Voor critiek nü geen plaats Weer drie-en-een-half millioen voor het Rampenfonds EISENHOWER BLOKKADE HEEFT NOG GEEN BESLISSING OVER VAN CHINA GENOMEN Lichte stijging ondanks gunstige weersomstandigheden Is vergoeding op basis oorlogsschade- regeling wel juist? Politieman hoorde een verhaal WOENSDAG II FEBRUARI 1953 PAGINA 1 Thans is het tijd voor actie Verslag der Tweede- Kamerzitting De Tweede Kamer heeft gistermiddag te half vier een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de nota van de minis ter-president met betrekking lot de wa tersnood. Tien leden van het kabinet zaten aan de regeringstafel. Dhr BURGER (PvdA) spreekt woor den van deernis met het lot der slacht offers en dankt voorts o,a. voor het mede leven van het Koninklijk Huis. Op het ogenblik wordt allereerst actie van de regering geëist. Haar aandacht mag r.iet van de hoofdzaak afgeleid wor den. Critiek kan eventueel op een later tijdstip gegeven worden; Nu gaat het om constructieve suggesties. Een speciale Ka mercommissie met het oog op de werk zaamheden met betrekking tot de ramp lijkt spr. gewenst. Spr. brengt dank aan de civiele en mi litaire gezagsdragers voor hun ingrijpen. Het defensie-apparaat bleek van een zo danige geestelijke instelling te zijn, dat het begreep aanstonds aan deze defensie te moeten deelnemen. Uit Westbrabantse monden heeft hij goede dingen gehoord over het optreden der militairen. Opnieuw is gebleken over welke geestelijke reser ves ons volk beschikt. De nationale en in ternationale solidariteit is tastbaar geble ken. Het is begrijpelijk, dat men vraagt: hoe een dergelijke ramp te voorkomen? Dan hoort men het antwoord: Sluit de zee gaten. Die aandrang is spr. niet onwel kom. Hij meent echter, dat men daaraan !n geen jaren toe is. Daarvoor is studie nodig en voorlopig moet men zich bezig houden met noodverbanden Daarna bespreekt de heer Burger o.a. de organisatie der rampenbestrijding. Ten deze heeft hij enige wensen, zoals met be trekking tot het opnemen van het depar tement van Sociale Zaken in de coördina tie-commissie. Hij vraagt waarom juist de tegeling voor oorlogsslachtoffers van toe passing is verklaard. Is deze aangepast aan de huidige omstandigheden? Hij informeert verder naar het verloop der globale schaderaming en -regeling, Over de fiscale gevolgen van de ramp kunnen wellicht mededelingen worden ge daan. Z.i. moet een integrale schadever goeding worden benaderd. De tegemoetkoming kan naar spr.'s oor deel royaler zijn dan bij de oorlogsschade regeling. Afwenteling van de huisraad- schade op "net Rampenfonds lijkt hem niet juist. Het fonds moet niet In de plaats ko men van de elementaire plichten van de staat, het moet z.i. aanvullend en over bruggend optreden. De heer VAN DEN HEUVEL (KVP) her denkt de slachtoffers en spreekt woor- van troost voor de nabestaanden. Hij her innert er aan, dat verscheidene gebieden eerst pas hersteld waren na de oorlogs ramp. Op een tocht door c'e geteisterde gebieden heeft hij overal groot Godsver trouwen ontmoet. In verband hiermede releveert hij de radiorede van de Konin gin.. Vervolgens betoogt hij. dat men zich zal moeten bezinnen over de vraag of de hui dige positie der waterkeringen van dien aard is, dat ze een veilige afweer voor het water vormen. Wellicht zijn achter de dijken werken aan te leggen, die de be volking althans de kans geven het vege lijf te redden. Dankbaar gedenkt hij de hulpverlening en hij uit zijn waardering voor de steun aan het rampenfonds. Decentralisatie van hulpverlening bij grote rampen is z.i. noodzakelijk. Is de eerste faze, die van hulpverlening, thans afgesloten, dringend noodzakelijk is den van grote groepen évacué's in fabrie ken e.d. moet zo kort mogelijk duren. Spr. acht het gewenst, ast de hulpver lening ingevolge de regeling voor de oor logsslachtoffers wordt aangepast aan de huidige toestand. De toegezegde wetsont werpen zullen z.i. op zeer korte termijn behandeld moeten worden Vragen die rijzen De heer VAN MEEL (KVP) geeft uiting aan zijn diep medelijden en medeleven j geschieden en daarom vraagt de heer Ti met de slachtoffers van de ramp. Hij tonus of het niet goed zou zijn de gc- vraagt of het niet mogelijk was geweest j meenteraadsverkiezingen voor het gehele niet ingeschakeld bij de credietverlening aan het bedrijfsleven in het getroffen ge bied. Opmerkend, dat er nog oorlogsscha- dagevallen zijn, die nog niet zün afge wikkeld, zegt spr. dat hem een angst voor ambtenarij bekruipt, als deze scha deregeling ook thans wordt toegepast. Hij