De Zeeuw wil naar huis Bezwaren tegen toepassing van de oorlogsscliaderegeling Watersnood-nota in Tweede Kamer Afzonderlijke rekening, buiten gewone begroting, bepleit Avondvergadering Extra hulp is overbodig Vloed zonder eind Verbeten strijd op de dijken Hetzelfde beeld als een week geleden De kapotte dijken moeten zo mogelijk voor de zomer dicht WEGEN IN HET RAMPGEBIED Vlotte schaderegeling moet snel herstel bevorderen ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Uit de Kerken DE NATUUR DP cOite MuA&etiebö Evacué's moeten nog wachten Koninklijk paar bij opening van Boekenweek De Doïdtenaaf Woensdag 11 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 (Vervolg van pag. 1) De tweede spreker in de vergade ring van de Tweede Kamer van gis termiddag was mr N. H. L. van den Heuvel, (k.v.p.). Hij vroeg zich af of onze waterkering nog wel veilig is en of deze niet dient te worden verhoogd. Hij deed de suggestie, om achter de dijken voorzieningen te treffen voor de veiligheid van de bevolking. Tij dens het herstel wenste hij telken male gedetailleerde overzichten van de regering een uitspraak, welke ver goeding van de geleden schade ten laste van het Rampenfonds zal ko men en hij drong aan op controle op dit fonds. Betekent de toepassing van de oorlogsschaderegeling, dat ook de werkloosheids- en bijstandsregeling van toepassing is, hetgeen volgens hem niet aanbevelenswaard is? Over het uiteindelijke herstel dient de regering zo spoedig mogelijk gegevens te verstrekken, er moet een ordenings plan komen voor de opbouw en het her stel van de huizen en de regering dient maatregelen te treffen tegen speculatie op dit gebied. Ir C. J. van Meel, (k.v.p.) wilde we ten, waarom de toestand in de zwaarst getroffen gebieden zo lang onbekend kon blijven en de slachtoffers daar zo laat zijn geholpen. In de nota is niet gerept over een re geling voor de boeren en de vissers. De ooi-logsschaderegeling heeft volgens ir Van Meel voor velen zeer onaangename herinneringen. Afzonderlijke rekening De heer Ch. J. I. M. Weiter, (k.n.p.), wenste voor de financiering van de scha devergoeding een afzonderlijke reke ning. die buiten de gewone begroting staat. Bij het herstel van de water staatswerken op kosten van het rijk, die nen volgens hem de polders en water schappen, die diep in het volk worte len. te zijn ingeschakeld. In de avondvergadering heeft de heer Tilanus (c.h.) gezegd- dat hij een plan tot afsluiting van de zeegaten van harte zou toejuichen. Het is een tijd om deze dingen groot aan te pakken, aldus de heer Tilanus. Hem heeft van verscheidene zijden de klacht bereikt, dat de voorzitter van de centrale evacuatie-commissie herhaalde lijk ingrijpt in het werk der provinciale evacuatiecommissies. Dat doorkruisen achtte spreker niet gewenst en hij vroeg de bijzondere aandacht van de minister van binnenlandse zaken voor deze kwestie. Minder vluchten Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Buitenlandse vlieg tuigen zijn niet meer nodig voor de hulpverlening, zo werd gisteren in de morgenuren op het hoofdkantoor van de Nederlandse territoriale bevelheb ber in Den Haag beslist. Ook voor de hulp van de KLM. en de S 13 van Fokker werd bedankt. Dat we, wat de aanvoer betreft naar meer normale omstandigheden zijn ge gaan, is duidelijk. Van Valkenburg uit werden Maandag slechts negen vluchten ondernomen. Van Gilze-Rijen af werden verkenningsvluchten gemaakt. In hoofd zaak werd verkend boven Schouwen- Duiveland, Tholen, Sint Philipsland, Goeree en Overflakkee, het Volkerak, de Krammer, en de omgeving tussen Waalwijk en Moerdijk. Hefischroefvluigtuigen maakten vier verkenningsvluchten, enige tientallen transportvluchten, waarbij 76 personen werden vervoerd en vijf vluchten goederen te vervoeren. Bijna een uur lang is een Mitchell van de opsporings- en reddingsdienst Maandagavond aan het zoeken geweest naar de bemanning van een Amerikaan se duck, die in nood verkeerde. Om kwart over tien kwam het bericht, dat de bemanning zich in