Verwarring rond de Liberale Partij en de gearresteerde ex-nazi's DAGBOEK Zwltsaletten In Korea graven de legers zich steeds dieper in de grond VLIEGVELD VALKENBURG verwerkte 419 vluchten in een week 150.000 GULDEN VOOR PRODUCTIE VERHOGING LAND- EN TUINBOUW ADAAtSON Partai Buruli dient motie in tot opening van Indonesische ambassade in Moskou CHINEZEN GEBRUIKTEN DE ONDER HANDELING VOOR VERSTERKING WEER INCIDENT OP KOJE Woensdag 1 1 Febr. 1953 (1) (345) Pagina 3 Partijenpolitiek in West-Duitsland Vele prominente nazi-liguren staan rond de „r.echtse" dr. Middelhauve BONN, 10 Febr. De spanning in de Westduitse Liberale Partij, de tweede regeringspartij in de bondsrepubliek is sterk toegenomen als gevolg van de arrestatie van zeven voormalige prominente Nazis door de Britse bezettings autoriteiten. Ofschoon bondskanselier dr. Adenauer na inzage van een deel van het materiaal tegen dr. Werner Naumann en zijn medewerkers heeft erkend, dat het Britse optreden correct en verstandig geacht moet worden, blijft de Liberale Partij zich verzetten tegen de aantijging als zou zij met de gearresteerden hebben gepacteerd. Het federale partijbestuur is daarbij echter in een moeilijke positie geplaatst door de houding. Van de voorzitter, van dé buitenlandse commissie van de partij, dr. Achenbach, die terstond als verde diger van de gearresteerde Naumann, Goebbels' staatssecretaris, is opgetreden en daardoor de indruk versterkt heeft, dat er inderdaad sterke banden bestonden. officieren. Volgens' de „Deutsche Zei- tung" behoort onder degenen, die Achenbach in dit geding de hand bo ven het hoofd gehouden hebben,de federale minister van justitie, dr. D|h- ler. Volgens hetzelfde blad had miiès- ter 'Dehler de bedoeling gehad de lei der der gearresteerde nazi's daags voor de arrestatie te ontvangen, hetgeen echter op het laatst^"ogenblik verhin derd werd. Achenbach wordt beschuldigd van Jodenvervolging In het hoofdbestuur van de Liberale Partij wordt nu een felle strijd om Achenbach uitgevochten. Partijleiders ais vicekanselier Blücher en de Ham- burgse dr. Schafer hebben zich er te gen verweerd, dat Achenbach de ver dediging der beschuldigden op zich zou nemen zolang hij een zo belangrijke functie in de partij bekleedt. Zij heb ben tegen de grote invloed van de om streden landelijke afdeling der partij in Noordrijnland-Westfalen. onder de leiding van dr Friedrich Middelhauve, echter niet kunnen optornen. Het is tot een soort compromis gekomen, waarbij Achenbach tenminste voor de tijd van de behandeling der zaak- Naumann zijn partijfunctie zou neer leggen doch de functionaris schijnt zich ook tegen dit compromis te blij ven verzetten. Achenbach zelf is een zeer omstre den figuur en in de Duitse pers zijn herhaaldelijk documenten gepubli ceerd, die zijn actief deelnemen aan Joden-deportaties zouden moeten be wijzen In zijn functie van politiek ad viseur van de Duitse gezant Abetz in Parijs deed Achenbach volgens deze documenten aan Berlijn de medede ling, dat 2000 Joden naar het Oosten zouden worden gedeporteerd als maat regel voor een moord op twee Duitse MENSENVAL AAN DE OOSTDUITSE kant van de zönegrens tusen Hessen en Thuringen zijn strui'keldraden gespannen. Als men ze aanraakt, worden automatisch licht- kogels afgeschoten, ter waarschuwing van de volkspolitie. OUDJE OP ZEVENTIG kilometer van Bom bay is op een hoogte van 1500 meter •boven die zeespiegel een fossiel van een inktvis gevonden. Men neemt aan dat het veertig 'tot zestig millioen jaar oud is. 13 VAN DE 2000 VOOR DE CURSUS „televisieregis seur" te Bussum hebben zich meer dan 2000 gegadigden gemeld. Dertien hun ner zij thans aangewezen de cursus in de televisiestudie te Buesum te volgen. Zij duurt 3 maanden, omvat 52 lessen en is gearrangeerd door de vier omroep verenigingen. MARSHAL BRION DE COLUMBIAANSE marine heeft een nieuw fregat aangekocht, dat naar Korea zal worden gezonden, ter ver vanging van het fregat „Capitan Tono", dal daar op het ogenblik vertoeft. Het nieuwe fregat wordt genoemd naar de in Curasao geboren Nederlander Louis Brion en zal door die Columibiagnse re gering worden gedoopt „Marshal Brion". Louis Brion was een vriend en medewerker van Simon Bolivar. De re- publïk Columbia benoemde hem tijdens In de Duitse pers wordt de vraag opgeworpen of de weigering der Libe rale Partij in Noordrijnlaiid-Westfalen