HAAGSCHE COURANT V oorziclitige raming van sc Iiadl e: m illiard een Beroep op tegenwaarderehening zal worden gedaan Emigranten keerden terug Gehele gemeenschap moet gevolgen natuurramp dragen Nieuwe stormen op Oostkust van geteisterd Engeland No. 20969 10 pagina's Woensdag 11 Februari 1933 PRIJS DEZER COURANT! Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - IEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A G. SIJTHOFF. Mr. K- E. LABOHM. TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DEK ADVEKTENTIëN 1 t/m 26 mm ƒ0.176 per mm, daarna Iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bü vooruitbet. tot 15 w. 1.—, daarboven tot max. 20 w. L50 MINISTER DREES ANTWOORDT TWEEDE KAMER I Iouding" communisten scherp gehekeld Minister-president, dr W. Drees heeft, hedenmiddag in de Tweede Kamer in eerste ter mijn de sprekers over de Regeringsnota over de watersnood beantwoord. Nadat de voorzitter enige mededelingen had gedaan, was het woord aan de minister president, dr W. Drees. Spr. wees er op, dat de nota onvolledig was, doch nogmaals wilde spr. zijn hulde brengen aan de vele ongenoemden, die heldendaden hebben verricht, die hulp verstrekten op ieder terrein, zowel uit binnen- als buitenland. In 't algemeen, niet algemeen, is die eenheid van ons volk gedemonstreerd. Want de houding der communis ten was teleurstellend. Zij hebben verdachtmakingen gelanceerd t.a.v. de Amerikaanse hulpverlening. T.a.v. de inzet der Nederlandse militairen werden van communistische zijde valse berichten verspreid. Dr Drees geloofde, dat de communistische leiders zich thans ver gist hebben met hun propaganda, want in hun eigen gelederen heerst ontevredenheid over deze houding. In ons beleid t.a.v. de waterkeringen is niets veranderd sinds het Atlantisch Pact. Bü de behandeling van de begroting van Waterstaat heeft de heer Gortzak over alles en nog wat gesproken, doch niet over de toestand der water keringen! Spr. gaf daarna een overzicht van wat op die eerste rampdag is gebeurd. Bijeenroepen van de Ministerraad zou te veel oponthoud hebben veroorzaakt. De zekerheid was er, dat alle militaire autoriteiten de nodige maatregelen hadden ge troffen. Op de desbetreffende departementen waren de diensthoofden aanwezig. Verschillende ministers waren op diverse plaatsen in het rampgebied aanwezig. Doordat het Zondag was, was er vanzelfsprekend enige vertraging. Maat regelen om zulks in de toekomst te kunnen ondervangen, zullen worden onderzocht. Op grote scïiaal gewaarschuwd Er is op grote schaal gewaar schuwd; op sommige plaatsen zelfs huis aan huis. Velen hebben die waarschuwing niet al te zwaar opgenomen. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat de mensen niet zo gauw hun huis en hoeve verlaten. Er zijn fouten gemaakt. Dit wil spr. niet ontkennen. Het is be treurenswaardig, dat Schou wen en Duiveland niet onmid dellijk konden worden gehol pen. Wel zü'n op die eerste dag verkenningsvluchten ge maakt, doch de aandacht viel niet zo direct op dit gebied. Spr. gaf daarna een overzicht van wat door de K.M.A. is gepresteerd bü de hulp van Fjjnaart en Klun- dert, zulks in tegenspraak met wat de communisten beweren. De Regering heeft alle mogelijke hulp verleend, zoals blükt uit de inzet van het gehele militaire apparaat. De organisatie Bescherming Burgerbevolking kan in rampen als deze van groot belang zijn. Dit is nu wel bewezen. Wellicht zal Deze woning langs de weg van Halsteren naar Steenbergen in Noord-Brabant staat nu weer droog. De bewoners hebben de matrassen naar buiten gebracht om te trachten ze te drogen Amerika ons blijvend helicopters ter beschikking willcüi stellen. De hulp van Duitsers heeft spr. ge waardeerd. De coördinatie van de hulpver lening berustte bü de minister van Binnenlandse Zaken. Hü gaat dus over de evacuatie. De werk zaamheden van de centrale instan tie zün becritïseerd, doch behou dens een enkel geval, was ingrü- pen van hogerhand niet nodig. Vordering van woonruimte voor evacué's zal niet nodig zün. De radio-zendamateurs hebben prachtig werk gedaan