n WW, Eenheid van ons vo Ik vom in Kamer weerspiegeling Getroffen streken vormen 11,1 van Nederland ja. ^"9' merilzaans enthousiasme A voor hulp aan Nederland HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 3 WATERSNOOD-DEBAT IN TWEEDE KAMER Snelle en royale uilkering van schade nodig De tendenz van alle redevoeringen in de Tweede Kamer over de watersnood-ramp was: snelle hulp en royale hulp, royaler dan volgens de Oorlogsschaderegeling en met minder amb tenarij. Men was het er over eens, dat er fouten zijn gemaakt bij de hulpverlening. Er werden zeer ernstige vragen gesteld over de deugdelijkheid van onze waterkering, over de om lijning van de taak van het Rampenfonds, over gebrek aan samenwerking bij de polders en waterschappen, en over falende alarmeringssystemen. Er was veel lof voor de red ders en alle sprekers uitten hun deelneming met de slacht offers van de ramp. Dit was geen politiek debat, doch een demonstratie van de eenheid, welke in de achter ons liggen de dagen aan de dag is getreden. Alleen de communisten meenden zich hier buiten te moeten stellen. Hun critiek ging de grenzen van billijkheid te buiten. Klemmende vragen Na een onderbreking van ruim twee uren, teneinde de Kamerle den in de gelegenheid te stellen de nota inzake de Watersnoodramp te bestuderen, is de Tweede Ka mer gistermiddag om half vier be gonnen met het. debat: over deze nota. Achter de Regeringstafel was een drietal kaarten van het ramp gebied opgesteld. Met de minister president dr. W. Drees waren aan wezig de ministers Beel. Algera, Staf. Mansholt. Luns. Cals, Suur- hoff. Van Thiel en Zijlstra. De eerste spieker was mr. Bur ger (P.v.d.A). Hij sprak zijn vol doening uit over het medeleven van de zijde van Regering en Ko ninklijk Huis bij deze ramp. Onze aanvankelijke vage voorstelling van de ramp liet een parlementair debat op korte termijn niet toe. Ook thans hebben wij nog geen de finitief overzicht. Het gaat er nu om constructieve gestes te doen, om te redden en om te zorgen. Hel gaat thans om opbouwende critiek Een speciale Kamercommissie lijkt spr. daarom gewenst. Dank bracht spr. aan de militaire autoriteiten voor haar krachtdadig optreden. Hulde bracht spr. aan alle militai ren. van hoog tot laag. voor hun inzet. De veerkracht was uitne mend. De offerbereidheid was uitermate groot. Het herstel van dijken dient gericht te zjjn op zo spoedig mogelijke beveiliging voor komende voorjaarsstormen. Wa terstaat moet zo ruim mogelijke armslag krijgen. Hulde bracht spr. ook aan het werk van het Depar tement van Waterstaat. Evenwel blijft de roep: hoe kunnen wij dit alles voorkomen? Afsluiting der zeegaten? Niemand weet hoe het effect hiervan op andere delen van de kust zal zijn. Afgezien nog of het technisch uitvoerbaar zal zijn. Een breed samengestelde techni sche commissie zou wellicht zijn toe te zeggen. Sprekende over de toestand der dijken, stelde spr. zich op het standpunt, dat de Waterstaatswet geving moet worden herzien. Het alarmsysteem heeft niet bevredigend gewerkt. De maat schappelijke zorg voor de slacht offers zal als eerste zorg moe ten worden beschouwd. Waar om moeten deze slachtoffers onder de regeling voor oorlogsslachtof fers vallen? Waarom is Soc. Zaken niet ingeschakeld? Hoe staat het met onze aardappel-positie en met het verlies aan vee? Wat zullen de fiscale gevolgen zijn van deze ramp? Het Ned. volk zal als geheel de lasten moeten dragen. De tegemoetkoming zal royaler moeten zijn dan die voor oorlogsslachtoffers. De economi sche motieven domineren, volgens spr.. wel erg sterk in de hulpver lening van overheidswege. Wat de vergoeding van huisraad betreft, zou spr. een duidelijk geluid van de Regering willen horen. Het Rampenfonds mag niet in de plaats i treden van de elementaire plichten I van de Staat. Speciaal wil spr. wij- zen op de psychische gevolgen van j deze ramp. Zij zijn niet te onder- i schatten. In deze situatie moeten wij zelf de hand aan de ploeg slaan en mogen wij niet vertrouwen op vreemde hulp. De Regering zorge dat het particulier initiatief in