Nieuws uit gemeenten in overstroomde gebieden de Dr. W. Rip bijzonder hoogleraar in Chr maatschappijleer Registratie van 66 duizend evacué's vraagt tijd Rampenfonds: 27.5 millioen en radio startte met 2 ton Nederland zocht naar Pluto Tweede Kamer ontving overzicht van schade aan de dijken Achter herstelwerk wordt spoed gezet De Rotterdammer Pag. 4 Dinsdag 10 Februari 1953 Alblasserwaard Volgens mededeling van de burgemees ter van Sliedrecht zal de Alblasser waard in 50 dagen kunnen worden drooggemalen. Gisteren en eergisteren belette de vorst het bemalingswerk. De bewoners kunnen voorlopig nog niet naar huis gaan, ook niet direct na het droogvallen van de polder. Er zijn 1521 stuks vee gered, plm. 445 dieren zijn verdronken, hiervan moeten nog 175 cadavers worden verzameld. Mili taire hulptroepen worden teruggetrok ken uit Alblasserdam. Sliedrecht. In deze gemeente staan nog 1258 woningen in of onder water. Rozenburg Wegens het goede vorderen van de herstelwerkzaamheden zijn de militaire hulptroepen van Rozenburg terugge trokken. Goeree-Overllakkee Stellendam en Middelharnis. In beide gemeenten zijn de herstelwerkzaam heden zover gevorderd, dat de daar gelegerde detachementen van de Kon. Marine binnen enkele dagen zullen vertrekken om elders hulp te verlenen. De Canadese genietroepen blijven nog in Middelharnis aan het werk. H.M. de Koningin heeft gisteren het eiland bezocht. Per sleepboot kwam de Koningin, vergezeld van haar secreta resse. mevr. N. Smitt—Avis, in Den Bommel aan. Zij wandelde naar een punt op de dijk, waar mariniers aan het werk waren. Per truck zette zij haar tocht voort naar Nieuwe Tonge, waar zij geruime tijd met verschillende burgers sprak. In een helicopter vloog H.M. naar Oude Tonge, waar zij even eens met autoriteiten en burgers sprak en vandaar vertrok zij per helicopter naar Willemstad. West-Noord-Brabant Moerdijk. H.M. de Koningin heeft gisteren deze gemeente bezocht en schillende beschadigde woningen treden. Zij onderhield zich met autori teiten en burgerij. Willemstad. Dankbaar en enthousiast heeft de burgerij gisteren H.M. de Ko ningin, die de stad bezocht, verwel komd. De politie-afzetting werd schillende malen verbroken. H.M. sprak met verscheidene helpers helpsters en op de aan de Lanpoort opgeworpen dam keek zij met grote belangstelling naar de ondergelopen polder van de Westhoek. Klunderl. Rondom Klundert staat 3000 ha land onder water. In de dijk bij deze gemeente zijn tien gaten ge vallen. De industrie heeft zwaar ge leden. De nieuwe N. H. kerk en de Geref. kerk staan nog geheel onder water, evenals de nieuwe technische school. Duizenden militairen werken aan versterking van de binnendijken. Alle vrouwen en kinderen zijn geëva cueerd. Land van Heusden en Altena In de Westhoek zijn 500 van de 3700 paarden, 10.000 van de 45.000 runderen en 400 van de 2500 schapen verdron ken. Van de 9000 varkens gingen er 5000 verloren en van de 68.000 kippen 25.000. Na Koninklijke goedkeuring: Leerstoel aan hogeschool in Wageningen AAN Hare Majesteit de Koningin is per 5 Februari het verzoek gedaan, goed te keuren, dat dr W. Rip met ingang van een nader te bepalen datum zal optreden als bijzonder hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, teneinde daar onderwijs te geven in de Christelijke maatschappijleer, nader gepreciseerd in de Christelijke economische en sociale politiek in de landbouw. Indien voor 5 April geen afwijzende beschikking is afgekomen, kan prof. Rip met zijn arbeid beginnen en is daarmee het streven van de Stichting „Bijzondere Leer stoelen voor Christelijke Maatschappijleer te Wageningen" bekroond met het optreden van een eerste hoogleraar. Haarlemmermeer, behaalde hij in 1926 het diploma van ae Landbouwwinter- school te Hoofddorp. Daaarna bezocht hij het Christelijk Lyceum te Haarlem, waar hij in 1930 afstudeerde. Vervolgens studeerde hij rechten aan de V.U. te Amsterdam, om daar in 1934 de mr.