om Achenbach te laten vallen niet tot een splitsing in de partij,op fed'eraal niveau zal leiden. De mogelijkheid van zulk een splitsing werd reeds bij de laatste partijdag in Bad Ems onder het oog gezien. DR, MIDDELHAUVE Dr. Middelhauve, die de ziel der rechtse beweging in de Eiberale Partij is, heeft er in zijn eerste optreden voor de buitenlandse pers geen twijfel aan gelaten, dat hij vast beslaten is voort te gaan met het aantrekken van voor malige nazi's tot het kadèr van de partij. Middelhauve is zplf geen na- tionaal-socialisfr geweest. Hij zou het, zo zeide hij, niet geworden zijn, „ook al hadden de nazi's gebraden duiven op gouden borden gebracht.'? De enige nazi, die hem geïmponeerd had, was Gregor Strasser gewest. Dr. Middelhauve wond er geen doekjes om, dat hij zichzelf heeft omgeven met een schare van voormalige prominente nazi-figuren. Hij erkende, dat het pro gram van zijn partij was opgesteld door die medewerkers en dat aan de in Neurenberg vrijgesproken mede werker van Goebbels, Hans Fritzsche, was voorgelegd" om de propagandisti sche waarde er van te onderzoeken". Fritzsche, die vroeger Goebbels' phra- sen aan de man bracht, probeert nu in -Düsseldorf Franse lipstick aan de vrouw te brengen. Middelhauve heeft verklaard, dat hij waakzaam zal blijven opdat zijn appèl tot de nazi's er niet toe zal leiden, dat deze het heft^Öér partij geheel in han den zullen nemen. Er was nog geen enkel geval voorgekomen, waarin de partijleiding zich in de democratische gezindheid van vroegere nazi's had vergist, zo zeide hij. Voorts zeide Middelhauve, dat hij blijft vasthouden aan zijn voornemen om zijn partij te verbinden met de Duitse Partij, de derde en kleinste van de regeringscoalitie in Bonn, Men moest volgens hem in de bondsrepu bliek trachten uit te komen met drie partijen: een socialistische partij, die „voorlopig onmisbaar bestanddeel" van het politieke leven zou blijven,' een christelijke partij, die een eenheid zou kunnen blijven zolang een krach tige figuur als dr. Adenauer de hete rogene delen dezer partij samenhield, en een rechtse- partij van liberalen en conservatieven. (Advertehtjel KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te b'e^mden met: 18e Nederlandse Mei- reis naar Lourdes DEN HAAG. 10 Febr. In de Mei- maand gaat dit jaar de Nederlandse Meireis voor de achttiende keer naar Lourdes. Men is in Lourdes op de eerste Mei en de eersteZondag in Mei. De Meireis is de eerste groep uit Nederland, die telkenjare in het'Mariaoord' Lourdes verblijft. Deze reis is in de eerste plaats voor' hen, die in' het zomerseizoen hun Lourdesreis niet kunnenViaken of wier gezondheid minder warme reistijd ver eist. Het bruisende, spattende water van de vers gesmolten, sneeuw millioenen narcissen op de bergweiden der Pyre- neën volop plaats in treinen en hotels maken Mei tot een idéale reistijd. Autohandel in Benelux- landen vrij DEN HAAG. 10 Febr. Naar wij ver nemen zijn de regeringen van Neder land, België en Luxemburg overeenge komen, dat personenauto's van Europe se merken, welke zijn ge-assemhleerd in een der landen van de Benelux vrij kunnen worden verhandeld binnen het gebied van de gehele benelux. Ook geei* carnaval in Boxmeer BOXMEER, 10 Febr. In overleg met de loco-burgemeester heeft men ook in Boxmeer besloten van het jaarlijks carnavalsfeest af te zien. Hst is evenwel mogelijk dat het eeuwen oude metworstrijden op Maandag en Dinsdag a.s. zal doorgaan. Twee Dakota's werden vernield DEN HAAG. 10 Febl". Valkenburg is de afgelopen week een internationaal vliegveld geweest. Amerikaanse Flying Boxcars, Engelse Valetta's, Denen, No ren en Italianen zijn er geweest. Naar Nederland gevlogen op de alarmkreet, die uit het land opsteeg, na de zondvloed van de eerste Februari. Honderden tonnen goederen zijn van daar uit neergelaten boven het bedreigde gebied en de Amerikanen met hun grote transportmachines hebben daarin het leeuwenaandeel gehad, konden dit uiter- aard hebben, omdat hun machines een grotere vervoerscapaciteit hadden dan de anderen. Vier honderd en zestig ton hebben de Flying Boxcars vervoerd en direct daar op volgt de Nederlandse luchtmacht met 165 ton. In volgorde komen dan de K.L.M. met 100 ton, de marine lucht vaartdienst met 75 ton en de Engelsen met 54.8 ton. De meeste vluchten heeft de marine luchtvaartdienst gemaakt, n.l. 