Zesde lijst van slachtoffers Amerika helpt de Nederlandse dijken dichten ■Oorlam Eenheidsdemonstratie in de Kamer met één wanklank KOORTS Critiek is eenvoudig NG- SLAGEN Voor 50 dollar mag men in Easton een zandzak sjouwen AKKERTJES?? Slachtoffers hebben ook „liefde dienst van het gebed'' nodig Directeur Pauselijk Hulpwerk overlegt met Nederlandse instanties AMERIKAANSE SOLDATEN IN NEDERLAND Hoe moet liet met de water schappen? VOENSDAG 11 FEBRUARI 1(95.1 PAGINA 3 yc nota van de regering over de ramp en over de hulpverlening, welke na het bekend worden van de ramp is verschaft, is Maandagmiddag verschenen en door de Tweede Kamer gisteren in behande ling genomen. Reeds eerder was er door verschillende bladen critiek geuit op het te langzaam op gang komen van de/e hulpverlening, waardoor volgens sommi ge bladen vier en twintig kostbare uren verloren zouden zijn gegaan, vóórdat de officiële hulpacties werden ingeschakeld. Wij hebben ons van deze critiek wel bewust gedistancieerd, gedachtig het ,.audi et alteram partem". Wij wilden namelijk eerst de tegenpartij, i. c. de re gering, horen en weten wat zij daarom trent ie zeggen had. Hiertoe heeft de regeringsnota ons gis teren de gelegenheid verschaft en het heeft ons getroffen, dat juist op het punt, waarover de eigenlijke beschuldi ging liep, namelijk, dat er Zondag geen vliegtuig de lucht in zou zijn gegaan om een overzicht te krijgen van de ramp, de regeringsnota geheel andere taal spreekt. Daarin valt immers te lezen, dat wegens het onvolledige beeld van de ramp de territoriaal bevel hebber Zondag gelastte door middel van verkenningsvluchten een vollediger over zicht te verschaffen. Ondanks de slechte weersomstandigheden voerde de lucht macht toen zeventien verkenningsvluch ten uit. Dit spreekt de van verschillende zijden geuite critiek wel radicaal tegen en be wijst eens te meer dat critiek niet alleen gemakkelijk is, maar dat men er ook voorzichtig mee moet zijn. Maar ook zonder deze tegenspraak van regeringszijde kunnen wij alleen maar onderschrijven wat verscheidene Kamer leden bij de behandeling van deze nota gisteren zeiden: namelijk, dat het nu geen tijd is voor critiek, dat er nu maar één ding te doen valt en dat is de rege ring te steunen in haar moeilijke taak. Een dergelijke critiek op een ogenblik, dat het hele volk één dient te zijn en ook toonde één te zijn, moet weinig waardering hebben gevonden, vooral in dien men daarbij bedenkt, dat het toen reeds uitgesproken oordeel nog moeilijk kon worden geverifieerd. Met een derge lijke critiek scheidt men de regering het volk juist op een ogenblik, dat een prachtige eenheid zich demonstreert en ook noodzakelijk is. Goederen V\j e kunnen lang en diepzinnig rede- W neren over oorzaken en gevolgen van de ontzettende waterramp, één feit staat vast, dat velen in de afgelopen dagen minstens tot enige bezinning zijn gekomen inzake doel van het leven cn het hiernamaals. Bij al het verlies aan materiële goederen zou wat blijvende bezinning met goede voornemens in de sector der geestelijke goederen behoorlijke winst zijn en zo zou de Goddelijke Voorzienigheid ook uit rie ramp nuttig effect hebben weten te be reiken. We willen wel alles zelf doen doch de afgelopen week heeft duidelijk gedemon streerd dat, als 't er op aankomt, we toch maar bliksems weinig hebben in te bren gen. Men moge al dan niet prat gaan op zijn vele en mooie goederen, één klap en er is niet meer van over. Ontzagwekkend overigens was en is de geste om goederen af te staan. Met tonnen tegelijk zijn die goederen naar bepaalde centra overgebracht. Alleen kwam bij ons de vraag op: waarom zijn de kleerkasten niet eerder leeggeruimd. Er is toch altijd wel een adres, waar men nog goed goed aan kwijt kan. Goede goederen, want het blijkt helaas, dat ook nu nog weer van de gelegenheid gebruik gemaakt wordt om lorren te spuien. Rijken en armen zijn nu getroffen. Het zal zaak zijn om de slachtoffers keurig aan keurig materiaal te helpen. Niet