dringt aan op snelle afdoening. Voor de enorme prestaties van de luchtmacht en het leger en ook van de politie verklaart spr., grote waardering te hebben. Deze ramp heeft z.i, doen zien, dat we de beschikking moeien heb ben over meer helicopters. Raadsverkiezingen in de knel De candidaatstelling voor de gemeente raad zal niet in alle gemeenten kunnen Ir C. J. VAN MEEL dijkgraven, burgemeesters, polderbe sturen e.d. duidelijker te waarschuwen voor het gevaar, dat dreigde. Hoe het te verkla ren, vraagt hij verder, dat som mige der ge troffen gebie den zo laat be kend zijn ge maakt met de ernst van de toestand? Ver der vraagt hij of de controle der buitendijken wel voldoende is ge weest. Z.i. wordt het tijd, dat het vraagstuk der polderlasten .n ogenschouw wordt genomen. De boeren zijn er naar sprekers mening niet gerust over, hoe de regering de ge ïnundeerde gebieden weer op gang zal brengen. Voorts vraagt hij of er al over leg is geweest met de georganiseerde land bouw ten aanzien van de schaderegeling. De vijand in Oost en West De heer WELTER (KNP) spreekt woor den van deelneming met het lot der slachtoffers en brengt lof aan hen. die zich aan de hulpverlening hebben gewijd Hij prijst de regering voor de doortasten de wijze, waarop zij :s opgetreden. Spr. vraagt hoe de regering zich de fi nanciering van de kosten van deze ramp denkt. Voorlopig lijkt hem de aangewezen weg de invoering buiten het gewone budget om van een financiering op een afzonderlijke rekening. Het maakt op de leek een pijnlijke in druk .dat de moderne dijken het hebben gehouden in ongunstige omstandigheden en dat de oude dijken bezweken. Wanneer de aanwezigheid van bunkers van nade lige invloed is geweest, dan hadden deze al vijf jaar geleden moeten zijn opge ruimd. Spr. vraagt o.m. of het waar is, dat on danks de waarschuwing van De Bilt de technische bewaking der dijken tengevol ge van het week-end te wensen heeft overgelaten. De leiding van het Rode Kruis was spoedig paraat en de bevelhebber in het Se militaire gewest had zijn troepen zeer vroeg bijeen. De heer Weiter zegt zich af te vragen of er niet te veel gekeken wordt naar de potentiële vijand in het Oosten en te wei nig naar de potentiële vijand in het Wes ten, de zee. De 4000 jonge Ambonezen moet z.i. een taak worden gegeven bij de uitvoering van het herstelwerk. De schade dient naar sprekers oordeel zoveel mogelijk te worden hersteld, als het mogelijk is integraal. Dat is de geest, die het werk moet beheersen en niet de geest van de regeling oorlogsschade. Te kwart over vijf wordt de vergade ring geschorst tot hedenavond 8 uur. Eerste spreker in de avondvergadering is de heer TILANUS (C.H.), die de rege ring dank zegt voor haar nota en met aardering gewaagt van de gebleken gemeente heeft en dat hij geen andere taken krijgt opgedragen. Hem heeft van verschillende 7-ljden de klacht bereikt, dat de voorzitter van de Centrale Evacuatie-commissie herhaal delijk ingrijpt in het werk der provinciale evacauatie-eommissies. Dat doorkruisen acht spr. niet gewenst en hij vraagt de bijzondere aandacht van de minister van Binnenlandse Zaken voor deze kwestie. nu de lieede faie te "voltooien, die van saamhorigheid in binnen, en buitenland, noofihprs'el Sor beoleif ook de wense-! Met de minister-president is hp het mSid van SDoèd^g herstel van h^t gt eens- de fouten die gemaakt zijn. zinsverband d^vfcué's. Het bijeenhou- wegvallen tegen het goede, dat verricht Wat met Schouwen en Duiveland is Chili wil Nederlandse Vervolgens vestigt spr. er de aandacht l x- N op van hoe emigranten opnemen f Ook Nederlanders naar Noorwegen De Chileense regering heeft Dinsdag plannen besproken om duizend Neder landse landverhuizers op liaar kosten naar Chili te laten komen, waar zy zich In het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuid-Amerikaanse landen te doen om Nederland eveneens le helpen. Canada De Canadese regering heeft, ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich voor 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariers toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschikt heid toe bezitten. Ten slotte overweegt de regering een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. In beginsel zou reeds zijn toegestaan vijftig bóeren-families tot rechtstreekse vestiging op boerderijen toe te laten, dus zonder eerst de normale st3ge op een Canadese boerderij door te maken. Ook Brazilië heeft plaats „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immigran ten toegelaten. In 