OUDDORP: Snel alarm en hard werken voorkwam groot onheil in de nacht El TAV] ra 1 n Vr'-f-'' Als één man werkt men aan het dichten j; van de gaten in dijken D r Vier radio-amateurs zorgden voor verbinding met Ouddorp De Rotterdammer Pag. 2 Dinsdag 10 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) E DIJKEN DICHT is het motto, dat nu opgeld doet op het geteisterde Goeree-Overflakkee. In een bewonderenswaardig tempo is men nu met honderden mensen bezig aan het herstel van de dijken, die het eiland tegen de onberekenbare zee moeten beschermen. Waar men ook heen rijdt op dit eiland, overal zijn groepen militairen en burgers bezig aan een karwei, dat plotseling zo n angstwekkende actualiteit heeft verkregen. Op sommige plaatsen van Goeree is het water weer behoorlijk gezakt. Rondom Ouddorp en Stellendam staat het water reeds ruim anderhalve meter lager dan Zondag 1 Februari, terwijl de polders in de omgeving van Dirksland geheel droog zijn Het herstel pakt men krachtig aan. Oud en jong zal daarbij de handen ineen slaan om een herhaling van de ramp van 1 Februari te voor komen, voor zover althans nietige mensen dat in de hand kunnen hebben. terug op het raadhuis; ..Wat kunnen we nog meer doen?" Toen b.v. aan het eind van de week ineens de telefoon uitviel, hebben een paar M.T.S.-ers dadelijk getracht de oorzaak van het defect op te sporen. En met succes. Na. een paar uur hard werken had men het lek boven. Men kon verder bellen! In de Ned. Herv. kerk, die droog is ge bleven, was een Rode Kruis-post inge richt, waar de actieve volgelingen van Henri Dunant alle geëvacueerden met raad en daad bijstonden. De Cichorei drogerij porde met gezwinde spoed de vuren op. om de kleren, dekens, lakens, bedden enz. snel te drogen. Ouddorp kwam er gezegend af Enige kilometers na Middel- harnis, dat zelf ook voor een flink deel onder water staat, begint de troosteloze watervlakte reeds. Tevoren passeren we een afwerp- terrein, gemarkeerd met vlaggen, waar verleden week duizenden zakken, kilo's levensmiddelen en andere noodzakelijke dingen zijn „gedropt". Dankbare handen raap ten al die goede zaken, die letter lijk uit de lucht kwamen vallen, op, teneinde die te brengen naar de plaatsen, waar men er om zat te springen. Nóg is burgemeester J. A. Kleynen- berg van Ouddorp vol geestdrift, als hij terugdenkt aan de royale hulp die zo snel en doelmatig werd verleend. Gelukkig is Ouddorp in vergelij king tot de omliggende polders vrij hoog gelegen, waardoor niet het gehele dorp, dooh ongeveer een vierde deel onder water kwam te staan. Wanneer burgemeester Kley- nenberg de balans zou .opmaken, kwam hij wellicht tot de slotsom, dat ongeveer duizend inwoners door de waterwolf uit hun woningen zijn verjaagd. Uiteraard is het op dit moment nog niet mogelijk het juiste aantal te noemen, doch hij verwacht, dat de ranpng dicht bij de werke lijkheid zal zijn. Grote gevaren zijn nu niet meer te duchten, indien het gunstige weer blijft aanhouden, al is menigeen bevreesd voor de komende springvloed, op 16 Febr... Als het water wordt opgestuwd tot de gaten toe. zullen de polders nog verder onder water geraken, zo redeneert men. En men houdt daarbij het hart vast.. In de Oudelandse Zeedijk zijn negen gaien geslagen die nu met man en macht worden gedicht. Ook aan de Noordzijde van Goeree is men druk doende de dijken zodanig te versterken, dat men voor de eerste weken geen grote ge varen behoeft te duchten. Vier polders zijn