n nom, Getroffenen dragen zelf bij aan het Nationale Rampenfonds dtefarine 4 Een Nederlands reisgezelschap keerde uit Zwitserland terug beladen met geschenken Overheids- en semi-overheidspersoneel streeft naar 2,-5 millioen gulden ZAL EISENHOWER PLEITEN YOOR KRACHTIGE HULP AAN EUROPA? Room-smokkelzaak (millioenen-affaire) thans voor Antwerpse rechtbank ENGELAND BEZORGD OVER mogelijke BLOKKADE VAN CHINESE KUST Het buitengewoon concert te Breda Woensdag 11 Febr. 1953 Pagina 4 Uit de stroom van giften Ook het drostambt Tudderen collecteerde voor de slachtoffers van de watersnood Friesland is al over de twee millioen EINDHOVEN, 10 Febr. De hulp voor de slachtoffers van de watersnood in ons land komt ook van mensen die zelf slachtoffer zijn. Zo werd Dinsdag in de zwaar getroffen gemeente Dintel- oord gecollecteerd en dat bracht op: 20.000. Daarbij nog J' 3.783 van de kerkcollecte van Zondag en dan heeft Dinteloord meer dan f 555,per gezin gegeven. Ook het drostambt Tudderen (gean nexeerd Duits gebied) heeft in alle dorpen collectes gehouden. op brengst: maar dan f 9000,dat is 6.50 per gezin en 1.60 per persoon. Heerenveen 24000 inwoners bracht ruim 76.000 bijeen. In Bleiswijk, 600 gezinnen met 3.045 inwoners was de opbrengst: 41.000. De collecte te Haaver. bij Oisterwijk bracht op in geld f 6524 d.i. bijna 15,- per gezin of bijna f 2.50 per inwoner. Voorts bracht deze kleine gemeente op voor 4700 aan dekens en 2000 aan veevoeder. DE INDUSTRIE Het noodfonds van het Verbodn van Nederlandse werkgevers heeft een be drag van 300.000 overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Deze stor ting staat los van alles wat de Neder landse industrie langs andere wegen feeeft geschonken. De coöperatieve Centrale Raiffei- senbank en de bij haar aangesloten Boerenleenbanken hebben in hun ge zamenlijke actie ten behoeve van het nationaal rampenfonds een bedrag van 300.000 bijeengebracht. Sinds vorige v/eek Maandag neemt het personeel van Phiiips-telecommu- nicatie N.S'F. te Hilversum deel aan een actie ten bate van het Rampen fonds,, zowel door dagelijks één uur over te werken, als door onderlinge inzamelingen. Op het fabrieksterrein geeft een grote thermometer de stand van de acties aan. Dinsdag is men er de 100.000 gulden gepasseerd. Ook de ze week blijft men nog overwerken, waardoor de anderhalve ton zal wor den overschreden. Volgens de definitieve cijfers heeft het personeel van de Provinciale Gel derse Electriciteitsmaatschappij de IN HET NOODGEBLED: Spijkenisse bracht 14,- per gezin bijeen SPIJKENISSE. 9 Febr. De noodge- meente Spijkenisse op Voorne Putten heeft Maandag de moed gevonden te col lecteren voor het Nationale Rampen fonds. Er is totaal 9308.bijeenge bracht, hetgeen neerkomt op 14. per gezin. som van f 23.353,42 weten op te bren gen voor het rampenfonds. Dit bedrag is aangevuld door de ambtenarenver- eniging „Prelecta" tot f 29.000. De gift van het bedrijf bedraagt f 25.000, zodat in totaal f 54.000 kan worden afgedragen voor het getroffen gebied. Directie en personeel van Dagblad en Handelsdrukkerij „Oost-Brabant" hebben een bedrag van 2133 gulden afgedragen aan het Rampenfonds. „BROMFIETS'-HULP Het personeel van een motorenfa- briek (de Kaptein Mobylette te Arn hem heeft 8 uur loon en een snipper dag totaal 5.000,- afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. De directie heeft er 25.000 van gemaakt. De Franse fabriek (de S.A. Atelier de la Motobecane Pantin) heeft het bedrag op haar beurt verhoogd tot 40.000. Bovendien heeft de industrie te Arn hem ten gebruike aan een gemeente in het noodgebied, waaraan Arnhem hulp zal verlenen, een tiental rijwielen met hulpmotor ter beschikking gesteld, als mede nog 25 voor het Nederlandse Rode Kruis, dat daarover naar eigen goeddunken kan beschikken. In overleg met de voorzitters der statenfracties hebben Gedeputeerde Staten van Friesland besloten