MAM MINISTER ALGERA GAF BEELD VAN OORZAKEN VAN DE RAMP pm op m mui! Zevende lijst van slachtoffers watersnood HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 4 Op hel ogenblik in Den Haag 2806 evacue s Hulpverlening heeft op Gemeentebestuur overweldigende Onderhoud met wethouder v. d. Oever (Van een onzer verslaggevers) Het. leek ons van betekenis, nu het wel vaststaat, dat de evacua tie van de getroffenen in den lande tot een voorlopig einde is ge bracht, met de wethouder van So ciale Zaken, de heer C. H. P. \V. van den Oever, een gesprek te heb ben over de vraag, hoe de zorg voor de vluchtelingen hier verlopen is. Daarbij hadden wij tevens gele genheid, al die maatregelen te be spreken, welke de Gemeente in verband met de ramp getroffen heeft. De wethouder herinnerde aller eerst aan de direct geboden hulp van Gemeentewege en aan de voor bereidende maatregelen die ge troffen werden Zondag 1 Febr. in overleg met de Provinciale Com missaris voor Evacuatie om 4000 evacué's onder te brengen, zü het ook voor een belangrijk deel in massa-kwartieren. Bovendien heb ben op die eerste dag besprekingen plaats gehad met het Rode Kruis, om op zeer korte termijn een mas sa geldinzameling te doen houden, welke collecte zoals bekend Don derdag jl. plaats had. De evacuatie Na de meldingen in de volgen de dagen van duizenden te ver wachten evacué's is toen een beroep gedaan op de Haagse bur gerij, door een eenvoudige op roep per radiodistributie. En het resultaat is geweest een geweldig aantal adressen, een stroom van automobielen, hulp van padvin ders en van het Haags Contact van Vrouwenverenigingen, met als gevolg, dat de organisatie brj de komst van de eerste evacué's menselijkerwijs gesproken in or de was. Deze spontane hulp van particuliere zijde heeft op het Gemeentebestuur een overweldi gende indruk gemaakt, waarvan de burgemeester in de laatstge houden Raadsvergadering heeft getuigd. In het evacuatie-cen trum werd grote aandacht aan de materiële verzorging van de mensen geschonken. Dat de evacuatie van getroffe nen van minder omvang is gewor den dan aanvankelijk mocht wor den verwacht doet niets aan het vorenstaande af. „Voegt u aaar nu nog bij, dat een staf van mensen dagenlang bezig is geweest, de stroom van adressen voor opne ming van evacué's te verwerken, uitmondend in de mogelijkheid, bijna 25000 mensen op te nemen dan accentueert dit de spontaneï teit van de Haagse bevolking." Weldadige samenwerking Samenvattend constateerde de wethouder, dat er in de afgelopen tien dagen een volledige samen werking is geweest, een grote be reidheid tot het verlenen van me dewerking, zoals het beschikbaar indruk gemaakt stellen van materiaal en auto's, tussen diverse organisaties, de niet- georgamseerde burgerij en ge meentelijke ambtenaren, welke laatsten dag en nacht gewerkt heb ben en zich spontaan bereid heb ben verklaard, de hun voor over werk toekomende vergoeding af te staan aan het Nationaal Rampen fonds. De heer v. d. Oever deelde ten slotte nog mede, dat er in Den Haag I geen nieuwe evacué's meer ver wacht worden, maar dat er nog wel I aanmeldingen binnenkomen van personen uit de noodgebieden, die zelfstandig hebben kunnen zorgen voor transport naar en huisvesting bij familie in Den Haag. Tot en met gisteren waren 1131 gevallen met 2546 personen binnengekomen en vanmorgen bedroegen die cijfers respectievelijk 1234 en 2806. Het centrum voor goederenver strekking. da; ter voorziening in de eerste nood. aanvankelijk :n de Dierentuin was gevestigd, is thans feliquideerd. Voor de nazorg us voor verstrekking van goede ren aan evacué's, die reeds onder dak hebben gevonden zijn thans depóts gevestigd in het Esso-ge- bouw, het Koninklijk Paleis en Lange Voorhout 16. Deze nazorg is in handen van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Belangen, wel ke Dienst een open oog heeft voor de noden der mensen. „Ontwikkeling van het onderwijs in Engeland" Lezing voor het Genootschap NederlandEngeland Gisteravond heeft de heer L. Warwick James, hoofdonderwijzer van een gemengde school te Lon den, op uitnodiging van het Ge nootschap NederlandEngeland in Pulchri Studio een lezing