goe de banen wordt geleid. De hulpverlening De heer v. d. Heuvel (K.V.P.) herdacht allereerst de slachtoffers van de ramp. daarbij wijzende op het medeleven van alle zijden be toond. De leden van het Kon. Huis gaven hier het voorbeeld. Is de huidige positie van onze waterkering nog wel voldoende, vroeg spreker zich af. Dit pro bleem zal moeten worden bestu deerd en op korte termijn dienen maatregelen te worden beraamd. Nadere gedetailleerde overzich ten ter oriëntatie van de Kamer, achtte de heer v. d. Heuvel nood zakelijk. Decentralisatie van de hulpverlening bij rampen is een eerste eis gebleken. Immers de meeste slachtoffers vielen op de eerste dag. Nauwe samenwerking tussen Rijkswaterstaat en waterschappen zal bij het herstelwerk nodig zijn. .Sprekende over de evacuatie, zeide de heer v. d. Heuvel, dat concentra tie in kampen moet worden voor komen. In gezinsverband dienen de mensen te worden ondergebracht. Het driemanschap waar geheel Nederland thans naar kijkt in verband met herstel van de watersnoodschade. V.l.n.r.: Ir. C. in 't Veld (hoofdingenieur en directeur van Rijkswaterstaat), ir. G. B. R. de Graaff (hoofd ingenieur en directeur van Rijks waterstaat) en ir. A. G. Maris (directeur-generaal van Rijks waterstaat). Zij bestuderen hier een kaart, waarop met stokjes de hoogste waterstanden tijdens de storm zijn aangegeven Ook deze afgevaardigde stelde vra gen over de tegemoetkoming, het herstel van de vernielde woningen en de revacuatie De gehele ge meenschap moet de schouders on der deze taak plaatsen. Niét te laat gewaarschuwd? De heer Van Meel (K V.P.) vroeg of de betrokken ambtenaren in de polders niet te laat waren ge waarschuwd Bovendien zijn in de ernstigst getroffen gebieden de mensen het langst van hulp versto ken gebleven. Overigens had spr. de grootste eerbied voor het werk der militairen. Critiek had spr. op de verdeling der waterstaatslasten voor de pol ders, waardoor verscheidene bui tenpolders voor te zware lasten ko men te staan. De slachtoffers zijn bezorgd over de maatregelen, om de landerijen weer te ontzilten. Voorts over de bestrijding der vee ziekten en over dc schadevergoe dingregelingen. Zullen ze snel en soepel worden toegepast? Royaal en snel zal moeten worden gehol pen. Ook zij die willen emigreren, moeten snel worden afgeholpen. Wordt de verklaring van dr Van Royen in Washington over onze de. fensie-inspanning i.v.m. deze ramp' door de Regering onderschreven? Vele vragen open De heer Welter (K.N.P.) wees er op, dat in de eerste plaats snel en op onbekrompen wijze moet wor den geholpen. Spr. huldigde alle redders en militairen uit binnen- en buitenland, prees de Regering voor haar voortvarendheid en het Kon. Huis voor zijn voorbeeld. Waarom gaf de Regeringsnota geen voorlopige raming van de schade? Er blijven vragen open, Maar wij moeten de Regering steu nen in deze rampspoed. Hoe denkt de Regering de gevol gen van deze ramp te financieren? Volgens spr. dient dat op een bui tengewone rekening te geschieden, dus buiten het gewone kader van het. Staatsbudget. Het schijnt, dat alle oude dijken het slachtoffer van de ramp zijn geworden. De moder ne dijken hebben het gehouden. Waarom zijn de bunkers allang niet uit de duinen verwijderd? De duinen bij 's Gravenzande hebben het ternauwernood gehouden. Hier is toch iets ernstigs aan de hand. j Hebben de waarschuwingssystemen goed gewerkt gedurende de week einden? In een week-einde schijnt, ons overheidsapparaat als ver lamd! Spr. gelooft, dat wij te wei nig hebben gelet op de vijand, die ons van uit het Westen kan be springen: de zee, Zonder de hulp I van vreemde helicopters en vaar tuigen zou het aantal slachtoffers groter zijn geweest. Waarom werd het aanbod van de Ambonezen tot hulpverlening niet aanvaard? De plunderaars moeten de zwaar ste straffen kunnen krijgen. De re gelingen tot schadevergoeding die nen integraal te zjjn en niet op I basis van de oorlogsschadevergoe- ding. Want hier rust een zware mo rele plicht op de Regering. Hel de partement van Maatschappelijk Werk zal hierbij niet kunnen