Nieuws niit gemeenten in de overstroomde gebieden ALBERT HEIJN cANATOGEh NATTE PRODUCTEN Bloem 24 Bakmeel 36 Rozijnen 16 Krenten 18 BiamantjesW250 *r,m 49 Choc. Pastilles 39 Heren Flikken 39 Beschuit 19 Pruimenjam 39 Leidse Kaas 19 Gelderse Ham 47 Fijne Snijworst 41 Sardines 48 Pruimen 37 Abrikozen 45 Custard 29 Pudding "maken 17 Puddingsaus 31 Biscuits 25 Koffie Thee 65 Zachte Zeep 25 Soda 25 Westduitse regering treedt op tegen nazi-„Vrijkorps" MACHINISTS Alles goed en we L. J AUTOMOBIEL-MONTEUR JONGEN RECHTSKUNDIG ADVIES Solidariteit „Nederland helpen" Mooiste traditie De Rotterdammer Pag. 4 Woensdag 11 Februari 1953 Eiland van Dordrecht Het bemalen van de ondergelopen polders gaat zeer vlot. Men hoopt in enkele dagen alles droog te hebben. Er wordt ook hard gewerkt aan het herstel van de spoorbaan en de rijkï' wegen naar de Moerdijk. Alblasserwaard Papendrecht. Energiek wordt dag en nacht gewerkt aan het herstel van de dijken. De gedichte dijk aan de Noord- hoek is verhoogd en wordt alweer van een wegdek voorzien. Vannacht Is een tweede pomp aangesloten, zodat nu waarlijk uit alle macht wordt ge pompt. Hoekse Waard 's-Gravendeel. Een uit Oostenrijk aangekomen Rode Kruis-ambulance heeft zich naar "s-Gravendeel bege ven om hulp te bieden. Deze hulp bleek hier niet meer nodig te zijn; alle bewoners zijn geëvacueerd en er wordt hard gewerkt aan herstel van dijken en wegen. De algemene toestand is hier hetzelfde, maar er wordt hard gewerkt aan het droogmalen van de polder de Trekdam. Numasdorp. In deze gemeente is een Rode Kruisauto uit Oostenrijk, bemand met artsen en verplegend personeel, aangekomen. Goudswaard. De gemeente Gouds waard is nog moeilijk te bereiken. Men heeft een reisorder nodig om de brug bij Spijkenisse te passeren. Goudswaard heeft dringend behoefte aan kruiwagens, allerlei werkkleding, beddegoed en serviesgoed voor de mannen, die aan de dijken arbeiden. Zuid-Beijerland. Men is reeds be gonnen met het leegpompen van de polder Groot Zuid-Beijerland. waarin slechts weinig water staat. De Groot Zuïd-Beijerlandse dijk is zover her steld, dat geen doorbraak meer wordt gevreesd. Men begint thans met het helen van de gaten in de hoofdwater kering aan de Eendragtspolder. De opruiming van cadavers onder het Zw»rtsluisje is voltooid; men zet dit werk - thans voort onder de buiten dijk. De brandweer heeft reeds enige drooggevallen woningen schoongespo- ten. De drinkwater- en voedselvoor ziening loopt uitstekend. Puttershoek. Prins Bernhard heeft gisteren per helicopter een bezoek ge bracht aan Puttershoek en daar o.m. het gemaal van Bonaventura, dat met vier grote dieselpompen werkt, be zichtigd. Daarna bezocht de Prins de coöp. suikerfabriek Puttershoek", waar hij zijn waardering uitsprak voor het prachtige werk dat het personeel, vam deze fabriek in de strijd tegen' het water heeft verricht. Het bezoek aan de gemeente duurde een half uur. Voorne-Putten Abbenbroek. Er komt iets meer leven in de gemeente. Er zijn al 200 inwoners teruggekeerd in de kom van het dorp. Vandaag zou het laatste van de drie gaten in de Haasdijk gedicht worden. De bevolking wordt ingeënt tegen typhus. Abbenbroek is geadopteerd door Wassenaar. Oudenhoorn. Hier staat het water nog twee meter hoog. Twaalf ingezetenen zijn achtergebleven en wonen op zol der. Per boot kunnen zij zich goed verplaatsen. Zij krijgen voedsel uit Abbenbroek. dat zelf van elders wordt bevoorraad. Er komt veel rijshout voor dijkherstel. Zuidland. De burgemeester van Zuddland roept alle mannelijke inge zetenen van 