VAL DA Mislukte emigranten komen terug uit Australië KEELP3JM VICKS bonIons JEïet ideale paar> Blauwe Gillette Mesjes Helicopters brachten ruim 2200 personen in veiligheid Regeringscommissaris voor Radiowezen laakt communiqué van de fl.V.R.0. DE HONGAARS! GALEISLAAF Industrie van Klundert werd volkomen lamgelegd De Rotterdammer Pag. 3 Dinsdag 10 Februari 1953 Internationale „Fairsea" Deze week hoopt de „Fairsea" uit Australië terug te komen. Die „Fairsea" heeft geen al te beste naam. Ten onrechte, naar kenners van het schip ons verzekerden. Het is geen Nederlands schip, want het vaart onder Panamese vlag en heeft een Italiaanse bemanning. Het is door de Nederlandse Regering gecharterd als emigrantenschip. En hoe het nu komt, kan niemand zeggen, maar het heeft een minder gunstige naam gekregen. Komt het door zijn grote capaciteit van wel 1800 mensen, waardoor velen het betitelen als een „drijvend mensenpakhuis"? Komt het door de Italiaanse keuken, waaraan een Nederlander maar moeilijk wennen kan? Het is niet te zeggen. Maar één ding is zeker: als de „Fairsea" deze week de Nederlandse kust nadert, heeft zij een passagiersbezetting, die weliswaar zeer klein is, maar voor een aantal waarvan geldt: ze komen terug met een overkropt gemoed. Er zijn namelijk 51 mislukte emigranten aan boord, Londen debarkeren. En van de 68 Ne- Er zijn kranten, die geschreven heb ben van 100. Maar dat a an, tal is on juist. Er ztjm nL maar iru totaal 68 Nederlanders aan boord. Daarnaast is er 'n aantal buitenlanders, waarvan er 57 in Advertentie. m m •andaag.. morgen verkouden! Be scherm Uw keel legen infectie met de beproefde geneeskracht van Toch is het zo! (261). Wanneer twee punten ten opzichte van elkaar in beweging zijn en een derde (vaat punt) ont breekt. is het niet mogelijk uit te maken, welk van beide punten een beweging vertoont. Dilzellde doet zich voor mei de zeespiegel, die in voortdurende beweging is, doch waarvan men niet weel, of de ver anderingen te wijten zijn aan de beweging van de zeebodem, dan wel aan veranderingen van het vasteland. Zeker, er bestaan duidelijke be wijzen, dal in sommige gevallen hei vasteland aanzienlijk is omhoog geheven. Wanneer op hel eiland Timor op een hoogte van ruim 1200 meter koraalrillen worden aan getroffen, is bef duidelijk dat deze rillen ongeveer evenveel meters zijn opgeheven, want koralen kunnen slechts in ondiep water gedijen. Evenzo wordt hel bewijs geleverd dal in Zwitserland een bodemverhel- fing van verscheidene duizenden meters heelt plaats gevondenom dat aldaar op hoogten van meer dan 3000 m versteende schelpen zijn aangetroffen. Het slaat valt. dat niet alleen het land in de loop der tijden aanzien lijk is gerezen, maar tevens, dat de waterspiegel aanzienlijke verande ringen heelt ondergaan. De hoeveel heid water op aarde, hetzij dit in vloeibare, gasvormige of vaste toestand voorkomt, is immers con stant. En wanneer geweldige hoe veelheden daarvan in ijs worden vastgelegd, is het duidelijk dat die hoeveelheden ergens anders aan onttrokken zijn. Dit deed zich bijv. voor in de verschillende ijstijden, toen zich op N.-Europa geweldige ijskappen gevormd hadden en dien tengevolge de zeeën een lagere stand hadden dan normaal. Maar ook zonder deze ijskappen in aanmerking te nemen, moet worden vastgesteld dat de zee spiegel aan voortdurende wisseling onderhevig is. Uit opgeheven strand- iijnen aan tal van kusten, is afgeleid dal na de geweldige stijging van hei zeeniveau na de ijstijden, het algemene niveau sedert de laatste 3 4000 jaar gedaald is met een bedrag van 4 tot 6 meter. De waar den die door verschillende onder zoekers gevonden zijn verschillen, wel enigszins, doch