SPA Onaangenaam incident over hulpverlening Regeringsnota over watersnood de Commaidant Otten gaat heen Koninklijke Stallen tot de nok vol goederen De Ingenieur en de watersnood Ik was paraat HET VADERLAND J IINSDAG 10 FEBRUARI 1853 ZEEWERING HEEFT DE AANDACHT J.JOEWEL DE RAADSVERGADERING van gisteren niet meer dan twee uur duurde, was zij toch wel van belang. Er werd wij meldden dat gisteren nog een crediet van f 400.000 beschikbaar gesteld voor hulp verlening aan Goedereede en Stellendam, welke gemeenten bij ditzelfde besluit werden geadopteerd. Voor het echter zover was, had er een onaan gename politieke rel plaatsgehad. De 'heer Van Praag (C.P.N.) immers baid in een brief, gedateerd 4 Febr., aan de burgemeester het college met even veel woorden op zijn nummer gezet. B. en W. hadden nog geen enkel voorstel ingediend inzake hulpverlening aan het noodgebied en of B. en W. nu op de agenda wilden plaatsen een voorstel om 1100.000 beschikbaar te stellen. B en W. zijn nadien echter met een veel verder strekkend voorsteil gekomen eerder kon dit niet worden gedaan omdat de vergadering van 4 Februari een buitengewone was en bovendien omdat toen overleg gaande was met de Ver. van Ned. gemeenten nl. om f400 000 beschikbaar ie stellen voor hulpverlening aan de te adopteren ge meenten Goedereede en Stellendam. De heer Van Praag zette uiteen, dat men 4 Febr. nog geen kennis had kun nen nemen van dit voorstel van B. en W„ maar hij trok het voorstal, dat zijn fractie had gedaan vooralsnog niet in. Eerst nadat de he ren Sehürman (K. VP.), Rensen (P.v.d A.), Mens Fiers Smeding CV.V.D), Swarts (C.H.U.) Raads- j overzicht j tenslotte ook de burgemeester duidelijke bewoordingen hadden ie ken nen gegeven ,dat men het voorstel van de C.P.N. ongepast vond en een door kruising van het voorstel van B. en W., trok de heer Van Praag zijn verzoek om zijn voorstel op de agenda te plaatsen in, waarna het bestaande voorstel onder de hamer doorging. Ten aanzien van de ongerustheid van de heer Van Praag inzake de zeewering, zeide de burgemeester, dat hij contact had onderhouden met de burgemeester van 's-Gravenzande en dat verder over leg werd gepleegd met Delfland inzake de duinregeL Boulevard Met Delfland, R||k en de E.M.S. wordt voorts gegegeld contact gehouden Inzake de zeewering te Scheveningen. Van de gemeente en de Habo zijn thans 135 werklieden met het herstel van de boule vard en de zeefinrichting aan het verver singskanaal bezig. Men venvacht, dat Scheveningen deze zomer zü'n normale aanzien zal hebben en dat van de winter nog voldoende zand zal worden aange voerd ter verhoging van het strand. Er werd in de vergadering van giste ren voorts nog een crediet beschikbaar gesteld van f600.000 voor de doorvoer en verzorging van de evacué's, welk be drag door 'het Rijk zal worden terugbe taald. In dit verband deelde de burge meester nog mee. dat er thans 2403 evacué's in Den Haag verblijven en 1670 zijn doorgevoerd naar Leidschendam. Voorburg en het Westland. De Hoop Nadat verscheidene raadsleden nog hadden gesproken over de oprichting en instandhouding van een neutrale middel bare hotelvakschool, werd door velen in stemming uitgesproken met het feit. dat B. en W. hebben voorgesteld f20.000 be schikbaar te stellen voor De Hoop, hoe wel de Ned. Ver. ten behoeve van zee lieden maar f 10.000 had verzocht. De heer Damme (P.v.d,Azeide. dat nu waarschijnlijk op Scheveningse werven met de bouw kan worden begonnen. Nog voor de laatste hamerslag las mr Schokiking een brief voor, die B. en W. hadden verzonden aan mr J. A. N. Patijn, die gisteren 80 jaar werd. Aangenomen voorstellen Aangenomen werden z.h.s. de volgende voorstellen: aankoop van de percelen Bezuidenhoutseweg 145/Helenastraat 2. 