Snelle en eenvoudige regeling voor de schadevergoeding gevraagd Zelfstandigheid van waterschappen niet blijvend aan banden leggen Nieuwe stormen keuken tegen de zwaargeteisterde Engelse kust Talrijke landen verklaren zich bereid Nederlanders op te nemen Rampenfonds beschikt nu reeds over 31 millioen gulden Openhartigheid In het vinkennest 50ste laargang No. 14119 Bureaux-. Witte de Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 0.30— 7.30 uur. Zat. 56 uur. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.per kwartaal 6. Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro 39639. Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 ï)r21otlmVumnrr Directeur: J. GROENE WEGEN Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES Chiistelijk'NationaaJ Dagblad JJtarthiastitfyis gbeMeueu nfijn bert in tpgbenspoet" Woensdag 11 Februari 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Debat over "watersnoodnota (Van onze parlementsredacteur) DE wijze, waarop vandaag in deze Kamer is gesproken, is een be vestiging van de eenheid, die over ons volk vaardig is geworden. De geest van het debat was in overeenstemming met het ernstig gebeuren, maar ook met die, waarmee het Nederlands volk de ramp is tegemoetgetreden. Er is herinnerd aan het leed, dat over vele slachtoffers gekomen is, maar er is ook getuigd van het medeleven in binnen- en buitenland en van de vaste wil, alles te doen om te komen tot herstel. Met deze woorden karakteriseerde gisteravond laat dr Drees het debat naar aanleiding van de door de regering verstrekte nota over de watersnood-1953, waarin vele leden aandron gen op snelle hulp. De belangrijkheid van de bespreking bleek wel uit het feit, dat over het al gemeen de fractie-voorzitters het voor naamste deel van de spreektijd voor zich opeisten. Terecht: het gaat immers om een na tionale aangelegenheid, waarbij het toch wel vanzelfsprekend is, dat de primi in ter pares hun mening, al is die nog zo voorzichtig geformuleerd en al draagt die nog zo'n voorlopig karakter, ken baar maken. Niet alzo echter de KVP: prof. Romme heeft gisteren het woord overgelaten aan twee „mindere goden" uit zijn fractie. Wij schreven over een voorlopige me ning. Verschillende sprekers hebben uit voerig hierbij stilgestaan. Met name de heren Burger (p.v.d.a.), Oud (v.v.d.) en Schouten (a.r.) legden er de nadruk op, dat de door de regering overgelegde nota zelf van voorlopige aard is: zij is met spoed samengesteld en nog steeds is er geen volledig overzicht mogelijk. Daarom kon het debat ook slechts een voorlopig karakter dragen. Veel meer ge gevens zijn er nog nodig, om tot een vol ledig inzicht te kunnen komen. De heer Weiter (k.v.p.) zag het als een lacune in de nota, dat geen globale schatting was gegeven van de totale schade, die is geleden. Dr Schouten dacht daar geheel anders over: hieromtrent is niets te zeggen. In verband hiermee acht te de a.r.-fractievoorzitter het tevens on doenlijk, een definitief standpunt in te nemen met betrekking tot de hoogte van de schadevergoeding. Wel meende hij, evenals vele anderen, dat in beginsel uitgegaan moet worden van de opvat ting, dat zo mogelijk deze schade inte graal zal worden vergoed; men moet ech ter eerst zien. hoe lang de polsstok is, voor men springt. Regering en Rampenfonds Enig verschil van opvatting kwam tot uiting over de taakverdeling tus sen regering en het Nationaal Ram penfonds. De regering meent, dat zij in de eerste plaats moet zorgen voor het weer op gang brengen van de economische bedrijvigheid, terwijl het Rampenfonds de schade in de particu liere sfeer zou kunnen verzorgen. Een opvatting, die de heer Tilanus (c. h.) deelde en waartegen ook dr. Schouten geen bezwaar maakte. De laatste motiveerde zijn mening door te zeggen, dat vrijwillige gaven beter zijn dan door de