18 tot 65 jaar. die geëva cueerd zijn. op om aan de herstel werkzaamheden deel te nemen. Er kan echter niet voor nachtverblijf worden gezorgd en daarom zal een speciale vervoersdienst worden inge steld. welke de mannen 's morgens uit de evacuatiegemeenten haalt en hen 's avonds weer terugbrengt. Land van Altena Nu het gat bij Bakkerskil provisorisch is gedicht, stroomt het water niet meer in en uit de polders. Vandaag kon men al beginnen met het bemalen van de polders rond Almkerk en Nieuwendijk. Zodra het land is drooggevallen gaat men aan het herstel van huizen, wegen en binnendijken werken. Werkendam. Van de 6300 ha grond, welke deze gemeente telt, zijn er 6280 overstroomd en van de 600 woningen staan er nog 300 in het water. Ver scheidene Werkendamse dijkenbou wers zijn naar elders vertrokken om groot werk te verrichten. Nieuwendijk. Gisteren heeft Prins Bernhard een bezoek van een half uur gebracht aan Nieuwendijk. De bevol king juichte hem hartelijk toe en de Prins sprak met verscheidene inwo ners. Niewendijk maakt al de indruk van een herstelde plaats. Ds. Van Noort en dokter Schripsema hebben zich druk geweerd in de leiding van de opruimingswerken. Dussen. Hoewel vele inwoners in de rampnacht door het water werden verrast, heeft men. naar thans blijkt, toch veel bezittingen kunnen redden. Goeree en Overflakkee Stellendam. De vier evacué"s uit Stellendam, die tijdens het ziekenver- voer naar Rotterdam zijn overleden, zijn gisterochtend op de begraafplaats Crooswijk in Rotterdam ter aarde be steld. Dr L. Les, chef van de afd. Al gemene Zaken ter secretarie vertegen- Dlnteloord. In alle stilte zijn acht slachtoffers van de watersnood, vijf volwassenen en drie kinderen, ter aarde besteld. Nog vier personen wor den vermist. Er slaan nog 28 huizen in het water en 1124 ha land is onder gelopen. Er zijn 107 personen dakloos en 65 personen voorlopig zonder huis vesting. Via Dinteloord werden 3140 geëvacueerd. Er wordt nu ononder broken gewerkt aan het dichten van de dijken. Amerikaanse genie-soldaten Keipen mee. De gemeente zelf herstelt zich reeds weer van de slag. lang zamerhand beginnen de zaken weer normaal te lopen. woordigde het gemeentebestuur van Rotterdam bij de plechtigheid. Schouwen en Duiveland Zierikzee. Een groep Oostenrijkse Rode Kruis-werkers. artsen en ver plegend personeel, is alhier aangeko men om hulp te verlenen aan de nog achtergebleven inwoners. Tholen grote sneeuwval van de afgelopen dagen heeft de buitenwegen in het Annaland. In deze gemeente Noorden bijna onbegaanbaar femaakt. blijft de watervoorziening het groot- De wegen zijn glad en een gioot ste probleem, temeer, nu het aantal I va£r v°01. v ei ke®*- inwoners (2600) is verdubbeld door LDe-, 3i"3ai-lge vertegenwoordiger J. H. Door gladheid in het water gereden Moeder! - Doe een wonder -y- van gezondheid... Nb iedere zlelcte. nis het kind ";7" erg achterop is geraakt, kunt J. U met Sanatogen wonderen doen I Juist, omdat Sanato gen een volkomen natuurlijk krachtvoedsel is: het meest wezenlijke voedsel in gecon centreerde. licht verteerbare Bloed- en zenuwster kend Hei zenuwsterkende voedsel in hoge mate. Eetlust opwek kend. Geef het nü Sanatogen. ter voor eten en drinken, doch men kan zich practisch niet wassen. Oud-Vossemeer komt 16.000 liter wa ter per dag. Met de dijkreparaties gaat het goed; men is aan het laatste buitengat bezig en Zaterdag hoopt zijn auto slipte, het Winschoterdiep m. Eerst na tien minuten slaagde de kraanwagen van de Groninger brand weer er in de wagen op het droge te