2A en 2B. kosten f35.300 incl. over drachtskosten; verhuring van 5 aren en 50 centiaren grond aan de Lenteweg aan mevr. W. S. Kolster-Van den Berge voor opslag van oude metalen, huurprijs f742,50 per jaar; het verlenen van eervol ontslag op verzoek aan de heer J. Ekering m.i.v. 1 Mei 1953 uit zijn ambt van leraar machineschrijven; aankoop van de percelen Van Ravesteynstraat 368/370 en 372/ 374 voor f 25.250; inbreng van grond in het gem electriciteitsbedrijf en uitlichting van grond uit het gem. grond bedrijf en gemeentewerken, een en ander met financiële regeling; vergunning verlenen aan de heren L. Weinling en Tj, Zijlstra, handelende onder de naam maison Louterbach, voor het oprichten van een door electromotoren gedreven inrichting voor de vervaardiging leverpastei, zulks ingevolge de Hinder wet; verlenen van eervol ontslag op ver zoek aan de heer J. F. Posthuma, lid van het college van curatoren der gem. lycea, v. 1 Februari 1953 onder dankzegging voor de bewezen diensten; uit te gever in erfpacht van gemeentegrond aan de Peilstraat te Scheveningen aan de Stich- j Wijkgemeente XVIII; wijziging van erfpachtsovereenkomsten, betrekking heb bende op percelen grond, gelegen aan de Zeekant, Alkmaarsestraat, Gevers Dey- nootweg en Seinpostduin, het praeadvies en de adressen van het bestuur van de ver. voor geref. schoolonderwijs De Geu- zenwijk c.a, houdende verzoeken om medewerking krachtens art. 72 der l.o.- wet; verkoop van grond aan de Maurits- kade aan de N.V. Billiton Mij; verhuring van grond aan de Corn. Houtmanstraat aan het college van kerkvoogden der N.H. Kerk. Monument voor Sweelinck De gemeenteraad heeft besloten met bijzondere dank aan een ingezetene, die onbekend wenst te blijven, zijn schen king, bestaande uit een bedrag van f 1500 ten behoeve van het te vervaardigen mo nument ter ere van de Nederlandse toon dichter Sweelinck, te aanvaarden. Op de trappen van het stadhuis gearresteerd Voor de rechtbank hebben vanmorgen nog twee verdachten terecht gestaan, die betrokken zijn geweest bij een grote in braak in een juwelierswinkel aan de Goeverneurlaan. op 27 Februari 1951. waarbij 80 horloges en 70 ringen ont vreemd werden. Behalve de gebroeders V. d. K. was ook de 22-jarige J H. bij de inbraak betrokken. Hij had echter niet eerder voor de rechter kunnen verschij nen, daar hij 1 jaar dienst heeft gedaan in Korea Ter zitting bleek, dat hij graag weer terug zou gaan en in het bezit was van een uitstekende conduite. Aan de inbraak had hij alleen deelgenomen om de zaak van zijn hospes en werkgever weer op de been te helpen, maar hij had tenslotte niets van de opbrengst ge kregen. Alle omstandigheden in aanmerking genomen wilde de officier van Justitie geen al te zware straf eisen. Hij conclu deerde tot oplegging van een jaar ge vangenisstraf. waarvan 6 maanden voor waardelijk met aftrek. De verdediger van H. merkte op, dat de verdachte op de trappen van het stadhuis te Rotter dam gearresteerd was. op het moment dat hij in het huwelijk zou treden. Hij adviseerde de rechtbank het 'huwelijk mogelijk te maken door het opleggen van een voorwaardelijke straf, daar z.i. dit de beste reclassering zou zijn. Vervolgens stond terecht de 22-jarige G. P. J., die een ring. afkomstig van deze inbraak verkocht had voor f 50 Van dit bedrag had hij f 10 gehouden en de rest was afgedragen aan een van de gebroe ders V. d. K. Tegen hem werd 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk cn f 25 boete geëist. Uitspraken 24 Februari. Mutaties bij de brandweer H.van Oostveen opvolger De commandant va de brandweer, de beer C. W. P. Otten, zal in verband met bet bereiken an de pensioengerechtigde leeftijd op 11 Juni a.s. zijn functie neerleggen In zijn plaats hebben Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. van Ooslveen, thans waarnemend commandant. Kol. M. C. \>n Houten f Op 73-jarige leeftd is Zondag over leden de heer M. C. an Houten, kolonel b.d. van de Kon. Maachaussee en direc teur van het te Leien gevestigde Ne derlandse Legermusem. De heer Van Houta diende vele jaren bij de veldartillerie a ging daarna over naar het wapen van |e Kon. Marechaus see, In 1919 werd hi belast met de be waking van de Du«e Keizer Wilhelm II. Deze functie heel hij voortgezet na genoeg tot de dood 'an de keizer, kort na het uitbreken var de tweede wereld oorlog. Kol. Van Hoten was o.a. ridder in de orden van de Nederlandse Leeuw en van Oranje-Nassa. In 1939 werd hij directeur van het Legermuseum. Ook was hij vïce-voorzïtte van de internatio nale organisatie tot bestrijding van de misdaad. De teraardebestellag zal morgen om 2 uur geschieden <p de begraafplaats Nieuw Eykenduynen De aftredende