regering afgedwon gen offers. Hiermee kwam hij tot op zekere hoog te te staan tegenover de heer Burger (p.v.d.a.), die meende, dat ook op particu lier schadeterrein in de eerste plaats een taak bij de overheid ligt en dat het Rampenfonds slechts overbruggend en aanvullend behoeft op te ti-eden. Een opvatting, die wij niet delen, al was het alleen maar omdat dergelijke uitingen niet bepaald bevorderlijk zijn aan ver dere verdieping van de offerzin van het Nederlandse volk. Terecht wees dr Schouten er op, dat he't besef levendig gehouden moet worden, dat de offervaar digheid er een zal moeten zijn van lan gere duur. Ook over de steunverlening is een en ander gezegd. De heer Burger meende, dat Sociale Zaken hier meer ingescha keld dient te worden en dat de rege ling hulpverlening oorlogsslachtoffers aangepast dient te worden aan de hui dige omstandigheden: zij is vaak te schriel. De heer Tilanus daarentegen vond het juist goed, dal deze regeling in dividuele behandeling toelaat. Maatregelen toegejuicht De maatregelen, die de regering denkt te nemen, werden overigens vrij algemeen toegejuicht. Vooral, dat Herstelwerkzaamheden in de noodgebieden Aannemersfirma's uit alle delen van het land zijn thans in de noodgebie den in actie bij de herstelwerkzaam heden aan dijken. Zij hebben hun opdracht gekregen van Rijks- of Pro vinciale Waterstaat en waren nu al aan de slag, eer de overeenkomsten klaar waren, want het werk gaat nu bij alles vóór. Zo werken nu op Goeree-Overflak- kee de fa Oosterwijk uit Rotterdam aan het herstel van alle binnendijken en de firma's Boltje uit Zwolle, Van Hattum en Blankevoort uit Bloemen- daal en van Oord uit Utrecht aan de buitendijken, De fa Boltje heeft spe ciaal het deel van Middelharnis tot Den Bommel onder haar hoede. In de Hoeksewaard weren zich o.m. de fa Dongen en Van Hoven uit Dor drecht en de fa Zanen en Verstoep uit Den Haag in de Eendragtspolder en aan het grote dijkgat bij Ouder kerk aan de IJssel werkt de fa Stig- ter uit Ammerstol. geen besluit over blokkade President Eisenhower heeft nog geen beslissing genomen over het blokkeren van de Chinese kust. Wel zullen de Amerikaanse wapenleveranties aan Tsjang Kai Sjek op Formosa In een sneller tempo worden uitgevoerd. Dit heeft generaal Omar Badley, de voor zitter ran de Amerikaanse stafchefs, aan de Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen medegedeeld. Nog de regering het herstel van de buiten dijken voor haar rekening wil nemen en daarvoor centrale verantwoorde lijkheid wil vestigen. Als noodregeling gingen ook de heren Tilanus (c.h.), Oud (v.v.d.) en Schouten (a. r.) hier mee accoord, maar zij waarschuwden er tegen, de centralisatie niet zover te drijven, dat de zelfstandigheid van de waterschappen er blijvend door aan banden zou worden gelegd. De heer Oud vroeg hierbij tevens aandacht voor een verbreding van de fi nanciële basis van de waterschappen. Met name achtte hij het de overweging waard, of niet algemeen de gebouwde eigendommen (gelijk bijvoorbeeld in Delfland) ook waterschapslasten moeten gaan dragen. Ook de studie inzake de afdam ming van de zeearmen werd toege juicht. Natuurlijk is men zich be wust, dat een dergelijk gigantisch werk niet een, twee, drie tot stand komt, en dat eerst de huidige toe stand zoveel mogelijk hersteld en verbeterd moet worden. Mr Burger (p.v.d.a., die reeds gepleit had voor de Kamercommissie, welke door de regering steeds op de hoogte gehouden kan worden van de vorderingen in het rampbestrijdingsbeleid, wilde voor de studie een technische commissie inge steld zien. die openbaar zal adviseren en niet alleen op departementaal niveau ligt. Dr Schouten wilde eveneens een studie, niet alleen door ambtenaren, al vroeg hij zich af, of daarvoor nu een speciale commissie in het leven geroe pen zou moeten worden. De