bij de hulp verlening. De totale schade is nog niet werkelijk te overzien. Doch onder zeer groot voorbehoud zal zij op rond 1 milliard zijn te schatten. Dit is een groot bedrag, doch niet ruïneus voor ons land. Alle kosten zullen afzonderlijk worden geregistreerd op de Buitengewone Dienst I. Wat betreft de financie ring. hierover kan nog niet veel worden gezegd. Hoogstwaarschün. lijk zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarde-rekening van de dollar-hulp. Onvermijdelijk zal deze ramp van invloed zün op de belastingplannen der Regering. Maatregelen in het belang van het bedrüfsleven zullen noodzakelük blijven Doch alles zal niet verwe zenlijkt kunnen worden. Nederland zal. ondanks alles, zyn NAVO-verplichtingen nako- Het Rampenfonds is een parti culiere instelling, doch de Rege ring is er in vertegenwoordigd, teneinde nauwe samenwerking te bevorderen. Het. is echter onmoge lijk thans precies te zeggen hoe die samenwerking zal zjjn, Een ge meenschapstaak is nog geen over heidstaak. Bovendien valt nog niet te overzien hoe groot dit fonds zal worden. Het Rampenfonds zal zelf zün gedragslün moeten bepalen, dat slaat wel vast. Een groot voor deel van particuliere hulp is een grotere vrüheid. Een vrijheid, die de overhgid, die altüd consequent moet blijven, niet heeft. De Regering zal niet tegenwer ken als in overleg tussen werkge vers en werknemers, overwerk wordt verricht. Wel heeft de E.V.C. getracht hier een spaak in het wiel te steken. De Regering heeft een bestaan de regeling voor nooduitkering ge kozen, nl. die der oorlogsslacht offers. Men moest nu eenmaal snel maatregelen treffen. Er zullen na dere regelingen worden ontwor pen. In de aanvankelijk verwarde situatie in de stroom van toe vloeiende arbeidskrachten, wordt thans orde gebracht, ook wat be treft hun sociale voorziening. Wü kunnen veel sneller werken dan bü de oorlogsschade het geval was. Ook wat de kleine gevallen be treft, zal sneller en doelmatiger worden gewerkt. Wat de fiscale gevolgen voor de slachtoffers be treft, behoeft geen ongerustheid te bestaan. Er is gezorgd voor de voedsel voorziening van mens en dier in het rampgebied. De cüfers over het verlies van vee zijn, zoals in de nota genoemd, ongeveer wel juist. Met de landbouw is nog geen over leg gepleegd over een schade regeling. De Regering kan geen invloed uitoefenen op de beslissingen van de x-echter bij plundergevailen. Als het over ernstige gevallen gaat, zal zeer zeker rekening worden ge houden met. de ernst van de daad, daar deze zaken voor de Recht bank komen en niet voor de poli- tie-rechter. Alleen in noodgebïeden verschuiving verkiezingen Wat de Gemeenteraadsverkie zingen aangaat, de Regering is voornemens voorstellen te doen om de verkiezingen uit te stellen in die gemeenten in de ramp gebieden, waar ze niet gehouden kunnen worden. Tenslotte wees dr. Drees op be moedigende tekenenonze indu strie is paraat landbouw en vee teelt zullen weer opbloeien na deze noodlottige onderbreking. Heimwee en werkloosheid fSpeciale berichtgeving) Met het Panamese schip „Fair- sea", dat vanmorgen te Amster dam meerde, kwamen 68 Neder landers uit Australië. Van hen waren 61 mislukte emigranten en 7 gewone passagiers. De mislukten gaven verschillen de redenen op voor hun terugkeer. De voornaamste daarvan was wel heimwee, terwijl ook werkloosheid een zeer voorname factor bleek te zijn- Zoals dat. Scheveningse echtpaar zonder kinderen, die beiden op een confectiefabriek werkten en goed geld verdienen. ..We hadden ner gens over te klagen, alleen: het heimwee". Het heimwee, zo bleek ons wel, was vooral bij de vrouwen het sterkst. Zij konden zich het minst bij de gewijzigde omstandigheden aanpassen. Een tuinder--knecht vertelde dat hij eerst ge. in. ijd werkloos was gswAii'.. eör. «ów-ricntic had geplaatst, had hij geruime tijd bij een boer gewerkt. Toen hij deze boer voorstelde dat hij deelgenoot op de boerderij zou worden, weiger de de Australiër dit, waarop hij zijn ontslag had genomen en weer werk. loos was geworden. Het is heel typisch met