BRIDGEN RAMPENFONDS 't Kopje thee smaakt al weer beter De stand Werknemers van elders helpen een flink handje Geleidelijk aan terug naar normale toestand Thans weer voldoende Dordrecht-Gorinchem v.v. trein/bus AGENDA Ruim twee ton Rampenfonds Dordts boekje over de rainp Voorlopig alleen nog zandtreintjes Helper had tien weken te goed Chefarine 4 Oostenrijk helpt Nederland Woensdag 11 Februari 1953 DE DORDTENAAR P*» Waterleiding put wederom voor twee derde uit de bronnen Oude installatie hielp ons uit de nood We kunnen weer theedrinken in Dordt, en ook het tandenpoetsen is geen kwelling meer. Onze Hoogdrukwaterleiding put sinds Maan dag weer het grootste deel van het leidingwater uit de acht bronnen van het Wantijpark. wat de smaak van het water in hoge mate ten goede is gekomen. Gedurende de week na de ramp was de smaak van ons leidingwater niet wat je noemt, ofschoon dit gemeentelijk nuts bedrijf het toch maar gepresteerd heeft, dat we geen ogenblik zonder drinkwater hebben gezeten, terwijl we geen uur besmet water hebben gehad. Dat op zich is al een grote prestatie, daar bij een ongeregelde toestand zoals deze tijdens en direct na de watersnood ontstond, de kans zeer groot is, dat de waterleiding in het ongerede geraakt en de kans op besmet water niet denkbeeldig is. Maandag af wordt twee-derde bronwater gebruikt en een-derde rivierwater. Daar door is de smaak belangrijk verbeterd. Geallieerde hulp Voor men echter zover was, moest re kening worden gehouden met de omstan digheid, dat de filters 6lechts een be perkte tijd in functie kunnen zijn. Na een bepaalde periode moeten de filters worden verschoond. Zou dit tijdstip zijn aangebroken, ter wijl nog geen bronnen beschikbaar wa ren. dan zou de levering van leiding water deze week moeten worden onder broken. Om dat ie voorkomen, kwamen ons eerst de Engelsen en daarna de Amerikaanse soldaten die in Wesi-Duils- land zijn gelegerd, te hulp. Zij kwamen met een fantastische in stallatie: een complete mobile waterlei dingmaatschappij, opvouwbaar en trans portabel en in alle opzichten perfect. Het was gewoon fantastisch, wat die Engelsen en Amerikanen meebrachten, zei ir. van den Berg enthousiast. Onze Geallieerde vrienden "beschikten overeen complete filter en zuiveringsinstallatie, zij brachten bassins van canvas mee. pompen en alles wat nodig is om in de meest benarde omstandigheden het vuil- Dat de overstromingsramp niet onge merkt aan het waterleidingbedrijf is voorbijgegaan, heeft iedereen wel ge- mexkt.. Maar hoe groot de ravage is, die in enkele uren werd aangericht, zal pas blijken, wanneer het pompstation aan de Oranjelaan droog komt. Deze belangrijke installatie geraakte buiten werking door de overstroming en hoewel men thans met behulp van de Genie bezig is de vitale delen op het droge te halen, eerst wanneer, deze pol der langs het Wantij droogkomt, zal pas kunnen blijken, wat er nog van de kost- bare installatie die het pompen en zui veren van het water uit de bronnen automatisch regelt, over zal zijn. Ouderwets ivater.... Gelukkig was de installatie voor het zuiveren van rivierwater in tact gehou den, toen enkele jaren geleden werd overgeschakeld van rivierwater op grond water, zeide ons de directeur ir. M. J. van den Berg. Dit is een wijs besluit geweest van mijn voorganger en nu kon den wij teruggrijpen op deze methode van waterwinning, toen tijdens de storm het grondwaterbedrijf werd uitgescha keld. Ook vroeger is dai rivierwater niet ideaal gevonden, zo ging de heer v, d. Berg verder. Doch in Dordt is dit water jarenlang gebruikt. Maar sinds wij hier grondwater gebruikten, is men het smaak je van het rivierwater ontwend, dus viel het dubbel op, dat de smaak van hei water anders was. Daarbij