wor den gemist. Uitstel verkiezingen De heer Tilanus (C.H.) was het met de regering eens, dat de fou ten, die gemaakt zjjn, wegvallen tegen het goede, dat verricht is. Hij sprak zijn verbazing erover uit, dat men eerst op 2 Februari op de hoogte scheen van de gevaarlijke toestand op Schouwen en Duive- land. In de toekomst zal alle aan dacht moeten worden besteed aan de binnenwaterkeringen. Afslui ting der zeegaten zou spr. toe juichen. Zeker zijn ook nodig maat regelen voor een verhoogde veilig heid. Spr. prees de wijze, waarop de burgemeesters hun taak hebben verricht. Hij maakte melding van klachten, dat de voorzitter van de centrale evacuatiecommissie her haaldelijk ingrijpt in het werk der provinciale evacuatiecommissies. Dat is z.i. niet. gewenst. O.m. vroeg hij, waarom de Nederlandse Mid- denstandsbank niet is ingeschakeld bij de credietverlening aan het be drijfsleven. Hjj drong aan op snelle afwikkeling der schaderegeling. De ramp heeft doen zien, dat we meer helicopters moeten hebben. Omdat het niet mogelijk zal zijn de candi- daatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen in alle gemeen ten te doen geschieden, vroeg spr. oi 't niet goed zou zijn deze verkie zingen voor het gehele land een jaar uit te stellen. Communistische critiek De heer Gortzak (C.P.N.) zeide, dat de nota geen antwoord geeft op de vraag, naar de oorzaak van de ramp. De Regering heeft nage laten de dijken en de kustverdedi ging in een toestand te brengen, die nodig was. Z.i. ligt het ant woord op de schuldvraag in de hoge oorlogsuitgaven. De communistische afgevaardig de wenste een parlementaire en quête naar de omvang en de oor zaken van de ramp. Er was gebrek aan centrale leiding. Het is de taak der Overheid te voorzien in het levensonderhoud der getroffenen Hij wilde een hogere uitkering aan de slachtoffers en algehele vergoe ding der schade. Spr. stelde ten slotte voor de defensie-uitgaven met ƒ500 millioen te verlagen en dit bedrag te bestemmen voor de leniging van de nood en het her stel. Verder stelde hjj voor een heffing ineens van grote vermo gens en winsten en de instelling van een Nationale Herstelraad. Reorganisatie water schapsindeling In beginsel moet de schade ge dragen worden door het hele volk. vond de heer Oud (V.V.D.). De schade moet zo snel mogelijk wor den afgewikkeld. Het tempo van de „materiële oorlogsschade" moet daarbij niet lot voorbeeld worden genomen, Wanneer men zelf wil beginnen moet de regering dat niet bemoeilijken. Spr. zou de waterschapsorgani satie niet willen doen verdwijnen, maar wel zou een reorganisatie van de waterschapsindeling over wogen moeten worden. Spr. vroeg of het juist is, dat. er gewaar schuwd is voor te lage dijken en dat men uit het weerbericht van Zaterdag had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wachten was. Voorts vroeg hij of de organisatie voldoende was om de mensen tijdig te waarschuwen. St. Annaland werkt hard aan dijkherstel Water is schaars In St. Annaland op Tholen blyft het grootste probleem de water voorziening, temeer nu het aantal van 2600 inwoners bijna verdub beld is door militairen, die water hebben voor eten en drinken, maar evenals de inwoners niet voldoen de om zich te wassen. Men zit er namelijk zonder wa terleiding. Dank zij de hulp uit Oud-Vossemeer wordt er thans per dag 16.000 liter water aangevoerd, wat evenwel voor reiniging onvol doende is. Inmiddels gaat het aan de dijken in de goede richting en geeft een normale weersgesteldheid, dus zelfs een harde Noordwester, geen reden meer tot ernstige ongerust heid. Aan het laatste buitengat is men gisteren begonnen en hiermee hoopt men Zaterdag zover klaar te zijn, dat van een goede nood voorziening kan worden gespro ken. Zodra dit is afgewerkt gaat men in de richting Stavenisse trachten meer land terug te win nen. Zoals ook in de andere nood- gebieden duurt cadaververwerking te lang en is verbranding ter plaat se dringend nodig. Advertentie Waarom ik ROXY rook? Een Engelse helicopter, die bij het reddingswerk was ingescha keld, verongelukte op