TA Nog geen beslissing over het Verre Oosten ■n R0XV?, Roomsmokkel in geding Meet- wapens naar Formosa .Freikorps DeutschlancP door Duitse regering verboden kent ieJceF /VanderFlip In Juni expositie uit Vaticaan Marcel toont het zielsdrama van Pascal Laumière Duitsland heeft ernstig bezwaar tegen practijk van Schuman-plan De vreemde bezoeker PAG. 4 HET BINNENHOF WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Brussel eist fr. 69.000.000 van Nederlandse fabrieken Voor de 10de kamer van de rechtbank te Antwerpen wordt thans een room- smokkelzaak behandeld, waarbij Belgi sche en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2 fi millioen liter wer den onder de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmokkeld. Daar op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd en room voor 9.5 franc per liter belast is, kan men zich een denk beeld vormen van liet geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische 6taat eist in deze smokkelzaak van groot formaat een schadevergoeding van 300 millioen franc. Van een Nederlandse zui velfabriek in Noord-Holland wordt 17 millioen geëist, van een andere in Drente 2 millioen en van een derde zuivelfabriek in Noord-Brabant 50 millioen. De procedure verliep als volgt: in Ne derland werd een uitvoervergunning voor room aangevraagd, in België een invoer vergunning voor gecondenseerde melk. De wagens reden uit Nederland naar het Belgische grenskantoor, gedekt door do cumenten, die dus geheel in orde waren. Wanneer men echter het Nederlandse grenskantoor voorbij was, werden in „Niemandsland", dus voordat de Belgi sche grenspost was bereikt, alle etiket ten „room" van de vaten verwijderd en vervangen door anderen, waarop stond „gecondenseerde melk". Aangekomen bij de Belgische douanepost werd de vracht dan ingeklaard op de Belgische invoer vergunning, waarop natuurlijk eveneens van gecondenseerde melk werd gespro ken. Hierdoor behoefde dus niet de hef fing van 9% franc per liter room te wor den betaald. Uit de aldus binnengesmok kelde room werd boter bereid. Foster Dulles verklaart Met zekerheid kan worden aange nomen, dat Eisenhower nog geen be slissingen genomen heeft over een blokkeren van China's kust of ande re ingrijpende maatregelen in het Verre Oosten. De minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft zulks gisteren de Congrescom missies, welke hij op de hoogte stelde van zijn indrukken over Europa, verzekerd. De voorzitter van de Amerikaanse staf chefs, generaal Omar Bradley, heeft zij nerzijds een en ander verteld over de gang van zaken in het Verre Oosten. Naar For mosa zullen meer wapens worden gezon den en wat Korea betreft worden vraag stukken bestudeerd, welke verband houden met een op groter schaal gebruik maken van Zuidkoreaanse weerbare mannen. De bevoorrading der geallieerden in Korea is aanzienlijk verbeterd. Omar Bradley, die zich niet wilde uitla ten over een eventuele blokkade, gaf wel verschillende methodes aan waarop, naar zijn mening, aan de oorlog in Korea een Weer vier nazi-leiders in arrest De Westduitse regering heeft de ont binding gelast van 't „Freikorps Deutsch- land", een neo-nazistisohe, pararmilitaire organisatie. Vier leiders van de organisa tie zjjn in arrest gesteld. Onder hen be vinden zich een vroegere Gauleiter, Frau- enfeld genaamd, en de voorzitter van een vereniging van oud-strijders. Voorts is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen dr Gustav Adolf Scheel, een oud-studentenleider, die de vorige maand door de Britten werd gearresteerd tegeljjk met de leden van de groep-Nau- mann. Het „Freikorps