gehouden over: „De ontwikkeling van het onderwijs in Engeland". De heer Warwick James gaf eerst een geschiedkundig overzicht van de ontwikkeling van het En gelse onderwijs, de scholen voor de Renaissance, de oprichting van de grammar schools tijdens het be wind van Hendrik VIII, de activi teiten van John Milton en Thomas Arnold en het leggen van een basis voor georganiseerd elementair on derwijs in de tweede helft van de negentiende eeuw. De Butler Act uit 1944 heeft een nieuw stadium in de ontwikkeling van het gecompliceerde Engelse onderwijswezen aangekondigd. De openbare scholen zijn volgens deze wet verdeeld in primary schools (kinderen tot 11 jaar), secondary schools (kinderen van 11 tot 15 of 16 jaar) en een groep inrichtingen van voortgezet onderwys, waartoe behoren de grammar schools (Eton, Harrow en Winchester) en de technical schools, waar men zich speciaal heeft ingesteld op het onderwijs in exacte wetenschappen en technische leervakken. KERKNIEUWS Polyphenielcliloriclc (plastic) buizen voor electrische leidingen Demonstratie voor Haagse installateurs Ruim 40 door het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf erkende instal lateurs waren Maandag in de cantine van dit bedrijf bijeen ge komen, om daar kennis te maken en te leren omgaan met een totaal nieuw soort buizen voor electri sche leidingen. Een Nederl. fabriek is er na jaren van proefnemingen in geslaagd uit een soort plastic de stof die men gebruikt is „poly- phenielchloride' buizen te ma ken. welke voor toepassing van electriciteit, ja zelfs waterleiding en wellicht in de toekomst ook gas, uitstekend te gebruiken zijn. Het nieuwe product, dat momenteel nog nergens anders op de wereld ver vaardigd wordt, kreeg het Kema- keuringsteken. Na een kort inlei dend woord van ing. B J. v. d. Stichel, van het G E Bwerd uit eengezet aan de installateurs, dat de nieuwe buizen, die in ieder ge wenst formaat gemaakt worden, 100 pCt. veilig zijn en een zgn. doorslagspanning van 50.000 volt hebben. De buizen zijn verder niet corrosief, d.w.z., zij kunnen niet roesten. Door lichte verhitting kun nen zij in alle gewenste richtingen en vormen gebogen worden. Medegedeeld werd verder, dat in ons land reeds 3^è mil- lioen nieter van deze nieuwe soort buis in gebruik is. Alle nieuwe electri che leidingen in het Huls ten Bosch en de Ge vangenpoort zijn reeds van deze substantie on ook in enkele labora toria hier ter stede zijn plastic bui zen aangebracht. Na deze uiteenzetting kregen de Haagse installateurs les van enige instructeurs hoe zij dit materiaal moeten verwerken De gehele cur sus duurde 3. uur. Er zullen in Den Haag nog meer van deze cursu sen volgen, alsook elders in ons land. met medewerking van vele electri. citeitsbedrijven. Rampenconcert Haags Kamerkoor Het Haags Kamerkoor o.l.v. Cor Backers heeft gisteravond in de Remonstrantse Kerk aan de Laan een concert gegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Be halve het koor werkten aan dit concert mede Simon Admiraal, orgel en een klein strijkorkest. Als solisten traden op Henk Emmink, tenor, Joop van den Anciel, bari ton, Wim Eibers, bas, Willy van Beek, sopraan en Rijkje Wolles- winkel, alt. Uitgevoerd werden o.a. werken van Michaël Haydn, Bach en Mozart. „Zwei Biblische Scenen" van Heinrieh Schïitz vormden wel de hoofdschotel van dit fraaie con cert, dat jammer genoeg zich niet in een overmatige belangstelling mocht verheugen. VORDERING VAN LAND TE NOOTDORP Voor uitbreiding van Ypenburg Op een vergadering, welke gis teravond te Nooddorp is gehouden is bekend geworden, dat die land bouwers en veehouders in deze ge meente. die land zullen verliezen in verband met de uitbreiding van het vliegveld Ypenburg, Zaterdag jl. een aangetekende brief ontvin gen. waarin stond, dat hun land per 1 Maart a.s. gevorderd zou wor den voor de uitbreiding. Bezwaar schriften zouden zij kunnen indie nen tot uiterlijk 21 Februari a.s. Dit betekent, zo werd op de bijeen komst onderstreept, dat de betrok kenen binnen 14 dagen van hun eigendom beroofd zullen zijn Van vele kanten kwam critiek los op deze beslissing. Vooral de beslissing dat de ge troffen boeren alleen