m Zwitsaletten Vroegere stormvloeden brachten de edelen in Zeeland tot de bedelstaf Rijk e Reimerswaal werd verzwolgen KOU, GRIEP, KOORTS Kinderkleding uit Schotland, geld uit Spanje, hout uit Finland pas op uw mu ABDIJSIROOP ZESDE LIJST van de slachtoffers Verstrekt door het Rode Kruis OVERSTROMINGSRAMPEN ZIJN GEEN VERZEKERBARE RISICO'S "WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 (Van onze Haagse correspondent) TERGENS IN DE ALBLASSERWAARD en men zal ze ook elders wel kunnen J-J aantreffen staan boerenhuizen met ingemetselde gedenkstenen. Op die stenen leest men „Anno 1740 en Een stond het water aan dezen steen". En op een tweede steen, in dezelfde muur: „In February 1809 stond het water hierteegen". De eerste steen gaf een waterhoogte aan van ongeveer 4.25 meter, de tweede van ruim twee meter. Wanneer men dan bedenkt, dat deze boerderij op een der vele woerden langs de Alblas staat, op de vluchtheuvels dus in dit lage polder land. dan kan men zich enigermate voorstellen hoe hoog het water in 1741 heeft gestaan. Het lage land is herhaaldelijk door overstroming geteisterd, een verschijnsel, dat velen er toe bracht hun huizen zo te bouwen, dat zij zich bij overstromingen in veiligheid konden stellen. In oude boerenhofsteden ziet men de vensters op ruim twee meter hoogte aangebracht, terwijl elders op de verdieping een aparte bui tendeur was aangebracht, waarlangs bij watersnood het vee naar de zolder kon worden gevoerd. Want hoe goed ook door dijken omgeven, het ingepolderde land voormalig veenmoeras lag een heel eind beneden de zeespiegel en stond dus altijd bloot aan de bedreiging van hoge vloeden. Toen kwam langzaam het herstel, maar de herinnering aan het vreselijke lot, dat het eiland in 1532 trof, is levend gebleven: in iedere stormnacht trekken de mannen van Kats en Colijnsplaat naar de dijk. Zij heb ben er ook in de noodlottige stormnacht van vorige week gestaan en het is zeker aan hun waakzaamheid te danken geweest, dat de zeedijk, waarin de eerste beweging al werd geconstateerd, behouden bleef. Noord- Beveland werd niet overspoeld. Wij leerden het nooit.... af *-de loop der eeuwen ontzaglijk veel van stormvloeden te lijden gehad. Het blijkt wel uit de voorzieningen uit het begin van onze jaartelling, waarvan de overblijfselen nu nog getuigen van de strijd der eerste be woners tegen het opstuwende water. En ook de machtige dijken zijn de zwijgende getuigen van deze nooit aflatende bedrei ging. Geweldige stormvloeden deden in de loop der eeuwen het werk van geslachten teloor gaan. Maar steeds ook weer werd daarna het sein gegeven tot groter krachts inspanning, niet slechts om het verloren gegane terreinen te heroveren, maar ook om de erfvijand nog weer verder terug te dringen. Zo was het na de St Elizabethsvloed van 1421, maar ook na de rampen van 1530 en 1532, waardoor een groot deel van Zee land overspoeld werd. Zo was het na de stormvloeden, die Hollands noorderkwartier teisterden o.a. de Allerheiligenvloed van 1570 en na de overstromingen, die in het begin van de zestiende eeuw Groningerland troffen en de Dollart een grote uitbreiding gaven. Na de rampspoedige stormvloed van 1325 werd een grootscheepse verbetering en verzwaring van de dijken ter hand genomen en na 1916 werd de inpoldering van de Zuiderzee met grote voortvarendheid door gezet. De geschiedenis van de stormvloeden ver haalt niet slechts van rampspoed en ver nietiging, zij geeft ook het verslag van de, na iedere stormvloed, als nationale krachts inspanning oplaaiende