-titel te behalen. Toen begaf hij zich in de praetijk van het organisatieleven der Christelijke landbouwers, eerst als secretaris, latei- als voorzitter van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond. In 1943 werd hij algemeen secretaris van deC.B.T.B. In 1940 was hij secretaris van de Grond kamer voor Zuid-Holland geworden en in 1946 lid van de Eerste Kamer. Vorig jaar werd hij benoemd tot algemeen adviseur van de C.B.T.B. 19 December 1952 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid door het verdedigen tegenover de Senaat van de V.U. van een proefschrift, getiteld „Landbouw en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie". Van zijn hand was reeds eerder een grote serie brochures en artikelen (ook in ons blad) over landbouwvraagstuk ken verschenen. Indien de vereiste Koninklijke keuring afkomt, hoopt prof. Rip nog eind April te inaugureren. De stichting werd 18 Juli 1951 door H.M. de Koningin aangewezen als be voegd tot het vestigen van een bijzondere leerstoeL Dat was reeds een eerste be- W cttclSIlOOCl 111 JlIjGIl kroning van haar optreden sinds 11 Februari 1949. toen zij gesticht werd door samenwerking van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Christelijke Landarbeidersbond. Na de oorlog waren de besprekingen hierover geopend. Door de vestiging van deze stichting werd weer eens bewezen, dat Christelijke organisatie niet alleen be tekent: het voeren van sociale actie, doch dat zij ook bedoelt, in samenwer king tussen werkgevers en arbeiders de problemen van het bedrijfsleven te doordrenken. De kosten van de Stichting worden voor de helft door beide organisaties gedragen. Zij benoemen elk 2 leden in het bestuur, die gezamenlijk een onpar tijdig voorzitter benoemen. Tot voor kort werd de laatste functie bekleed door mr J. Terpstra. Na diens dood is deze functie vacant. Bestuurs leden zijn de heren A. W. Biewenga en W P. Cnossen voor de C B.T.B., P. Stok man en H. Oudekerk voor de N.C.L.B. Secretaris is ir. G. Wansink. In het cura torium hebben zitting de heren baron mr. S. van Heemstra, dr. M. A. J. Vis ser, mr. J. Verdam, ir. R. van Hees en minister dr J. Zijlstra. De beide Christelijke organisaties op landbouwgebied kwamen tot deze stap, omdat enerzijds bleek, dat er te weinig' geschoolde krachten beschikbaar zijn voor de functie van leraar bij het Chris telijk Middelbaar Landbouwonderwijs, anderzijds de in Wageningen afgestu deerden weinig begrip hadden voor de principiële achtergrond van de proble men op landbouwgebied. Te weinig werd beseft, dat de landbouwproblemen niet alleen een technische, maar ook een principieel economisch-sociale zijde hebben. voor twee maal twee uren college, een serie voor degenen, die de candidaats- studie volgen en één voor de toekomstige landbouwingenieurs. Daarnaast hoopt hij een privatissimum te geven. Prof. Rip. die op 4 Februari als zo danig benoemd werd, is wel de aange wezen man voor deze leerstoel. Zoon uit een landbouwersgezin in de Aalburg. Onder zeer grote belangstel ling zjjn gisteren drie slachtoffers van de watersnood ter aarde besteld, n.l. de heer D. van Wijk en zijn beide jonge zoons Ds Hage van Aalst en burge meester Landweer schaarden zich in de rij van sprekers. Krimpenerwaard Ouderkerk a. d. IJssel. Er wordt nog steeds hard gewerkt aan het gat in de dijk: er is al duizend ton zand in gestort. Een grote kraan met grijper op een drijvende bok verricht prach tige diensten. Krimpen a. d. Lek. De schade in deze gemeente wordt geraamd op ruim 300.000. Slechts twee gezinnen ver loren hun woning. Tholen St. Annaland. De Belgische genie compagnieën, die in Zeews-Vlaanderen hebben gewerkt, zijn in St. Annaland nu bezig met het herstel van dijken en wegen. Prins Bemhard bezocht opnieuw noodgebieden Prins Bernhard heeft gisteren weder om enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soest erberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok van daar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Eerst begaf Z.K.H. zich naar Zuid-Beveland. waar hij de plaatsen Rilland-Bath, Hansweert, Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wolphaertsdijk be zocht. Vervolgens stak hij over naar Noord-Beveland. waar hij achtereen volgens landde te Kortgene en Colijns- plaat. Daarna bezocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschil lende inwoners en r het herstel van de dijken in ogenschouw. Het Indonesische consulaat- in Singapore heeft gisteren officieel be richt, dat Atjeh door overstromingen is geteisterd. 