financiële te gemoetkoming en schadeloosstel ling zal worden uitgekeerd, en niet in aanmerking kunnen komen voor landerijen in de nieuwe polders. Op voorstel van de burgemeester werd besloten een commissie ter plaatse in te stellen, welke zich zal belas ten met de individuele bezwaar schriften. om deze bij de bevoegde instanties in te dienen. FAILLISSEMENTEN Blijkens opgave door Van der Graaf en Co's Bureau voor den Han del N V. zijn uitgesproken de fail lissementen van P H. Reedijk. Lijs terbesplein 2 alhier; P. M. A. Schnei der. Kempstraat 68 alhier; J. P. van der Burg. Juliana van Stolberglaan 454 alhier; G. van der Voort, melk rijder, Kerklaan 04 te Rijswijk: J, J. de Jager, rijwielhandelaar, v. Arem- bergelaan 84. Voorburg: J. A. Hierck. kantoorbediende, Hardenbroekstraat 56 alhier: C. M. Mertens, handelaar in zuivelwaren, Fronemanstraat 6 alhier; M. F. Vloemans, schoenenwin- kelier, Thomsonplein 19 alhier: C. J. Homan, handelende in agenturen en commissiehandel, im- en exporteur van plasticartikelen. Deventersestraat 50 alhier. Opgeheven het faillissement van P. van Lith. Voorburg, wegens ge brek aan actief. JAARFEEST SCHOENMAKERS PATROONS UITGESTELD Het Jaarfeest van de Ned. Bond van Schoenmakerspatroons, afde ling Den Haag. dat Zaterdag 14 Februari in de Houtrusthal zou worden gehouden is uitgesteld to'- ApriL AdvertentieJ Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem ineer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Individuele en gemeen schappelijke opvoeding Causerie van prof. dr. R. Casimir Grote belangstelling bestond gis teravond voor de bijeenkomst voor ouders van leerlingen van de Prin ses Wilhelminaschool A, welke ge houden werd in de aula van de Dalton H.B.S. De Rüksinspecteur voor het L.O., de heer J. G. F. Altenpost, en de Gemeentelijk Inspectrice voor het onderwijs, mej. T. Langeraap, woonden de avond bij. Na een overzicht over de activiteiten van de school, dat door het hoofd der school, de heer W. A. Steen bergen werd gegeven, werd het bestuur van de oudercommissie uitgebreid tot negen personen in verband met de grote stijging van het aantal leerlingen. Op uitnodiging van de ouder commissie hield vervolgens prof. dr. R. Casimir. oud-hoogleraar in de paedagogiek aan de Leidse Uni versiteit, een voordracht over: de verhouding tussen individuele en temeenschappelïike opvoeding, preker gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling van de paedagogïsche gedachte, waarvan Rousseau eigenlijk reeds de grondlegger was. In de 19e eeuw werd geëxperimenteerd met de ge dragingen van de mens. waardoor men tot de tegenwoordige paeda- gogische ideeën is gekomen. Voor al de relatie tussen het individu en de gemeenschap komt hierin tot uiting. De opvoeder heeft rekening te houden met het individu, maar naarnaast is er de gemeenschap, de maatschappij, welke haar regels stelt, waarop het kind moet wor den voorbereid. Zowel thuis als op school zal het kind dus reeds moe ten kennis maken met de regel maat. Voor alles moet echter bü de opvoeder de liefde op de voor grond staan, zo besloot prof. Ca simir zijn voordracht. Tweede Kamer Weersomstandigheden niet abnormaal Generale Synode stelt Watersnood-commissie in Het Moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft gis teren in overlég met de vertegenwoor digers van de bij de hulpverlening en herstel betrokken organen van bij stand, een watersnoodcommissie in gesteld. Deze commissie is onderverdeeld In zes commissariaten, en wel voor: het pastoraat onder de geëvacueerden: de diaconale zorg aan de geèvacueer- den. thans en na hun terugkeer: de zorg voor de inkomsten van hen, die in nood- en evacuatiegebieden in dienst der kerk werkzaam zijn; voor het her stel van het financiële leven der ge troffen gemeenten en de zorg voor het herstel van de registers van de ker kelijke stand: voor herstel van de ge bouwen (kerken, pastorieën etc.) de inboedels van predikanten en volledig in het pastoraat werkzamen en voor de kerkelijke archieven. Elk commissariaat staat onder lei ding van een deskundig commissaris. De leiding der watersnoodcommissie berust bij de secretaris-generaal en de secretaris