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voorzitter van de Braziliaanse raad voor immigratie en kolonisatie, Nilo Alvarenga, die tevens vice-voorzitter is van het inter-gouver- nementele comité voor de Europese emigratie, te Rio de Janeiro op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraantoe, dat in 1953 de meeste immi granten uit Italië, Nederland en West- Duitsland worden verwacht. Zij zullen worden opgenomen in de staten Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Geraes. Alvarenga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo, Goasi en Santa Catarina en van Nederlandse volksplan tingen in de staat Parana. Noorwegen heeft werkkrachten nodig Het hoofd van het bureau voor culturele betrekkingen van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken, Nilson, heeft Dinsdag in een rede voor de polytech nische vereniging te Oslo verklaard, dat hel tekort aan arbeidskrachten in Noor wegen alleen kan worden overwonnen door de vestiging van emigranten. Hij was van mening, dat men in dit geval het beste landverhuizers uit Nederland kon opnemen, omdat deze zich welllcnt gemakkelijk aan de Noorse levensomstan digheden zouden kunnen aanpassen. Met het oog op de overstromingsramp, welke Nederland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwegen was, Nederlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. land een .jaar nit te stellen. De Grondwet verzet zich er niet tegen. De verkiezingen voor Raad en Staten zouden dan tegelijk gehouden kunnen worden. Nadat de heer GORTZAK (C.P.N.) een lange reeks van critiek en klachten heeft geuit in de bekende trant, is het woord aan de heer OUD (V.V.D.). Deze sluit zich aan bij de woorden van deernis die buiten en in de Kamer gesproken zijn. Voorts 1 spreekt hij woorden van waardering je gens alle helpers, de burgemeesters en i de hulp uit het buitenland. Men moet wel i buitengewoon verpolitiekt zijn als men in de buitenlandse hulp politiek wil zien. Het hele volk moet schade dragen Ook de heer Oud betrekt in zijn hulde de koninklijke familie en de ministers. Dat er fouten gemaakt zijn is z.i. volko men begrijpelijk en het is in de hoogste mate onbillijk en onrechtvaardig de re gering daarvan een verwijt te maken. Met voldoening constateert spr. de een heid van ons volk, die ook nu weer bleek, zoals in de oorlogsjaren. Grote vreugde is er over de offervaardigheid van het volk. Wat het herstel aangaat, zegt spr. van oordeel te zijn, dat de schade in beginsel gedragen moet worden door het gehele volk en zo snel mogelijk moet worden afgewikeld. Het tempo van de „materiële oorlogsschade" moet daarbij niet tot beeld worden genomen. Wanneer men zelf wil beginnen moet de regering dat □iet bemoeilijken. Spr. zou de waterschapsorganisatie niet willen doen verdwijnen, maar wel zou een reorganisatie van de waterschapsin deling overwogen moeten worden. Nagegaan zal moeten worden menselijke tekortkomingen zijn geweest. Men moet dat doen om te weten of de maatregelen voor de toekomst op de juiste wijze worden getroffen. W aar schuivingen Spr. vraagt of het juist is, dat er ge waarschuwd is voor te lage dijken en dat men uit het weerbericht van Zaterdag had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wachten was. Voorts vraagt hij of de organisatie voldoende was om de tijdig te waarschuwen. Uitstel van de gemeenteraadsverkiezin gen voor het gehele land, zoals de heer Tilanus had geopperd, acht de heer Oud nodig. De heer ZANDT (S.G.) betoogt o.a.. dat de getroffenen de schade, die zij ge leden hebben niet zelf kunnen dragen. Hjj verklaart grote waardering te hebben voor de deelneming van het Koninklijk Huis, voor de betoonde offervaardigheid' en voor de buitenlandse hulp. Spr. dringt o.a. aan op grote nauwkeurigheid bij het herstel der dijken. Zy moeten zo sterk mogelijk worden gemaakt. De heer REUTER (C.P.N.) zegt, dat de schaderegeling uit de sfeer der lief dadigheid moet worden gehaald. Met het oog op het herstel vraagt hij of de re gering reeds maatregelen heeft genomen voor het aantrekken en huisvesten van arbeiders. Spr. vraagt geen toestemming te geven voor overwerk en reeds verleen de vergunningen in te trekken. De heer SCHOUTEN (A.R.) sluit zich aan by de herdenkingswoorden en bij degenen, die waardering hebben geuit jegens het optreden van het Koninklijk Huis. Voorts sluit hij zich aan bij hen, die waardering hebben geuit aan allen, die hulp hebben verleend. Hij schaart zich ook aan de zijde van hen, die hun •reugde hebben uitgesproken