kwam, dat na het uitvallen, van de 15 bronnen in de Nieuwe Stads- polder en de acht bronnen in het Wantij park, het water uit de rivier, dat via de oude rivierwater-installatie werd gewon nen, een extra behandeling moest onder gaan, vanwege het gevaar van besmet ting. We mochten geen enkel risico nemen en uit een oogpunt van veiligheid werd van Zondag 1 Febr. af een extra dosis chloor aan het water toegevoegd, nadat dit in de fillerinslallalie was gezuiverd. odoende hebben we een bacte riologische betrouwbaarheid ge kregen van 100%. Chloor is on schadelijk voor de gezondheid, maar het geeft een onaangename smaak aan het water. De smaak moest echter bij de kwaliteit en veiligheid worden achtergesteld, zodat Dordt geen uur zonder water heeft gezeten, terwijl het 100% be trouwbaar leidingwater kreeg, zij het, dat dit water een onprettige smaak had. Op deze wijze kon het bedrijf van Zon dag 1 Febr. af voor 60% voorzien in de behoefte met zuiver en betrouwbaar lei dingwater. Gelukkig begreep het publiek de penibele situatie. Men was zuinig met water en dank zij dit begrip bij de be volking, is Dordt geen uur zonder water geweest. Intussen begon de Dienst van Open bare Werken aan het dichten van de dijk, die het Wantijpark moest bescher men. De acht bronnen van het Wantij- park kwamen Zondagavond j.l. weer ter beschikking, nadat Zaterdag reeds vier bronnen bereikbaar waren gemaakt. Van ste water in glashelder en zuiver drink water om te toveren. Wedstrijd met techniek Terwijl deze kostelijke apparatuur om vattende 6 units Patterson-installaties, in bedrijf werd gesteld, werkten de mannen van Openbare Werken dat de stukken er af vlogen, om op tijd gereed te zijn. ■En inderdaad presteerden zij het, dat Zaterdag j.l. de eerste vier bronnen vrij kwamen en Zondagavond de overige vier van het complex in het Wantijpark. Maandag konden de Geallieerde solda ten, die ons zo prachtig hebben gehol pen, weer inrukken, om elders hulp te bieden met hun installatie, die veel weg- had van een grote toverdoos. En sinds Maandag drinkt Dordt weer hoofdzakelijk grondwater dat in voldoen de hoeveelheid kan worden geleverd onder de normale druk. In de Nieuwe stadspölder moet eei gat van 150 meter breedte worden ge dicht in de dijk. Met dit werk wordt no^ deze week begonnen. Zodra deze polder droogkomt. kan het herstel van de in stallaties een aanvang nemen. Uitgebreide controle Van het begin der noodperiode af, heeft het laboratorium van het Water leidingbedrijf, onder leiding van de bac terioloog dr F. J. Nieuwenhuyzen (die vast aan het bedrijf is verbonden) niet alleen het Dordtse drinkwater onder scherpe controle gehouden (zoals altijd reeds het geval is), maar ook het water van Zwijndrecht, H. L Ambacht, Alblas- serdam, Papendrecht, Dubbeldam. 'sGra- vendeel, Oud-Beijerland en Numansdorp. Zoals men weet, werd het drinkwater voor 's Gravendeel per tankwagen gevoerd. Ook in andere verdronken plaatsen was dit het geval, doch dit wa ter werd voor verzending en na aan komst extra gecontroleerd, om toch maar geen enkel risico te lopen. Zo is in alle stilte, doch met grote energie een succesvolle strijd gevoerd voor ons drinkwater, dat thans weer veel beter van smaak is. terwijl de kwaliteit ononderbroken 100% in orde was. Advertentie Kunstschildersmaterialen Bos Verfhandel - St. Jorisweg 22 - Tel. 6706 Met ingang van morgen is de dienstregeling van de fcrein/autobnsverbïnding tussen Dordrecht en Gorihchem als volgt gewijzigd: Dordrecht v. 5.40 T.20 8.26 9.26 11.26 13.26 15.26 Gorinchem a. 6.20 8.10 9.16 10.16 12.16 14,1.6 Dordrecht v. 17.26 18.26 19.26 21.26 Gorinchem a. (Werkd.) 