Dichten van Werkendamse dijk maakt droogmalen mogelijk Zo herrijst een zwaargetroffen gebied(1) „Ik stoor ine niet aan de wel, maar doe, wat nodig is" Groot aantal belastingfaciliteiten voor stortingen op Rampenfonds Amerikaanse senatoren willen voor 38 min graan sturen Haagse jongen, verdacht van plunderen, voor Rechtbank DE HONGAARSE GALEISLAAF De Rotterdammer Pag. 3 Woensdag 11 Februari 1953 Vele raadhuizen der gemeen ten in de noodgebieden, die de vorige week middelpunten van ongelukstijdingen en wanhoops- meldingen waren, rijn nu her schapen in roezemoezige centra, vanwaar uit de herbouw der dijken, de droogmaling der on dergelopen polders, het herstel der wegen en de restauratie der getroffen huizen geleid worden. Vorige week zamelden onze verslaggevers nood-meldingen in, nu bezoeken zij diezelfde gemeentehuizen en politieposten om er de plannen tot herbouw en herstel te vernemen. Want de getroffen provincies likken niet alleen hun wonden; zij pakken de opbouw met vaste hand aan. Onder de titel „Zo herrijst een zwaargetroffen ge bied", zullen wij u de komende dagen verhalen van de werk zaamheden, die Rijk, Provincie en plaatselijke overheden samen verrichten om ons landje weer gaaf te maken. Het anders zo rustige riviertje de Alm is nu slechts een gedeelte van een wijde watervlakte. De dijken zullen echter spoedig dicht zijn (Van een onzer verslaggevers) TOEN de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Zaterdag een bezoek bracht aan het land van Heusden en Altena,, zei burge meester J. de Bruyne van Werkendam hem ronduit: „Ik stoor me niet aan de wet, maar ik doe, wat nodig isDaar kon niemand iets op zeggen, want wat er in zo korte tijd door deze burgervader en zijn gemeenteleden voor werk verzet is, móet bewondering afdwingen. Het gat in de dijk bij Fort Bakkerskil is provisorisch gedicht: de communi catie met de buitenwereld is hersteld en de zandzuiger, die de dijk weer tot het oude, hechte bolwerk moet maken, is onderweg. Een en ander wil natuurlijk niet zeggen, dat burgemeester De Bruyne dit langs illegale weg zou hebben bereikt; zijn standpunt is alleen, dat als er dingen gedaan moeten worden, die ook gebeuren, hoe de wetten of de ambtelijke regelen daarover denken mogen. Het gevolg van deze doortastend heid is, dat waarschijnlijk morgen al de polders en landen rond Almkerk en Nieuwendijk kunnen worden be malen. Veel meer valt er overigens r~ Toch is het zo! (262). Hel lol van de Neder landse bodem heelt van oudsher vele onderzoekers geïnteresseerd. Een veerliglal jaren geleden is een lijsl samengesteld van de gehele literatuur over het vraagstuk van de daling van de bodem en deze lijst telde toentertijd reeds meer dan 320 titels, terwijl bet oudste gescbrilt hierover dateerde uit 15701 We kunnen dus niet beweren, dat de belangstelling hierover pas uit de laatste tijd stamt. Maar ondanks de studie, waarin velen zich verdiept hebben, heelt dit nog niet geleid tol een algemeen erkend inzicht over de vraag, of de Nederlandse bodem dalende, dan wel of de zeespiegel stijgende is geweest in de laatste 2000 jaar, nocb over de vraag of deze beweging ook thans nog voortgang vindt. Wanneer we de algemene daling van de oceaanspiegel, waarover we de laatste maal spraken, buiten beschouwing laten en ons alleen beperken tol de schijnbare stijging van de zeespiegel aan onze kusten, komen hier toch belangwekkende cijfers te voorschijn, die elkaar Jn het algemeen weinig onfiopen. Peilschaalwaarnemingen van 1862 1915 hebben