te krenterig, niet te koud-ambtelijk. Daar voor is veler leed te groot geweest. Zo was er de vorige week een radio-oproep om luiers en zakdoeken. De winkels had den toch voorraden. Bij dergelijke gevallen van vochtigheden gaat men toch niet zit ten wachten op het binnenkomen van die gevraagde goederen? Groots is de taak der toekomst, groots werk is verzet door duizenden naamlozen, groots moet gehandeld worden in de eerst komende maanden. Wat klaar kan in Maart moet niet in April pas gereed ko men. Er zullen nog wel veel grootse woorden worden gesproken, doch op daden zal het blijven aankomen. Nu en altijd. Als we het voorlopig nu maar doen. Vóór 1954 ko men we op deze zaak nog wel eens terug. Geestdrift en onbaatzuchtigheid zijn be langrijke goederen. Aanpakken! En goed' Henk van der Alaxe Hieronder volgt de zesde niet gecontroleerde lijst van slachtoffers van de watersnoodramp. Het Ned. Rode Kruis kan in verhand met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor. de betrouw baarheid. Het is- dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken- HALSTEREN Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Halsteren, laatste adres B. 326 Raats, Petrus, geb. 17.12.84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres B. 308 Verburgt, Anna Cornelia, geb. 19.7.1865 te Halsteren, laatste adres B. 316 wed. van Cornelis de Krom. KORTGENE Janse, Krijn, laatste adres Torendijk Van Boven, Stoffelina, echtgenote van Wil lem Westerweel, laatste adres Torendijk De Looff, Adriana. laatste adres Hoofd straat Mevrouw Jacobs-Keydenier, laat ste adres .Torendijk Nijsse, Cornelis Pie- terWeys, Elisabeth, geb. 2.8.50 laatste adres Cats Annapolder 18. MIDDELH AR MS Aanvullingen van personalia in vierde lijst, ddo 7.2.53. overleden ddo 1.2.53 Kran- se, Maria, geb. 6.7.96 te Middelharnis, laat- Voor het Rotterdamse Raadhuis aan de Coólsingel arriveerden gisteren trucks, volgeladen met- Zweedse hulpgoederen, bestemd voor het watersnood gebied. (Van onze New-Yorkse correspondent) NEW YORK, 8 Februari. Op het Nederlandse Consulaat Generaal te New York blijven de goederen binnenstromen. „De Amerikanen weten van geen ophouden meer", werd er met een glimlaeli gezucht door Nederlandse employe's, die nieuw binnen gebrachte pakken binnenzeulden in een kantoor, dat er uitziet als een postkantoor-ruimte een week vóór Sinterklaas De K.L.M. en de Holland-Amerika Lijn berichtten insgelijks, dat hele vrachtwagen-ladingen met kleding en beddegoed bleven binnenkomen. En van de Nederlandse autoriteiten in Amerika, alsook van liet Ameri kaanse „Flood Relief Committee" werd knappe diplomatie vereist om met tact de stroom van goedheid en hulpvaardigheid der Amerikanen in deze vorm wat te stremmen en uit te leggen, dat financiële hulp nu een allezeerstc vereiste is. Maar Amerikanen zijn in zulke zaken gemeenlijk niet al te langzaam van begrip en als ze op de consulaten met de ene band een pak dekens of wintermantels binnenbrengen, grijpen zc met de andere band gauw in portefeuille of portemonnaie, wanneer hun duidelijk is gemaakt, dat Neerland s grootste nood nu financieel is en de dijken niet met warm ondergoed gedicht kunnen worden nanciële hulp doen. Uit alle delen van het land wordt naar de Nederlandse Am bassade te Washington en de consulaten opgebeld door mensen, die vragen wat ze kunnen doen om te helpen. Zelfs nu het comité voor „Holland Flood Relief" is opgericht sinds enige dagen, blijft nog veel geld op de Neder landse consulaten binnenkomen. In de af gelopen week beliepen de bedragen, die op het Nederlanse Consulaat te New York per dag binnenkwamen gemiddeld vier tot vijfduizend dollar. Maar nu met een werkelijk ongelofelijke snelheid dit „Holland Flood Relief Co mité in het leven is geroepen en prachtig functionneert en dit comité een goed geor ganiseerde campagne voor hulp heeft op gezet, beginnen op de bankrekening daarvan ook grote bedragen binnen te komen. De Amerikanen hebben veel aandacht besteed aan de