Deutschland" achtte zich nog steeds gebonden aan de eed van trouw aan Hitier. Groot-admiraal Dönitz werd door de leden van deze organisatie als het wettige staatshoofd van Duits land beschouwd. Het „Freikorps" stelde zich ten doel zich desnoods met geweld van de macht meester te maken en na een volkstemming een „Duitse democra tie" te stichten. De organisatie telde tenminste duizend en misschien wel twee duizend leden, voornamelijk in het noorden van West- Duitsland, zo is van officiële zijde te Bonn verklaard. Het „Freikorps" is ontbonden op grond van artikel negen van de West- Duitse grondwet, dat gaat over de be scherming van de constitutionele orde. Bij vijfendertig leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Twee van de zeven nazi's, die onlangs door de Britten zijn gearresteerd, zullen op 19 Februari voor een gerechtshof te recht staan. ittUk&i Waarom ik ROXYrook? ....ruik maar eens (jeen wonder fiat iedereen legt: Bij vliegramp in Egypte dertig doden In de woestijn tussen Suez en Cairo stortte gisteren een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht neer. Dertig mi litaire zijn bij dit ongeluk om 't leven ge komen. Vijf van de inzittenden overleefden de ramp. Twee van de overlevenden zijn echter ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk, dat het vliegtuig in een zandstorm terecht kwam. Storm beukte opnieuw Engelands kusten Tengevolge van stormen uit het Noorden beukten de golven gisteren met hernieuwd geweld tegen de zeeweringen aan Enge lands Oostkust. Overal waar de zeewerin gen door de vorige storm beschadigd wer den, wordt koortsachtig gewerkt om het land tegen nieuw onheil te beveiligen. Al leen op het eiland Canvey in de Theems- monding moest het werk tijdelijk worden stilgelegd, omdat de herstellers van de dij ken zich nauwelijks meer staande konden houden. Ook ten Westen van de Britse eilanden woedt de storm. Verschillende schepen heb ben vandaar noodseinen uitgezonden. eind zou kunnen worden gemaakt. Alle methodes hadden één gemeenschappelijk aspect: de noodzaak om meer manschappen en meer uitrusting ter beschikking van leger, vloot en luchtmacht te stellen. Engeland denkt anders Het Foreign Office heeft de Britse con sul op Formosa instructie gegeven om bij Tsjang Kai Sjek te protesteren tegen elke inmenging van de nationalistische vloot in de Britse scheepvaart. En in het Hoger huis deelde Lord Reading, één van Edens onder-ministers mede, dat Groot-Brittannië een eventueel Amerikaans voorstel tot een blokkade van de Chinse kust „met zorg" zal bezien, omdat deze kwalijk een bij drage kan vormen tot het spoedig beëindi gen van de vijandelijkheden in Korea. Engeland denkt derhalve nog steeds an ders over de mogelijkheden in het Verre Oosten dan de Amerikanen. Wordt Atlantisch Pact 50 jaar van kracht? De Britten verwachten binnenkort een voorstel uit Parjjs om de looptijd van het Atlantisch Pact van 20 op 50 jaar te bren gen. Dit om de garanties van Engeland en de Verenigde Staten op bijstand aan het vasteland in geval van ggressie een hech ter fundament te geven. Grote bezwaren hiertegen heeft Engeland niet, zeker wanneer op die manier Fransen gemakkelijker tot ratificatie de Eurpese Verdedigings Gemeenschap zouden kunnen komen. In Britse regerings kringen vindt men echter wel, dat het fiat van de Verenigde Staten onmisbare voorwaarde is en dat een en ander niet mag leiden tot de noodzaak om voort durend Britse troepen op het vasteland te legeren. Arabieren achten Bonns voorstellen te licht Voorstellen, welke een Westduitse de legatie in Cairo aan generaal Naguib en zijn