een onderzoeker tot de conclusie geveerd, dat de daling van de Nederlandse kust per eeuw ongeveer 30 cm bedraagt, welke waarde ook door enkele andere onderzoekers is becijferd, zij hel dan op andere gronden. Volgens dr. Tesch is de verlaging van de straad- lijn echter aanzienlijk geringer. Weliswaar heelt de schijnbare da ling van Nederland in de laatste duizenden jaren gemiddeld 30 cm per eeuw bedragen, maar in de laatste 2000 jaar zou volgens deze deskundige de daling niet groter dan 2 meter, of 10 cm per eeuw zijn geweest. Deze schijnbare daling zou het gevolg zijn van drie oorzaken, i.w. een werkelijke daling van onze bodem van enkele centimeters per eeuw. rijzing van de zeespiegel en vervolgens, daling van het pol derland door inklinking. Vooral deze inklinking dient niet verwaarloosd te worden in de veengebieden; in de kleistreken zal zij echter een veel geringer bedrag uitmaken en in de zandstreken kan zij zelfs geheel verwaarloosd worden. Overigens vindt de werkelijke daling van de bodem volgens dr Tesch niet gelijkmatig plaats, doch vertoont zij een toeneming van Breskens tot Petten van 0 tol 4 cm per eeuw, en van Petten tot Delfzijl een afneming van 4 tot 1 cm. Hoe dit ook zij. onze strandlijn komt steeds hoger te liggen daar zijn alle onderzoekers het wel over eens en wel met een bedrag lig gende tussen 10 en 30 cm per eeuw. We zullen dit onderwerp thans laten rusten, doch kunnen niet van onze duinen afscheid nemen alvo rens een oog te hebben geslagen op die merkwaardige zoetwaterbel. die in de grond tussen de zee en de polder hangt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) voorlopig in Almkerk zelf niet te doen, want er zijn geen gaten in de dijken geslagen. Dat het water zo gemak kelijk deze waterkering passeerde is geen wonderwant drie bruggen (onder één waarvan de Alm stroomt) boden een vrije doortocht en een „hulpgat" in de dijk lag als het ware voor overstroming klaar. De burgemeester van. Werkendam be seft dan ook terdege het belang van de dichting van het dijkgat bij Fort Bak kerskil. Geen moeite wordt gespaard, het werk zo vlot mogelijk te laten verlopen. In de hal van het raadhuis arriveert een lading waterlaarzen, in de kamer van de burgemeester is het een va-et-vient van opzichters, bazen en politiemannen, aan wie de heer De Bruyne graag zijn bureau en zijn stoel afstaat. Veel slaap heeft hij niet genoten, de vorige week, en veel zal hij zijn bed niet zien, de komende da gen Werkendam zelf is ook zwaar getrof fen. Van de 6300 hectaren, die de gemeen te telt, zijn er 6280 overstroomd, van de 600 woningen staan er nog 300 in het water. Nu het gat bij Bakkerskil dicht is, stroomt het water tenminste niet meer in en uit, en als de gemalen weer gaan werken, zal het land spoedig droogval len. Dan kan men aan de huizen, de we gen en de binnendijken gaan wei-ken, dan zal het land van Heusden en Altena weer de oude gedaante krijgen. Zucht naar geld Wel hangt er een schaduw over de herstelwerkzaamheden van dijk en land. De Werkendammers, wereldbe roemd om hun dijkenbouw, verlenen niet spontaan hun medewerking, waar het er om gaat, „de eigen" dijk te dichten. Blijkbaar gezegd hebben zij het natuurlijk niet gaan zij lie ver elders, waar „groot werk" te doen meer geld verdienenDat dit de werkzaamheden aan de Werken- damse dijk niet tegenhouden kan, zal ieder, die vijf minuten met de krach tige en actieve burgemeester De Bruyne gesproken heeft, duidelijk zijn. Een andere schaduw over het werk is de ontevredenheid