119, daar op volgen de militaire luchtvaart (75), de Amerikanen (50), de KLM (40), de rijksluchtvaartschool (32), de Engelsen (40), het toestel van prins Bernhard (10) en de Denen (8). Eén toestel is verongelukt, n.l. een Dakota van de luchtmacht die Vrijdag in de start, vermoedelijk door ysvonning, geen hoogte kon krijgen. De piloot was daardoor genoodzaakt een buiklapding op het eind van het veld te maken, waar- Geld komt van tegen waarderekening DEN HAAG, 9 Febr. De miftister van financiën heeft de Tweede Kamer in een nota medegedeeld, dat met de regering der Ver. Staten overeenstemming is be reikt over de besteding van een bedrag van 150.000 van het saldo van de bijz. rekening by de Ned. Bank waarop de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de dollarschenkingen, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpver lening. Plet bedrag van 150.000 is bestemd voor het bevorderen van een beter ge bruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Door een deskundig de onafhankelijkheids-campagnes tot gehruik^van tractoren en werktuigen zal maarschalk van de Columbiaanse ma- -- rine, Met rijn geld, hulp en kracht speel de hij een beslissende rol vpor de Co lumbiaanse onafhankelijkheid. BLINDE ADVOCAAT DE 35-JARIGE heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende- jaar blind is, slaagde aan de vrije universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diplo ma's handelscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middel bare acte Duits en ih 1947 de acte En gels M.O. Sedert 1948 reisde hij twee maal per week naar Amsterdam om--de colleges aan de universiteit te velgen. De boeken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit appa raat' in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft overdag les in handelscorrespondentie. de productiviteit in land- en tuinbouw kunnen worden opgevoerd en een be langrijke kostenbesparing kunnen wor den verkregen. De stichting-;: voor vakopleiding voor het smeden-, constructie- en machine- reparatiebedrijf in Nederland („Smeco- ma") heeft,het initiatief genomen voor het inrichten van een werkplaats en een demonstratiezaal voor de praktijkoplei ding op het gebied van landbouwwerk tuigen en tractoren. Behalve smeden zul len vooral ook jonge boeren en land arbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. Voor dekking van de eerste kos ten, gemoeid met de aanschaffing van Samenstelling bestuur Katholieke Volkspartij DEN HAAG, 10 Febr. In de verga dering van 7 Februari j.l. van het be stuur der Katholieke Volkspartij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt samengesteld: voorzitter: W. J. Andriessen, vice-voorzitter: prof. dr. J. J. Gielen, vice voorzitter: Chr. Mat- ser, penningmeester: P. B. M. Alberts (tevens kringvoorzitter (nieuw). In het dagelijks bestuur (presidium onderstaande leden) hebben thans zitting: adviserende leden: prof. nu-. C. P. M. Romme, als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, dr. L. A. H. Albering, secretaris en leden: mr. P. J. M. Aalberse (nieuw), drs. C, Cosijn (voorzitter J. O, in de K.V.P.), Th. S. J. Hooij, J. Joosten (kringvoor zitter), G. Mertens, J. A. Middelhuis (nieuw) mej. A. H. Nol te (nieuw), prof. mr. L. G. A. Schlichting (nieuw), mej. C. Stringa (nieuw) F. Terwindt en J. J. de Wit nieuwV Het partijbestuur: (presidium -f d.b en onderstaande leden) ziet er thans als volgt uit: pater prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. (nieuw), dr. Jos de Boer (kringvoorzitter), A. J. Copray (kring voorzitter (nieuw), A. C. A. Deerenberg (kringvoorzitter), mevr. L. Dings-Hendrickx (nieuw), mr. H. W. van Doorn (kring voorzitter) (nieuw), H. C. J. Erkens (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), drs. G. J. M Horbach (kringvoorzitter) (nieuw), J Hulsmaf (kringvoorzitter), mr. F. van Kemenade (kringvoorzitter), dr. B. H. Kessens (kringvoorzitter), Th. Laan (nieuw), M. P. A. Meissen (kringvoor zitter), mr. dr. A. Mes (kringvoorzit ter), ir. J. A. baron Van Oldeneel tot Oldenzeel (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), J. A. Poncin kringvcorzit- ter), H. N. Smits (kringvoorzitter) (nieuw), mr. H. W. de Vink (kring voorzitter) (nieuw), Th. v. d. (kring voorzitten). de inventaris en het treffen van de no dige voorzieningen voor deze cursussen, wordt 50,00 aan tegenwaarde