ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DE OFFERZIN ZAL LANG MOETEN AANHOUDEN Schade wordt geschat op circa 1,1 milliard gulden Tweede Kamer over de watersnood Geen bezwaar tegen Rampenfonds voor bestemming van vergoeding van h uisraadschade FREIKORPS DEUTSCHLAND1' VERBODEN Vf oensdag 11 Febr. 1953 Bureau Schiedamstvest 1, hoek Binnenweg Telefoon 29220 (5 lijnen) Na 17.30 uur uitsl. 29221 Giro No. 11000 Directeur: D. BROEKEN 75sle Jaargang No 22492 Hoofdredactie: LEO OTT en H. \Y. ELDERMANS PrijslOcentpernummer Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS: per week 0.47 per maand 1 2 'i0 per kwartaal 5.85 per post p.m2.25 (Van onze parlementaire redacteur). In ruime mate heeft de Tweede Kamer gisteren hulde gebracht aan allen, die bij de ramp hulp hebben verleend; er is (met uitzondering van de communisten) ook algemeen bewondering tot uitdrukking gebracht voor het medeleven en de liefdadigheidszin van het gehele Nederlandse volk naar het inspirerend voorbeeld van de Koninklijke Familie. Er is de regering ook in ruime mate steun toegezegd. Voor critiek achtte men het nog geen tijd. Op een enkele uitzondering na de heer Bur ger van de P.v.d.A. werd er ook geen bezwaar tegen gemaakt, dat de taak van het Nationaal Rampenfonds in de eerste plaats zal zijn, leni ging van de nood en vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer: levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Studie-commissie gevraagd voor afsluiting van de zeegaten Ook de heer T i 1 a n u s (CHU) begreep niet de bezwaren van de heer Burger tegen de bestemming van de gelden van het Ram penfonds. Hü ziet het zo. dat naast de fi nanciële hulp van het Rampenfonds in de persoonlijke sfeer het, de taak is van de overheid het economische leven weer op gang te brengen in de getroffen gebieden. De heer N. v. d. Heuvel (KVP) vroeg al leen dat aan de besteding van dc gelden van het Rampenfonds openbaarheid zal worden gegeven en overigens lieten de sprekers zich er niet over uit, zodat de conclusie mag worden getrokken dat de meerderheid van de Kamer en ten slotte ook wel de heer Burger instemt met de gedachten van de regering omtrent het Rampenfonds. Het zou immers het Nederlandse volk tot eer strekken indien het door offers met een persoonlijk karakter, in staat zou zijn de verliezen in de persoonlijke sfeer te vergoe den. Het is ook de beste manier om er als Nederlanders allemaal zo gauw mogelijk weer bovenop te komen. Het herstel zal schatten gelds kosten. Dat drukt op de be talingsbalans. De getroffenen moeten veel nieuw aanschaffen. Ook ingevoerde goede ren. Dat drukt op de betalingsbalans. Dan is het een verlichting voor de betalingsba lans als de overige Nederlanders door of fers minder voor zichzelf aanschaffen. Door de schade van de ramp mag het eco nomisch herstel van Nederland, dat zo goed op gang was, niet in het gedrang komen. De heer Burger ((P.v.d.A.) vroeg gisteren al of er nu verandering zal komen in de belas tingplannen van minister v. d. Kieft. De heer Schouten (A.R.) waarschuwde daartegen en de heer W e 11 e r (KNP) gaf in overweging de rampschade te financieren op een speciale rekening, buiten de normale uitgaven om, een idee waarbij de heer Schouten zich aansloot. Vele Kamerleden besteedden aandacht aan het nos vage plan tot afsluiting van de zeegaten. Dc heer Burger (P.v.d.A.) vroeg de instelling van een breed samengestelde studie-commissie, die binnen twee jaar een openbaar rapport zal moeten uitbrengen. HU begreep echter wel dat wc aan deze werken nog in geen jaren toe zijn en de heer Oud (VVD) constateerde dat voor dit werk van lange adem met andere voldoende veiligheidsmaatregelen niet kan worden ge wacht. Maar het is een tijd om deze dingen groot aan te pakken, zei de heer T i 1 a n u s (CHU) die er aan herinnerde dat deze dingen ook in 839 groot werden aangepakt door de Friezen, die tot dan toe op terpen hadden gewoond, maar toen dijken gingen aanleg gen. Ook de heer Schouten (AR) vroeg een snel tempo bij de bestudering van de plannen. A Vervolg op pagina 2. Wij zien stromen gelds voor het Rampenfonds binnenkomen, aldus de heer Schouten (AR), maar laat ons volk er van overtuigd zijn, dat het slechts een klein deel is van de geleden schade. De offerzin zal lang moeten aanhouden en als dat gelukt, zou ik er geen bezwaar tegen hebben, dat