heer Tilanus (c.h.) heninnerde er aan, dat over de uitvoering van de wet op de materiële oorlogsschaden wel ec-n groot aantal jaren is gedaan: sommige gevallen zijn na acht jaar nog niet in kruiken en kannen. Hq hoopte, dat het tempo bij de rampschadevergoeding heel wat sneller zou zjjn. Dr. Schouten drong aan op vooral eenvoudige regelingen. Natuurlijk zijn er gisteren vele vragen tot de regering gericht, zowel over ver leden als over toekomst. Soms meer dan de regering op het ogenblik maar bij benadering kan beantwoorden. Zo bijvoorbeeld een vraag van ir Van Meel (lcvp) of reeds bekend is, welke schade er is geleden aan buitenlandse eigendommen. Meer hout sneed de vraag van zijn fractie-genoot, dr Van den Heu vel, of geen maatregelen moeten worden getroffen, bijvoorbeeld door het aanleg gen van vluchtheuvels, waardoor mensen in gebieden, waar overstromingen kun nen voorkomen, tenminste het vege lijf kunnen redden. Raadsverkiezingen De heer Tilanus (ch) stelde de vraag, of het werkelijk niet mogelijk was ge weest. Schouwen en Duiveland en Goe- ree-Overflakkee eerder in de hulpverle ning te betrekken. Hij vond het onbegrij pelijk, dat pas op 2 Februari ontdekt was, dat de toestand op deze eilanden ernstig was, een opvatting, die ds Zandt (sgp) met hem deelde. De heer Tilanus roerde nog een an der onderwerp aan: de gemeenteraads verkiezingen. Nu wij getroffen zijn door een nationale ramp, die het waar schijnlijk maakt, dat in verschillende gemeenten geen verkiezingen gehou den kunnen worden, drong hij er op aan, in het gehele land die verkiezin gen uit te stellen. Hiermee was prof. Oud (vvd) het niet eens. Hij achtte het voldoende een nood- regeling te treffen voor de gemeenten, waarvoor dit werkelijk nodig zal blij ken te zijn. De heer Tilanus had ook een klacht over te brengen: de voorzitter van de centrale evacuatiecommissie zou herhaal delijk het werk van de provinciale eva- cuatiecommissies doorkruisen. Boven dien meende hij, dat de practijk heeft geleerd, dat wij de beschikking over meer helicopters moeten krijgen. Ds Zandt informeerde naar de paraatheid van verschillende autoriteiten met name tijdens de weekends. Speciale aandacht vroeg hij voor de duinen te 's-Graven- I zande. Ds. Zandt betoogde, dat deze ramp ons is toebeschikt tot onze lering en bekering. Zij brengt ons tot het besef. I dat wij afhankelijk zijn van een Hogere i Macht. Volgens ds. Zandt heeft deze ramp I bewezen, dat de militaireh zo dicht j mogelijk bij hun woonplaatsen dienen te worden ondergebracht. Hij betuigde zijn lof voor de wijze waarop de militairen van leger, vloot en luchtmacht te hulp zijn gesneld en vroeg, of er genoeg platte boten, heli- coptèrs en amphibievoertuigen beschik baar zijn. Ds. Zandt was van mening, dat de getroffenen niet zelf de schade kunnen dragen en drong aan op een snelle regeling van de hulpverlening. Vele woorden van deernis enerzijds en lof anderzijds zijn gesproken. Het Koninklijk Huis werd hierin van alle zijden betrokken, maar ook de burger lijke en militaire autoriteiten. Jan-sol-1 daat en de gewone burgerman. ge™echtKaTae;le<i|" en alles "in het werk stellen om de gaten te dichten, voordat nieuw j ügd Verschillenden van hen o.a. de heer onheil wordt aangericht. Ook ten Westen van de Bntse eilanden woedt ,pl Van der Feltz (c.h.) roemde het Gods-1 storm. Schepen dreven weerloos op de ruwe zee en konden slechts vertrouwen, waardoor de geestkracnr 7 i t -i levend wordt gehouden. Het was met na harde stnjd een veilige haven bereiken, name ds. Zandt (s.g.p.) die er op wees,1 dat het in de regeringsnota een groot Overal waar de zeeweringen bescha- veraüm was, dat niet gewezen is op digd zijn, wordt koortsachtig gewerkt de noodzaak, alleen op God te vertrou-om het land te beveiligen tegen het ge wen. De regering heeft de