gelden beschikbaar gesteld. Op het gebied van de tuinbouw worden door het instituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen korte cursussen gegeven voor soortgelijke doeleinden als hierbo ven vermeld. De onderhavige 150.000 maakt deel uit van het bedrag van 30.000.000 aan tegenwaardegelden, bestemd voor de op voering van de productiviteit in Neder land. Herstelactie van agra rische werkers UTF.ECHT, 10 Februari. De bond van agrarische loonbedrijven (Boval) roept alle loonwerkers op aan de pro vinciale secretarissen der organisatie opgave te verstrekken van landbouw- tractoren, machines, woonwagens, lood sen, st'aaldraadpompen, reparatiematcria- len, dommekrachten, landbouwwagens, bulldozers, wielenbanden, stropersen, enz., die beschikbaar gesteld kunnen worden voor het herstelwerk in dc noodgebieden. De bond staat in contact met de provinciale voedselcommissaris- sen om een georganiseerde hulp-" moge lijk te maken. Gepoogd zal worden de getroffen loonwerkers in het rampgebied in d£ze herstelactie te betrekken, om he'n de herbouw vaSfhun bedrijven mo gelijk te maken. Over de arbeidscondities wordt nog overleg gepleegd. Inlichtingen verstrek ken alle provinciale secretarissen'én het landelijk secretariaat te Utrecht, Nach tegaalstraat 76 bis .tel. K 3400—24796. by zich geen persooniyke ongelukken voordeden. De Dakota werd echter zwaar beschadigd. Een tweede Dakota van de luchtmacht was reeds Zaterdagnacht buiten gevecht gesteld. De wind had, dwars door de klampen heen, het hoogteroer er af ge rukt en' het toestel als een gekortwiekte vogel, hulpeloos achtergelaten. Op Valkenburg rust thans het perso neel uit na een vermoeiende week. Nach ten is er in de lucht en op de grond door gewerkt om voedsel en reddingmateriaal reed te maken en te „droppen". RECHTERLIJKE UITSPRAAK: Kind in kokend water gevallen, dienstboden vrijgesproken AMSTERDAM, 10 Februari. De twee dienstboden, die veertien dagen geleden voör de .Amsterdamse recht bank terecht hebben moeten staan, om dat het aar. haar schuld te wijten zou zyn geweest, dat in Bl.ariciun het 4-jarig zoontje van de familie De Greve in een teil met kokend water was gevallen, zijn Dinsdag vrijgesproken. Tegen beide vrouwen was een geldboete van 25. geëist. In de overweging van het vonnis heeft de rechtbank als haar mening uit gesproken, dat „niet vast is komen te staan, dat van grove schuld kan worden gesproken". Het ongeval speelde zich in Augustus j.l. af in de tuin van de familie Na.uta te Blarïcum, waar twee diénstboden, de 34-jarige C. van D. uit Laren eii de 24-jarige werkster L. P. uit Eemnes. een teil kokend waver voor de was gereed hadden gezet. Op het moment, dat zij in huis terugkeerden om de wa6 te halen, kwamen kinderen uit de naburige tuin van de familie De Greve het erf op, waarbij het.zoontje van deze familie, achteruit lopende, in de teil viel. Tra gisch was, dat enkele kinderen van 10 t'ot '11 jaar oud, de ernst van het ongeval niet inzagen en begonnen, te lachen, terwijl het kleine jongetje zelf pro beerde om uit de teil te klauteren, het geen hem inderdaad gelukte. Hij was in de hoogste graad verbrand, doch is thans na langdurige behandeling weer genezen. Zesde Nederlandse heren- modebeurs geopend ENTREEGELDEN VOOR RAMPENFONDS AMSTERDAM, 10 Febr. In het R.A.I-gebouw te Amsterdam is de zesde Nederlandse heren-modebeurs van de gelijkname stichting geopend. De beurs die tot Zaterdag duurt, om vat 53 stands. Het is een vakbeurs, doch de eerste vier avonden ook voor het publiek toegankelijk. Teneïhde het publiek een overzicht te geven van hetgeen de Nederlandse herenmodafc -en confectie industrie presteert,, wordt op deze avonden een modeshow gehouden, waarin de he renkleding voor het komende voor jaar naast die van een eeuw geleden wordt getoond. Ter opfleuring laten enkele mannequins en passant model len uit de voorjaarscollectie voor de dames zien. De entreegelden zullen aan het rampenfonds worden afgedra gen. In September a.s. zal de zevende beurs worden gehouden. Verplichte ziekenfonds verzekering van kranten bezorgers enz. AMSTERDAM, 10 Febr. Bij konink lijk besluit is met ingang van 1 Janua ri j.l. een reeks werkzaamheden aan gewezen als verzekeringsplichtig inge volge de ziektewet en derhalve ook ingevolge het zielcenfondsenbesluit. De personen, die deze