verschrikkelijke ramp, die de Nederlanders getroffen heeft en alle publiciteitsorganen hebben met uitge breid nieuws het volk hier laten weten in welke benarde positie zij zijn geraakt. De zware verliezen waarmee het lot Ne derland bedacht heeft, hebben hier des te dieper indruk gemaakt, omdat dat land juist als eerste van de West-Europese landen, die Marhall-hulp ontvingen, ze dapper daarvan afstand had gedaan, het geen de Amerikanen een hoogst sym pathiek en fier gebaar hebben gevonden. Dat Nederland juist nu het op eigen benen wilde staan, economisch zo lelijk door de vloed weer omver werd geworpen, heeft bij de Amerikanen het medegevoel met de bevolking eens zo sterk gewekt. Vandaar de enorme reactie, die hier aan alle kanten waar te nemen valt, om „Holland" te helpen. Radio en televisie stations staan tijd af om voor de cata strofale overstromingen in Nederland de aandacht te vragen en oproepen voor fi- moehuiverig ♦Misschien voorboden van een griep. Do» er iets tegen: neem een AKKERTJE>^>« In korte tijd voelt U zich weer fit V helpen direct 'gf Mgr G. P. J. v.d. Burg richt zich tot „Stille- hangers" Omga Mgr G. P. J. v. d. Burg. deken van Am sterdam en geestelijk moderator van het Gezelschap van de Stille Omgang, heeft de volgende boodschap tot alle leden van het Genootschap gericht: „Ontroerend en bewonderendswaardig heeft ons volk de helpende hand gereikt aan de zwaargetroffenen door de ver schrikkelijke watersnood. Wat aan kleding, dekking, voedsel geldelijke bijdragen en persoonlijke hulpbetoon wordt en is ge offerd overtreft de stoutste verwachtin gen. Terecht hebben de christelijke kerken in Nederland de gelovigen erop gewezen, dat er iets is, dat de slachtoffers nog meer !an materiële zorgen behoeven, hoezeer 2ze overigens ook nodig zijn: de liefde- enst n.l. van het gebed. In verband hiermee zullen wij, katho- eken, ons erop moeten bezinnen of wij oor onze getroffen medemensen, overle- !enen zowel als overlevenden, in deze on- ïoemlijk zware dagen wel genoeg bidden; hdden om de eeuwige vrede voor de over ledenen, bidden om kracht en troost voor de overlevenden. Binnenkort trekken de Stille-Omgangers weer op om hun hulde te brengen aan Jesus in Zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoevelen van de nu geslagenen hadden zich die nacht reeds voorgesteld als een misschien zelfs jaarlijkse bijdrage aan de verering van het H. Mirakelsacrament, waardoor Christus reeds zes eeuwen lang in en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing voor alle denkbare gewonden biedt. Helaas, velen zullen in Maart a.s. niet kunnen meedoen aan het stille biddend processioneren langs de oude beêweg. Wij zullen hen missen maar zjj mogen op ons rekenen. De intentie van de Stille Omgang 1953 wordt gewijzigd. W'jj zullen de Stille Om gang houden en dit gehele jaar voor de zelfde intentie veel blüven bidden: „Dat God de overleden slachtoffers van de wa tersnood de eeuwige vrede geve, en aan de overlevenden kracht en troost". Met deze bede in het hart en op de lip pen zullen de tienduizenden optrekken, in de geest de getroffenen meedragend tot voor de troon van Jesus Eucharisticus. Hier hebben eeuwenlang de katholieken hun zieken gebracht, hier schreiden zij hun angsten en pijnen uit en verborgen al hun lead in Jesus' hart. Dat gaan wij nu ook doen in de nachten van de Stille Om gang. aan Jeaus aanbiedend al het verdriet der geslagenen tezamen met al ons leed omwille van Zijn lijden". een spijker inslaan, mag daarvoor een bedrag in geld uitgeven. Enkele Amerikaanse gemeenten over wegen een eiland in Zeeland „te adop teren" en daarvoor speciale zorg te gaan dragen. De vroegere Amerikaanse vice- president A. Bark ley, die onlangs begon nen is voor de televisie politieke praatjes te houden, wijdde eveneens een optreden aan de verschrikkelijke overstromingen in Nederland. En de groep van Nederlandse correspondenten in Amerika heeft een gezamenlijke oproep gericht tot de hoofd redacties van 1700 