droog gebleven op dit deel van het eiland: de polder1 DirkslandOud Melissant, Oude en Nieuwe Kraayer. Doch de rest, het is troosteloos, dat gezicht op die rimpe lige watermassa, die in één nacht tijd vruchtbare landerijen maandenlang tot een verzilt gebied maakte. Voor lopig zal de zee hier nog blijven kab belen aan de dijken, die reeds een deel aan de waterwolf hebben moeten afstaan. Doch het leven kabbelt ook voort: zie maar in de dorpen, waar de vrouwen weer druk bezig zijn met de was, omdat die vorige week onder de druk van de omstandigheden, ach teloos is blijven liggen. Het goed wap pert weer in de hard gierende Oosten windvlagen die een tocht over het eiland waarlijk niet tot een pretje maken. Vlaardingen hielp ilink Maar waarom geklaagd over de hard blazende wind? Als burgemeester Kley- nenberg voor een ogenblik in zijn woon kamer uitblaast van de vermoeienissen van deze dagen, kan hij slechts een op timistisch geluid doen horen. „Wij zijn er gezegend van af gekomen. Het had zo veel erger kunnen zijn. Gelukkig is ia Ouddorp vrij vroeg alarm geslagen, waardoor veel onheil is voorkomen. Dadelijk na het eerste sein, dat er „iets" te verwaohten was, zijn we er op uit ge trokken, uiteraard niet vermoedend, dat het zo'n droevige loop zou nemen. De electriciteitsvoorziening is dadelijk ge stagneerd, zodat men van iedere ver binding met de buitenwereld was be roofd. Geheel spontaan is dadelijk op Zondagmoi-gen een radio met accu door de Ouddorper Hoek ter beschikking van de burgemeester gesteld. Daardoor heeft men op het Raadhuis van uur tot uur de berichtendienst kunnen volgen. Het jammere was. dat de berichten voor Ouddorp wel werden ontvangen, doch dat men geen woord kon terugzeggen. De gemeente Vlaardingen, die zelf ook door de watersnood is getroffen, heeft dadelijk, nadat zulks bekend was geworden, een radio-zendinstallatie ter beschikking van Ouddorp gesteld die Dinsdagmorgen om elf uur een uur na aankomst in het dorp! in de lucht kwam. Daardoor heeft men van dit uit nemende communicatiemiddel geprofi teerd. Nu was het plotseling mogelijk de buitenwereld ook iets van zich te doen horen. Zo kon het b.v gebeuren, dat dadelijk na een dringende oproep voor rijshout om de dijken te verstevigen, uit "net Oosten des lands het antwoord binnenkwam dat 400 en later zelfs 500 man aan het kappen waren geslagen.. Enkele dagen later was de boot met het waardevolle materiaal aangekomen, met een ploeg flinke lossers! Allen waren één Nu de eerste faze van de hulpverlening voorbij is. kan men slechts met dank baarheid gedenken, dat de hulp van alle zijden zo groots en zo spontaan is ge weest dat men er welhaast stil van wordt Ouddorp heeft heel wat steun ondervon den van Vlaardingen. dat vrijwel alles wat men vroeg per kerende hélicoptère ..dropte". Ook in het dorp zelf heeft men rij aan zij gestaan om de nood zo veel als maar kon te lenigen. Met behulp van een klein roeibootje en een vlot heeft men tientallen mensen van de daken kunnen plukken. Een man is helaas dooi de woedende zee meegesleurd, voordat, men er iets aan kon doen. Brandweer. Nationale Reserve. E.H.B.O.. politie, alles en iedereen was dag en nacht klaar om alle opdrachten dadelijk uit te voeren. Vermoeidheid kende men niet Wanneer •en karwei was gefikst meldde men zich Canadese klacht De afvoer van het verdronken vee had in snel tempo plaats. Thans zijn onge- 'eer honderd Canadezen en Engelsen bezig de verdronken koeien en paarden te