Overflak- kee. Het toestel werd zwaar beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor In het evacuatie-centrum Ossen- drecht. Aan lange tafels worden de evacué's van warme dranken en voedsel voorzien. Aan de gezichten te zien, schijnen zij de moed nog niet verloren te hebben! De heer Oud achtte uitstel van gemeenteraadsverkiezingen voor bet gehele land niet nodig. Met belangstelling wacht de heer Zandt (S.G.) rapporten over slui ting der zeegaten af, maar zolang dezë afsluiting niet tot stand is gekomen, dienen de d\jken in zeer goede staat te worden gebracht. Voor critiek is het ogenblik nog niet gekomen, zei de heer Schouten (A.R.), omdat het geheel nog niet is te overzien. De mogelijkheid van afsluiting der zee-armen moet in i snel tempo ter hand worden geno- I men. De maatregelen voor een ver hoogde veiligheid, welke de rege ring beoogt, zijn urgenter dan men denkt, meende de heer Schouten. Spr. had geen bezwaar tegen een regeling volgens welke het Natio naal Rampenfonds een bepaald deel van de schade zou financieren. De heer Van der Feltz (CH) gaf een ooggetuigeverslag van de in Zeeland aangerichte schade en getuigde als Zeeuw van de ontroe ring in zün gewest over de ver leende hulp. Hjj sprak de hoop uit, dat de fiscus geen belasting zou heffen van de uitkeringen wegens j materiële schade. Mevr. LipsOdinot (CPN) vroeg I of er wel genoeg maatschappelij ke werksters beschikbaar zjjn voor de rampgebieden en zjj bepleitte inschakeling van alle vrouwenor ganisaties voor de bjjstand aan de j huisvrouwen. Hel rampgebied in cijfers Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie het licht doen zien met cijfers over het rampgebied in Zuid-West Neder land. Hierin zijn gegevens ver meld over direct getroffen gebie den of gemeenten, waarvan de cij fers uiteraard slechts bjj benade ring zjjn verkregen. Van het totale rampgebied Zuid- West Nederi .,it. sroot 358.097 ha werd direct genoL'on 261.223 ba of 70,2 Het gehele rampgebied is 11.1 en de direct getroffen ge meenten 7,8 van de totale op pervlakte land in Nederland. Van de bevolking in het ramp gebied waartoe behoren Zeeuwsch Vlaanderen. Walcheren. Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen-Duive- land, Tholen, St. Philipsland, Goe- ree-Overflakkee, Voorne-Putten, Rozenburg, Hoekse Waard, IJssel- monde, Eiland van Dordrecht, Noord-West Brabant, Alblasser- waard en Krimpenerwaard). dat 750.741 inwoners telt, zjjn 580.814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied, dat is 77,4 Het aantal woningen bedroeg in het rampgebied op 1 Januari 1953 188.502, waarvan er 143.567 of 76.2 in het direct getroffen ge bied stonden. Bjj de volgende gegevens is ver meld het. aantal c.q. de hoeveel heid in het totale rampgebied Zuid- West Nederland, met tussen haak jes het absolute cijfer in de direct getroffen gebieden, alsmede dit cij fer in van het rampgebied: Land- en tuinbouwbedrijven 29.636 (20469 of 69,1 totale opper vlakte cultuurgrond 297,373 ha (206.407 of 69,4 waaronder bouwland 185,811 ha (127.294 of 68,5 grasland 90.870 ha (63.590 of 70% tuinland 23.035 ha (16.825 of 73,1 Geoogste hoeveelheden in ton nen: tarwe 113.340 79.067 of 69.8%), gerst 103.547 <64.115 of 61.9%), vlas 103.226 (70.369 of 68,2 consumptie-aardappelen 747.182 (587.735 of 78,7 en sui kerbieten 1.487.509 (1.083.036 of 72,8 Veestapel in 1952: runderen 228.401 stuks (155.427 of 68,1%), varkens 116.303 76.074 of 65,4 landbouwpaarden 31.636 (20.833 of 65,9 schapen 22.302 (15.101 of 67.7 en kippen 683.605 (419.598 of 61,4%). Landbouwwerktuigen: motortrekkers 5851 (4141 of 70.8 maai-dorsmachines 543 356 of 65,6 dorsmachines 1988 (1436 of 72.2%). karren en wagens 36.015 24.630 of 68,4 Oplichters gaven zich uit voor slachtoffers De politierechter te Den Bosch heeft wegens oplichting M. B. uit Princenhage en K. H. uit St. Wil- librord, ieder conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B. eveneens conform de eis tot een gevangenisstraf van 4 maanden wegens oplichting. Het drietal had zich uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zjj