een be drag van 100.000 beschikbaar te stel len voor het Rampenfonds. Overigens heeft het bedrag, dat in Friesland voor de slachtoffers van de watersnood.bij een is gebracht," de twee millioen gul- -u-schreden, en nog dagelijks komen ei* giften binnen. Leeuwarden bracht daarvan f 300.C00 bijeen. De verpleegden van de psyhiatrische inrichting „Beileroord" te Beilen, ruim 300 in getal, hebben eigener beweging en geheel zelfstandig f 145,36 bijeen gebracht voor het Nationale Rampen fonds. Een in- en exportfirma naaimachine te Arnhem heeft twintig nieuwe hand naaimachines en tien nieuwe elec- trische naaimachines gratis beschik baar gesteld voor het geteisterde ge bied. De ambtenaren en de watersnood: Organisaties bevelen dringend aan, een percent van salaris over drie maanden af te staan Tweeds advies: ook over werk voor het Rampen fonds DEN HAAG, 10 Febr. In aansluiting aan de mededeling inzake een inzame ling oncUr het gehele overheids- en semi-overheidspersoneel ten behoede van het dcor de ramp getroffen deel der bevolking, delen de besturen van de vyf central en van overheidspersoneel, welke zitting hebben in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken nader mee, dat zij besloten hebben het personeel op basis van vrijwilligheid dringend aan te be-, velen niet alleen over de maand Fe bruari, maar ook over de maanden Maart en April 1 percent van het sala ris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Aan dc regering en het centraal or gaan van de Vereniging van Nederland se Gemeenten is verzocht daaraan me dewerking te verlenen, welke medewer king uiteraard gaarne is toegezegd. Indien aan dit dringend verzoek van de besturen van de centralen hierboven genoemd, wordt voldaan, dan zal door het personeel in dienst van de Neder landse overheden een bedrag van ruim 2'ó millioen gulden voor de leniging van de nood worden afgestaan. De besturen van de bovengenoemde centralen (Algemeen Comité van Over heidspersoneel. Christelijke Centrale van Overheidspersoneel, R.K. Centrale Congres en openbare mening in Amerika hebben momenteel meer aandacht voor Azië WASHINGTON, 10 Febr. Van gewoon lijk welingelichte zijde wordt vernomen dat president Eisenhower en zijn minis ter van buitenlandse zaken Foster Dul les na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is Euro pa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen heb ben aangetoond zichzelf te willen hel pen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke mede- Werking van het Congres te verkrijgen. Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor de ftveder- zij.dee beveiliging, zou, naar van dezelf de zijde wordt vernomen, .voornemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen, die in totaal 55 Amerikaanse deskundige op financieel, industrieel en zakenigebied zouden omvatten, een be zoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waaronder de Amerikaanse hulp zou kunnen worden verleend, te bestuderen. Tevens zou dan kunnen worden nage gaan hoever de West-Europese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdediging. (De acht Europese Primes Murgrethe, de 13-jaar oude dochter van Koning Frederik en Konin gin Ingrid van Denemarken is een goed schaatsenrijdstertje en zij houdt er van op een vrije middag met haar schaatsen vaar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust krullen te draaien" en „baan tjes te rijden". Hier ziet U haar in het Deense nationale park Dyrchaven ten noorden van Kopenhagen. Op de achter grond staal haar zusje Bencdikte, die een ogenblikje haar zusters schaats- kunstjes bekijkt. landen, die Stassen zou willen doen bezoeken zijn: ..Groot-Brittannië, Frank rijk. Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Denemarken en Turkije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philip- pijnen zouden dergelijke groepen van deskundige Amerikanen worden gezon den) De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moeilijke doch volgens haarzelf onafwendbare opgaven: het overtuigen van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aan zienlijke hulp te blijven verlenen op een tfjdstip, waarop de meeste Congresleden cn de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziatische vraagstukken cn de Koreaanse oorlog. Van dezelfde, gewoonlijk welingelich te zijde wordt nog vernomen dat minis ter Foster Dulles president Eisenhower heeft ingelicht omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkingen in zake de neutralisering van Formosa. Men acht het niet onmogelijk dat *de Amerikaanse regering te gelegener tijd zal overgaan tot de publicatie van een geschrift over „het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek inzake Azië". EERSTE STAP: Gemeenschappelijke markt voor kolen geopend PERL (SAARGEBIED), 10 Febr. Hedenmorgen is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken in Lorraine de grens bij Perl gepas seerd zender door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de tot standkoming in van de gemeenschappe lijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, Wcst-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te midder nacht zijn alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen krachtens een besluit yan het hoge gezagsorgaan der Europese kolen- en staalgemeen schap. Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercon- tingenteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnenlandse markt en de ex port en alle t'ransportdiscriminaties ko men te vervallen. Zoals bekend is, zal op 10 April as. een soortgelijke gemeenschappelijke markt voor staal worden geopend. He- hoge gezagsorgaan achtte het noodza kelijk de oprichting van deze markt twee maanden later te laten vallen dan die van de markt voor de gronds'offer, waaruit staal wordt vervaardigd, zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsverloop op de ge- meenschappelijke grondstoffenmarkt De instelling van een gemeenschappe lijke markt voor kolen betekent het einde van het internationale gezagsor gaan voor het Roergebied, dat in 1949 Is opgericht en tot taak had vast te stel len, welke hoeveelheden kolen en staal West-Duitsland moest exporteren. Dit orgaan houdt vandaag zijn laatste ver gadering. van Overheidspersoneel. Ambtenaren- centrum en Centrale van Hogere Rijks ambtenaren) hebben meegedeeld, het bovendien op prijs te stellen, indien personeel, dat in verband met de ramp extra werkzaamheden heeft of zal moeten verrichten, de administraties toestaat de extra betaling, voor deze werkzaamheden geheel of ten dele eveneens in het Rampenfonds te stor ten. Tweede sabotageproces in Roemenië begonnen WENEN, 10 Febr. Radio-Boekarest heeft bekend gemaakt dat Maandag het tweede van een reeks grote sabo- tageprocessen te Ploesti, het centrum van de Roemeense olievelden, is be gonnen. Het proces wordt gevoerd te gen 23 leidende functionarissen en in genieurs van de voormalige Engels- Amerikaanse oliemaatschappij in Roe menië. Zij worden er van beschuldigd een spionnagecentrum te hebben gesticht en materialen naar de Britse en de Amerikaanse ambassade in Boekarest te hebben gezonden. Ook beschuldigt men hen van zwarte handel in buiten landse valuta en van sabotage van de olieproductie. Zuid-Afrika heft concessie voor Indische vrouwen op KAAPSTAD, 10 Febr. De Zuid- afrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr. T. E. Dönges, heeft in de volksraad medegedeeld, dat de conces- cessie opgeheven is volgens welke In dische vrouwen het land binnen moch ten komen. De concessie werd in 1914 door generaal Smuts verleend na over leg met Mahatma Gandhi: er was een onevenwichtige verhouding tussen In dische mannen en vrouwen in de Unie. De minister zeiöe dat volgens deze concessie 4.929 vrouwen en kinderen in het land gekomen waren. De