trekken. Inmiddels was ook de gemeen telijke geneeskundige dienst van Gro- men een deugdelijke noodvoorzieningnjngen gearriveerd."" maar het slacht- klaar te hebben, welke zelfs een har-1 offer was toen reeds overleden, de Noordwester kan weerstaan. De ca daververwerking duurt echter te lang en het wordt dringend nodig, tot ver branding ter plaatse te komen. Siavenisse. Zodra de dijken bij St. Annaland voorlopig geheeld zijn. gaat men trachten, bij Stavenisse land te rug te winnen. Men hoopt daar Za terdag aan toe te zijn. Door de weers omstandigheden zijn de werkobjecten in deze omgeving thans echter in modderpoelen herschapen. Rozenburg Het dijkherstel is zover gevorderd, dat er bij normale weersomstandighe den geen gevaar voor doorbraak meer bestaat. De vernieuwde dijken zijn nu enige meters boven A.P. gebracht.. He water in de polders begint flink te zakken. Enige ingezetenen hebben hun woning, na deze schoongemaakt te heb ben. weer betrokken. West-Noordbrabant Hoge en Lage Zwaluwe. In de middag heeft Prins Bernhard gisteren per helicopter een bezoek gebracht aan Hoge en Lage Zwaluwe. De Prins liet zich door de burgemeester voor lichten omtrent de gebeurtenissen en het herstellingswerk en vroeg de burgemeester, de inwoners de groeten van de Koningin en hemzelf over te brengen. Wanneer de grote verkeers weg naar de Moerdijk in orde ge bracht is, kan het water uit de bin- nenpolders worden gepompt en' daar na pas kunnen de gaten in de buiten dijk'worden gedicht. Pas als dit is ge beurd kan begonnen worden met be malen van de buitenpolder. Informatiebureau Rode Kruis Het informatiebureau van het Rode Kruis, gevestigd in Rotterdam, is voor taan geopend van negen uur \s morgens tot acht uur 's avonds. De telefoonnum mers zijn 26060, 27802 en 27936. Wij kunnen ze voor U drogen. Reeds met succes voor div. firma's gedaan. Fa. W. FEENSTRA AKKERWOCDE K 5111 Telefoon 321 SPOED. Wegens bijzondere omstandigh. aangeboden Groothandel in Bakkerijgrondstoffen Voor iemand die in Rotterdam en omgeving in de Bakke rijen bekend is, bestaan verzekerd. Vereiste contanten f 5000 Brieven onder No. 5596 aan het Bureau van dit Blad. 500 gram per pak 100 gram 100 gram 100 gram per rol per pot 100 gram 100 gram 100 gram per blik 69 250 gram 200 gram per pak 54 per pak per fles 200 gram 250 gram "j 200 gram 500 gram VA kilc B0FFIE KOFFIE dat's bétere, je beste koHiel MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Rotterdam, Groene Hilledijk 203, tel. 76067 Bergse Dorpsstr. 56, tel. 43828 n Schieweg lila, tel. 45098 Statcnweg 66, tel. 49061 „HEBRON" EN „ZON EN SCHILD" Ned. Herv. Inr. voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort vragen LEERLING-VERPLEGENDEN van Chr. beginselen (ongehuwd m- en v.), ter opleiding voor het B-diploma. Salaris gedurende de opleiding f 1324.41 tot f 1578.17 p. j. (plus de ver hoging per Maart 1951), onder aftrek van f 700.— voor kost en inwoning. 3 Weken vacantie per jaar. Diploma's niet vereist. Voor de eerste aanschaf van uniform kleding wordt gezorgd. Soil, aan de Genees heer-Directeur. Huldiging mr dr Deckers Op 34 Februari a.s. hoopt staatsraad mr dr L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te geden ken, een uitgebreid huldigingscomité ge vormd. waarvan dr L. G. Kortenhorst, voorzitter was. Van elke huldiging is DE West-Duitse regering heeft de ontbinding bevolen van het „Vrijkorps Duitsland", een uiterst rechtse organisatie, die zich ten doel stelde, zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. Enige leiders werden