Amerikaanse dagbladen om zoveel mogelijk gratis een advertentie te plaatsen, waarin een beroep wordt ge daan op de lezers voor financiële bij dragen voor zwaargeteisterd Nederland. Een advertentie stelt een foto van onder gelopen land voor, een andere een in te vullen bankchéque. De kwestie is n.l., dat de Amerikanen zelf in eigen land nog al eens door allerlei zware natuurrampen worden getroffen. Hier hebben en wel haast jaarlijks geweldige overstromingen plaats, of er ontstaan dagenlange branden, die Aele wouden tot de grond afbranden en floor stormen worden bepaalde delen van du land altijd weer fataal gehavend. Maar uiteraard is de bevolkingsdichtheid bij lange na niet wat het in Nederland is en de overstromingen, die hier plaats j weer op te bouwen en te herstellen vinden bederven de grond niet, zoals dat'land te herwinnen. bij ons met zeewater gebeurd is. Boven dien zijn er niet zoveel mensenlevens te betreuren. Een ramp moet daarom wel heel ernst'g zijn om de nodige indruk op de Ameri kanen te maken en deze een tijd in hun gedachten te doen houden. Daarom is ook het comité voor „Holland Flood Relief", aarvan burgemeester Impelletteri ere voorzitter is geworden, een campagne be gonnen om het gebeurde levendig te houden in de aandacht van het Ameri kaanse volk. Een werkdag duurt 24 uren De oprichting en het snel in werking treden van dit comité, waarvan Albert Balink voorzitter van het Willem de Zwijger Comité en hoofdredacteur van „The Knickerbocker", uitvoerend secreta- is geworden, was een ware kracht toer. De hele chaos van weldaden, welke de Amerikanen de Nederlanders deden en doen toestromen, moest georganisee' worden. Maar in tijd van drie dagen (en nachten!) had het comité de situatie in de hand en nu kan men in Nederland spoedig de resultaten tegemoet zien van dit met een verbazende „efficiency" en met grote toewijding werkende comité, waarvan de leden op het ogenblik in de mening verkeren, dat een werkdag vier en twintig uren lang is. Misschien is dit alles maar een geringe ste adres Waterweg 91 Vroegindewey, Fransje, geb. 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres Waterweg 91 Van der Sluis, Neeltje, geb. 12.3.81 te Sommels- dijk, echtgenote van JaCob van Koote, laat ste adres Waterweg 43 Vis. Leendert, geb. 9.2.05, laatste adresMiddelharnis, laatste adres Oostvoorgors 39 Breeman, Huiberdina, geb. 15.11.68 te Middelharnis, echtgenote van Leendert Driesche, laatste adres Oostvoorgors 12 Nette, Hendrikus, geb. 9.10.14. Ie Veur, woonwagenbewoner Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25.10.89 te Middelharnis, laatste adres Oostvoor gors 32. NIEUWERKERK Scholten. Jebbigje, geb. 8.11.1944 Schol ten. Hendrikus Johannes Hermanus, geb. 1.6.48 Scholten, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. STAVENISSE Stoel, Jacob, geb. 24.9.72 te Kerkwerve, laatste adres Bos A. 41 Mol, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johan- de Graaf, laatste adres Kerkstraat A. Hage, Leendert, geb. 27.12.07 te Sta venisse, echtgenoot van Wilhelmina Janna Sonke, laatste adres Kerkstraat A. 310 Van Zuien, Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adrïaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stoutjes- dijk, laatste adres Kerkstraat A. 319 Noerland, Jacobus Martinus, geb. 25.10.96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fie- rens, laatste adresKerkstraat A. 330 Luyk, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse, weduwe van Arie Hage, laatste adres Poststraat A. 378 Hage. Johanna Pieter nella, geb. 20.9.29 te Stavenisse, dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres :Molenpad A. 200. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw. ge huwd met Dekkers, laatste adres Koer dijk 25 Heijligers, Adrianus, geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres Koevering- sedijk 23 Heijligers, Johanna Maria, geb. 8.10.23 te Halsteren, laatste adres Koeve- ringsedijk 23. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd Jansens, Cor nelia Adriana. geb. 20.10.75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres Oudelande B. 9 Mol, Johannes, geb. 13.4. 75 echtgenoot van Jansens, Cornelia Adri ana, laatste adres Oudelande B. 9 De Ja ger. Jan geb. 6.11.76, laatste adres Oude lande B. 68. ST. PHILIPSLAND RILLAND-BATH Dronkers, Dirk. ongeveer 90 jaar, laatste adres Bath Dronkers, Johanna, onge veer 91 jaar, laatste adres Bath Nijsse, Foort, ongeveer 18 jaar Nijsse, Pieternel la, ongeveer 20 jaar Nijsse, Catharina, on geveer 15 jaar Wed A. Blok-Krieger, laat ste adres A. Buteijnweg Mevr. De Bokx- Schrier, laatste adres Zimmermanpolder; Cijsow, A. laatste adres Hoofdweg De Goffau, J. S. burgemeesterMevr. Van Zwienen-v 'd Maas, laatste adres 2e weg bij RK klooster. SCHEMCER TEGE\ WIL EN DA\K In een dorp in Noord-Holland was verleden week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaange name ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren ver dwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kap stok gedeponeerd, doch daarnaast en dientengevolge als geschenk gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. De internationale hulpactie Advies tot voorlopige stopzetting van goederenzending Kregen loftuiting van Ridgway De directeur van het Pauselijke llulp- oerk en voorzitter van de Internationale troost voor de Nederlanders. Maar toch I Caritasconfercntie, die zich Zondag, moet het een echte troost voor hen zijn. Maandag cn Dinsdag persoonlijk op de te weten, dat de Amerikanen hen met alle hoogte heeft gesteld van de situatie in financiële hulp, die zij individueel kun- ons land cn van de hulp, nen dragen, zullen helpen om hun dijken üeke Caritas hun verlenen, heeft Dinsdag zijn bevindingen aan het bureau der Internationale Caritas i te Rome medegedeeld. Mgr B a I d e 11 i heeft besprekingen gevoerd met leidende figuren uit het Katholieke organisatie leven en met de minister voor Maat schappelijke Zorg, mgr Van Thiel. Een dijk en een windmolen In Easton Pennsylvania heeft men ln het midden van het stadje een grote imitatiedijk opgericht, die is doorgebro ken. Iedereen die 50 dollar geeft, mag er een zanHzair n„ Cm,„„0n ÏV'TT."Y""*" -"TT. Goor de Nederlandse ambassade bij het t an rS f voor han rrddras.-Bel ische van ]a„asverdedigi„g. van die dijk gaat sneu Elders heef« i omri- >n hulpverlening bu de overstro- -• - - - Generaal Ridgway, de geallieerde opper bevelhebber in Europa, heeft in een Dins dag onder de Amerikaanse soldaten in Nederland verspreide boodschap deze sol van die dijk gaat snelElders heeft men een „kapotte" windmolen opge richt op een plein en ieder die wil hel pen om de molen te repareren, ofwel ZEER OUDE GENEVER WAT LEVERT LEVERT IS GOED! mma mingsramp. „Na een persoonlijke verkenningsvlucht boven het rampgebied en een bezoek aan de Nederlandse minister van Defensie, wens ik", aldus de generaal, „allen, die deel uitmaken van onze hulpdiensten, te prijzen voor de hulp, die zij de Nederland se gewapende macht bieden bij het redden van mensenlevens en het verlichten van de nood, door de huidige ramp veroor zaakt." Ridgway prijst in het bijzonder luite nant-generaal Eddy, opperbevelhebber van de «Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa, voor de snelheid, doelmatigheid en harmonie, waarmede hij persoonlijk troe pen bijeenbracht en toezicht hield op de uitvoering van de eerste maatregelen. Ook seren met grote kracht door te gaan met inzamelen van gelden, doch met de ver zending of aankoop van goederen te wach ten tot de Nederlandse instanties hebben doen weten, welke concrete plannen voor de hulpverlening zijn ontworpen. Katholiek hulpbetoon uil België De vertegenwoordigster van de Bel gische Organisatie Hulpbetoon van Caritas Catnolica, mej. Finau, heeft in ons lana met de vertegenwoordigers der Katho- Gcblcken is. dat de grote" stroom van IJieke caritasorgamsaties besprekingen ge goederen, welke in allerlei vormen uit hetI voerd over de hulp, die