taak, de on-weid van het water. Alleen op het derdanen er op te wijzen, dat gelijk eiland Canvey, waar tijdens de over- in Genève, het oordeel de onderdanen stromingen van de vorige week vijftig tot bekering kan manen. i mensen om het leven zijn gekomen, En dr Schouten (a.r.) besloot zijn ^'weKos'harlfS rede met het uitspreken van zijn weerkundigen hebben er voor gewaar- blijdschap t.a.v. de eensgezindheid schuwd, dat Vrijdag a.s. het water op- van ons volk, die echter blijvend als nieuw een extra hoog peil zal berei- ken. Er worden voorbereidingen getrof- enrg fundament kan hebben een zien for, <uHonc tio kritieke nrpn voort- STORMEN uit het Noorden doen de golven met hernieuwd geweld beuken tegen de reeds zo zwaar geteisterde zeeweringen van de Britse Oostkust. Schepen slingeren noodseinen de aether in, terwijl V. f?EN Engelse helicopter stortte bij Achthuizen op FlakP:ee tij dens een reddingsvlucht neer. Gelukkig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Onderzoek naar schade aan boeken e.d. op du dijken de dijkwerkers zich met mueite staande weten te houdenB fen om tijdens de kritieke uren voort- als volk begeven tot God en het aan- durend patrouille te loper, op de dijken, nemen van Zijn Woord. I De patrouilles zullen uitgerust worden met walkie-talkies, zodat ze terstond alarm kunnen slaan, wanneer ergens gevaar dreigt. Een hevige sneeuwstorm heeft Denemarken geteisterd. Het voor naamste eiland Seeland dreigt van de rest van het land afgesneden te wor den. Kustvaartuigen konden niet uit varen vanwege het slechte weer. DE zandbak die tijdens de storm op 1 Februari door het gat in de dijk bij Papendrecht de polder loerd ingeslagen, wordt thans over de dijk weer naar buiten gebracht. Niet minder dan vijf landen heb ben op het ogenblik het plan in overweging, voor een aantal Ne derlanders de mogelijkheid tot emigratie open te stellen. Deze landen zijn: Argentinië, Brazilië, Chili, Verenigde Staten en Noor wegen. De republikeinse afgevaardigde Ford heeft het Amerikaanse congres giste ren verzocht het volgende jaar 50.000 Nederlandse immigranten in de Ver. Staten toe te laten „om de dringende bevolkingsproblemen ten gevolge van de schade in de overstroomde gebieden van Nederland te helpen verlichten." Ford diende een resolutie in, waarin een tijdelijke opschorting van het Neder landse immigratiequotum gevraagd werd. Ford zei, dat het departement van Buitenlandse Zaken hem medegedeeld had, dat veel meer Nederlanders naai de Ver. Staten willen dan volgens het immigratiequotum mogelijk is. „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immi granten toegelaten, in 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voorzitter van de Braziliaanse Raad voor immi gratie en kolonisatie, Nilo Alvarenga verklaard. Hij voegde hieraan toe dat in 1953 de meeste immigranten uit Ita lië, Nederland en (West-) Duits land worden verwacht. Zij zullen wor den opgenomen in de staten Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Ge- aes. Alvarenga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo, Goasi en San- Catarina en van Nederlandse volksplantingen in de staat Parana. De Argentijnse dagbladdirecteur, Francisco Perez Torres, die op uitno diging van de Nederlandse veehouders verenigingen een bezoek aan ons land brengt, heeft verklaard, dat Argentinië een gastvrij land is voor emigranten gespecialiseerd op het gebied van land bouw, veeteelt, en zuivelbereiding. Volgens hem heeft Argentinië plaats voor 25 tot 30 duizend Nederlandse emigranten. In het bijzonder zag de heer Torres hier een mogelijkheid voor vele door de watersnood getroffen ge zinnen. De Chileense regering heeft gisteren plannen besproken om 1.000 Nederland se landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuidamerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te