van de Nieuwendij- kers, dat zij door Almkerk (waarmede zij één gemeente vormen en waar het raadhuis staat) de eerste dagen van de ramp zo in de steek zijn gelaten. Geen woord, geen bericht, zelfs geen bemoe diging of toezegging van hulp. Een en ander was voor dominee O. van Noort aanleiding, zelf de hulp ter hand te ne men en een noodhospitaal in zijn pasto rie in te richten. Samen met dokter J. Schripsema, die een apart woord van hulde verdient en krijgt, „redderde" hij het dorp op en wie er thans over de her stelde dijken rondrijdt, krijgt een beeld van een herstelde plaats. maar vreesde voor de polder Oude Ban. De polder Nieuwe Ban liep blank, maar het water richtte daar weinig schade aan. De Ouaedijk werd opgelegd, het Windaas Straatje werd met zandzakken versterkt en zo behield men Oude Ban en daarmee heel wat huizen van Wou- drichem zelf. Wel vreesde men geruime tijd voor de Burgemeester Van der Lely- straat, die na het onderlopen van de rijksweg Sleeuwijk-Breda de enige door verbinding was. Verkeerde richting In Almkerk merkte men de waters nood het eerst aan het zwellen van het: riviertje de Alm. Dominee O. V. Hen kei, Ned. Herv. predikant van Alm kerk, vertelde ons daarvan in sobere Woorden: ,Ik was die Zondagmorgen nogal vroeg op en merkte, dat de Alm be langrijk gezwollen was. Om ongeveer kwart voor negen begon hst water ineei:s met geweldig gebruis in de verkeerde richting te stromen en dat was voor mij reden te geloven, dat er iets mis was. Dat was er ook, want niet lang daarna kwam er een soort vloedgolf van een meter hoogte aan zetten, die alles, behalve enkele hoog gelegen gedeelten van het dorp, over-' stroomde. Ik stelde toen meteen de kerkdiensten uit en ging kijken of ik ergens helpen kon. De dijken bij Nieuwendijk en Hank bleken bezweken te zijn en de buiten kant van de provinciale weg stond blank. Het water steeg nog steeds en verschil lende mensen moesten op de daken klimmen om droog te blijven. De N.H. Kerk en de pastorie liggen op een soort heuvel en die bleef droog. Daarheen werden dan ook meteen koeien en paar den gebracht en in de consistoriekamer richtte ik een soort evacuatiecentrum op. In de middag stond het water in bijna het hele dorp. vooral in de nieuwe vijken en Gantelbrug, Uppelsehoek, Fabriciusstraat, Voorstraat, Sjersesteeg, Boompjes en Emmikhovensesteeg. Mijn collega van de Gereformeerde Kerk kwam er slechter af; het water steeg in het kerkgebouw zo hoog. dat de kerkboeken van de banken dreven Geen licht en water Zo vertelt ds. Henkei verder, hoe het licht en de waterleiding uitvielen, hoe Almkerk in drie stukken werd verdeeld door het woest stromende water en hoe men vergeefs poogde het water te keren. Maar de Almkerkers praten daar niet graag meer over. Zij hunkeren naar het moment- dat de dijken bij Bakkerskil en Hanlc definitief gedicht zijn en dat de gemalen weer kunnen gaan werken. In Dussen was de toestand al niet anders. Vele bewoners, die bij het loeien der sirene dachten, dat er „alleen maar" brand was. werden in de loop van de ramp-nacht door het water opgeschrikt en verrast. Toch heeft men veel bezit tingen kunnen redden. De toestand van de wegen is niet zo best. Het veer bij Gorinchem vaart wel. maar als men op de dijk bij Sleeuwijk arriveert, kan men maar twee kanten uit: naar Werkendam en naar Woudri- chem, in welke laatste richting men langs de gehele Maasdijk (Giessen, Andel, Wijk), Heusden en Dussen. en verder Almkerk en Nieuwendijk kan bereiken. Het veer Kop van 't Land