n MM Loods Fenix biedt groots beeld van buitenlandse hulp Aflossers gevraagd voor f Het lossen qaat op z'n Rotterdams I Ceding M)Il, ,i n Ie iiilc jjker Kleine zestigduizend gezinnen kregen in 1952 nieuwe woning Niets bekend van beknotting van Rotterdamse woningbouw De autonomie van de gemeenten en van de waterschappen Werkloosheid nam in Januari toe Duitsland ontevreden over de prijsvaststelling voor kolen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA T in T ITERATUUR is het niet, de jongste ■*-J regeringsnota, die over de nationale ramp het eerste officiële en geordende ver slag uitbrengt. Het is een sober en zakelijk relaas, kennelijk inderhaast samengesteld uit stapels rapporten, en toch leest men het vrij lijvige stuk met belangstelling door. Immers, achter deze ambtelijke regels ontwaart men duidelijk allerlei fasen van de grootste slag, die Nederland sinds 1940 heeft moeten leveren en aan strijd zit altijd iets van het heldendicht vast. Er is van sommige zijden veel critiek geuit op het geen voor en na de ramp is gedaan en niet gedaan. Achteraf is het niet zo bovenmen selijk moeilijk van achter een schrijftafel nu eens precies te vertellen, wat er aan heeft gemankeerd en wat er nu „onver wijld" moet gebeuren, doch niemand vertelt er gewoonlijk bij, wat deze knappe mensen er- zelf van zouden terechtbrengen, als ze niet voor de schrijftafel zouden zitten, maar leiding moesten geven op een centrale post, waar van alle kanten de slechtste berichten, en niet eens altijd zeer betrouwbare, bin nenkomen. Er zal naderhand nog wel heel wat op de gang van zaken zijn aan te merken, maar waarschijnlijk doet men het best wanneer men de mannen op de meest verantwoorde lijke posten nu laat werken tot de storm in alle opzichten is overgewaaid en dat men dan gaat uitzoeken, wat er beter had ge kund. Er zal heus wel wat voor de dag komen. Maar er is beslist zeer veel wel gedaan en goed gedaan, beter dan men onder zulke verschrikkelijke omstandig heden had kunnen verwachten. En het be staat niet, dat plotseling een groot gebied, gesplitst in vele eilanden, wordt over stroomd, dat ongeveer 60.000 mensen, d.w.z, de bevolking van een flinke stad, op drilt moeten, dat tienduizenden stuks vee in vei ligheid moeten worden gesteld, zonder dat er fouten worden gemaakt. Iemand als Kij ker staat eerlijk gezegd nog verstomd, dat het nog zo is gegaan, zelfs al konden hulp troepen, die zichzelf hadden uitgenodigd, niet altijd dadelijk worden ingezet op de plek, waar zij zich meldden. Uit dit relaas blijkt, zoals men kon ver wachten, van allerlei. Vooral springt naar voren het grote aandeel, dat defensie in het reddings- en hulpwerk heeft gehad. Onze militairen met verlof hebben over het algemeen uitstekend gevolg gegeven aan de door de radio verspreide oproepen om zich onmiddellijk ter beschikking te stellen. Bepaald indrukwekkend zijn de cijfers omtrent de buitenlandse militaire hulpverlening. Daarbij waren spectaculaire elementen, zoals die internationale lucht vloot met kleine hefschroefvliegtuigen en indrukwekkende transportkisten, waarvan alleen de eerste groep ongeveer 2200 per sonen in veiligheid heeft gesteld, maar wie zal uitmaken hoeveel onheil is voorkomen door- de stil werkende, doch niet minder noodzakelijke waterzuiveringsinstallaties, waarvan er tientallen en nog eens tien tallen nu nog steeds op allerlei punten hoogst noodzakelijk werk doeifc Men treft in dit verhaal nog verschillende bijzonderheden, die waarschijnlijk zelfs de ijverigste reporters zijn ontsnapt. Zo las Kijker van het werk van de duikerploegen der marine, die in onder water staande stallen het bergen van nog vastgebonden cadavers hebben mogelijk gemaakt door deze los te snijden. Uit de nota blijkt, dat men met de in ventarisatie en de bepaling van de schade a: verrassend ver is gevorderd. Niet voor het eerst oeieven wij een watersnoodramp in grote stijl. Bij vroegere rampen werd er dadelijk misbruik van gemaakt. Honderden jaren geleden waren de mensen wel erg braaf en deed men aan o zulke mooie din gen, maar de speculanten wisten altijd na een grote ramp flink van wanten. Vandaag krijgen zij daar minder kans toe. Ons in de oorlogsjaren terdege getraind apparaat van