helpen. Het hoofd van het bureau voor cultu rele betrekkingen van het Noorse minis terie van Buitenlandse Zaken, Nilson, heeft gisteren in een rede voor de polytechnische vereniging te Oslo ver klaard, dat het tekort aan arbeidskrach ten in Noorwegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigranten. Hij was van mening dat men in dit geval het beste landverhui zers uit Nederland kon opnemen, omdat dezen zich wellicht gemakkelijk aan de Noorse levensomstandigheden zouden kunnen aanpassen. Met het ocg op de overstromingsramp. welke Nederland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwe gen was, Nederlandse emig'-anten uit te nodigen, aldus Nilson. Elders in Europa vertoonden de weersomstandigheden echter een gun stiger beeld. In Rome, waar Maandag sneeuw gevallen is, scheen gisteren de zon. De temperatuur schommelt om het vriespunt. Ook in Parijs heeft de regen voor de zon moeten wijken. In België is het weer regenachtig. Arbeidsconflict rijksweg 43 Arbeiders houden recht op loon De kantonrechter te Heerenveen heeft gisteren uitspraak gedaan in het arbeids conflict, dat in September van het vorige jaar ontstond itussen arbeiders, die werkten aan de rijksweg 43 bij Heerenveen en de aannemer, H. C. B. en co ite Heemstede. Het conflict ont stond, toen na intrekking van een toe slag op het loon de arbeidsprestaties volgens de aannemers zodanig zakten, dat tot onmiddellijk ontslag van een aantal arbeiders moest worden ov Amsterdam, Rozengracht 49294 en 48073. is een commissie in het leven geroepen, die zich tot taak stelt te bestuderen wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van waterschade, toegebracht aan boe ken en bescheiden van gemeentelijke instellingen e.d. in de getroffen gebie den. De commissie bestaat uit de heren F. P. d'Huy, voorzitter van de Bond van Boekbinderspatroons, H. van Bom mel, Koos Samson, dr. Tollenaar van het Instituut voor de Grafische Tech niek en J. Wansink. Bandjir in Atjeh eist tachtig doden Het Iaat zich aanzien, dat de over stromingen in de Noord-Sumatraanse provincies Atjeh en Tapanoeli zeker twee-en-tachtig doden hebben gekost. Twee-en-dertig persor.cn worden nog vermist. Volgens officiële schattingen beloopt de schade reeds meer dan vijf tien millioen roepiah. Uit de nog verwarde berichten vali op te maken, dat de bandjir veroor zaakt moet zijn door zware storm en aanhoudende regens. Het regenwater, dat twee weken lang in de dalen van het bergachtige gebied was opgespaard, heeft zich tenslotte een uitweg ge zocht. Het feit, dat de bossen in het gebergte tijdens de revolutie voor een groot deel zijn omgehakt heeft mede tot de catastrophe geleid. Ook elders In Indonesië blijken gebie den door overstromingen te zijn geteis- terd. 'Makassar is voor een deel over gaan. Dezen kwamen hiertegen in ver- ^troornd ®n °P de Noordpunt van Cele- zet. omdat huns inziens het ontslag on- i „f -vfrl3mdingen verstoord door rechtmaitïg was gegeven. De kanton rechter heeft nu geconcludeerd, dat de arbeiders hun reclut p uitbetaling van loon blijven behouden, daar de aanne mersfirma de dienstbetrekking rechtens niet had mogen beëindigen. Volgens opgave van het gemeente huis te Halsteren zijn op het ogenblik in deze 'gemeente 68 slachtoffers van de watersnood geteld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. aardverschuivingen. Óp Java werd treinverbinding tussen Soerabaja en Se- marang eveneens door overstromingen gestremd. Jeugdige evacué verdronken De tienjarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge, die in Kwin'tsheul was geëva cueerd. is gisteren in een sloot gevallen en verdronken. Ook getioilen gemeenten geven mild Centralen van overheidspersoneel willen nog eens voor 2.5 millioen zorgen O U HET NATIONALE RAMPENFONDS (giro 9575) is tot gister- avond meer dan 31 millioen gulden binnengekomen. Het noodfonds van het Verbond van Ned. Werkgevers schenkt f 300.000, de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank en de aangesloten boerenleenbanken eveneens f 300.000, het personeel van Phüips-NSF te Hilversum door overwerken meer dan f 100.000, directie en personeel van de Prov. Gelderse Electriciteitsmaatschappij te Nijmegen f 56.000. Het in de oorlog zo zwaar getroffen Heusden bracht ƒ20.000 bijeen. Bent huizen 16.915 of 52.50 per gezin, het ernstig getroffen Dïnteloord 23.700: meer dan 25.