zijn alle toch van dezelfde orde en bevestigen de opvatting dat ook in historische tijden de oceaanspiegel schomme lingen vertoont. Is deze daling van de algemene strandlijn in de wereld een ver heugend teken voor de lager ge legen landen, wal Nederland be- trett moet als schrille tegenstelling een aanzienlijke stijging van de strandlijn in de laatste duizenden jaren worden vastgesteld. Dit is dus de schijnbare stijging van de zee spiegel. die naar alle waarschijnlijk heid aan daling van de Nederlandse bodem moet worden toegeschreven en waarover bijzonder belangv/ek- ker.de cijlers zijn gepubliceerd. Daarover morgen. (Nadruk verboden). CJ derlanders zijn er 11, die slechts voor een vacantieieis naar Nederland komen. De 57 emigranten, die terugkeren, zijn ook met 57 mislukte emigratie- gevallen, Er zijn nl. 20 kinderen, waaronder baby's. En 14 echtgenoten. In feite zijn het 17 „gevallen". Onder die terugkerende emigranten! zijn er, die 2 maanden tot een half jaar in Australië geweest zijn. De helft was er 1 tot 2 jaar. De mislukking is dus wel heel snel aan de dag getreden. Stelt men tegenover de nog niet ten volle 100 teruggekeerden het totaal aan tal van meer- dan 28-0OO cmigran,ten, die naar Australië vertrokken, dan blijkt het aantal mislukkingen wei een heel klein percentage te belopen. Wat is nu de oorzaak van de terug keer? Wf hebben ons by het bureau van de directeur der Emigratie daarvan, eens op de hoogte gesteld. Het bleek ons daarbij, dat de oorzaken van mis lukking voor een groot deel terug te brengen zijn tot de factoren: onvol doende voorbereiding (ook geestelijk), onvoldoend aanpassingsvermogen (by echtparen eventueel van de ene echt genoot) en onvoldoende doorzettings kracht. Er zijn gevallen bij, die hier in Ne derland reeds als twijfelgevallen geno teerd stonden, We denken aan het val van de kantoorbediende, die Octo ber vorig jaar vertrok, wiens vrouw en 5 kinderen hier nog achterbleven, maar van wie op het emigratierapport al stond: waarschijnlijk te zacht. We denken aan de zoon van meubelmaker-met-een-goede-zaak, die zijn emigratie zelf betaalde, maar van v/ie genoteerd stond: dom, misschien geschikt als ongeschoold arbeider. Er is een terugkerende fotograaf, die geen Engels verstond. Na enkele we ken liad hij zijn landingsgeld opge maakt, maar nog steeds geen baan ge bonden. Hij werd naar een patroon stuurd, maar kwam terug: hij kon het adres niet vinden Het consulaat zocht een nieuwe baan voor hem, rangeerde een ontmoeting, maar meneer verscheen niet. Hy werd op het consulaat ontboden, maar liet opnieuw ■erstek gaan. Toch kankert deze mis lukte emigrant Een gezin met S kinderen kreeg in>- woning bij een oude dame. Zij maak ten het deze zo moeilyk, dat ze me,t die politie de deur uitgezet moesten wor den. Met heit werk lukte het ook niet. .Liever lui dan moe" was het getuige nis. dat uit Australië kwam. Dit gezin vond aansluiting bij een ander, dat in December 1951 was ver trokken, maai' waarvan de echtgenoot In elk baantje, dat hij kreeg, moeite maakte. Toch heeft dit gezin nog kans gezien, de eigen terugtocht to verdie nen. Het kan ook aan de vrouw liggen. Er keert een gezin met 3 kinderen terug, waarvan de vrouw niet wemmen kan. Een kantoorbediende had een goede baan. Maar zijn vrouw keerde al eerder terug, want het land beviel haar ndet. Hij wil er zijn huwelijk niet aan wagen. Maar een ander liet zijn vrouw alleen teruggaan, want zij wil zich niet aanpassen en vooral niet werken. Triest is het geval van de jongeman* die it: Juli '51 emigreerde. Na zijn ver trek bleek echter een huwelijk in- Ne derland noodzakelijk. Het werd in Januari met de handschoen voltrok ken. October '52 volgde zijn vrouw met de baby hem. Maar bij de aankomst bleek, dat het jonge echtpaar niet op elkaar was ingesteld. En hoewel ds Peilioaan alle moeite deed. de verhou ding in orde te brengen, het bleef een mislukking. Dat het vaak een persoonlijke instel ling is, bleek uit het geval van de "pWEEHONDERD mariniers hebben met man en macht gewerkt aan het dichten van de dijken in de buurt van Den Bommel. Het laatste gat is nu dicht en daarmee is de ver binding Den BommelOude Tonge hersteld. chauffeur, die een goede baan kreeg. Maar hij kon zich niet aanpassen bij de Australische leefwijze. En deze paste zich toch heus ook ndet bij hem z Bovendien kreeg hij een functie in Ne derland aangeboden tegen, f 400.per maand. Toen mislukte zyn emigratie. Een vader reisde met zijn 18-jarige zoon zijn gezin vooruit. Beiden spnaken n Engels. Toch kregen zij werk. Maarde vader kreeg heimwee. Hij keert terug zijn zoon blijft. Wij zouden zo door kunnen gaan. Maar de hoofdzaak is, dat men ziet: emigratie mag alleen begonnen wor den, ais men zich geestelijk vooral ook voorbereidt, als men bereid is aan te pakken* als men de moeilijkheden, die de eenste jaren, altyd komen (waarbij ook het heimwee) het hoofd durft te bieden. Van groot belang voor slagen is ook. dat de emigrant zich aansluit bij geestelijk milieu in het nieuwe vader land, dat hem steunt. En dat hij ge dragen wordt door eigen geloofskracht. Dèt ontbreekt bij vrijwel alle terug- kerenden. AMERIKANEN met hun ducks rijden de Zuiderhavenpoort te Zierikzee binnen. (Van een onzer verslaggevers) DE gemeente Klundert in West-Brabant is zwaar getroffen door de watersnood. Niet zozeer wat het aantal mensen betreft, maar in materiële zin zeer zeker. In de omgeving van Klundert schat men het aantal kubieke meters water op 16 millioen. Het overstroomde gebied is een oppervlakte van 3000 ha in de gemeente Klundert. In de dijk langs het Hollands Diep langs de gemeente Klundert zitten precies 10 gaten. De industrie is volledig lamgelegd en deskundigen ver wachten. dat met het op gang brengen van de fabrieken minstens een half jaar gemoeid is. Het betreft hier een grote meubelfabriek, een timmerfabriek en een van de grootste boterfabrieken in het Zuiden van het land. Van -de kerken is alleen de r.k. kerk droog gebleven, die nu door de ge meentelijke instanties wordt gebruikt als opslagplaats van de binnengekomen goederen. De zo juist voltooide nieuwe Ned. Herv. kerk en de Geref. kerk staan volledig onder water. De predi kant van de Geref. kerk, ds. Feenstra, vaart met een roeibootje in en uit de kerk en de pastorie. De Chr. Nat. school wordt gebruikt door het Roode Kruis. De andere scholen, waaronder de eveneens zojuist voltooide school voor Chr. buitengewoon lager onderwijs en de eveneens splinternieuwe technische school, staan onder water. In de tech nische school loopt de schade in de tien duizenden guldens, vanwege de nieuwe machines die nu niet meer te gebrui ken zijn. Noodwoningen weggespoeld Het raadhuis van Klundert, dat in 1621 door Prins Maurits aan de stad ten geschenke werd gegeven en dat eveneens voor een bedrag van 4 ton juist was gerestaureerd, staat enige meters in het water. Houten noodwo ningen zijn op verschillende plaatsen weggespoeld en drijven honderden me ters van de oorspronkelijke plaats. Het kerkhof te Moerdijk (gemeente Klun dert) is door het water weggespoeld. Men vindt de kisten op grote afstand drijven tegen de dijken. Philips te Eindhoven zond voedselpak ketten, die tijdens het isolement van Klundert op een militair vliegveld wer den gedropt. Aan kleding werd 35 ton gebracht, waarbij grote hoeveelheden uit Enschede en Aalten. Het Roode