voor algemene zaken der Ned. Herv. Kerk. De watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk besloot om de door bui tenlandse kerken verleende hulp te besteden in overleg met de in het landelijk interkerkelijk Bureau Nood voorziening samenwerkende kerken. BENOEMING PATER S. JANSSEN O.F.M. is benoemd Pater S. Janssen O F.M., thans kapelaan van de parochie van de H Bonaventura te Woerden, waar hij sedert 1947 werkzaam is. Pater Janssen heeft zich met name als gees telijk adviseur van de politieke en 1 sociale beweging te Woerden zeer ge- zien gemaakt en in 1950 onder grote belangstelling zijn zilveren klooster- feest gevierd. GEREK. GEMEENTEN In het Deense dagblad Ber- lingske Tidendevonden wij bij gaande tekening, welke ons aar dig genoeg lijkt om over te nemen. Het bijschrift luidt: „Ge lukkig kon ik mijn vrouw nog net bijtijds terugroepen, want ze had één pak te veel genomen voor de inzameling"! Zoals te begrijpen ïs, bestond voor het debat in de Tweede Kamer over de Reèeringsnota in zake de watersnood zeer veel publieke belangstelling. Ook rond de ministerstafel was het druk. Niet minder dan 11 ministers hadden daar plaats genomen om het debat bü te wonen. Rede minister Algera Na de rede van minister-presi dent Drees (zie pagina 1) was het woord aan minister J. Algera. Deze gaf allereerst een beeld van de ramp en van de oorzaken van dit natuurgebeuren. Hü schetste de meteorologische omstandig heden. welke niet abnormaal wa ren in deze tüd van het jaar. Spreker behandelde daarna het waarschuwingssysteem van het K.N.M.I. en gaf een overzicht van de ontwikkeling van de depressie in de nacht van 31 Januari. Er bestond al een vermoeden van flink hoog water. De betrokken gebieden werden gewaarschuwd en Zaterdagavond werden nieuwe waarschuwingen gegeven voor zeer zware storm. Bovendien werd voor gevaarlijk hoog water gewaarschuwd in bepaalde gebie den. De wateropzet uit de Noord zee was dermate groot, dat van een vloedgolf kon worden gespro ken. De getij-beweging werd door deze vloedgolf overtroffen. Voor de Nederlandse kust werd de op zet ontzettend groot. Doch de kracht der storm bleef beneden die van de zware storm van 1921. De opstuwing duurde 24 a 36 uren en daarbij kwam. dat de grootste windkracht optrad bü het spring- tü en het tijdstip van hoog water. Spr. ging daarna in op de finan- siering van het d'ijk-onderhoud. Deze zaken lopen over de water schappen en zqn niet op de Rü'ks- begroting te vinden. De kustver dediging heeft steeds de volle aan dacht der Regering gehad. De hoogte der dijken wordt bepaald door een criterium. Iedere over stroming kan evenwel niet wor den voorkomen. Kan een mens ieder risico uitschakelen? Spr. ge looft van niet. Doch wü moeten trachten zoveel mogelük gevaar te voorkomen.De maatstaf is geweest de hoogst bekende waterstand, doch dit element blijft onzeker, zo als nu het geval bleek. Moeten we ons nu op deze stormramp vast-1 leggen? Maar ook hier hebben zich nog gunstige factoren voorgedaan! Het was bekend, dat de dqken tegen een storm als deze niet be stand waren. Doch zo'n storm komt uiterst zelden voor. In 1939 werd een commissie ingesteld om zich te beraden over de dükhoog- ten in het gebied der beneden rivieren. In 1940 concludeerde deze commissie tot verhoging der dük- kruinen en tot andere maatrege len, zoals het sluiten der 3 zee gaten. De nieuwe criteria (door de com missie opgesteld) zün in de nieuwe werken toegepast. En deze hebben (zoals de tunnel te Rotterdam en de Afsluitdyk» het gehouden. Tussen Rijkswaterstaat en de provinciale diensten heelt over het algemeen een uitstekende samen werking in de rampdagen bestaan. Aan de binnendijken van de wa terschappen zal zeker meer zorg moeten worden besteed dan. tot dusver het geval was. Te 's-Gravenzande was de toe stand niet zo gevaarlijk, als som mige sprekers het hebben voorge steld. Over het gevaar di-r bunkers hebben spr. nooit berichten bereikt. De minister deelde mede, dat er in de toekomst op ruimere schaal gealarmeerd zal worden en dat als overbruggingsmaatregel aanleg van terpen in overweging kan worden genomen. Er zal een beroep worden ge daan op topdeskundigen op