regering heeft aangeboden, kunnen er geen tevredenheid oogsten. De Arabi sche landen menen dat de voorstellen niet in gelijke mate aantrekkelijk zijn als het verdrag op grond waarvan Bonn aan Is rael herstelbetalingen verleent. Naguib heeft verzekerd, dat zijn land en de an dere landen van de Arabische Liga niet zullen aarzelen om de betrekkingen met West-Duitsland te verbreken indien de schade welke door herstelbetalingen aan Arabische staten wordt berokkend, niet op zijn minst wordt vergoed. Min of meer als stok achter de deur schijnt een Oostduitse delegatie te moeten fungeren welke op uitnodiging van Na- guibs regering naar Cairo gekomen is. „Wij hopen dat onze onderhandelingen zullen leiden tot een handels- en beta lingsovereenkomst" liet de delegatie leider Koch, van het ministerie voor Bui tenlandse Handel van de oostzone, bij zijn aankomst weten. Advertentie) Nieuwe emigratiekans in Brazilië „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immigranten toegelaten. Dit jaar zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voorzitter van de Braziliaanse raad voor immigratie en kolo nisatie, Nilo Alvarenga, te Rio de Janeiro verklaard. Voor 1953 worden de meeste im migranten uit Italië, Nederland en Duitsland verwacht. Ze krijgen vestiging in de staten I Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Geraes. Men heeft voor Nederlandse volks plantingen vooral oog op de staat Parana. Bonn wil rampen bespreken in de Kaad van Europa In parlementaire kringen te Bonn ver luidt, dat Westduitse parlementsleden bin nenkort formeel zullen voorstellen een bij zondere bijeenkomst van de Assemblée van de Raad van Europa bijeen te roepen, om te spreken over de overstromingsramp en de toestand van de Oostduitse vluchte lingen, Een concreet voorstel wordt uitge werkt door dr Sehafer, vice-voorzitter van de vrije democratische partij, en Altmeier, een sociaal-democraat. LAWINEGEVAAR IN ZWITSERLAND sw5 Het is thans zeker, dat in de tweede helft van Juni a.s. in het Gemeentemuseum een tentoonstel ling zal worden gehouden, gewijd aan de „Kunstschatten van het Va ticaan". Koninklijk paar bij opening boekenweek H, M. Koningin. Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de 18de boekenweek, op 27 Fe bruari in de Amsterdamse Stadschouwburg. Zoals bekend zal op deze avond het viertal bekroonde één-acters resultaat van de prijs vraag voor dit doel worden opgevoerd en is met het oog op de nationale ramp het tra ditionele feestelijke schrijversbal afgelast. (De daardoor bespaarde kosten komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds). De vier één-acters zijn „De heldere wereld", „Retour afzender", „Twee is te weinig en drie is te veel" en „Het omgekeerde pension". De auteurs zijn in alphabetische volgorde Tone Brulin, F. W. Hermans, Ed Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. Het geschenk, dat wordt uitgereikt aan hen, die gedurende de boekenweek (van 28 Februari 7 Maart) voor een bepaald bedrag con tant aan Nederlandse boeken kopen, is dit maal niet een novelle, doch een bundel van 10 korte verhalen. De bundel die Anthonie Donker heeft sa mengesteld wordt in een oplage van bijna 130.000 exemplaren verspreid. Voor de jeugd wordt uitgegeven de bloem lezing van 52 verzen „De Muze en de Seizoe nen". De situatie van het hoek Op de conferentie te Amsterdam, waarop deze mededelingen werden gedaan, heeft de voorzitter van de commissie voor de propagan da van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, nog een beschouwing gewijd aan de huidige situatie van het boek. Naar zijn inzicht heeft de reeds