veiligheid bevond, waarna het toestel naar Valkenburg werd teruggeroepen. Bijzonderheden over de wijze waarop de Amerikanen in nood waren gekomen, ontbraken. ROTTERDAM. Aan de vloed van goederen uit het buitenland komt geen einde. Met alle soorten voertuigen wor den de geschenkzendingen naar ons land gebracht. Niet alleen worden enorme hoeveelheden goederen verzonden en grote sommen geld ingezameld, maar tal van medische en technische hulpploe gen komen naar Nederland om assisten tie te verlenen bij de verzorging van de slachtoffers en herstel van de dijken. De Verenigde Staten en Canada zou den zijn begonnen met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland. Het zou hier gaan om een hulpprogram op lange termijn, waarvoor als basis worden genoemd een schen king van Canada en de V. S., een le ning door middel van de internationale bank en een verhoging van de Noord- amerikaanse bijdrage aan de N. A. T. O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de N. A. T. O. tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de scha de in de getroffen gebieden. Cursus begonnen voor televisieregisseur BUSSUM (A.N.P.) Voor de cursus televisieregisseur, uitgeschreven door de vier omroepverenigingen, hebben zich meer dan tweeduizend gegadigden aan gemeld. Dertien er van zijn aangewezen om de cursus, die gistermorgen in de televisiestudio te Bussum is begonnen, te volgen. De cursus, die drie maanden duurt, is ingeleid door de heer J. W. Rengelink, lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse televisiestiohting. Waarom, zo vroeg de heer Tilanus o a., de Nederlandse Middenstandsbank iet ingeschakeld bij de credietverlening aan het bedrijfsleven in het getroffen gebied? De candidaatstelling voor de gemeen teraad zal niet in alle gemeenten kunnen geschieden en daarom vroeg de heer Tilanus of het niet goed zou zijn de gemeenteraadsverkiezingen voor het ge hele land een jaar uit te stellen. De grondwet verzet zich er niet tegen. De erkiezingen voor raad en staten zouden dan tegelijk gehouden kunnen worden. De heer Gortzak (c.p.N.) critiseerde de door de regering genomen maatregelen en zei, dat er een gebrek aan. centrale leiding is geweest. In beginsel moet de schade gedragen worden door het gehele volk, vond de heer Oud (v.v.d.). De schade moet zo snel mogelijk worden afgewikkeld. Het tempo van de „materiële oorlogschade" moet daarbij niet tot voorbeeld worden genomen. Wanneer men zelf wil beginnen moet de regering dat niet bemoeilijken Spr. zou de waterschapsorganisatie niet willen doen verdwijnen, maar wel zou een reorganisatie van de- waterschaps indeling overwogen moeten worden. Spr. vroeg of het juist is, dat er gewaar schuwd is voor te lage dijken en dat men uit het weerbericht van Zaterdag had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wachten was. Voorts vroeg hij of de organisatie voldoende was om de men sen tijdig te waarschuwen. Ook de heer Oud achtte uitstel van gemeenteraadsverkiezingen voor het ge hele land nodig. Met belangstelling wacht de heer Zandt (s.g.) rapporten over sluiting der zeegaten af, maar zolang deze afsluiting niet tot stand is gekomen, dienen de dyken in zeer goede staat te worden gebracht. Voor critiek is het ogenblik nog niet gekomen, zei de heer Schouten (a.r.), omdat het geheel nog niet is te over zien. De mogelijkheid van afsluiting der zee-armen moet in snel tempo ter hand worden genomen. De maatregelen voor een verhoogde veiligheid, welke de re gering beoogt, zijn urgenter dan men denkt, meende de heer Schouten. Spr. had geen bezwaar tegen een regeling volgens welke het Nationaal Rampen fonds een bepaald deel van de schade zou financieren. Nadat de heer Van der Feltz (c.h.) en mevrouw LipsOdinot (c.p.N.) nog en kele wensen hadden geuit, werd de ver gadering gesloten. Vanmiddag om één uur zal dr. Drees antwoorden. Eigei Nieuwsdienst Van onze parlementaire correspondente DEN HAAG. De vergaderzaal van d Tweede Kamer bood gisteren bij de aanvang van het debat over