om standigheden hadden haar in het ver leden gerechtvaardigd. Er was thans echter geen onevenwichtige verhou ding meer, aldus de minister. Contra-revolutionnairen te Kanton terechtgesteld HONGKONG, 10 Febr. Volgens het te Kanton verschijnende blad „Nam Fcng Jat Po" zijn te Kanton dertien contra-revolutionnairen terechtgesteld. De dertien terechtgestelcüen werden Zondag voor een volksrechtbank te Kanton er van beschuldigd „contra- revolutionnaire verraders" te zijn. 75 andere beklaagden werden tot ge vangenisstraffen veroordeeld en nog elf kwamen onder „openbaar toezicht". (Advertentie) jaJ/WV- Scheepsauel in buurt van Macao MACAO, 10 Febr. In de Portugese kolonie Macao (een eiland voor de kust van Zuid-China) is tien minuten lang geschut vuur gehoord. Functionarissen van de Chinees-na tionalistische vloot hebben Dinsdag medegedeeld dat het niet onmogelijk is, dat de niet geïdentificeerde bewa pende vaartuigen in de Zuidchinese zee bemand zijn met nationalistische guerilla-strijders ter zee, die niet on der het bevel staan van de nationalis tische vloot, Zij verklaarden geen berichten te hebben ontvangen over een artillerie duel tussen communistische patrouille vaartuigen en nationalistische bewa pende jonken, dat volgens berichten uit Macao zou hebben plaatsgevonden. Volgens sommige berichten uit Ma- cao waren ook nationalistische kanon neerboten bij het dpel betrokken. Houten mijnenvegers „om mee te nemen" LONDEN. 10 Febr. Tc Washington is meegedeeld, aldus meldt de „Daily Tele graph", dat de 'Amerikaanse marine thans kleine houten mijnenvegers in aan bouw heeft welke aan boord van tank of vrachtschepen meegenomen kunnen worden en van daar af te water gelaten wanneer zij hun werk moeten doen. Zij hebben een diepgang van slechts ruim een meter en krijgen een bemanning van zes koppen. Finland stelt permanent internationaal hulpkorps voor HELSINKI, 10 Febr. ©e Finse ver eniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisatie voorge steld een internationaal hulpkorps op te richten om hulp te verlenen bij rampen zoals de overstromingsramp die Nederland, Groot-Brittannië en België heeft geteisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen, die hen in het leven hebben geroepen, zijn ondergebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats van een ramp te worden ver voerd. Het personeel zou een speciale op leiding moeten ontvangen en worden uitgerukt met 't modernste materieel. Ex-generaal W. Kuntze op erewoord vrijgelaten BONN. 10 Febr. Ex-generaal Wal ter Kuntze, die door het gerechtshof van Neurenberg tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, is we gens zijn slechte gezondheid op ere woord vrijgelaten, zo is door de Ame rikaanse hoge commissie medegedeeld. Kuntze werd veroordeeld in ver band met de gijzelaarszaak. Tezamen met een aantal andere generaals werd Belgische staat eist 300 millioen francs BRUSSEL, 10 Febi-, Voor de 10de ka- mer van de rechtbank te Antwerpen wordt thans een roomsmokkelzaak be handeld, waarbij Belgische en Neder landse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2.5 millioen liter in totaal werden ender de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmokkeld. Wan neer men weet dat op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd, dat voor room fr 9-5 francs per liter be draagt, kan men zich een denkbeeld vermen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische staa.t eist in deze smokkelzaak van groot formaat een schadevergoeding van fr 300 millioen. Van een Nederlandse zuivelfa briek in Noord-Holland wordt fr 17 mil lioen geëist, van een andere fabriek in Drenthe fr. 2 millioen en van een derde zuivelfabriek in Noord-Brabant fr 50 millioen. De smckkelproceduré verliep, naar uit het verhandelde ter zitting zou kunnen worden gedistilleerd, als volgt: in Neder land werd een uitvoervergunning voor room aangevraagd, in