69 Personen hebben hun le ven verloren en de aangerichte schade wordt gesohat op anderhalf millioen roep ia. Door de overstromingen is Atjeh in twee delen gesplitst. De consul-generaal vertelaarde, dat Manggeng in Zuid- Atjeh het zwaarst is getroffen. Grote stukken land zijn daar volkomen over stroomd. JJELE pakken dekens worden op het Centraal Station in Milaan gelost. Per trein gaan ze naar Neder land voor de getroffen gebieden. Tweede Meubelbeurs in Utrecht geopend Gisteren is in Utrecht de tweede Vakbeurs voor meubelen en woning textiel geopend. Niettegenstaande de on gunstige weersomstandigheden drom den reeds voor de opening vele belang stellenden voor de loketten tezamen. Een half uur na de opening waren reeds inkopers uit Luxemburg, België, Zwitserland en Duitsland aanwezig. Vandaag zouden de staatssecretai-is voor Economische Zaken, dr. G. J. M, Veld kamp, en de directeur-generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer, de beurs bezoeken. In Zuid-Afrika „We zullen geven tot het pijn doet" CVan onze correspondent te Kaapstad) Het is voor de Nederlanders in Zuid- Afrika hartversterkend te zien hoe veel medeleven de Zuidafrïkaners be tonen in de rampspoed die over het oude stamland kwam. De drang tot helpen werd al spoedig zo groot dat de Federatie van Afrikaanse Cultuur verenigingen besloot de vele acties samen te bundelen. De kerken van Ne derlandse oorsprong organiseerden collectes op grote schaal. En toen dit alles ten slotte toch nog door de spon taneïteit tot verwarring dreigde leidengreep de regering in en stichtte een Gouverneur-Generaalfonds, dat als het grote overkoepelende orgaan werkt. De regering opende het fonds met een half millioen gulden. Allerwegen groeit de belangstelling in Zuid-Afrika voor Nederland. De pers her innert er in tal van artikelen aan, hoe ons land in de jaren rond 1900 met geld en goederen het verslagen volk der Boe renrepublieken steunde. Het leidende nationale dagblad Die Burger schrijft: „Wij zullen geven tot het pijn doet" Nagekomen berichten over giften en hulpacties: Gedep. Staten van Friesland stellen 100.000,beschikbaar. Aan boord van de Nieuw Amsterdam hebben de passagiers, bijna allen Amerikanen, on geveer ƒ25.000,gecollecteerd en de be manning zegde 2.000,— toe. Op de Maas dam is een kleine ƒ7.000,gegeven, op de Rijndam ƒ4.500,en op achttien an dere schepen één dag gage, hetgeen 16.140.zal opleveren. De Engelse Vrijwillige Dienst der Vrouwen heeft 30,000 kledingstukken voor Nederland gegeven en de Internat. Jood se organisatie B'nai B'rith ƒ38.000,—. Na eerste dienst Twee meter water in een nieuwe kerk In de Gereformeerde kerk van Moer dijk staat twee meter water. Een stuk van het gebouw is weggeslagen en de gemeente (182 zielen) is geëvacueerd. Èn dan te weten dat deze kerk juist twee dagen voor Rampzondag in gebruik ge nomen was In Mei 1943 werd de oude kerk op last van de Duitsers afgebroken. Met man en macht begon de kleine gemeen te, geholpen door velen niet-Gerefor- meerden, na de ooi'log een actie om een nieuwe kerk te kunnen bouwen. Vrijdag Januari werd de kerk in gebruik ge nomen. De preek van ds. K. Feenstra van Klundert was de eerste en enige die voorlopig in het nieuwe kerkje gehouden werd. Zaterdagavond had men de Avondmaalstafel in gereedheid ge bracht. Maar Zondag kwam het water. Drie reddingboten te Hoek van Holland (Van ooie correspondent ie H. t. HolL) De reddingboot „Koningin Wilhelmina" van de