de rampnota in grote trekken hetzelfde beeld als een week geleden, toen dr. Drees na de regering een verklaring over de watersnood aflegde. Wederom een groot aantal ministers achter dc regeringstafel wederom een kaart van het geteisterde gebied, nu aangevuld met kaarten over de weersgesteldheid tijdens dat angstige weekeinde. Wederom een zeer grote op komst van kamerleden en publiek. Maar de sfeer was anders dan een week geleden. Hoewel de droefheid nog even groot en de zorgen zo mogelijk nog tal rijker zijn dan vorige week, had de Kamer zoals hel leven nu eenmaal eist de rouw afgelegd en was zij teruggekeerd tot de werksfeer van alle dag- Met de regeringsnota in de hand zette zy zich tot de zakelijke bespreking van de ramp, waarin echter de rouw om de gevallenen en de lof voor de echoden hulp als een zwarte en witte draad doorheen geweven bleven. Kenmerkend voor de sfeer van dit debat was ook de voorzichtige critiek die er in opklonk, op wat in het verleden verzuimd, in het heden wellicht te laken én in de toekomst misschien te vrezen is. De heer Van Meel (kvp), vroeger land- bouwattaché te Parijs, maakte bij dit debat zijn debuut. Hij is een rustig spreker, die niet naar opvallende effecten streeft, maar hier en daar een oorspron kelijke vergelijking weet te maken, zoals bijvoorbeeld toen hij de internationale hulp de naam van Europese hulpgemeen schap gaf. De vurige Welter (klip) was ook ditmaal de man die er geen doekjes om wond en de regering enige zeer directe vragen stelde, vragen die by de andere sprekers in de middag zij het dan in wat mil dere vorui tot uiting waren gekomen en die by iedereen in Nederland leven. DEN HAAG. De verbeten strijd van de duizenden militairen, vrijwilligers en werklieden tegen het water in de noodgebieden wordt onverpoosd voort gezet. Uit de meeste delen van- het rampgebied kunnen verheugende be richten over herstel en verbetering worden gegeven. Op enkele plaatsen blijft de toestand echter kritiek. Zo ligt bijvoorbeeld de binnendijk tus sen Schouwen en Duiveland, welke vroeger buitendijk was, een meter boven N.A.P. Hierdoor bestaat een kans, dat gebied bij Zonnemaire zal onderlopen. Terwijl aan de kust van Schouwen het water naar buiten loopt, stroomt het in Zierikzee, als gevolg van een breuk in een binnendijk, naar binnen. Bij onverhoopte moeilijkheden zal per soneel van de Kon. marine, dat in Zierikzee is geconcentreerd, onmiddel lijk kunnen optreden. Een landings vaartuig transporteerde van Rotterdam uit een ampliibisch vaartuig naar Zie rikzee. Draglines en ander materieel werden ten behoeve van de Rijkswa terstaat per landingsvaartuig naar Ouddorp getransporteerd. Een gift van 20.000 heeft de Haagse gemeenteraad toegekend als bijdrage voor de bouw van een nieuw schip ter vervanging van het tegenwoordige hos pitaal-kerkschip De Hoop. Jhr. mr. De Casembroot, dodelijk vermoeid man Eigen Nieuwsdienst Advertentie Een bonzend hoofd i van de. pijn, die maar geen V einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem een of twee "AKKERTJES" SCHOUWEN EN DUIVELAND: De weg tussen Burgsluis en Zierikzee langs de Zuid kust staat van Zierikzee af in Westelijke richting onder water. Van Kissernolle tot Pikgat is hij berijdbaar. Onberijdbaar zijn de wegen van Pikgat tot Tongesluis en van Burgsluis naar Schelpenhoek. De trajecten Schelpen-hoek—Burgsluis, BurgsluisBurgh (behoudens een gat NNW van Burgsluis) en de hoofdweg van Burgh in Zuidwestelijke richting tot aan de kust zijn berijdbaar. Grootst mogelijke hulp van het Rijk DEN HAAG (ANP), -i Betrouwbare gegevens over de omvang van de schade aan huizen en gebouwen zijn nog niet voorhanden en die zijn ook moeilijk te verkrijgen. Het wachten is op het droogvallen van geïnundeerde gebieden. Veel zal af hangen van het weer in de komen de weken. Stellig zal er veel scha de bij zijn die nog te herstellen is. Van de zijde van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting wordt meegedeeld, dat er geen vrees voor behoeft te bestaan, dat