België een invoer vergunning voor gecondenseerde melk. De wagens reden uit Nederland naar het ...w «n „ui.ic.i oaucic sciici doia VVCIU - j hij er van beschuldigd de executie te Belgische grenskantoor, gedekt door do- hüiihnn cumenten. die dus eeheel in orde-waren. hebben gelast van gijzelaars tot een aantal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijdei's gedood zou worden. BIRMA HOUDT VOL: Chinese nationalisten helpen de Karens RANGOON, 10 Febr. De Birmese re gering blijft, ondanks de tegenspraak der Forosanse autoriteiten, volhouden, dat Chinees-nationalistische guerilla- strijdkrachten met de Karens tegen haar samenwerken. Het Birmese ministerie van landsverdediging heeft thans foto- ccpieën gepubliceerd van een boodschap der Karens aan de Chinees-nationalis tische generaal, om een bepaalde een heid der opstandelingen te hulp te ko men. cumenten. die dus geheel in orde-war Wanneer men echter het Nederlandse grenskantoor voorbij was werden in het „Niemandsland", dus voordat de Belgi sche grenspost was bereikt, alle etiket ten van de vaten verwijderd en vervan gen door etiketten, waarop stond „ge condenseerde melk". Aangekomen bij de Belgische douanepost werd de vracht dan ingeklaard op de Belgische invoerver gunning. waarop natuurlijk eveneens van gecondenseerde melk werd gesproken. Hierdoor behoefde dus niet de heffing van fr 9.50 per liter room te worden be taald. De smokkelaars hadden ook steeds dubbele facturen bij zich. Bij het Nederlandse grenskantoor lieten zij de werkelijke zien. bij het Belgische een valse, in België opgestelde factuur. Deze facturen werden door de Nederlandse medeplichtigen van te voren opgestuurd naar hun Belgische afnemers, sommige reeds ingevuld, andere in blanco, doch getekend, zodat de S. deze nog slechts Britten willen op China blijven varen LONDEN, 10 Febr. Lord Reading, onderminister van buitenlandse za ken, heeft het Hogerhuis Dinsdag me degedeeld dat Groot-Brittannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kust „met zorg" za! be zien. Volgens lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijk heden in Korea, De conservatieve afgevaardigde lord Elibank drong er bij de regering op aan geen belenifneringen toe te staan bij rechtmatige Handel die door Groot- Brittannië wordt of zal worden gedre ven met Hongkong en communistisch China. Lord Reading zei dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Voor de aankondiging van president Eisenhower was het reeds voorgekomen dat Chinese natio nalisten Britse schepen bij hun recht matige handel belemmeringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen waren door de Britse regring passende maatregelen genomen om de Britse belangen te verdedigen?- „U kunt er van verzekerd zijn dat wij niet nalatig zullen zijn bij het ver vullen van deze taak", aldus lord Rea ding. (Advertentie) 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bij zon dér snel, krachtig en weldadig. 'n 4ije doet wonderen Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag medegedeeld dat de Britse consul op Formosa instructies h^eft om bij Tsjiang Kai Sjek te pro testeren tegen elke inmenging van de nationalistische vloot in de Britse scheepvaart. De woordvoerder zei dat de Ameri kaanse regering op de hoogte is van de Britse houding ten aanzien van belem meringen, die aan Britse schepen in de wateren rondom Formosa en omgeving in de weg worden gelegd. De bedoelde instructies gelden voor schepen van alle landen van het Britse gemenebest. Bomaanslag op Sovjet delegatie te Tel Aviv TEL AVIV, 10 Febr. Op de Sovjet- delegatie te Tel Aviv is een bomaan slag gepleegd. De vrouw van de Sov jet-gezant is aan gezicht, hand en been gewond, doch niet ernstig. Na de aanslag zijn dertig personen gearresteerd. Zij zouden behoren tot een groep, genaamd „anti-communis tische bond". De Israëlische regering heeft haar afkeuring