water staatsgebied, buiten de ambtelijke sfeer, om mede te werken aan de oplossing van de huidige proble men. (De vergadering duurt voort) Werkloosheid in Januari DU W-arbeiders géén werklozen Met ingang van 1 Januari 1953 zullen personen, werkzaam op een DUW-object, niet langer als werk loos worden beschouwd, hoewel z'ij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven te wor den ingeschakeld, kunnen zij so ciaal-economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, om dat zü volwaardige arbeid verrich ten tegen vrijwel normale arbeids voorwaarden, zo meent het minis terie van Sociale Zaken. Tengevolge van de watersnood staan geen cijfers ter beschikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. In onderstaande cijfers van 1952 voor de provincies Zuid-Holland en Nd.- Brabant zijn deze gewesten even eens buiten beschouwing gebleven om aldus vergelyking mogelük te maken. Eind Januari stonden bü de Ar- beidsbureaux (met uitzondering van de bovengenoemde) 117.005 geheel werkloze mannen ge registreerd tegen 116.368 op 31 De cember 1952. Wanneer men aan neemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied verhoudingsgewüs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141,000 eind December. Daarenbo ven waren in geheel Nederland ca. 27.000" personen geregistreerd, die werkzaam waren op een der objecten van de Rüksdienst uitvoe ring werken tegen ca. 25.000 eind December. Het aantal aanvragen voor man nelijk personeel steeg in Januari van 6885 tot 9127. Het aantal als werkloos geregis- t reerde vrouwen steeg van 8336 tot 8903. De vraag naar vrou welijk personeel steeg van 10.175 tot 12.195. Huidaandoeningen hij honden Lezing voor de Kynologenclul) „De Hofstad" Voor leden van de Kynologen- club „De Hofstad" hield de heer A. C. W. Veldhuizen, dierenarts, Maandag in een der zalen van res taurant Bagatelle een lezing over huidaandoeningen bü honden. Spr. begon met. er op te wijzen dat dit voor de dierenarts een uiterst moeilijk onderwerp is; er is nog weinig onderzoekingswerk ver richt. Bovendien onderschat men veelal de ernst van de huidziekten. Als de bloedsomloop goed is zal meestal de huid er ook goed uit zien. Een stoornis in de bloedsom loop leidt tot een huidaandoening. Ook het onregelmatig wisselen van de haren leidt soms tot huidaan doeningen. Om de huid weer tot goed funclionneren te brengen moet men de hond trimmen. Be halve de uitwendige oorzaken van huidaandoeningen, zoals verbran ding, noemde spreker een drietal groepen van huidaandoeningen huidjeuk, haaruitval en exceem. Verder zün er dan nog huidaandoe ningen veroorzaakt door parasieten en door gezwellen en wonden. Het bleek uit het vervolg van het betoog van de heer Veldhuizen dat de endogene huidaandoeningen zeer moeilijk t.e bestrüden zün. Zo als hij het. uitdrukte was er bü de bestxüding. die succes opleverde, meer sprake van geluk dan van wüsheid. Een van de vele oorza ken is overgevoeligheid. Anderen, zoals fouten in de bloedsomloop, gebrek aan bepaalde mineralen, hormonen of vitaminen zün zeer moeilük te bestrüden. Parasieten zün natuurlük veel eenvoudiger te bestrüden. AFSCHEID BIJ HET GAS BEDRIJF In de fabriek van het Gemeente- lÜk Gasbedrijf heeft het personeel vanmorgen afscheid genomen van twee collega's die met pensioen gaan. De ploegbaas-gasstoker W. Lindhout, die 42 jaar aan het gas bedrijf was verbpnden en de onder baas A. W. Schouw werden door de directeur, ir. E. H. Berkhuüsen toegesproken. Beiden ontvingen de bronzen legpenning van de ge meente. De heer Lindhout werd onderschelden met de ere-medaille in brons van de Orde van Oranje- Nassau. Chefs van de afdelingen en col lega's hebben de heren Lindhout en Schouw nadien nog toegesproken. De architect Hedlund, een ver tegenwoordiger van het Noorse ministerie van Woningbouw, zal morgen in ons land komen om van de autoriteiten hier te vernemen, welke huizentypen men wenst. Zowel op het. ministerie van Bui tenlandse Zaken als op de Noorse Legatie was over het aantal aan geboden huizen nog niets bekend. (Adver tenue J Hel Rode Kruis kreeg ambulance-auto ten gesckenke Ook de Mercedes-Benz fabrieken in Duitsland hebben