vorig jaar bespeurbare stabilisatie in oplagen en prijzen zich voortgezet. Wel neemt de vraag naar het goedkopere boek toe. De heer Leeflang meent, dat vooral, nu de geïllustreerde tijdschriften zijn vrijgesteld van omzetbelasting, er alle reden is ook het boek voor deze vrijstelling in aanmerking te doen komen. Alles bijeen mogen we aldus de heer ■Leeflang niet ontevreden zijn. Het is al leszins gerechtvaardigd met enig optimisme voort te gaan op de ingeslagen wegen. De hevige sneeuwval van de laatste dagen heeft voor hen, die in de Zwitserse Alpen wonen, het lawine gevaar met zich mee gebracht. Ge durende het afgelopen weekeinde kwamen reeds enkele kleine lawines van de berghellingen naar beneden, die grote schade aanrichtten, doch geen mensenlevens eisten. Bij Bristen, een dorpje, niet ver van Amsteg in Midden- Zwitserland kwam een lawine neer, die enige stallen en huizen vernielde, de weg bedekte met hout en sneeuw, doch geen slachtoffers maakte, zelfs geen gewonden. Amsterdamse kunstsubsidies Voor Holland Festival 80.000 gevraagd B. en W. hebben aan de gemeenteraad va Amsterdam het voorstel doen toekomen, onder nader vast te stellen voorwaarden, aan de stichting „Holland Festival 1953" een subsidie te verlenen van ten hoogste 80.000.-, en ten tweede een bedrag van 10.000- beschikbaar te stellen ten behoeve van het geven voorstellingen tegen lagere prijzen. Voor de „Nederlandse Opera" is voor seizoen 1952-'53 een bedrag van 630.000.- gevraagd terwijl het college van B. en W. aan de stichting „Ballet Recital" en de stich ting „Het Ballet der Lage Landen" elk eer subsidie van, 10.000.- voor het zelfde seizoer wil verlenen onder nader vast te stellen voorwaarden. Rome is nog altijd in Rome Symposium gewijd aan Van Gogh Vóór de opening van de Van Gogh-tentoon- stelling in het Haagse Gemeentemuseum welke, zoals bekend op 30 Maart a.s. zal zijn zal in de aula van het museum een sympo sium plaats vinden, geheel gewijd aan dt figuur van Van Gogh. Er zijn reeds verschei dene buitenlandse sprekers uitgenodigd. Koning Boudewijn ging op medisch advies naar de Riviera In een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel is meegedeeld, dat ko ning Boudewijn op advies van zijn dokter zijn bezoeken aan de overstroomde gebie den moest onderbreken. De koning bezocht vorige week, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, net getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué van het Hof, dat hij naar de Riviera was vertrok ken voor herstel van een griep. Maandag is de 22-jarige koning weer in het ramp gebied bij Antwerpen geweest, waar velen hem toejuichten. De koning was bloots hoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militairen de gaten in de dijken aan het dichten waren. Krijgsgevangenen op Koje opnieuw opstandig Troepen van de Verenigde Naties op het eiland Koje moesten gisteren opnieuw van traangasbommen en vuurwapens ge bruik maken om een opstand van commu nistische krijgsgevangenen te onderdruk ken. De gevangenen wilden niet ophouden met het zingen van communistische liede ren en wierpen een hagel vhn stenen naar hun bewakers. Bij het onderdrukken van de onrust werden 5 gevangenen gedood Delegaties van militairen voor geëvacueerden Geëvacueerden uit de noodgebieden, die delegaties ontvangen van militairen in Korea, Indonesië, Nieuw Guinea, Suriname en Engeland, dienen zo spoedig mogelijk hun nieuw adres op te geven aan het hoofd van het Centraal Betaïingskantoor delega ties, Frederikkazerne, gebouw E4, v. Alke- madelaan, Den Haag. Franse concurrentie op staalmarkt te zwaar? Ondanks de