Kon. Zuidhollandse Mij tot Red ding van Schipbreukelingen, is voorlopig te Hoek van Holland gestationneerd.. De boot ligt anders te Stellendam, maar kan uiteraard gedurende de watersnood van hieruit niet opereren. De bemanning is met hun gezinnen te Hoek van Holland ondergebracht. De strandreddingboot „Prinses Mar griet" van Terheyden is eveneens naar de Hoek gedirigeerd. Deze boot zal con tact onderhouden met het gebied van Stellendam. De te Hoek van Holland gestationneerde reddingboot „President Jan Leis" is inmiddels hersteld van de schade, vorige week Zondag opgelopen. Gunstig vangstresu Itaat van „Willem Baren'dlsz" Per 25 Januari j.l. heeft de „Willem Barendsz" geproduceerd 5065 ton traan en 320 ton spermolie. Op dezelfde datum van het vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. Het cijfer voor de sperm olie is niet vergelijkbaar. De grote ach terstand (op 18 Januari was de productie ca 1000 ton minder) is dus in de week van 18 tot en met 25 Januari grotendeels ingehaald- In de regeringsnota over watersnood is ruimschoots aan dacht besteed aan hetgeen zich heeft afgespeeld rondom de eva cuatie. Hoewel geen definitieve cijfers gegeven kunnen worden, komt de nota tot een totaal aantal geëvacueerden van 65.798. Hiervan zijn in Zeeland opgenomen 195, afkomstig uit Zeeland. In Noord brabant 26.578, grotendeels afkomstig uit Noordbrabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuidholland. In Zuidholland 24.096, grotendeels uit Zuidholland, ten dele uit Zeeland. In Utrecht 5729, afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid-Holland. Naar voorlopige schatting werden van de ruim 28.000 inwoners van Goeree en Overflakkee er ongeveer 16.000 geëvacu eerd. Het Westelijk deel van Schouwen er Duiveland, omvattende de gemeenten Haamstede, Renesse, Burgh, Noordwelle, Serooskerke. Ellewoutsdijk en Eikerzee is niet geëvacueerd, de rest van het eiland wel, al zijn hier en daar enkele groepjes voor bewaking achtergebleven. Zierikzee is (en wordt) wel geëvacueerd, niet omdat de toestand critiek zou zijn, ir omdat de haven dreigt te verzan den, hetgeen een eventuele later wel noodzakelijke evacuatie zou bemoei lijken. Er zullen echter een duizend vijftienhonderd ingezetenen blijven in verband met herstelwerkzaamheden. Van de totale bevolking van Schouwen Duiveland zijn en' worden er in totaal 16.000 afgevoerd. de Met het oog op het verstrekken van informaties zijn aanstonds maatregelen genomen om te komen tot een behoor lijke registratie van de evacué's. Het zal echter onvermijdelijk enige tijd duren, voordat volledige gegevens ter beschik king staan, zodat de officiële informaties over de verblijfplaatsen van de geëvacu eerden voorshands lacunes zullen ver tonen. De minister van Binnenlandse Zaken stelt zich voor, alle mogelijke medewer king te verlenen bij het herstel van ge troffen gemeente-administraties. De bestuurlijke en financiële proble men, welke zich als gevolg van deze ramp voordoen, inzonderheid voor de gemeenten, zijn in studie genomen. Allerlei acties kwamen los Amerika zou toch overwegen ons minder aan NAVO te laten betalen Gisteravond had het nationale rampenfonds in totaal 27.558.000 ontvangen en men kan aannemen, dat er nog ver scheidene millioenen onderweg zijn. Gisteravond hebben de gezamenlijke omroepverenigingen de grote radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" ingezet met een programma, dat een belangrijk aantal suggesties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten afwierp. Dank zij een slotgift van een ton, toegezegd door een ontroerd luisteraar na de radiorede van de Koningin, werd het bedrag op deze eerste avond ruim 178.200. Dagelijks, zo werd medegedeeld, zal de radio des avonds in een „beurs- thermometer" de stand van het radio fonds (giro 17) bekendmaken. Giro- stortingen mogen zonder frankering worden gedaan. Op de eerste dag van de actie, die voorlopig tot 1 April zal duren, kwam o.m. het personeel van de