18.16 19.16 20.16 22.20 (Zat.) Gorinchem v. 6.10 7.18 8.24 10.24 12.24 13.24 14.24 16.24 Dordrecht a. 7.00 8 10 9.14 11.14 13.14 14.14 15.14 17.14 Gorinchem v. 17.24 18.24 19.24 21.20 Dordrecht a. 18.14 19.14 20.14 22.14 Verkeersstremming in de tunnel De chauffeur van een met geperste balen hooi geladen vrachtauto schatte gistermiddag omstreeks 4 uur, de doorrij- hoogte van de tunnel naar Krispijn ver keerd. De balen werden van zijn wagen gevaagd en op de bakfiets vari de firma van Asperen uit Papendrecht geworpen. Geen persoonlijke ongelukken. Wel een korte verkeersstremming waaraan de po litie te pas moest komen. WOENSDAG 11 FEBRUARI Waterstanden: Hoog water 2 44 en 15.17 lur: laag water 10.27 en 23.07 uur. Zon en maan: Zon op 8.Ó3 uur. onder 53 tur; maan op 6.47 uur, onder 2.09 uur. DONDERDAG 12 FEBRUARI DAGELIJKS Astoria: „De avonturen van Casanova"', 14 j. Luxor: „Tomahawk", 14 jr. Nachtdienst apotheken: Van de Boven- kamp, Voorstraat 91, telefoon 3GB5. Bel op ongevallen 3444. Bel op bij brand 5555. Sportfondsenbad geopend 6.159-30 uur. in de huiskamer ten bate van het Alle bridgers uit Dordt en omgeving worden opgeroepen om deel te nemen aan een originele bridge- wedstrijd, welke op Woensdag 18 Februari des avonds wordt gehoudenu U kunt rustig thuisblijven en Uw eigen tegenstanders kiezen. Geeft U zo spoedig mogelijk op aan de Administratie van ons blad DE DORDTENAAR, BAGIJNHOF 31, TELEF. 5841 daarbij ook vernielden met wie en tegen wie U speelt. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.per persoon. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Rampenfonds. LET OP ONZE VERDERE AANKONDIGINGEN Ac/vertentia ,'n Praatje bij de haard De door stormen en orkanen op gezweepte wateren zijn weer in hun beddingen teruggekeerdon dergelopen polders en kapotte dijken achterlatend. Het gebrek aan rubberlaarzen is groot. We hebben echter alles ge daan wat we konden en kunnen U thans aanbieden: Vredestein H eren-w erklaarzen Hevea Officierslaarzen Hevea Overlaarsjes voor dames Heren overschoenen en weer alle maten „weer en wind" laarsjes van klein tot groot. LOOP EENS EVEN AAN BIJ PEELS. (Wordt vervolgd.) Vertrokken: G E F R Veen, v Bankastr 47 n Heemstede, Herenweg 187; J M van de Merwe, v Krispijnseweg 45rd n Rotterdam, Jan Kobellstraat 13A; J van Ham, v Singel 516 n Dubbeldam, Rijksstraatweg 57: A Har- tog, v J de Wittstr 12 n Zaandam. Lljnbaan- str 10: J A JansenMüsken, v Com v Be- verenstr 8rd n Rotterdam, Lieve Verschuijer- str 70b. Verhuizingen: C J H Swolfs en gez, fabr- arb, v Looierstr 29. n Havikstr 3 C rd; M A Ströhmeijer en gez, werkmeester, v Mijlweg 47bov, n Stek 23rd: W Bouwmeester e echtg, v Joh de Wittstr 13. n Wouwst 1 B rd; W Bussem en echtg, schipper, v Weissenbruehstr llrd, n le Noordergang 6: A Smits en eohtg, exped.knecht, v Riedijkstr 5rd, n Varkenmarkt 45rd; E A van Dappe ren, electro-monteur, v A v Bleijenb.str. 17rd, n Singel 28. Ingekomen: A Notenboom, dienstbode, Zwijndrecht, n J de Oudestr 34; T Trooyen. blikbewerker. v Enschede, n Dia coniehof 7ben; N den Boef, hulp in de huish, v Alphen a/d Rijn, Groenedijk 90: wed Th H C van Lier. v Amersfoort, n Nieuwehaven 18: J P Bakker, fabr.arb. v Haarlem, n Vest 201rd: M Vos v. Ver Staten v N Ame rika n Sweelinckstr 1; A Nijsen. kant bed, v Bussum, n J J A Goevemeurstr öözw. Gisteravond kwam het Dordtse comité Keer het tij in vergadering byeen. Tijdens deze bijeenkomst kwamen nog verschillende giften binnen, waardoor het totaal der ingezamelde bedragen steeg tot ruim f 200.000. Verschillende per sonen aan wie een circulaire is gezonden hebben nog geen ant woord gegeven. Aangenomen mag worden dat verscheidene van hen reeds een bedrag aan het algemene rampenfonds hebben overgemaakt. Mocht dit niet het geval zijn. dan dringt het comité er gaarne op aan om alsnog aan de oproep gehoor te geven. Het adres van de penningmeester, de heer C. Ruurs, luidt: Johan de Wittstraat 1, giro 464818. De comitéleden de heren K. Lotsy en C. Ruurs hebben de diverse sport verenigingen verzocht om door het uitschrijven van wedstrijden of anderszins alsnog iets te doen voor Keer het tij. De Dordtenaar Het was gisteren weer een goede dag voor het „Dordtenaar-Rampen- fonds", het totaalbedrag werd n.l. gebracht op 388.40! De volgende bedragen kwamen binnen: Mevr. N.N100.