— per gezin De Ned. Ver. van Fotojournalisten zal in verschillende plaatsen foto's tentoon stellen ten bate van het Rampenfonds. In Eindhoven is een comité bezig, dat geëvacueerde gezinnen bij hun terug keer een pakket schoonmaakartikelen en gereedschap wil meegeven. Vele beelden de kunstenaars, beeldhouwers, grafici en beoefenaars van de gebonden kunsten, I verenigd in de Ned. Federatie van Be- I roepsverenigingen van Kunstenaars en de Alg. Kath. Kunstenaarsvereniging, heb- :ben een groot aantal kunstwerken afge staan ten behoeve van het Rampen- j fonds. De werken zullen worden verloot in een grote nationale loterij, j De vijf centralen van overheidsperso neel bevelen het personeel dringend aan niet alleen over Februari, maar ook over Maart en April één procent van het sa laris af te staan. Wordt hieraan voldaan, dan zal ruim f 21-i millioen worden op- gebracht. De centralen zullen het op prijs stellen indien de extra betaling voor de overwerkuren, gemaakt ï.v.m. huis- estïng van geëvacueerden e.d.. ook ge menten voor de noodgebieden. Dé fa briek kon alle orders niet aan. De studenten van Brussel adopteren de gemeente Halsteren. Luik adopteert 's-Gravendeel en Kungalv in Zweden neemt Haamstede voor zijn rekening. Nog wordt gemeld dat de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) j" 100.000 heeft geschonken, en dat bij Werkspoor in Amsterdam en Utrecht 14 dagen lang wordt overgewerkt: met de bijdrage van de directie zal Werkspoor op die manier meer dan .1' 400.000 bijdragen. Geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis verzoekt tot nader be licht geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hier voor geen opslagruimte ter beschikking is. Als gevolg hiervan is het van be lang dat alle tot heden ingezamelde goederen ter plaatse worden opgesla- ■f TN' dagen als deze, waarin zich een nationale ramp vol trokken heeft, mag Nederland dubbel dankbaar zijn om het bezit van een volksvertegenwoordiging. Er zijn on der ons volk vragen gerezen en in het algemeen was er een behoefte, zich te uiten. In al haar onmisbare onafhankelijkheid en openhartigheid heeft de volksvertegenwoordiging zich gisteren een ware en waardige spreek buis van ons volk betoond. Het stemde tot waardering, dat de regering dit alles heeft mogelijk ge maakt en bevorderd door de indiening van een omvangrijke nota, waaraan, zoals zich denken laat, heel wat ar beid is voorafgegaan. Daarmede is een duidelijk bewijs geleverd, dat ook in de gouvernementele sfeer, als het moet, de zaken snel en krachtig kun nen worden aangevat. Het debat zelf stond op hoog peil. Er openbaart zich ook in deze din gen een lovenswaardige eensgezind heid. Het behoeft nog nauwelijks be toog, dat de communisten van oordeel zijn, ook ditmaal een uitzondering te moeten vormen. Hun voorlichting is in deze dagen, voor zover mogelijk, nog van bedenkelijker allooi dan an ders. Een van hun redeneringen is, dat ons land in zijn „oorlogsvoorbe reiding" te veel aandacht heeft be steed aan leger en vloot. Maar ze willen ons daarbij over het hqofd doen zien, dat het juist de communis ten zijn, die ons de noodzaak van een sterk leger, van een stérke lucht macht en van een sterke vloot op dringen. Wie in deze dagen met vele mensen in