iets willen doen ter leniging van de waters noodramp. Zü stelden het Ned. Roode Kruis te Den Haag voor de keus een ambulance-auto of een tractor. Natuurlük viel de keus op de ambulance-auto. Di rect word een wagen afgezonden, doch deze reed bij Bochum tijdens een sneeuwstorm tegen een boom en werd totaal verwoest. Van middag echter reed een tweede ambulance-auto voor hij het hoofdkantoor van het Rode Kruis aan de Prinsessegracht. De heer R. Hollman, vertegenwoordiger in Nederland der genoemde fabrie ken, bood de auto aan aan jhr, G. M. Verspyck, directeur van het Ned. Roode Kruis, door hom de contactsleutel van de wagen te overhandigen. De ambulance-auto. welke ge heel verwarmd kan worden is ge schikt voor het vervoer van twee patiënten en een begeleider. Uit een van de twee brancards kunnen, indien nodig, twee stoel tjes gemaakt worden voor zittende patiënten. De wagen zal zo spoedig mogelijk ingeschakeld worden voor het hulpverlemngswerk. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, X heesheid of gezwollenheid de snelwerkende ,\V ;XVy, AKKEP.'S V.S.-, missie naar Bcnelu VERENIGING VAN LERAREN VOOR PRAKTIJKEXAMENS Op 7 Februari jl. is, tüdens een büeenkomst hier ter slede, door een aantal leraren besloten tot de oprichting van een landelijke Ver eniging van Leraren voor Praktük- examens (VLP) in handelscorres pondentie Nederlands en moderne talen, boekhouding, stenografie, machineschrijven, enz. Het doel van deze vereniging is o.a. de prak- Ujkexamens op meer practische grondslag af te nemen. Met ingang van Juni a.s. zullen de examens van deze vereniging in tal van plaatsen in Nederland halfjaarlgks worden gehouden. Het voorlopig secretariaat is gevestigd: Valken- boslaan 230. Het Bureau voor de Wederzüdse Beveiliging heeft gisteren de sa menstelling bekend gemaakt van de commissies, die binnenkort een onderzoek zullen instellen naar de doelmatigheid van de M.S A.-pro gramma's, welke thans in Europa en het Verre Oosten ten uitvoer worden gelegd. De commissies zün vooral ge ïnteresseerd in de omvang en het economische en militaire aspect van het M.S.A.-programma en in de efficiency van de organisatie en het daarbij betrokken personeel. De commissie, die Nederland en België als terrein van onderzoek kreeg toegewezen, is als volgt samengesteld: voorzitter: Paul Boole McKee, president-directeur van de Pacific Power and Licht Comp. in Portland, Oregon. T.eden: William T. Hamilton van de Ebas- co Services Incorporated uit New York, vice-admiraal B. D. Monroe Kelly uit Virginia Beach (Virgi nia). Hubert J. Soher, een eco noom uit San Francisco. Edgar Smith van dc firma Edgar W. Smith and Sons in Portland, Ore gon, en Russell L. Wardburg, vice- president. van de Quaranty Trust Company in New York. Voor de Haagse afdeling van de Veren. Nederlands Fabrikaat zal ir. H. W. Mauser op Vrijdagavond 20 Fcbr. in de aula van het Ned. Ly ceum in de Willemstraat een lezing houder, over „Delfts aardewerk, oud cn nieuw". LAATSTE BERICHTEN 100 Prefab-huizen uit Noorwegen Volgens „Arbeiderbladet", het orgaan van de Noorse regerings partij. overweegt het Noorse minis- sterïe voor Stedelijke Aangelegen heden 100 geprefabriceerde wo ningen naar de door de waters nood getroffen gebieden in Neder land te zenden. liet geschenk heeft volgens het blad een waarde één a twee mïllïoen gulden. KUNST Het concert, dat hedenavond door het Concertgebouworkest en hot Amsterdamse Toonkunstkoor ten bate van het Nationaal Ram penfonds wordt gegeven, zal door de VARA rechtstreeks worden Uitge zonden Ook tie gebruikelijke vergoe ding voor het uitzendrecht rol aan het Rampenfonds ten goede komen. VERENIGINGEN „DE NATUURVRIEND™ De Aquariumvereniging ..De Natuur vriend" meid clczer dagen hnar jaar vergadering. Besproken werd hoe hulp en bijstand verleend zou kunnen wor den aan aquariuinvereuigingen in het rampgebied. Begrijpelijkerwijs zullen de getroffenen thans niet aan hun Del - nebberijen denken. Voorgesteld werd daarom om eerst over enkele maan den contact met de desbetreffende ver enigingen aldaar op te nemen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Een viertal leden, dte tien jaar lid van