prijscontrole is meteen in werking. Er is geen sprake van paniek. Er is zeer wei nig kans op prijsopjagcrij. Diezelfde ambtelijke apparatuur wordt nu weer snel in elkaar geschroefd om de watersnoodschade voor de particulieren te regelen. De oorlogsjaren hebben op dat terrein heel wat geleerd en Den Haag maakt er gaarne gebruik van. Wij spelen het spel van de vergoeding van oorlogs schade in een andere versie over. Een kost baar spel. De voornaamste maatregelen, die de re gering verder op korte termijn aankondigt, hebben niet bepaald een verrassend karak ter. Natuurlijk wordt het herstel van de dijken zo snel mogelijk geregeld en ter hand genomen. De vaklui-dijkenbouwers, die bij de Zuiderzeewerken bezig zijn, kun nen nu elders urgenter en nuttiger werk doen. Het zal bij Harderwijk voorlopig wat langzamer gaan. En plotseling komt er vaart in die vage. steeds zwevende plan nen inzake de afsluiting van de zee-armen. Kijker weet, dat er in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft binnenkort een koortsachtige activiteit zal worden ontwik keld. Ook de waarschuwingsdiensten zul len op een andere voet worden ingericht. Wij zijn nu zó hard wakker geschud, dat Nederland voorlopig van geen slaap wil weten. De 16e Februari zal alle waterkeer- ders op hun post vinden, storm of geen storm, met of zonder extra waarschuwing van het K.N.M.I. te De Bilt. Over die waar schuwing van De Bilt komen de vragen in de Kamer al los. Het schijnt een interes sante kwestie te zijn. Ook op ander gebied is Nederland waar schijnlijk wakker geschud. Wat nu is ge beurd, raakt de bescherming van de bur gerbevolking. Wij weten nu, wat het be tekent als men geestelijk en materieel is gewapend tegen massale rampen. Neder land heeft in meer dan één opzicht een grote ramp-oefening meegemaakt, een ver duiveld realistische zelfs. Plet Rode Kruis heelt zijn colonnes nu werkelijk moeten in zetten. In vele opzichten is het menens ge weest. Alleen de vliegtuigen, die ingeval van oorlog de verwarring en de ontredde ring bij de burgerbevolking nog slechts zouden vergroten, kwamen nu helpen. Er was nu vriendschappelijk inplaats van kwaadaardig geronk in de lucht. De nota wordt besloten door een over zicht van uit het buitenland ontvangen en toegezegde hulp. bijgewerkt tot j.l. Zater dag 12 uur. Een indrukwekkende opsom ming. Ook een ietwat eigenaardige lijst, door hei ontbreken van een groep staten. In Oost-Europa. De Waarheid scheldt altijd zo ijverig op de Amerikanen en op de buitenlandse militaire hulp in het algemeen, maar het is toch wel moeilijk zo'n grote mond op te zetten, als het hoofdbureau in Moskou zelf nu niets doet, evenals de filialen. Zelfs bij watersnood tekent de wereld situatie zich af. Men ziet aan de slotlijst van deze nota, van welke kant vlieg machines komen om te helpen, en van wel ke kant zij zouden komen om het tegen gestelde te doen KIJKER. o l Het Gewestelijk Arbeidsburci TJJAELP HOLLAND staat op een grote plaat, die in het kantoortje van het Rode Kruis aan de Rijnhaven hangt. En onder die kreet is een grote golf getekend, die een grijpende klauw uitsteekt naar een deerlijk gehavende Hollandse molen. VERDUN a la HOLLANDE, dat staat op een groot spandoek, dat om de motorkap van een Franse vrachtwagen is gebonden. De Zweden zeggen het weer op een andere manier en de Duitsers en Zwitsers ook, maar allen worden zij gedreven door die ene gedachte: Hulp bieden aan het door het water geteisterde Nederland. Een groots beeld van de hulp, die reeds is geboden, biedt de loods Fenix van Pak- huismeesteren aan de Rijnhaven, waar de binnenstromende goederen worden gelost en voorlopig opgeslagen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Rotterdam vraagt voor aflossing 800 vrijwilligsters uit Rotterdam en om geving boven de 18 jaar, die bereid zijn te helpen bij het sorteren van kleding. Men wordt verzoeht zich ten spoedigste te melden bij het arbeids- bureau Heemraadssingel of voor de bewoonsters van Zuid: Brede Hille- dijk 64. Acht wagens per uur! De helpers, die met goederen uil het bui tenland komen en vaak 15 of meer uren aan een stuk achter het stuur van een vracht wagen hebben gezeten, moeten in Rotter dam niet behoeven te wachten, is de me ning