België kan ver buitenland binnenkomt, zulk een omvang 'cnen' een onderhoud verklaarde zij. heeft aangenomen, dat het welhaast on- dat België grote hoeveelheden goederen mogelijk is geworden thans de gezinnen, hee't ingezameld, welke voor een deel die niet in hun woningen vertoeven, van reeds naar Nederland verzonden zijn. het nodige te voorzien. Het staat boven- Dinsdag zijn acht vrachtwagens uit dien vast. dat in veel grotere mate hulp i Brussel inaar Den Bosch vertrokken, is hij vol loE over generaal-majoor Noble i nodie zal zijn op het ogenblik, dat de Mejuffrouw Finau verklaarde, dat de •an het korps mariniers. getroffen bevolking naar haar eigen woon- schade BelSiè. hoe,vel zeer groot, toch plaatsen terugkeert. BS de installatie der ™or van materiele aard is en vooral be sezinnen zal immers binken, aan „elkebouwen en huizen betreft bandaar dal goederen de meeste beboette bestaat. De het ingezamelde eeld en goed direct kans is niet denkbeeldig, dat op hel tijd- i beschikbaar komt voor Nederland. Ook de stip, waarop de inriehting der nieuwe d»>P' de N.C™C.uit de Verenigde woningen zal plaats vinden, goederen Stoten heeft gezonden, werd terstond naai makkelijker uit het buitenland kunnen Nederland gedirigeerd. Een schip dat uit zijn Dinsdagochtend Belgische uitrustings stukken voor 50 meter Baileybrug uit Na men naar Nederland verzonden. Deze brug zal worden gebouwd door de 71ste com pagnie van de versterkte genie. Eveneens Zeewschvlaanderen zullen worden ge bruikt. Thans worden voor het leger te Tilburg 10.000 strozakken afgeleverd, ter wijl verder talrijke vervoersopdrachten worden uitgevoerd door Belgische vracht wagens, die onder een te Bergen op Zoom gevestigd kantoor ressorteren. Enkele vaartuigen en een genie-deta chement zijn uit Nederland naar België teruggekeerd. De mannen hebben honder den personen gered cn geholpen bij de evacuatie. vorden betrokken en met de in het bui- enland bjjecngeb worden bekostigd. Een plan om deze voorziening te re gelen, kan slechts worden gemaakt, nadat ook de Nederlandse regering zal hebber, vastgesteld, wat precies door haar, en wat door de particuliere organisaties zal wor den gedaan. Deze plannen betreffen niet alleen personen, maar ook instellingen en haar gebouwen. In verband hiermede ligt het voor de hand, dat mgr Baldelli de internationale Katholieke Caritasverenigingen zal advt- De nota over de watersnoodramp VGRAVENHAGE, 10 Februari 1953. De behandeling van de regeringsnota over de watersnoodramp is in de Tweede Kamer met ernst en soberheid en met begrip voor de situatie geschied. Met uitzondering dan van de onvaderlandslievende communisten, dat wil zeggen van de communistische leiders, die zich wel zo verpolitiekt toonden in de allerslechtste zin van het woord, dat zij ook deze droevige rampenreeks voor hun politieke doeleinden misbruikten. De heer Gortzak stelde eenvoudig de overheid schuldig aan deze ramp met de letterlijke mededeling, dat het Atlantische Pact ons haar had bezorgd. Maar dit was dan ook de enige wanklank, welke werd gehoord bij de behandeling van deze nota. spontane hulp zijn er toen ook fouten ge maakt en wie denkt, dat deze niet gemaakt behoeven te worden, heeft géén ervaring in zulke aangelegenheden. Dit verhinderde de Kamer intussen niet, ernstig enkele vragen aan de orde te stel len, vragen, welke niet de bedoeling had den om schuld vast te stellen, maar omdat net nodig is menselijke tekortkomingen te kennen om maatregelen te kunnen nemen voor de toekomst. Daarbij moest allereerst wel ter sprake komen de positie van de waterschappen- Het spreekt vanzelf, dat hier de vraag opgeld deed van centralisatie of decen tralisatie. De heer Burger (P.v.d.A.) bepleitte het bijeenbrengen van waterschappen in een groter verband, omdat door splitsing in kleine waterschappen noodzakelijke wer ken zouden worden vertraagd. Maar men De Kamer begreep, dat zij dezelfde eens gezindheid had te demonstreren, welke het Nederlandse volk onmiddellijk