Ontbinding Freikorps Deutschland Reclame Bonn arresteert neo-nazis Vuurproef van Oostenrijkse democratie JRijnscheepvaart en Noordzee- havens" Wolprijzen slechts zeer weinig gestegen België cluldt geen inmenging in Kongo-politiek WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA S De Westduitse regering heeft gisteren öe ontbinding bevolen van het „Freikorps Deutschland", ccn uiterst rechtse, neo- nazistlschc organisatie. Vier leiders er van zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich de vroegere gouwleider Frauenfeld en de voorzitter van de „Bruderschaft", een vereniging van oud-strüders. Voorts is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen dr Gustav Adolf Scheel, oud-studentenleider uit de nazi- tijd, die de vorige maand reeds door de Britten is gearresteerd als lid van de „groep-Naumann", verdacht van landver raad. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde „1.000 en misschien wel 2.000" leden, voor namelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde verklaard. Naar ver luidt zou de invloed van deze beweging In Duitsland niet groot zijn geweest. Het korps is ontbonden op grond van artikel 9 van de grondwet, dat handelt over de bescherming van de constitutio nele orde. Volgens het Westduitse kabinet is het korps een neo-nazistische, para-militaire organisatie, die zich nog steeds gebon den acht door de eed van trouw aan Hitier en de nog steeds in Spandau ge vangen zittende groot-admiraal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd be schouwt. Het stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht mees ter te maken en een z.g. „Duitse demo cratie" te stichten na een volksstem ming. Als één der mede-oprichters van de „broederschap", wier leider Beck-Broich- sitter in verband met de actie der Duitse politie tegen het nazistische „Freikorps Deutschland" is gearresteerd, wordt ook een zekere dr Ernst Achenbaeh genoemd, die echter een ander zou zijn dan de voor zitter van de buitenlandse commissie van de liberale partij, die dezelfde naam draagt en als verdediger van de door de Britse politie gearresteerde neo-nazistische lei der Naumann optreedt. De „Broeder schap" werd reeds in de eerste jaren na de oorlog opgericht als een geheime or ganisatie van oud-officieren. Zij is na dien gesplitst in een groep onder leiding van zekere Franke-Grieksch, die op sa- H. J. M. Blomjous f President-curator Kath. Economische Hogeschool Na langdurige ziekte is Dinsdag te Tilburg overleden de lieer H. J. M. Blomjous, president.curator van de Katholieke Economische Hogeschool en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. De heer Blomjous werd op 11 Augustus 1877 te Tilburg geboren. Na zijn studie aan het gymnasium der pater Jezuïeten te Sit- tard kwam hij in de wollenstoffenfabriek van zijn vader. Van 1912 tot 1920 was hij lid van Provinciale Stalen van Noord-Bra bant en daarna tot 1946 lid van de Eerste Kamer. Al direct bij de oprichting van de Katholieke Economische Hogeschool, nu 25 jaar geleden, werd hij tweede voorzitter en penningmeester van het curatorium. Na de dood van baron van Wijnbergen werd de heer Blomjous benoemd tot president. Deze functie heeft hij tot zijn dood toe ver vuld. De overledene was ook nresirW van Zljn oeuvre Seeit- een Sr0°t aantal curator van de R.K. Leergangen schilderijen van verschillende tijdgenoten Hij was üdder in de orde van de Neder- e" v°°r »*e>dhouwwerk en meubilair landse Leeuw en ridder in de Kroonorde menwerking met de Russen wil aansteve nen, en in een nazistische groep onder lei ding van Beck-Broichsitter. Franke- Grieksch is inmiddels naar Oost-Duits- land uitgeweken. De gearresteerde vroegere gouwleider Frauenfeld was Oostenrijks nationaal- socialist. Hij kreeg van Hitier eer, leiden de functie in de culturele organisatie der partij en ontwierp o.m. een plan om de bevolking van Zuid-Tirol over te planten naar de Krim om daarmee een wrijvings punt tussen Duitsland cn Italië uit te schakelen. Prins bezocht Raamsdonksveer Omstreeks het middaguur heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren met een hef- schroefvliegtuig een bezoek gebracht aan Raamsdonksveer. De helicopter landde midden in het dorp Raamsdonk. Burge meester J. H. M. Prinsen gaf de hoge be zoeker een overzicht van de situatie, waar in de gemeente thans verkeert. Ongeveer 50 huizen zijn in deze gemeente onbewoon baar geraakt. Het uitbreidingsplan, dat geprojecteerd is in de 15 H.A. grote Boter- polder, hoopt men binnen een jaar weer in zoverre gereed te hebben, dat de werk zaamheden normaal kunnen worden voort gezet. Genoemde polder is thans met enkele aangevoerde pompen nagenoeg drooggemalen. Raamsdonksveer telt thans een honderd tal evacué's uit eigen en andere gemeen ten. o.a. Hank en enige Zeeuwse dorpen. De Prins heeft verder in Raamsdonksveer de school bezocht, waar evacué's zijn ge