NATO inschakelen hij hulp aan Nederland C Zescle ïijst van slaclitoffers watersnood hmigratiemogelijklieclen voor gedupeerden uil noocl- gebieden STUüuemjiN WAAROP STEMT U AF? FLAMINGO EILAND PANDA EN DE MEESTER-DOKTER hén voor allen, allen voor één Washington Post fiAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 Pagina 2 doet suggestie (Van onze correspondent te Washington President Eisenhower heeft, ge lijk bekend, op zeer hoog niveau een commissie ingesteld, die zal onderzoeken op welke manier er hulp geboden kan worden aan de landen, die door de overstroming geleden hebben: arm Nederland, Engeland en België dus Dat men-de zaak flink zal aan pakken, daar twijfelt niemand aan. die hier heeft waargenomen hoe groot de belangstelling en hulp vaardigheid zijn, die speciaal voor Nederland, het zwaarst getroffen land, aan de dag worden gelegd. Het mag wel eens worden onder streept dat het waarlijk niet no dig is dat men in Nederland aan dringt op hu'o. Die hulp wordt vol komen spontaan geboden. Het heeft hier een uitstekende indruk gemaakt dat de Nederland se regering tot dusverre niet de indruk gewekt, heeft. dat. zü ten gevolge van de ramp niet meer aan de verplichtingen ten opzichte van de NATO zou kunnen voldoen. „De Nederlandse regering", zo schreef de „Washington Post" in een hoofdartikel, „heeft het prij zenswaardige verlangen aan de dag gelegd om al het mogelijke te doen teneinde te vermijden haar de fensie-bijdragen te moeten be snoeien". De „Washington Post" behoort tot de belangrijkste couranten in de Verenigde Staten en dit hoofd artikel. dat de titel droeg „Hoe Holland helpen?" kan zowel Ame rikanen als Nederlanders van nut zijn bij de bepaling van de koers die gevolgd moet worden. Vandaar dat wjj de strekking van het ar tikel hier in het kort weergeven: Het Noord-Atlantisch verdrag gaat van het principe uit dat een aanval op een van de leden be schouwd moet worden als een aan val op allen. Welnu, Nederland is aangevallen, niet door een leger, maar door de zee. En die aanval betreft nu juist een land dat zoveel leiderschap getoond heeft len aan zien van het Europese leger en van de Europese eenheid in het algemeen. Wat zou daarom juister z\in dan gezamenlijk in NATO verband dit land hulp te bie den? Niet door de Nederlanders te laten weten* wij zorgen wel voor jullie defensie de eerste jaren, re pareren jullie je dijken maar. Te recht merkt, de „Washington Post" op dat het principieel tot de ver antwoordelijkheid van een natie 6/m nippers Een nieuw electronisch brein dat volgens de uitvinders „de eerste stap zal betekenen op de weg naar vol ledige automatische controle van elke belangrijke industrie" zal binnenkort te New York in wer king worden gebracht. Het „brein" weegt niet minder dan tien ton en bestaat uit ongeveer vijf en veertig honder$ buizen en het apparaat zal in staat zyn de werkzaamheden in een petroleumraffinadery en in een chemische fabriek te contro leren en het luchtverkeer te rege len De massaproductie van het electronisch brein zal weldra be ginnen, het volgend jaar kunnen de eerste resultaten worden af geleverd. V De blondharige en groenogige Rosemay Jansa, een Tsjechisch meisje van 25 jaar, is precies drie dagen getrouwd ge weest met een Nederlander, wiens naam niet bekend is. Het was een huwelijk hij force majeur, want slechts door deze verbintenis aan te gaan. slaagde z\i or in van ach ter het ijzeren gordijn te ontsnap pen. Haar redder in de nood heeft ze daarna niet teruggezien Rose mary woont thans in Frankfurt De Libanese regering heeft be sloten stemrecht te verlenen aan die vrouwen, die op haar ïdentï behoort voor de defensie te zor gen. Psychologisch zou het onjuist zijn een land, dat kennelijk aan zUn verplichtingen wil voldoen om bij te dragen tot de verdediging van de vrije wereld, te laten voelen: voorlopig zi.it ge een soort protec toraat van NATO. Op die manier moe» het dus niet. Maar hoe dan wel? Door hulp zo mogelijk van alle NATO-landen hij het technisch en