commandant, de heer Otten, werd in 1888 geboren en trad op 1 Januari 1917 in dienst van de ge meente, als brandmeester. Bij de politie- brandweer van 1924 tot 1941 was de brandweer een afdeling van de politie dienst was de heer Otten werkzaam, :erst als inspecteur-brandmeester, later als hoofdinspecteur. In 1941 is" hij be noemd tot Commandant van de inmid dels weer zelfstandig geworden brand- veer. In April 1942 door optreden van de Duitse bezettingsmacht op staande voet ontslagen, werd hij in Mei 1945 na de bevrijding wederom tot Com mandant benoemd. a heer Otten heeft zitting in de Commissie voor Normalisatie op brand- weergebied. Hij was lid van de commis sie, ingesteld tot het ontwerpen van ver ordeningen m.b.t. de brandweer. Van de na de bevrijding opgerichte Ver. van Brandweercommandanten was hij tot 1947 waarnemend voorzitter. De nieuwe commandant, de heer H. J. van Oostveen. in 1897 geboren, werd in 1921 benoemd tot adspirant-inspecteur Politie te Den Haag en was later inspecteur. Hij werd in 1938 bij keuze bevorderd tot hoofdinspecteur van poli tie. Bij de scheiding van politie brandweer werd hij tot referendaris bij de brandweer benoemd. In die functie heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de reorganisatie van de brandweer. In 1946 werd hij aangesteld tot waarne mend Commandant. Hij wordt thans opgevolgd door de heer J. van Houten, Deze is thans com mandant van het rayon Noord en hoofd instructeur voor de opleiding van Brandweerpersoneel in het kader van de Bescherming Bevolking. DRINKT ook in huis - geregeld bron van gezondheid Overal verkrijgbaar Kynologenclub De Hofstad Nadat tijdens een minuut stilte de ge troffenen van de watersnood herdacht waren, sprak gisteravond in Bagatelle de dierenarts A, C. W. Veldhuizen over het onderwerp „Huidaandoeningen bij hon den". Allereerst gaf spr. een duidelijke uiteenzetting van functie, doel en ont wikkeling van de huid van dieren. De haarwisseling bij honden is ook van zeer groot belang om huidziekten te voorkomen Er bestaat een zeer groot verschil tussen de haarwisseling bij huisdieren, en bij dieren die in het wild leven. Bij de laatste soort is de wisseling regel matiger dan bij huisdieren. Het trim men is van zeer groot belang. Ook de glans en de ligging van de haren is een grote factor. Bij veel dieren kan men de huid zelfs als een soort „barometer" voor de gezondheidstoestand van de dieren beschouwen. De verschillende huidaan doeningen zijn in verschillende soorten te verdelen. Huidjeuk, haaruitval, en exceem behoren tot de eerste soort. Dan inwendige cn uitwendige huidziekten, en tot slot de huidziekten door parasieten veroorzaakt en de gezwellen en wonden. De inwendige huidziekten leveren de meeste problemen op. Men weet er tot op heden zeer weinig van. Er zijn veel geneesmiddelen in de han del voor huidziekten, het gebruik van de infraphillamp is wel een van de beste. Dit berust op een regelmatig toedienen van warmte en het zet de weerstand aan. Wel moet de behandeling met een derge- lijke lamp op gezette tijden en met be hoorlijke tussenpozen geschieden. Tot slot van de avond beantwoordde dokter Veldhuizen een groot annta! inte ressante vragen. Anders gouden koetsnu kinderwagens met kleren /~\P DE GROTE BINNENPLAATS der Koninklijke Stallen, waar op de derde Dinsdag van September de stoet van de Gouden Koets en gala rijtuigen wordt geformeerd, om de Koningin naar het Binnenhof te bege leiden, draven nu soldaten achter volgeladen kinderwagens. Onderofficie ren duwen haast niet meer te hanteren handkarren, volgestouwd met herenschoenen. Auto's rijden af en aan. Het heeft iels van het non-stop- bedrijf in een mierenhoop: een buitenstaander ziet er geen systeem in, maar wie goed toekijkt, ontdekt wel degelijk een straffe organisatie. AI deze jonge mannen zijn hier vrijwillig aan de slag gegaan om een reus achtige collectie lijf- en huishoud-goederen, beddegoed, ledikanten cn an dere meubels, die opgetast staan in de grote ruimte waar anders de Koninklijke auto's een plaats vinden, te helpen sorteren, inpakken cn naar de aangewezen boxen brengen, vanwaar zij later per auto naar de Hout- rusthallen worden vervoerd. Het Nederlandse volk heeft bij