over de aanslag uitgespro ken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin uit. VANDAAG. WOENSDAG Bespreking Europese verdedigingsgemeenschap PARIJS, 11 Febr. De voorlopige commissie van de conferentie over de Europese verdedigingsgemeenschap, waarin burgerlijke en militaire deskun digen van de zes landen van de EVG zitting hebben .heeft medegedeeld, dat Woensdag besprekingen van de zes lan den zullen beginnen over wijzigingen in het verdrag voor een Europees leger. Frankrijk zal dan een aantal wijzigin gen voorstellen aan de vijf andere lan den van het Verdrag. West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Van de door Frankrijk voorgestelde wij zigingen is de officiële tekst tot dusver niet beschikbaar. Logboek der naastenliefde Onafgebroken blijven de berichten over hulpacties in het buitenland binnenstromen Fransen organiseren zelf in Duitsland inzamelingen EINDHOVEN, 10 Febr. Hoe het buitenland nog steeds met Nederland meeleeft moge blijken uit de ervaring, die een reisgroep van de Nederlandse reisvereni- ging opdeed. Zij bracht nl:, terug gekeerd uit Zwitserland, drie pakken kleding en tafelgoed, ge deeltelijk splinternieuw, mee. Het was bijeengebracht door de ski leraren en een sporthuis te Adel- boden. Voorts paste de directie van een hotel te Colmar op de hotelrekening een korting toe van 5000 Zwitserse francs, een bedrag dat voor het Nationale Rampenfonds is bestemd. De Berner Sennenhondenclub uit Zurich (Zw.) heeft aan haar Neder landse vrienden niet alleen haar deel neming in de nationale ramp betuigd, doch ook hulp aangeboden. De Zwit serse hondenclub, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Ber ner Sennenhond beschikbaar om in Nederland een de meestbiedende te verkopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Dolder, die dit aan bod ontving, bericht ons dat ieder zijn bod onder gesloten enveloppe kan in zenden bij notaris mr. H. B. van Rhijn te Zeist. Ilct miniumbod is 300, Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzending staat open tot 22 Febr. ADOPTIES Uit het buitenland komen ook nog geregeld berichten binnen over steden die dorpen uit het noodgebied willen adopteren. Bij het ministerie van bui tenlandse zaken is o.m. een adoptie aanvrage binnengekomen van de ge meente Luik, de Nederlandse kolonie in ^ustralië heeft zich bereid ver klaard een gemeente te adopteren. 400 Belgische studenten aan de uni versiteit te Brussel boden aan een ge meente te adopteren. Het dorp Dif- ferdange in Luxemburg verzocht met spoed de naam van een geteisterd dorp op te geven. Hiervoor wei'd Raams- donk opgegeven. Het piaatsje Hayes in West Kansas adopteerde Zeeland. De Amerikaanse stad Ottawa in Kansas wil eveneens een Nederlandse getrof fen gemeente adopteren. Bij de Ne derlandse ambassade te Washington komen weer aanvragen voor adoptie binnen. Over de verdere buitenlandse hulp verlening kon nog het volgende wor den medegedeeld: in Zweden is op regeringsniveau een nationaal comité opgericht voor organisatie van de hulpverlening van Nederland. Prefa bricated huizen zullen waarschijnlijk als eerste doel voor de actie worden gesteld. De Nederlandse gezant in Stockholm de heer Daniels, heeft de dank van de Nederlandse regei'ing vertolkt voor de hulp die ons land ter gelegenheid van de watei'snood van Zweden heeft ont vangen, en die nog -steeds doorgaat. DENEMARKEN: 5Vi MILLIOEN Denemarken lieeft nu al tien mil lioen kronen (meer dan vijf en een half millioen gulden) bijeen gebracht voor Nederland. Dit is het dubbele van het bedrag, dat Denemarken indertijd voor de slachtoffers van de overstro ming in de Povlakte bijeenbracht. In de steden Maracaibo en El Car- don in Venezuela zijn onder de leiding van de consuls van Nederland hulp- comité's gevormd. Op 4 Februari was 20.000 en 30.000 Amerikaanse dollars bijeengebracht. De voorzitter van het intei'nationale Joodse