al dit werk het apparaat van het ministerie overmatig zal belasten. De polders zul len successievelijk droog komen zo dat ook het wederopbouwwerk niet tegelijk behoeft te worden aangepakt. De technische en administratieve taken met betrekking bot de wederopbouw zullen in hoofdzaak plaatselijk kun nen worden aangevat en uitgevoerd, al zal versterking wellicht noodzake lijk zijn. In de noodgebieden zullen niet zodanige beperkingen ten aanzien van de bouw- bedrjjvigheid gelden, dat herstel en wederopbouw daardoor zullen worden belemmerd. Voor het noodherstel zal de grootst mo gelijke hulp van rijkswege worden verleend. Het streven is er op gericht, om door een zo eenvoudig mogelijke en vlotwerkende schaderegeling een snel hei-stel te bevorderen. Over de mate van schadeloosstelling en de wij- Advertenfie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood 2e waarop die zal worden verleend, zullen zo spoedig mogelijk medede lingen volgen. BEIJERLAND: Berijdbaar zijn de wegen van Numansdorp naar Klaaswaal, van Nieuw Beijeriand naar Piershil en alleen voor per sonenauto's de weg Strijen—Numansdorp. GOEREE EN OVERFLAKKEE: De wegen zijn van Stellendam naar Goedereede, van Melissant naar Stellendam en van Goede reede naar Ouddorp, beide laatstgenoemde alleen bij eb, berijdbaar. Het transport over water naar Goeree wordt weer verzorgd door de RTM. Als gevolg daarvan is het marinedetachement te Hellevoetsluis ingekrompen. VOOKNE EN PUTTEN: De weg wordt van Zwartewaal naar Nieuwesluis zeer slecht, Hetzelfde is het geval met beide wegen van Spijkenisse naar Hekelingen (Gatdijk Hekelingsedij-k). IJSSELMONDE: De Rhoonseveer is ln Oostelijke richting tot kilometerpaal 34 zeei slecht. v MIDDELBURG. Na een af grijselijke week van watersnood en twee dagen besprekingen in Den Haag spraken wij een tot op het merg vermoeide jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland en zijn eerste woorden waren: We moeten weer terug naar het normale bedrijf, ook al staat onze kop er niet naar. Zo mogelijk voor de zomer moeten de kapotte dijken dicht en als we ons gaan verdiepen in toekomstmuziek, laten we dan denken aan de af sluiting van de Zeeuwse eilanden van de zee, want daar moet het uiteindelijk toch naar toe. Er is de laatste dagen veel gesproken over de afsluiting van de zee-armen en m-r. De Casembroot is er een warm voor stander van, al blijft hij voorlopig liever voorzichtig verwijzen naar de debatten in de Tweede Kamer daarover en de plannen, ontwikkeld door de rijkswater staat. Ik zou niets willen forceren in dezen, is zijn mening en voorop blijft staan de versterking van de binnendij ken en de dichting van de zeedijken. Iedere dag, dat het water binnenspoelt, betekent verlies, zowel voor de bodem als voor de boerderijen en huizen daar op. Zolang het water nog niet weg is, is met geen mogelijkheid te zeggen hoe groot de schade is. Als tweede belangrijke punt voor Zee land vindt mr. De Casembroot, dat de mensen zo snel mogelijk kunnen terug keren naar de gebieden, die droog val len en dat in de getroffen plaatsen de herbouw van huizen met kracht wordt aangepakt. Dat zou al kunnen gebeuren in Kortgene op Noord-Beveland, Burgh op Schouwen, Bruinïsse misschien, al die plaatsen, waar het water weg trekt. Het is nu eenmaal zo, dat de Zeeuwen ge hecht zijn aan hun grond en waar het kan mojjten ze naar die grond terug. De gehechtheid aan eigen omgeving speelde en speelt ons nog parten bij de evacu atie. In Zierikzee hijvoorbeeld is die eva cuatie nog steeds niet voltooid. Jhr. mr. De Casembroot heeft de vo rige week een groot deel van zijn ge teisterde provincie kunnen bezoeken. Schouwen-Duiveland was het ergste wat ik gezien heb, zegt hij nadenkend, al is de schade op Duiveland groter dan op Schouwen. Ik ben er overheen gevlogen en van de lucht uit lijkt het, meer op een -vAVi 1BANTJ ld het NOORD-BRABANTJ Th het gebied ten Zuiden van het Hollandsch Diep zijn de we gen op de meeste plaatsen weer berijdbaar. Zo ook in het gebied tussen Waalwijk Moerdijk. 