verzamelen en door te zenden naar de destructiebedrijven. De Canadazen die wij ontmoetten op de veerboot van Mid- delharnis naar Hellevoetsluis zijn blij, dat ze mee kunnen doen aan het red dingswerk in Nederland. Toen ze vorige week Maandagnacht werden geïnstrueerd van hun legerplaats in Duitsland, Hameln, te vertrekken, hebben zij daar geen gras over laten groeien. Een uitstekend uit geruste ploeg van 44 kerels van de Royal Canadian Engineers is dadelijk via Utrecht naar de noodgebieden gereisd on der leiding van hun commandant, captain Ronald Huxtable. uit Toronto, om veel, en snel te kunnen helpen. In Dordrecht, waar zij het eerst kwa men, hebben zij niet veel kunnen doen. maar later op Schouwen hebben zij dag en nacht gezwoegd met bootjes om zo veel mogelijk mensen van de daken te halen en naar veiliger gebieden over te brengen. Nu zitten zij weer een paar dagen op Goeree-Overflakkee. Hoe lang de „job"' zal duren, weten zij niet, Het hangt af van de hoeveelheid cadavers, die nog in de ondergelopen polders zijn. Luitenant Colin Murray, uit Ed monton, vindt het een genoegen de Nederlanders te mogen helpen. „Wij allemaal vinden Nederland zó'n land!" zegt hij, terwijl hij het be kende gebaar met de duim maakt. „Dat wij zijn gekomen van de Cana dese brigade uit Duitsland, spreekt welhaast vanzelf. De Nederlanders zijn goed voor ons geweest na de bevrijding. Jullie ontvingen ons in jullie huizen, ennehoeveel wa penbroeders van mij hebben niet een Nederlandse vrouw meegenomen naar mijn vaderland. De ellende die wij hebben gezien, zullen wij nooit kunnen vergeten. Een ding vinden wij heel jammer en dat is dan ook onze enige klacht: „Dat wij niet in staat zijn meer voor de Hollanders te doen!" Advertentie. Het aar.tal in Schiedam verblijvende eva- cué's uit de noodgebieden bedraagt 1008. Zij zijn afkomstig uit de volgende plaat- ;n Abbenbroek 19: Alblasserdam 10: den Bommel 55; Brouwershaven 1; Bruimsse 22; Dirksland 1; Dreischor 27; Geeirvilet 1; Goudswaard 7; 's-Gravendeel 88: Haamstede 1; Heenvliet 14; Hellevoetsluis 4; Herkingen Hoek (Z) 1; H L Zwaluwe (Moerdijk) 1: Kerkwerve 25; Khindert 12: Kirabbendijke Krimpen aan de Ussel 1: Maasdam 1: Middelharnis 78: Nieuw Helvoet 4; Nieuw Vossemeer 7; Nieuwe Tonge 84: Nieuwer- kerk 31: Noordgouwe 43; Numansdorp 4; Ooltgemsplaat 99: Oosterland 72: Oude Tonge 16: Oudenhoorn 2; Ouwerkerk 4: St. Philips- land 2; Puttershoek 2; Rilland Batli 4: Rot terdam (Pemis) 2; Serooskerke 4: Sliedrecht 3: Sommelsdijk 62; Stad aan het H'aringviiet 13; Stavemsse 11: Stellendam 14: Strijen 24: Willemstad 2: Zierikzee 61: Zonnemaire 2; Zuid-Beijerland 11: Zuidland 35. Van „luchtjes" gesproken... Baby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. U°0n MENStt»^1 EEN NEUS NIEUWS UIT SCHIEDAM Aantal geregistreerde evacués: 1008 Bijdragen Rampenfonds Door het personeel van de Schie- damse brandweer werd een bedrag van 1072.52, zijnde de beloningen wegens het verrichten van hulpdiensten op 31 Januari en 1 Februari aan het Ram penfonds afgedragen. Het bestuur van de voetbalvereni ging H.D..S. te Schiedam deed een gift van 1000 De baten van de Vrijdagavond in Musis Sacrum te geven uitvoering door de Chr. gymn. vereniging „Juliana" zijn bestemd voor het Rampenfonds. Een geval van verstands verbijstering te Schiedam Een droevig geval van verstandsver bijstering heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Rubensplein, het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Geen