hulpcomité „Bnai Brith", Frank Goldman, heeft de Nederlandse am bassadeur te Washington een chequé van 10.000 dollar overhandigd. ITALIë: 25 TON RIJST De Italiaanse hulpverlening neemt nog steeds toe. Dë ,,Ente Nazionale Risi" heeft uit naam van de Italiaanse rijstprodecenten 25.000 kg rijst aan gebeden voor de watersnoodslacht- offe.s. Een schrijftiachinefabriek zond iU schrijfmachines; In de kas van het rampenfonds te Rome is een nieuwe bijdrage gestort ven 11.200.000,lire of 70.000,—. De ministeries van buitenlandse zaken en van arbeid hebben een equipe steen zetters uit Rovigo aangeboden. FRANKRIJK BLIJFT ACTIEF In de Nederlandse ambassade te Parijs liggen goederen opgestapeld, die een ruimte innemen van achthon derd kubieke nieter. De goederen zul len geleidelijk per schip worden af gezonden. De Franse rgering heeft een inter departementale commissie ingesteld voor coördinatie van de hulp aan Ne derland. Een Franse firma heeft een millioen bundels rijsthout aangebo den. Namens het Franse hoge commis sariaat in Luitsland is aan de Neder landse gezant een bedi'ag van 17.000 D.M. aangeboden. In dit bedrag is een belangrijke bijdrage van de Franse hoge cornmissaris Frangois Poncet in- begrepen. Het f rarse.Rod^Kruis organiseert in de gehele* Fraésfe-zóe diverse col lectes. Families van Franse militairen in Baden-Baden en leden van de bur gerlijke Franse diensten in deze stad hebben zes ton goederen verzameld. NIEUW-GUINEA EN INDONESIë Ook in. Nieuw-Guinea zijn steun- postzegels verschenen. De landsdruk kerij heeft in recordtijd overdrukken vervaardigd. Onder de ambtenaren is een actie gaande om een dag salaris af te staan. In Hollandia hebben de collectes reeds f 17.000,opgebracht. De resultaten van de acties in de bui tenposten zijn onbekend. Er beginnen wat meer cijfers be schikbaar te komen over de inzamelin gen, die in verscheidene plaatsen in Indonesië zijn gehouden voor de slachtoffers van de ramp in Neder land. In Djakarta was hedenmorgen mihoen rupiah gestort. In Bandung een half millioen, in Surabaja was Maandag 3 ton bijeengebracht en in Semarang ruim 1 ton. Wij wijzen erop dat de bovenstaan de beridhten slechts een bloemlezing zijn uit de stroom mededelingen die ook Dinsdag weer binnenkwam. Het vermelden van al deze berichten zou een pagina per dag in beslag nemen. Niettemin blijkt uit het hier gepubli ceerde toch weer duidelijk hoe de hele wereld gereageerd heeft op de ramp. had in te vullen. Uit de aldus in België binnengesmokkelde room werd dan boter bereid. Degeen. die van de Belgische zij de het meest verwikkeld is in deze zaak en zekere S., schoonzoon van De S. Hij trad in België op als vertegenwoor diger van de Nederlandse firma's. Naar uit de getuigenverhoren bleek, erd de smokkelroom steeds langs een andere grenspost vervoerd en men reed soms meer dan 200 km om teneinde de aandacht van de douane-ambtenaren af te leiden. De behandeling van deze zaak wordt voortgezet. Arabische landen onte vreden over Duitse voorstellen CAïRO, 10 Febr. De Arabische landen zyn niet tevreden over de voorstellen •an de Westduitse delegatie, die thans te Cairo verblijft, zo heeft eerste minis ter Naguib verklaard. ,Wij hadden aanbiedingen verwacht, die tenminste even aantrekkelijk zou den geweest zijn als de voordelen, die West-Duitsland krachtens zjjn verdtrag inzake de herstelbetalingen aan Israël heeft verleend". Generaal Naguib zei, dat de Arabische landen niet zullen aarzelen de betrekkingen met West- Duitsland te verbreken, indien de scha de, die door Westduitse herstelbetalin gen aan de Arabische staten wordt be rokkend niet op zijn minst wordt ver goed. De leider van de Westduitse dele gatie in Egypte, dr. Westrick, heeft generaal Naguib meegedeeld: „Wij ho pen dat Egypte zal inzien, dat wij geen keus hadden bij het sluiten van de herstelbetalingsovereenkomst met Is raël. Voorts hopen wij, dat Egypte de nositie zal begrijpen van ons land, dat in één generatie tweemaal in een oorlog is verslagen. Het is onze wens dat de huidige toestand wordt verbe terd, vooral met het oog op het feit., dat West-Duitsland zeer gaarne vriendschappelijke betrekkingen met Egypte blijft onderhouden". Missie van nationalistisch- China naar Amerika WASHINGTON. 