werkzaamheden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart a.s. als verplicht-verze kerden bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari j.l. af aan spraak maken op de geneeskundige verzorging vanwege de verplichte zie kenfondsverzekering. Zij krijg°n de eventueel reeds vcor de vrijwillige verzekering betaalde premie alsdan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit betreft bepaalde categorieën krantenbezorgers, werknemers in dt» land- en tuinbouw, melkslijters, loon- slachters, enzovoort. Functionaris van „De Om melanden" gearresteerd GRONINGEN, 10 Febr. Op het terrein van de coöperatieve melkpro- ductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen is gisteravond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de condens- fabriek „Friesland" te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en 'n functie geaccepteerd bij „De Omme landen". De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiegeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhan gig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. ver boden was op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken, te onderhouden. Intentie Stille Omgang is gewijzigd De ontstellende ramp, die ons land heeft getroffen heeft tot een wijziging geleid van de aanvankelijk vastge stelde intentie voor de Stille Omgang Deze wordt nu: „Dat God aan de overleden slachtoffers van de waters nood eeuwige vrede geven en aan de overlevenden kracht en troost. Mgr. Lambertini naar België DEN HAAG, 10 Febr. Mgr. Lamber tini, speciaal afgevaardigde van de Paus r de rampgebieden in België en Ne derland, is Dinsdagochtend na een vier- dags bezoek aan Nederland naar België teruggekeerd. Hij zal morgen en over morgen de geteisterde gebieden in Bel gië bezoeken. A De Masjumi acht de binnenlandse situatie nog niet rijp voor deze stap DJAKARTA, 10 Febr. De voorzitter van de Partai Buruh, de heer Asrarud- din, heeft een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen nog dit jaar een ambassade in Moskou te openen. De motie werd vervaardigd tesamen met de heren Djody Gondokusumo van de Partai Rakjat Nasionai. Rondonuwu van de progressieve fractie in het par lement, Djokroprawiro van de Partai Indonesia Raja en Nitimihardjo van de Partai Murba. In de motie wordt als motivering van de opening van een Indonesische ambassade in Moskou genoemd „de Pater Hegger in Afrika overleden MAASTRICHT, 10 Febr. Bij het kloos- ter van de Afrikaanse missiën te Cadier en Keer is bericht ontvangen, da: pa ter J. Hegger in het missiegebied van de Goudkust is overleden. Pater Hegger werd in 1919 te Avcen in Limburg ge boren. In 1944 werd hij Tot priester ge wijd eri twee jaar later vertrok hij naar de Goudkust in Afrika. A.K.U. sluit licentie overeenkomst met Dupont AMSTERDAM. 10 Februari. Naar de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. ons 'mededeelt heeft de met haar nauw gelieerde American Enka Co. thans besloten zich ook te gaan be geven op het gebied van de fabricage van vol-synthetische vezels. Zij heeft' daartoe een licentie-over eenkomst met Dupont afgesloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast de bestaan de rayon-fabriek in de gemeente Enka North Carolina, die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waarbij mogelijkheden zullen worden geschapen om later ook garen te produceren. Men verwacht, dat deze nieuwe fabriek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voor lopige productie van 2.000.000 lbs. per jaar. De bedoeling is, hetzelfde product' te maken als de Enkalon, die de AKU in Emmen produceert. De AKU zal haar kennis daarvoor volledig ter beschik king van de American Enka stellen. De Nieuw Amsterdam is zonder sleepboothulp de haven van New York binnengelopen. De staking van sleep- bootbemanningen in de haven, die verleden week is uitgebroken, duurt voort. Het op 1 October 1951 ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de boterwet is ingetrokken. Luitenant-generaal Almond: Mandsjoerije zou gebom bardeerd moeten worden WASHINGTON, 10 Febr. „Het was onvergeeflijk de communisten, door middel van de langgerekte wa penstilstandsbesprekingen te Pan Moen Djon, de gelegenheid te geven zich te herstellen van de verschrikke lijke slagen, die wij hen hadden toe gebracht. Op 11 Juli 1052, toen de be standsbesprekingen begonnen, had de vijand zware slagen moeten incasse ren. Hij stond op zijn benen te wanke len en ik persoonlijk bij van mening- dat wij toen hadden moeten doorzet ten en een einde maken aan de Kore aanse oorlog", aldus verklaarde luite nant-generaal Edward M. Almond, voormalig bevelhebber van het tiende legerkorps in Korea, in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse weekblad „U.S.