gearresteerd. Bij 35 leden van het Vrijkorps is huis zoeking verricht. Het korps telde ongeveer 2000 leden, voornamelijk in het Noorden van het land. Het kabinet noemt het korps een nieuwe nazistische para-militaire orga nisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitier en groot-admiraal Karl Doenitz als wet tig staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit zoals men weet een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmis daden). Het partijprogramma behelsde de volgende punten: de originele 25 pun ten van het nazi-programma met kleine wijzigingen; antï-semitisme en krachtig optreden tegen Jezuïeten cn vrijmetselaars; „pbcfw van een mill- zullen aan het nationale rampenfonds *a,r apparaat, vorming \an een Buits vorden afgedragen. Gordon Dean treedt af James Reston, de Washingtonsé cor respondent van de New York Times, bericht, dat Gordon Dean is afgetreden als voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dean had er in toegestemd, de volgende drie maanden aan te blijven, opdat zijn. nog niet benoemde opvolger gelegenheid zou krijgen zich voor zijn taak voor te bereiden. Dean, die in Juli 1950 David Lilien- thal als voorzitter van de commissie opvolgde, zal zijn advocatenpraktijk weer opnemen. schaduwkabinet waarvan het Vrij korps de uitvoerende kern zal zijn; 5-vorming van een „Reichs"-senaat. die de bevoegdheden van het huidige parlement moet overnemen. Onder de gearresteerden bevindt zich de vroegere Gauleiter Frauenfeld, een nationaal-socialist uit Oostenrijk. Hij kreeg van Hitier een leidende functie Een bedrag van 3000 is de op brengst van de bloemenverkoop, die men op deze foto in volle gang ziet. Bloemenverkopers uit Rotterdam, Parijs en de omgeving van Cannes hebben hiermede hun steentje bij gedragen voor het Rampenfonds. LARGE AMERICAN COMPANY in the Middle East HAS OPENINGS FOR SINGLE MEN AS 3 to 5 years experience as Machinist preferably in a heavy duty job shop. Apprenticeship years of any number must be prior to this experience, must work with a.o.: Large and small lathes, milling machines, shaper, horizontal boring mill, radial drill press, power saws, drills, reamers, micrometers, gauges, wrenches, heat-treating oven, bearing pouring fix tures. Performs duties such as refinishmg and regrinding piston wearing faces and ring gro.oves, refacing valves and valve seats, a.s.o. Education: High school or equivalent, must read, write and speak good English. Apply under letters I.E.C., to Nijgh van Ditmar, Noordeinde 49, Den Haag. en ontwierp een plan om de bevolking van Zuid-Tirol over te plaatsen naar de Krim (Rusland) om daarmede een wrijvingspunt tussen Duitsland en Ita lië uit de weg te ruimen. Eeh arrestatie bevel is eveneens uitgevaardigd tegen de oud^studentenleider dr. Scheel, die vorige maand reeds door de Britten werd gearresteerd. Twee van de zeven nazi's, die vorige maand in hechtenis zijn genomen, zul len op 19 Februari voor een Brits ge rechtshof terechtstaan. Het zijn Werner Naumann. de leider van het nazi-com plot en Paul Zïmmermann, een voor malige S.S.