huisvest. Ook heeft hij een kijkje genomen in het gebouw, waar geschonken kleding stukken worden gesorteerd. Maastrichtse Raad debatteerde vijf uur Over nieuwe geraeente- (Van onze correspondent) Na een zeer bewogen debat, dat ruim ijf uren duurde, over de benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris, heeft de raad van Maastricht gisteravond tégen het voorstel van het college in en ondanks de ernstige waarschuwing van de voorzitter, besloten met 19 stemmen vóór en 16 tegen de voordracht aan het college terug te geven met opdracht een nieuwe oproep te plaatsen. De meerderheid van de raad was fel gebeten over het feit, dat een persoon, die niet wilde solliciteren en op dringend verzoek zijn sollicitatie drie weken na sluitingsdatum toch nog had ingezonden, tóch op de aanbeveling was geplaatst. Alvorens de agenda in behandeling werd genomen, herdacht de voorzitter in een korte toespraak dc ramp, die ons land ga- troffen heeft en stelde de raad voor 10.000 beschikbaar tc stellen voor hel Nationaal Rampenfonds, waartegen na- tuuriyk geen bezwaar werd gemaakt. Expositie uit collectie Singer In het museum Fodor te Amsterdam heeft de wethouder van kunstzaken, mr A. de Roos, gistermiddag een expositie geopend van een deel van de collectie Singer. De Amerikaanse schilder William Henry Singer (1868—1943) heeft een groot deel van zijn leven doorgebracht in Nederland (Laren) en in Noorwegen, waar hij is overleden. In zijn geboorteland en de genoemde landen had hij veel vrien den. Singer was o.m. bevriend met de Nederlandse schilders Jacob en Willem Dooijewaard. De tenstoonstelling, die tot 5 Maart duurt, omvat een twintigtal werken van Singer zelf, dat een overzicht van zijn oeuvre geeft, een groot aantal De aanslag op de Russische legatie in Tel Aviv Israëlische regering getuigt van haar leedwezen Premier David Ben Goerion van Israel heeft gisteren zijn vacantie onderbroken en heeft drie buitengewone vergaderin gen van de Israëlische ministerraad ge presideerd in verband met de in een deel van onze editie gemelde bomaanslag op de Russische legatie te Tel Aviv, waarbij de echtgenote van de Sovjet gezant in Israel, Yersjof, en twee leden van het legatiepersoneel gewond werden. Later op de middag verklaarde hij voor de Knesseth, het Israëlische parle ment, dat de „straatschenners", zoals hU de nog onbekende daders van de aanslag noemde, een „onvergeeflijke daad" had den begaan, waardoor de goede naam van Israel was getroffen en de zaak van Israel gecompromitteerd. Ben Goerion merkte overigens op. dat de aanslag was begunstigd door de Russen zelf, die steeds hadden geweigerd om Israëlische politie toe te laten op punten, waar dit voor een doeltreffende bescherming van het legatiegebouw noodzakelijk was. Bovendien was de opsporing der daders bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de politie eerst vele uren na de aanslag toegang tot de plaats van het misdrijf had verkregen. De Israëlische president, Ben Zvi, de Israëlische regering, en vele buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers betuig den hun leedwezen t.a.v. het gebeurde. De Israëlische regering heeft vergoeding voor alle geleden schade aangeboden. Naar verluidt zou de Israëlische politie inmiddels meer dan dertig arrestaties hebben verricht. Men zwijgt evenwel over de namen der betrokkenen. Ook weigert men enige aanwijzing te geven inzake het milieu, waarin men de daders meent te moeten zoeken. van Roemenië. Dodelijke aanrijding te Weert Tegen filmoperateur (die was doorgereden) een jaar geëist De officier van Justitie bij de rechtbank !e Roermond heeft gisteren een jaar ge vangenisstraf gecist en vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen tegen de 25-jarige filmoperateur K. uit Den Haag, die op 18 December j tegen het vallen van de avond op de rijksweg le Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden Men zal zich het geval herinneren. De vrouw was met een kinderwagen, waarin twee jonge kinderen, op weg naar huis en werd plotseling aangereden. Zij zelf werd gedood, de beide kinderen werden zwaar verminkt in het ziekenhuis opge nomen. De dader reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvoortoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotel in Heerlen gereden, waai de politie hem die nacht arresteerde. Men had de auto en de eigenaar opgespoord door middel van de versplinterde kop lamp. waarmee het merk van de wagen was vastgesteld. Ter zitting bekende verdachte, schul dig te zijn aan het gebeurde en vroeg daarvoor zijn gerechte straf. Hij gaf toe te veel te hebben gedronken en ondanks dat toch in zijn auto naar Spekholzerheide te zijn gereden. Dc bandjir in Atjeh 82 Doden en 32 vermisten Door de enorme bandjir, die het Atjehse heeft geteisterd, zijn in het onderdistrict Wangen 65 doden te betreuren. Hier zijn ook 62 vermisten. In de onderdistricten