6e LIJST VAN SLACHTOFFERS HALSTEREN Cornelia Paulus, geb 5.5.52 (B 326). Pe trus Raais, geb 17.12.84 (B 308). Anna Cornelia Verburgt, geb 19.7.1865, wed. van Corneiis de Krom (B 316). KORTGENE Krijn Janse (Torendijk). Stoffelina van Boven, echtgenote van Willem Wester weel (Torendijk). Adriana de Looff CHooftstraat). Mevrouw Jacobs—Key- denier (Torendijk). Corneiis Pieter Nijsse. Elisabeth Weys, geb 2.8-50 (Cats Annapolder 18). MIDDELHARNIS Aanvullingen van personalia ln 4e lijst. Overleden d.d. 1.2.53. Maria Kranse, geb 6.7.96 (Waterweg 91.) Fransje Vroegindewey. geb 28-7.72, echtgenote van Arend Kranse (Waterweg 91). Neeltje van der Sluis, geb 12.3.81, echtgenote van Jacob van Koote (Waterweg 43). Leendert Vis, geb 9.2.05 (Oosrtvoorgors 39). Huiberdina Breeman, geb. 15.11.68, echtgenote van Leendert Drieschc (Oostvoorgors 12). Hendrikus Nette, geb 9.1014, woonwagenbewoner. Aren Leendert van Wezel, geb 25.10.89 (Oostvoorgors 32). NIEUWERKERK JebblgJe Scholten, geb 8.11.1944. Hendri kus Johannes Hermanns Scholten, geb 1.6.48. Elisabeth Cornelia Scholten. geb 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: Cornelia Adri ana J'ansens, geb 20.10.75, echtgenote van Joh. Mol (Oudelande B 9). Johan nes Mol, geb 13,4,75 (Oudelande B 0) Jan de Jager, geb 6.11.76 (Oudelande ST. PHILIPSLAND Begraven: Willem Kunst, ongeveer 82 jaar (Achterstraat 1). RILLAND-BATE! Dirk Dronkers, ongeveer 90 jaar (Bath). Johanna Dronkers, ongeveer 91 jaar (Bath). Foort Nijsse, ongeveer 18 Jaar. Pieternella Nijsse. ongeveer 20 jaar. Catharina Nijsse, ongeveer 15 jaar. Wed. A. Blok—Krieger (A Buteijnweg). Mevr. de BokxSchrier (Zimmerman- polder), A Cljsow (Hoofdweg). J S de Goffau, burgemeester- Mevr. van Zwle- nen—v. d. Maas (2e weg bij R.K. klooster). STAVENISSE Jacob Stoel, geb 24.9.72 (Bos A 41). Cor nelia Adriana Mol, geb 12.10.36 (Kerk straat A 306a). Leendert Hage, geb 27.12.07 (Kerkstraat A 310). Neeltje Cornelia van Zuien. geb 14.10.39 (Kerk straat A 319). Jacobus Martinus Noer- land, geb 25.10.96 (Kerkstraat A 330). Johanna Luyk, geb 29.7.67. weduwe van Arie Hage (Poststraat A 378). Johanna Pieternella Hage. geb 20.9.29 (Molenpad (A 200). STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Adriana Cornelia de Groot, geb 4.4.98, gehuwd met Dekkers (Kldsedijk 25). Adrlanus Heijligers, geb 20,7.94 (Koeveringsedijk 23). Johanna Maria Heijligers, geb 8.10.23 te Halsteren (Koeveringsedijk 23). (Het Ned. Rode Kruis kan In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verllesUjst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Jhr. Mr. DE CASEMBROOT Ik zou willen slapen Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vi caris te Uithoorn H. C. Boer, vicaris Eindhoven, Bedankt voor Oldebroek H. A. v. Slooten, Wierden. Beroepbaarstel ling: P. A. de Bruin, Rotterdam-Z., A. W. Kranenburg, Rotterdam-Z. en I. J. Wisse, Kamperland. Toegelaten tot de evangeliebediening: M. C. Baart, Schie dam, J. L. Maris, Rotterdam-Z., C. Meyers, Utrecht, mr A. A. A. E. A. Voer man, Utrecht, A. W. Lenderink, Alme lo, B. J, Maessens, Doetinchem. Geref. Kerken. Bedankt voor Heer- de M. J. Mulder. Sprang. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepen te Middelstum H. W. Noordman, cand. Kampen. Bedankt voor Eindhoven J. Rijneveld, Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Baaim W. de Ruiter, Sneek en K. J. Ve- lema, Midwolde. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scheveningen W. de Wit, Moerkapelle. Bedankt voor Den Haag J. W. Kersten, Genemuiden. Oud Geref. Gemeenten. Aangeno men naar Utrecht W. Kamp,, Rotterdam. Vrije Evang. Gemeenten, -i- Aangeno men de benoeming tot predikant in al gemene dienst J. J. v. Petegem, Apel doorn. HOGER ONDERWIJS Ambtsaanvaarding Groningen. Prof. H. J. Doedens heeft bij de aanvaarding van zijn ambt van hoog leraar in het belastingrecht aan de Rijks- universiteit te Groningen een rede uitge sproken getiteld; Goed koopmansgebruik fiscale winstbepaling. Examens Utrecht. Cand. ex rechten: P. W. Pestman, Bilthoven: F. H. de Man, Ede en H. C- Nieuwkerk te Hilversum. Cand, wis- en natuurk.: W. J. Hornlx, Utrecht, G. J. M. Tonlno, Breda; H. F. L. Liefferink, Heelsum en H. de Jonge, Arn hem. Doet. ex. pharmacie: J. Struyvé, Utrecht. Doet. ex. soheik.: J. J. c. Goos, Bilthoven; J. A. v. d. Bergh, Utrecht en J. W. Renken, Utrecht. schorrengebied dan op een stuk eiland. Hoeveel gaten er precies in de Zeeuwse dijken zitten zou ik niet durven zeggen, maar het zijn er tientallen. Zo'n aan tal zegt overigens niets, want het gaat er maar om wat voor soort gaten het zijn, hoe groot, hoeveel water ei* binnen komt enzovoort. Een paar bijzonder vuile gaten zitten er op Schouwen en op Zuid-Beveland. Als er geen stormwind bii komt verwachten we van de komen de springvloed geen uitbreiding der ver nielingen. Achteraf hoor je nu mensen, die zeggen, dat de dijken sterker of ho ger hadden moeten zijn. Het gekke is, dat zwakke dijken het soms hebben ge houden en sterkere niet. De zwakke dijk bij Cadzand in West Zeeuwseh-Vlaande- ren bijvoorbeeld, waar jaren over is ge kletst. Het is niet juist om iemand voor deze overstromingen een verwijt te ma ken. Het waarschuwingssein voor storm vloed is gegeven, de mensen waren op hun posten, de dijken waren naar het beste weten van technici geconstrueerd. Tegen de samenloop van gebeurtenissen in de rampnacht was niet te boksen. Over verwijten gesproken, er wordt gezegd dat bepaalde delen van Zeeland „in de steek zijn gelaten" en dat hulp pas dagen na de ramp is gegeven. Maar men vergeet, dat een heleboel contacten waren verbroken. Ik heb op die Zondagmiddag zelf boven mijn provincie gevlogen en gezien wat er gaande was. Maar er was toen nog niks, waarmee hulp te bieden was Die hulp is later gekomen in over vloedige mate en de commissaris der Koningin maakt een veront schuldigend handgebaar hij het zwaarste karwei van de laatste dagen was hulp beleefd af te poeieren. Hij denkt even na en zegt dan. De eerste faze van de spontaneïteit is voorbij en nu moet er meer geregeld worden gewerkt. Daarover liepen ook de besprekingen in Den Haag met mijn collega's van Brabant en Zuid-Holland en later met de minister van verkeer en waterstaat en anderen. Er is ge praat over coördinatie in de diensten en de samenwerking van rijk en pro vincie. Over het systeem van werken kan ik verder niets zeggen, alleen dit: elk systeem staat of valt met de men sen dit het moeten uitvoeren. Het is een dodelijk vermoeid en schor gepraat man, die dit zegt. Hij wrijft over zijn ogen en zegt dat hij zou willen sla pen, maar dat er nog veel te doen is. in en om uw huis In wat grotere tuinen heeft men over het algemeen wel enige heester vakken; stroken beplant met verschillende soor ten heesters. Als men ze gesnoeid heeft, zal er gespit moeten worden. Nu moet u dat spitten niet al te letterlijk opvatten; het is voldoende als de boven grond netjes los wordt gemaakt, zodat lucht en warmte goed in de grond kun nen doordringen. Bovendien, wanneer er te diep gespit zou worden, raakt men de wortels en dat is natuurlijk verkeerd. Blad en onkruid dat nog tus sen de struiken voorkomt, wordt tege lijk onder gewerkt, waardoor men het humusgehalte van de grond kan verho gen, hetgeen aan de ontwikkeling van het gewas allemaal ten goede komt. naar de beroemde avonturenroman van Alexander Dumas 102 In opgeruimde stemming trokken de troe pen 'te velde. De soldaat van die tijd was in de eerste plaats nog avonturier en minder iemand die zijn eigen vaderland beschermt en de belegeringen in die eeuwen vormden kijkspelen, waar officieren uit geheel Euro pa hun practische kennis kwamen opdoen. Bij deze veldtocht gold het de versterkte stad La Rochelle en het beleg daarvan was een der grote gebeurtenissen van de rege ring van Lodewijlc XIII en een der belang rijkste militaire ondernemingen van de kar dinaal. De laatste werd door sterke politieke drijfveren tot dit beleg gedreven. La Rochelle toch was in handen van