het vernemen van de ramp onmiddellijk zó krachtdadig op de bede om hulp gerea geerd, dat reeds de vorige Maandag alle opslagplaatsen van het Rode Kruis vol- zaten. Midden in de nacht kwam toen het verzoek om méér ruimte. Direct heeft de Koningin daarna opdracht ge geven de Koninklijke Stallen en het daarbij werkzame personeel ter beschik king te stellen. Een zware opdracht, want de stallen staan vol paarden, kostbare carrosserieën, auto's en alles wat er verder onder het Staldepartement ressorteert. Doch ook hier was men aanstonds enthousiast be reid om op deze wijze iets te kunnen doen in het belang van de slachtoffers. De 1ste stalmeester: ritmeester Bischoff van Heemskerck verzekerde zich aan stonds van de medewerking der Kon Mil. Kapel en na overleg met de kapi tein Rocus van Yperen zat binnen de kortst mogelijke tijd een zeer vlot ver lopende organisatie in elkaar. Bij het Mil. Goederen magazijn te Woerden wer den een paar tenten, inpaktafels en andere noodzakelijke attributen aange vraagd; de paarden, die gemist konden worden, vertrokken tijdelijk naar het Loo. Alles, wat niet noodzakelijk in de stallen moest blijven, werd opgeborgen Toen begon de inzameling. De beroemde kolossale manége ligt tot de nok toe volgestapeld met zendingen lijfgoed voor man, vrouw en kind; de langste stal van alle werd verzamelplaats van meubels, keukengerei, kinderwagens, enz. Alles wordt gesorteerd en ingeschre ven, geteld en op lijsten in triplo getikt: de kleinste babysokjes zowel als radia toren en fornuizen zijn verantwoord en alles heeft een eigen vaste verzamel plaats in deze grote ruimten. Boven de boxen, waar anders de bekende zwarte paarden rustig hun haver verorberen, hangen nu duidelijke groene kartons met witte letters: in één box zijn de mannen werkkledingstukken geborgen; in een andere stanels sokken of handschoenen, schoenen of onderkleding. Boxen blijken de ideale afmeting te hebben voor een klerendepot! In een weer grotere stal staan de ledikanten, matrassen en bij passend beddegoed; en er si er een met niets dan kinderwagens en reiswiegjes. Bij de deuren der stallen wordt alles ge controleerd en ten slotte gaan de klaar gemaakte pakken alle op handkarren naar de auto's, die gereedstaan voor het vervoer naar de Houtrusthallen. Aan vankelijk werden de goederen regelrecht naar de noodgebieden gebracht; nu is alles beter georganiseerd en gecentrali seerd en komt alles op Houtrust van aaruit het verder wordt gedistribueerd. Ook in dit opzicht is de organisatie in de Kon. Stallen perfect in orde: geen auto rijdt de poort uit zonder dat de portier drie door de stalmeester of ka pitein Van Yperen getekende lijsten heeft afgegeven, waarop precies het aan tal en de soort der met die auto vervoer- De paarden er uit. de stukken staat aangetekend, evenals het nummer van de auto en het uur van vertrek. Terugkomende brengt deze wa gen dan dc de-or do. intendance van het Rode Kruis eveneens getekende lijst weerom, terwijl er op het Rode "Kruis een 2de is achtergehouden. Een controle, die prima en snel werkt. Lange dagen Er zijn in de stallen dagelijks van 's morgens acht tot 's avonds half elf ruim een honderdtal mannen vrijwillig in de weer: 52 man van de K.M.K.; voorts 30 soldaten van het Regiment Lu A „Rhenen" uit de Nieuwe Alexanderkazerne en het voltal lige personeel der Kon. Stallen, zodra zij met hun werk gereed zijn. Er zal nog weken lang moeten worden doorgewerkt vóór al het hier opgestapel de goed is verdeeld, maar wanneer men in dit tempo door kan blijven sjouwen, dan zullen tallozen er al spoedig van kunnen profiteren. Naast deze helpende en zwoegende sterke mannen werken ook een aantal dames o.a. familieleden van de K.M.K. en van de Kon. Stallen mee. In een af zonderlijk vertrek geven zij haar speciale attentie aan het fijne goed: babykleertjes en dames-ondergoed, dat door haar ge sorteerd en ingepakt wordt. Zij lieten er haar huishouden zelfs voor in de steek! Onze waterbouwkundigen hebben gewaarschuwd In de Ingenieur, het orgaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en /an de vereniging Delftse ingenieurs wordt vanzelfsprekend ook aandacht ge- •ijd aan de watersnood. Ir R. Verloren van Themaat schrijft: Watersnood 1906, watersnood 1916, ■atersnood 1920, watersnood 1925'26. watersnood 1953. Natuurrampen! Maar onze waterbouw kundigen wisten van te voren, waar deze „natuurrampen" zouden optreden. Zij hebben gewaarschuwd in rapporten en adviezen voor te lage en te zwakke dijken langs de Hollandse IJssel, langs Alblasserwaard, langs Amer en Maas, langs de Lijmers en de Geldersche IJssel. Heel het Nederlandse volk lijdt onder de watersnood 1953. Heel het Nederlandse volk zal de schade dragen, de een meer, de ander minder. Laat dan ook heel het Nederlandse volk de handen ineen slaan om het water te keren. Laten wij niet wachten op het vinden van de volkomen juiste kosten verdeling, dit kost aan ieder te veel. Absolute veiligheid zullen wij dan ook niet krijgen, maar veiligheid tegen een zeer zware storm of tegen zeer hoge afvoeren van de rivier is bereikbaar en nodig. C. van Teilegen schrijft o.m.: Nu komt de stilte en de bezinning en die zeker nodig. Was de reserve tegen i hogere dan de bekende hoogste stand zo gering? Wat betekent het, dat bij Noord-Westerstorm die het water zeker opstuwt in do zeegaten, maar die toch ook over land van Noord naar Zuid waait in dijken, waarvan dc water zijde in de luwte ligt gaten komen? Hebben we niet een gevaarlijke stap gedaan door de tegenover de zee zeker geringe, doch tegenover de niet lang du rende top van de binnendringende hoog- watergolf wellicht belangrijke waterber ging van de Brielse Maas door de afslui ting bij Oostvoorne tot nul terug te bren gen? En wat met de werken van de Biesbosch? Het zijn maar enkele vragen, misschien zijn er meer, maar dat Hol land en Zeeland deze ramp niet met de uitleg van: „Springtij en wind gaven een extra hoogwaterpeil kunnen voorbijgaan staat wel vast". Gezantschap van Columbia De heer Hernan Tobar. eerste secre taris aan het gezantschap van Columbia en hoofd van de consulaire afdeling in ons land. is benoemd tot sous-chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Columbia. Hij is 3Vs jaar aan het gezantschap in Den Haag verbonden geweest. De heer Tobar zal over twee maanden ons land verlaten. 'e Columbiaanse legatie is overge plaatst van het Jozef Israëlsplein la naar de Rijksstraatweg 695. De consu laire afdeling is verplaatst naar Huy- genstraat 20. Thorbecke HBS adopteert HBS Middelharnis De Thorbecke HB S. alhier aan de 3e Van der. Boschstraat heeft de H.B S. in Middelharnis geadopteerd. Bij ouders van leerlingen zijn 36 plaatsen voor leer lingen beschikbaar. De eerste leerlingen uit Middelharnis zijn reeds geplaatst. De leraren hebben een steunfonds ge sticht voor de collega's der Flakkeese HJ3 S. Voorts hebben 100 leerlingen van de Thorbecke HF S. actief meegeholpen met de hulpverlening. Zij hebben gespit en verder schoeisel cn kleding ingeza meld. Er is een vrachtwagen vol Vrij dag j.L vertrokken. Burgemeester opende rijdend postkantoor Nood aanpakken, zegels plakken Vanmorgen heeft burgemeester mr F. A. Schokking op het Plein het rij dende postkantoor, bestaande uit twee ragens een van de spoorwegen en een an de posterijen officieel geopend. Aan dc loketten van deze wagens wordt de watersnood-zegel verkocht. Het lijkt een anti-climax nu te gaan beginnen met zegels-plakken, aldus de burgemeester, maar dit plakken is toch wel heel belangrijk. De burgemeester zou als motto willen laten gelden „nood aan pakken, zegels plakken". Het voltallige college van B. en W- was aanwezig, kocht postzegels en postte meegebrachte brieven. 80 Hervormde Gemeenten brachten f 213.000 bijeen Bij de Quaestor-Generaal der Ned. Herv. Kerk zijn van 80 gemeenten mededelin gen binnengekomen over de Zondag ge houden collecten. Het totaalbedrag tot op heden is rond f 213.000. Dit is slechts een fractie van het aantal gemeenten dat op ruim 1400 kan worden gesteld. Goederen gestolen en mensen gered De 19-jarige expeditieknecht A J. K is gearresteerd wegens het feit dat hij zich een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. K. heeft echter ook, naar hij zelf zegt. in de noodgebieden ver scheidene mensen gered. De politie acht dit aannemelijk. Koppensnellerszwaard gestolen Bij een inbraak in een café aan de Paulus Potterstraat heben dieven zich uit