van en kele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krjjgen. Korte berichten over de overstromingsramp De burgemeester van Stave nisse heeft alle geëvacueerde in woners van zjjn gemeente verzocht hun huidige adres op te geven, ten einde een overzicht te krjjgen van het totaal aantal geredden. In Eindhoven is onder het motto „Hamers en dweilen" een actie ingezet, om de geëvacueerde gezinnen straks bjj hun terugkeer een pakket, schoonmaakartikelen en gereedschap mee te geven. Maandag 16 Februari worden de colleges van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam hervat. In verband met de waters noodramp zal in het dicht bjj En schede gelegen Duitse stadje Gro- nau dit jaar de traditionele carna valsoptocht niet doorgaan. De onderwjjscentraien van de drie Nederlandse middenstands bonden, Laan van Meerdervoort 96a. alhier, delen mede. dat evacueerden, studerende voor het middenstandsexamen algemene handelskennis straks hun studie kunnen voortzetten bjj door deze onderwjjscentraien erkende cur sussen in de eevacuatieplaatsen. ruik maar eens Qeen wonder dat iedereen zegt: Schenker tegen wil en dank In een dorp in Noord-Hol land was vorige week Maan dag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maan dagavond was er echter een kerkeraadsvergadermg. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ont dekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed wa ren verdwenen. Deze attribu ten waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedepo neerd doch daarnaast en dientengevolge als geschenk gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouder ling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. Oostenrijkse Rode Kruis- colonne In Dordrecht is een Rode Kruis ambulance uit Oostenrijk aangeko men. bestaande uit 19 auto's en voorts omvattende 68 man medisch en verplegend personeel, waarvan 1 hoogleraar en 10 artsen. Deze ambulance is in de tijd van 2 uur ingericht en maar Nederland ge zonden. Zij heef: ook reeds dienst gedaan tijdens de overstromings ramp in Italië in de Po-vlakte. Een der auto's, bemand met enkele art sen en verplegend personeel, is naar Numansdorp vertrokken, ter wijl de rest zonder auto's naar Zie- rikzee is vervoerd, om daar de mensen die reeds dagen lang in touw zijn, af te lossen. De colonne had ook nog 2 millioen Oosten rijkse schilling bij zich. Atlantische gemeenschapszin (Van onze correspondent te Washington Vier uur 's middags op de Ne derlandse Ambassade te Wash ington. De telefoonlijnen zijn voortdurend bezet, de bedrijvig heid in het gebouw is groter dan ooit, telegrammen en brieven stromen binnen, berieden sor teert men massa's kleren, die voortdurend door A merikanen in hun eigen auto's worden aange voerd: de ramp, die Nederland getroffen heeft, heeft diepe in druk gemaakt. In dat drukke gebouw komen twee Amerikaanse jongetjes de trap op: ze zijn elf en dertien jaar, dragen korte met bont ge voerde jasjes en hebben frisse snuiten van de buitenlucht. Ame rikaanse jongetjes zijn niet gauw verlegen en de grote centrale hal van de Ambassade impo neert hen dan ook nauwelijks. Ze stevenen recht af op de secreta resse van de Ambassadeur en beginnen hun zakken leeg te ha len. Daar komen allemaal rolle tjes met Amerikaanse centen uit. „Alstublieft juffrouw", zeggen ze. „dat is van de jongens van onze klas. Iedereen heeft wat ge geven. Het is ruim zeven dollar''. Weer gaat de telefoon. Een Ame rikaanse mevrouw vraagt wat men in Nederland thans beter gebrui ken kan, voedsel of dekens. De kens. is het antwoord. Goed, zegt de Amerikaanse, dan zal ik voor 1650 dollar dekens sturen. Als van Nederlandse zijde dan grote erkentelijkheid wordt be tuigd. zegt zij: „Ach, het is wel het minste wat we doen kunnen voor die mensen, die het in de oorlog ook al zo moeilijk hebben gehad". Wanneer Amerikaanse mevrouwen iets organiseren, doen ze het meest al heel radicaal. Ze had al contact opgenomen met de K.L.M. De me vrouw zou die dekens daar laten afleveren en de K.L.M zou ter stond voor het vervoer