van het Rode Kruis. Als alle schen kingen in kleine jjakketten verdeeld, van het ene zaaltje naar het andere gebracht moeten worden, gaat het te langzaam. Er werd een beroep gedaan op het haven bedrijf, dat onmiddellijk bereid was om hulp te verlenen. In een kantoor van Pak- huismeesteren kwam een staf van Rode Kruis te zitten eh alle wagens, wagons enschepen, werden naar de Rijnhaven gedirigeerd, waar het personeel van de Haven Arbeids Reserve en het vaste perso neel van Pakhuismeesteren gereed stonden voor het lossen. En dat gaat nu op zijn Rotterdams! Zeven of acht wagens worden binnen een uur gelost. Het kan de haven nooit te veel worden. Alles kan worden op gevangen. Voorlopig worden de goederen opgeslagen in de loods Fenix. Het sorteren komt later. Alleen dekens. Een Deense vrachtwagen met op het portier matrassen en lakens, waar grote behoefte de pakkende affiche: Hjaelp Holland! Achter aan bestaat, worden zoveel mogelijk ineens het stuur de Deense chau.ffeur A. J. Hugger, doorgevoerd naar de kleinere posten van die vijftien uur aan een stuk heeft gereden het Rode Kruis. Enige dames en heren van om de goederen zo snel mogelijk bij loods het Rode Kruis zorgen er voor. dat alle Fenix te kunnen afleveren. goederen worden geïnventariseerd en de politie houdt een oogje in het zeil om on gewenste lieden, die in de verleiding zou den komen om eens te eigen bate te gaan rondsnuffelen, te weren. De Franse minister van Gezondheid afgetreden De Franse minister van Gezondheid, An dre Boutemy, tegen wie in de Nationale Ver gadering de laatste tijd critiek is uitge bracht. omdat hü ambtenaar geweest is van dè regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Premier Mayer heeft het ont slag van Boutemy, die tevens onafhankelijk senator is, aanvaard. Boutemy is een politie-functionaris van de regering van Vichy geweest. De commu nisten verklaren, dat hij actief opgetreden is tegen verzetsstrijders. Zij hebben ook een motie ingediend, om 17 Februari de kwestie van Boutemy's lidmaatschap van de regering te bespreken. De afgetreden minister is tweemaal in de Assemblee verschenen, om een toespraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai onmogelijk gemaakt. In zijn ont slagbrief zegt hij af te treden, teneinde zich beter tegen de aanvallen te kunnen verde digen. TWEE MEISJES TERECHT De Schiedamse politie heeft gisteren in een woning aan de Stationstraat twee meis jes van 14 en 15 jaar aangehouden, die sinds gistermorgen vroeg te Rhenen werden ver mist. De kinderm zijn inmiddels op trans port gesteld. 4000 Franse pakketten Zuster M. C. van Sonsbeeek heeft speciaal de zorg voor de chauffeurs van de vracht wagens op zich genomen. Zodra deze man nen aankomen, zorgt zij er voor, dat zij een maaltijd krijgen en onderdak in een hotel. Aanvankelijk deed zij dat helemaal alleen: van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur. Maar nu heeft zij een assistente gekregen. Gemiddeld komen er nu nog per dag ongeveer veertig vracht wagens uit het buitenland. Gisleren kwam sur-Mer in de Rijnhaven aan. Het had 4000 het Franse scheepje Aiglon uit Boulogne- pskketten met kleding, dekens, schoeisel en nog veel meer aan boord. De goederen waren door de bewoners van de Franse plaats bijeengebracht. Er waren zelfs tweefietsen bij. De kapitein had van de gezamenlijke reders uit Boulogne een brief meegekregen, bestemd voor de burgemeester van Rotter dam, waarin zij hun medeleven met de ramp betuigden. Deze brief werd aan bur gemeester mr G. E. van Walsum overhan digd. toen hij in gezelschap van de Franse consul en diens echtgenote, de heer en me vrouw J. de Latour Dejean. en mej. Sons- b.eëck van het Rode Kruis de goederen in ogenschouw kwam nemen. Mr Van Walsum heeft hartelijk bedankt voor de Franse hulp. Het ligt in de bedoeling, dat het Franse Tot de nok van de grote loods Fenix aan vissersvaartuig nóg een reis naar Rotterdam de R,j„hBve„ r,saen de goederen, verpakt ruik moar eens jaJjWV? zal maken met goederen. I Een hijs uit een Italiaanse wagon. Een voor heftruck zal zo dadelijk de plaats innemen van de kinderwagen om de zakken verder de loods in te brengen. kisten, dozen en zakken opgeslagen. De kens, medicamenten en andere goederen welke