-News and World Report". Luitenant-geheraal Almond is 1 Fe bruari j.l. met pensioen gegaan. Het was de eerste maal, dat hij de pers iets mededeelde over zijn ervaringen in Korea. „Er was geen bezwaar tegen ge- 3 MAART Algemene ledenver gadering A.K.W.V. DEN HAAG, 10;Febr'. De algemene Katholieke Werkgeversvereniging zal haar eerste algemene ledenvergadering in dit jaar te Amsterdam houden op Dinsdag 3 Maart a.s. in het Carlton ho tel. Na een openingswoord van de al gemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Eijst, waarin met name aandacht zal worden besteed aan bepaalde facet ten van de financiering van de onder neming, zal mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een rede uitspreken over de Europese integratie. der communisten toe superieur De veldstellingen bleken tot nu HONKONG, 10 Febr. Hoewel er aan .het front van Korea in het alge meen geen bijzonder grote gevechtshan- delinen plaats vinden, doch beide par tyen bezig zyn hun veldstellingen niet alleen steeds dieper in het achtergele gen gebied, maar ook in letterlijke zin steeds dieper in de aarde te bouwen, heeft er in de laatste maanden aan beide zijden toch een plaatselijk be grensde actie plaats gevonden, waaruit do deskundigen zeer leerrijke conclu sies konden trekken. In October open den de communisten een 26 uur durend artillerievuur met 10,5 en nog groter kaliber geschut op een door de Ameri kanen bezette heuvelstelling ten noor den van Seoel, die „Warschau" werd genoemd. Byna alle bunkers en loop graafvestingen werden vernield of zwaar beschadigd en hun wapens buiten wer king gesteld. Slechts enkele Amerikanen overleefden dit geconcentreerde vuur, zodat de communistische infanterie de stellingen binnen korte tijd kon innemen. Aan Amerikaanse zijde heeft men daar uit de conclusie getrokken, dat men zich in de Koreaanse oorlog, die een vestingoorlog geworden is. niet meer Zee op de superioriteit in de lucht, op zee en op de beweeglijkheid kan verlaten, maar zich sterkei1 dan tót dusver moet toeleggen op de werkelijke strijd op de grond. Sindsdien zyn de veldstellingen, waarin de communisten tot nog toe su perieur zjjn gebleken, belangrijk, ver sterkt en vooral dieper in de aarde ge graven. MISLUKTE ACTIE In de tweede helft van Januari be roemden de communisten er zich van hun kant op, dat hun vestingen langs de gehele frontlijn nu volkomen onover- winba&r geworden waren. Of de Ame rikanen deze bewering nu wilden on derzoeken, of dat ze hiervoor andere redenen hadden, in leder geval begon nen ze op 25 Januari hun beroemde, eveneens plaatselijk begrensde tegen offensief op de „beenderenhcuvel" ten westen van Chowon, waarop wegens de volkomen mislukking in de V.S. een buitengewoon scherpe critiek uitgeoe fend werd. De Amerikanen moeten zich daarbij in het begin wel heel zeker gevoeld heb ben, anders hadden ze niet van te vo ren de militaire waarnemers en de pers 'n soort toeristenprospectus, in kleurige omslag gebonden, in de hand gedrukt. Eerst startten de bommenwerpers, de ene golf na de andere, om hun zware wachten concentrisch op de kleine frontsector te laten vallen en napalm bommen veranderden het terrein in een vlammenzee, waarop een moordend ar tillerievuur volgde. Nadat ook nog snel vuurwapens de verschillende stellingen onder vuur genomen hadden, ging de Amerikaanse infanterie tot de aanval over. Na een moordènd gevecht, dat vier uur duurde, moesten ze zich onverrich ter zake met zware verliezen weer te rugtrekken. De Chinezen deden alsof ze van de tydeiyke vuurhagel niets ge merkt hadden en inderdaad zyn hun grondstellingen sterker gebleken dan de geweldigè, op één punt geconcentreerde „lucht-artHlerie-infanterie-combinatie", Doch hieruit zal men nu van de zyde van de U.N.O. zekere conclusies moeten trekken. Reeds voor het mislukte experiment schreef Hanson W. Baldwin, de beken de militaire criticus van de New York Times, dat de tegenwoordige situatie Korea, indien plannen gemaakt worden voor een