de protestanten, de Hugenoten, en de laatste van de steden, welke Hendrik IV eens aan hen had afgestaan. Vol gens hun tegenstanders vormden zij in dit bolwerk een staat in de staat en daarom grilde Richelieu dit punt, waar, door toedoen van buitenlandse inmenging herhaaldelijk gistin gen voorkwamen, in handen krijgen. Span jaarden, Engelsen, Italianen, ontevreden in hun eigen land, gelukzoekers uit alle landen en van elke soort, hadden zich in de loop der jaren in La Rochelle genesteld, zogenaamd om het Protestantisme te steunen, maar in werkelijkheid met minder verheven oog merken. Bovendien was La Rochelle de laatste ha ven in het Franse rijk die voor de Engelsen openstond en door deze voor de Engelse erf vijand te sluiten zette de kardinaal de kroon op het werk dat eenmaal door Jeanne d'Arc was begonnen. Richelieu had daarbij nog een zeer persoonlijk motief. Hij wist van de geheime bezoeken die Buckingham aan de koningin had gebracht en aangezien hij er zelf vaak genoeg naar had gestreefd bij An na van Oostenrijk in de gunst te komen, zag hij in de hertog een rivaal, die hij overal moest bestrijden. En hij bedacht dat als hij in La Rochelle op Engeland zegevierde, hij tevens triomfeerde over de verliefde hertog van Buckingham. Natuurlijk werd de opening der vijande lijkheden, naar goed gebruik, door de man schappen gevierd, met een luidruchtige bras partij, waarbij zowel partijgangers van de koning als van de kardinaal het hoogste woord voerden. Na deze demonstratie ech ter werden de afdelingen bij aankomst in het legerkamp streng gescheiden. Het was de gewoonte dat de musketiers zich ophiel den waar ook de koning vertoefde en het ge volg daarvan was dat d'Artagnan, die nog altijd bij de garde diende, hoewel zijn bevor dering tot musketier al op papier stond, voorlopig gescheiden werd van zijn goede vrienden Athos, Porthos en Aramis, hetgeen hij nogal vervelend vond. Maar hij schikte zich er in. Nu kon hij tenminste rustig na denken over wat hem de laatste tijd was wedervaren en hij piekerde nu meer over Constance Bonacieux dan ooit. Er was in de frontlinie weinig te doen. Reeds geruime tijd was hier alles bij het oude gebleven. De hertog van Buckingham en zijn Engelse troepen die tegenover de Fransen lagen toonden weinig activiteit en het bleet by schermutselingen. De gardes van des Essarts hadden hun intrek genomen in het klooster der Minderbroeders en daar verbleef dus ook d' Artagnan. Daar hij geen behoefte had zich nieuwe vrienden te maken was hij meestal geheel alleen en slenterde dromend rond. Op een dag wandelde bij zo in gedachten over een aardig klein weggetje, dat van het kamp naar het dorp Angoutin leidde. Door zijn gepeins was hij verder af gedwaald dan de bedoeling was en de avond begon reeds te vallen, toen hij bij een straal van de ondergaande zon plotseling de loop van een musket achter een haag meende te zien glinsteren. D'Artagnan nam een situa tie altijd bliksemsnel in zich op en hij be greep dat dat musket kennel ijk een eigenaar achter zich had die zich daar met minder vriendschappelijke gevoelens ophield Dus be sloot hij het hazenpad te kiezen, toen hij aan de andere kant van de weg achter een'rots blok een tweede musketloop zag uitsteken. Elij was in een hinderlaag terechtgekomen Hij kon niet vooruit en hij kon niet achter uit. Hij was ingesloten. Elke seconde talmen kon zijn dood betekenen. Wordt vervolgd (Er zijn nog stukken, waar ik niet ge weest ben. Sint Philipsland bijvoorbeeld. Daar is het ook erg, is 't niet?) En al pratend denken we aan het onderhoud, dat wij met mr. De Casembroot de vo rige maand hadden, waarbij hij zijn plannen voor het nieuwe jaar ontvouw de. Meer huizen moeten we hebben en er is gelukkig geld voor wegverbete- rin.g, zei hij toen. Het is of hij het heeft vergeten. Denkend nu aan zijn over stroomde provincie piekert hij; Als de dijken nu maar gauw dicht komen-.... Eerst de dijken dicht DEN HAAG (A.N.P.) Terugkeer an geëvacueerden is nog slechts op be scheiden schaal