jegens een deel van het buitenland; het spyt hem, dat een deel van dat buitenland, gelegen achter het IJzeren Gordijn daar niet bij inbegrepen is, althans tot nu toe niet. Voor critiek de lijd nog niet Spr. verklaart van oordeel te zijn, dat liet ogenblik tot het uitbrengen van cri tiek op wat is gedaan en gelaten nog niet is aangebroken, omdat men het geheel nog niet lean overzien. Een cri-1 tische beoordeling zou op dit ogenblik van ondankbaarheid getuigen voor het ontzaglijke werk, dat duizenden hebben erricht. Zijns inziens moet de regering Het geschenk der vrouw van een Schotse soldaat „Wil dit eenvoudige pakje kleren aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die in 1944 in Uw land heeft gestreden en daarbij ernstig werd gewond", zo luidde de tekst van een briefje, dat de burgemeester van Amsterdam ™<SamSen?ton«iS0l5n%oor8deCvMt!|ontvinR van mevrouw D. Kale uit Aberdeen in Schotland. Het was een pakketje kin- steiiing van de omvang der schade m dergoed. Het is een kleine bijdrage uit het buitenland, maar zeker niet minder van geld uitgedrukt. Men moet met eerst J a -m.T-.-nj x- komen met voorlopige regelingen en de harte gegeven dan een groot aantal werken van leden der Ned. Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars en der Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging, welke zullen worden verloot en waarvan de opbrengst gaat naar het Nationale Kam penfonds. Dit fonds is intussen sinds gisteren weer verrijkt met 3,5 millioen, zodat het totale bedrag ruim 31 millioen bedraagt. En op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is dit bedrag al weer oud, want het geld blijft onvermoeid binnenstromen uit alle delen van ons land, uit alle windstreken van de wereld. der burgerbevolking zal daarbij mede be trokken moeten worden. Als de waar schuwingsdienst goed werkt, moet er ook voor gezorgd worden, dat er aandacht wordt geschonken aan de waarschuwin gen. De buitenlandse militaire hulp zal waarschijnlijk geleerd hebben, dat op het gebied van onze militaire organisatie ook wel aandacht gegeven mag worden aan de materiaalvoorziening met het oog op rampen. De schade De schadevergoeding moet, zo meent spr., zoveel mogelijk een integraal ka rakter hebben, doch hij spreekt dit uit met een reserve, omdat van de omvang van de schade zal afhangen wat het Nederlandse volk kan doen. De regering regeling dient zo te zijn, dat men niet met tientallen instanties te maken krijgt. Het uitvoeringsapparaat moet 20 eenvoudig mogelijk worden gehouden. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) geeft een schets van de toestand in Zeeland. De stemming daar is er een van dank baarheid, grimmige ernst en Godsver trouwen. Spr. geeft o.m. in overweging de vraag of het onderhoud der dijken niet een taak van het rijk is en niet van de waterschap pen. De heer Van der Feltz vraagt o.m. of de regering bereid is voor de belastin gen een andere houding te doen aanne men ten opzichte van de getroffenen dan geschied is ten aanzien van hen, die vergoedingen voor oorlogsschade kregen. Mevrouw LIPS—ODINOT (C.PJJ.) vraagt o.m. gezinsverzorgsters alleen in te zetten als de gezinnen om haar hulp vragen. De MINISTER-PRESIDENT, de heer DREES, dankt voor de geest, waarin dit debat over het algemeen is gevoerd. Dat is een bevestiging van de eenheid en hulpvaardigheid waarmede Nederland deze ramp is tegemoet getreden. Hier breekt spr. zyn rede af om deze vandaag voort te zetten. Te ruim half twaalf wordt de verga dering verdaagd tot hedenmiddag een N. K. S. EN RAMPENFONDS Het Nationale Bestuur van de Neder landse Katholieke Sportbond roept alle aangesloten bonden, verenigingen en per sonen op, om in deze voor ons land zo zware dagen hun medewerking te geven ter leniging van de nood, door het bren gen van persoonlijke offers, het medewer ken aan collectes en inzamelingen, door het afstaan van recettes, het organiseren van bijzondere wedstrijden, etc. De N.K.S. adviseert zijn leden om alle medewerking te geven aan het Nationaal Rampenfonds en alle krachten onder dit fonds samen te bundelen. Koningin Elisabeth zag Hollandse kunst Koningin Elisabeth van Engeland heeft gisteren een diner bijgewoond van de Royal Academy waarvan zij bescherm vrouwe is. Het diner had plaats in Burlington House. Na afloop bezichtigde do Koningin, die vergezeld was van de hertog van Edinburgh, de tentoonstelling van Hollandse Kunst uit -de 17e eeuw welke tot 1 Maart in Burlington House wordt gehouden. Onder de verdere gasten bevonden zich