de stroom los. Het personeel van het Kon. Stal Departement zette, onder leiding van de Opperstalmeester, alle zeilen bü, om de stroom te kun nen verwerken. De stallen en de magazijnen werden leeggemaakt, opdat de hoeveelheden geborgen konden worden. Vrijwel alle leden van het personeel werden inge schakeld, evenals de echtgenoten van hen; bovendien bood de Kon. Militaire Kapel haar medewer king aan, welke dankbaar geac cepteerd werd. Vele echtgenoten van deze muzikanten kwamen ook. alsmede enige Hofdames van H.M. de Koningin. Verder werden vrijwel alle personen- en vracht auto's van het Koninklijk Wagen park ingezet voor de verwerking van het ingezamelde. Steeds wer den de hoeveelheden groter. On afzienbare hergen kledingstukken van allerlei soort, schoenen, te veel om op te noemen, meubilair, verrezen in de magazijnen en in de manege. „Wat er allemaal is binnen gekomen, is niet te schat ten", aldus de heer Bischoff van Heemskerck. Op de binnenplaats is een spe- j ciale ploeg bezig, onder leiding van een timmerman van het .Stal i Departement, alle binnengekomen ledikanten, wiegen en kinderbed- jes te herstellen. Van twee ka potte ledikanten wordt in korte j tijd een heel gemaakt. Samen met J een matras en een kussen wordt er een compleet stel van gemaakt, gereed voor verzending. Alle wie- i gen worden geheel opgemaakt af- I geleverd, daar waar het Rode Kruis alles heen wil hebben. In drie kamers zijn de dames van de K.M.K., het Stal Departe ment en ook Hofdames bezig van de vroege ochtend tot de late avond, vaak wordt 't wel 11 uur, de enorme hoeveelheid baby kleertjes le verzamelen en te sor teren. Er worden keurige pakjes van gemaakt, samengebundeld met een lintje. Er is nog zoveel werk te doen, dat de Opperstal meester besloot een drie-ploegen- stelsel in te voeren voor deze dames, want er is thuis nog zo iets als een huishouden „We zijn hier een self-sup porting bedrijf geworden", ver klaart de Opperstalmeester. Reeds werden 35.000 schoenen gesor teerd en er wachten er nog eens zo veel. Alles wat op verzoek van het Rode Kruis wordt uitgegeven, wordt zorgvuldig door hel Stal Departement'gecontroleerd en ge administreerd. Buitenlandse zen dingen moest men, vanwege de overstelpende hoeveelheid goed uit eigen land, naar elders ver wijzen. Een Zwitserse zending kon men nog bergen. Er wordt intensief samengewerkt met de Intendance van het Rode Kruis, waarvan een afdeling thans op Houtrust zetelt. Langzaam maar Het personeel van de N.V. Pro- lax heeft een bedrag van f 383 af gestaan voor de slachtoffers van de watersnood. Het dameskoor „Sonorita". al hier, heeft ƒ75.-- overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. De Biljardvereniging Coperni cus heeft 50.-— afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Dit geld werd bijeengebracht op een wedstrydavond tussen de vere nigingen Copernicus, E.N.D. en Aquit. De collecte in tie Hervormde kerken De collecte in alle Hervormde kerken in 's-Gravenhage heeft, naar de Hervormde diaconie ons mededeelt, in totaal 50.510,62 op gebracht. Spaanse gezant Betrouwbare kringen in Madrid zeggen, zo meldt „United Press", dat de markies de Santa Cruz, de Spaanse gezant in Nederland, be noemd zal worden in Cairo en dat Juan Texeldor, de Spaanse consul- generaal in Genua, hem in Den Haag zal vervangen. MOTOR VAN AUTO IN BRAND Op de Beeklaan hoek Columbus- dodel ijke afloop De Officier van -Justitie by de Rechtbank te Roermond heeft gis teren een jaar gevangenisstraf ge- eist en vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig tc besturen tegen de 25-jarige film operateur K. uit Den Haag, die 18 December j]„ toen hij onder invloed van sterke drank verkeer de, op de Rijksweg te Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De vrouw liep met een kindei - wagen, waarin twee jonge kinde