de ar beidsmarkt in Australië. Het ene Verzekering en de overstromingen ..Een dekking door verzekering tegen het risico van overstromings- schade op grote schaal in Neder land en ook in het buitenland is nimmer mogelijk geweest'. Als eerste oorzaak hiervoor noemt de firma R. Mees en Zoonen te Rotter dam, bankiers en assurantiemake laars, in een beschouwing over ,.De overstromingsramp en verzeke ring". dat het cumulatiegevaar ver bonden aan een dergelijke verzeke ring dermate groot is. dat dc ver zekeraars. zelfs bü een verfijnd systeem van herverzekering op in ternationale basis, hun financiële positie ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. Vervolgens zouden de verzeke raars van een dergelyk risico spoe dig bemerken, dat er alleen be langstelling bestaat, bij hen, die door de geëxposeei'de ligging van hun eigendommen (in Nederland dus bij de grote rivieren en de kus ten) kans lopen door een ramp, zoals wij thans kennen, te worden ogenblik zijn er honderden banen vrij, en. het. andere ogenblik waart het spook der werkloosheid rond. Voorlichting beier 1 Alle emigranten hadden nogal te klagen over de Nederlandse voorlichting. Het wordt namelijk bij de aspirant-emigranten, zeiden zij, niet genoeg beklemtoond, dat zij onder geheel gewijzigde levens omstandigheden komen en dat men slechts kan slagen wanneer men zich de eerste jaren alle luxe, die in Nederland normaal wordt gevonden, ontzegt. Daarbij komt de grote factor, dat kleine kinderen bij emigratie de eerste tijd een zeer grote han dicap zijn en het wordt niet ge noeg beklemtoond, dat het beste emigreren is, hetzij alleen, hetzü man en vrouw zonder kinderen, of nan en vrouw met reeds grote kinderen, aldus de verhalen van de Nederlanders, die vanmorgen weer voet op vaderlandse bodem zetten. getroffen. Een der elementaire voorwaarden: een behoorlijke spreiding van risico, zou dus van stonde af aan ontbreken. De firma trekt hieruit de conclusie, dat de gevolgen van natuurrampen als deze door de gehele gemeenschap behoren te worden gedragen. Ongetwijfeld is er een vrij groot aantal bedryven en personen, dat krachtens een of andere polis aan spraken kan maken. De firma besluit haar beschou wing met de opmei-king. dat de van overheidswege in het vooruitzicht gestelde financiële hulp de ge wenste oplossing moet brengen, „Al zal bij de vergoeding van over heidswege met de verhaalsmoge- lijkheid op de particuliere verze keraar rekening worden gehou den." Prins Bernhard in geteisterde gebieden In Numansdorp werken 2 gemalen Zoals wij reeds meldden, heeft Prins Bernhard ook gisteren de noodgebieden bezocht Met een hefschroefvliegtuig landde hij achtereenvolgens in Raamsdonk. Raamsdonkveer en Nteuwendijk. Daarna vertrok de helicopter over Sliedrecht naar Papendrecht en maakte landingen in Puttershoek, 's Gravendeel, Zuidland op Put ten, Numansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de Prins naar Ypenburg, Te Numansdorp heeft hij een be zoek gebracht aan de hulpsecreta rie. die gevestigd is in het Schip- perhuis, waar hy een onderhoud had met de loco-burgemeester, wethouder Van der Velde. Maandagavond is het eerste elec- trische gemaal in Numansdorp in bedrijf gesteld en gistermorgen het dieselgemaal te Schuring. Deze bei de gemalen werken thans op volle kracht om de Numanspolder zo snel mogelyk droog te krijgen. Het electrische gemaal maalt onge veer 300 kubieke meter water per minuut uit de polder en het diesel gemaal 150 et 200. De gaten in de dijken zijn nog slechts niet noodvoorzieningen ge- dicïit. Behalve op het vrij geble ven gedeelte verblyven thans nog circa duizend personen in het ge- inundeer de gebied. Evacuatie nood gebieden bijna voltooid De evacuatie der noodgebieden kan thans vrüwel als voltooid woi'- den beschouwd. Alleen uit Zierik- zee zijn nog een 500-tal vrijwillige evacué's te verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aan tal nog enigszins zal worden ver hoogd. De zaak is hier zo, dat thans niei meer wordt aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zie- rikzee. De