energie van de be woners der lage landen. Het is de geschiedenis van de landaan winning. het is tevens de geschiedenis van de voortdurende aanpassing en verbetering van het productieproces. Nederland, het land van bedwongen wa ter, werd tevens het land, waar de wind dienstbaar werd gemaakt om de gevreesde waterwolf te bedwingen, het. land van dc watermolen, die men in zijn karakteristieke vorm in het Nederlandse landschap niet kan missen. De stormvloeden, welke vooral het Zuid westen van het land teisterden, hebben enorme schade berokkend, onherstelbare verliezen aan mensenlevens, vee en eigen dommen teweeg gebracht. In een tijd, dat de hulpverlening niet georganiseerd kon optreden zodat er van een leniging van de nood op nationaal niveau, laat staan van internationaal niveau, geen sprake kon zijn moest deze schade wel zeer lang door- verken. Onder de ccnvoudigen in Zeeland komt men nu nog namen tegen van vroe gere adellijke geslachten, die tengevolge van de stormvloeden tot de bedelstaf werden gebracht. Noord-Beveland hield op te bestaan Wat er aan grond verloren ging, kon in vele gevallen worden teruggewonnen, behalve d:»ar waar de technische hulpmid delen ontbraken en de financiën niet toe reikend waren om het herstel tot een goed einde tc brengen. En wie zou er in de eer ste helft van de zestiende eeuw het verre en ontoegankelijke Zeeland de hand hebben kunnen reiken in de verbeten worsteling om de destijds rijke koopmansstad Reimers- waal? De St Felixvloed van 5 November 1530 ontketende over dit Oostelijk deel van Zuid-Beveland een catastrofe, waaraan de herinnering nu nog voortleeft in de volks verhalen: het verhaal van de ondergang van het kasteel van Lodvke een verhaal, dat herinneringen oproept aan Belsozai". Het kasteel en zijn brassende en brallende feest vierders werd verzwolgen. Reimerswaal bleef behouden, al bereikte het water de wallen. 1551: Een Januaristorm, waardoor de stad geteisterd werd. Zij. herstelde zich met moeite van de slagen, maar op 3 November 1555 brak weer de dijk door en nog maar nauwelijks gedicht of, zwaarder dan ooit, werd Reimerswaal op 12 Januari 1557 ge troffen, En ondermijnd door het water een slag, die onherstelbaar was rekte de stad onder een voortdurende bedreiging haar bestaan Tot 1574. Toen brokkelden de muren af, het water drong in de straten en korte tijd later stortte het stadhuis in. daar na de kerk en de fraaie kloosters. En om de maat vol tc maken brak een jaar later een brand uit, die grote verwoestingen aan richtte. In 1626 begonnen de nog overge bleven bewoners hun stad af te breken en in 1643 vertrok de laatste inwoner. In een tiidsbestek van ruim een eeuw voltrok zich het noodlot over een van de meest wel varende steden van Zeeland. „Slechts vissers zwerven rond op deez' verzwolgen grond. Schaars horend van de stad, die eertijds hier bestond De eerste onheilspellende berichten over de ramp, die in de stormnacht van 31 Jan Noord-Beveland zou hebben getroffen, heb ben gelukkig geen bevestiging gevonden. Maar deze berichten riepen de herinnering wakker aan de rampspoeden, die zich in vroeger eeuwen over dit eiland voltrokken Een schier onafgebroken reeks dijkdoor braken en overstromingen. Bij iedere storm vloed was Noord-Beveland het kind van de rekening, totdat het in 1532 geheel werd overspoeld Daarmede kwam een einde aan de roemruchte geschiedenis van de baronie van Kats. De heren van Kats waren bepaald geen beste jongens: ruziezoekers, die het voort durend met de buren aan dc stok hadden en tengevolge daarvan geen tijd hadden om voldoende aandacht te besteden aan de grote vjjand van het eiland: het water. In de stormnacht van 2 November 1332 joeg de orkaan uit het Westen het water over de dijken. De bewoners van Kats na men de vlucht, maar van de andere kant eveneens door het water verrast, konden velen van hen geen heenkomen vinden. 