ren lagen. Beide kinderen werden zwaar verminkt. De dader reed. zonder zich om z\jn slachtoffers te bekommeren, door naar Spekhol- zerheïde, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotei in Heerlen ge beden, waar de politie hem die Scheveningen herstelt zich nan de storm nacht arresteerde. Men had de 1 pen onafgebroken stroom naar auto en de eigenaar opgespoord boven, maar nu het grootste ge- dooi middel van de versplinterde deelte aan de oppervlakte is. moei er op de bodem gezocht worden door de duikers. De boulevard is nog steeds af gesloten. Arbeiders van Gemeente werken zijn druk doende deze zo snel mogelijk te herstellen, opdat Scheveningen zich deze zomer weer als van ouds aan de badgasten kan voordoen. Voor het Seinpost- theater is men bezig de dikke laag zand en modder, die achterbleef, nadat de zee lot rust kwam, met schoppen en bezems te verwijde- Een ander overblijfsel van de storm zal waarschijnlijk minder gemakkelijk vertrekken: het Tune sische vrachtschip „Carthage" Mistroostig ligt het roestige ge vaarte op het strand, bijna even wijdig met de Boulevard. Met vloed spoelt het water net even ..Carthage" nog muurvast Scheveningen is druk bezig de schade door de storm aangericht te herstellen. Bij de haven worden de daken weer van dakpannen voorzien en diep onder de zee spiegel zijn een tweetal duikers druk in de weer de haringkantjes, die tijdens de storm in het water spoelden, weer boven water te brengen Naar men ons verzeker- wwul Cl;ll nnail oiaB 1Jlct de. is het grootste gedeelte van de - achtersteven naar zee zal kunnen kantjes nu gered De schade valt maj^en zodat de eigen schroef mee mee De tonnen 7.i|n openccmaakt za| k helpen, dc grote het water is geloosd en de harm- gen zijn opnieuw gezouten. Aan vankelijk kwamen de kantjes over de schroef heen, maar dit is niet voldoende voor het schip om op eigen kracht vlot te komen. Het schip ligt nl. veel te hoog op het strand. Zelfs met sleepboothulp is het zeer de vraag of de „Carthage" vlot komt Misschien is er een kans als het water tijdens een vloed wordt opgezweept. Hoewel het ge vaar dan niet denkbeeldig is. dat het schip nog verder het strand wordt opgeschoven. Om dit tegen te gaan. heeft men een anker in zee uitgezet De grole vraag is. of hel schip als het vlotgetrokken ordt, een kwart slag met de Advertentie j len. By de zitting gistermorgen be kende verdachte, schuldig te zijn aan het gebeurde en vroeg daar voor zjjn gerechte straf. De advocaat, mr Michiels van Kessenich, legde de nadruk op het schuldbewustzijn van zijn cliënt. Hij wilde niet beweren dat ver dachte onschuldig was, maar hij stelde toch wel do vraag, of een niet benevelde chauffeur deze aan rijding wel had kunnen voorkomen. Verdachte gaf toe te veel te heb ben gedronken en ondanks dat toch in zijn auto naar Spekholzerheide te zijn gereden. De verdediger vroeg, mede vanwege het gunstige reclasseringsrapport. een gedeelte lijk voorwaardelijke straf. Haagse schooljeugd zameldi 80 lort goed in In een niet gebruikt gedeelte van het Paleis Noordeinde. dat eveneens door Koningin Juliana beschikbaar werd gesteld voor opslag van ingezamelde goederen. y VAC i IWLr. CUlUiUUUÏ,- - j j straat raakte gisteren door onbe- z.un.a' sl™*s„®®n kende oorzaak de mot< 'lf' AM d. een V. uit brand. zeker mindert de "hoeveelheid De brand werd geblust met de goederen in de Kon. Stallen, door kleine straal door de brandweer het harde werken van de vrij- van de post Laan Copes van Cat- willigers. maar alles zal bij elkaar i tenbureh De schade bedroeg onge- nog zeker 14 dagen vorderen. veer 450.