-leider. Honderd huizen uit Noorwegen? Volgens „Arbederbladet", het or gaan van de Noorse regeringspartij, overweegt het Noorse ministerie voor Stedelijke Aangelegenbeden 100 ge- prefabriceerde woningen naar de ge troffen gebieden in Nederland te zen den. Het geschenk heeft een waarde van één a twee millioen gulden. De Nederlandse autoriteiten zouden be reid zijn de gift te accepteren. De architect Bedlund, een vertegenwoor diger van het Noorse ministerie van Woningbouw, zal morgen naar ons land komen om van de autoriteiten hier te vernemen, welke huizentypen men wenst. Zowel op het ministerie van Bui tenlandse Zaken als op het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting kon men ons hieromtrent geen mededelingen doen. Advertentie PASOP UW KltL! i In de keel beginnen enkele der «gevaarlijkste aandoeningen. ^<1 V Neem bij de geringste V klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende Kernen van ingezonden stukken Reddingploegen Zou het niet verstandig zijn in polders die bij hoog water, storm of ander ge weld kunnen onderlopen, permanent red. dingssloepen te statione en? Die zouden clan natuurlijk goed onderhouden moe ten worden. De praktijk heeft thans ge leerd, hoeveel tijd er met het transport van reddingsmiddelen gemoeid is. W. R. Wij vragen voor spoedige Indiensttreding een BEKWAME voor de WASPLAATS. „VICTORIA" - Rotterdam. Door onwetendheid kunnen allerlei moeilijkheden veroor zaakt worden of bestendigd blijven. DAT BEHOEFT NIET Goede raad brengt veelal baat. U kunt bekomen aan het Bureau van „De Rotterdammer", W. de Withstraat 30, iedere Dinsdagmiddag van half drie tot vijf uur. Consult is echter alleen mogelijk na afspraak. Afspraken kunnen schriftelijk of telefonisch (No. 27490, toestel 13) worden gemaakt. Wie onze rechtskundige medewer ker schriftelijk advies wil vragen, vermelde in de linker bovenhoek van de envelop: „Rechtskundig advies". Voor onze abonné's zijn deze adviezen geheel kosteloos. Parasieten Zou het niet mogelijk zijn, de para sieten, die van de ellende willen profi teren, op staande voet dood te schie ten? Ik lees juist, dat zo'n man vijf maanden gekregen heeft. Mijns inziens behoren we als Nederlander? daarte gen protest aan te tekenen. Was het niet mogelijk geweest, in een geval als dit anders op te treden? Tijdens de bezetting heb ik het meegemaakt, dat een man, die tijdens een bombarde ment een radiotoestel stal, door een Duitser werd neergeschoten. Ik kon daar begrip voor hebben, al heb ik mij voor het overige zozeer tegen de Duit sers gekeerd, dat het Kruis van Ver dienste mijn beloning is geworden. II. N. Met name noemen Over één soort zijn we het allen eens namelijk over hen die iets weghalen wat hun niet toebehoort. Maar hoe staat het met de anderen? Ik las. dat iemand die op het zwaar getroffen Schouwen een der grootste woningen had, totaal niet wilde helpen. Tevoren had ik al gelezen, dat in Drenthe iemand geen zakken wilde afstaan en zelfs geen cent voor de collecte over had. De goedgezin- den worden soms met naam en toenaam genoemd en daar is niets op tegen. Maar dergelijke kwaadgezinden moesten zeker openlijk aan de kaak worden gesteld met naam en voornaam, woonplaats straat en huisnummer. Dit laatste zou ik ook willen voor stellen voor de „echte" dieven, de pira ten, de hyena's, die van hun medemen sen het schamele bezit, dat de stormvloed hun nog gelaten heeft, roven en stelen Dat is in deze omstandigheden we] een bijzonder laaghartige daad. Ze moeten in de letterlijke zin aan de schandpaal, ten minste een maal vier en twintig uur in het openbaar tentoongesteld op markt of dorpsplein. Dat helpt meer dan enke le dagen of weken op 's lands kosten gratis logies met alle daaraan verbon den voordelen (denk aan Breda), Met een slappe rechtspleging kunnen vele schurken, na een poosje zitten, onge stoord korte of langer tijd van hun buit genieten, maar de gedupeerden mogen lijdelijk toezien. Dank van evacué's Stellig namens alle evacué's wil ik langs deze weg onze