Kruis, afdeling Aalten, zond een com plete ploeg die hier Roode Kruiswerk- zaamheden verricht. Brandweer uit Saarbrücken De vrijwillige brandweer van Saar brücken zond 29 man met volledige uit rusting. Eveneens bevindt zich bij deze groep uit Saarbrücken een radio-ver slaggever, die inmiddels een gesprek heeft gevoerd met verscheidene voor aanstaande personen. Elk gesprek via radio-Saarbruckeii zal worden uitgezon den. Duizenden militairen zijn bezig met het verzwaren van nog bestaande bin nendijken. Honderden burgers zijn be zig met het opruimen van cadavers. Daaronder bevinden zich 3 duikers van de Koninklijke Marine uit Brielle. De vrijwillige brandweer van Breda en van Maastricht is met groot mate riaal aanwezig. Het hier verblijvende gedeelte van de bevolking plm. 500 man is ingeënt tegen typhus. Vrou wen en kinderen zijn allen geëvacueerd. Het aantal verdronken burgers bedraagt 13, het aantal verdronken militairen van de reddingsdienst 3. Honden en katten die op straat worden aangetroffen wor den neergeschoten. Nog een aardige bijzonderheid: een paard van de landbouwer Stoop heeft 8 dagen in het water gestaan tot aan de kop. Dit beest is eerst gisteren uit het water gehaald en het mankeert niets. Verdronken dieren In het Land van Heusden en Altena in de Westhoek zijn van de 3700 paar den er 500 verdronken. Van de 45.000 runderen kwamen er 10.000 om, van de 2500 schapen zijn er 400 verdronken, van de 68.000 kippen gingen er 25.000 en van de 9000 varkens 4000 verloren. De Koningin bezocht Willemstad H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Willemstad. Zij landde per helicoptere aan de Water poort, waar zij ontvangen werd door de burgemeester van Willemstad, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgeno te, alsmede wethouder J. A. Dekkers en de gemeentesecretaris de heer K. Dane. De Koningin begaf zioh naar het ge meentehuis waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en hel pers aan haar werden voorgesteld. Daarna maakte zij een kleine rondwan deling door de gemeente en bezocht zij de opgeworpen dam aan de Landpoort; vanwaar zij een overzicht had op de on dergelopen polder van de Westhoek. Vervolgens begaf zij zich aan boord van een vaartuig van de Rijkswater staat en vertrok zij in de richting van de Moerdijk. Zij was in gezelschap van mevrouw N. Snütt-Avis. particulier secretaresse en de majoor Van der Linden. De bevolking was zeer enthousiast. De politieafzetting werd doorbroken en de gehele bevolking, vooral de kinderen, juichten Hare Ma jesteit hartelijk toe. Aankomst Amerikaanse hulpgoederen Do eerste Amerikaanse hulpgoederen voorde getroffen gebieden komen Maan dagavond 16 Februari om 8 uur in de Rotterdamse haven aan per s.s. „Wester- dam". Advertentie. HUIDKLACHTEN «oals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw huid ontsieren verdwij» nen snel door plaatselijk betten (deppen) met iTbcheerT zich" nog gemakkelijker^ beter en sneller ah U de extrift scherpe Gillette mesjes in een Gillette 9cheerapparaat gebruikt.i Want ook die vormen een ideaal paar] Zy garauderen_dat U zichj .elke. morgen snelden perfect scheert/- •N GILLETTE SCHEER APPARAAT EN 8EHQREN BU ELKAAR. Blue*"'Gillèttes* Thin Gillette, E 0.75 per LÊen „goeie^morgenlz begintjmetCilleUeJ Nota watersnood 1953 Veel lof voor militaire hulpverlening Uit het overzicht van de militaire hulpverlening, zoals dat voorkomt in de nota inzake de watersnood-1953 aan de Tweede Kamer, blijkt, dat reeds op Zondag 1 Februari door de luchtmacht 15 verkenningsvluchten boven het noodgebied werden uitgevoerd, ondanks de bijzonder ongunstige weersomstan digheden (meer dan 100 km grondwind, wolkendek op 100 a 