eventueel groot offensief, alleen vergeleken kon worden met de bekende slagvelden van de eerste wereldoorlog, Arras en Douamont of met Okinawa in de tweede wereldoorlog, waar de Japon- ners zich ook als „ratten" ingegraven hadden. Het probleem zou weliswaar op te lossen zijn, maar „niet alleen door liet gewicht van metaal", maar door militair genie en met grote offers aan mensenlevens. Voorlopig luidt het pa rool in ieder geval aan de Amerikaanse evenzeer als aan de Chinese kant: „Graaf, soldaat, graaf!" weest", vervolgde Almond, „de be sprekingen gedurende tien of twintig dagen te doen houden, met de bepa ling dat zij zouden worden afgebro ken, indien dan nog geen overeen stemming was bereikt. Ik wil hier uitdrukkelijk aan toe voegen dat indertijd en zelfs nu nog een oplossing in militaire zin voor het Koreaanse vraagstuk had kunnen worden gevonden, namelijk door: 11 een vlootblokkade van het Chinese vasteland. 2. het bombarderen van de Mandsjoerijse spoorwegen, waarover voorraden naar de communistische le gers in Noord-Korea worden ver voerd. 3. Aanvallen op het Chinese vasteland door de strijdkrachten van generalissimus Tsjiang Kaï-Sjek. Indien deze stappen niet worden genomen, kan ik de uiteindelijke uit slag van de Koreaanse oorlog niet voorspellen", besloot luitenant-gene raal Almond. TOKIO. 10 Febr. Het hoofdkwar tier van de V.N. deelt mede. dat op het eiland Koje wederom een opstand van gevangenen, moest worden onderdrukt. Èen gevangene werd daarby gedood en 38 werden gewond, van wie 13 ernstig, De V.N. troepen maakten van gra naten en vuurwapens gebruik. De ge vangenen wilden niet ophouden met het zingen van een communistisch lied en hadden een hagel van stenen ge- worperf naar bewakingsmanschappen. Deze vonden later in de barakken ho pen stenen, die voor gebruik gereed lagen. Staking textielbedrijven in Duitse grensgebieden MONSTER. 10 Febr. In de meeste tex tielbedrijven van Gronau ligt het werk stil, nu ongeveer 5500 arbeiders uit vier fabrieken zich gevoegd hebben bij hun collega's, die Zaterdag in staking zijn gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De stakers eisen een loonsver hoging van gemiddeld 12 pfennig per uur. hetgeen de werkgevers weigeren, omdat volgens hen de bedrijven te wei nig orders krijgen. Bij de staking zijn ook ongeveer 300 Nederlanders uit Glaner'orug en andere grensplaatsen betrokken, die werkzaam zijn bij de spinnerij Eileitnerk. In andere textielbedrijven in het West duitse grensgebied wordt eveneens ge staakt. In Nordhorn (Hannover) hebben 11.000 arbeiders en in Borgliorst (Wc-st- falen) 1150 arbeiders het werk neerge legd. Amerikaanse hulp aan Oostduitse vluchtelingen BERLIJN. 10 Febr. De voorzitter van het te New York gevestigde „internatio nale hulpcomité" Leo Cherne, heeft te West-Berlijn medegedeeld dat hij van plan is, in de V.S. een bedrag van een millioen dollar bijeen te brengen voor hulp aan de vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Cherne keert in de loop van deze maand naar de V.S. terug. Het „int. hulpcomité" (I.R.C.) is een particuliere organisatie, die al 17 jaar geleden is opgericht om hulp te verle nen aan slachtoffers van .totalitaire stel sels". Indertijd zijn slachtoffers van het nazisme gesteund. 3 jaar ,die zijn verlopen sinds de mis sie Palar naar Moskou is geweest, zijn voldoende voor training van leden van de staf, de onafhankeiijkheidspolitiek van Indonesië is niet voltooid, indien er geen ambassade in Moskou is ge opend en de opening van de ambassa de zou een concrete mogelijkheid openen moderne machinerieën van de Sovjet-Unie -te kopen, in ruil voor grondstoffen uit Indonesië. Mr. Jusuf Wibisono, lid van de par tijleiding van de Masjumi, heeft het afgelopen weekeinde verklaard, dat de Masjumi tegen vestiging van een In donesische ambassade in Moskou ge kant is. De bezwaren van de Masjumi waren niet van principiële aard, doch hielden verband met het huidige tijd stip. Wibisono zei, dat de Masjumi zich met de opening van een ambassade in Moskou kan verenigingen, indien de binnenlandse situatie zulks toestaat, hetgeen op het ogenblik niet het geval is. Hij wees er op, dat de diplomatieke vertegenwoordigingen van Rusland, zoals in enkele staten gebleken is, niet alleen diplomatieke kwesties behan delen, doch ook zaken_ buiten deze werkzaamheden om, die de binnen landse