economisch herstel. Hulp van deze aard al dus nog steeds de Post zou het hesrie blijk zijn van een geest van eenheid en wederzijdse afhankelijk heid. Dit. is een kans om de ge dachte in de praktyk te brengen van één-voor-allen en allen-voor- één, een gedachte die aan NATO ten grondslag ligt en die Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken, tracht te verwezenlijken." Het vorenstaande betoog schijnt ons een voortreffelijk richtsnoer voor de besprekingen van de ko mende weken. Het is ons gebleken dat de zienswijze van de Post ge heel overeenkomt met de mening van hooggeplaatste vertegenwoor digers van ons land te Washington. Als aanvulling op de 5000 kis ten sinaasappelen geschonken door de regering van Israël, heeft de Zuldvruchtencommissie van Israël een extra gift van 1000 kisten si naasappelen gezonden. Oan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt Onder auspiciën van de Ne derlandse Bond van Boekbinders Patroons gevestigd te Amsterdam Rozengracht 48, tel. 49294 en 48073, is een commissie in het leven ge roepen, die zich tot taak stelt te bestuderen wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van wa terschade. toegebracht aan boeken en bescheiden van gemeentelijke instellingen e.d. in de getroffen gebieden. Het Informatiebureau van Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de 6e lijst van slachtoffers van de watersnood (niet gecontroleerde opgave) uitgegeven. HALSTEREN Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Halsteren, laatste adres: B. 326; Raats, Petrus, geb. 17.12 84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B. 30S; Verburgt, Anna Cornelia, geb. 19.7.1865 te Halste ren, laatste adres: B. 316, wed. van Cornelis de Krom. KORTGENE Janse, Krijn, laatste adres: To- rendijk; Van Boven. Stoffelina, echtgenote van Willem Wester weel, laatste adres: Torendijk; De Looff, Adriana, laatste adres: Hoofdstraat; mevrouw Jacobs- Keydenier, laatste adres: Toren- dijk; Njjsse, Cornelis Pieter; Weys, Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres; Cats Annapolder 18. MIDDELHAR NIS Aanvullingen van personalia in 4e lijst dd. 7.2.53. overleden dd. 1.2.53. Kranse. Maria, geb 6.7.96 te Middelharnis, laatste adres: Wa terweg 91; Vroegindewey, Fransje, geb. 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres" Waterweg 93: Van der Sluis, Neeltje. geb. 12.3.81 te Sommelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote, laatste adres: Waterweg '13; Vis,. Leen dert. géb. 9.2 05, laatste adres: Oost- voorgors 30; Breeman. Huiberdina, geb. lo.ll.68 te Middelharnis, echt genote van Leendert Driesche. laatste adres: Oostvoorgors 12; Nette, Hendrïkus, geb. 9.10.14 te Veur, woonwagenbewoner; Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25.10.89 te Middelharnis, laatste adres Oostvoorgors 32, NIEUWERKERK Schotten. Jebbigje. geb. 811.44: Scholten. Hendrïkus Johannes Hermanus. geb. 1.6.48; Schollen, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: Jansens. Cornelia Adriana. geb. 20.10.1875 te Oudelande, echtgeno te van Joh. Mol, laatste adres: Oudelande B 9: Mol, Johannes, geb 13.4.1875. echtgenoot van Jan- sens. Cornelia Adriana. laatste adres: Oudelande B 9; De Jager. teitsbewns de aantekening „gelet- j jan., geb. 6.11.1876, laatste adres: terd" hebbenI Oudelande B 68. ST. PHILIPSLAND Begraven: Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. RILLAND-BATH Dronkers. Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath: Dron kers. Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Bath: Nijsse, Foort, ongeveer 18 jaar; Nijsse Pieternel- la, ongeveer 20 jaar; Nijsse. Ca- tharina. ongeveer 15 jaar; Wed. A. BlokKrieger. laatste adres: A. Buteijnweg: mevr. de Bokx- Schrier. laatste adres: Zimmer- manpolder: Cijsow, A., laatste adres: Hoofdweg; De Goffau. J. S.. burgemeester; mevr. van Zwie- nen-v. d. Maas. laatste adres: 2e Weg bij R. K. klooster. STAVENISSE Stoel, Jacob, geb. 24.9.72 te Kerk- werve, laatste adres: Bos A 41: Mol. Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Jo hanna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a; Hage, Leen- derl, geb. 27.12.07 te Stavenisse, echtgenoot van Wilhelmina Janna Sonlce, laatste adres: Kerkstraat A 310; Van Zuien, Neeltje Cor nelia. geb. 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stout- jesdyk, laatste adres: Kerkstraat A 319; Koerland. Jacobus Martinus, geb. 25.10.96 te Stavenisse, echtge noot van Maria Fierens, laatste adres: Kerkstraat A 330; LuykL Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse. weduwe van Arie H3ge, laatste adres: Poststraat A378; Hage. Jo hanna Pieternella. geb. 20.9.29 te Stavenisse. dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jo- zina Koeman, laatste adres: Mo lenpad A 200. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dek kers: Heijiigers. Adrianus. geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres: Koevcringsedijk 23; Heijii gers. Johanna Maria, geb. 8.10.23 te Halsteren, laatste adres: Koe- veringsedijk 23. Het Ned. Koode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verliesljjst worden verzameld, niet de olledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Ook naar Z.-Amerika De Canadese regering heeft, ter tegemoetkoming aan de slachtof fers van Uc watersnood in Neder land. nader besloten prioriteit tc verlenen by de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen die zich op 1 Februari jl. reeds voor emigratie naar Canada had den aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigre ren cn daar overigens geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Cana dese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het nooagebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada De Chileense regering heeft i teren plannen besproken om 1000 Nederlandse landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten ko men, v/aar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuidamerikaanse lan den te doen om Nederland even eens te helpen. Het hoofd van het bureau voor culturele betrekkingen van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. Nilson, heeft in een rede voor de polytechnische vereniging te Oslo verklaard, dat het tekort aan arbeidskrachten ln Noorwegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigran ten, Hij was van mening dat men in dit geval het beste landverhui zers uit Nederland kon opnemen. Met het oog op de overstromings ramp. zou men zelfs kunnen zeg gen. dat het de plicht van Noorwe gen was. Nederlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. Brazilië heeft in 1952 18.000 im migranten toegelaten, In 1953 zul len het er 23.000 kunnen zijn, heeft de voorzitter van de Braziliaanse raad voor immigratie en kolonisa tie, Nilo Alvarenga, op een pers- Buitenlandse hulp blijft doorstromen De stroom hulpaanbiedingen uit het buitenland blijft; nog steeds aanhouden en heeft een aergelijke omvang aangenomen, dat het on doenlijk is alles te vermelden. Een kleine bloemlezing uit vele aan biedingen willen we U echter niet onthouden. De aardrijkskundige kennis van Nederland blykt in het buitenland soms niet erg groot te zijn. Zo ont ving een familie uit Hoogeveen, die in de jaren 1914 —18 Oosten conferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe. dat in 1953 de meeste immigranten uit IIalio, Nederland en Duitsland worden verwacht. De Amerikaanse republikeinse afgevaardigde Gerald Ford heeft gisteren een wetsvoorstel inge diend. strekkende lot de toelating van 50.000 Nederlandse immigran ten in de V.S. in 1954 „om de over bevolking, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt te verminderen." Van <le ene ramp in de andere Een der Giethoornse toeristen centra. café Watersport Centraal, is vanochtend, vermoedelijk tenge volge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele in ventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giet hoornse punterploeg in het ramp gebied waar hij al dagenlang heef: deelgenomen aan het reddingswerk en