de vereniging ZÜ". ontvin. gen een insigne. GRANDIOSO NAAR WUPFERTAL De Nieuwe Haagse Accordeon Vereniging „Grandloso" Is uitgeno digd deel to nemen aan het Inter nationaal Volksconcert op 6, 7 en S Juni a.s. te Wuppertal (Duits land). Aan dit concert, dat door de Duitse radio-omroep zal worden uitgezonden, werken mede 200 zan gers en zangeressen en het Wupper- tal Mandoline-orkest, bestaande uit 80 personen. I)e Jcugd-Fllm- en Toneelgroep „De Telex" organiseert Vrijdag 13 Febru ari een cabaretavond in de zaal „Mo dem", v. Ostadestraat 312. BIJ de bestuursverkiezing van het Vrouwenkoor ..Espressivo" werd het bestuur als volgt samengesteld: mevr, v d Engelv. d. Touw. voorz.; mevr. G. Zwikker de Roo.' Damasslr, 178, se cretaresse; mevr. Mansveld, penningm mevr v d. Rest. muziekcomm.; mevr. v. Schelt, alg. adj. UIT DE OMSTREKEN Haarlemmer verduisterde f 15.000.- IVaar België gévlucht Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoor digers. een 35-jarlge gehuwde Haarlemmer, voor een bedrag van ruim 15.000 benadeeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag jl. en men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uit gekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hü om clementie voor zün misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aangetroffen. De politie heeft, aan- wü'zingen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de verduisteringen zich over 5 jaar uitstrekken. Bij beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is mej mr J Sohn, te rekenen van 1 Ja nuari 1952 benoemd tot hoofd commies in tijdelijke dienst bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. FIJNAART Driesprong, Teuntje, laatste adres: D 182. HALSTEREN Van Osta Petronella, geb. 11-4- 01; Pauius, Cornelia, geb. 23-7-36; Raats, Johannes, geb. 24-3-20; Roks Maria Elisabeth Petronella, geb. 25-11-34; Ra^its, Johanna Maria, geb. 4-7-09; Langenberg, Adriana, geb. 29-9-19. HOEK (Z.) Aanvulling op le lijst dd 4-2-53 Smallegang, Pieternella Janneke, 5eb. 19-8-52 te Hoek, dochter van an Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet, laatste adres. A 19. KAPELLE (Z.) Nüsse, Adriana, geb. 22-6-39, KLUNDERT Blommers, Johannes Adrianus, geb. 19-12-00, laatste adres: Kru- gerstraat 6. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: To- rendük; wed. P. de Looff, iaatste adres: Torendük; NüsseBolle, Cornelia, ongev. 31 j., laatste adr. Torendjjk; Schrier, Wilhelmina,- ongehuwd. MEDDELHARXIS Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Mid- delharnis, laatste adres: Voor straat 51; Troost, Jacob, geb.: 12. 10.30 te Sommelsdük, laatste adres Van Pallandtspolder: Troost, Job, geb. 9.8,35 te Molissant, laatste adres: Van Pallandtspolder 1; Vis, Adriane, geb. 5.3.43 te Middelhar- nis, dochter van Leendert Vis (overleden) en Trüntje Arendje Buth, laatste adres: Oostvoorgors 39. NIEUWERKERK Stoutjesdük, Johannes, geb. 1.3. 77; Krabbe, Cornelia, geb. 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdük Kik, Adrianus. geb. 5.6.46; Kik, Loosduinen ERNSTIGE AANRIJDING Nabij de Seheveningse haven wer den twee voetgangers de 62-Jartge ber Jac. v. cl. Bunt, uit de Wilhel- minaslraat (L.) en de 27-Jarige B. F. Postma uit de Rubensstraat (L.), ter wijl zij aan de rechterzijde van de weg liepen door een personenauto aangere den. De heer v. d. B, is met zware inwendige kneuzingen in het Bronovo- ztekenhuis opgchomen. De heer P. werd slechts licht gewond en kon na onderzoek huiswaarts keren. De toe stand van dc heer Bunt Is zorgwek kend. Voorburg SCHIMMENSPF.LERS IN HET HUYGENS LYCEUM De. Haagse Schimmenspelers o.l.v. Krar.'s ter G.jst gaven gisteravond in het Vocrburgse Huygens Lyceum een voorstelling ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Hedenavond geven zij een herhaling. Na het openingswoord var. de rec tor van het lyceum, <ir. P P. A. Eernstman gaf de heer ter Gast eerst een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het schimmenspel in de loop der eeuwen en in de ver schillende landen. Vervolgens werd de Beatrijs-le go mie vertoond, op uitstekende wijze voorgedragen dno,- mej Conny Job- sen op tekst van ör, P. C. Bouten*; aar. de