het Rampenfonds, in overleg met de rege ring, als het ware een deel van de schade finan ciert. Het zou toe te juichen zijn als ons volk bereid bleek niet alleen geld voor noodvoor zieningen, maar ook 't gehele bedrag op te bren gen dat nodig is om de getroffenen in staat te stellen het verloren meubilair terug te krijgen. Afgezien van de vraag wat dat betekent voor de rijksfinanciën, zullen de particuliere offers toch van meer waarde zijn. Waaksaam stadje (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer vertoonde gisteren weer eens een ongewoon beeld, doordat achter dc dichtbezette regeringstafel drie kaarten stonden opgesteld van het door de stormvloed getroffen gebied- Er cir culeerden in de Kamer bovendien twee kaarten met stokjes er op van verschillen de lengte, die op tientallen plaatsen langs de rivieren aangaven hoe hoog de water stand is geweest. Bijna overal heeft het water 50 a 60 centimeter hoger gestaan dan ooit was voorgekomen. In gele kleur was aangegeven hoe hoog het water vroe ger weieens heeft gestaan, in rode kleur dc top tijdens de ramp. In Willemstad aan het Hollands Diep is het water zelfs 73 centimeter hoger geweest dan ooit. In Willemstad is men echter zeer waakzaam geweest. Daar heeft men de ramp zien aankomen. Daar heeft men man nen tic polder ingestuurd om de mensen uit hun bed te kloppen. Men heeft zelfs bussen de polder ingestuurd om vrouwen en kinderen op te halen. In de onderge lopen polder van Willemstad zijn twee oude mensen verdronken. Na de ramp zijn een politieman en een belastingambtenaar van Willemstad bij laag water de polder ingegaan om de in ventaris van de boerderijen op te nemen. Dat kan bedrog en in ieder geval strubbe lingen beperken bij de schaderegeling. Dat kan in de geëvacueerde gebieden misschien ook nog worden gedaan. Er is nu nog met veel gestolen, zoals in Arnhem na de evacuatie, hetgeen aanleiding tot veel na righeid is geweest. In de kerk van Halsteren ten Noorden van Bergen op Zoom liggen talrijke goederen opgeslagen, bestemd voor de getroffenen ïn dit overstroomde gebied. Dc vraag, die thans, nu het reddingswerk als voltooid kan worden be schouwd en de hulpverlening in eerste aanleg is geregeld, meer en meer in het brandpunt van de belangstelling komt te staan is: hoeveel bedraagt de schade. Het moet uitgesloten worden geacht, dat op deze vraag op korte termijn een exact antwoord kan worden gegeven. Daarvoor is het beeld, dat men zich van de ramp heeft kunnen vormen, nog steeds te onvolledig en daarvoor zijn de gevolgen ook nog te onvoldoende te over zien. Men heeft thans echter, op grond van wat bekend is geworden, een eerste schatting gemaakt. Van officiële zijde wil men zich over deze schatting nog niet uitlaten. Vim deskundige zijde vernamen wij evenwel, dat zij neer komt op een bedrag van ongeveer 1.1 milliard gulden. Het is wel noodzakelijk goed te bedenken, dat het hier om een schatting gaat. Het reële schadecijfer kan nog wel vrij aanzienlijk van deze schat ting afwijken, zowel in gunstige als in ongunstige zin. Er is echter snelheid van handelen nodig, ook bij het herstel en daarvoor moet men natuurlijk althans enigszins weten, waar men aan toe is. Het is daarom, dat deze voorlopige raming is gemaakt. Men kan dus zeggen, dat men bij het beramen van maatregelen voorlopig uitgaat van de veronderstelling dat de schade ongeveer 1.1 milliard gulden bedraagt. Rampenfonds: 31 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds is in to taal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. Saldo schatkist hoven één milliard Men zal geruime tijd terug moeten gaan om op de verkorte balans van de Neder- landschc Bank een saldo van het rijk aan te treffen, dat de 1 milliard overtreft. Ge stadig is dit saldo de laatste tijd opgelopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de zijde der banken, die haar saldi, zodra ze te hoog opliepen, ten dele in dit papier omzetten. Die banksaldi op haar beurt groeiden aan onder invloed van de stijgende deviezenvoorraad. Het resultaat van deze ontwikkeling, die al vele maanden zo gaande is, weerspiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van 1051 millioen terwijl in het verleden deze post soms bijna tot nihil was teruggebracht. De afgifte van schatkistpapier duurt voort, en in bevoegde kringen acht men het dan ook niet