150 Mensen vonden daar de dood in de golven. Geheel Noord-Beveland verzonk en zestig Jaar bleef het een onherbergzaam gebied. Strijd om We sik a pell e IVjeen, de Zeeuwen gaven het niet spoedig - op. maar een enkele maal moesten zij toegeven, zoals na de St Elizabethsvloeden van 1404 toen ook de Braakman ont stond. en in 1421, toen de Westpunt van Walcheren werd weggeslagen. De West- kappelaars, deze merkwaardige gesloten bevolkingsgroep, bouwden een dijk ter ver vanging van de duinen, maar in 1530 ging dit bouwwerk bij de St, Felixvloed weer verloren en heel Walcheren liep onder water. De zorg voor de dijk dreef de bevolking van Westkapelle bijeen. Zij bouwden en versterkten de zeewering tot een geducht bolwerk. Een zelfbewust slag mensen, deze Westkappellaers, wier kerktoren door de zee werd verzwolgen, maar die zich achter de nieuwe dijk aan de voet van hun vuur toren, massief als een burcht, veilig voel den. TotIn de vreselijke Octoberdagen van 1944 het aanstormende geweld met van de zee, maar van de „totale oorlog" de trotse zeewering aan pulver sloeg. West kapelle verzwolg en Walcheren aan de zee prijsgaf. Ditmaal geen stormvloed, maar een aanval: in zijn uitwerking heviger en meer verbijsterend dan alle stormvloeden, waardoor Zeeland in de loop zijner geschie denis werd geteisterd. Maar Walcheren heiv rees en de dijk van Westkapelle is weer gebouwd, sterker en robuster dan ooit. En ook nu is de geest om terug te winnen wat verloren ging in de noodlottige nacht van 31 Januari over een geheel volk vaar dig geworden en de droom van nieuwe ver- overineen op het water wordt misschien tot werkelijkheid. Want, zoals nu bij de Zeeuwsvlaamse Braakman, die heroverd wordt, of zoals ook de invreting van de Dollart in het Gronin ger lend werd teruggewonnen en de Friese middelzee werd verdrongen tot achter het wad, zo hebben die Zeeuwse polderjongens het de zee nooit vergeven, dat zij een grote hap uit Schouwen wegvrat en nim mer teruggaf naar de legende wil omda» de vissers van Westerschouwen een meei- min hadden gevangen en weigerden haar aan de meerman terug te geven. De herin nering daaraan schijnt voort, fe leven in het wapen van Schouwen, waarop een meerman en een meermin op het water zwemmende, elkaar de hand reiken. Nu is Schouwen, op een klein gedeelte na, overspoeld. En op dit tragische ogenblik in de veelbewogen geschiedenis van dit wondermooie eiland groeit het verianeen om de zee ook hier een krachtiger halt toe te roepen. In de aanv i Tn d ec erband moge herinnerd worden aan een woord van de dijkopzichter van Wil lem de Zwijger. Andries Vierlingh. die blij kens een aantekening van dr Van Veen in zijn uitnemende studie „Dredge, drain, re claim" over Schouwen zei: „Wanneer zij de zee in het begin hadden weerstaan zouden zij hun eiland in stand hebben kunnen hou den. Hoe meer ge u terugtrekt op achter liggende linies, hoe meer kans de zee krijgt u te bevechten. Getijdsstromen zijn als groene takken, ge kunt hen bedwingen, wanneer ze nog jong zijn. Zij zijn als on deugende kinderen, die in hun jeugd opge voed moeten worden." Aanvallen, de beste manier van verdedi gen. Vandaar onze dijken. Vandaar dat nu de drang