aandacht begint zich al meer te richten op de terugkeer van een aantal mensen naar de noodgebie den. In dit verband kunnen we Molenaarsgraaf en Breskensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zün teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal her wel by spaarzame gevallen van herbevolking blüven. Zo zal in de meeste gevallen wel de spring vloed van 16 Februari worden af gewacht en in andere een verdere dichting der dijken. Bandjir in Atjeh Meer clan 82 doden In het Atjchse, dat door bandjirs is geteisterd, zyn met ze kerheid 82 mensen om het leven gekomen. De schaarse berichtge ving over dit gebied zou zijn oor zaak vinden in het vernield zyn van de verbindingen, als bruggen. Het voormalig hoofd van de At jehse voorlichtingsdienst is van mening dat de bandjirs veroor zaakt zijn door het onoordeelkun dig kappen van de bossen. Hier mee is reeds een begin gemaakt tijdens de Japanse bezetting. De dienst van het boswezen staat hier machteloos tegenover. Per KPM-scship is een aggregaat gezonden naar Koetaradja; 't Rode Kruis zond 1500 kledingstukken en 10.000 roepia naar het getroffen gebied. Uit Medan werd een Rode Kruis-ploeg gestuurd en vijf kis ten medicamenten Minister-president Drees en mi nister Luns hebben telegrafisch hun deelneming betuigd naar aan leiding van de overstromingen op Sumatra, waarin door dr. Drees o.m. werd verklaard: „Nu Neder land zelfs het onnoemelijke leed en de grote schade, welke een wa tersnood veroorzaakt, heeft gedra gen. kunnen wij des te meer mee voelen met de ellende, welke in de overstroomde gebieden wordt ge leden." Auto te Water Slachtoffer van de gladheid De grote sneeuwval in het Noor den van het land heeft gisteravond zün eerste slachtoffer geëist. De 39- jarïge vertegenwoordiger J. H. B. uit Groningen, slipte niet zijn auto en kwam in bet Winschoterdiep te recht, waar hij jammerlijk is ver dronken. B. was op weg van Groningen naar Winschoten. De sneeuwval die in het Noorden groter is ge weest dan hier. maakte de buiten wegen bijna onbegaanbaar. Op het wegdek langs het Winschoterdiep slipte de auto met het noodlottige gevolg. Eerst na tien minuten slaagde een kraanwagen er in de auto op het droge te hijsen, maar het was al te laat. Ten gerieve van het publiek en van de handel en dc industrie in het ge teisterde Zeeland zullen de N S. in het station Middelburg met ingang van 11 Februari een tijdelijk inlichlingenbu- i openen Hef gaf in de dijk bij Papen drecht is dicht. Gisteren was men daar bezig een schuit, welke tijdens de storm over de dijk was geslagen, weer in open water te brengen Rampenfonds f 51 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 millioen gul den binnengekomen. Nog 40 vermislen in Halsteren Volgens opgave van het gemeen, tehuis te Halsteren zün op het. ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de watersnood ge teld. waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. Dorpen geïsoleerd Commando's uit Suriname terug Met het m.s. „Cottica" is van morgen de eerste repatriërende groep van 80 militairen van het corps Commandotroepen uit Suri name in Nederland teruggekeerd. Afsnoering Wesl-Berlijn De directie van de Berlünse spoorwegen, die onder Russische controle staan, heeft een aanvang gemaakt met het nemen van maat regelen, die haar in staat zullen stellen het net van de stedelüke electrische spoorlünen in de Rus sische sector af te snijden van dat in de westelijke sectoren. (Van onze Londense corres pondent) Er heerst op het ogenblik weder om noodweer in Engeland. Aan de Noord-Oostkust staat een hevige storm, die gisteren ten Noorden van de Wash huizenhoge golven opzwiepte. Daarbij komt dan nog een sneeuwstorm, die een groot deel van het land teistert. Vele dorpen in het Nooi'den zijn ge- isoleerd Zestien hoofdwegen zijn door de sneeuw, die vaak tot vier meter hoog ligt. geblokkeerd. In het Westen kwamen windstoten voor van bijna 100 kilometer per uur. Volgens het weerbericht is cie kans groot, dat de ook reeds harde wind in de getroffen kustgebieden (van East Anglia