vele vorderingen in de kolen- en staalgemeenschap is ook daar nog niet alles in kannen en kruiken. Westduitse afgevaardigden vrezen, dat zy al spoedig genoodzaakt zullen worden om een beroep te doen op het Schuman-hof en wel inzake de wijze waarop prijzen voor kolen en staal worden vastgesteld. Een lid van de Duitse delegatie bij het parlement van de bovennationale pool, Preusker, heeft laten weten, dat naar zijn mening Duitsland binnen de gemeenschap een nederlaag heeft geleden, welke het als voorteken van ernstige principiële moeilijkheden moet zien. Het gaat erom of van de vastgestelde kolenprijzen binnenlandse omzet- en pro ductie-belastingen moeten worden afgetrok ken. Duitsland wil deze aftrek niet, maar toen de beslissing genomen moest worden HENRYK SZERYNG Groot vioolvirtuoos Het was een genoegen op zichzelf gisteravond in Diligentia de vrijwel onafgebroken rij pia nisten eens onderbroken te zien door eer. viool-solist. En de kwaliteit van het gebodene verhoogde dat genoegen. Henryk Szeryng is ongetwijfeld een ras muzikant en een violist van formaat. Zijn toon is warm en vol, zijn streek is soepel en hij heeft een bijzonder levendige voordracht. Vóór alles is zijn spel virtuoos. Hij kwam dua na de pauze het beste tot zijn recht in de „sonate breve" van Manuel M. Ponce, een aardig hoogst modern werkje met ietwat Spaanse inslag, in Nigun van E. Bloch en van zelfsprekend in de Tzigane van M. Ravel. Vóór de pauze: Chaconne van Vitali, de Partita no. 3 in E. gr. t. van J. S. Bach en de Sonate in d lel, t. van Joh. Brahms, Ontegen zeggelijk speelde hij dit alles in grote stijl, doch ook m«t een zekere onverschilligheid, nonchalance, waardoor de weergave aan in nerlijke spanning inboette. Tasso Janopoulo begeleidde muzikaal en be schaafd, zij het naar onze smaak met te veel pedaalgebruik. Al met al een avond, die een grotere be langstelling had verdiend. De zaal was matig bezet. Het publiek was echter zeer enthou siast en de arWsten gaven gul enkele toe giftjes, W. De toneelspeler Leo de Hartogh, die bij het gezelschap van Johan Kaart optreedt, heeft zich voor het volgende seizoen aangesloten bij het Rotterdams Toneelgezelschap, dat on der leiding staat van Ko Arnqldi, stond de Duitse afgevaardigde in het mi nisterscomité, professor Erhard, alleen. De Duitsers vrezen vooral de consequen tie hiervan voor de straks te openen staal markt. Als Frankrijk dan ook de produc tie-belasting (zestien procent) van exportprijs mag trekken, zou zulks tekenen, dat de Duitse staalindustrie zelfs in eigen land niet meer tegen de Franse zou kunnen concurreren. Jean Monnet, voorzitter van het hoge gezagsorgaan, hield gisteravond bij gelegen heid van het openstellen van de éne markt voor kolen, ijzer en schroot, een radiorede tot de 155 millioen Europeanen wier lan den in het Schuman-plan samenwerken. Zwitserse toonkunst De Vereniging „Haagsche Kunstkring" bood gisteravond in Pulchri haar' leden een „Thé Musical" aan, waaraan Olga Ongena, alt; Alex van Amerongen, piano; Jolle de Wit, fluit en Gerard de Hertog ter vervanging van Dick de Reus, die plotseling verhinderd was hunne medewerking verleenden en waarop enkele werken werden ten gehore ge bracht van Henri Gagnebin, directeur van het Conservatorium te Genève, die momenteel ons land bezoekt. Paul Niessing leidde de heer Gagnebin in, die daarna een korte causerie hield over de ontwikkelingsgang van zijn werk en waaruit wij vernamen, dat hij een leer ling was van Vincent d'Indy, voor wie hij als leermeester een zeer grote bewondering koesterde. Natuurlijk aldus spreker had bij zoals velen met