sterker wordt, de zee verder terug te dringen. Want deze gedachte laat het Nederlandse volk. dit volk van vechtende polderjongens en dijkenbouwers, niet meer los. Juist nu niet, na de ramp van 31 Januari. STORmOs.O (Advertentie) zijn snel en afdoend te bestrijden met; ...'n ZW/TSAL preparaat BLAFFENDE EVACUé'S s Maandag arriveerde aan de Kade te 5 Goes een schip met honden en katten S wit Bruinisse en Ooslerland. Met luid geblaf gaven de honden 5 hun misnoegen of genoegen te 5 kennen, toen zij in een veewagen wer- i 5 den geladen. Honden en katten wer- 5 den overgebracht naar Middelburg. waar zij in de beide dierenasyls j werden opgenomen. C.B.D. vraagt adressen van geëvacueerden Het hoofd van het Centraal Betalingskan- tcor Delegaties. Frederikkazerne. gebouw E 4. Van Alkemadelaan, Den Haag. verzoekt aan geëvacueerden uit de noodgebieden. die delegaties ontvangen van militairen verblijf houdend in Korea, Indonesië, Nieuw-Guinea, Suriname en Engeland, zo spoedig moge lijk hun nieuw adres aan bovengenoemde instantie op te geven. Hulpacties nemen nog steeds toe De hulp uit het buitenland aan onze ge troffen gebieden neemt nog niet af. In tegendeel. Iedere nieuwe actie lokt een nieuwe actie uit en voor iedere dergelijke actie bestaat zo mogeljjk nog mcér belang stelling dan voor de vorige. In de Verenig de Staten is nu reeds een wetsvoorstel in gediend, dat dc toelating van 50.000 Neder landse immigranten inhoudt voor het jaar 1954 om, zoals in het voorstel staat, de „overbevolking tc verminderen, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt". Maar niet alleen Amerika helpt. Door ele landen is een medeleven betoond, dat dankbaar en bijna verlegen stemt. Zweden bracht het. via zijn pers. tot uitdrukking: „Wij moeten Holland helpen, dat zich juist met zoveel moeite en kracht aan de moei lijkheden na de oorlog ontworsteld had en nu opnieuw zwaar getroffen is Hef schonk tien millioen kronen (ruim zeven miliioen gulden) en een geweldige hoeveelheid goe deren. In Spanje werd reeds 40.000 gulden bij eengebracht. Het Zwitserse Rode Kruis na dert het millioen gulden met zijn actie voor het Rampenfonds en Noorwegen is daar al ver overheen. Een 30-jarige Deense zaken man, Eric Kopp, had juist duizend paar lieslaarzen uit Engeland ontvangen en bi acht persoonlijk per auto de helft daar van naar Nederland. De andere helft werd per vliegtuig met dezelfde bestemming ver- Advertentie) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, 4«| heesheid of gezwollenheid sXXr de snelwerkende !\V*V. AKKERS ,»'wM 's werelds beste hoestsiroop Een belangrijk man in deze dagen: ir Maris, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, die de leiding heeft bij het dichten t>an de dijken, dat grotendeels op rijkskosten zal geschieden, en het droogmolen van het Ignd. Advertentie DE DAGTAAK VAK EEN PRINS Prins Bernhard bezoekt steden, presideert en spreekt voor de radio De helicopter^ waarmee Prins Bernhard de noodgebieden bezoekt, is ook gisteren weer op verscheidene plaatsen in de ge troffen streken geland en overal werd de Prins met enthousiasme ontvangen. Raams- donk. Raamsdonksveer en Nieuwcndjjk wa ren het eerst aan de beurt en daarna landde de Prins nog in Puttcrshoek, 's-Gravendeel, Zuidland op Putten. Numansdorp, Strijen- sas. Lage Zwaluwe en Hoogc Zwaluwe. De Prins noemde het opvallend, dat hem dit maal geen lijsten met verzoeken om be nodigdheden overhandigd werden, iets. wat tot dusver wel het geval is geweest. De Prins presideerde een vergadering