oprechte dank be tuigen jegens allen, die zo spontaan de helpende hand bieden aan wié van huis en haard moesten vluchten. Deze har- telijke ontvangst verzacht onze smart en is ons in onze droefheid tot troost. Velen onzer treuren over het verlies van hun familieleden, duizenden verlo ven hun have en goed. Doch hoe zwaar de smart ook te dragen is, Eén is er Die ons troosten kan, Die nog steeds zijn armen uitbreidt en zegt: Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. Beware Hij ons voor opstandigheid en geve Hij ons lijdzaamheid. Hij zij onze sterkte en ere. Mogen de slagen die wij ont vangen hebben ons leiden tot de grote Trooster en mogen wij met Job zeggen: De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de Naam des Heren zij ge loofd. Wij willen het hoofd naar Boven heffen, vanwaar onze hulp komen zal. Amen. Een evacué. De Ahoy'hal Met diepe deernis zijn wij allen ver vuld over het leed van zovele duizen den, die als vluchtelingen uit de nood- gebieden naar Rotterdam zijn geko men. Alles is gedaan wat maar even gedaan kon worden om dit leed te ver zachten. Maar mijn verbazing was groot, toen ik hoorde dat enige Rotter damse predikanten, die van 's morgens half 9 tot 's avonds 12 uur in de Ahoy' hal doende waren om geestverwanten op te zoeken teneinde die bij gemeente leden onder te brengen, deze mensen met konden meekrijgen. Het werd nog erger, toen de predikanten zelfs de toe gang tot de Ahoy'hal werd ontzegd, Ik meen, dat geestelijke bijstand en ver zorging nooit geweigerd moger worden. IV. M. A. Wie zich verrijkten Deze oproep is uitsluitend gericht tot wie zich in de wereldoorlog hebben verrijkt ten koste van hun medemen sen. Ook zij hebben via radio en pers gehoord van de natuurhlke drang op medemensen in nood te helpen. Ook zij zullen van dit alles met ontroering heb ben kennis genomen. Er is nu voor hen de gelegenheid tot een goede daad, opdat de weegschaal in evenwicht ko- me. Wie zich door daden uit het ver leden bezwaard gevoelen kunnen nu aan beter-ik tegemoet komen door een stille daad van herwonnen naastenlief de. Men kent toch het gironummer van het Nationaal Rampenfonds? Bond van goedwillcnden. De diepste oorzaak Als oorzaken van de waterrampen, hoort men noemen de springvloed en de storm. Ik voel mij verplicht deze verkeerde mening tegen te soreken. De oorzaak van de waterramp was Gods toorn over ons land; de aanleiding de verregaande goddeloosheid en afval van ons volk en de storm en de springvloed zijn slechts middelen geweest in Zijn Goddelijke hand. Het doel van deze ramp is ons volk en vaderland te straffen, opdat het daar door tot God mocht wederkeren. En wat is er van die wederkeer te bespeuren? Bij ons volk als geheel totaal niets. Bioscoop en film draaien weer Thans soms om het Nationale Rampenfonds te steunen. Worden wij" Rooms, zodat het doel de middelen heiligt? Of is er geen andere manier om het Fonds te steunen? Op deze manier maken wij ons rijp voor een tweede ramp. Een groo+e zeediik lajigs onze kust? Best, maar wanneer wij ons niet bekeren, zal God ons op een andere manier straffen. Alle ongemak op aarde is een oordeel van God. Dus deze ramp is een bij zonder oordeel, zodat er ook bijzondere zonden moeten zijn. Waar blijven rege ring, kerk en pers om op deze nationale zonden, waarvan de voornaamste de ontheiliging van de naam des Heren is. te wijzen? Onder dit alles keert Gods toorn zich niet af. maar Zijn hand blijft nog uitgestrekt." ^Hlt andere bladen: DE kwaliteiten, die liet Nederland se volk bewezen heeft, te