na de ramp te zien gaf en dat heeft zij ook ge daan. Dat wil niet zeggen, dat elk crüisch geluid zou hebben ontbroken. Er was waardering voor de militairen, die het eerste naar de noodgebieden snelden; voor de burgemeesters van de getroffen ge meenten, die voor hun zware taak ten volle berekend bleken; voor de onmiddellijke steun uit het buitenland en voor het op treden van de Koningin cn de Prins. En men moest al erg verpolitiekt zijn, zoals de heer Oud zeide, als men met de com munisten achter deze buitenlandse, spe ciaal de Amerikaanse hulp, meende poli tieke doeleinden te moeten zoeken. De heer Gortzaak had alleen maar oog gehad voor de fouten, die gemaakt zouden :ijn. En hij mat deze breed uit, maar de werking bij het herstel van dijken van locale en provinciale organisaties, evenals de heer Welter (K.N.P.) aandrong op nauwe samenwerking van de rijkswaterstaat met polderbesturen en waterschappen, die eeuwenlang dit werk hadden gedaan. Dit werk is nu eenmaal door de historie diep gegrond in ons volksbewustzijn. De waterschaps-organlsalies moeten blijven, zei de heer Oud en hij had natuur- een historische verwijzing bij de hand en wel naar de overstromingen in Noord- Holland in 1916. die wel een reorganisatie van het waterschapswezen tot gevolg had in Hollands Noorderkwartier, maar tevens aanleiding werd tot het plan van de af sluitdijk. Daarom kwam nu de heer Oud met het plan door het leggen van een financiële last op gebouwde eigendommen de finan ciële toestand van het waterschapswezen le verbeteren èn met een plan voor een financiële verhouding tussen het rijk en de waterschappen, maar met een zo groot mogelijke autonomie van deze laatste. Had men bevolking kunnen waarschuwen? Ook wilde men weten of de opmerking van ir Verloren van Themaat in „De Ingenieur' juist was. nl. dat men de be volking tevoren had kunnen waarschuwen, heer Oud zette duidelijk uiteen, dat er kan even goed van mening zijn, dat een natuurlijk fouten te vinden waren. Hij Isterke centralisatie allerlei noodzakelijke, herinnerde daarbij evenwel aan de ramp verspreid liggende werken aanmerkelijk van Rotterdam in de tijd van zijn burge- I zal vertragen. meesterschap. Daarom juist noemde de heer Van den Toen moest er ook plotseling worden Heuvel (K.V.P.) decentralisatie een gebie- geimproviseerd. Naast ontroerende cnldende eis, maar hij bepleitte wei samen- Overzicht Tweede Kamer Een ander vraagstuk was dat der orga nisatie van de rampenbestrijding, welke men zoveel mogelijk individueel gericht wilde zien, zoals de heer Burger (P.v.d.A.). Deze wenste ook een gunstiger regeling dan die van de materiële oorlogsschade, welke de regering als maatstaf wilde doen gelden. De heer Weiter wilde dc financiële hulp verlening door het rijk zien buiten het budget en op een afzonderlijke rekening; de heer Van Meel (K.V.P.) wilde weten, hoe de bedrijven weer op gang zouden ge holpen worden en hoe groot de schade was aan de visserij. De heer Tilanus (C A.) had er geen bezwaar tegen, zoals de heer Burger, de gelden van het Ram- penfonds te besteden in de persoonlijke groep t de Verenigde Staten op weg was met goederen voor Duitse vluchtelingen, heeft de op het laatste ogenblik voor Belgie bestemde 15 ton goederen in Rotterdam kunnen afladen, te zamen met de 15 ton voor Nederland bestemde goederen. Zondag is in België door het Rode Kruis een openbare collecte langs de straten gehouden. In alle kerken hebben de bis schoppen een oproep doen voorlezen, waarna een collecte is gehouden, die aan zienlijke bedragen heeft opgebracht. Wij willen nog veel meer doen, ver klaarde mej. Finau, maar wij weten niet hoe wij alles het best kunnen organiseren In overleg met de Katholieke Caritas in Nederland, met de regering, 't Rode Kruis en het Rampenfonds zullen wij nu waar schijnlijk de richtlijnen volgen, welke het Internationaal Katholiek Caritasverbana zal opstellen. Wij gaan door met inzame len van gelden en goederen, doch wachten tot de autoriteiten