van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag, sprak voor de B.B.C de American Forces Network en de Deense radio. Te Numansdorp bracht de Prins o.a. een bezoek aan de hulpsecretarie in het Schip pershuis, waar hij een onderhoud had met de loco-burgemeester, wethouder Van der Velde. Deze zei o.a. tot de Prins, dat 's avonds het eerste electrische gemaal te Numansdorp in bedrijf zou worden gesteld cn de volgende ochtend het Dieselgemaal te Schuring. De gaten in de dijken zijn nog slechts met noodvoorzieningen gedicht en er verblijven in het geïnundeerde gebied nog altijd duizend personen. Op dc coöperatieve suikerfabriek Putlers- lioek bracht de Prins zijn waardering over aan dc directeur voor de hulp, die door de directeur en zijn personeel was geboden, waardoor een groot deel van Puttershoek, Maasdam en Mjjnsheerenland voor over stromingen gespaard bleef. Op het Loo zijn de eerste evacué*6 aange komen. Het was een groep van veertien vluchtelingen uit Zierikzee, die gevolgd zullen worden door de inwoners van een tehuis voor ouden van dagen in dezelfde stad. Honderd bedden 'staan voor de eva- cué's gereed. voerd. Onmiddellijk r.a aankomst werden de laarzen reeds ingeladen om gedropt te worden boven streken, waar zij hard nodig waren. Uit Israël zijn opnieuw duizend kisten si naasappels gearriveerd. Zelfs Griekenland, zelf een land. dat steun behoeft, schonk sefaoenen, dekens, medicijnen e.d. De secretaris-generaal van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. prof. Hallstein, heeft meegedeeld, dat de Bonds republiek zo lang als dat nodig is aan Ne derland zal lenen: 100 Dieselpompen, ino kilometer rails, 40 Diesellocomotieven, 3000 kipkarren. 570 vrachtauto's. 50 vrachtauto's, die als werkplaats of huisvesting kunnen worden gebruikt. 50 bulldozers, 100 kip auto's en 5000 kruiwagens. De waarde in geld wordt op verscheidene millioenen ge schat: de waarde van het gebaar is niet in geld uit te drukken De Westduitse speel goedfabrikanten hebben voor de hulpver lening 10000 Duitse Marken afgestaan. Aanbiedingen om kinderen op te nemen bereiken ons land o.a. uit Frankrijk. Israel en Italië. Oostenrijk herinnert zich, hoe het vroeger door Nederland geholpen is en een Nederlandse familie, die jaren geleden kin deren uit Oostenrijk heeft gehuisvest, kreeg van deze groot geworden kinderen het aan bod kinderen naar Oostenrijk te laten ko men. De familie bedankte, want de ramp heeft zich niet uitgestrekt totHooge- veen, waarheen het schrijven gericht was. Hulp van alle kanten. en het blijft maar stromen. Curaqaose Rampenfonds: een half millioen Amerikaanse dollars! Aruba cn Bonaire hebben te zamen minstens 175.000 dollar ingezameld. Verwacht wordt, dat dezer dagen in het geheel een bedrag van 2' millioen gulden opgebracht zal zijn Uit Uruguay kwam een cheque van een ondernemer. In Engeland is 100.000 voor ons land binnengekomen Belgic heeft reeds zeer geholpen door het zenden van uitstekende troepen, maar blijft bovendien sternen met het zenden van Baileybruggen, strozakken e.d. Het Indo nesische Rode Kruis heeft een actie voor Nederland ingezet Een concert voor het Rampenfonds in Djakarta werd bijgewoond door de Nederlandse Hoge Commissaris en de burgemeester van deze stad. Finland zendt hout en barakken ter waarde van 800.000 gulden, enorme massa's kinder schoenen (nieuw), serviesgoed, dekens, slaapzakken e.d. Chili overweegt de op neming van duizend Nederlandse landver huizers. Schotland ten slotte is vertegen woordigd door o.a. een pakje kinderkleer- tjes