Kelut Utara en Samatiga worden resp. 13 en 4 doden gemeld. De schaarse bericht geving over deze overstromingsramp en het tot op heden ontbreken van officiële rapporten vindt zijn oorzaak in het vernie len van de verbindingen door de bandjirs. De overstroming zou voornamelijk zijn te wijten aan het wegkappen van de bos sen in het gebergte tijdens de revolutie. Met het omhakken der bomen werd be gonnen tijdens de Japanse bezetting. De dienst van het boswezen staat hier mach teloos tegenover. Dinsdag vertrok het hoofd van 't staats- electriciteitsbedrijf, ir Sudoro Mangunku- sumo, naar Atjeh, om de schade, die aan de eieclrische installaties is toegebracht, op te nemen. Het ministerie voor Open bare Werken heeft met een schip van de K.P.M. een diesel-aggregaat van 100 kilo watt naar Kutaradja gezonden. Het Indonesische Rode Kruis zond 1500 kledingstukken en 10 000 rupiah naar de getroffen gebieden in Atjeh. Uit Medan werd een Rode-Kruis-ploeg gestuurd en vijf kisten met medicamenten. meubilair waarvan hij een ijverig verzamelaar was. De opening van de expositie werd bijge woond door mevr. A. Singer en de Ameri kaanse consul-generaal. Auto in kanaal gereden Best uurder verdronken (Van onze correspondent) Tengevolge van de grote sneeuwval in het Noorden van ons land, waren buitenwegen daar uiterst glad geworden. Een Groningse autobestuurder, de ver- VOORMALIG MAKELAAR GEVANGEN GENOMEN De Amsterdamse rechtbank heeft de ernst van het misdrijf, gepleegd door de 58-jarige voormalige makelaar M. H. uit Naarden, veel zwaarder geacht, dan de officier van Justitie. De laatste had veertien dagen geleden tegen deze ver dachte wegens verduistering van f 10.000 en daartoe gepleegde valsheid in geschrif te een gevangenisstraf van een maand geëist. Gistermorgen uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank deze vroegere makelaar tot een jaar met bevel tot on middellijke gevangenneming en insluiting te Amsterdam. ESSO VERLAAGT PRIJZEN In verband met de daling van de tank vrachttarieven heeft de Esso Export Corp. de prijzen van haar ruwe olie in het Mid den Oosten met ingang van 5 Februari met 12 ets per barrel verlaagd. Bisschoppen wijzen op stemplicht en de waarheid Met het oog op <le komende verkiezingen heeft het Oostenrijkse Episcopaat een herderlijk schrijven gepubliceerd, waarin het waarschuwt., dat deze verkiezingen de vuurproef van de Oostenrijkse democratie zullen betekenen. In het huidige democratische staatsbe-1 innerlijke vrede. Niet wat het Oostenrijkse stel van Oostenrijk en in verband met de volk thans scheidt moet in de nu komende tijds- en wereldomstandigheden, aldus de periode de boventoon voeren, maar juist bisschoppen, is het de zware plicht der Ka tholieken hun stem uit te brengen. Daar bij komt, dat zij in geweten ernstig ver plicht zijn het program van de partij, waarop zij willen stemmen, van tevoren te onderzoeken. Niet de economische be langen alleen zijn daarbij maatgevend, maar ook de veilige handhaving van de Christelijke beginselen. De bisschoppen wijzen erop, dat het hun bisschoppelijke plicht is te attenderen op de zedelijke aspecten der verkiezingen. Zij dragen daarmede bij tot de vestiging van een ware democratie en van de werkelijke Korea-vrijwilliger moet boeten voor oude zonden Een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar eiste gisteren de offi cier van Justitie van de Haagse recht bank tegen J. H. uit Rijswijk. Verdachte had in de nacht van 27 op 28 Februari 1951 in vereniging met de gebroeders Van de K. 'n inbraak gepleegd in een horloge winkel aan de Gouverneurlaan te Den Haag. Daarbij waren 80 horloges en 70 ringen ontvreemd. H. had echter weinig van de buit gekregen, die voor het groot ste deel verkocht was door de genoemde broeders. In de maand October 1951 was H. als vrijwilliger naar Korea vertrokken, waar hij uitstekend dienst had gedaan. Tijdens zijn dienstverband in Korea was hij aldaar ondervraagd over de bewuste diefstal. Toen zijn dienstverband in 't verre Oosten was afgelopen, was hij naar Nederland teruggekeerd. Hij wilde weer naar Korea terug omdat hij daar beroepsmilitair kon worden. H. zei aan de inbraak te hebben meegedaan, om van de buit mensen, bij wie hij in dienst was, financieel te kunnen steunen. De verdediger bracht in herinnering dat H. op de trappen van het stadhuis te Rot terdam was gearresteerd, toen hij in het huwelijk wilde treden. Het zou, zo zei de raadsman, èn voor H. èn voor diens aan staande vrouw zeer goed zijn als zij nu in de echt konden treden, omdat beiden steun van elkaar nodig hebben. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM HOOPT OP DEEL VAN HET MASSA- VERVOER „Ik heb sterk de indruk, en besprekin gen op internationaal niveau in 1952 wijzen in deze richting, dat het jaar 1953, de in ternationale Rjjnscheepvaart en daardoor eveneens het Nederlandse deel van deze tak van bedrijf, voor beslissingen van grote draagwijdte zal stellen". Met deze woorden begon de heer L. Galavazi, directeur van de Nieuwe Rijn vaart mij. N.V. te Amsterdam, gisteravond in „Polen" te Amsterdam zijn beschouwing over de Rijnvaart voor de leden van de „Sociëteit van binnenvaartvrienden". „Gaan we de problemen nader bezien", zo vervolgde hij, „dan moeten wij tussen twee vervoer belangen een onderscheid maken en wel A. het massale vervoer, d.w.z. erts, kolen, graan, e.d.. B. het z.g. stukgoedvervoer. Eerst het massale vervoer: Wij moeten constateren, dat Amsterdam tot aan het begin van de tweede wereldoorlog in dit vervoer een klein aandeel had. Het Am sterdam-Rijnkanaal maakt 'l thans echter mogelijk, dat schepen, voor het massale vervoer geschikt, zonder bezwaar de Am sterdamse haven kunnen bereiken. Als verheugend feit, mag ik constateren, dat in Amsterdam in brede kring grote belangstelling bestaat voor een aan alle tegenwoordiger B„ die op weg was van j eisen aangepast modern overslagbedrijf. Winschoten naar Groningen, slipte metRijnvaart en overslag zullen hier hand aan "ij" TO» ,n rerd in h.l Winuholcrdiep.il°",d ™"en g,°" om heJ resul- Ac f i 1 voor onze naven te bereiken. De ver- Hoenel de Groningse brandweer spce-wachting is, dat Duitsland in 1953 een dig ter plaatse was ei. dc w agen na tien ertshoeveelheid van 8.500.000 ton zal im- ininuten uit het w ater had gehaald, bleek i Porteien- Op het gebied der Rijnvrachten de bestuurder reeds te zün overleden. j v00r erls> k°len en graan bestaan interna tionale afspraken, waarbij de Rijnvrachten voor Rotterdam, Antwerpen en Amster dam pariteit hebben. Dit betekent, dat het vrachtcjjfer geen beletsel meer is om massalading via Amsterdam te leiden. Wat: de sectie stukgoederen betreft, kun nen wij zo vervolgde de heer Galavazi constateren, dat dit vervoer beheerst wordt door twee conventies, t.w.: de Zwit serse en de Duisburgse. THOMAS MANN ONDER SCHEIDEN Oud-minister Robert Schuman heeft gisteren de eretekenen van het Legioen van Eer overhandigd aan de Duitse schrijver Thomas Mann die thans in Zwitserland verblijf houdt, 1. een verbetering en een stabilisatie in het vrachtenpeil,kvoor^hf t stukgoedvervoer op de Duitse watêrwegen 2. een verhoging van de z.g. zeehaven- spoortarieven naar Hamburg en Bremen. 3. het vastleggen van prijzen voor de behandeling der goederen in de Benelux- havens. Hoewel de afspraken voor het vastleggen der Rijnvrachten tussen de Rijnvaart- ondernemingen onderling voor de volle 100 pet zijn bereikt, is het teleurstellend, dat geen resultaten zijn geboekt bij de be sprekingen, welke de Rijnvaart, zowel de Duitse spoorwegen, als met de ver tegenwoordigers van de Noord-Duitse zee havens heeft gehad. In een bespreking van 6 Februari j.lJ in Bremen, waarbij zowel van de zijde van de Duitse spoorwegen als van de in dustrie en ook van de Noord-Duitse zee havens en de internationale Rijnvaart ver tegenwoordigers aanwezig waren, heeft men nogmaals getracht tot een oplossing te komen van de vraagstukken, welke met een bepaald spoonveg-uitzonderingstarief samenhangen. Maar ook in deze vergade ring bleken de meningen der partijen zo sterk van elkander te verschillen, dat bespreking zonder enig resultaat moest worden afgebroken. Opmerkelijk was, dat men van Ham- burgse zijde, in tegenstelling met Bremen, de oprechte wens naar voren bracht om op basis van de D. F. K. tot een regeling te komen. „Wij zullen de strijd moeten voortzetten in het belang van de Rijnvaart, maar ook in het belang van onze zeehavens. We zullen moeten blijven streven naar een accoord met de Deutsche Bundesbann en met dc Duitse havens, alhoewel ik te dien opzichle eerlijk gezegd, niet te optimis tisch ben. Hierbij speelt vooral de houding van Bremen een grote rol", aldus de heer Galavazi, die ten slotte een samenvattend overzicht gaf van de verschillende inter nationale en nationale organisaties, du zich met technische en commerciële pro blemen van de Rijnvaart bezig houden. Voorraden in wolverbruikende landen gering o O Sinds het begin van het seizoen 1952— 53 zijn de wolprijzen ongeveer 5 tot 10'/» gestegen. Dit is voor ccn periode van 5 maanden een ongewoon geringe verande ring. Men moet dan ook tot het seizoen 1948—49 teruggaan om een zelfde periode te vinden. Hoewel de tweede helft van het seizoen 194819 ook stabiele prijzen liet zien, gaat de vergelijking niet veel verder op. In het seizoen 194819 was men immers aan het einde van de door de oorlog ontstane ïnhaal-vraag gakomen, terwijl verder Amerika toen bijzonder aar zelend kocht, eensdeels vanwege de ge ruchten over prijsdaling, aan dc andere kant ook omdat de vraag was afgenomen. Het huidige prijsniveau werd bereikt na een ongewone kooplust, maar deze achter- baalde zichzelf en eindigde in een bewe ging in de omgekeerde richting. De industriële productie is in de meeste