de hulpverlening. Gisteren zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in hei Koninklijk Paleis Het Loo, dat door Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. Dc 35-jarige journalist H H. F. I H. en de 21-jarlge kapster P. M. E bei den uit Utrecht, lieten hun hotelreke ning oplopen tot 800 gulden waarna zü uit het gezichtsveld verdwenen. I-lij lichte diverse geestelijken op onder het voorwendsel dat zijp schuldeisers dreigden met de politie Tenslotte kwam alles toch voor de rechtbank en hij kreeg anderhalf jaar en zij drie maanden gevangenisstraf. (Advertentie) neem TELEVISIE; U heeft al zo veel gemist! Frinsegracht 40 - Tel. 111510 Onze VISIE op tele VISIE Gisteravond heeft men weer eens midden in de roos gescholen. In het VAR A-programma traden Fie Carelsen, Heieen Pimentel, Jo- han Fiolet en Jan Relèl op, in een inderhaast door Ed. Hoornik en Maurils Dekker geschreven spel, dat zjj „Merck toch hoe sterek. hadden genoemd. In het gezin van een dijkuachter ontslaan moeilijk heden als de dochter met een jon gen, „die niet van hier is" trouw plannen koestert. Deze jongen (Jan Retèl) verlaat op de avond van de 31e Januari het huisje van zijn a.s. schoonouders. In de storm, de steeds aanzwel lende storm. Dan komt de catastrophe, doch het gezin woont achter een der dij ken. welke gespaard bleef. Talrijke originele filmbeelden waren uitstekend in de „levende" opnamen gelast en het geheel was treffend, ontroerend en van een grote waarachtigheid. De dapper heid en opofferingsgezindheid van de jongeman verzoenen zijn aan slaande schoonmoeder met de keu ze van haai dochter. De prachtige versregels van Ed. Hoornik kwamen uitstekend tot hun recht; het spel der acteurs en actrices was natuurlijk en altijd aannemelijk. In het gedeelte voor de pauze, dat ook in het teken van de wa tersnood stond, werden enige pro minente Nederlandse wetenschaps mensen vragen gesteld over onder werpen die van technische en hy giënische aard waren. Het als altijd interessante weeroverzicht van het KNMI en een Shellfilmpje over de geschie denis van het hefschroefvliegtuig pasten uitstekend in het kader van het geheel. dan Aetherland HEDENAVOND Ravels Shehcrazade 23.10 uur op de 330 meterband B.B.C. (Home Service). Reeds meer dan eens hebben wij in deze rubriek melding gemaakt van het feit. dat Maurice Ravel (1875 1937) herhaaldelijk zijn composities eerst voor piano schreef, om pas daarna over te gaan tot de orkes- -- tralie ervan. Een zeer voortreffe- rljkse kinderen ln huis had gehad. 1 lijk voorbeeld hiervan is zijn m van deze thans groot geworden 1903 ontstane trilogie voor sopraan kinderen het aanbod onverwijld Sheherazade op tekst van Tristan haar kinderen naar Oostenrijk te '"j sturen. In Zweden is tot nu toe een bedrag van ruim 7 millioen gulden ingezameld voor de Ne derlandse slachtoffer Cjeen beter land FEUILLfclON 75 Carlos staarde enkele ogenblik ken zonder zijn ogen te geloven, naar het wegstrompelende witte figuurtje. Dan startte hij de motor en zette do wagen in beweging. Toni moest de grote weg houden, aan de ene kant van de weg was het moeras en aan de andere kant door DOROTHY QUENTIN vertaald uit het Engels Inderdaad zou hy dat niet doen, hy had er zelfs geen verlangen meer naar. Ze bleek ten slotte toch alleen maar een stijf koudhartig Engels meisje te zijn. Het belache lijke van de situatie had zijn harts tocht gekalmeerd en de vrees voor moeilijkheden maakte hem haar nederige dienaar. Hij begreep dat er inderdaad moeilijkheden ------ aai er inunuaau mucinj de suikeraanplant Carloswas hier zouden kunnen komen, ais dankbaar voor. Hy moést naar Quw gur(jen jets over het ge weer m zyn wagen zien te krijgen, bcurde vertolde e mocht onder geen beding in zo'n toestand op Floriana terug ko men.,.! Toni merkte de lichten van de auto achter zich eerder dan ze het geluid van de motor hoorde. Wan hopig keek ze voor zich uit, of ze Fisk al aan zag komen. Er was echter niets te zien dan een gor dijn van regen Ze voelde