Churchill en de schrijver Somerset Maugham. Storm over Engeland Snelheid tot 130 km. per uur Stormwinden uit het Westen, met een snelheid van 13fv kifif-rer uur, raasden gisteren over Groot-Briitanrië, nadat ge durende de nacht ruw weer had gewoed, zoals in deze winter nog maar weinig in die mate wa9 voorgekomen. Voor de meeste districten werden storm- waarschuwingen omgeroepen, terwijl hoge zeeën werden gerapporteerd. Wilde golven beukten de kusten in het Zuid-Westen en Zuiden van Engeland. Donder, bliksem en zware hagelstormen werden tijdens de nacht gesignaleerd bo ven een uitgestrekt gebied in het Zuid- Westen en Zuiden. Bomen werden ont worteld en daken beschadigd. In Londen heerste er matige wind. BINNENLAND De Schiedamse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose heeft 5.000 geschonken aan de Ned. Centrale Ver. tot Bestrijding der Tuberculose, speciaal bestemd voor de her inrichting van de consultatie-bureaux in het rampgebied. Zondag werd in de Rotterdamse protestantse kerken f 140.000 opgehaald voor het Rampenfonds. Staatsraad mr dr Deckers wordt Zaterdag 70 jaar. Hij ziet echter af van elke htildiging en de binnengekomen gelden gaan naar de kas van het fonds. Benthuizen met zyn 1300 inwoners offerde bijna zeven tien mille of 52.50 per gezin. Eindhoven heeft een „hamers en dweilen"-actie ingezet. Wanneer de geëvacueerde gezinnen straks naar hun haardstee terugkeren zullen zij pakketten schoonmaak artikelen en gereedschap meekrijgen: het resultaat van deze actie. De besturen van de vijf centralen van Overheidsper soneel. welke zitting hebben in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken delen mee, dat zij besloten heben, het personeel op basis van vrijwil ligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April 1 procent van het salaris ten behoeve van het Rampen fonds af te staan. Aan de regering en het Centraal Orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is verzocht daaraan medewerking te verlenen, welke uiteraard gaarne is toegezegd. Indien aan dit dringende verzoek van de be sturen van de Centralen wordt voldaan, zal door het per soneel in dienst van de Nederlandse overheden een bedrag van ruim twee en een half millioen gulden voor de leniging van de nood van liet salaris worden afgestaan. De bevolking van Maastricht schonk voor meer dan honderdduizend gulden aan levensmiddelen, welke reeds gedeeltelijk naar de noodgebieden zyn verzonden. De ge meente voteerde f 10.000 aan het Rampenfonds. BUITENLAND Het personeel van de Bata-fabrieken te Hellocour, Neuvic en Vernon tn Frankrijk heeft besloten een uur werkloon voor Nederland af te staan. De studenten van de Brusselse universiteit hebben Hal steren geadopteerd. Luik adopteert 's-Gravendeel, terwyl Kungalv in Zweden Haamstede za.1 adopteren. In de kas van het Rampenfonds te Rome is een nieuwe bijdrage gestort van 11.200.000 lire of 70.000. De Italiaan se Ministeries van Buitenlandse Zaken en van Arbeid hebben een equipe steenzetters uit Rovigno aangeboden. Turyn heeft geoffreerd een desinfectieploeg van zes per sonen te zenden, waaronder een medicus. In de Nederlandse Ambassade te Parijs liggen goederen opgestapeld, die een ruimte innemen van achthonderd kubieke meter. Een van de grote Franse aluminium fabrie ken heeft aluminium keukengerei aangeboden. De Franse regering heeft een interdepartementale commissie ingesteld voor coördinatie van de hulp aan Nederland. Een Franse firma heeft een millioen bundels rijshout aangeboden. Namens het Franse hoge commissariaat in Duitsland is aan de Nederlandse gezant een bedrag van 17.000 D.M. aangeboden. In dit bedrag is een belangrijke bijdrage van de Franse hoge commissaris Franqois Poncet inbegrepen. In Nieuw Guinea zijn steunpo3tzegels verschenen. De landsdrukkerij heeft in recordtijd overdrukken vervaar digd. Onder de ambtenaren is een actie gaande om een dag salaris af te staan. In de kas van het Rampenfonds is 4919 gulden uit Tokio gestort. Het Turkse Rode Kruis heeft een partij wollen dekens gezonden. Uit. Duitsland kwam van „Verein der am Kaffeehande! beteiligten Finnen" het bericht, dat zij 10.150 D.M. zal overmaken aan het Nationaal Rampenfonds. De Federation Nationale du Commerce des Café Verts" te Le Havre stelt 60.000 francs ter beschikking. Een importeur van uurwerken, goud en zilver te Am sterdam kreeg een brief van een uurwerken fabrikant in Zwitserland, dat deze een bedrag van 3.000 Zwitserse francs heeft overhandigd aan het Nederlandse gezantschap bestemd voor