— Kaartclub M.T.C.D11.60 Opbrengst verkoping H 4.75 N.N1.50 Hartelijk dank allemaal! En on nodig te zeggen, dat wij graag bereid zijn, meerdere bijdragen in ontvangst te nemen. Er is veel nodig om „het tij te keren"; laten we allemaal ons steentje bijdragen! M.T.S. tournee voor Rampenfonds Twee honderd gulden bruto in Assen Vanochtend meldde zich tele fonisch uit Af sen, de secretaris van de Toneelclub van de M.T.S. welke zoals men weet ten bate van het Rampenfonds aan een tournée door het Noorden van ons land is begonnen met het nieuwe stuk „Als de klok luidt". In telegramstijl kwamen zijn medede lingen hierop neer: Gisterochtend om 6 uur werden de reguisieten in Dordt op een oplegger van de Lips fabrieken geladen, om half 8 ving de tocht aan over gladde, 'besneeuwde wegen. Wij hadden het erg houd, toen wij half 3 in Assen aankwa men. Daar hebben wij eerst het toneel opgezet in het Concerthuis en toen dom pelden wij ons onder in de voortreffe lijke zorgen van onze pleegouders. Met de vertraging van het Drentse kwar tiertje ving de opvoering des avonds aan voor een goedgevulde zaal. Het was tevens de première voor de betrokken M.T.S.ers die op hun tocht vergezeld werden door dr. T. Melder, de adviseur der toneelclub en regisseur Chris. Wal- son. Het Asser publiek toonde zich zeer dankbaar. De brulto opbrengst van deze première was 200 gulden. Vandaag brengt een auto van de Conservenfa- briek Wico uit Assen het gezelschap naar Groningen waar de vereniging van mid delbare scholen de tweede opvoering heeift geregeld. Morgen spelen de M.T.S.ers in Meppel, Vrijdag in Deven ter en Zaterdag in Emmen. MTCD-bal masqué gaat niet door Hoewel het bestuur van de M.T.C.D. na de ramp van 1 Febr. direct de beslissing nam het Bal-Masqué niet door te laten gaan, en dien overeenkomstig ook d'e raam-affiches liet verwijderen, komen er van diverse zijden nog aanvragen Voor kaarten binnen. Medegedeeld wordt echter dat het Bal- Masqué beslist niet doorgaat. De filmavond op Vrijdag 13 Febr. a.s. in de N.A.B. (aanvang 8 u.) aangeboden door de importeur van Castrol oliën, gaat door, en is gratis toegankelijk voor leden der M.T.C.D., M.C. Merwestad en de r.D.B.C., met hun dames. Vertoond zullen worden motorsport films afgewisseld met speelfilms. Vrijbank. Morgen om 10 uur vm. be gint aan de gemeente slachtplaats de verkoop van een partij vers rund- en varkensvlees. In zijn dankbrief aan alle diensten en hulp diensten heeft, de burge meester, mr, J. A. H. J. van der Dussen, de hoof den van dienst medege deeld, dat hij het voor nemen lieeft een boekje te doen samenstellen over de gebeurtenissen in Dordt, tijdens en na de ramp van 1 Februari j.l. Dit besluit nam de bur gemeester mede met hel oog op de geschiedenis. Voor het welslagen van dit plan heeft de burge meester de hulp ingeroe pen van alle hoofden van dienst, teneinde hem in een op de feiten geba seerd relaas een zo vol ledig mogelijk overzicht te geven van hetgeen de diensben deden, welke schade er werd geleden en wat er ie gedaan se dert het moment dat men voor de vloed werd ge alarmeerd. Waardering. De burgemeester gaf uit drukking aan zijn waar dering voor het werk in de volgende bewoordin gen: Het heeft mij in bij zondere mate getroffen, hoezeer