hem ook van de geniale Debussy de weerslag ondervonden. Daar was niet aan te ontkomen. Twee toccata's,, twee liederen en een trio in D voor viool, fluit en piano stonden op het programma. Door omstandigheden konden wij de eerste Toccata niet beluisteren; wij werden terstond geconfronteerd met de liederen, in Debussy- aanse stijl, gecomponeerd op prachtige tek sten van Baudelaire en Emile Verhaeren, welke jammer genoeg niet de vertolking kre gen, waarop zij krachtens hun kwaliteit recht hadden. De zware lage alt van Olga Ongena is in de hoogte onvoldoende ontspannen, zij moet zich teveel forceren en de voordracht krijgt daardoor een zwaar dramatisch accent, o.i niet geëigend voor deze muziek. Een veel betere kans kreeg de Toccata nr 2. Een fris, aangenaam klinkend stuk met aar dige rhythmische vondsten, door Alex van Amerongen met grote helderheid voorgedragen. Last not least het Trio in D. voor viool, fluit en piano, waarvan het zangerige tweede deel en het derde deel met zijn stuwend rhythme ons het best konden bekoren; gevoe lig en duidelijk door de executanten in goed samenspel vertolkt. Paul Niessing bedankte na afloop Hemi Gagnebin voor het aan de leden van de Haag sche Kunstkring verschafte muzikaal genoegen, waarna de heer Gagnebin op zijn beurt met enige vriendelijke woorden antwoordde. A. I. Uit ideeën groeit een wezenlijk treurspel Gabriel Marcel, de schrijver van Rome n'est plus dans Rome waar schuwt in zijn ten geleide, dat men vooral zijn stuk niet opvatten moet als stuk met een these en het is vol komen begrijpelijk, dat hij aldus waarschuwde. Het is hem wel dege lijk te doen om mensen, om tragische mensen op het toneel te brengen en niet om iets te bewijzen. Dit neemt echter niet weg, dat het stuk veel sterker dan bij Sartre uit ideeën is voortgekomen, dat het voortdurend een zich rekenschap geven is tegen over de toestanden van de tijd, tegen over het communisme, tegenover machtsmisbruik doop 'kerkelijke per sonen, tegenover emigratie, tegenover het juiste begrip van het leven als een leven in onderlinge sympathie en in trouw aan die sympathie. Pascal Laumière komt voor de keus te staan naar Brazilië uit te wijken, waar hem een leer stoel in de letteren is aangeboden of te blijven in Frankrijk, dat gevaar loopt bezet te wor den door de communisten. Zijn vrouw Renée zet hem aan tot vertrekkenHaar zuster, de weduwe Esther Peyrolle vindt, dat hij blijven moet. Pascal is echter, zoals Renée voortdu rend maar herhaalt, een bangelijk man. Hij vertrekt dan ook naar Brazilië, maar hij be dingt, dat Esther en haar zoon Mare André zijn gezin vergezellen. Frankrijk is niet overal ïn Brazilië wordt hij zeer goed ontvangen door Carlos en Inès Martinès. maar deze ma ken hem er wel opmerkzaam'op, dat. hij Zon dags naar de Mis moet gaan en dat hij niet zulke lange wandelingen moet maken met zijn schoonzuster. Pater Ricardo komt hem dan bo vendien nog vertellen wat hy wel en wat hij niet zal mogen doceren, en dat hij zich Louis Veuillot tot voorbeeld moet nemen. Geen won der dat Pascal Laumière merkt, dat het een illusie is, dat men Frankrijk overal naar toe kan nemen. Sertorius in het gelijknamige treur spel van Pierre Corneille zegt wel „Rome n'est plus dans Rome, elle est toute ou je suis". Rome is niet meer in Rome, maar geheel waar ik ben, maar dat is niet juist. Over de radio sprekend tot de Fransen verklaart Pascal, zich zelf beschuldigend, dat die uitspraak vals is. Hp stort daarbij, door een attaque aangegre pen, neer en een jonge pater, over wie hij reeds eerder sprak, richt hem op. Dit symboliseert zijn terugkeer