mogelijk. Voornamelijk zijn het evacué's uit Noord-Brabant die zijn teruggekeerd te Zevenbergen en Kruisland. Met betrekking tot de Zeeuwse en Zuidhoilandse gebieden zal men eerst de verdere dichting van de dijken en de springvloed van 16 Februari moeten afwachten alvorens men daar een gelei delijke terugkeer van een aantal evacué's kan verwachten. Voor Schouwen-Duive land en Goeree en Overflakkee zal het nog wel geruime tijd duren alvorens het zo ver is. Ook gisteren werd de evacuatie voort gezet. Uit Ellewoutsdijk op Zuid-Beve land werden driehonderd mensen geëva cueerd. Daarmee is het totaal van eva cué's gebracht op 65,000. Eigen Nieuwsdienst AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen de officiële ope ning van de Boekenweek, 27 Februari in_ de Amsterdamse Stadsschouwburg, bijwonen. Op deze avond worden onder de titel Briefgeheim vier één-acters op gevoerd, het resultaat van een door Tone Brulin, F. W. Hermans, Ed. Hoornik en Manuel van Loggem gewonnen prijs vraag. Zoals gemeld, is de tweede helft van de jaarlijkse openingsavond, het schrijversbal, met het oog op de natio nale ramp afgelast. Aangezien di't jaar op de uitgeschreven letterkundige prijsvraag geen enkele voor publicatie geschikte geschenk novelle is binnengekomen, heeft de commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek An- thonie Donker een bundel van tien korte verhalven van hedendaagse Ne derlandse schrijvers, doen samenstel- .tn'nS, boekje, dat in een oplage van 130.000 exemplaren wordt verspreid, wordt tijdens de boekenweek als het gebruikelijke geschenk aangeboden. Wederom is hieraan een prijsvraag verbonden, doordat de lezers in de gelegenheid worden gesteld de juiste namen vart de tien auteurs te vinden. Voor de jongeren is een, voor de boeken week bestemde uitgave, samengesteld: De Muze en de Seizoenen, een door Clara Eggmk gekozen bloemlezing van 5-, verzen van vroeger en nu, waarin de nadruk valt op de poëzie van de jaargetijden. Voor kinderen van 4—14 jaar stelt de boekhandel een kleurplaat beschik baar, naar een ontwerp van I. Spreek meester. Voor de fraaist gekleurde s=hatoar8%st=iï_^ekenP1'tiZe° In één oogopslag Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft de politie een 25-jarige havenarbeider uit de hoofdstad aange houden, die er van wordt verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van brons van grafzerken. Met het motorschip Cottjea zullen vanaaag ongeveer tachtig militairen van het corps Commando-troepen uit Suri name in Nederland terugkeren. Dit is de repatriëring van de eerste groep com mando's, die na een verblijf van een half jaar in Suriname ln Nederland terugkeert. De heer W. R, Wansink, algemeen procuratiehouder van Wambersie en Zn. te Rotterdam, herdenkt op 15 Februari ■de dag dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad van deze vennootschap. De jubilaris zal Maandag 16 Februari 's mid dags van half vier tot vijf uur recipiëren in de grote feestzaal van hotel Atlanta. De commandant van de brandweer in Den Haag, de heer C. W. P. Otten, zal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 11 Juni zijn func tie neerleggen. In zijn plaats is benoemd de heer H. J. van Oostveen, thans waar nemend commandant. Door de gladheid van de weg is te Groningen een auto in het Winschoter- diep geraakt. De bestuurder, de heer J. H. B. uit Groningen, is om het leven gekomen. De trekking voor de aan de rebusactie voor het Ere-fonds voor oud-verpleeg sters verbonden loterij zal op 13 Fe bruari geschieden. Inzendingen, die na 11 Februari binnenkomen, zullen niet meer geldig zijn. Bagijnhof 51 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur Zaterdags: 8.15—43.wsff TELEFOONi Adverfcentie-aM. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klachtendienat (18.30 —•19.30) 0939 Postbus 54 GÊro Nr. 510835 Bankiers: Twentsche Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.p. maand; 6.— p, kwartaaL Postabonnement 6.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2