postzegelruilbeurs De postzegel-ruilbeurs van de Schie- damse Gemeenschap in gebouw „Ire ne" gaat Woensdag a.s. niet door. U.S.O. concerteert voor Toonkunst Schiedam Op Donderdag 12 Februari a.s. con certeert het Utrechts Stedelijk Orkest in symphonische bezetting, onder lei ding van Hendrik B. van Sijll, in het Musis Sacrum te Schiedam. Uit te voe ren werken van Mozart, Cimarova en Schubert. Solist Louis Werner, cello. De vakbondsleden kunnen weer van de gebruikelijke reductie profiteren en op vertoon van het lidmaatschapsbe- wijs of bondsboekje kaarten verkrijgen tegen 1- p.p. aan de volgende adres sen: C. v. d. Hoek, Vlaardingerdijk 57a: Volksgebouw. Tuinlaan 50; Secr. Raad v. Overleg, Westfrankelandsestraat 73; W. A. v d. Meiden, Westfrankelandse straat 26c en aan het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. De evacué's uit de rampgebieden, die in Schiedam verblijven, worden drin gend uitgenodigd voor zover zij dit nog niet hebben gedaan zich voor registratie te melden aan de afdeling Nieuwstraat 26. Deze registratie is van het grootste belang voor het onderzoek naar ver miste personen. Zieken of ouden van dagen, die in de volstrekte onmogelijkheid verkeren zich persoonlijk te melden, gelieven hiervan schriftelijk mededeling te doen aan bo vengenoemde afdeling. Indien evacué's naar andere adressen binnan de gemeente Schiedam vertrek ken of de gemeente Schiedam metter woon veriaten, dan zijn zij verplicht daarvan aangifte te doen. Wederom aan bovengenoemde afdeling der ge meente-secretarie. Wanneer evacué's zich melden bij Sociale Zaken, Broers- veld 142 om onderstand, moeten zij al le bescheiden waarover zij nog beschik ken mede brengen. Bedoeld worden ren tebewijzen, spaarbankboekjes, zieken- fondskaarten enz. enz. Zij die hulp nodig hebben van het zie kenfonds. kunnen zich melden bij -de administratie van het ziekenfonds „Een dracht maakt macht", Warande 207. Ge- evacueerden die hun bril verloren heb ben, kunnen bij opticiens hier ter plaat se een bril verkrijgen onder overleg ging van een bewijs dat zij als eva cué zijn geregistreerd. Dit bewijs is op de afdeling bevolking Nieuwstraat 26, verkrijgbaar. Het bureau Bevolking is deze week geopend van 8.30—12 uur en van 13.30—i7 uur. Bericht voor evacué's te Schiedam Bij onze abonné's, die moesten evacueren, willen wij graag ons blad laten be zorgen. Als aan onze admi nistratie wordt opgegeven de naam, het oude adres en het adres, waar men nu verblijf houdt, zullen wij trachten dagelijks de krant toe te zenden. DELFT Kerkcollecte te Delft bracht halve ton op De Zondag gehouden collecte voor het nationaal rampenfonds heeft rond een bedrag van ƒ50.000.- opgebracht. Hier van werd gecollecteerd in de r.k. ker ken ongeveer /26r000 en in de Geref. en Ned. Herv. kerken elk ruim 11.000 - Voorts zijn nog bedragen binnen geko men van de Evang. Luth., de Oud- Kath., de Chr, Geref. kerken en de Ge. :f. gemeente, Colleges beginnen weer. De colleges aan de Technische Hogeschool worden Woensdag a.s. weer hervat. Alle stu denten zullen dan van de reddingswerk zaamheden in het rampgebied zijn te ruggekeerd. Zestig jaar getrouwd. Het echtpaar L. Th. -Schaareman-Hunnego. dat zes tig jaar getrouwd js, heeft Zaterdag in het jeugdhuis aan de Voorstraat een receptie gehouden waarop zeer velen van hun belangstelling blijk gaven. Verpleeghulp voor geëvacueerden te Delft Het Oranje Groene Kruis te Delft brengt de geëvacueerden onder