-. .sSt:»*'"» de Afd. Well fare van het Haagse Rode Kruis, geassisteerd door vele vrijwilligsters, bezig de grote hoeveelheid goederen, welke de Haagse schooljeugd inzamelde, te verwerken. „Ik schat de hoeveelheid, welke de Haagse schooljeugd ophaalde, zeker op ruim 80 ton", zo ver telde, ons inev r. Hesselink-Nie- meyer, hoofd van de Afd. Wcll- fare van de Afd. Den Haag van het Rode Kruis, die in het Paleis Noordeinde met de leiding belast is. De eerste dagen heeft men de goederen met behulp van pad vinders naar de vertrekken op de eerste verdieping weten te kry- m 't Boekenplankje De bedoeling was zo goed. Zo echt oprecht, hartelijk, lief •S en jong. Die Martin en die Clare toch Ze hielden zo S' veel van elkaar. Dat was zo i anzelf gekomen. En hoe gaat dat, hè? Je houdt van elkaar en de toekomst ziet er zo stra ti lend uit. Ik geloof altijd nog, SS dat er in het leven van ieder lï mens wel eens één zo een s; ogenblik komt, of is geweest, waarin je jezelf helemaal in SS het geluk voelt opgaan. Nou, SS dat deden dan die Martin en ss Clare ook. En in hun opperste SS verblijden zei Martin toen: Is „Nu moesten er geen huwe- SS lijksformaliteiten aan te pas SS behoeven te komen". Alles zo SS als het nu is, is volmaakt: SS ..Het ideale huwelijkher tz haalde Martin, >rzou een ka li meraadschap moeten zijn, zui- SS ver gebaseerd op een weder- zijds verlangen bij elkaar te SS zijn en automatisch ontbon- SS den, wanneer dat verlangen ss niet meer bestaat". Ja-ja. Maar Clare (ze is een vrouw) protesteert toch een beetje, SS zij het aarzelend. Helemaal SS kan ze nooit tegen die Martin SS op, al is hij een schat. „Maar SS wat gebeurt er", vraagt ze, ss „als er alleen maar één van SS de kameraden ophoudt met S» verlangen?". Daar zit Martin. p „We geven elkaar geen raad- SS seltjes op", ontweek hij en ss gooide haar een zoute krake- ling toe. Hier hebt U de kern van de S? roman HUWELIJK", door tl EDITH ROBERTS, vertaald door Truus Eygenhuyzen en SS uitgegeven bij de Nederland- li sche Keurboekerij te Arnster- !S dam 1952. Is het nu wel nodig SS het verhaal verder te vertel- SS len? Natuurlijk zwicht Clare ss voor de aandrang en zij teke- non, in een café'tje, samen SS leuk en ernstig een papiertje, SS waarop staat, dat zij zullen le ss ven „zoals zij begeren te 7e- ss ven, want zij bestaan maar SS eens". •I Martin begeert op den duur „opzijn-manier" ie leven en SS Clare zal er zich (wegens dat papiertjein moeten schik- SS ken. Ze is gek, hoor ik U al ?S zeggen. Nou, dan moet U toch vooral die roman eens SS lezen. Niet omdat deze roman S! op de een of andere literaire SS reden zozeer de moeite waard is. Maar om de morele en ze il delijke achtergrond. Ernst Groenevelt. Esssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss p - m 1 WtiÉSS ywsEgSP .Iedereen doet iets ..Wij «even een fiets Onder de leuze ..Iedereen doet I iets. wij geven een fiets" hebben de gezamenlykc Haagse rijwiel handelaren in overleg met het Ned, I Roodc Kruis een actie op touw ge- ze: voor slachtoffers van de wa tersnood De bedoeling is dat iedere rij wie! handelaar één of meer ge bruikte rijwielen, tn prima staat, voor de slachtoffers van de ramp beschikbaar stel' Welkom zijn alle soorten rijwie len. liefst zo compleet mogelijk uit gerust. voorzien van een label met naam en adres van afzender Plaats en datum van inzending zal nader bekend worden gemaakt (Het adres van de Haagse afdeling van de Alg, Ned. Bond van Onderne mers in het Rijwielkleinbedrijf, welke dit bericht verstrekte, is W A C van Es. Van Heutzstraat 181. 