U zich met allen, die U, hetzij in direct ilienst verband. hetzij als aangetrokken vrijwilli gers in de achter ons lig gende bijzondere dagen hebben terzijde gestaan, van Uw taak hebt ge kweten. Met grote voort varendheid, initiatief en doorzettingsvermogen heb ben alle diensthoofden en allen, die zich rnelj nieuwe taken wilden be lasten zich, ieder op de hem door het College van Burgemeester en Wethou ders, c.q. door mij, spe ciaal aangewezen plaats, aan de belangen van onze Dordtse gemeen schap en van hen, die zich bij ons om hulp aan meldden. gewijd. En hoe wel we, ook plaatselijk, de gevolgen van wat ook ons overkwam, nog lang niet hebben overwonnen, en dit nog heel veel van onze geest- en wilskracht zal vragen, wil ik U toch bij dezen voorlopig' reeds een woord van ernstig gemeende en grote dank bare waardering doen toekomen voor de wijze waarop U en Uw mede werkers aan het door ons in U gestelde vertrouwen hebt beantwoord. Koortsachtig wordt ge- werkt aan het herstel van de spoorweg tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug. Treintjes voeren zand en bilsen aan om de rails weer steun te geven. Verhogen van de spoorweg is een eerste eis nu de spoor dijk over een afstand van 250 meter is verzakt. Tussen de velen die het geteis terde gebied uit de nood kwamen helpen, waren verscheidene min der betrouwbare elementen. De Dordtse recherche ontdekte giste ren een chauffeur uit Rotterdam onder het hulppersoneel, dat zich voor de centrale post in het Oranjepark verdienstelijk heeft ge maakt, en welke man hij de politie gesignaleerd stond. Hij had nog tien weken gevangenisstraf te goed wegens oplichting. De man ver richtte zijn hulpdiensten onder valse naam en de kwitanties van de vergoeding tekende hij even eens met een valse naam. Hij werd ingerekend en ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Na zijn verdienstelijke arbeid kan hij nu eerst tien weken brommen, waarna hij helemaal in het reine is gekomen met de maatschappij. Dordtse industrie herstelt zich Ondanks dat de Dordtse industrie door het water danig gehandicapt is in de ontwikkeling van haar normale pro auctie zijn alle zeilen bijgezet om de da gelijkse arbeid zo spoedig mogelijk in normale banen te leiden. Weliswaar zijn in sommige bedrijven enkele machines en installaties zodanig door het waiter aangetast, dat zij voor lopig buiten gevecht zijn gesteld, doch met veler krachtsinspanning zijn toch de voornaamste hindernissen genomen. Een tweede euvel, waarmee men echter te kampen had, was in som mige gevallen het gebrek aan Advertentie 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 labiel Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. tl 'n 4ije doet wonderen Bijna 1500 evacué't logeren in Dordt Geleidelijk aan herneemt het leven zijn normale loop. Ofschoon het nog heel lang zal duren eer de nasleep van de eerste Februari storm zal zijn verdwenen, terwijl sommige geslagen wonden nim mer zullen helen, in vele opzichten keert de normale toestand lang zamerhand terug. De patiënten van Weizigt zijn weer naar het Sanatorium teruggekeerd, de cen trale hulppost in het Lyceum in het Oranjepark werd gisterenavond gesloten: de scholen aan het Oranje Vrijstaatplein en het Geldeloze Pad zijn weer ontruimd en zo komen stuk voor stuk de gebouwen weer beschikbaar voor de oorspronke lijke doeleinden, nadat zij ruim een week in gebruik zijn geweest voor hulpver lening in de meest uitgebreide zin van het woord'. Allerwegen wordt hard gewerkt om de aangerichte schade te herstellen, ofschoon op vele plaatsen eerst nu de ware omvang kan worden overzien en hinderlijke ge volgen, zoals het trekken van natgewor- den vloeren e.