van mevrouw Kale uit Aberdeen met het ontroerende briefje- „Wil dit bescheiden pakketje aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de vrouw van een soldaat, die in 1944 in uw land heeft ge streden en daarbij ernstig gewond werd." Inlichtingen N.S. te Middelburg Ten gerieve van het publiek en van de handel en de Industrie in het geteisterde Zeeland hebben de Nederlandse Spoorwegen in het station Middelburg een tijdelijk in lichtingenbureau ingericht. Dit bureau zal geopend zijn van 8 tot 18 uur en is telefo nisch bereikbaar onder no. 2393. De spoordijk van Dordrecht (over de Moer- dykbrugnaar Brabant is over een grote afstand ongeveer 21/» meter naar beneden gezakt. Koortsachtig werkt men nu aan de verhoging van dit spoorweggedeelte. Met treintjes wordt zand en biels aangevoerd en over zes weken hoopt men reeds klaar te zijn. Bij de Moerdxjkbrug wordt het zand direct gestort, zodat de rails, die nu geen steun hebben, weer enige grond voelen Ouderling gaf kleding, maar wist het zelf niet! 5 s In een dorp in Noord-Holland werd g j vorige week Maandag de pastorie in s 5 gebruik genomen als opslagplaats s voor de verzamelde goederen voor de s rampgebieden. Maandagavond was er echter óók een kerkeraadsvergadering 5 Na ajloop van deze vergadering kwam J een der ouderlingen tot de onaange- s name ontdekking, dat zijn overjas s shawl, wanten en hoed waren verdwe- t f nen. Deze attributen waren namelijk s j niet aan de overvolle kapstok ge dc- S poneerd, doch daarnaast, en dus s met de overige goederen reeds onder- weg naar het rampgebied. Het goed f was niet meer te achterhalen. Het slachtofferheeft de zaak verder maar zo gelaten. Het Rode Kruis is vol Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingezamelde goederen meer naar Den Ilaag te zenden, omdat hiervoor geen opslag ruimte ter beschikking is. Het is van belang, dat alle tot heden in gezamelde goederen ter plaatse worden op geslagen en zoveel mogelijk worden gesor teerd, waarna schriftelijke opgave van hoe veelheden en soorten gaarne zo spoedig mo gelijk ingewacht worden bij de Intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. C.J.M.VVs HELPEN HlIN GETROFFEN AFDELINGEN De financiële actie onder de leden van het Christelijk Jongemannenverbond (C.J.M.V.) voor een fonds leiderstraining, zal niet stopgezet worden, maar een andere bestemming krijgen. Met het op te halen geld namelijk de actie wordt doorgezet onder de naam C.J.M.V. Noodfonds 1953 zal hulp aan de afdelingen in overstroomde gebieden worden verleend. De jaarlijkse dankofferactie van het C.J.M.V. wordt be stemd voor het Nationaal Rampenfonds. Het bondsbestuur zal overwegen in hoe verre het wenselijk is het karakter van de eeuwfeest-bondsdagen in Mei aan te pas sen aan de ernst van het rampjaar. KOSTELOZE STORTINGEN GIRO RAMPENFONDS De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van 10 Fe bruari op girostortingen op postrekening no 9575 ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds geen stortingsrechten behoe ven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht". Minister-president Drees en minister Luns hebben hun deelneming betuigd naar aanlei ding van de overstromingen op Sumatra (Atjeh), die aan ruim 70 mensen het leven hebben gekost. Het Ned. Rode Kruis kan In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van rlcze vcrlleslijst zijn verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor dc betrouwbaarheid. Her is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. (Opgave A.N.P. onder