de Nederlandse klokkenmakers en ver vaardigers van bijouterieën, die door de overstroming zijn getroffen. De Argentijnse regering heeft het Nederlandse gezant schap te Buenos Aires gemachtigd gedurende zes maan den een inzameling te houden voor de slachtoffers van de watersnood. De twaalf Migros Coöperaties in Zwitserland hebben 160.925 francs beschikbaar gesteld. Dc Innocenti-fabrieken in Milaan hebben een bedrag van 5 millioen lire, dat is meer dan 30.000, gegeven aan de inzamelingsactie in Italië voor ons land. De republikeinse senatoren Ta ft en Thyc hebben een voorstel ingediend om overtollige graanvoorraden in de V.S. aan de overstroomde gebieden in Europa te leveren, v oor het vervoer op kosten van de Amerikaanse regering wordt een bedrag van 10 millioen dollar gevraagd. De door de Oostenrijkse regering georganiseerde inza meling voor Nederland heeft tot dusverre 75.000 op gebracht. Het Oostenrijkse Vakverbond, evenals de stad Wenen, bracht zelf al 135.000 byeen, terwijl de Weense Kamer van Koophandel 20.000 schonk. De gezamenlijke landbouwcoöperaties in Wiirttemberg hebben 10.000 D.M. als bijdrage voor het Rampenfonds ter beschikking van de Nationale Coöperatieve Raad gesteld. Wat de actie betreft van de Fins-Nederlandse Vereni ging kan gemeld worden, dat o.m. 1000 dekens per vlieg tuig zijn verzonden en reeds 130 grote kisten beddegoed, ondefgped, schoenen en bovenkleding zyn verscheept.. Daarnaast; worden als schenking van de Finse regering o.m. een hoeveelheid gezaagd hout, rondhout en barakken, ter waarde van 800.000 gulden en voor ruim 80.000 gulden bouwmateriaal en enkele grote pre-fabricated barakken, elk geschikt voor 50 personen, verstuurd. Een particulier schonk 2 millioen Finmarken. In dc schouwburg ie Djakarta werd een vioolconcert gegeven dat bijna 40.000 rupïah opbracht, welk bedrag voor de slachtoffers in Nederland zal worden overge maakt. Vraag om gratis benzine wekte argwaan Bij de benzinepomp van de heer M. in de buurtschap Groenendaal, halverwege Apeldoorn-Arnhem, hield dezer dagen een „slee" van een wagen stil, waaruit twee opgeschoten jongens stapten. De oudste van hen deed het woord en be weerde enige dagen in het rampgebied te hebben gewerkt en thans weer op weg naar huis te zijn in Groningen. Geld had- H. W. TILANUS Het is een tijd om deze dingen groot aan te pakken. Voor de wijze, waarop de burgemees ters hun taak hebben vervuld, heeft spr. r bewondering en waardering. In deze echter aandacht besteden aan de te- omstandigheden is het gebleken, dat het j kortkomingen, die gebleken zijn. goed is, dat de burgemeester één eigen De maatregelen, waartoe de regering heeft besloten, besprekende hij kan ermede accoord gaan zegt spr. o.m., dat de centralisatie niet verder moet wor den doorgevoerd dan strikt noodzake lijk is. Spr. dringt er op aan de studie nopens de mogelijkheid van afsluiting der zee armen in snel tempo ter hand te nemen, zonder de deugdelijkheid door deze snel heid te doen lijden. De jongelui zijn overgebracht naar Gro ningen, waar de oudste van hen thans in het Huis van Bewaring verblijft en tegen de jongste próces-verbaal werd opgemaakt wegens medeplichtigheid aan autodiefstal. den ze niet meer, zodat ze de noodzake lijke benzine om hun weg te vervolgen, niet konden betalen. Daarom vroegen zij of de heer M. niet genegen was voor nie mendal de tank van de auto te vullen. De Loenense politieagent J., die op enige meters afstand het verhaal der jon gelui had aangehoord, stapte op hen toe met de vraag, wie de eigenaar van de auto was. Toen het opgegeven adres in Gronin gen na telefonische navraag niet bleek te kloppen, zat het tweetal spoedig op het hoofdbureau le Apeldoorn. Hier bekende zij de 19-jarige H. J. M. uit Hoogkerk (Gr.) en de 16-jarige H. O. uit Eldersveld (Gr.) de wagen te hebben gestolen uit een boxen-garage te* Groningen. Italië reisdoel Ze waren op weg geweest naar Italië, maar het was hun niet gelukt de grens te passeren zonder de nodige papieren. Daar om werd besloten maar weer huiswaarts te keren, echter niet eerder dan nadat ze op naam van de eigenaar der auto benzine op de pof hadden gekocht en in het Zuiden van het land enige kennissen hadden op gezocht. Op aandringen van de oudste der twee, die enige jaren in Limburg in een opvoe dingsgesticht verbleef, werd ook een be- »._coJPSBBLc P.. zoek gebracht aan de directeur van dit ge-1 van het Nat. Rampenfonds wordt gejip- sticht, kennelijk om deze te laten zien hoe i ven. zal rechtstreeks worden uitgezun- goed het