bezit ten, zal dit in staat stellen, de ver schrikkelijke stormramp, waardoor Nederland getroffen is, te boven te komen, zo meent de Londense T i- m e s. We knipten uit dit blad het volgende: „Eeuwenlang heeft er een instinc tief gevoel van solidariteit bestaan tussen de bevolking van de lage kus ten aan beide zijden van de Noord zee, die aan de gevaren van hetzelfde water blootstaan. De bewoners van de Engelse lage landen hebben veel te danken aan de kunde van de Ne derlandse adviseurs, die hun voorva deren geholpen hebben bij de bevei liging van hun woonsteden. Want de Nederlanders, wier land voortdurend in gevaar verkeert, zijn altijd mees ters geweest in de kunst van de drooglegging en de verdediging van het gewonnen land. In de tijden, waarin zich een zeld zame ramp, zoals die van vorige week, voordoet, waarin de zee Enge land bestormt, kan slechts gesproken worden van een rooftocht, hoe ver- sohrikkelijk die ook is. Op de mees te plaatsen zal het water zich terug trekken en het droge land weer te voorschijn komen. In de provincies Zeeland en Zuid-Holland echter, komt de zee binnen als een veroveraar. Deze gebieden zijn door de werkers van vroegere generaties drooggelegd. Als de zee deze herovert, kan het water slechts worden verdreven door een langzame herhaling van hetzelf de enorme droogleggingsproces. Nog geen t i en jaar geleden zagen de Britse bevrijdingstroepen zich door de wrede noodzaak van de oorlog ge dwongen, de dijken van het grote eiland Walchereen te vernielen en da zee tot dit gebied toegang te ver schaffen, waardoor het vrijwel geheel onder water kwam te staan. Het Ne derlandse volk nam geduldig de taak op zich. het land terug te winnen. Bin nen drie jaar was het eiland, hoewel de vruchtbaarheid er van zeer geleden had van het zoute water, weer be woonbaar. Nu moet dit alles weer opnieuw ge beuren. De ramp is nu veel groter. Honderdduizenden mensen hebben er slechts het leven afgebracht. De wereld en niet in het minste het En gelse volk. zullen hen gaarne 'helpen. Het herstel van Nederland zal echter voornamelijk tot stand worden ge bracht door de kwaliteiten, die het volk van dit land bewezen heeft, te bezitten." de invloedrijkste Amerikaanse bla den, leverde het volgende commen taar op de overstromingsramp: „Wij zullen u. na alles wat u hebt door gemaakt. niet in de steek laten", merk te John Foster Dulles, onze minister van Buitenlandse Zaken terecht op, toen hij de Nederlandse regering en het Nederlandse volk zijn deelneming betuigde in verband met de ramp die hun dappere kleine land getroffen heeft en onmiddellijke Amerikaanse hulp toezegde. Overal in de wereld, en zeker in de vrije landen, welkt deze afschuwelijke bezoe king gevoelens van medeleven. De dood heeft in de overstroomde gebie den een hoge tol geëist en honderden, ja wellicht zelfs duizenden slachtof fers gemaakt. Het staat reeds nu als een paal boven water dat de ramp van het afgelopen weekend in de geschie denis als een der grootste catastrophes van de twintigste eeuw geboekstaafd zal worden. Onlangs hebben wij Nederland nog ge prezen vanwege het feit dat het, dank zij de door taaie inspanning bewerk stelligde economische vooruitgang, van verdere rechtstreekse hulp onzerzijds kon afzien. De Nederlanders vroegen niet meer dan gij beslist nodig hadden. Het is wel een bijzonder tragische om standigheid dat juist nu het scheen dat Nederland er weer bovenop kwam, de dijken, die zijn welvaart bescherm den. het onder de druk van het op gezweepte water begaven. De zee kan 's mensen