aanraking komt, weet dat de com munistische critiek bepaald niet „ge nomen" wordt. De heren maken het ditmaal toch werkelijk al te gortig en daarom keert het zwaard, dat zij tegen anderen richten, zich tegen henzelf. Ons volk moge zwaar getroffen zijn en ernstig geslagen, maar verslagen is het nog niet en zijn verstand ver loren heeft het al evenmin. TTIT berichten in de r.k. pers krijgt men de indruk, dat er rondom de Kamerfractie vhn de K.V.P. een ietwat pijnlijke kwestie is gerezen. Het betreft hier een moeilijk heid van intern karakter, die echter, naar onze indruk, toch ook wel op wat ruimer schaal de belangstelling waard is. Het hangt hiermede samen, dat er binnen de Kamerfractie van de K.V P. onderscheid wordt gemaakt tussen .gewone"' zetels en kwaliteitszetels. Het parlementaire werk is de laatste jaren zeer toegenomen en een lid van het parlement moet niet alleen geacht worden een juist representant van het Nederlandse volk te zijn, hij moet bovendien deskundig zijn in de aange legenheden die aan de orde komen. Om dit laatste te bevorderen heeft men binnen de K.V.P. het systeem van de kwaliteitszetels ingevoerd. Een deel van de zetels binnen de fractie heeft daardoor een bijzonder karakter gekregen. Maar. zoals wij destijds reeds meenden te moeten schrijven, dit systeem heeft bij bepaalde voor delen ook zijn bedenkelijke kanten en het kan tot nieuwe problemen leiden. Wat thans aan de hand is, is het volgende. Mejuffrouw dr. De Waal, lid van de fractie der K.V.P., in welke fractie zij een zgn. kwaliteitszetel be zette, is staatssecretaris geworden. Haar zetel in de Kamer is dus vacant geworden. Volgens het verkiezings reglement van de K.V.P. moet zij worden opgevolgd door mejuffrouw mr. dr. De Vink. Edoch, op de „gewone" kieslijst staat als haar opvolger vermeld de heer Roolvink. Hij is dus, omdat voor het uiterlijk de „gewone" kieslijst natuur lijk praevaleert boven een mtem ver kiezingsreglement van de K.V.P., de .officiële" candidaat. Naar de bedoe lingen van het K.V.P.-bestuur zal hij uiteraard van deze zetel afstand moe ten doen ten gunste van mejuffrouw De Vink. Maar nu is de moeilijkheid, dat de heer Roolvink daarnaar weinig oren schijnt te hebben. Het heet, dat hij. alle verkiezingsreglementen van de K.V.P. ten spijt, in de Kamer wil gaan zitten en intussen de zaak wil voorleggen aan de Partijraad. Men verwacht niet, dat hij gelijk zal krijgen. Maar intussen is hiermede nog eens het probleem gesteld, in hoe verre met interne verkiezingsregle menten van officiële candidatenlijsten kan worden afgeweken. En dat is een zaak, die ons allen aangaat en waar voor we allen wel aan het vinkentouw de wacht mogen betrekken. Delegaties van militairen voor geëvacueerden Het hoofd van het centraal betalings kantoor delegaties. Frederikkazerne, ge bouw E 4. Van Alkemadelaan, Den Haag, verzoekt aan geëvacueerden uit de noodgebieden, die delegaties ontvan gen van militairen verblijf houdend in Korea, Indonesië. Nieuw-Guinea. Suri name en Engeland, zo spoedig moge lijk hun nieuw adres aan bovengenoem de instantie op te geven. heel of ten dele in het Rampenfonds I gen en zoveel mogelijk worden gesor- worden gestort. j teerd. waarna schriftelijke opgave van De afdeling Electrotechniek van de hoeveelheden en soorten gaarne zo spoe- Technische Hogeschool helpt ric fabriek dig mogelijk ingewacht "worden bij de Electro van de fa. Smit te Slikkerveer intendjtnee van het Nederlandse Rode bij het spoedige herstel van meetinstru- I Kruis, Fluwelenburgwal 19 te Den Haag. Advertentie. Voorheen: Nieuwendijk 27 - Pernis. Thans OOSTHAVENKADE 71, Vlaardingen TELEFOON K 1800—68947 EN K 18984779 Weerbericht Weersverwachting tot Donderdagavond: NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaat selijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1