tot het geloof en dit is naar onze mening, ondanks alle voorbereiding, toch te deus-ex-machina-achtig en te theatraal. De twee laatste bedrijven zijn trouwens minder sterk dan de eerste drie. Het interessantst, het menselijkst, het aangrijpendst in het stuk de verhouding tussen Pascal en zijn vroi Renée. Gebrek aan sympathie De verhouding tussen mensen heeft Gabriel Marcel altijd beziggehouden. Nog onlangs werd er in ons blad op gewezen, dat deze vanuit het probleem of vanuit het mysterie kan bena derd worden. Renée ziet haar man bijna steeds als een ander, als een „lui", een „hem".'Wat zegt is niet onwaar. Pascal is bangelijk Pascal mist een zekere onvoorwaardelijke lief de, zeker tegenover haar. Ze verklaart dSarom. niet geheel ten on rechte. dat hij geen man is, geen wezen lijke man. Pascal antwoordt daarop door uit te vallen en haar ook als een „elle", een „haar", een ander te behandelen, en wat hij zegt is ook weer niet onwaar. De juiste verhouding tegenover de naaste is echter hem als een „jy", een „fcoi" te zien, iemand met wie men verbonden is en voor wie men zich verantwoordelijk acht, Dan eerst ontstaat wezenlijke liefde en echte trouw. Pascal bewijst het door zijn ontrouw en zijn schuwen van dé verantwoordelijk heid tegenover Frankrijk te herroepen. Rome is wel in Rome. Eerst door dat te verklaren treedt men in het mysterie. matische momenten en de intellectuele nobel heid van het stuk. Hij had de beschikking over goede spelers, die zich in het stuk ingeleefd hebben en die ook als type zeer goed volde den. Dat blijkt bijvoorbeeld in Brazilië bii Jacques Cartaud en Micheline Bona die voor Carlos en Inès Martinès speelden en dit zowel in houding en gebaar als accent verwezen lijkten. Een gefolterd man Marcel Josz vertolkte de rol van Pascal wer kelijk grandioos. Hij gaf de man in al zijn no belheid, zijn zwakheid en zijn eigenwijsheid. Hij wordt innerlijk gefolterd van het begin tot het einde. Het goede willend doet hij het verkeerde, maar hy redt daarmede bijvoor beeld Mare André de zoon van Esther, die uitstekend, met soms verrassend mooi stil spel, werd gespeeld door Michel Bernardy, Alette Granger was misschien iets te jong voor de vrouw van Pascal, maar ook zij liet in prach tig spel de hardheid zien van de mens, die oordeelt zonder sympathie. Ze heeft altijd ge lijk. maar ze heeft wezenlijk geen gelijk. Toch is ze te verontschuldigen, omdat ze te weinig wordt bemind. Pascal onthoudt haar een sym pathie, waar ze recht op heeft. Didier Béraud als de communist was ons te sehabloonachtig, maar dat ligt meer aan Marcel dan aan hem. Beheerst met een donkere aangename stem speelde Germaine Lafaille voor Esther, de sym pathiekste, maar niet de belangrijkste rol uit het stuk, Jean-Marie Zeiler zorgde voor de dic tatoriale Padre Ricardo. Het was een hijzon der goede voorstelling van het Théótre Héber tot, die dan ook met aandacht gevolgd werd. Aan het slot werd hartelijk geapplaudisseerd. Een stuk, dat men meer zou moeten zien, om er, ondanks bezwaren, al de rilkheid van te kunnen beseffen. Watersnoodconcert van het Residentie Orkest Het programma van het Watersnoodconcert van het Residentie Orkest, welk concert zoals men weet op verzoek van het college van B. en W. van "s-Gravenhage werd uitgesteld tot Maandag 16 Februari a.s., luidt: Beethoven- Ouverture Coriolan, Beethoven-Vioolconcert i Brahms-Vioolconcert. Dii'igent is Willem van Otterloo, de solisten zijn de concertmeesters Theo Olof en Herman Krebbers, Arthur Hirschberg overleden. Gisteren is te Soest in Westphalen op 63-jarige leeftijd overleden de operazanger