de aan dacht dat er hier ter stede een Prot. Chr. wijkverpleging is, de chr. wijkverple ging „Rehoboth', Koormarkt 64. die gaarne te hunner beschikking staat. Het telefoonnummer is 411, het spreekuur van de directie elke werkdag van 3.30 4 uur. Deze wijkverpleging verstrekt ook verplegingsartikelen terwijl consul tatiebureaus voor gezonde zuigelingen en kleuters aanwezig zijn. Indien men hiervan gebruik wil maken dient men het evacuatie-inschrijfformulier mede te brengen. Bovendien gaat van het Oran je Groene Kruis uit een Prot. Chr. Kraamcentrum, gevestigd Verwersdijk 164, tel. 3914, spreekuur leidster-docen te Dinsdag en Donderdag 1.302.30 uur. Werkzaamheden Electro naar Delft Naar we vernemen werkt de electro- motorenfabriek „Electro" van Smit Slikkerveer, die Zondag j.l. ernstig van de watersnood heeft te lijden ge had, weer op volle toeren. Doordat veel polder- en waterschapsbemalingsinstalla- feies in het rampgebied onklaar raakten is men zo ruim van orders voorzien, dat men het werk niet af kan. Het la. boratorium voor electrotechniek van de Technische Hogeschool heeft daarom aangeboden enige werkzaamheden over te nemen, speciaal die waarvan de af levering zeer urgent is in verband met de maatregelen welke in het rampge bied dienen te wotóen genomen om de schade te herstellen. Evacuatie. Het aantal evacué's in on ze stad geregistreerd bedraagt thans 800. De geldinzameling is thans 175.000 reeds Dat is me meer waard dan adoptie, zei een burgemeester VIER MANNEN hebben deze week getoond uit het goede hout gesneden te zijn. Natuurlijk, er zijn veel meer zulke mannen, maar deze vier toonden dat op bijzondere wijze. Ze waren nl. alle vier radio- zend-amateurs en gevieren hebben ze in de rampweek de verbinding met Flakkee onderhouden. Drie van hen waren Vlaardingers, nl. de heer G. Swaneveld uit de radiowinkel op de Daijer (zijn winkel was natuurlijk op slot). Dries Lubregts en de heer De Vletter. De vierde was de Hagenaar v. d. Hengel. Het initiatief is uitgegaan van burge meester mr J. Heusdens. zo meende de heer Vletter, bij wie we vanmorgen een poosje hebben zitten praten. En toen men zich tot de heer G. Swaneveld richtte met het verzoek of hij naar Ouddorp kon gaan om daar een radio installatie op te bouwen en te bedienen, toen liet deze onmiddellijk zijn winkel in de steek! Hij is heus geen millionair. Hij moet het ook hebben van het verko pen van radio's en radio-onderdelen. Maar Maandagmorgen deed hij de deur van zijn zaak op slot en hij liet zich met zijn zender naar Ouddorp brengen, waar hij in snel tempo de radio-instal latie in het Gemeentehuis in orde bracht. En zo werd dit één der eerste verbin dingen. die door amateurs tot stand zijn gebracht en die bij de hulpverlening van zoveel betekenis zijn geweest. De heer Vletter zit in Vlaardingen aan zijn ontvanger in de Richard Holstraat 56 en hij vangt de berichten op. die Swaneveld de lucht inzendt! Berichten van de burgemeester van het getroffen Ouddorp. Verzoeken, die onmiddellijk in behandeling worden genomen door de Vlaardinsse politie of door het Ge meentebestuur. Op die manier konden maatregelen genomen worden, die uitbreiding der ramp konden voorkomen en die Oud dorp en de omliggende gemeenten voor zagen van die goederen, waarom men zo dringend verlegen zat. We hebben een ogenblik zitten luisteren. Wat is het toch mooi, dat deze mensen op hun ma- zo enthousiast meehelpen aan de hulpverlening. Er wordt niet aan slapen