zich gevangen in de felle koplampen van Carlos' auto. IIü speelde een wreed spelletje met haar Dan hoorde ze een portier dichtslaan en voet stappen achter zich. Toni, riep hjj dringend en even later pakte hij haar stevig vast. Toni. vergeef me alsje blief'.. Ik schaam me voor m'n ge drag. Vergeef me en laat me je naar huis rijden. Je kunt niet ver der door die modder baggeren Ze voelde zijn mond op haar hand en huiverde even. Op dit ogenblik hoopte zo. dat Fisk maar weg zou blijven. Ze zou hem niet graag getuige zien zijn van deze theatrale scène. Goed ik ga met je mee, Car los, zei ze snel, laten we weer instappen. Hij was blij. dat een schandaal vermeden zou worden en zei nede rig Ik zal je niet verder lastig vallen. Het liefst zou hij haar nooit weer zien, dacht hij. terwijl hij haar met. ogenschijnlijke onderdanigheid in de wagen hielp. Hij voelde zich diep vernederd. Zijn techniek had gefaald. Hij zou geen uur aan het meisje besteed hebben, als hy door grond had. hoe ze eigenlijk was Toni, ik hoop op Floriana te kunnen blijvenKun je mij ver geven, vroeg hij aarzelend. Ik zal over het gebeurde met geen mens spreken, beloofde ze hem. Ze haalde opgelucht adem. In de verte zag ze de verlichte vensters van Floriana en ze voelde zich weer op haar gemak. Diep in haar hart was er iets van mede lijden met Carlos. Ondanks zyn wereldse manieren, zyn knappe uiterlijk en zyn uitstekende pres taties in zijn werk, ondanks zyn charmes en talenten, was hy toch niet veel meer dan een laf manne tje. dat thans bang was voor zijn baantje Maar tussen ons bestaat er dus niets meer. daar ben je jc goed van bewust? voegde ze er met na druk aan toe. Natuurlijk, antwoordde hy, terwyl hy naar de zijingang van het huis reed. Het spijt me heel erg, wat er gebeurd Is, Toni. Maar ik verlangde zo naar je. Ik heb me echter vergist. Ik zal je de achtertrap van het personeel wy- zen. dan kun je ongemerkt binnen komen. Geen mens zal je zien. Dat hoop ik inderdaad, zet ze enigszins scherp, kijkend naar haar bemodderde kleren en schoenen. Ik zal onmiddellijk in een warm had duiken, en wil jij Fisk zeggen, dat we veilig en wel thuis zyn ge komen Fisk? vroeg hy verwonderd, terwyl hij de wagen tot stilstand bracht. - Ik belde hem op van de Club uit en vertelde hem. dat er moei lijkheden met je wagen waren, zodat, als we om elf uur nog met terug zouden zijn, hy ons tege moet moest, rijden. Als je je haast., kun je hein nog net opvangen Een klok sloeg elf uur. Carlos, wiens gezicht thans volkomen uit drukkingloos was geworden, wees haar de trap van het personeel en zonder verder een woord te zeggen, rend»* Toni (leze trap op, die uit kwam op een zijgang vlak by haar kamer. Carlos moest een en ander maar met Fisk opknappen...... Hoewel een heet bad in de broeierige hitte niet bepaald aan lokkelijk was, dwong ze zichzelf ertoe. Ze was doorweekt van regen en het gevaar van kouvatten was niet denkbeeldig. Ze nam ook nog wat kinine om zich helemaal veilig te weten. Straks als Olivia haar bridgeparty beëindigd zou hebben, zou ze deze moeten helpen met het uitkleden. Er zou niets aan haar te nierken mogen zijn. want ze wilde Carlos niet verraden Dit bleek echter minder moeiiyk dan ze gedacht had. aangezien Olivia vol van haar bridgeavond was en verder alleen maar sprak over haar verjaardags plannen. zodat Toni niet. veel an ders behoefde te doen dan hierop zo nu en dan te reageren. Ze wilde ook liefst zo gauw mogelijk deze onaangename gesehiedenjs verge ten en er was een grote opluch ting in haar, dat zc iedereen nu weer eeriyk ln de ogen kon kijken. Haar geheime gebondenheid aan Carlos dat besefte ze nu eerst recht was volkomen vreemd aan haar eeriyke open karakter, ge weest. (Wordt vervolgd) Dc Difcjlse BonckiX*^"]; lieeft medegedeeld, dat zy^hëMd is Ne derland „voor zo lang als nodig is" materiaal voor technische hulpver lening af te staan. De waarde van deze hulp wordt op enkele millioe- nen guldens geschat. Ken autofa- brlelc te Stuttgart heeft een am