met zijn oud-pupil ging.... Deze j den. Ook de gebruikelijke- vergoeding directeur werd wijsgemaakt, dat hij voor voor het uitzendrecht zal aan het Nat. zijn baas met de auto op stap was.1 Rampenfonds ten goede komen De werkloosheid in Januari Conant in Bonn aangekomen De nieuwe Amerikaanse hoge commis saris in West Duitsland, prof. James B. Conant, is gistermiddag in Bonn aange komen. Bij zijn aankomst verklaarde hij blij te zijn, weer in Duitsland te zijn. Hij deelde mee. dat de functie van hoge com missaris verdwijnen zal en zal worden ver vangen door een normale diplomatieke vertegenwoordiging. Conant hoopte, dat „de verheugende ontwikkeling der laatste jaren" in de verhouding tussen West Duitsland en de V.S. zou voortduren. Hij zou het werk van zijn voorgangers voort zetten, die het fundament gelegd hadden om voor Duitsland de vrede en de vrij heid te bewaren. CONCERTGEBOUWORKEST VOOR RAMPENFONDS Het concert van hedenavond, dat door het Concertgebouworkest, o.l.v. Rafael Kubelik en met medewerking van Willem Andriessen. Erna Spoorennorg, Annie Hermes, Han le Fevre, Leon Combe en het Amsterdamse toonkunstkoor ten bate ■inast voor ambtenarii i De maatregelen tot het verkrijgen van 'n De Groene Kruisweg, de enige verbinding van Rotterdam met het eiland verhoogde veiligheid, welke de regering j J'oorne kan slechts in één richting tegelijk worden gebruikt. Politiemannen i npoozt. znn ursentpr dan men denkt.: W r Waarom, zo \raagt de heer Tilanus j beoogt, zijn urgenter dan o.a. is de Nederlandse Middenstandsbank i meent de heer Schouten, de bescherming ■egelen het verkeer met behulp van draagbare zenders. Leveranties aan I' ormosa ven sneld John Foster Dulles, de Amerikaanse i senaatscommissie ook nog de voorzitter I verklaring, deelde voorts mede dat Fos- minister van buitenlandse zaken, is Dins- van de commissie van Amerikaanse staf- ter Dulles van mening was dat de Euro- 1 chefs, genraal Bradley, die naar later be- pese kenfl werd, heeft medegedeeld, dat op st van liet ministerie van defensie de militaire leveranties aan Formosa wa ren versneld. HÜ z?u Sgter hebben onthouden Alexander Smith en 4. Fulbright. heelt vnn enige nanwijniine omtrent de wen- - - selykheid van een blokkade der Chinese dag voor de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verschenen. De I iasj vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de commissie, Dulles verklaard, dat bot „voortijdig" - - om than, rood, t<- sprak™ over een hust. omdat dit een politieke kwestie blokkade van de Chinese kust. De twee was, welke door de reserine moest wor- «enatoren reiden vo„ oordeel te rijn. .Int den behande.d. Volgens senator Spark- president Eisenhower nog geen besluit man had de senaatscommissie de mik ten aanzien van het Verre Oosten in tatre situatie in het Verre Oosten tot in het algemeen en een blokkade van de details met generaal Bradley besproken. Chinese kust in het bijzonder heeft ge- Ook senator Wiley, de voorzitter is van de senaatscommissie voor buiten- j „Europa moet het zelf doe tv' Tijdens zyn bovengenoemd verhoor roor de Senaatscommissie legde Dulles land se betrekkingen, verklaarde", dat zijn ook een verklaring af over zijn reis naar commissie de verzekering heeft gekre- Europa. „Ik heb tijdens mijn bezoek aan gen. dat president Eisenhower nog geen Europa ervaren, dat de Europese landen beslissing heeft genomen over het blok- geneigd zijn voort te gaan met het vor keren van de Chinese kust. Persoonlijk men ener verdedigingsgemeenschap, het- sloot hii zich bij Taft aan. dat de V. S. geen evenwel gepaard gaat met een J— tegenzin in het doen van de eerste stap". verklaarde hij. zich reeds met China in oorlog bevonden. Het was aan de opperbevelhebber der strijdkrachten, d.i. de president, om de te volgen gedragslijn aan te staten, indien zij er toe zouden overgaan „tezamen op te trekken", over voldoende hulpbronnen zouden beschik ken voor hun bestaan. Dulles had hieraan toegevoegd: „In dien de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, zullen de V.S. zich voor het zeer erastge vraagstuk zien gesteld te moeten uitmaken, hoe hun toekom- h\j had besloten met de woorden: „Ik ben van mening, dat. het bezoek, dat Stassen en ik aan Europa hebben ge bracht, de Europese staten duidelijk heeft gemaakt welk belang het Ame rikaanse volk en het. Congres hechten aan het tot stand komen ener Europese defensie-gemeenschap. De plannen hier voor zijn in Europa opgesteld en de uit eindelijke verwezenlijking ervan zal ook door de Europeanen