landen weer toegenomen, alleen de Ame rikaanse textielhandel bevindt zich nog op een laag niveau. De Amerikanen hebben ook nog niet veel op de Commonwealth- veilingen gekocht, hoewel zij in de laatste tijd betrekkelijk grote aankopen hebben gedaan in Zuid-Amerika. Als de Ameri kaanse industrie dezelfde tekenen van herstel als in de meeste aandere landen zal aantonen, zal de huidige vaste stem ming op de wolmarkten verdere steun vinden, aldus het Internationaal Wolse cretariaat. In alle wolverbruikende landen zijn de voorraden zeer gering. In Groot Brittannié bijv. zijn de handelsvoorraden minder dan VI» in omvang gestegen ten opzichte van een jaar geleden, terwijl dc productie thans aanzienlijk is toegenomen. In andere woorden gezegd: men mag een verdere stijging van de vraag verwachten wanneer de wol-textielindustrie meent dat er redenen aanwezig zijn om de voorraden tot een meer bevredigend peil op te voeren. Over het geheel genomen zijn de rege ringsaankopen zowel wat betreft ruwe wol als halffabrikaten gedurende het huidige seizoen weinig in omvang geweest en ge zien het huidige stadium van herbewape ning kunnen deze niet veel verder af nemen. Men maakt zich nog steeds 2orgen over de boven de markt zwevende Zuid- Amerikaanse wolvoorraden. Sinds 't begin van het seizoen toen deze nog ongeveer 110 millioen kg. bedroegen zijn deze wel afgenomen, maar het restant is toch nog groot. Deze voorraden zijn dan ook lange tijd aanleiding geweest om een daling van de wolprijzen te verwachten, vooral sinds Juli j.l. toen de betrokken export-wissel- koersen gewijzigd werden. Ondanks dit zijn de wolprijzen gestegen en in het licht van het bovenstaande is er gegronde hoop om aan te nemen, dat de industrie, die thans weer een betere positie inneemt, in staat zal zijn om ook deze voorraden op te nemen. De voorzitter van het Internationaal Wol Secretariaat, de heer Ewen Water man, verklaarde in Parijs dat het veiling systeem een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld bij het optreden van de huidige stabiliteit in de wolprijzen. In de landen waar door middel van veilingen de wol wordt, verkocht, is de afzet dit seizoen normaal en soepel verlopen. Er is mo menteel geen enkele reden aanwezig om aan te nemen, dat zich weer een prijsstij ging als ten tijde van het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea zal voordoen. Daar de wol slechts een klein bestand deel uitmaaktdeel uitmaakt in de kostprü? van de kleding (1215'/i in een gewoon costuum) gelooft men niet. dat de recente geringe prijsstijging door zal werken in de prjjs van de eindproducten. hetgeen het volk gemeenschappelijk heeft. Het leven gaat ook na de verldezingen verder en daarmee moet men rekening houden. Het heeft geen zin. aldus de bisschoppen, n elkaar nu te bestrijden, zodat het na derhand nog moeilijker wordt de weg toi elkander te vinden. Zij waarschuwen, dat ■erkiezingen de democratie in gevaar brengen, wanneer de partijen elkaar nu belasteren en slecht maken. Hoe kunnen de afgevaardigden straks verenigd parlement zitting nemen en het vertrou wen van het volk genieten zo vragen de bisschoppen. Ook in de politiek is een leu gen een leugen, en bedrog, bedrog. Het gevolg hiervan kan slechts zijn, al dus het Oostenrijkse Episcopaat, dat de weldenkende en behoorlijke mensen een afschuw van het politieke leven krijgen. Engelsen aten meer spek en vlees Doch minder boter en kaas Volgens het laatste nummer van het Intelligence Bulletin van de ecnomische commissie van het Gemenebest heeft men in Engeland vorig jaar meer spek en vlees gegeten doch minder boter en kaas. Het verbruik van bacon bedroeg 25 lbs per hoofd van de bevolking, het hoogste cijfer sedert de oorlog. Het verbruik van vlees en afval bedroeg gemiddeld 67 lbs 1 lbs meer dan in 1951 doch 22 lbs min der dan voor de oorlog. De aanvoer van bacon en ham was vorig jaar 100.000 ton groter dan in 1951, doch 50.000 ton kleiner dan voor 1939. De totale aanvoer van vlee9 en afval was 122.000 ton groter dan het vorige jaar. Het grootste gedeelte van deze stijging kwam voor rekening van de invoer. Het verbruik van boter en kaas, naar raming resp. 11 lbs en 7>/j lbs per hoofd van de bevolking, was het kleinste sedert vele jaren. De daling van de botenr.voer tengevolge van een beperking van de invoer uit Australië en een aanzienlijke daling van de Deense en Nederlandse aanvoer, leidde tot een vermindering van het verbruik met ongeveer 3% lbs per hoofd van de bevolking. De grotere invoer van onge- rantsoeneerde kaas uit Europa, die onder hevig was aan quotabeperkingen sedert Maart j.l., werd toegeschreven aan de grotere aanvoer van Deense kaas, die ge schikt is voor bewerking. Ontwerp Deense Grondwet Groenland deel van Denemarken In het nieuwe grondwetsontwerp dat n« een arbeid van zeven jaren b|j het Deense parlement is ingediend en waaromtrent, na