uitge sloten, dat het saldo van het rijk bij de centrale bank nog verder zal aangroeien. Bankbiljetten in omloop zijn juist weer beneden de 3 milliard terechtgekomen op 2982. Een verdere daling mag verwacht worden, al moet er rekening mee gehouden worden, dat Februari een korte maand is. en de ultimo dus eerder dan anders zijn in vloed doet gelden. De pijltje» wijlen In de windrichting. De cijlerj bij de ïlelioni geven temperetuu'. gr. C, 1000 mber 750 mm druk W» =z. weerichip. Ocelune de werme lucht wordt door de koude lucht geheel wen de grond elgemeden, m e.w de deprenie loit op O Windit.lt. u-'U'-Z-ekke wind v^t^-Metige wind. Krechuge wind. *-* Stormachtig. wind. tigrnv #-"Ork«»n, Noordoostelijke ivind W'eerverwaehting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Veel bewolking met plaatselijk enige re gen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs (le Waddcnkust tijdelijk harde Noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Weer overzicht Een depressie, die gisteren boven Engeland lag, nam in diepte af en trok langzaam naar het Oosten. De kern er van werd vanmorgen juist ten zuiden van ons land aangetroffen. Als gevolg van deze storing werden de baro meterstanden in ons land zeer laag en vielen in een groot deel van West-Europa buien, waarvan sommige bestaande uit legen en sneeuw. Op het midden en noordelijk deel van de Noordzee kwamen samenhangend met de depressie oosterstormen voor, terwijl 't ook jn het kanaal tijdelijk stormde, hier echter uit Westelijke richtingen. Boven Scandinavië handhaafde zich een uitloper van een krachtig hogedrukgebied boven Siberië, terwijl op de Oceaan een lange rug van hoge druk naar het Oosten bewoog WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Barometer; 732.3 m.m. Wind: Oost-Zuid-Oost. -5. Temperatuur: 1.6 gr. C. Maximum temperatuur. 16 uur: 5.8 gr. c. Minimum temperatuur. 2.15 uur: 1.4 gr. C. Weersgesteldheid: Regen. Watergetijden 12 Februari Rotterdam le tij 3.21 u.. 2e tij 15.46 u. Dordrecht le tij 4.11 u., 2e tij 16.36 u. 12 Februari - Aruemendc maaD Zon op 08.01: onder 17.17 Maan op 07.32; onder 15.10 Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen, Halsleren en Steen bergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door het aan brengen van zandzakken op de overspoelde weg. Generaal J. G. Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze gebie den. We zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken bestaande weg. Achter hem overste A. R. H. Pine, com mandant van de troepen, die hulp verleen den in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de ga ten, welke in de weg geslagen zijn. Wan neer een gat gedicht is. wordt de brug weer verplaatst. 5T Weer een nazi-complot opgerold Een nieuw-nazistische organisatie, trouw aan de Fiihrer Koning Boudewijn van België op bezoek in Fort Lillo bij Antwerpen, toaar hij zich onderhield met slachtoffers van de watersnood. Koning Boudewijn ging op medisch advies naar de Rivièra In een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel is medegedeeld, dat ko ning Boudewijn „op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde ge bieden moest onderbreken". De koning bezocht vorige week. zoals gemeld, onmid dellijk na de overstroming het getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué van het hof. dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde het vertrek van de koning. Maandag is de 22-jarige koning weer naar het rampgebied bij Antwerpen ge weest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de mili tairen de gaten in de dijken aan het dichten waren. (Van onze correspondent te Bonn) Dc Westduitse bondsregering heeft giste ren een rechts-radicale organisatie ontbon den, die duidelijk neo-nazistische trekken droeg cn zich „Freikorps Deutschland" noemde. Er zjjn 35 huiszoekingen ver richt. Vier van de leiders werden gearres teerd. Dc bekendste daaronder is Bcck-Broich- sillcr. een oud-officier, die reeds jaren ge leden een andere organisatie van ongeveer hetzelfde karakter heeft opgezet „Brudcr- schafl" geheten, waarvan men nu echter niet veel meer hoort. Behalve met de „Bruderschaft" had het „Vrijkorps Duits land" ook contacten met de S.R.P-. dc al enige tijd geleden verboden rechts-radicale partij. Het zwaartepunt van de activiteit lag in dc omgeving van Hamburg en