tot Kent) in storm zal overgaan. Twee en een half millioen zand zakken zyn onderweg van Noord- Ierland naar de Engelse Oostkust in verband met de komende spring vloed. Hulpploegen in de noodge bieden werken onder hoogste span ning om te trachten het water, dat morgen zal opkomen, zoveel mc lyk voor te zijn. De stand van het water bij deze springvloed zal in ieder geval eer. halve meter hoger zijn dan die tijdens de ramp van vorige week. Ook zonder nieuwe storm is het dus al onvermijdelijk, dal nieuwe overstromingen zullen volgen in het laagliggende land langs de kust van het graafschap Kent. Dit geldt speciaal voor de ten dele over stroomde gebieden tussen de plaat sen Reculver en Birchington. en- ook voor de eilanden Cheppy en Thanet. waar de dijken nog met gedicht zyn. Tenzij het hevig gaat stormen, zal de overigens door het water geïsoleerde stad Sheerness geen verder gevaar lopen. De moerassen leveren de groot ste moeilijkheden op bij het her stel. Vele doorbraakplekken blijken daar tot nu toe onbereikbaar. Het is de ergste catastrophe, welke Kent in een eeuw tijds heeft ge troffen. Hoewel daar slechts en kele mensenlevens verloren gingen, verdronken er 2000 stuks vee en tienduizenden schapen. Hier alleen al bedraagt dc schade waarschijn lijk tussen de 100 en de 150 millioen gulden. De toestand op het eiland Canvey is nog altijd precair. Gedurende het komende weekeinde zal het zee water oplopen tot meer dan zes meter boven normaal. Op de dyken zijn wachtposten, voorzien van walkie-talkies gezet. In Lincolnshire staan honderden mannen van de luchtmacht even eens op bedreigde punten op de uitkijk. Tussen Harwich en de Theems zyn vele gaten tot spring vloed-hoogte gedicht, maar een aantal is nog open. Vandaag zal Sir David Maxwell- Fyfe, de Engelse minister van Bin nenlandse Zaken, het alarmsysteem dat het ontoereikende stelsel, dat tot dusverre werd gebruikt, zal vervangen, bekend maken. De BBC zal worden ingeschakeld en ook 'an luidsprekers voorziene auto's ■an de politie zullen dienst doen, terwijl voorts vuurpijlen zullen worden gebruikt. Kustwachlstations welke drie jaar geleden werden ge sloten. zullen terstond worden her. opend. Men is in Londen thans druk doende het beneden gedeelte van het bekende schilderijenmuseum, de „Tate Gallery", dat als een klei ne witte tempel aan de Noordoever van de Theems gelegen is. te ont ruimen wegens de vrees dat de kel derruimten, waarin honderden waardevolle schilderijen zijn op geslagen. dit keer zullen onder lopen. Vorige week stroomde het water reeds over het wegdek. Het is een zware karwei, waar aan ieder in het museum, van de directeur tot typistes, en studenten, meehelpt. Ook Lagerhuisleden kwamen van het nabije parlements gebouw over om mee te sjouwen. Het noodweer van vorige week heeft, naar thans blijkt, een enorme verwoesting aangericht in de grote bossen in Noord-Oost Engeland en Schotland Er zijn meer bomen ge sneuveld dan in het gehele jaar 1953 zouden worden gekapt. Het zagen van de gevallen reuzen zou meer dan twee jaar in beslag ne men, maar de meeste stammen zul len reeds over negen maanden ver gaan zijn. Intussen zal de rege ring alles doen om zoveel mogelijk van het waardevolle timmerhout, te redden. let Weer Verwachting tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur.) Noordoostelijke wind Veel bewolking met plaat selijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tüde- lyk harde Noordoostelüke wind. Temperaturen om het vriespunt. Zon op 8.02, onder 17.48. Maan op 7.19, onder 15.41. (N.M. 14 Febr. 2 10 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 727 mm; v.m. 12 uur: 731 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stügende. Hoogwater te Scheveningen 12 Febr. Ie hw 1.33, 2e hw. 13.55. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no- teerde onze regenmeter 14 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 3 gr. C.; 12 uur: 4 'i gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 6 gr. C. en de laagste 2 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1