voorbehoud) Halsleren PAULUS, Cornelia, geb. 5.5-52 te Halsteren, laatste adres: B 326; RAATS, Petrus, geb. 17.12.84 ie Halsferen, weduwnaar, laatste adres: B 308; VERBURGT, Anna Cornelia, geb. 19.7.65 te Halsteren, laatste adres: B 316, wed. van Cornells de Krom. Kortgene JANSE, Kr()n, laatste adres: Torendijk: VAN' BOVEN", Stoffellna, echtgenote van Willem VVestevweel, laatste adres: Torendijk; DE LOOF. Adrinna. .laatste adres: Hoofdstraat; Mevrouw JACOBS—KEYDENIER. laatste adres: Torendijk; N1JSSE, Cornells Pieter; WEYS, Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres: Cats Anna- polder 18. Middellianiis in 4e lijst, dd 1.2.53. kran'SE, Maria, geb. 6.7.96 te Mlddelharnis. laatste adres: Waferweg 91; vroegindewey, Fransje, geb. 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres; Waterweg 91; van der sluis. Neeltjc, geb. 12.3.81 te' Sommelsdïjk. echtgenote van Jacob van Koote, laatste adres: Waterweg 4": VIS, Leendert, geb. 9 2 05, laatste adtes: Mlddelharnis. Oostvoorgors 39; BREE- MAX. Hulbcrdina, geb. 15.11.68 te Mlddelharnis, echtgenote van Leendert Driesche. laatste adres: Oostvoorgors 12; NETTE, Hendrikus, «eb. 9.10,14 te Veur, woonwagenbewoner, VAN WEZEL, Aren Leendert, geb. 25.10 89 tc Mld delharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. Nieuwerkerk SCHOLTEN. Jebbigje, geb. 8.11.44; SCHOL TEN, Hendrikus Johannes Hermanus, geb. 1.6.48: SCHOLTEN, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. Oudelande Te Goes geïdentificeerd: JANSENS, Cornelia Adriana. geb. 20.10.75 te Oudclande. echtgenote van Joh. Mol, laatste adres oudelande B 9; MOL, Johannes, «eb. 13.4.75. echtgenoot van Janscns. Cornelia Adria na. laatste adres: Oudeland B 9; DE JAGER, Jan, geb. 6.11.76. laatste adres: Oudelande B 68 St.Philipsland Begraven: KUNST, Willem, ongeveer adres: Achterstraat 1. 82 Jaar. laatste Rilland-Batli DRON'KERS, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath; DRON'KERS. Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Balh; N1JSSE, Foort, ongeveer 18 jaar; NIJSSE, Pleternclla, onge veer 20 jaar; NIJSSE, Catharina, ongeveei 15 jaar; wed. A. BLOK—KK1EGER. laatste adres: A. Buteljnweg; mevr. DE BOKX—SCHR1ER, laatste adres: Zimmei manpolder: CIJSOW, A„ laatste adres: Hoofdweg. DE GOFFAU, J. S„ burgemeester; mevr. VAN ZW1ENEN—v. d. MAAS, laatste adres: 2e Weg. bij R.K. Klooster Slavenisse STOEL, Jacob, geb. 24 9.72 te Kerkwerve, laatste adres: Bos A 41; MOL, Cornelia Adriana. geb. 12.10.36 te Stavcnisse, dochter van Marinus Mol en Dlna Cornelia Johanna de Graaf, laat ste adres: Kerkstraat A 306a; RAGE, Leendert, geb. 27.12.07 te Stavenlsse. echtgenoot van Wil- helmina Janna Sonke. laatste adres: Kerk straat A 310; VAN ZUIEN, Neeltje Cornelia, geb. 14.10-39 te Stavenlsse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pleternella Stout- jesdljk, laatste adies: Keikstraat A 319: NOER- LAND, Jacobus. Martlnus, geb. 25.10.96 te Sta venlsse. echtgenoot van Maria Fterens. laatste actVos Kerkstraat A 570; LUYK, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse. weduwe van Arie Hage, laatste adics: Poststraat A 378: HAGE, Johan na Pieiernelia, geb 20.9.29 te Stavenisse. doch ter van Pieter Johannes Hage en Pleternella Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad A 200. Steenbergen Geïdentificeerd en begraven: DE GROOT. Adriana Cornelia, geb. 4 4.98 te Wouw, gehuwd met Dekkers, laatste adres: Klasedijk 25; HEIJLIGERS. Adrianus. geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres' Kocve- ringsedljk 