bulancewagen ter beschikking ge stold van het Nederlandsche Roode Kruis, en een aantal Italiaanse autofabrieken heeft een bedrag van meer dan 30.000 gulden ge schonken. Ook de Finse bevolking heeft een grote offervaardigheid be toond. Grote hoeveelheden goede ren zyn reeds naar Nederland ver zonden en vandaag vertrekt boven, dien nog een schip met hout ter waarde van 800:000 als schenking van de Finse regering. Contact over liind met Ooltgensplaat Vandaag zal een Engelse duck, die deelneemt aan het hulpverle- ningswerk op Goereo-Overflakkee. I trachten over land hei geïsoleerde I weel' dorp Oollgensplaat te bereiken. Tot nu toe werd deze gemeente van de lucht uit van de noodzakeiyke le vensbehoeften voorzien. Op het eiland is men nog steeds druk bezig met hel. afvoeren van de cadavers die bij tientallen uit de ondergelopen boerderijen worden gehaald. Het is een tijdrovend werk. De directie van de Water staat. die tot nu toe het herstel werk van Dirksland uit dirigeerde, zal vandaag haar zetel verplaatsen Middelharnis. Klingsor, waarvan hij de begelei ding dus eerst aan de piano toe vertrouwde en vervolgens pas aan het orkest. Deze orkestratie is overigens zo subliem van coloriet, dat men wel een pianist van de bovenste plank zou moeten vinden om uit de vleu gel evenveel schoons te halen. De drie delen z\jn getiteld As ie. La Flüte Enchantée en l'Indiffé- De sopraan, die vanavond de solopartij in Ravels Sheherazade zal vertolken, is de Belgische en Italië woonachtige sopraan <8 zannc Danco, één der prachtigste stemmen van het ogenblik, die in dit werk bovendien het. best tot haar recht komt. dank zij de grote voordnichtinstelligentic van de zangeres, die in ons land al sinds enige jaren geen onbekende meer is. DONDERDAG 12 - Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vanmorgen uit het. nood- gebled in Amsterdam teruggekeerd - Door een misverstand heeft de VPRO aan het programma van de actie „Beurzen open. dijken dicht" niet kunnen medewerken. Dii mis verstand is inmiddels opgehelderd en voor het vervolg van deze ra dio-actie is thans ook de VPRO ingeschakeld. FEBRUARI 7.50 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Gram.muziek. 10.35 weet, ik weet wat. U niet 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Amusementsmuziek, 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgel en piano. 12.50 „Uit het BedriJfsle- ven". 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram.muziek. 13.20 Lich te muziek. 13.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoor spel. 14.35 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf" L6.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten of gram.- ziek. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Re geringsuitzending: J. J. v. d. Laan: „Nieuw Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram.muziek. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws, 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 ..Mynheer Tik-Tak", hoorspel. 22.10 Gram.muziek. 22.20 Geva rieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Gra- mofOQnmuziek. Hilv. H. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra- mofoonniuziek. 7.45 Morgengebed, en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gram.muziek. 1.0.00 Gewyde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. (12.30 12.33 Land- en luinbouwmedede- lingen). 12.55 „100 Jaar kromstaf". 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Hawaiianmuziek. 1311) Bari ton en piano. 14.00 Amusements muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Radio Philhar monisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gra- mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram.muziek. 18.30 ..Op de stelling", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Levensvra gen van allerlei aard en-een pasto raal antwoord. 19.30 Gj'am.muziek. 20.00 Radiokraht. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbygangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Gram.muziek. Engeland, Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13,00 Voor de landbouwers 13.25 Voor de arbei ders. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Mededelingen. 14.20 Filmprogramma. 15.00 Schoolradio. 16.10 Gram muziek. 16.30 Hoorspel. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport, 19.20 Voor de landbouwers. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Hoor spel. 20.30 Strijkkwartet en solist. 21.30 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Klankbeeld. 23.00 Gevarieerd programma. 23.45 Par- lementsoverzieht. 24.00 Nieuws. Engeland. Light Programme. 1500 en 247 m, 12.00 „Mrs. Dale's dagboek". 12.15 Gevarieerde muziek. 13.00 Parlementsoverzicht. 13.15 Amuse mentsmuziek. 13.45 BBC Midland Light Orchestra en solist. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gevarieerde muziek. 16.30 Pianospel. 16.45 Accordeon orkest. 17.lp „Mrs. Dale's dag boek." 17.30 Causerie. 17.45 Mili tair orkest. 18.15 Variété Orkest. 18.45 Verzoekprogramma. 19,15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevarieerd programma. 21.00 Hoorspel. 22.00 Gram.muziek. 22.15 Amusements muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Actua liteiten. 23.20 Dansmuziek. 005 Voordracht, 0.20 Orgelspel. 0.56 Nieuws, Rundfunk. 12.00 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Lichte muziek. 15.50 Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmprogramma. 20.00 Pianoreci tal. 20.15 Hoorspel. 21.45 Nieuws. 22.10 Dansmuziek. 23.15 Gewyde muziek. 24.00 Nieuws. 0.30 Lichte muziek. Brussel. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gram.muziek. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 14.00 Engel se les. 14.15 Gramofoonmuziek. 14 30 Franse les. 14.45 Gram.mu ziek. 15.00 Kamerorkest en solis ten. 16.00 Lichte muziek. 16.10 Belgische muziek. 16.30 Gramo foonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek 17.15 Voor de kleu ters. 18.15 Kamerorkest en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrye Politieke Tri bune. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekpro gramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Moder ne muziek. 22.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzendin gen voor Nederland. 224 en 49 m. 22.00—22.30 Nieuws. Engelse lite ratuurgeschiedenis. AGENDA WOENSDAG 11 FEBRUARI Zeiss Planetarium llaagsche Cou rant" 20 uur „Een reis langs de planeten" Koninkl. Schouwburg, 20 u. „U spreekt met uw moordenaar". Gebouw v. K. cn W. 20 u. Concert Resid. Orkest o.l.v. W. v. Oiterloo. sol. S. Goldberg viool. Kleine Comedic 20 uur „Als een Phoenix" en „Toeval lige ontmoeting." DONDERDAG 12 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagse Cou rant" 15.45 en 20 uur: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg 20 u.: besl. voorst. Dlligentia 20 u. Belly Jean Hagen, viool, en Boris Rouba- kine. panro. Julianakcrk 20 u.Orgel- cone Henk Herzog. Kon. Conservato rium 20 u. Ultwisselrngsconcert. KL Comcdtc 20 u „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting". BIOSCOPEN Apollo: De terugkeer van Bulldog Drummond, Walter Pldgeon, 12, 14.30, 16.45, 19 en 21.15 u. B. 14. Asta: Zo zijn we niet getrouwd (We're not married). Ginger Ro gers 14.30, 18.45 en 21.15 u. B. 18. Capitol: De bekentenis van Annesa (De lijdensweg van een Jonge vrouw). 14 en 20 u. B. 18 Centrum: Gefolterde mensen, Vltto- rlo Oassmann, 13, 15, 17, 19 en 21.15 u B. in City: I van hoe (Wreker des Konlngs), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14. Corso: De Rode Pimpernel (The Scar let Pimpernel), Leslie Howard, 14 15 en 20.15 u. B. 14. Hollywood: Met geheime instructies (Yankee Buccaneer), Jeri Chand ler. 14.30. 