en muziekpaeda- goog, Arthur Hirschberg, die na de oorlog korte tijd werkzaam is geweest te Utrecht, Nijmegen en Maastricht. Onder meer had h(j enige tijd de leiding van de Utssoiitea Opera, Lustrumvoorstelling van De Amateur Comedie De dood, wiens bezoek wij vroeg of laat moe ten verwachten, was in de beeldende kunsten en op het toneel altijd een huiveringwekkende figuur, die echter zo'n vreemde aantrekkings kracht bezit, dat men waarlijk de filosoof, die volhield, dat het doodsverlangen even sterk is als de levensdrang, in het gelijk zou willen stellen wanneer we niet zeker wisten, dat het natuurlijke zijn ons voorshands toch meer trekt dan het niet meer zy'n.... In dit spel van Alberto Cassela, het is naar de smaak van onze dagen irreëel en bezit het mysterieus-fantastische van de Engelse ghost- stories, wil de Dood nu wel eens weten, waarom hij toch zo gevreesd wordt en wat eigenlijk liefde is. Daartoe neemt hij vacantie en ver blijft in de gestalte van een normale sterve ling enige dagen als gast bij een hertogelijke familie. De Dood begrijpt nu de angst en hij ervaart de liefde door zelf verliefd te worden op een bekoorlijk jong meisje, dat haar leven voor hem geven wil en eindelijk met hem vertrekt. Want natuurlijk komt hij nooit te vergeefs. Zelfs wanneer hij zich voorgenomen heeft vacantie te nemen.... Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft de Amateur Comedie dit stuk gister avond in het Forumtheater opgevoerd onder leiding van Pieter van der Valk. die de gast regisseur was. Het is onze standvastige me ning. dat dit stuk met zijn vreemde, half reële, half gefantaseerde symbolendrooiysfeer, boven het vermogen van deze groep ligt.. Want waar het individuele spel zijn kansen kreeg, viel er wel wat goeds te genieten, bijvoorbeeld de eerste scène van het derde bedrijf en de daar opvolgende scène tussen de Dood en Grazia. Maar zohaast stond men niet in groepsverband, of het ging weer mis. Daarom kon in het eerste tafereel bijna niemand zijn pose vinden en verliep de handeling zo automatisch en toch zo innerlijk onzeker. Vicky Winkelman was vrijwel de enige, ,die in haar bescheiden rol natuurlijk speelde. En deze pose door het hele stuk heen volhield, Herman Flaton in de hoofdrol nam al gauw de leiding met zijn eigen bewonderenswaardige creatie van de Dood, bij gestaan door enkele spelers, die verbeeldings- bewust waren, zoals Dory Lancée-de Mol, een uitstekende Alda en Ben Faber. die een beetje stijve maar toch wel zuivere personificatie van Corrado, de zoon aangaf. Annie Joosten vol deed ons ook wel, Joop van der Meulen had het automatische van de groep en Ton Verzijl kon het ook niet tot Lambert de Costello brengen, zodat enkele figuren zich tot het uiterste inspanden en dit succes behaalden, dat, behoudens het eerste tafereel, deze voorstelling over het geheel genomen bevredigde en enkele effecten zelfs een illusie opriepen. Nadat het gordijn gevallen was, betrad de burgemeester van Voorburg, dr J, W. Note- boom, erevoorzitter van deze toneelvereniging, de proskène om enkele hartelijke woorden over de prestaties van dit gezelschap en die van Herman Flaton, de artistieke leider in het bijzonder te zeggen, Mr L. A. J, M, Jonker gouw was de tweede spreker die zijn waarde ring voor de Amateur Comedie en zijn leider uitsprak en de zeereerwaarde heer J. B. M. Timp sloot de korte rij met een kleine toe spraak waarin hij de leider in zijn parochiële artistieke activiteiten schilderde en eerde. De zaal was geheel gevuld en er kwamen na tuurlijk bloemen. Vt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3