reeds gesorteerd zijn, worden apart gehouden en zo snel mogelijk doorgevoerd, Bomaanslag op Russische ambassade'te Tel Aviv Maandagavond heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Russi sche gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Er zijn zes personen gearresteerd. Zij zou den behoren tot een groep, genaamd „anti communistische bond". De Israëlische rege ring heeft haar afkeuring over de aanslag uitgesproken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin uit. De vrouw van de Sowjet-gezant is licht gewond aan gezicht, hand en been. De president van Israel. Itznak Benzvï, heeft de Russische gezant bij de Israëlische regering in een persoonlijke boodschap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag. Hij sprak tevens de hoop uit dat de gewonde echtgenote van de gezant spoedig geheel hersteld zou zijn. Na de aanslag zijn 30 personen gearres teerd. Zij zouden behoren tot een groep, ge naamd „anti-communistische bond". De Israëlische regering heeft haar afkeu ring over de aanslag uitgesproken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin uit. Evacueetje verdronken Te Kwintsheul is de 10-jarige P., afkom stig uit Nieuwe Tonge en als evacueetje on dergebracht bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken. Zeer gunstige cijfers voor Den Haag Volgens gegevens van hel Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Decem ber 4298 woningen voltooid, een resultaat, dat ongunstig beïnvloed is door de vorst- jteriode in die maand. In dit aantal zfjn be grepen 138 duplexwoningcn, zodat door nieuwbouw voor 4436 gezinnen woonruimte is beschikbaar gekomen. In de overeen komstige maanden van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereed: 40, 299, 1640, 6679 (191). 5399 (322), 3580 (391) en 5116 (296) wo ningen. De tussen haakjes geplaatste of fers geven de duplexwoningen aan. die in de genoemde aantallen gereed gekomen wo ningen zjjn begrepen. In het gehele jaar 1952 werden 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen ge bouwd. waarvan er 12.983 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar geko men. De in December en in het gehele jaar 1952 voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden ver deeld (tussen haakjes de jaarcijfers van 1952): Groningen 183 (2168), Friesland 191 (2055), Drente 110 (1106), Overijssel 390 (4660), Gel derland 385 (5.489), Utrecht 466 (3.575), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 591 (5.863). Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 497 (6.169), Zeeland 103 (1.438), Noord-Brabant 347 (6.876), Limburg 230 (4.662), Amsterdam 68 (2.744), Den Haag 405 (3.915). Rotterdam 320 (3.353). N.O.-Polder 12 (528), Nederland 4.298 (54-601). In December 1952 werd begonnen aan 3.567 woningen, waarin begrepen zijn 41 du plexwoningen. In geheel 1952 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 69 372 wo ningen, waarin begrepen zijn 2.115 duplex woningen. Nog nimmer werd in ons land in één jaar met de bouw van zoveel wo ningen een aanvang gemaakt. Daar het aantal in December in uitvoe ring genomen woningen geringer was, dan het aanlal, dat gereed kwam. daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen van 51.991 op 30 November 1952 tot 51.260 op 31 December 1952, Aan het eind van het jaar 1952 waren 1.506 duplexwoningen in aan bouw. Mr Deckers 70 jaar Op 14 Februari hoopt staatsraad mr dr L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uit gebreid huldigingscomité gevormd, waarvan dr L. G. Kortenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengeko men gelden zullen aan het Nationale Ram penfonds worden afgedragen. NA DE OVERSTROMINGSRAMP o Versnelde uilvoering spoorwegplannen De grote verliezen ook aan woonhui zen en boerderijen in de door de waters nood getroffen gebieden, heeft de vraag opgeworpen of het landelijk schema van de wederopbouw zal kunnen worden ge handhaafd. In de Tweede Kamer is door een der leden reeds gesuggereerd om bij eventuele beknotting van het landelijk programma van de woningbouw, voor de noodgebieden een uitzondering te (Advertentie'' Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) h huis hebt. Arrestatie bij De Ommelanden Op het terrein van de Coöperatieve Melk- productenfabriek De Ommelanden te Gro ningen is Maandag gearresteerd de heer Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij dc Condensfabriek Friesland te Leeuwar den. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij De Ommelanden. De Condensfabriek Friesland was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede on dertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde zei, dat het de heer V. ver boden is op straffe van lijfsdwang bij andere zuivelfabriek in dienst te tre den of contacten met andere zuivelfabrie ken te onderhouden. maken en deze bij de wederopbouw zelfs voorrang te verlenen. Te Rotterdam doen geruchten de ron de, dat het woningbouw-volume van de stad zou worden verminderd. Vooral in bouwerskringen is onzekerheid ontstaan, die tot tal van gissingen heeft geleid. Wij hebben wethouder Meertens ge vraagd, wat er waar was van deze ge ruchten en of Rotterdams wederopbouw in de knel zou komen na de ramp in het Zuidwesten van ons land. De heer Meertens heeft ons meege deeld, dat hem niets bekend is van een eventuele beknotting van het woning- bouwprogramma voor Rotterdam. Ook de wederopbouw van het centrum vindt normaal doorgang. Wat de uitvoering van de spoorweg plannen voor Rotterdam aangaat, kon de wethouder de verheugende mededeling doen, dat hij nog gisteren van de presi dent van dc Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, bericht had ontvangen, dat de spoorwegplannen (ondanks de grote schade op het traject naar Zee land), in versneld tempo zullen worden uitgevoerd. Dit jaar zal een begin ge maakt worden met de bouw van het nieuwe stationsgebouw, Rotterdam C.S. Uit de staatkundige pen TJET KAMERDEBAT, naar aanleiding van de Nota der regering betreffende de Watersnood 1.953, is aan de gang. Elders in dit blad wordt daarover geschreven. Staat kundig gezien is de hoofdzaak, welke in vloed de gebeurtenissen, die met de waters nood samenhangen, zullen hebben op de verhouding van de centrale regeringsleiding tegenover de vrijheid en de zelfstandigheid der besturen van gemeenten en van de wa terschappen. De autonomie der gemeenten is als pro bleem een honderdtal jaren oud. In die honderd jaren is heel dikwijls de eis van centrale wetgeving en van centrale leiding gesteld tegenover ouderwetse plaatselijke zelfstandigheid. Als ik het staatkundig goed zie, dan heeft de watersnood de waarde der piaatselijke zelfstandigheid opnieuw be licht. De regering zegt in haar Nota, dat ,.de eerste maatregelen slechts plaatselijk kon den worden genomen". Zonder iets af te doen aan het prachtig ingrijpen van na tionaal georiënteerde diensten (rijkswater staat, de militaire hulpverlening, rijks politie, de geneeskundige hoofdinspectie) geloof ik toch, dat de waarde van de plaat selijke publieke zorg onder leiding der bur gemeesters in onze achting is gestegen, al wordt daarover misschien het minst in de Nota gezegd. Die plaatselijke zorg door plaatselijke autoriteiten bepaalt zich niet tot ,.de eerste.maatregelen". tenzij natuur lijk bij wijze van grote uitzondering met hel beslaan van de gemeente zelve ook het plaatselijk apparaat is teniet gegaan. En wat de gemeentefinanciën der getrof fen gemeenten betreft, zal het Rijk aan die gemeenten stellig rijksgelden ten behoeve dier gemeenten beschikbaar stellen, zulks buiten de normale financiële betrekking tussen Rijk en gemeenten om. W/AT DE waterschappen betreft, zie ik staatkundig een ontwikkeling in an dere zin. Niet dat de autonomie der water schappen zal worden opgeheven. Deze auto nomie bestaat duizend jaar in Nederland. Zij is teruggedrongen door de rijks- en provinciale waterstaatswerken en door de gemeentelijke diensten van publieke wer ken. Maar de zelfstandige besturen van de wa terschappen, die de ingesloten gronden in particulier eigendom beheren en bescher men met hun „eigen" dijken en hun „eigen" waterschapswerken, zijn er ook nog. Zij betalen ook die dijken en die wer ken. Zij willen best overheidsgelden als subsidies aanvaarden. Hoe meer hoe liever! Maar welk beheersrecht willen zij afstaan? Zeker, de waterschapsbesturen erkennen toezicht der provincies en oppertoezicht van de regering. De rest doen de waterschaps besturen zelf. De