veiligheid van het betrokken land kunnen verstoren. De Duitse handelsmerken, die gedurende Ge oorlog werden overgeno men door de Argentynse regering, zyn door president Jua» Peron formeel te ruggegeven aan de Westdullse ambas sadeur, Herman Tardenge. Sportnieuws Nederlandse ruiterploeg voor Dortmund DEN HAAG, 10 Febr. Aan het inter nationaal concours hippique, dat van 15 tot 22 Maart in Dortmund zal worden gehouden, zullen de volgende Neder landse springruiters deelnemen: B. Arts (Amsterdam) met „Tatjana" en Rosette", J. Hensen (Tilburg) met „Pontius Pilatus" en J. Gruppelaar (Ede) met „d'Artagnan", „Randon Har vest" en als reserve „Ruitenheer". Aan de dressuurwedstrijden zullen deelnemen mej. Sonja Hennen (Heerlen) en „Sas- kia" en de heer L. van Loon (Tilburg) met „Saraceen". Het paard „Saraceen" zal echter eveneens voor het springcon cours uitkomen, alsmede „Ampère". De ze heide paarden zullen in de springnum- mers echter bereden worden door A, Eb ben (Tilburg). Ploeg der Rode Duivels tegen de Zwaluwen GENT. 10 Febr. Voor de wedstrijd te gen de Zwaluwen, Dinsdag 17 Febr. op het terrein van Da Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samenge steld: Doel: Seghers (La Gantoise) Achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lïerse S.K.) Midden: Renard (AEC Bergen), Bar- ré (O. C. Charleroi) en De Bels (Racing Gent) Voor: Smolders (Beringen), Bollen (Waterschei), Willems (La Gantoise), Straetmans (White Star) en Rixhon (Racing Gent) Reserves: Decorte (Un. St. Gilloise), Van Neste fKortrijk Sport), Flips (Een dracht, Aalst) en Peeters (Lyra). Remmers in bestuur K.N.V.B. DEN HAAG, 10 Febr. In de vacature Teeuw in het bestuur van de KNVB is benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. Frans voorstel kon niet worden aanvaard DEN HAAG, 10 Febr. De Franse voetbalfederatie heeft zich tot de KNVB gewend met het voorstel om op 12 Maart te Parijs een landenwed- strijd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De KNVB heeft hierop, bij alle erkentelijkheid voor het Fran se aanbod, moeten antwoorden, dat een dergelijke wedstrijd op de voor gestelde datum onmogelijk zou kun nen worden gehouden, omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landenwedstrijden speelt, n.l. op 7 Maart te Rotterdam tegen Dene marken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwitserland. In overweging is thans een wedstrijd tussen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Ne derlandse professionals en een Frans selectie-elftal, waaromtrent op korte termijn een beslissing zal worden ge nomen. De Franse federatie heeft voorts aan de verschillende afdelingsbestu ren verzocht een toeslag te leggen op de entreekaarten voor alle in hun ressort te spelen wedstrijden, zulks eveneens ten behoeve van de slacht offers der overstromingen. Chelsea weer onbeslist met West Bromwicb LONDEN, 10 Febr. De bekerwed strijd tussen West Bromwich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelijk spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, Sheffield, eindigde de eveneens voor de tweede maal over gespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers in een 10 zege voor Bolton. In de wedstrijd "West Bromwich AL- bionChelsea werden de beide goals binnen de twee minuten gescoord, onderscheidenlijk door Dudley van Albion en Bentley van Chelsea. De Londenaren hadden nogal geluk in de eerste helft, toen hun doel enige malengin groot gevaar kwam, maar tijdens.de verlenging lieten ze zich duchtig gelden. Nat Lofthouse, de midvoor van het Engelse elftal, scoor de het enige doelpunt voor Bolton in de match tegen Notts County. Bassett won interim- wereldkampioenschap PARIJS, 10 Febr. In de wedstrijd om het interim-wereldkampioenschap veder gewicht heeft de Amerikaan Percy Bas sett door opgeven gewonnen van de Fransman Raymon Famechon. Na drie ronden kon Famechon de strijd niet her vatten. Wereldkampioen in het vlieggewicht is de Amerikaan Sandy Saddler, die ech ter enkele maanden geleden in militaire dienst moest en zyn titel geruime tjjd niet zal kunnen verdedigen, vandaar dat een wedstrijd om het interim-kampioen- schap georganiseerd werd. Zodra htf ge demobiliseerd is zal Saddler, indien hij althans niet te zwaar geworden is. in een titelwedstryd uitkomen tegen de interim kampioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3