radio met f 16.200 en de mededeling van 2 pet. van het jaarsalaris. Er vloeiden spon tane giften binnen van 50 cent (zakgeld van een zesjarig meisje) tot f 10.000. Nu al uitte ons volk zich in verschillen de geledingen: kinderen, huisvrouwen, zieken, personeelsacties, directies van bedrijven, verenigingen en instellingen, zij allen kwamen met ideeën en geld. Het eerste programma van deze actie, die nog beginnen moet, was veelbelo vend. De komende Zaterdagavonden zal men zijn hart er aan kunnen ver warmen. Daar zullen de radiomensen Johan Bodegraven, Jan' Boots, Wim Quint en Coen Serré, samen met de milde gevers, wel voor zorgen. Kinderacties Intussen gaan in en buiten ons land de andere acties door. In Eindhoven is een kinderspaaractie. De Nationale Spaarraad zal dit plaatselijke initiatief bespreken. Het vijftiende aanvullings detachement Korea-vrijwilligers, op weg naar Korea, staat een dag soldij af. De Haarlemmermeer bracht t 203.500 bij een, Friesland ruim 2 millioen, Limburg meer dan een half millioen (Venlo f 100.000), de Independent Order of Odd-Fellows in Nederland f 39.000. De noodgemeente Spijkenisse op VoornePutten heeft gisteren de moed gevonden te collecteren voor het Rampenfonds. Er is f 9308 bijeen gebracht, f 14 per gezin. In Bleiswijk is f 41.000 opgehaald, dat is bijna f 70 per gezin! Op de Ned. Antillen is al meer dan een millioen gulden bijeen. Amerikaanse hulp De Ver. Staten en Canada zou den, naar men in Ottawa meent te weten, begonnen zijn met een inleidende studie van een finan cieel hulpplan voor Nederland. Het zou hier gaan om hulp op lange termijn, gegrond op: 1) een schen king van Canada en de V. S.; 2) een lening door middel van de Inter nationale bank en 3) een verhoging F Alblasserdam graaft men een diepe put. Daarin zal een pomp geplaatst worden, waarmee men het water uit de Waard wil pompen. van de Noordamerikaanse bijdrage aan de NAVO, waardoor Neder land tijdelijk minder aan de NAVO zou kunnen geven en ons land in staat te stellen voorrang te ver lenen aan het herstel van de schade. Denemarken heeft nu al 10 millioen kronen (meer dan 5Ji millioen gulden) voor Nederland bijeen. Dat is het dub bele van het bedrag dat Deneraarken voor de slachtoffers van de overstro ming in de Povlakte verzamelde. De regering van N i e u w-Z eeland heeft meer dan twee millioen gulden toegezegd voor Nederland en Enge land. Een bedrag van 2 millioen Zwit serse francs, van de „Geluksketting", is gisteren overhandigd aan diplomatie ke vertegenwoordigers van de drie ge troffen landen. Nederland kreeg het leeuwenaandeel van 1 Vz millioen francs of f 1.305.000. Een T u r ij n s dagblad maakte als resultaat van een actie on der de lezers l 200.000 over. Advertentie ES? Keelp'l" SterV dad0l«*J Aan boord van kadaverschip gevondenmaar... dood Neem ter bestrijding van griefn 11 de krachtig werkende ySj MET OUWELCACKEÏ i U WAARB0R6T r V SMAAKLOOS EN 6EMAKKEIUK INNEMEN In de noia, door de regering aan de Staten-Generaal gezonden over de watersnood 1953, komt een uit gebreid overzicht voor van de schade, aan dijken en waterkerin gen opgelopen. In telegramstijl geven wij hieronder van een en ander een opsomming. Zeeland Schouwen en Duiveland zwaar getrof fen. Twee dijkgaten, die bijzonder moei lijk te dichten zijn. Bij andere dijkvak ken minder moeilijkheden. St. Philipsland. Geen bijzonder daepe dijkgaten. Tholen- Gaten in waterkering over het algemeen niet overmatig diep. Toch twee gaten, waarvan het dichten zeer geruime tijd zal vorderen. Zuid-Beveland. In Westelijk deel zo wel in Noordelijke als Zuidelijke dijk aantal gaten van niet bijzonder ern stige aard. Door verhogen van binnen dijk getracht voortgaande verdieping van de gaten te voorkomen. In het Oostelijk deel een paar dijkgaten, die grote zorg baren al zijn ze niet diep. De oppervlakte, via deze gaten geïnun deerd, is echter zeer uitgebreid. Walcheren. Men is de situatie weer nagenoeg meester. Doorbaak Noord- Oosten voorlopig weer gedicht, overige beschadigingen grotendeels hersiteld. Noord-Beveland. Goede voortgang met dachten aanwezige gaten. Verwacht wordt dat de dijk binnenkort weer ge sloten is. Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanvankelijke herstelwerken vorderen zeer bevredi gend. Geslaagd in afdichten van een groot gat in de dijk van de Nieuw- Neuzen polder door aanleg ringdijk. Over enkele dagen kan met definitieve dichting van dijkgat worden 'begonnen. Noord-Brabant Inmiddels vele kleine herstelwerkcn verricht, met waarneembare resultaten Moeilijk te dichten gat in dijk nabij Nieuwendijk nog onder handen. Waar schijnlijk binnenkort succes. Dichten dijkgaten bij de bruggen over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk in uitvoering genomen. Droogzetten achtergelegen polder binnenkort verwacht, waarna het gebied, bezuiden het Hollandsch Diep, en het parallel lopende gedeelte van de spoorlijn, onder handen genomen kan worden. Langs de Eendracht dijkvak, waarin moeilijk te dichten gat. Herstel werkzaamheden zullen hier thans be ginnen. Zuid-Holland Dijk Alblasserwaard bij Papendrecht hersteld tot kruinshoogte. Weer verkeer over dit dijkvak. Rozenburg. Laatste gat van enige be tekenis bijna gesloten. IJsselmonde. Geen ernstige dijkgaten. Aan herstel wordt druk gewerkt. Hoeksclie Waard. In tegenstelling tot aanvankelijk vermoeden geen bijzondere moeilijkheden bij herstel ook van de gro tere dijkgaten. Kleinere herstelwerkzaam heden reeds in uitvoering. Met grotere wordt thans begonnen. Voorne en Putten. Door verschillende maatregelen inundatie beperkt tot deel, Oostelijk van Voornse kanaal. In Zuide lijke dijk groot gat. dat veel zorg zal ge ven. Goeree en Overflakkee. Groot aantal gaten in de dijken. Het dichten van het merendeel zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Drietal echter van zodanige om vang, en daarin optredende stroom van zodanige snelheid, dat hier grote moei lijkheden kunnen optreden. Dordrecht. Zuidelijk deel eiland van Dordrecht dat werd geïnundeerd, reeds onder handen genomen. Binnenkort gun stige resultaten verwacht. Daarna verkeer uit Noordelijke richting naar de brug over de Moerdijk te herstellen. Noord-Holland Texel. Herstel aan de dijk van de enige geïnundeerde polder onmiddellijk ter hand genomen Geen bijzondere moeilijk heden verwacht. Duinen langs de gehele kust hebben het zwaar moeten ontgelden. De afge slagen duinen zullen op daarvoor geëi gende wijze moeten worden bijgewerkt. Op enkele plaats speciale maatregelen nodig om waterkering te versterken. Ge ilijkheden te verwachten. SCHIPPER G. van der Molen, de marine, de R.V.D., radio Sche- veningen, een boer te Haastrecht, gemeente-autoriteiten en burgers van Numansdorp en vele anderen in ons land hebben zich gisteren ingespannen om een zieke oude man, die ver van huis verpleegd wordt, zijn hond terug te geven. Helaas is het niet gelukt. Pluto, de hond van de 92-jarige Stellen- dammer J. Coenraads, is terugge vonden, maardood, aan boord van een kadaverschip. Het was het schip „Broeder trouw" van schipper Van der Molen, dat gisteravond in Rotter dam gelost werd. De heer Van der Molen hoorde door de radio het bericht, dat het leven van Coenraads gered zou kunnen worden door de terugkeer van de hond. De man is toen direct aan het zoeken ïgaan en vond inderdaad het dode dier. Gelukkig zijn er uit het noodzieken huis in Rijswijk, intussen gunstiger be richten. Coenraads schijnt er, dank zij zijn sterke gestel, toch nog bovenop te kunnen komen. Dat zijn hond dood is, weet hij nog niet. Dat zou hem pas van daag in de ochtenduren voorzichtig ver teld worden. Er zijn echter bij het nood ziekenhuis al aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan. Wie weet, wat de oude man dus voor of op z.n 93ste ver jaardag, die hij Zondag a.s. hoopt te vie ren, voor verrassing wacht. Zoals gezegd, véle Nederlanders heb- Rode Kruis tevreden over zijn arbeid Uit een overzicht van de sectie