vaart niet. Zo herstelt het Land van Heusden en Altena zieh van de slag. De dijken dicht, de gemalen aan het werk endat is het belangrijkste de handen uit de mouwen. Want van aanpakken weten ze, de Werkendammers, de Almkerkers en de Dussenaren DE spoorbaan tussen Dordrecht en de Moerdijk die op som mige plaatsen tot een diepte van twee en een halve meter werd weggeslagen, wordt met grote spoed hersteld. VJ Groet van opvarenden „Sibajak" Via SchevenIngen-radio is het volgende telegram ontvangen van de „Sibajak", die op weg is naar Nieuw-Zeel-and „Met kust Nieuw-Zeeland in zicht verheu gen passagiers „Sibajak" zich op aankomst Wellington en ontscheping Donderdagmid dag en zenden beste groeten familie, ver loofden en vrienden". EEN groot aantal belasting faciliteiten heeft de regering verleend aan hen, die geld hebben gestort of nog zullen storten op de rekening van het Rampenfonds. Het hoofd van de afdeling directe belastingen van het minis terie van Financiën, de heer D. J. Muller, heeft gisteravond tijdens een radiovraaggesprek een opsom ming gegeven van alle te verlenen faciliteiten. In de eerste plaats mogen alle giften worden afgetrokken van het belast bare inkomen; de naamloze vennoot schappen, coöperaties e.d. mogen deze bedragen in mindering brengen op hun belastbare winst. Uiteraard geldt dit alleen voor giften, die schriftelijk bewezen kunnen worden. Giften komen voorts niet in aan merking voor heffing van loonbe lasting en vereveningsheffing. Heeft men een voorraad goederen gratis afgestaan, dan mag men deze goederen als verlies boeken. Hierover wordt ook geen omzetbelasting geheven. Fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen, die rokerij hebben verstrekt, zijn, wat dit betreft, vrijge steld van accijns. Ook zal er geen schenkingsrecht gelden voor gelden, die aan het Rampenfonds of het Rode Kruis zijn overgemaakt. Mensen, die min of meer ernstig ge troffen zijn, kunnen op verzoek uitstel van betaling van belasting verkrijgen. Entréegelden voor sportwedstrijden, concerten en theatervoorstellingen zul len vrij zijn van omzetbelasting, in- dien ten minste de helft van de bruto- opbrengst aan het Rampenfonds wordt afgedi'agen. Ook "zullen invoerrechten niet van kracht zijn voor goederen, die aan ons land zijn geschonken ter leniging van de nood. Zelfs is het mogelijk, ha verband met een gift aan het Rampenfonds, belasting aftrek te verkrijgen over 1952. Dit dient dan schriftelijk aangevraagd te worden bij de aangifte voor inkomsten- of ven nootschapsbelasting over 1952. Moeilijker is de situatie voor hen, die buiten hun werkgever om gelden aan het Rampenfonds hebben overgemaakt en die een salaris verdienen, dat niet in aanmerking komt voor inkomstenbelas ting. Overwogen wordt een regeling te treffen, volgens welke deze werknemers een verzoek tot de inspecteur voor de belastingen kunnen richten om vermin dering van loonbelasting over de rest van het jaar. Dit zal extra werk mee- Zweden en Denemarken: 20 millioen kronen TIEN MILLIOEN Zweedse kronen 7,3 millioen) en tien millioen Deense kronen 5c5 millioen) zijn in een week tijds voor de getrof fen Nederlanders bijeengebracht. Dat zijn twee sprekende voor beelden van de hulp van tientallen bevriende landen, hulp die nog steeds doorgaat. De Amerikaanse senatoren Taft en Thye hebben voorgesteld overtollige hoeveelheden graan aan de rampgebieden in Europa te leveren en voor de gratis verstrekking 38 millioen gulden beschikbaar te stellen. In Zweden is op regeringsniveau