algemene tendens zal wel zijn de autonomie der waterschapsbesturen te ver mindereu. Wordt dan de onderhoudslast der dijken en der waterschapswerken, welke door deze besturen worden onderhouden, verzwaard (en dat is het natuurlijke gevolg van het versterken der dijken), dan moeten provincie en rijk betalen. En hier staan wij voor een muur van moeilijkheden. De wa terschappen hebben sedert 1945 steeds om méér rijkshulp geroepen. Zij zijn zeer on tevreden over de te gering ontvangen hulp over 19451953. De waterschapswegen zijn zelfs verwaarloosd. En nu kondigt de regering een „noodwet" aan, „waarin een centrale verantwoorde lijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld". Dit ziet er naar uit of de regering denkt aan een tijdelijke regeling voor de getroffen gebieden alléén. En dar. alléén voor de dijken en niet voor de min stens even belangrijke waterschapswerken? En waarom niet een wet voor het geheie land? De gehele autonomie der waterschappen is veel meer verouderd dan die der ge meenten. Maar het is in elk geval een na tionaal vraagstuk. C. W. Met ingang van 1 Januari 1953 worden personen, werkzaam op een D.U.W.-object, niet langer als werkloos beschouwd. IIocwcl zü te allen t(jd aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone be drijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zÜ sociaal-economisch gezien niet als werk loos worden aangemerkt, omdat zü vol- aardige arbeid verrichten tegen vrüwel normale arbeidsvoorwaarden, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. Ten gevolge van de watersnood slaan geen werkloosheidscijfers ter beschikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda. Dor drecht en Rotterdam. In onderstaande cij fers van 1952 voor de provincies Zuid-Hol land en Noord-Brabant zijn deze gewesten eveneens buiten beschouwing gebleven om aldus vergelijking mogelijk te maken. Eind Januari stonden bij de arbeidsbu- iaux (met uitzondering van de bovenge noemde) 117.005 geheel werkloze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toene ming van de werkloosheid in het rampge bied verhoudingsgewijze even groot is ge weest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ca 27.000 personen ge registreerd, die werkzaam waren op een der objecten van de Rijksdienst Uitvoering Wer- Iken tegen ca 25.000 eind December. DE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Aftrek produetiebelasting leidt tot ongelijkheid De opening van de gemeenschappelyke markt voor kolen en staal is in Bonn verge zeld gegaan van de aankondiging, dat West- Duitsland wellicht reeds spoedig genood zaakt zal zjjn een uitspraak van het ge rechtshof te vragen over dc wijze van vast stelling van dc prijzen voor kolen en staal. Deze aankondiging werd gedaan door het Duitse lid van het Koten- en Staalparle ment Victor Preuskcr, die voor de pers ver klaarde, dat Duitsland binnen de gemeen schap een nederlaag heelt geleden, die het als voorteken van ernstige principiële moeilijkheden moet zien. Het geschil gaat om de vraag, of binnen landse omzet- of productiebelastingen zul- moeten worden afgetrokken van de vastgestelde prijzen voor export-kolen. Duitsland heeft zich volgens dr Preusker op het standpunt gesteld, dat zulk een aftrek niet mag plaals hebben en dat alle leverin gen van kolen en staal in de gehele ge meenschap als binnenlandse leveringen moeten worden beschouwd. De Duitse ver tegenwoordiger in de ministerraad, profes sor Erhard, stond volgens Preusker met dit inzicht echter alleen. Duitsland moet zich dan ook neerleggen bij de toepassing van een aftrek, ofschoon het zeer ernstige moeilijkheden voorziet, wanneer straks bij de opening der staalmarkt eenzelfde proce dure zou worden gevolgd. Wanneer de prijs van het geëxporteerde Franse staal namelijk verminderd zou wor den met de in Frankrijk geldende produc tiebelasting van zestien brocent, dan zou dit betekenen, dat de Duitse staalindustrie in haar eigen land niet meer tegen de Franse zou kunnen concurreren. De gisteren getekende handelsovereenkomst tussen Nederland en Egypte bepaalt, dat laatstgenoemd land aan Nederland katoen zal leveren. In mil voor Nod^i-i^nd^e industriële producten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4