Bremen. Hel eerst heeft men van het bestaan van een „Vrijkorps Duitsland" gehoord in Augustus 1951. In die tijd reeds noemde bondskanselier Adenauer het in een rede als voorbeeld van wat men in Duitsland niet loelateh kon. Nu, anderhall' jaar later, heelt de bondsregering blijkbaar pas aanleiding gezien om daadwerkelijk in te grijpen. De enige verzachtende omstandigheid voor deze nalatigheid is misschien het feit, dat de organisatie slechts weinig aanhangers had: (één a tweeduizend) en geleid werd door mensen, die nog in hun politieke pu berteit zijn. Desondanks had men. teneinde een voorbeeld te stellen, eerder moeten handelen, want het ongestraft blijven van zo'n organisatie pleegt andere politieke avonturiers aan te moedigen om er nog meer op tc richten. In Beieren is dit „Vrijkorps Duitsland" overigens reeds in Mei 1952 ver boden. Het programma van het vrijkorps baseer de 2ich op de „herziene" 25 punten van het partijprogramma van de N.S.D.A.P. De na- tionaal-socialïslische gedachte wordt een voudig ..Duitse gedachte" genoemd. Het programma is. anti-semitisch en richt zich verder tegen Jezuiten en vrijmetselaars. Kortom, dit zijn mensen, die niets geleerd hebben. Ook nu nog achten zij zich aan de rege ring—DÖnitz gebonden. „Mijn eer heet trouw", is het S.S.-devies, dat zij tot het hunne hebben gemaakt. Aan de andere kant zijn zij van opinie dat een „handig geleide volkswil" niet alleen bergen verzetten, maar ook regeringen ten val brengen kan. Vandaar hun verlangen naar een referendum als de beste manier om de „Duitse democratie" te realiseren. Als hun beschermheer beschouwen zij de voormalige vlieger-officier Rudel, die enige maanden geleden uit Argentinië naar Duitsland is teruggekeerd en nu als een grijze eminentie van het rechtsradicalisme door de Duitse landen reist. De politie wil Rudel nu arresteren. Het Vrijkorps Duitsland was als volgt opge bouwd: de kern werd gevormd door 11 zogenaamde „vrijscharen" van ongeveer 100 man. Aan het hoofd van deze vrijscharen die namen droegen als Berl, Landsberg, Dö- nilz, Maarschalk Petain en Das Reich, staat een vaandrig. De tucht herinnert aan die van vroegere geheime bonden. De leden moesten een „verplichtïngsbe- wijs" tekenen en bij gebleken onbetrouw baarheid konden zij er op rekenen dat de „harde hand van het vrijkorps" hen zou treffen. Men was geheimzinnig tegenover elkaar, kende elkaar vaak slechts via een num mer en van lijd lot tijd vonden verrassende „gehoorzaamheidscontröles" plaats. Zo was het in de theorie. Wat er in de practijk van dit organisatiespelen terecht kwam, weet men niet. In elk geval was het nut tig en nodig dal de bondsregering er een eind aan maakte. Dergelijke dingen werken in Duitsland nu eenmaal erg aanstekelijk. Londen ongerust over Amerikaanse politiek Handel op China in gevaar Lord Reading, Brits onderminister van buitenlandse zaken, heeft het Hogerhuis medegedeeld dat Groot-Brittannië een even tueel voorstel tot een blokkade van de Chi nese kust „met zorg" zal bezien. Volgens Lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De conservatieve afgevaardigde Lord Eii- bank drong er bij de regering op aan geen belemmeringen toe te staan bij rechtmatige handel, die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hongkong en com- 'munistisch China. Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Vóór de aankondiging van president Eisen hower was het reeds voorgekomen dat Chi nese nationalisten Britse schepen bij hun rechtmatige handel belemmeringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen wa ren door de Britse regering passende maat regelen genomen om de Britse belangen te verdedigen, „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij niet nalatig zuilen zijn bij het vervullen van deze taak", aldus Lord Reading. Vrienden in de nood HET BELANGRIJKSTE KIJKER over de regeringsnota. 2e blad, pagina 1. TWEEDE KAMER OVER DE WATERSNOOD: Rampenfonds voor vergoeding huisraadschade; Studie commissie gevraagd voor afsluiting zeegaten; Afwikkeling schadevergoe ding. DE SCHADE VAN' DE WATERSNOOD: Op 1.1 milliard gulden geschat. WEER EEN NAZI-COMPLOT OPGEROLD: „Freikorps Deutsch land" verboden. le blad, pagina l. Onze Nederlandse vrienden herinneren wij eraandat het gironummer van het Nationaal Rampenfonds 9575 is)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1