zelf moeten ge schieden". Groot-Brittannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kust „met zorg" zal bezien. Volgens lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De conservatieve afgevaardigde Lord Elibank drong er bij de regering op aan geen belemmeringen toe te slaan bij recht matige handel die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hong kong en communistisch China Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Vóór de aankondiging van presi dent Eisenhower van het deneutralisalie- besluit t.a.v. Formosa was het reeds voor gekomen dat Chinese nationalisten Britse schepen bij hun rechtmatige handel belem meringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen waren door de Britse rege ring passende maatregelen genomen om de Britse belangen te verdedigen. „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij niet nalatig zullen zijn bij het vervullen van deze taak", aldus lord Reading. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken deelde de- De voorzitter der commissie, senator opgeroepen. Lord Reading, de Britse i d /7 11 zelfde dag mede. dat de Britse consul op tfritse bezorgdheid i Formosa instructies heeft om bij Tsjiang De aandrang in de V.S. uitgeoefend In de Kai siek te protesteren tegen elke inmen- richting van een blokkade der Chinese van de nationalistische vloot in de kust heeft in het Britse parlement reacties I Britse scheepvaart. De bedoelde instructies gelden Wiley, die dit vermeldde in een na af- j derminister van buitenlandse zaken, heeft schepen van alle landen van het Britse Iu de loop van de middag hoorde de'loop'door hem voor de pers afgelegde I het Hogerhuis Dinsdag medegedeeld, dat'gemenebest. l-rPPll cilfpi's lilt steïdheld aan het einde van de verslag- VTtcn Vijl Cl» Uil W «UC1&- j maand, konden de werkzaamheden i noodgebied i bouwvakken en in de landbouw vroeger I dan verleden jaar een aanvang nemen. Ook de voor schilderwerk getroffen sub- Over dc toestand van de werkloosheidsidieregeling had een gunstige invloed op -j Sociale de werkgelegenheid. Het aantal beschikbare bouwvakarbei ders (exclusief de gewesten Rotterdam, Dordrecht, Breda en Middelburg'' bedroeg op 31 Januari 32.000, metaalarbeiders 11.072, landarbeiders 22.779 en losse ar beiders 23.461. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg in Januari van 6835 tot 9127. De relatieve werkloosheid was »ind Januari het hoogst in Groningen met 69, het laagst in Limburg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 46 bedroeg evenals op 31 December. Het aantal als werkloos geregistreerde i Januari heeft het ministerie Zaken geen juist beeld kunnen geven, dat tengevolge van de watersnood geen cy'fers ter beschikking staan uii Zeeland en uit dc gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. In de hieronder vermelde cij fers van 1952 voor de provincies Zuid- Iiolland en Noord-Brabant zijn deze ge westen dan ook buiten beschouwing ge laten om aldus toch een vergelijking mo gelijk te maken. Bovendien zijn met ingang van 1 Janu ari jl. de personen, werkzaam op een DUW-object. niet langer als werkloos be schouwd. Hoewel zü te allen lydc aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven le worden i ingeschakeld, kunnen zy sociaal-econo misch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij volwaardige ar beid verrichten tegen vrijwel normale ar beidsvoorwaarden, aldus het ministerie. Eind Januari stonden bij de Arbeids- bureaux (met uitzondering van de boven genoemde) 117.005 geheel werkloze man nen geregistreerd tegen 116.368 op 31 De cember 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied verhoudingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Ne derland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ca 27.000 personen geregistreerd, die werk zaam weren op een der objecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken tegen ca 25.000 eind December. Tengevolge van de gunstige weersge- vrouwen steeg van 8336 tot 8903. D*> vraag naar vrouwelijk personeel steeg vah 10 175 tot 12.195. Vliegtuigongeluk eist 29 doden In de woestyn lussen Suez en Cairo is een vliegtuig neergestort. Hierbij zijn 29 personen omgekomen en drie gewond. Twee inzittenden zijn ongedeerd. De nationaliteit van het toestel is nog niet bekend. WILLEM ANDRIESSEN SPEELT VOOR RAMPENFONDS Donderdagavond om 8 uur zal W. An driessen een piano-recital geven ten bate van het rampenfonds in zaal Rozenoord le Vught.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3