10 Febr. Volgens militaire kringen In Washington zal de volgende week een nationalistisch-Chi- nese militaire missie in de V.S. aanko men. Verwacht wordt, dat o.m. de be velhebber van de nationalistische pant serstrijdkrachten. gen.-maioor Tsjiang Wei-Koeo, een zoon van Tsjiang Kai- Sjek. deel zal uitmaken van de missie. Sinds 3 Februari bevinden generaal Tsjoe en vice-admiraal Ma Tsji- Tsjoeang, bevelhebber van het' nationa listische korps mariniers en opperbevel hebber van de nationalistische vloot, zich reeds in de V.S. Tsjao Si Wen, lid van de Chinese Na tionalistische commissie voor het op stellen van plannen, heeft tijdens een bezoek aan Los Angelos voorspeld, dat binnen drie tot zes maanden een groot scheepse inval op hef Chinese vaste land zal worden gedaan. Een half mil lioen soldaten staan gereed op Formosa, aldus Tsjao. Vice-president Nixon vals beschuldigd? WASHINGTON, 10 Febr. Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft uitgemaakt dat tijdens de verkiezingscampagne in 1952 valse beschuldigingen jegens de huidige vice-president der Verenigde Staten, Nixon, zijn geuit. De beschuldigingen werden geuit op grond van door de subcommissie vals bevonden docu menten. Aan het Amerikaanse federale bu reau van onderzoek (de F.B.I.) is ver zocht te ortderzóeken, of Nixon in de verkiezingscampagne het slachtoffer van laster is geweest. Ook heeft de subcommissie de F.B.I. gevraagd of er termen zijn voor een gerechtelijk on derzoek. Generaal Juin binnen kort naar Korea PARIJS. 10 Febr, De opperbzvelheb- ber van het Franse leger, generaal Juin, zal binnenkort naar Korea vertrekken, om aldaar de Franse troepen te bezoe ken. Op zijn terugreis zal hij de Fran se troepen in Indo-China inspecteren. Nederlandse boter naar West-Duitsland BONN, 10 Febr. De Westduitse autori teiten hebben toestemming verleend tot invoer van boter uit Nederland voor een bedrag van '3.75 millioen DM. Voorts is toestemming verleend tot invoer uit Ne derland van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 DM. Mevrouw Luce Amerik. ambassadeur te Rome WASHINGTON, 10 Febr. Mevrouw Clare Luce, die in het protestantisme werd opgevoed doch zich in 1946 tot het Katholicisme bekeerde, is door president Eisenhower benoemd tot Amerikaans ambassadeur te Rome. Zij is 49 jaar en de echtgenote van de uitgever van „Ti me" en „Life". O DEN BOSCH, 10 Febr. Het bui tengewoon fconcert dat op Maandag 16 Februari - 's avonds te half acht in de Grote Kerk te Breda door „Het Bra bants Orkest" zal worden gegeven, zal o.m. worden bezocht door de minister van maatschappelijke' zorg, mr. F. J. Thiel. De kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar aan alle V.V.V. kantoren in de provincie. Van dit concert is me dedeling gedaan aan alle geestelijke-, civiele- en militaire autoriteiten in de provincie. Wedstrijd te Antwerpen voor getroffenen ANTWERPEN, 10 Febr. Zaterdag zal te Antwerpen een wedstrijd wor den gespeeld tussen de Engelse eerste klasser Portsmouth en West Ham United, een tweede klasser. De op brengst komt ten goede aan de ram penfondsen in België, Engeland en Nederland. Gatsonides in rallye van Sestrière TURIJN, 10 Febr. Maus Gatsonides, winnaar van de rallye van Monte Carlo 1953, heeft met een Ford Ze phyr ingeschreven voor de rallye van Sestrière, die van 26 Febr. tot 2 Maart gehouden wordt. Ook de Italiaan Nino Farina heeft de elfder ure inge schreven. Hij zal naar verwacht wordt met een Ferrari of een Lancia Aurelia deelnemen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3