150 meter hoogte). Het eerste verkenningsbericht was van Zondag veertien minuten voor een in de middag en betrof Noord-West-Brabant, Sedertdien werden de verkenningen onafgebroken voortgezet. Bij deze verkenningen werd nauw samengewerkt met de Rijkswaterstaat, die voortdurend van de toestand op de hoogte gehouden werd. De verkennin gen dienden uiteraard onder meer ter bepaling van de prioriteit bij de hulp verlening. Door de slechte weersom standigheden leverden de verkenningen op Zondag 1 Februari een fragmenta risch beeld op. Van Schouwen Duive- land werden geen gegevens ontvangen. Tot 2 Februari, 's morgens om 7 uur lag in de berichtgeving de nadruk op de febieden rond Rotterdam, Dordrecht, eeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Zuid- Beveland en Texel. Op dit tijdstip trad de ernst van de situatie op Schouwen- Duiveland en Tholen eerst duidelijk op de voorgrond. Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de organisatie van de militaire hulp, ook de buitenlandse. Wij memoreren slechts, dat op 8 Februari de opleidings eenheden afgelost werden door parate troepen, omdat het wenselijk werd ge acht. de opleiding van de militaire een heden zo spoedig mogelijk weer te kun nen voortzetten. Er zal gestreefd worden naar een ge leidelijke beëindiging van de militaire bijstand, voorzover dit mogelijk is in verband met de toestand in de nood- gebieden. Als algemene gedragslijn zal hierbij gelden, dat in de eerste plaats de buitenlandse eenheden hun taak zullen beëindigen. De regeringscommissaris voor het Radiowezen heeft ernstige cri- tiek geoefend op een communiqué van de A.V.R.O., waarin deze om roepvereniging ontkent, dat de regering van haar zendtijd heeft gevorderd voor het omroepen van berichten voor de geteisterde ge bieden. Ter voorkoming van on juiste indrukken heeft hij het daarom gewenst geacht een kort relaas te geven van hetgeen zich in dezen heeft afgespeeld. De mede delingen van de regeringscommis saris luiden als volgt: Dinsdagochtend, 3 Februari, omstreeks 8.15 uur werd in het Regeriugscommis- sariaat de telefonische mededeling van de Regeringvoorlichtingsdienst ontvan gen, dat de AVRO niet vrijwillig wenste mede te werken aan de coördinatie van de berichten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van één der omroepleiders en onder leiding van de RVD was tot stand gekomen, en waar aan alle andere omroepen vrijwillig hun medewerking verleenden. De heer De Clercq, voorzitter van de AVRO wenste zelf de controle uit te oefenen over de berichten, die in AVRO- tijd uitgezonden zouden worden, aange zien hij alleen daarvoor de verantwoor- "jkheid droeg. 'adat bij de heer De Clercq telefonisch was geïnformeerd of zijn standpunt in 't algemeen door de RVD juist was weer gegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds telefonisch mede gedeeld, dat in dat geval de zendtijd op Hilversum 1 werd gevorderd voor zolang de RVD verklaarde tijd nodig te hebben voor de berichtendienst, aangezien de eenheid daarin ndet in gevaar mocht wor den gebracht. De heer De Clercq ver klaarde zich daarmede accoord en in zo verre kan van een conflict niet worden gesproken. Indien evenwel het AVRO-bestuur ver klaart, dat de regering geen zendtijd van de AVRO heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft be- hoeven te koesteren om zendtijd te vor deren, dan kan men het slechts betreu ren dat dit communiqué, dat betrekking heeft op feiten, waarbij de Regerings commissaris voor het radiowezen be trokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voorgelegd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aan tal punten anders hebben geluid. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas. dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, van wie gemeld werd, dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Abben- broek werd vermist, heeft zich op "i Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant gemeld. 21 Maar de man was niet zo onmiddellijk be reid als de vrouw had gedacht. Wéér een brief? Wat moest dat? Die jonge kerel wist nu toch, hoe het met zijn vader was gesteld? Als hij weer schreef en weer antwoord terug wou hebben, zou daar best wat achter steken, vond de ge vangenbewaarder. Hij wou eigenlijk eerst wel eens weten, wat er achter stakNu ja, dit keer zou hij het dan nog wel overbrengen, om dat de vrouw het beloofd had en er zo op stond. „Hij heeft onze Michael het leven gered, dat moet je niet vergeten," drong ze aan. Nou, daar om dan. En wanneer kwam die Aczél om het antwoord te halen? Want om dat iederp keer te gaan brengen, daar kon hij niet aan begin nen. Morgen? Goed als hij dan thuis was zou hij eens met sinjeur Aczél praten. En als hij niet thuis was moest ze zeggen, hoe laat zijn dienst was afgelopen; kon die jonge man dan terug komen Hij was niet thuis, toen Lajos kwam. Maar toen hij uit de gevangenis naar huis ging, wacht te deze op hem. „Heb je...?" begon Lajos. De ander knikte gaf het antwoordbriefje niet over. „Loop mee naar huis," zei hij. „Het is veiliger, als ik je hier op straat niets geef." „Dan zal ik met geven ook maar wachten tot we bij je in huis zijn," zei Lajos, en hij glim lachte. De man keek hem vragend aan een onuitgesproken vraag, waarop hij niet eerder ant woord kreeg dan toen ze in zijn kamer aan de tafel zaten. De kleine Michael was bij „oom Ac zél" op de knie geklommen speelde daar met een paar stuiters, die Lajos voor hem had mee gebracht. „Hier heb je wat voor de moeite," Lajos haal de een paar zilverstukken uit zijn zak en leg de die voor zijn gastheer neer. „Dank je," en zonder verder een woord streek de man de geldstukken op. Toen gaf hij het papier. Lajos vouwde het open las. Las nog eens. Toen hij de brief van Vader dichtvouwde en wegborg, keek zijn gastheer hem aan. DOOR H. te M ertoe „Ik weet niet van je van plan bent," begon hij. „Misschien vermoed ik het misschien ook niet." En schijnbaar zonder reden van onder werp veranderend, zei hij: „Ik heb gehoord, dat je vader morgen ondervraagd zal worden." „Daar schrijft Vader mets van." „Nee, hij zal het zelf nog niet weten." „Duurt het dan nog lang, eer het vonnis valt?" De ander haalde de schouders op. „Wie zal het zeggen?" „Je kon soms iets vermoeden," meende Lajos vragend. „Dat wel, maar waarom wil je dat weten?" „Och.Nu het er op aan kwam de gevangen bewaarder wat meer in vertrouwen te nemen, aar zelde de jonge Aczél toch. Hij dacht aan de waar schuwing van zijn oom, om vooral voorzichtig te zijn. Lang duurde die aarzeling niet: wat kon hij anders, dan de man in vertrouwen nemen? Al zou dat vertrouwen niet verder gaan, dan be slist noodzakelijk was. „Ik wouKun je nog een keer iets voor me aan Vader geven?" De cipier hoorde het woord „iets". Begreep, dat dat waarschijnlijk wat anders dan een toe gevouwen papier zou wezen. „Een brood," zei Lajos. En in een poging, het zo onschuldig mogelijk te doen schijnen, liet hij er op volgen: „De gevangeniskost zal wel niet bar smakelijk en overvloedig zijn." „Nee, dat is ze niet," zei de vrouw, die het gesprek had gevolgd. Haar man ging noch op haar opmerking, noch op Lajos' woorden in. Hij keek de bezoeker onderzoekend aan lachte toen: „Je denkt toch niet, dat ik zo onnozel ben om te geloven, dat je alleen maar een brood wilt sturen? We maken in de gevangenis meer mee, dan je schijnt te menen." „Hoe