vriend maar ook zijn ergste vijand zijn. De Hollanders hebben eeuwenlang tegen het water gestreden en de ene overwinning na de andere behaald. Tegenover andere vijanden hebben zij zich. evenals wij aan deze zijde van de Atlantische Oceaan, eveneens met succes teweerge- steld. Daarom moeten wij onverpoosd naar middelen zoeken om degenen, die weliswaar de storm overleefd hebben maar zich thans voor een bijna boven menselijke taak van herstel en weder opbouw gesteld zien, de mogelijkheid te bieden ook deze ramp te boven te komen." A. d. G. Voor het Rampenfonds Ik las van de geste van fotografen, papierhandelaren, drukkers, boekhande laars enz. om een boekwerk met foto's uit te geven voor een klein bedrag ten bate van het Rampenfonds. Een idee kwam in mij op. Zou het niet mogelijk zijn, de tekst onder de foto's in drie talen te doen drukken? En zouden er niet meer uitgaven kunnen volgen, b.v. >.e uitgave: „De Ramp", 2e uitgave: „Het dichten van de dijken", 3e uitga ve: „De ramp overwonnen." Stelt men nog verdere uitgaven in het vooruit zicht, dan zal dat een stimulans zijn om reeds het eerste deel te kopen, Is het eerste deel goed verzorgd, dan ziet men reikhalzend uit naar de andere delen. Zo krijgt men een waardig document, waar men nog menigmaal in kan bla deren. Neemt men verder de foto's zo veel mogelijk op dezelfde plaatsen, dan kan men, zowel in ons eiger land als daarbuiten, kennis maken met onze l>rote waterbouwkundige -verier u. Men gaat dan temeer beseffen, dat Neder land ook hierin waarlijk groot kan zijn en ook volhardend. Het belangrijkste echter is, dat de uitgave zo aan de slachtoffers zeer ten goede zal komen. T N een hoofdartikel wijdt de Ma n- Chester G u a r d'i a n aandacht aan de overstromingsramp, die Neder land heeft getroffen. Het blad schrijft; „Het is goed te weten dat het Brit se leger in Duitsland onmiddellijk hulp heeft gezonden naar Nederland. Aan beide zijden van de Noordzee is het drooggelegde land, dat het zwaarst heeft geleden. Wij zijn ge neigd te vergeten dat onze eigen kust op vele plaatsen even kwetsbaar is als de Nederlandse en wij hebben de drooggelegde ares van East Anglia even hard nodig als de Nederlanders de weilanden nodig hebben waarvoor zij zo lang met de zee hebben gestre den. Oost Engeland is vaker door Neder landse ervaring geholpen dan men veelal beseft: wij hebben eigenlijk het eiland Canvey aan de Nederlanders te danken. Een zakenman, Jonas Coppen- burg genaamd, bracht in 1623 een strijdmacht van twee- tot driehonderd man over om moerassen van de Theems droog te leggen en nadat hij het contract had uitgevoerd en Canvey had gevestigd, bleven velen van de Hollanders daar. Ongeveer een eeuw lang was de voornaamste taal in deze gemeenschap met zelfbestuur het Hol lands. maar geleidelijk ging de kleine gemeenschap als het ware in het En gelse landschap over. Deze historische banden met de Hollanders in de mon ding van de Theems versterken de ge voelens van vriendschap voor hen die in hun eigen land lijden. Het is goed te weten dat het Britse Leger in Duitsland onmiddellijk hulp heeft gezonden en dat Britse vliegtui gen helpen met het neerwerpen van voorraden in de geteisterde gebieden. Dit is een gecombineerde operatie in vredestijd volgens de mooiste tradi ties van onze oorlógsalliantie." „De Hoop" weer naar Amsterdam Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is uit het noodgebied naar Amsterdam ver trokken. Hot werd hedenochtend op G. de ML de Marinewerf verwacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3