de voeten gemaakt met een vreemd assortiment goederen, bestaande uit een koppensnellerszwaard, enkele flessen ge kleurd water, gaspenningen en een aan gebroken kistje sigaren. Na de bevrijding in '44 en '45 ontstond een rare gewoonte. Velen verkondigden luidkeels, dat zij illegaal waren geweest. Een leugen was dat niet, want de be zettingsmaatregelen waren zodanig, dat men wel een notoire landverrader moest zijn geweest om deze niet te overtreden. Zo gezien handelde dus vrijwel iedereen illegaal. Maar onder illegaal en illegali teit verstond men toch iets anders, dat was een vrij begrensd gebied en daarop hadden zich veel minder mensen be wogen, dan men na de bevrijding deed voorkomen. Maar het stond nu eenmaal goed illegaal te zijn geweest en men meende daardoor gevrijwaard te zijn van allerlei lastige vragen. In deze dagen kan men iets dergelijks constateren. De feiten kunnen niet ge loochend worden. De dijken waren op sommige plaatsen verwaar- loosd, de meesten van hen, die met de beveiliging en afweer yi zijn belast sliepen, het hulp- verleningsapparaat kwam, jyjJ voor zover het bestond, slechts allengskens op gang en de Regering had geen idee van de omvang van de ramp op de eerste, dag. Het gaat niet aan persoonlijke beschul digingen te uiten, omdat de oorzaak van de fouten niet zozeer te wijten is aan individuele menselijke zwakheden. Maar laat men ook niet de zaken gaan om draaien en net doen alsof. De laatste dagen werden verscheidene berichten wereldkundig gemaakt, waar uit moest blijken hoe paraat men is ge weest en hoe men als het ware klaar stond de stoot van het water op te van gen. Hoe bepaalde diensten des nachts reeds volop aan het werk waren en hoe op Zondagochtend bij het eerste morgen krieken de medewerkers van andere in stanties al hard aan het werk waren om te helpen. Natuurlijk zal dat hier en daar wel het geval zijn geweest, maar men zij toch uiterst voorzichtig zich te compro mitteren door paraatheid te veinzen in de gevallen, dat zij afwezig was. Er zijn in deze zaken te veel getuigen dit het tegendeel kunnen verklaren. Helemaal ongevaarlijk is deze paraatheidsgolf niet. Want het is wel zeker dat er heel wat grondig zal moeten veranderen om voor de toekomst werkelijk paraat te kunnen zijn. Daarom blijve alle mooipraterij achterwege omdat anders het uitzicht op wat men in de toekomst moet doen, ver troebeld wordt. (Vervolg van pag. 1) Maatschappelijke werksters nodig In overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelijk Werk met de mede werking van de commissarissen der Koningin een voorziening getroffen voor een coördinatie van de hulpverlening door de organisaties van het maatschap pelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, alsook in de evaeuatiegemeenten, bestaat grote be hoefte aan beschikbaarstelling van maat schappelijke werksters en gezinsverzorg sters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning en on zekerheid doen zich op moreel en psy chisch :errein vele moeilijkheden voor. Het Nationael Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschap pelijk Werk een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. Gezondheidstoestand niet ongunstig De algemene gezondheidstoestand de noodgebieden is niet ongunstig; zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeg inrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van ver dronken vee. Aan de aanvragen om ziekenauto's is voldaan door de Geneeskundige Dienst Landmacht en Rode Kruis. Ook van hos- pitaalschepen kon een dankbaar gebruik worden gemaakt. Kritiek is de toestand nog op Walche ren, waar het pompstation van Middel burg door zeewater werd overstroomd en dc bevolking nog voltallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal ver dronken dieren juist mocht zijn, is te vernachten, dat de geregelde verwer king van cadavers moeilijkheden zal on dervinden. Reeds is om het onthuiden vlotter te doen verlopen in de nood- slachtplaatsen te Dordrecht en Rotter dam tot villen en verkleinen van cada vers overgegaan. Inmiddels is hiervoor andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op ogenblik nog niet worden vastge steld. Mocht £it nog noodzakelijk wor den, dan heeft de militaire overheid genie-troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Veestapel van 45.000 dieren verloren Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5,7 procent van het totale areaal cultuurgrond in Nederland kan onderverdeeld worden in: 1.000 ha bouwland, 41.000 ha grasland, i 10.000 ha tuingrond. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van: 25.000 runderen. 15000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, 1500 paarden en ruim 100.000 hoen ders. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzieningsin dustrie. Aandacht wordt besteed aan de moge lijke herdistributie van het geëvacueer de vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Herverkaveling beoogd Het laat zich aanzien, dat het gewenst is de beginselen van de herverkavelings- wet-Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandig heden in aanmerking komen. De rege ring is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersche pen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. lenigt VISSERIJBERICHTEN. SCHEVENINGEN 10 Febr Praairapporten Sell 249—25 kantjes. Sch 242—7 kantjes. Alle mdere schepen wemig of niets. Binnen van de haringvisserij Sch 250 met 108 kisten verse haring. Prijs f 20.50 per kist van 50 kg. Besomming f 2214, Dit schip bracht ook plm. 200 kantjes zoute haring mee, welke waar schijnlijk in dc loop van de dag zullen svor- den verkocht. Morgen wordt een of twee trawlloggers en één haringlogger met verse vis aan de markt verwacht. Ongeveer 150 kisten verse vis zijn uit IJmuiden aange voerd. In 't laatst van de week worden enkele kustvissers met verse vis verwacht. Vandaag gaan weer 3 schepen van de rede rij Jac de Duik en Zn. Sch 195. Sch 342 en Sch 412 naar zee voor de drijfnetharing vis serij. Rampenfond: nood in persoonlijke sfeer Overheid voor schade econo misch leven Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en dc vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levensonder houd. kleding, dekking, schoeisel en huis raad. Daarnaast zal op de overheid een uit gebreide taak rusten om door de ver strekking van bijdragen het economisch leven in de getroffen gebieden weer op ;ang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in do privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsscha den. Het ligt in het voornemen van de re- jering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiency en de overzichtelijkheid van de administratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande erva ren apparatuur. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, welke ook reeds voor de oor logsschade geldt, houdt in grote trekken dat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de agrarische schaden en het mi nisterie van Financiën voor de overige schaden. Het ministerie van Financiën zal voorts, evenals dit bij de oorlogs schaderegeling het geval is. met de al gehele coördinatie worden belast. Voor wat betreft de afwikkeling van de schaden in de publiekrechtelijke sec tor zal het bestaande apparaat voor de afwikkeling van de publiekrechtelijke oorlogsschade (het bureau Financiering Wederopbouw van het ministerie van Financiën) worden ingeschakeld. De nota geeft verder een uitvoerig overzicht van de hulpverlening van marine, leger en luchtmacht, van de po litie en andere overheidsinstanties. In een bijlage wordt een en ander meege deeld over de uit het buitenland ontvan gen en toegezegde hulp. Deze met grote spoed opgemaakte nota, aldus eindigt dit stuk, kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd, en is gedaan zal pas later nauwkeurig kun nen worden vastgesteld. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht duidelijk zal zijn geworden hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de toestand het hoofd te bieden. De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, dc betoonde hulp vaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst, aldus besluit de nota. Hete-luclit motor draaide in de noodgebieden De tot dusver binnen laboratorium muren gehouden Nederlandse hete-lucht- motor heeft de eerste krachtproeven in het openbaar doorstaan als energiebron voor liohtmachines in de noodgebieden. Deze, eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installaties zijn uitgevoerd, hebben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische ver bindingen met de geïsoleerde streken, onder andere te 's-Gravendeel, Strijen, Nieuwe Sluis, Zierïkzee en andere ge teisterde dorpen en steden, dienst ge daan. Duizenden cadavers worden vermalen Het destructiebedrijf te Rotterdam (voormalig Overschie) heeft op het ogenblik naar schatting 1200 cadavers een onderverdeling is nog niet re geven verwerkt, die in hoofdzaak van de geteisterde gebieden op Goeree-Over- flaklcee, Schouwen en Duiveland, de Hoeksewaard en Tholen afkomstig zijn. Het bedrijf werkt onder hoogspanning, dag en nacht. De kou van de laatste dagen was gunstig voor het bedrijf. In Overschie kunnen per etmaal circa 250 300 cadavers worden verwerkt. Kan het bedrijf de drukte niet aan, dan gaat de aanvoer naar destructiebedrijven in Win terswijk, Purmerend, Midwoud en Schagen. Ook in Son (Noord Br.) werkt het destructiebedrijf op volle kracht. Iedere avond van kwart voor zeven tot kwart voor acht geeft de Canaöe.-e radio (25.60 en 19.58 meter) een speciaal Nederlands programma, teneinde de be volking op de hoogte te houden van de toestand. Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart. de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Aicrvieniejueii wuiuea ÖDB BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: G. H. Knaapen-Koops, z,; S. J. Gasille-Hooykaas, z.; VV. C. Serruijs- Bekker, z.; T. M. J. Dijkman-Verheggen, d.; G. Th. M. Zwetsloot-Wiüebrands, z.; M. J. Ranke-Bruggink, d.; E. M. Frlngs- van Wijngaarden, d.; E. Toet-Dubbeldam, z.; A. van der Laaken-Harmsen, z.\ G. W. van der Roest-Meeuwissen, d.; C. Th. Ver- groesen-Hemmes, z.; D. Rous-Plugge, d.; W. C. Nederhorst-Hollander, z.; J. A. du Burck-van der Ploeg, z.; P. H. van Wes- terhoven-KleinheerenbrinK, d.; F. H. de Jonge-van Schuylenburgh, d.; J. van Bree- Jol, d.; A. Th. Goes- Kluiters, z.; N. M. Ch. Schoonderbeek-Beumer, z.\ E. M. I-I. Blom- Stuijfzand, d.; Ardjlman-Boedlni, z.; G. Kuiper-Dijkhuizen, d.; N. C. Schaapveld- Gravln von Ranzow, d.; J. H. Siglé-Kool- hoven, z.; A. den Hartog-Dooren, z.; G. C. M. van Hoof-Schmidt, z.-. M. M. de Jonge- Giele, z.; J. Westphal-Lieshoui. a.: C. J. Turlboer-van Vogelpoel, d.; M. Th. G. Kop- van Ette, z.; J. G. van der Linden-ten Broeke, z.; J. N. Passchier-Letsch. d C. A. Jansen-Kerlchof, z.; J. Talma-Drinkwaard, d,; J. II. Storm-van Staalduinen, d.; J. W. Hoogervorst-Tetteroo, z.; P. M. Kohlschein- van Egmond, d.; J. Dekker-Noort, d.; A. Ruivenkamp-Alkema, z.; A, Bolïe-llurt- sutker, z.\ B. D. Beute-Denyer, z.; J. Krul- Vlsser, z.; A. van den Hout-Mellaart, d.; M. F. de Jager-Visser, d.: R. C. Eeijers- van Essen, d.; M. Chr. Bloemsaat-Klein- leld, z.; G. Scheringa-van Zaiinge, z J. Visser-Kiekens, d.; J. Horster-Pronk, z.; S. A. E. M. Troost-Blokland, z.; J. M. T. van Siobbe-Schoots, d.; C. van de Craats- Kropff, d.; A. Koeleman-van der Veer. d.; E. Tlemens-Fens, d.: H. F. M. Claessen- van der Knaap. z. OVERLEDEN: E. E. van Dijk, vrouw van F. P. C. S. van der Ploeg, 67 j.: K. Mallée, man, gehuwd geweest met E. C. F. 1-Ieusdans, SI j,; M, J. van den Berg, ongehuwde vrouw, 66 j.; A. J. Wensveen, ongehuwde man, 6S j.; E, Overmars, man van J. Schmidt, 7S j.; C. Verslraaten, vrouw, gehuwd geweest met F. L. J. Klebn, 86 j.: H. J. M. Zoutenbïer, vrouw van G. A. Looijestijn, 62 j.; C. M. Korte- kaas, vrouw, gehuwd geweest met A. J. J. Warmenhoven, 78 j.; M. Schong, vrouw van A. Ploeg, 57 J.; S. G. van Dijk, man van M. van Leuverden, 56 J.: J. Tuk, man van E. C. ter Bruggen, 73 .1.; N. van der Tholen, vrouw van H. Krommenhoek, 56 ,i. M. T. Pleclc, vrouw van S. K. de Zoele, 59 j.; B. G. de Wit, man, gehuwd geweest met M. W. Vogelesang, 67 j.: J. Telder, man van M. J. van Ravesteln, 76 j.: A. Versluis, man van F. P. G. Bezemer, 61 j.; A. H. Buijs, vrouw van C. C. van der Kleij, 31 j.: H. K. Heller, man, gehuwd geweest met C Visée, 71 J.: P. K. Rood- akker, vrouw, gehuwd geweest met Th. Goemans, SO j J. Boelen, man van J, H. Schappert, 69 j.: J. C. Meyer, man, ge huwd geweest met C. E. Krljts, 79 J.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2