ü„ zich nu pas openbaren. De algemene noodtoestand, die pijnlijke herinneringen opriep aan oorlog en soortgelijke rampen, begint te verdwijnen. Van huis en haard verdreven Toch herbergt Dordt nog 1440 evacué's, de zieken en gebrekkige» die in de zie kenhuizen werden opgenomen, niet mee gerekend. Mogelijk zal dit aantal nog toenemen, want de Dordtse burgerij toont een voorbeeldige hulpvaardigheid, ook wat betreft het opnemen van mede mensen, die door het water van huis en haard zijn verdreven. Van die 1440 in Dordt gehuisveste evacué komen er 870 uit 's-Gravendeel: 145 uit Slrijen en de overigen uit vijftig andere gemeenten. Dordt voorziet nog in de eerste levens behoeften van 's-Gravendeel, en de wer kers die or.ze buurgemeente over de Kil te hulp zijn geschoten, vinden in de Mer westad nog steeds een bed gespreid waar in zij overnachten. Grote schade in Herv. Rusthuis Van de bewoners van het Hervormd Rusthuis aan het Bagijnhof. kan slechts een klein aantal der mannelijke bevol king teruokeren De -rieken en n^-erinen moeien resp. lijdelijk in een ziekenhuis of elders onderds1 -ror^en nebrachi. daar vorral aan de vloeren in hef gebo' gxote schade is .ngebxachi. Overigens heeft Dordt van vele zijden hartelijk medeleven ondervonden. Dit openbaarde zich o.a. in de zending kleding en dekens in 4 vrachtwagens van de St. Augustinusparochie te Amsterdam, waar men Zondag 1 Febr. terstond een inzame ling hield tot in de nacht toe, terwijl om het kwartier een kerkklok werd geluid om de parochianen er aan te herinneren, dat andere landgenoten in nood waren. Blijken van medeleven Van de oVerige blijken van medeleven en hulpverlening hebben wij in de loop van vorige week herhaaldelijk melding gemaakt. Daarbij waren ook tal van schriftelijke en tèlegrafisohe blijken van medeleven o.a. van de „vriendengemeen te" Deurne in België, van het gemeente bestuur en tal van particulieren uit Haestings (Engeland): van het gemeente bestuur van Aalst (België); van het ge meentebestuur van Seven Oaks (Enge land) en van particulieren in Italië, Bel gië en Frankrijk. Ook het gemeentebestuur van Utrecht zond een schriftelijk blijk van medeleven, in welke brief tev'ens werd medegedeeld, dat de leden van de Utrechtse Winkeliers vereniging' De Rechte Lijn duizend gul den beschikbaar hadden gesteld voor de getroffenen in Dordrecht. Burgemeester Van der Dussen heeft namens heel Dordt al deze afzenders per brief bedankt voor hun sympathieke ge voelens van medeleven en de aangeboden hulp. Hij heeft daarbij uitdrukking ge geven aan de erkentelijkheid voor de zichtbare blijken van medeleven, welke zo'n morele steun verlenen, als men weet, dat in uren van gevaar men elders aan ons denkt en dat men bereid is om spon taan en in overvloedige mate hulp te bieden. Spaartegoed steeg Het spaartegoed bij de spaarbank steeg in de maand Januari met f 343.472.31 tot f 17.020.046.30. Het aantal nieuwe rekeningen nam met 123 toe en is nu gekomen op 33608. Ook bij de jeugdspaarbanken steeg het tegoed en wel met f 1610,72. Op het einde van het tijdvak bedroeg hier het tegoed f 92 252.57 Het gespaard bedrag in de spaarbusjes was over Januari f 12.937.23. Orchest-vereniging speelt voor Rampenfonds Ons plaatselijk oi'kest de Orkestvere niging zal gedreven door het ver langen ook een steentje bij te dragen lot leniging van de nood, op Vrijdag 20 Februari a.s. in de daartoe door de kerkvoogdij gratis afgestane Augustijnen Kerk een concert "geven, waarvan de gehele opbrengst zal worden afgedragen aan het Dordts Rampenfonds. Het ligt in de bedoeling, dat een ho- j sen de Nederlandse zangeres als soliste ral optreden De toegang tot dit concert is vrij, doch aan de uitgang zal worden gecollecteerd. goede arbeidskrachten. Door de slechte verbindingen met het Zui den