19 en 21.15 u. B. 14. Kriterlon: De dood van een Handels reiziger (Death of a salesman), Fredric March, 14.30, 19.15 en 21.15 Metropole: Sterren stralen overal, 14 15 en 20.15 u. Alle leeft. Musics: Ooeratie Cicero (5 Fingers). James Mason 14.15 en 20 u. B 14. Odenn: Ivanhoe (Wreker des Ko- nmgs), Robert Taylor, 14.35, 19 cn 21,15 u. B. 14. Olympla: De l-lertogln van Idaho, Van Johson, 14 en 20 u. Alle loeft. Passage: Sterren stralen overal, 14.30, 18.45 en 21.15 u. Alle leeft. Pla/ai: De trek naar het Westen, (The Plainsman), Gary Cooper, 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14. Rembrandt: Aflair in Trinidad, Ktta Hayworth, 14 en 20 u. B. 18. Rex: De terugkeer van Bulldog Drum mond. Waller Pldgeon, 9.30—21.30 u. B. 14. Roskam: Vader is vrijgezel. 20 u. Elke leeft. Roxv: De zoon van dr. Jekyll, (The son of dr. Jekyll), Louis Hay ward, 1430. 19 en 21.15 u B 18. Seinpost: Zij was 17 jaar (Les deux vérites) Anna Marie Ferrero. 14.15 cn 20.15 u. B. 18. Studio: De zoon van dr. Jekyll (Tac son of dr. Jekyll) Louis Hayward, 14. 16. 19 en 21 15 u. B. 18. Thalia: Met (1e blanke .-abel, Ronald Reagan, 14.30. 16.30, 19 en 21.15 u- B. 14. Dond. Verkeerd verbonden, Burt Lancaster. B. 18. West-End: ZIJ was 17 Jaar (Les deux vérltés) Anna Maria Ferrero, 14.15 en 20.15 U. B. 18- Cineac: Actualiteiten. 924 u. Ccfa: Oliver Twist, Woensd. en Dond. 20 v 18. WASSENAAR Astra: With a song ln my heart, Su san Hayward, t.m, Woonsd. 20 u. 13. 14. Elke leeft. Donderdag 20 uur Voor wien de klok luidt, Ingrid Bergman. B. 18. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H J. Loric-Boon. 7.,; E. W. Jol-de Doelder, H. Hamel- Nijhoff. z F Broek-Breunis. J. Chr. Verwer-Wagner, 2d: M. Jonge. jan-Roeleveld, d.: F. .1 van Blitlers- wiJk-Simmers, d.; C. dc Meij-van der Voorden, E. P. M. Walhain-Tillc- mans. z.; E A. van der Linden-Bij man, z.; A. M Bal-den Heljer, C. Chr. Blom-Kist. z; K van Swaay- d« Roos z.. A. M. F van Santen- van Wieringcn. 7... G. Thoms-Hogc. d A Kwast-Franke. 7..: W H Broe- koma-Ramaer. z.; J. F. de Blools- Langeveld, d.; C. G A. H. Amsen- Blenderman, z.; A. M. Goedhard— Roest, z.: G. E. Vervloed-Reiter, L. J. 't Hart-Bockaert, d Th. F. M. Botbljl-van Broeckhuijsen, d; A. D. Werdmuller von Elgg-Dercks. d.. A. van Beek-Taal, z.: J M Schoof-Mid. dclweerd, M Z. Aarssen-Wevc- rink, d J Groot-Haarlem, d.; L. Teerink-Bakker. z.: C Dionet-Griet- huizen. z.; T. G Ton-Buwalda, 7. E J. Ruijgt-Hogervorst. d G J. van Roon-van Deelen, d.; H. J. Groenewegon-van Bijnon, z.\ P. Phelps-Burke, d,, K Koolman-don I-Icller, z. OVERLEDEN- J. J. Hilz, man van J. P Roelol's, 63 j M C van Hou ten. man van H. M. van Delden. 73 j.: M van der Steen, man van M J. Tinga 75 j.; M. van Peer. man van J. W Roozenburg, 52 j J van Es, man van P Doornbos. 53 j A II. de Rooy. man van M. J G. Nie- ricker. 77 j A, van der Meer, vr gehuwd geweest, met G. W. Ton. 89 j.; J. J van der Laan. man van M. de Zoete. 71 j J de Klerk, man van M H. A. Bolhuis, 59 J.; A. Linden- burg. man van N. van Sim. 62 M Jongejan, man. gehuwd geweest met A den Heljer. 68 j.. J. A. Eg berts. ongehuwde man. 76 j A. Hartwljk, ongehuwde vrouw. 88 j.; J W. Elfferich. vrouw van R Teller. 65 J,; C. T. Marselis, ongehuwde vr., 46 J. 19. „Laat ons thans de koning de rust gunnen, die U zo nodig oordeelt, collega", zei de hof arts. Panda trok haastig de lange doktersjas uit en stopte deze in het valles. „Zo", mom pelde hy. de beide geneesheren naar buiten volgend, „nu kan ik tenminste lopen zonder bij elke stap te struikelen! Ik doe dat vervelen de ding niet meer aan, anders moet Joris maar een an dere assistent zoe ken". „Wel... eh... col- lega", zei de hofarts, „het deed my veel genoegen met U te mogen mü juist af, wét voor indruk." consulteren. Ik heb er veel van geleerd, zéér veel!" Had hy op dat ogenblik de dokter kunnen horen, dan zou hy hierover „Je schijnt nogal indruk op die dokter te hebben gemaakt, Joris", niet lang in twijfel verkeerd hebben. „Een kwakzalver zonder enige merkte Panda op. loen zy samen de lakei volgden, die hen naar hun medische kennis", mompelde de hofarts, hen naogend, „gelukkig maar, kamer moest brengen. „H'm, ja", mompelde Joris afwezig, „en ik vraag 1 die knoeier zal niets merken!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2