te sturen goederen en materiaal lopen Emigratie een nationaal comité opgericht voor de organisatie van de hulpverlening. „Prefabrieateda" huizen zullen waar schijnlijk als eerste doel voor de actie worden gesteld. Vrijdag, Zaterdag en Zondag worden in alle hotels en res taurants van Zweden zegels van een kroon op de rekeningen geplakt, in dien de gast het goedvindt. Honderd duizenden zegels zijn er voor gedrukt. De cijfers van reeds gezonden en nog brengen voor de loonadministratie van de werkgever, maar de heer Muller ver trouwde dat men dit wel voor de goede zaak zou over hebben. Getroffenen, die hun belastingbeschei den zijn kwijtgeraakt behoeven zich hier over geen zorgen te maken. Spr. achtte deze zaak niet urgent. Getroffenen, die nog betalingen moeten verrichten van reeds opgelegde of nog op te leggen aan slagen over oude jaren kunnen bij de ontvanger een verzoek om uitstel indie nen. De ontvangers is verzocht deze za ken redelijk en soepel te behandelen. ,,'n Plunderaar", zei de officier van Justitie, ,,'n Haags schoffie, dat heel wat achter de rug heeft, maar naar mijn besliste mening geen Duinplunderaar is", zei de raadsman. De jongen, waar het om draaide, zat rustig in de verdachtenbank. Hij had de twijfelachtige eer de eerste te zijn, die voor de Rotterdamse Rechtbank terecht stond wegens diefstal bij tijde van watersnood; de volle kamer, die niet is gebonden aan een maximumstraf van zes maanden. De eis luidde één jaar met het bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Evenals de Ver. Staten heeft ook Ca nada een regeringscommissie voor de hulp aan Europa opgericht. Voorzitter is gouverneur-generaal Vincent Massay, leden zijn premier Louis St. Laurent, de oppositieleider George Drew en alle provinciale premiers. Emigranten uit de drie getroffen landen krijgen voorrang. Er zullen meer niet-agrariërs uit de ge troffen gebieden worden toegelaten. In beginsel is toegestaan vijftig boe renfamilies tot rechtstreekse vestiging op een boerderij toe te laten, dus zonder eerst de normale stage op een Canadese boerderij door te maken. Chili biedt aan duizend Nederlanders immigratiemogelfikheid naar de pro vincie Chiloe in Zuid-Chill. De Chi leense regering zou de overtocht betalen en voor de vestiging zorgen. De Westduitse regering leent aan Ne derland, voor zolang als nodig is: 100 dieselpompen, 100 km rails, 40 diesel locomotieven, 3000 kipkarren, 570 vracht auto's. 50 vrachtauto's, die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onderkomens voor arbeiders, 50 bull dozers. 100 kipauto's en 5000 teruiwa- jens. Dit alles ter waarde van mil- lioenen guldens. Het Duitse aanbod omvat het bruikleen, alle huur- en transpox-tkosten en de verliesrisico's. Er stonden drie punten in de dag vaarding. In de eerste plaats zou ver-i dachte. de 18-jarige grondwerker J. J. van der L. uit Rijswijk, 2 pakken koffie uit de Roode Kruispost te Abbenbroek hebben weggenomen. Hij zou voor de werkers aan de dijk deze koffie hebben weggenomen en toen de leidster van de cantine om de koffie vroeg, had hij deze dan ook grif gegeven. Vervolgens zou hij 2 dagen erna, op 5 Februari, te Zuidland op een daar staande fiets zijn gesprongen. Aan de dijk dreven goederen aan, o.m. een naaibox, een theemuts en een theepot. Verdachte had die op de fiets geladen „om ze naar een nog droogstaand huis te brengen", zei hij gistermiddag. „De spullen waren nieuw en ik vond het zonde, dat ze in het water lagen". Voor hij evenwel het huis had bereikt, was