1 Den Haag). werden, nadat alles as, de magazynen in- Rilliton Maatschappij vergroot kantoorruimte Nieuw gebouw op hoek Man ritskadeLouis Couperusplein De Gemeenteraad heeft Maandag II. een voorstel van B. en W. goed gekeurd tot verkoop van een ter rein, gelegen hoek Louis Couperus- plein en Mauritskade, aan de N.V. Billiton Maatschappij. Een dezer dagen wordt op dit terrein een aanvang gemaakt met de bouw van een kantoorgebouw, voor rekening van de N.V. Billiton Maatschappij. Dit gebouw zal 5 verdiepingen tellen en een verdubbeling beteke nen van de kantoorruimte waar over deze maatschappij thans be schikt. Door aankoop van een tussengelegen flatgebouw wordt met het huidige kantoorgebouw een aaneengesloten geheel verkre gen langs de gehele Zuidzijde van het Louis Couperusplein. De voortdurende uitbreiding van het personeel, een gevolg van de expansie van deze vennootschap maakte, naar de directie ons mede deelde, een vergroting van de be schikbare kantoorruimte reeds lang wenselijk. Delegaties van militairen voor geëvacueerden Het hoofd van het Centraal Be talingskantoor Delegaties, Frede- rikskazerne, gebouw E4, Van Al- kemadelaan, alhier, verzoekt aan geëvacueerden uit de noodgebie- den, die delegaties ontvangen van militairen verblijf houdend in Korea, Indonesië, Nieuw-Guinea, Suriname en Engeland, zo spoedig mogelijk hun nieuw adres aan bovengenoemde instantie op te geven. Formulieren ter verkrijging van in lichtingen omtrent personen die zich in het watersnoodgebied bevinden, liggen ter invulling gereed op het kantoor van de afd. Voorburg van het Ned. Roode Kruis. Herenstraat 15. .WT [officieel nieuws SPREEKUUR WETHOUDER VAN OPENBARE WERKEN Wethouder Dettmeijer is op Donderdag 12 Februari i bruikelijke spreekuur var uur te houden. 'erhinderd s. ztln ge- 2,303,30 Een tekening van het nieuwe kantoorgebouw der Billiton- bedrijven. Haags Adoptie-Comité- Goedereede en Stellendam Zaterdag installatie- bijeenkomst Burgemeester en Wethouders hebben uitnodigingen verzonden aan tal van organisaties, die teza men een goede afspiegeling vor men van het economisch maat schappelijk en geestelijk levên te 's-Gravenhage om vertegenwoor digers te willen aanwijzen, welke zittng zullen hebben in het Adop tie-Comité voor de getroffen ge meenten Goedereede en Stel lendam. De vertegenwoordigers zijn op geroepen tot een eerste en instal latie-bijeenkomst in de Oude Raadzaal. Groenmarkt, op Zater dag 14 Febr. a.s. te 10 uur. Damestassen, met inhoud, voor geëvacueerden Winkeliers, gevestigd rond het Kamperfoelieplei.i, zijn op het idee gekomen geëvacueerde vrouwen, die in onze stad zijn aangekomen, te voorzien van een echt onmisbaar attribuut: nl. een damestas, boven dien met inhoud Door een actie bij hun klanten te ontketenen, kon dit idee spoedig verwezenlijkt worden. Vele gaven tassen en goederen, an deren weer stelden hun wisselgeld beschikbaar, met gevolg dat reeds vele geëvacueerde vrouwen verblijd konden worden. Doch ook kinder tasjes werden niet vergeten en na tuurlijk ging de bekende sigaren kistjes-actie tegelijk door. Wellicht is dit een idee. die door anderen na gevolgd kan worden? Het blijkt dat er nog behoefte is aan scheerappa- raten, zodat ook hier misschien eni ge aandacht aan geschonken kan worden. Voor het Comité „Levensvragen" spreekt 17 Februari dr. B. Chr Ha mer. psychiater, in Pulchri Studio over het onderwerp: Psychologie en religie. gen. Bovei gesorteerd gericht. In het Paleis worden de man nen en kinderen, die in onze stad uit het noodgebied komende, een onderdak kregen, van alle beno digde boven- en ondcrkleding en ook schoeisel voorzien Het perso neel van het Paleis Noordeinde sorteerde o.a. de schoenen, wat een geweldig karwei was. Boven dien ondervond men veel hulp en steun van de studenten van het Institute for Social Studies, dat eveneens zetelt in het Paleis Noordeinde. Tal van Haagse firma's droegen hun steentje by voor deze hulpverlening, door stoelen, tafels, klerenrekken en toonbanken ter beschikking te stellen. Door bemiddeling van een firma kon zelfs in het Paleis Noordeinde een verwarmde pas kamer ingericht worden. Via Sociale Zaken melden de evacué's in Den Haag zich voor kleding in het Paleis. Hier worden zij door behulpzame dames van het be nodigde voorzien. Voor ieder fi guur en in iedere maat is er zo het