vleugel werd zij zeer verdien sten ik ter zi;de gestaan door de heer H. Zur Mühlen. De décors waren zeer kunstzinnig. Na de pauze droeg de heer J. Karei twee gedichten voor van Clara Eg- gink. die zij tijdens de oorlog schreef, nl. „De dodenmars" (het bombarde ment van Rotterdam in 1940) en ..Alexander" (Adolf Hitler?). Tenslotte werden de „Zwerftochten van Odysseus" vertoond op een com positie van Will. G. Gilbert. Dr. Eemstman verzorgde de muzi kale begeleiding. Aan het eind van de avor.d dankte de rcctor alle medewer kenden voor huu spel. VIJF JAAR „AMATEUR COMEDIE" „De Amateur Comedlc" liceft haar eerste lustrum met grote luister ge vierd. In het Forum te Voorburg voer de zij ..De Vreemde Bezoeker" van Alberto Cassela op. De vreemde be zoeker in dit stuk is de dood. die drie dagen met vneantie gaat. Gedurende die drie dagen sterft er nu-mand, inte gendeel het leven lijkt dubbel krach tig. De dood wil in die drie dagen te weten komen waarom de mens zo aan het leven hecht. Aan het eind van die vaeantie komt hij tot de slotsom dat het antwoord de liefde is. Hij wil deze liefde ook ervaren, maar dun onverbrekelijk cn zich voortzettend tot ra de eeuwigheid, Ton Verzijl als de hertog maakte aanvankelijk een onnatuurlijke indruk, Later echter leefde hij zich volkomen ijl zün rol in. De ster was Herman Flaton als Prins Sirki de Vltalba Alexandri. alias de dood. Hij wist zelfs in zijn meest ..menselijke ogenblikken" zijn bovenmenselijkheid steeds even te laten doorklinken. Van de overige spelers vielen vooral op Joon v. d. Meulën als baron Cae- sarca Truce Duyvestein als Grazia en Dory Lance'-—de Mol als Alda. doch de anderen waren nauwelijks minder. De regie was in handen van de heer P. v. d. Valk. Na afloop van de voorst- Hing sprak de burgemeester van Voorburg dr. J W. Note'ooorn de spelers en in h-1 bijzonder Herman Flaton. de regis seur van de Amateur Comcdie toe. Na hem werd liet woord gevoerd door mr. L. A. J. M. Jonkergouw en pas toor J. B. M. Timp. die regisseur en spelers complimenteerden. De C.J.M.V. „Immanuel" wil de evacué's m Voorburg in de gelegen heid stellen, eens per weck in eigen sfeer het onderlinge contact «e her stellen en te onderhouden. Vrijdag a.s komt men voor het eerst met dit doel de* avonds in de Fjord bijeen. Het Is dc bedoeling, de bijeenkomsten verder iedere Zaterdagavond te doen plaats hebben. Jan Jacobus, geb. 8.6.49; Kik, Jo- zina Cornelia, geb. 8.7.52; De Jonge, Jannetje, geb. 4.10.94, echt genote van Jan <ie Bil; De Reus, Neeltje. geb. 10.3.13, echtgenote van Adriaan Stoutjesdük: Goud zwaard. Willy, geb. 17.2.40, doch ter van Neeltje de Reus; Kooi man, Leentje, ongeveer 8 jaar, zoon van J, H. Kooüman, laatste adres: Ooststraat; Puit-Overbee- ke, Adriana, laatste adres. Oost straat 185. NIEUW-VOSSEMEER: Meesters. Maria Johanna, geb. 10.7.11. OUWERKERK: Wed. van Jan Slager; Koopman, Marina, 50 a 55 jaar, echtgenote van C. Westenbrugge, laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH: Kriger. Maatje. geb. 22D.72, Nijsse, Jan, geb. 14.3.34. STAVENISSE: Geluk, Johanna, geb. 5.3.29 te Sta- venisse, dochter van Jan Geluk en Pieternella Smits, laatste adres; Buurtseweg B 60; Quist, Anthonetta Pieternella, geh. 6.1.92 te Stavenis- se, echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat A 303; Wesdorp. Helena, geb 7.9.89 te Sta- venisse. echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres: Kerk. straat A 363. WILLEMSTAD Bos, Anna. geb.: 6-3-74 te Wil lemstad, weduwe van D. Punt, laatste adres: Helsendük C 1; Bos, Arie Balten, geb.: 17-12-81 te Wil lemstad, laatste adres: Helsendijk C 1. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze dag in Wassenaar 1 23.665 56 opge- vcrlieslüst worden verzameld, niet bracht. In dc drie R K. kerken be de volledige garantie geven voor droeg de opbrengst 12.213.56, in de iv(.,j,1= drie Hervormde kerken i 5.629,70. m de betrouw baarheid. Het is dus (lc lWfie Gei(, kc.ll(Cn i 510212 cn m mogelük, dat een enkele wijziging c!e kerlc van cle Ned. protestantenbond achteraf nood/.akelük zal blüken. I 720.I8. Wi De kérkcollecten

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3