het ogenblik geschik'. achten om te %rerzenden. de omzetbelasting en dat is dat over daar verschillende met name genoemde dijken te zwak zouden zijn geweest voor een storm als deze èn omdat 's Zaterdags tevoren reeds was gebleken, dat bij eb het water niet was afgenomen. Dit werd overigens bestreden door de heer Van der Felt* (C.H.), die betoogde, dat de dijken voor deze waterstand, welke 50 centimeter hoger was geweeet den het hoogste peil in 1906, niet te zwak, maar te laag waren. feer van kleding, huisraad enz. gelden van de overheid om het economisch leven weer op gang te helpen. Maar de heer Oud waarschuwde daarbij terecht om de uitkeringen sneller te doen verlopen dan bij de materiele oorlogsschade, terwijl de heer Tilanus bevreesd was. dat allerlei commissies, welke de regering wenste te formeren, schade zouden kunnen doen aan een snelle afdoening. De heer Schouten (A.R.) bepleitte daar naast een algemeen financieel plan regeringswege cn mét andere leden maar ook met enige reserve integrale vergoeding. Begreep de Kamer enerzijds, dat er ook in haar midden een demonstratie behoor de te zijn van nationale eenheid, ander zijds begreep men ook ten volle, dat alles, wat hier naar aanleiding van het ver schrikkelijke gebeurde werd gezegd, alleen maar een voorlopig karakter kan dragen. Had er kunnen worden gewaarschuwd? Had men deze ramp kunnen voorzien? Anders dan de communist Gortzak het deed, die nu al zonder enig onderzoek zijn verwijten de zaal inslingerde. werden door de Kamer deze vragen aarzelend gesteld, omdat men begreep, dat voor deze zaken grote deskundigheid vereist is. Zeker gold oor de kwestie van afsluiting van de zeegaten, welke enige malen aan de orde werdgesteld. omdat het herstel van buiten dijken hierop niet zou kunnen wachten. Maar de heer Schouten wilde toch wel weten of over het ondernemen van dit geweldige project al of niet spoedig zou kunnen worden beslist. Zo waren er wel vragen, maar tegelijk een goede demonstratie van eensgezind heid in deze zwav uren, wat door de minister-president oij het begin van zijn antwoordrede met blijdschap werd gecon stateerd. Het was een debat overeenkom stig de geest, waarmee het volk deze ramp tegemoet was getreden. Morgen zal de minister-president zijn antwoord vervol gen. F. S. Eerste évaeué's op Het Loo Bejaarden uit Zierikzee Gisteravond om zeven uur is de eerste é's aangekomen op het paleis Het Loo. dat door H.M. dc Koningin declteiyk voor de getroffenen beschik baar is gesteld. Het waren veertien ouden van dagen uit Zierikzee. In de loop van vandaag wordt een tweede groep van be jaarden uit deze plaats op het paleis ver wacht. Na hen zullen nog meer ouden van da gen van het geteisterde eiland Schouwen en Duiveland op het paleis worden ge huisvest. Men houdt er rekening mee, dat al deze mensen hier vele maanden zullen ver blijven. Gedurende het week-einde had de afde ling Apeldoorn van het Rode Kruis met medewerking van velen. o.a. van enkele hotels ter plaatse, alles voor de ontvangst van de gasten in gereedheid gebracht. Twaalf helpsters van het Rode Kruis zijn voor hun verzorging aangewezen. GEEN FOKVEE AFSLACHTEN De heer J. C. van den Bosch, landbou wer, Hoekeindseweg 148 te Bleiswijk. deed ons het verzoek de autoriteiten opmerk zaam te maken op het feit. dat, gezien zijn ervaring, er kansen bestaan, dat goed fok- vee uit de noodgebieden wordt geslacht, welk slachten funest is, omdat we binnen kort hard om prima fokvee verlegen ko men te zitten. Inzender acht het mogelijk, dat orders tot slachten zijn gegeven, doch volgens zijn mening is uitkijken geboden en mogen de dieren niet zonder meer worden ge slacht. MILITAIREN TERUG UIT SURINAME Vanmorgen zijn met het motorsch p „Cottica" ongeveer 80 militairen van het corps commandotroepen uit Suriname n Nederland teruggekeerd Dit «s de eersie groep commando s. di,e o- aar. verblijf van een half jaar in Suriname in ons land arriveert.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2