hij aange houden. Tenslotte was hij op dezelfde dag te Spijkenisse in een andermans auto gestapt. Voor hij en enkele andere arbeiders konden wegrijden naar Zuid- land om te gaan werken, was de eige naar opgedoken. Deze had geen aan merkingen gemaakt, doch alleen ge zegd, dat hij de auto zelf nodig had. Voordat de officier zijn requisitoir hield, vertelde de jongeman nog op een vraag van zijn raadsman, dat de po litie hem had geschopt en geslagen. Er was zelfs een hele vechtpartij met stoe len ontstaan. De officier merkte allereerst op, dat deze spoedzaak niet zo was doorgedacht als andere zaken, die voor de Volle Ka mer komen. De processen-verbaal zijn opgemaakt door politiemensen, die dagenlang niet uit de kleren zijn ge weest en zeer vermoeid waren. Toch meen ik gevallen als deze voor de Rechtbank te moeten brengen, daar de Politierechter slechts zes maanden kan geven," aldus de officier. Hij meende, dat de feiten degelijk vast stonden en eiste een jaar gevangenisstraf met het bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De raadsman, mr. R. J. Blaauw, zeide de volle overtuiging te zijn toegedaan, dat zijn jeugdige cliënt onschuldig is. „Puinplunderaars verdienen hoge straf fen, deze jongeman behoort echter niet tot deze zeer laaghartige categorie." Hij merkte op, dat de koffie was bestemd voor de werkers aan de dijken, dat er die dagen steeds op allerlei fietsen en in auto's werd gereden en dat deze jongen zo hij had willen stelen wel iets anders had uitgezocht dan een naaibox en een theepot. Tenslotte vertelde hij, dat zijn cliënt 4 jaren in een inrichting is opgevoed. „Dit is een schoffie uit de Haagse onderwereld, dat een moeilijke tijd achter de rug heeft. Ik weet, dat er wat het plun deren aangaat een goed vooi'beeld gesteld moet worden. Deze jongen is dit niet"; aldus de raadsman. Schuren en woningen in het land van Altena staan nog in het water, maar het nodige wordt al gedaan om wegen en toegangen berijdbaar te maken. Advertentie. Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR HOUT Overzichten Het is niet moeilijk, in deze getrof fen gemeenten een beeld van de scha de te krijgen en de toedracht van de ramp te horen. In Werkendam stak men meteen, nadat het water, dat door de dijk brak, een paar huizen mee sleurde en volkomen vernielde, de handen uit de mouwen. Militairen uit Gorinchem werden ontboden, de ra dio-verbinding met de buitenwereld werd hersteld, de telefoon werd voor de hulpverlening gereserveerd, vrou wen en kinderen werden geëvacueerd, de avondklok werd ingesteld om plundering en diefstal te voorkomen en niemand mocht zich onnodig in het getroffen gebied begeven. Aan het gat bij Bakkerskil werd dag en nacht gewerkt met zand, dal men van het oude fort haalde. („Ik stoor me niet aan de wet, maar doe wat nodig istot het gisteravond „nooddicht" was; het materiaal werd daarvoor langs zeer veel omwegen over land en water aangevoerd en het overal voorhanden zijnde rijshout werd snel naar de plaats gebracht, waar men het zo nodig had. In Woudrichem is alles nogal kalm verlopen. Men had geen waterschade, 22 „Dat begrijp ik dat begrijp ik." De gevan genbewaarder overlegde. Lajos wachtte op het resultaat van dat overleggen. „Als het uitkomtoverwoog de ander hard op. „Dan kan ik wel zeggen, dat ik niet weet of er iets in het brood zat maar al zouden ze me geloven, dan schoot ik daar nog niet veel mee op. Want wat ik begrijp, begrijpt een an der ook." „Hoe bedoel je?" „Nou ik begrijp, dat er wat ïr dat brood