23: HEIJLIGKRS. Johanna Maria, geb. 8.10.23 te Halsteren, laatste adres: Koeve- ringsedijk 23. Door de gemeenschap te dn „Een dekking door verzekering tegen het risico van overstromingssehade op grote schaal in Nederland en ook in het buiten land is nimmer mogelijk geweest." Als eerste oorzaak hiervoor noemt de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam, bankiers en assurantiemakelaars, in een beschouwing over ..De overstromingsramp en verzeke ring". dat het eumulatiegevaar verbonden aan een dergelijke verzekering dermate groot is. dat de verzekeraars, zelfs bU een verfijnd svsteem van herverzekering op in ternationale basis, hun financiële positie ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. Vervolgens zouden de verzekeraars van 'n dergelijk risico spoedig bemerken, dat alleen belangstelling bestaat bij hen. die door de geëxposeerde ligging van hun eigendom men (in Nederland dus bij de grote rivieren en de kusten) kans lopen door een ramp, zoals wij thans kennen, te worden getrof fen. Een der elementaire voorwaarden: een behoorlijke spreiding van risico, zou dus van stonde af aan ontbreken. De firma trekt hieruit de conclusie, dat de gevolgen van natuurrampen als deze door de gehele gemeenschap behoren te worden ge dragen. Over de situatie, waarin de getroffenen op het ogenblik verkeren in het licht van de door hen afgesloten verzekeringen, wordt Middenstandseursussen in de evacuatieplaatsen De onderwijscentralen van de drie Neder landse middenstandsbonden. Laan van Meerdervoort 96a. Den Haag. delen ons me de. dat geëvacueerden, studerende voor het middenstandsexamen algemene handels kennis, straks hun studie kunnen voortzet ten bij door deze onderwijscentralen erken de cursussen in de evacuatieplaatsen. de mening uitgesproken, dat ongetwijfeld een vrij groot aantal bedrijven en personen, krachtens een of andere polis aanspraken kan maken. Er is ook een vrij groot aantal polissen in omloop voor particulieren, die de opstal van hun woonhuis en de inhoud daarvan op uitgebreide voorwaarden heb ben verzekerd. Geval voor geval zal dienen te worden beoordeeld of een getroffene rechtens verhaal zal kunnen uitoefenen. Het beste advies wordt geacht zich te ver staan met zijn vertrouwensman op verze- keringsgebied. POSTZEGELNIEUWS Speciale watersnood-enveloppe Van de door het „Co- IUCto« r t«i«co mité Watersnood-post zegel" uitgegeven „first-day-cover" ge ven wij hierbij de af beelding. Op de enve loppe is het Zeeuwse wapen in de kleuren rood en blauw gedrukt. Hoewel het oor spronkelijk dc bedoe ling was de enveloppen WATERSNOOD 19S3 alleen op 10 Februari 1t DA0 VAN ^gifte verkrijgbaar te stel len, was de belangstelling hiervoor te Rot terdam, zo groot, (des morgens was de eerste oplage reeds uitverkocht), dat men besloot de „covers" tot en met 12 Februari a.s. aan het Hoofdpostkantoor te verkopen, zolang de voorraad strekt. De enveloppen zijn ook verkrijgbaar bjj de postzegelhandel. even eens zolang de voorraad strekt. Indien een bijzonder stempel gewenst wordt, kan men dc enveloppen, beplakt met één of meer watersnood-postzegels, bij het Hoofdpostkantoor of bij de postzegelhande laar afgeven, die voor doorzending naar de Philatelistische Dienst P.T.T. zullen zor#- dragen, waar ze van het vereiste stemp«l zullen worden voorzien Deze dienst zal 1*1 verband met de korte tijd van voorbereiding, de stempel van 10 p'ebruari voor deze ,,fir«t- day-covers" gebruiken tot en met 17 Febru ari a.s.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5