het parlement, ook het volk zich bij volksstemming zal moeten uitspreken, ordt o.a. bepaald, dat Groenland geen Deense kolonie meer zal zijn, doch als deel van het Deense koninkrijk beschouwd zal worden. Dientengevolge zouden de Groenlanders in het toekomstige, slechts écn kamer van 179 leden omvattende Deense parlement, twee afgevaardigden krijgen, evenals de Far-Oer-eilanden. Met het oog op de minderheid zou wor den bepaald dat, wanneer tweederde van het. parlement zich daarvoor uitspreekt, bepaalde wetsontwerpen aan een volks stemming zullen worden onderworpen. Spreekt de meerderheid (minstens dertig procent van het aantal stemgerechtigden) zich tegen het wetsontwerp uit, dan wordt dit als verworpen beschouwd. De nieuwe ontwerp-grondwet laat ver der de mogelijkheid open van overdracht van een gedeelte der Deense souvereini- teit aan een internationaal lichaam, dat zou worden opgericht bij overeenkomst met andere landen voor bevordering van internationale orde en samenwerking. Tot een dergelijke slap moet echter besloten worden door vijf-zesden van het aantal parlementsleden, ofwel bij wet waarna een volksstemming moet volgen. In de nieuwe grondwet is ook het vrou welijk opvolgingsrecht op de troon vast gelegd, onder voorrang voor mannelijke afstammelingen van de regerende souve- rein. De „Neue Zuercher Zeitung" maakt, in verband met de bepaling van de nieuwe Deense grondwet ten aanzien van Groen land, melding van berichten volgens welke IJsland van plan is binnenkort bij de Deense regering aanspraken op het bezit van Groenland kenbaar te maken. Sedert 1948 reeds heeft een IJslandse regerings-commissie deze kwestie in studie. Mej. AFSCHEID IN ST. ANTONIUS- HOVE j. Groothuizen ging heen als directrice St. Antoniushove, het Voorburgse zie kenhuis, heeft dezer dagen afscheid ge nomen van zijn directrice, mej. M. J. A. Groothuizen. Oorspronkelijk wilde men dit afscheid op grootse wijze doen plaats vinden, maar de ramp, welke ons land heeft getroffen alsmede het overlijden van een der leden van de medische staf. dr J. ten Cate, zijn aanleiding geweest tot het besluit alles in besloten kring te doen verlopen. In een buitengewone vergadering van ho' college van regenten, de directie en de medische staf heeft de voorzitter van het. regentencollege, burgemeester Ban ning van Leidschendam, aan mej. Groot huizen medegedeeld, dat zij was benoemd tot regentes van St. Antoniushove, zodat het heengaan als directrice welke func tie zij sedert Maart 1943 had vervuld geen verbreking betekent van de banden. De volgende avond is er een afscheids receptie geweest voor allen, die in het ziekenhuis werkzaam zijn. Daarbij is op spontane en hartelijke wijze uiting gege ven aan aller waardering. Enkele leden van het personeel hebben het woord ge voerd en geschenken werden aangeboden. Mejuffrouw Groothuizen zal lid blfjven van het bestuur van de Stichting Vrone- stein, zodat zij als zodanig én als regentes van het ziekenhuis, ook in haar functie van presidente van het Internationaal Opleidingscentrum van de Graalbeweging „de Tiltenberg" te Vogelenzang, gelegen heid zal hebben de belangen van de ver- pleegstersschool en het ziekenhuis te blij ven behartigen. Gelderland heeft duizend evacué's Zeeutven zochten oorlogsadres op (Van onze correspondent) De Commissaris der Koninging in Gel derland jhr. dr. C Quarles van Ufford heeft gisteren verscheidene plaatsen In zijn gewest bezocht, waar een paar hon derd of meer evacué's uit de getroffen gebieden verblijven. Hoewel Gelderland officieel niet is aangewezen voor huis vesting van slachtoffers, zijn er momen teel bijna 1000 evacué's bij particulieren ondergebracht. Voornamelijk gaat het hier om geëvacueerden van de Zeeuwse eilanden van wie in de bezettingstijd bij de gedwongen evacuatie velen een goed tijdelijk thuis vonden in Gelderland. Jhr. dr Quarles van Ufford was ver gezeld van de evacuatie-commissaris in Gelderland, de gedeputeerde, J. Holthaus, de directeur van 't Maatschappelijk Werk in Gelderland, dr A. Tilanus en de rijks inspecteur voor maatschappijk werk, dc heer A. Schiebergen. Van de heer Holthaus vernamen we dat de evacué's, van wie er in Barneveld ruim 300 zijn ondergebracht er de voor keur aan hadden gegeven hun oude adres sen van de oorlog, van wie een 130-tal in gemeente Apeldoorn zijn er een paar hon derd gehuisvest, waarvan een 130-tal in Apeldoorn zelf. Verder verblijven er in Arnhem enige tientallen en in de West- Betuwe, waarheen ook veel vee van de Zeeuwse eilanden is gebracht, hebben een paar honderd Zeeuwen hun toevlucht gezocht. Maakt FUNCTIONARIS VAN OMME LANDEN GEARRESTEERD Te zijnen huize in Leeuwarden is Maan dagavond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de cor.densfabriek „Friesland" te Leeuwar den. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Omme landen". De condensfabriek .Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiegeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt en hel vonnis, dat hierop volgde, zeide. dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden. „Journalist" kreeg anderhalf jaar Geestelijken en hoteleigenaar opgelicht De Amsterdamse rechtbank heeft giste ren de 35-jarige H. 11. uit Utrecht, zich noemend „journalist", wegens meermalen gepleegde oplichting een gevangenisstraf opgelegd van 1' jaar met aftrek. De 21- jarige kapster, mej. P. E., eveneens uit Utrecht, werd wegens diefstal tot 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld plus een geldboete van 75.-. Tegen de „journalist" was 2 jaar geëist, tegen het meisje 6 maanden voorwaardelijk met een geldboete van 75 H. stond terecht, omdat hij zoals hij ter zitting erkende diverse geestelijken, onder wie een te Bussum, had opgelicht. Hij zelf had enige tijd voor geestelijke ge studeerd. Hij vroeg de geestelijken geld ter leen onder het voorwendsel, dat zijn schul denaars dreigden hem bij de politie aan te geven, doch betaalde dit geld niet terug. In een hotel te Hilversum had hij eerst zijn logies normaal betaald, doch later, toen de rekening was opgelopen tot f 800, was hij vertrokken, waarbij hij de koffer van zijn meisje als waarborg achterliet. Toen men later deze koffer opende, trof men er tafelgerei, tafellakens en kleren hangers van het hotel in aan. Het meisje is thans veroordeeld. Zij erkende sommige dezer klerenhangers te hebben gestolen. Bovendien was zij er van op de hoogte, dat H. de andere gestolen artikelen in haar koffer verborg. Een getuige van het hotel deelde ter zitting twee weken geleden mede, dat het meisje, dat op vrije voeten is, intussen een met haar getroffen schade vergoedingsregeling trouw is nagekomen. BEURZEN OPEN DIJKEN DICHT STORT UW GIFT OP gironummer 17 DOE HET TERSTOND Van Zeeland over België's buitenlands beleid Onmiddellijke ratificatie van E.D.G.-verdrag (Tel, van onze Brusselse correspondent) De minister van buitenlandse zaken van Zeeland heeft Dinsdag in de Belgi sche Kamer een lange rede gehouden over de internationale toestand en de in verband daarmede door België gevolgde politiek. De minister begon met het zich terugtrekken van de Amerikaanse vloot by Formosa ais „zeer ontroerend, maar ook zeer onrustwekkend" te bestempe len. Hij had het vervolgens over de crisis in de V. N., waar alles door Rusland en zijn satellieten in de Mar wordt gestuurd. Deze instelling, die men ondanks alles niet missen kan, heeft ccn neiging om ziel» met. aangelegenheden van binnen landse aard te bemoeien. Eén dezer ten- denzen is het anti-kolonlftlisme. D« Bel gische overheid is van oordeel, dat. dit niet de actie van België in Kongo kan raken. Heel wat personen hebben, na ter plaatse de Belgische koloniale politiek te hebben bestudeerd, hun opvattingen over die politiek moeten wijzigen. Doch Bel gië moet op dit punt waakzaam blijven. In verband met de N.A.T.O.. zei van Zeeland, dat Belgic tot het sluiten van regionale pacten is moeten overgaan, als gevolg van het feit. dat het niet ge noeg waarborgen tegen het gevaar van agressie had. Spr. is ervan overtuigd, dat geen enkel land besloten is zU'n toevlucht tot oorlog te nemen, maar de communis tische wereld heeft het <?r op aangelegd de verdediging van West Europa gevaar te doen lopen. Het oorlogsgevaar zal al leen dan verdwijnen, wanneer er even wicht zal zijn tussen de tegenover el kaar staande machten en men het tot stand brengen van de vrede op hechte basis in overweging kan nemen. In de Europese Defensiegemeenschap, ging Van Zeeland voort, moet Duitsland ziin aandeel in de verdediging van het Westen opnemen. Of men daardoor niet bevreesd moet zijn voor een herleving van de Duitse militaire macht? Deze vraag werd reeds eerder beantwoord. Duitsland moest in het vrije Westen worden geïntegreerd om een verenigd Europa in het leven te helpen roepen. Daarom moeten ook Duitse divisies in het Europese leger worden geïntegreerd. Om dat doel te bereiken was geen andere politieke methode mogelijk. Wil men Europa verdedigen, dan moet onmiddel lijk het tractaat inzake de Europese De fensie-gemeenschap geratificeerd wor den. De minister is ervan overtuigd, dat de parlementen der zes partners dit ver drag ook zullen ratificeren. Ook de Europeso Politieke gerneen- „LANGZAAM-AAN ACTIE" WAS JUIST BEëINDIGD Aannemer mocht arbeiders niet meer ontslaan In September van het vorige jaar ont stond tussen arbeiders, werkzaam aan de Rijksweg 43 bij Heerenveen en de aanne mer van deze werken een conflict toen na intrekking van een toeslag op het loon de arbeidsprestaties volgens het oordeel van de aannemer dermate zakten, dat tot onmiddellijk ontslag van een aantal ar beiders werd overgegaan. Hiertegen kwamen de arbeiders in ver zet. Zij eisten doorbetaling van loon, om dat huns inziens het ontslag onrechtma tig was