zorgen. Bij de post is een grote envelop pe. Een vader stuurt vijf tekemn- gen, die zjjn dochtertje van zeven jaar heeft gemaakt, nadat zjj op de televisie de overstroming in Neder land had gezien: molens, bomen en huizen half in het water. De vader heeft een cheque van twintig dol lar bij die kindertekeningen ge voegd. Weer de telefoon: een boerderij in Virginië biedt vjjf en dertig koeien aan. Een secretaresse laat mjj een brief lezen, die geadresseerd is aan de Ambassadeur van de Grote Ne derlanden (The Great Nether lands). De brief begint met een ge dicht van de schrijver zelf Hij her innert zich, hoe vroeger, in India na. zyn vader hem tot werken placht aan te zetten met de woor den: „You work to beat the Dutch". Zo werken, dat je de Nederlanders kon verslaan, wat het ijverigst wer ken was. dat men zich voor kon stellen. Het gedichtje eindigt met de strofe: The Dutch, a God loving people Their flood of despair will stem A flood will not beat the Dutch [people God sails over the waters with [them. (De Nederlanders, een godvruch tig volk, hun overstroming van wanhoop zal tot staan komen, een overstroming zal het Nederlandse volk niet verslaan. God vaart met hen over de wateren). De eenvoudige dichter is niet rjjk. Hij leeft van het pensioen voor oorlogsveteranen. Maar toch wil hij iets bijdragen. Met zijn gebeden voor het Neder landse volk zendt hij zijn „pen ningske": één dollar. Hij te kent: Franz E. Rogers, 4002, 5th Str. Arlington, Virginië. De American Airlines hebben zich bereid verklaard kleren van heel de Ver. Staten gratis naar New York te vervoeren. Ze kunnen het werk niet aan. Te Washington ligt een hele hangar vol. Ook de K.L.M kan de stroom niet verwerken. De Holland Amerika Lijn doet hard En dit is nog slechts het begin. Thans gaat het geld binnenstromen. Een lid van het Huis van Afge vaardigden stuurde een cheque van 500 dollar naar de Ambassade. Te New York. Chicago, San Francisco, Ashville, New Orleans en Wash ington D.C. zjjn comité's opgericht voor hulpverlening. In de Zondags bladen. een week nadat de dijken braken, zullen de grote adverten ties staan, die aan het Amerikaanse volk duidelijk zullen maken, waar zij hun gaven heen kunnen zenden. De blijken van medeleven, die men hier als particulier Nederlander ontvangt, zijn heel ontroerend. Als iets uit dit alles duidelijk wordt, dan is het dit: de Atlanti sche gemeenschap bestaat. Zij be staat officieel en vindt officiële be vestiging in het Amerikaanse rege ringscomité, waar vier van Eisen howers kabinetsleden zitting in hebben, maar zij bestaat tevens in de harten van dit warmvoelende en spontaan reagerende volk. Giften en collecten Prov. Gelderse Electriciteits Mij 56.000. Grootebroek collecteerde 20.566. Benthuizen 16.914, Dwin- gelo ƒ23.392. Heusden a. d. Maas 20.000. Collecten Prot kerken in Rotterdam 140 000. Caltex 100.000 St. Michielsgestel ƒ9000, collecten R.K. en andere kerkeii in Den Bosch 30.000, Oud-Beyerland 60.000. De besturen van de 5 centralen van overheidspersoneel hebben het personeel op basis van vrijwillig heid dringend aanbevolen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April 1 van het salaris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Dit zal een bedrag vor men van ruim 2% millioen. Zowel bij de fabriek van Werk spoor te Amsterdam als te Utrecht, wordt door het gehele personeel gedurende 14 dagen overgewerkt ten bate van het Nationaal Ram penfonds. hetgeen een bedrag van ruim ƒ40.000 zal opleveren. Ontslag bij arbeids overeenkomsten De minister van Justitie heeft een wjjziging gebracht in het wets ontwerp „Wjjziging van de bepa lingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten". Met name in geval van tubercu lose komt het niet zelden voor, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist in dergeljjke ge vallen psychisch voor de zieke ar beider moeilijk te verwerken zjjn. Daarom wordt nu voorgesteld, het ontslag twee jaren, in plaats van een jaar na het optreden der ziekte te doen ingaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2