bedoel je?" vroeg Lajos. „Nou het zou de eerste keer niet zijn, dat er iets in een brood gebakken werd. „Waarom zou je alles moeten weten?" vroeg Lajos. „Wat je niet weet, daar ben je immers met verantwoordelijk voor! En voegde hij er langzaam aan toe het is me méér waard dan ik je daarstraks gaf, als dat brood zijn be stemming bereikt." (Wordt vervolgd, Op 3 Februari bedroeg het aantal militairen van de Koninklijke Land macht dat ingeschakeld was bij de hulp en herstellmgswerkzaamheden, rond 12.000 man, reserves inbegrepen. Hiervan waren ongeveer 6000 man ingezet in West- en Noordwest-Brabant, de Zeeuw se eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal kwamen tjjdens de hulpver lening tot nu toe vier militairen om het leven. Twee militairen zyn als vermist opgegeven, terwijl voorts twee militairen verwondingen opliepen. Ook de marine heeft zich buitenge woon geweerd, in het bijzonder de ma rine-luchtvaart. Bij de luchtmacht werden vele buiten landse helicopters ingedeeld (behalve die van de marine, nog uit Amerika. Engeland, België en Zwitserland). Op 3 Februari werden per helicopter 208 per sonen gered, op 4 Februari 644, op 5 Februari 1178. In totaal werden ruim 2200 personen door helicopters gered en naar veiliger oorden vervoerd. De helicopters worden thans vrijwel uit sluitend gebruikt voor verbindingswerk. De luchtmacht maakte tot 8 Februari middernacht voor de hulpverlening circa 450 vluchten. Vol lof wordt gesproken over de bui tenlandse troepen. Zij staan operationeel onder bevel van de Nederlandse terri toriale bevelhebber, maar de verzorging geschiedt in principe onder eigen ver antwoordelijkheid. De Amerikaanse troepen zijn georga niseerd in de z.g. „American Müitary Relief Organisation", waarvan de staf zich bevindt in de Julianakazeime te 's-Gravenhage. Schade voor P.T.T. loopt in de millioenen De heer L. Neher, de directeur-gene raal van de P.T.T.. heeft vanmorgen medegedeeld, dat de schade aan de P.T.T. door de watersnood toegebracht ernstiger is, dan iemand kan bevroeden. De schade schat men ten minste oo enige millioenen. De postbestelling is, waar mogelijk, doorgegaan. Uit de noodgebieden kwa men brieven in pakjes saamgebundeld, waarop men had geschreven „noodge bied", want postzegels waren er niet. Dertig postkantoren zijn overstroomd en helaas hebben vijf P.T.T.'ers er het leven gelaten in de strijd tegen het water. De houding van de P.T.T.-mensen prees de heer Neher ten zeerste. Ieder is op zijn post gebleven zolang het moge lijk was. Na evacuatie meldden de men sen zich onmiddellijk bij het dichtst bij gelegen postkantoor, dikwijls met afdra ging van de kas, die men gered had. De amteurzenders hebben de P.T.T. met prijzenswaardige ijver bijgestaan, aldus de heer Neher. Hun taak is nu practisch afgelopen. Rampenfonds houwt zijn organisatie uit Het bestuur van het Nationale Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige contröle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het Ministerie van Justitie is reeds een missive naar de burge meesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke eventueel ten bate van het Ram penfonds worden georganiseerd. Ondernemingsraden in vier bedrijfstakken In het verordeningenblad Bedrijfs organisatie zijn afgekondigd verorde ningen van de Soc. Economische Raad tot uitvoering van de Wet op de On dernemingsraden voor het spaarbank wezen, de goud- en zilvernijverheid, de handelsbanken en de zuivel industrie. Advertentie. Advertentie. Fabrieken liggen minstens een halt jaar stil Dominee vaart met roeiboot de kerk in en uit TEGEN HOEST PASTI LLES TUtSll VALDAMILD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3