een en ander voorhanden. Gisteren werden byv. 120 evacué's geholpen en zoals men het daar In het Paleis noemt „volledig uit gerust". Daar de betreffende eer ste etage in het Paleis onver warmd is, voorzag de Gemeente de vertrekken, welke meer op zalen ly'ken, van de -benodigde verwarmingsapparaten. Ook in het Paleis Noordeinde is het, evenals in de Kon. Stallen, wer ken van de vroege ochtend tot de late avond. In Scala In de rookfoyer van Scala zyn dagelijks vele leerlingen van Haagse scholen bezig eveneens goederen, welke door de Haagse schooljeugd ingezameld werden, te sorteren en gereed te maken voor verzending Iedere Haagse school stelt dagelijks een aantal leerlingen voor dit werk ter be schikking. De jeugd doet deze ar beid met plezier en enthousiasme. Alles gaat natuurlijk onder super visie van het Rode Kruis. Jubileum Henk Scliregel Op 33 Februari a.s. herdenkt de heer Henk Schregel in intieme kring de dag. waarop hij 40 jaar geleden als jongste bediende in dienst trad 'oij J Philip Krusemans Uitgeversmij N.V., alhier. De laat ste decennia is hij algemeen pro ductieleider. Reeds 40 jaar geeft hij in vrije tijd zijn beste krachten aan he' Amateurtoneel, de laatste jaren speciaal als regisseur. Op zijn 19e jaar schreef hij zijn eerste to neelstuk ..Plicht"; later, in samen werking met zijn vrouw Francine Schregel-Onstein, volgden nog zes toneelwerken, waarvan „Vrouw en Uniform" bij het beroepstoneel 100 voorstellingen beleefde en versche nen de novellen ..Sursum Corda" en ..Centenaarslast". De radio zond diverse hoorspelen van Henk Schregel uit. BRANDJE IN ANTONIE DUYCKSTRAAT Doordat in perceel Antonie Duyck- s'.raat (2e etage), van een brandend gascomfoor de gummislang in aan raking kwam met de gasvlam en doorbrandde, viel deze slang bran dend naar beneden met het gevolg, dat een gordijn van het aanrecht kastje in brand raakte. De brand weer van de Post Duinstraat bluste het brandje met de kleine straal. Aan wasgoed en het aanrecht- kas je ontstond ^en schade van plm 100.-. Verzekering dekt de schade. JULES DREESE OVERLEDEN Vandaag is op 64-jarige leeftijd de Haagse musicus-dirigent Jules Dreese r-verleden. De heer Dreese, die instructeur van het Nederlands Padvindersdistrict Den Haag was, heeft grote bekendheid verworven door zijn ijver en verdiensten voor de Haagse padvinders. Vele jaren achtereen componeerde hij de mu ziek van de padvindersrevues, die telkenjare in het Gebouw voor K. en W. zo veel succes oogstten. Hel stoffelijke overschot zal Vrij dagmiddag om 12.45 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen ter aarde worden besteld. VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ DE H.T.M. De heer J. Schults viert vandaag het feit. dat hij 40 jaren als con ducteur-bestuurder in de gelederen van de H.T.M. werkt. Op het stadhuis ontving hy van morgen de bronzen ere-medaille van de orde van Oranje Nassau. De directeur der H.T.M.ir B. B. C, Felix, feliciteerde de jubilaris en overhandigde hem de draag- medaille. een oorkonde en een gratificatie. Vanmiddag zou het jubileum fonds van de H.T.M. de heer Schults in zijn woning aan de Loos- duinsekade 454 een verrassing be reiden. Op de Zuid-Binnensinccl werd de 70-jnrige voetganger N. den D wo nend Nd Gouwe (Z.J. doordat hij onvoorzichtig de rijbaan overstak, aangereden door een rijwiel bestuurd door dc 22-jarige T. H. J. v. d L. Van D klaagde over pijn in het linkerbeen. Hij werd in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Aldus Argentijns landbouwdeskundige Gistermorgen is de Argentijnse dagbladdirecteur, de heer Francisco Perez Torres, in Amsterdam ver welkomd door ir. H. Verschuyl, Rijksveeteeltconsulent bij het De partement van Landbouw, ir. K. P Stapel, adjunct-hoofdinspecteur van het Nederlandse Rundvee Stamboek, en de heren C. Vermeer, directeur van dc