gegeven. Verscheidene malen heeft deze zaak voor het Heerenveense kantongerecht ge diend en gisteren deed de kantonrechter, mr S. Wolthers, uitspraak. Hij conclu deerde, dat de arbeiders hun recht op uitbetaling van loon blijven behouden, aangezien de aannemersfirma de dienst betrekking rechtens niet had mogen be ëindigen De „langzaam-aan actie" der arbeiders werd door de kantonrechter ongeoorloofd geacht en hierin had de aannemer zonder meer aanleiding kunnen vinden de arbei ders op staande voet te ontslaan. Maar op de bewuste morgen, waarop zij werden ontslagen, hadden de arbeiders juist het arbeidstempo weer verhoogd, zodat dit voor de aannemer redelijker wijze het vermoeden hadden kunnen bevestigen, dat zij in hun houding niet wilden vol harden Onder die omstandigheden was het ontslag op staande voet volgens dc kantonrechter toen niet meer te vereni gen met de redelijkheid. De arbeiders bleven derhalve hun recht op uitbetaling van loon behouden. 1 schap is absoluut nodig. Europa moei ook verenigd zün op economisch sociaal en cultureel gebied. Men moet. zo eindigde Van Zeeland, tot een resultaat komen, anders is Euro pa tot verval gedoemd. Voor de vrije volken is het kwestie van leven of dood. van vrede of oorlog, van beschaving of barbaarsheid. De rede van de minister werd op de banken der C.V P, toegejuicht. Onder de socialisten gaf alleen de heer Spaak enig applaus ten beste. ZEEGEVECHT BIJ MACAO Kanongebulder op zee in de omgeving van Macao deed in deze Portugese kolonie onmiddellijk geruchten ontstaan, dat de vloot van Formosa reeds met de communistische Chinese vloot: was slaags geraakt. Chinese ooggetuigen hebben later echter verklaard, dat er geen vaartuigen van de marine der Chinese nationalisten bij het artillerie duel waren betrokken. Zij deelden mee, dat communistisch-Chinese patrouille boten twee gewapende jonken hebben overmeesterd. Eén van de jonken werd beschadigd en is later gezonken. De jonken hadden ieder 24 man aan boord. Het aantal slachtoffers is onbekend. Een derde jonk wist te ontkomen. Volgens ooggetuigen waren de jonken bemand met „zeerovers of guerillastrü- ders". die mogeiyk voor generaal Tsjiang Kai Sjek werkten. Toen zij weigerden gehoor te geven aan 'n bevel tot stoppen werd door de patrouillevaartuigen het vuur geopend. De ooggetuigen verklaar den nog, dat zij kreten als: „Spaar mii" en „Niet schieten" hoorden, toen de communisten de twee jonken enterden, KIEUW TAFELVOETBAL Rotterdam-Rest v. Nederland 3-3 Puck van Heel f recordhouder van het aantal wedstrijden in het Nederlands Elftal was gisteravond de aanvoerder van het Rotterdams „elftal" dat in een demonstratie tafelvoetbal met 3—3 tegen de Rest v. Neder land geiijk speelde. „Elftal" tussen tekentjes want op de tafel schoten we! elf ooppeHes heen en weer. doch deze werden door slechts zes .echte" spelers bediend: Wim Landman de keeper. Puck van Heel en Jan van Schlju- del de backs en kanthalves. Piet Steen bergen de rechter- en Jan Linssen de linker vleugel. Daaf Drok spil en middenvoor, Plet Kraak Henk Schijvenaar. Co Stijger. Kees Mijnders. Jan HoUeman en Guus Drager vormden de Rest van Nederland. Scheidsrechter Dirk Nljs had de leiding bij deze eerste grote demonstratie van de nieuwe vorm van tafelvoetbal ln het open baar. welke In Leo's Lunchroom aan de Jonker Frai-.sstraat te Rotterdam werd ge geven Er was grote belangstelling van de zijde van voetbalclubs en scheidsrechters pers. radio en film. En dit nieuwste voetbal spel bleek inderdaad zijn voorgangers te overtreffen, in opzet en mogelijkheden. !n zijn volledige imitatie op kleine schaal van een echt voetbalveld en in zijn practische waarde voor Instructie zowel als amusemen' De N. V. Hertoma o. brengt het tn de handel en had er gisteravond wèl succes GUNSTIGE RUBBEROOGST SENEMBAH „Inzake de onwettige grondoccupatie is er in wezen weinig verandering te be speuren. doch vorderingen zijn er onge twijfeld. Ook de arbeidssfeer en de men taliteit zijn tevredenstellend", aldus de heer J E F. A Alberdingk Thijm. gede legeerd commissaris van de N.V. Senem- bah Mij., in de vergadering. In behande ling kwam het verslag over 1950 en de voorlopige balans per 31-12-50 uit te stellen een en ander ingevolge de fiscale aangelegenheden. Aangaande de rubberoogst werd mede gedeeld dat een productie van ruim 3.000 000 kg. in 1952 zeer gunstig wordt geacht, al zou er misschien iets meer uit te halen zijn De samenwerking met de bankiers wordt tenslotte „prettig" ge noemd. ROTTEDAMSE RUNAAK GEZONKEN Bij Emmerik is gisteren na een botsing met het Duitse motorschip ..Hannover" de Rotterdamse Rijnaak „Damco 76" gezon ken. De „Dameo 76". die deel uitmaakte van een sleep, werd aan de achtersteven geramd. De aak. die met cement geladen was, zonk binnen enkele minuten. De op varenden konden zich redden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3