van het Rode Kruis tijdens en na de waters nood blijkt, dat ruim vijftig kolonnes in en om het noodgebied in actie zijn ge komen. De aanwezige rampendèpots heb ben bij het werk grote diensten bewe zen. Te Den Briel, Voorne, Rockanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijswyk en in andere plaatsen werden noodziekenhui- ;n ingericht. Nadat eenvijfde deel van de in het land beschikbare kolonnes tijdens de eerste week na de ramp waren ingezet voor het directe lijfsbehoud der slacht offers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groe pen achter voor het verzorgen van can- tinediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn. bijvoorbeeld bij de pom te Hellevoetsluis. De Rode Kruis-organisatie in den lande heeft in vele opzichten steun kunnen verlenen door het verschaffen van beddegoed, kleding, voedsel en andere materialen- Met dit werk wordt doorgegaan. Vaak was het Rode Kruis trait-d"-union voor alle mogelijke instanties, wier werk zaamheden daardoor gecoördineerd kon den worden. De leiding van toet Rode Kruis korps is zeer enthousiast over de ijver en toe wijding van het gehele korps om vooral maar geen minuut t« laat te komen. ben meegewerkt aan de „operatie Pluto". Een Marva in de telefooncentrale van het ministerie van Marine zorgde, dat het noodziekenhuis op de vlotste wijze verbinding kreeg, eerst met Zierikzee, waar men de hond op een marinevaar tuig hoopte te kunnen vinden en toen met Radio-Soheveningen, waar men eveneens zijn medewerking gaf. De Haastrechtse boer, (over wie we het hierboven laadden), die een hond had ge vonden, maakte een fietstocht van twee uur naar zijn dokter om met hem samen het geval op te lossen. Toen de boer kennis kreeg van het volledige signale ment van Pluto wist hij meteen te ver tellen dat „zijn" hond geen reu. maar een teef was, zodat ook hier succes uitbleef. In Dordrecht kwam iemand aan de politie vertellen, dat hij „Pluto" in Numansdorp, eveneens op een marine- vaartuig. had gezien. De politie belde het A.N.P. op en korte tijd later hielden enige gemeente-autoritgiten, onder v, ie de loco-burgemeester en burgers van die plaats zich, ondanks hun eigen zor gen, met het probleem Pluto bezig. Alles tevergeefs, maar aan hulp heeft het niet gelegen. C.J.M.V. spaart voor de slachtoffers Het bondsbestuur van het Chr. Jonge Mannen Verbond, dat op Hemelvaarts dag zijn eeuwfeest hoopt te vieren, zal de financiële actie onder de leden ten bate van een fonds voor leiderstraining, niet stoppen, maar de opbrengst bestem men voor hulp aan de zich in de over stroomde gebieden bevindende afdelin gen. De actie wordt voortgezet onder de naam CJMV-Noodfonds 1953. jaarlijkse dankoffer-actie wordt d voor het Nationaal Rampen fonds. Het buitenhuis en vacantieoord. de Ernst Sillemhoeve in Den Dolder. is ter beschikking gesteld van evacué's. Overwogen zal worden in hoeverre het wenselijk is he* karakter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ern6t van dit rampjaar. Dankbaar voor hulpverlening De burgemeester van Doetinchem, wiens gemeente Middelharnis heeft ge adopteerd. heeft van de burgemeester van Middelharnis een telegram gekre gen, waarin deze zijn bijzondere dank betuigt voor de verrassend grote hulp verlening, die hechte vriendschapsban den heeft gelegd. Op het gemeentehuis van Middelharnis is iedere avond een bijeenkomst gehouden, waar het werk werd besproken. Op de laatste avond, dat de gehele Doetinchemse ploeg aan wezig was. heeft de burgemeester nog maals de Doetinchemmers bedankt voor alles wat zij hebben gedaan. De echtgenote van Doetinchems burge meester zei in het slotwoord, dat de Doetinchemse ploeg er van overtuigd was, dat, nu de eerste nood gelenigd was, de bevolking was geëvacueerd en de toestand meer stabiel was gewor den. de vakmensen in Doetinchem en de kern van vaste medewerkers beter zouden kunnen werken, indien alle an deren het eiland verlieten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2