Koninklijke Hol landse Lloyd en H. R. Schaap, di recteur van het Syndicaat van Friese veefokkers op uitnodiging waarvan het bezoek van de heer Perez Torres tot stand is gekomen. Ik was diep getroffen door het nieuws van de watersnood dat mij op de boot bereikte, zeide de heer Perez Torres, en ik hoop door pu blicaties en later door besprekin gen iets te kunnen bijdragen tot een mogelijkheid voor getroffen gezinnen om naar Argentinië te emigreren. Met uitzondering van door de regering bepaalde kust stroken is Argentinië een gastvrij land voor emigranten gespeciali seerd op het gebied van landbouw en veeteelt, zuivelbereiding enz., ook kolonisatie is toegestaan. Ken nis van de taal is niet in de eerste plaats noodzakelijk. Wij hebben, dunkt mij. in beginsel plaats voor vijfentwintig tot dertigduizend Ne derlandse immigranten per jaar Te Amsterdam zou de heer Perez Torres het mond- en klauwzeer- instituut, te 's-Gravenhage hel de partement van Landouw en het Nederlands Rundvee Stamboek be zoeken. Alvorens ons land te ver laten gaat hij in Friesland boer de ryen bezichtigen. Bij de inbraak in de Nutsschool aan de Laan van Poot, waarover wij gisteren reeds s.hreven, hebben de indringers een bedrag van ƒ25. ontvreemd. Uiterst minutieus en belangrijk werk Het fotovliegtuig van de K.L.M., de PH-TWD, heeft bij de hulpver lening boven de overstroomde ge bieden goede diensten bewezen. De hele vorige week heeft het vliegtuig in de luchtbrug gevlo gen en geassisteeerd bjj het drop pen van rubberboten en voedsel. Zaterdag en Maandag werd het toestel ingeschakeld voor een nog belangrijker werk. "et werd ge charterd door het fototechnisch en cartografisch bedrijf van de K.L.M. voor liet maken van foto's van de doorbroken dijken. Deze foto's wa ren nodig om Rijkswaterstaat een nauwkeurig beeld te geven van het aantal dijkdoorbraken en de ligging daarvan. In totaal in 15 uren tyds een recordtempo is het rampgebied in Zuid-West Nederland in lucht foto's vastgelegd. Er zijn bijna 1000 foto's gemaakt, die elkaar voor 60 procent overlappen. Rijkswater staat kan uit deze legpuzzle van foto's, die de beelden in twee di mensies weergeven, berekenen hoe groot de gaten in de dijken zyn en hoeveel kubieke meter grond no dig i^ voor de herstelwerkzaam heden. De camera van de PH-TDW, die automatisch iedere drie seconden een plaat knipt, heeft alle rand- dyken gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een I overzicht geven van het hele gebied. Op de foto's zijn soms ook de onder water liggende stukken land te zien. De zwakke punten in de dijken, die van de grond af moeilijk zijn aan te wijzen, kan men op de luchtfoto's gemakkelijk terugvinden. Voor de Rijkswaterstaat zijn deze foto's uiterst belangrijk, omdat zij het gebied tot op de me ter nauwkeurig en duidelijk weer geven. hetgeen uiteraard het lei den van de herstelwerkzaamheden uitermate zal vergemakkelijken. Nederlands luchtmiillionnair Dit maken van luchtfoto's voor de cartografische dienst is een bij zonder minutieus werk, dat K.L.M. steeds opdraagt aan chef-vlieger van de luchtcarte- ringsafdeling, de gezagvoerder G. IV. Roos. die kortgeleden zyn 25- jarig vliegjubileum vierde. Hij is. wat men bij de KL.M. noemt, de enige Nederlandse lucht- millionnair, d w.z. hij heeft als eni ge K L.M.