was het voor vele werknemers, die dagelijks per bus de weg naar de fabrieken vonden, onmogelijk hun taak te verstaan, doch ook hierin is aan een oplossing ge werkt. Na besprekingen tussen bedrijfs voering en personeel, zijn ver scheidene werknemers in Dordt bereid gevonden, gastvrijheid te verlenen aan collega's van elders. Een der eerste ondernemingen, waar de besprekingen tot resul taten leidden, was de metaalindus trie Johan de Witt. Verscheidene leden van het personeel waren gisteravond in de wachtkamer van het station verzameld, om :ae eerste groep, bestaande udt oirca twintig man nen te ontvangen. Deze waren voorna melijk uit Brabant gerecrateerd. en hadden derhalve eenfiks reisje achter de rag. Gedurende de werkdagen zullen zij nu worden opgenomen in de gezinnen van hun Dordtse vrienden, om tijdens de weekends door de directie in staat te worden gesteld, in het huiselijke mi lieu te verkeren. Naar wij vernemen zijn bij andere bedrijven, gelijke plannen in voorbe reiding. Films voor emigranten Emigranten, die hun Idealen op Australië gericht hebben, konden gis teravond in „Patrimonium" een indruk krijgen van de genoegens, die een reis je naar het nieuwe vaderland verschaf fen kan. Onder auspiciën namelijk van Lisso- ne-Lindeman. werd er de kleurenfilm vertoond „met de Johan van Oldebar- nevelt naar Australië", een lange re portage van het leventje aan boord van deze trotse oceaanstomer. De cineast zal met het vervaardigen van deze rolprent geen bijzondere pre tenties hebben gehad; vermoedelijk heeft hij zich tevreden gesteld met een zo volledig mogelijk verslag van de lange reis. Wie dan ook een documen taire van groots allure had verwacht, zal zich teleurgesteld hebben gevoeld! De adspirant reizigers echter zullen daarop niet hebben gerekend, maar met genoegen hebben gezien, hoe de scheep vaartmaatschappijen streven naar een zo groot mogelijk comfort, teneinde de grote sprong zo veel mogelijk te ver aangenamen. Er was gisteravond voor deze film vertoning veel belangstelling. Lezers schrijven aan de krant Misschien heeft u ze gezien, de Rode Kruis-soldaten uit Oostenrijk. Wij spra ken met enkele van hen en hebben alle respect voor wat deze mensen voor ons land gedaan hebben. Zij deden ons het verhaal over kun komst en het werk dat zij in de noodgebieden reeds heb ben gedaan. Maandag kwam, ook in de Russische zone, het bericht over de radio. Op verzoek van ons gezantschap werd de Rode Kruis-mannen gevraagd onverwijld naar het station in Wenen te komen. Binnen 3 uur was de colonne aanwezig en binnen de zestig minuten was de trein geladen en naar ons land vertrok ken. De twintig ziekenauto's in de wa gons. Een wagon goederen afgestaan door de Philipsfabriek in Oostenrijk. Een andere wagon met dekens en bed den van het Oostenrijkse Rode Kruis De mannen die wij spraken kwamen al ten uit de Russische zone, maar zonder moeite konden zij gaan. Woensdag zijn ze vanuit Bergen op Zoom met hun werk begonnen. Het evacueren van zie ken en ouden van dagen. Ook verpleeg sters en enkele doktoren kwamen mee vanmorgen hadden ze rust in Dordrecht om s middags weer per schip naar de on<vP^en *e ®aan om de laatste ongeveer 2000 mensen, die nog moeten evacueren bij te staan. Dan hebben ook zij het hunne gedaan om ons te helpen. Dan gaan ze weer terug naar Oostenrijk naar hun zone. Dat wij hun dankbaar' zijn, zullen zij wel weten, deze Oosten rijkers die ook vorig jaar bij de over stroming van de Po in Noord-Italië zulk goed werk hebben gedaan. Ned. Reisvereniging De afgelaste avond van de Ned Reis vereniging wordt thans gehouden op Viijdag 6 Maart. Ook deze bijeenkomst zal zijn gewijd aan „Romantisch Fran krijk".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2