wordt gestopt, en zij zullen zeggen, dat ik dat had moeten snappen. Nee, de kwade kans die ik loop, is me te groot." Er viel zwijgen in het vertrek. Lajos weifel de. Wat moest hij doen? Hoe zou hij anders met Vader in verbinding kunnen komen dan door deze bewaker? Het móest.. „Niemand merkt het immers", trachtte hij te overreden. .,Of je nu een broodje meer of min der meeneemt, als je de gevangenen hun voed sel gaat brengen. En.... een honderd daalders heb ik er voor over". Honderd daalders! Dat was een groot, een begerenswaardig bedrag. Een zo groot bedrag, dat de man wie het werd aangeboden begreep, dat zijn vermoeden over dat broodje de waar heid was. Een zo begerenswaardig bedrag, dat hij zijn aarzeling overwon. „Goed dan", zei hij „Ik zal je zin doen Wanneer breng je het?" „Dat weet ik nog niet precies dat hangt van andere dingen af." En met een poging tot schertsen: „Ik moet nog met de bakker pra ten." „Al goed." Aan de toon was te horen, I dat de bewaker de zaak als afgehandeld be schouwde. „Dan wacht ik wel, tot je er mee komt." „Afgesproken", nam Lajos aan. Hij zette de kleine Michael van zijn knie stond op. „Tot ziens dan." Even later liep hij op straat. Thomas Aczèl had zijn dag goed besteed; hij had gevonden, wie hij zocht. Dat hoorde Lajos, toen hij thuis kwam en verslag deed van zijn o nderhandelingen. DOOR H. te Merive „Ik heb je schipper gevonden", vertelde zijn oom. „Het viel nog al mee, trouwens. Op de plek, waar jij me had uitgeduid dat je met hem voor de wal was gekomen, lagen twee schuiten. De eex'ste, waar ik vroeg, kwam uit Mohacz toen vermoedde ik al, dal ik die niet hebben moest. De tweede was de goede. Hij kwam uit Waitzen, vertelde de schipper me, toen ik er naar informeerde. En toen ik begon over een jonge man uit Nograd, die een dag of wat geleden mee was gevaren naar Buda, zei hij, dat hij zich dat wel herinnerde. Of ik die ook kende, wilde hij weten. Nou. toen begreep ik, dat ik ronduit met hem praten kon en dat heb ik ook gedaan. Om kort te gaan: we hebben afgesproken, dat hij voor twee mannen ruimte aan boord zou houden en hij blijft in Buda nog een dag of drie liggen". „Dan is het kort dag", meende Lajos. „Als Vader dan morgen de vijl heeft „Kan dat?" ,.Ja, dat kan. En wat denkt u ervan, als ik tegelijk met het brood mijn kennis vast vijftig daalders geef? Dan beloof ik hem de rest na een paar dagen." „Ja, dat lijkt me wel geschikt. Hij begrijpt natuurlijk best, dat we een ontsnappingspoging vooi'bereiden." „Dat zal wel. Maar of-t-ie er erg in® heeft, dat er twéé mannen zullen verdwijnen....?" „Allicht neeft-ie daar erg in. Hij zal heus niet verwachten dat ds. Tökeli achter blijft." „Wat-ie verwacht of niet verwacht, kan me weinig schelen", zei Lajos. „Als-ie dat brood maar geeft. En opstaande: „Kom ik ga naar de bakker." Het was gegaan, zoals was afgesproken: de cipier had zijn vijftig daalders en het brood in ontvangst genomen; had het brood overgebracht. Dat laatste wist Lajos zeker: Vader had een papiertje mee teruggegeven. Niet meer dan een paar woorden stonden er op, maar die waren j voldoende duidelijk „Zal klaar zijn". Meer niet. Maar ze betekenden veel. Ze betekenden, dat hij de vijl had en dat hij uit het venster zou klim men op de avond en het uur, die Lajos in een briefje bij de vijl had vermeld. (Wordt vervolgd) in de millioenen. Advertentie. Waarom ik ROXY rook ....ruik maar eens (jeen wonder riaHedereen iegt: 'n ROXV?, ja-tjWy

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2