-vlieger, millioenen kilo meters binnen de Nederlandse grenzen afgelegd. Op zijn vluchten heeft hij vrij wel heel Nederland gefotografeerd. Bij het maken van foto's voor de cartografische dienst moet het vliegtuig volkomen recht liggen als men bovendien weet, dat voor het vastleggen van één enkele dijk op de foto het vliegtuig ette lijke keren over hetzelfde kleine plekje land moet vliegen, blijkt wel, dat gezagvoerder Roos' taak geen sinecure is. Het fotovliegtuig heeft een be zetting van drie man: de piloot; een man die hem assisteert bij de navigatie en een derde, die de ca mera richt. Via kopteleloons onder- houden de mannen in het foto- vhegtuig verbinding met elkaar. Uit Let cLaqLoeL van een Ulagenaar Weer in het gareel Geloof het nu maar gerust: het kost mU meer moeite dan U denkt, weer in het gareel van de dage lijkse dingen te komen. Ik moet iets in mij zelf overwinnen om over dingen te gaan schrijven, welke 2 weken geleden nog onze aandacht mochten vragen, maar aarbU je vandaag tot je zelf zegt: is dal nu allemaal de moeite wel waard? Is er niets belangry- kers. ernstigers, actuelers in zo een dagboek op te schrijven? Ja wel. Ik zou dag-in-dag-uit, weken lang de ons overkomen Nationale Ramp tot het onderwerp van mijn stukjes kunnen maken. Ik «eet heel zeker dat er ook rondom deze tragiek vragen, zéér ernstige vragen haar voren zullen komen, die klemmend de aandacht zullen gaan opeisen. Maar het leven gaat verder. Daar hebt U dat, bijna cynische, zinnetje: het leven gaat verder. ,het leven" dat zijn wij; dat s werk; óns huis; óns gezin; óns bestaan van alle-dag. De trams rijden gewoon. En in de café's worden om elf uur de kop jes koffie weer gedronken. En dat is goed. Dat moet. Het leven mag niet stremmen. En zo is ook een krant een plattegrond van het dagelykse leven, waarin nu een maal (gelukkig) niet alles samen loopt op die éne voorpagina en niet alles stremt op de grote kop pen met de ontstellende bet ichten. Het leven gaat verder. En de krant vraagt voor dat totale leven onze aandacht. Daarom heb ik in dit hoekje een andere taak. Daarom ga ik dan toch maar met dat wat er zo in het leven aan my voorbij gaat, verder, een beetje speels en 's een beetje ernstig en 's een beetje scherp en 's een beet je vrolijk, zoals het leven zelf, dat toch altijd weer naar alle kanten uitloopt. Hier een Marietje gebo ren; daar een jubileum en verder op een trouw-party. Hier een ver gadering en daar een benoeming en verderop een ontslag. Hier een loterij-bofje en daar een porte feuille verloren en verderop Het leven gaat verder!! Het i s geen cynisch zinnetje. Het is de heerlijke realiteit van het leven zélf. van ons-zelf en van de wereld. Het is de energie die nooit lamslaat; de kracht uit Hoger kracht: het is het vaste „morgen" dat op „vandaag" volgt; hel. is de polsslag van de Tijd Van de pas overleden dichter Marlinus Nyhoff herinner ik mjj deze regels uit een prachtig ge dicht: Het leven kan niet sterven. Zie naar de bloemen op een graf. Op 1 Januari jl. 584.434 inwoners Blijkens de cyfers van het Bu reau voor Statistiek en Voorlich ting bedroeg het aantal inwoners van Den Haag in September jl. 583.320 legen 577.725 in Septem ber 1951. (Op 1 Januari 1953 was het inwoneraantal van Den Haag 584.434). Van Januari tot en met Septem ber kwamen in totaal ter kennis van de politie 36.070 misdrijven, tegen 38.045 in dezelfde periode van 1951. Het totaal aantal alar meringen van de brandweer be droeg resp. 1435 en 1351. Het aan tal aansluitingen aan de telefoon aan het einde van de periode Jan. t.m. Sept. bedroeg 58.309 tegen 55.570 in dezelfde periode van 1951. In genoemde perioden vervoerde de H.T.M. op de stadslijnen (excl. abonnementen) resp. 71.428.830 en 73.094.155 passagiers. 6842 Verkeersongevallen vonden in onze stad plaats van Jan. t m. Sept. vorig jaar en 7300 van Jan. t.m. Sept. 1951. De netto-opbrengst van de Vermakelijkhedenbelastir.g over genoemde maanden in 1952 bedroeg 1.973.766 en in 1951 1.990.755. 55 JAAR GETROUWD Op 16 Februari a.s. is het echt paar L. Onink en A. Th. Omnk- Vermecr, wonende van Alphen- straat 44 te Voorburg, 55 jaar ge trouwd. Het interieur van een foto-vlieg tuig. Links de navigator, die aan de hand van de kaart nagaat of de juiste plaats bereikt is, rechis de cameraman

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3