gedacht. Daar was geen tijd voor. Er moest gewerkt worden. Niet praten - doen BURG. STAND VAN SCHIEDAM Geboren: Annigje J. d.v. A. Dekker 1 M. P. Kostense. Marianna J. M. d.v. M. Sneevliet en M. M, Steggerda; Wilhelmina, F. L. d.v. F. L. den Her tog en C, H. W. Beuman; Marianne, d. v. G. G. Smit en H. Kriek; Casper, z. v. C. v. d. Herik en C. de Hoop; Joan, d. v. v. Grondelle en G. Hovell; Johannes z. v. A. J. v. Klaveren en E. L. M. d. Oever. Overleden: H. J. v. Dijk 84 j. W. Sprong 70 j. M. de Groot 65 j. J. Ca- toen, 39 j. echtgenote v. J. B. Tebrug- ge. Voor Goudswaard Gisteren kwam in Schiedam een aan vraag uit Goudswaard voor zoveel mo gelijk kruiwagens (hiervoor zorgt Ge meentewerken). kleding, beddengoed, ser viesgoed. bestek, werkkielen,, overalls, pantoffels, handdoeken, knielaarzen en werkkleding. Het grootste gedeelte van wat werd gevraagd is vanmorgen reeds weggezonden met een boot van de Ha vendienst. Burgemeester Van Dijck deelde tele fonisch mee. dat de watenvagens en de zandauto waren aangekomen, maar veel hinder ondervonden hadden bij de Spij- kenissebrug. waar de politie de wagens niet wilde doorlaten. Het was tenslotte toch gelukt. Auto's naar Goudswaard zullen voortaan een reisorder meekrijgen, getekend door het Rode Kruis en door of namens de commsisaris van politie. Gisteren arriveerde de Havendienst met enige kleding, roeiboten en petroleum stellen in Goudswaard na een moeilijke tocht, o.m. omdat de roeiboten lek wa ren. Die hadden geruime tijd op het droge gelegen en moeten dichttrekken. Er moest vaak worden gehoosd. MAASSLUIS Openbare aanbesteding woningen te Maassluis De gemeenteraad besloot op 27 No vember j.l., nadat in Juni '52 gelden beschikbaar waren gesteld, de bouw van 58 étagewoningen, 3 eengezinswo ningen en 4 winkels in de Sluispolder onderhands op te dragen aan de firma Barkhuis van der Woude te Doorn. Deze firma zal de huizen echter niet bouwen en burgemeester en wethou ders zullen nu trachten het object op 26 Februari a.s. in het openbaar aan te besteden. Spoedvergadering van de raad verlangd Een aantal raadsleden niet alle le den ondersteunden het verzoekschrift richtte zich tot de burgemeester, als voorzitter van de raad dezer gemeente, waarin zij hem verzoeken de raad in spoedeisende vergadering bijeen te roe pen. Zij schrijven o.m.; dat het wel enige verwondering wekt. dat de raad in ver band met de ontzettende ramp welke ons land en een deel van Maassluis heeft getroffen, niet in spoedeisende vergadering is bijeengeroepen. Er zijn vragen en moeilijkheden bij de ge troffenen in onze gemeente, vooral ook onder de middenstanders en bedrijven, waarop antwoorden en raadgevingen no dig zijn. Tenslotte vragen adressanten met spoed de leden van de raad tot een vergadering, zij het een niet-offi- ciële, bijeen te roepen. Vergadering Jonge Kerk De Jonge Kerk belegt Woensdagavond 8 uur in de Kleine Kerk een samen komst, waarin Dr. Heidema van Rot terdam spreekt over „Genezing op ge bed en geloof". Deze samenkomst staat onder leiding van ds. H. F. Meijer. Watervoorziening normaal De gemeentelijke watervoorziening is vrijwel weer normaal. Alleen worden de gebruikers er met klem op geatten deerd, dat het leidingwater eerst goed gekookt moet zijn, alvorens het te ge bruiken. Excelsiornieuws. Het bestuur van Ex celsior verzoekt ons mede te delen, dat de werkzaamheden aan het terrein en accommodatie, welke onder water gestaan hebben, door de sneeuwval Woens dag nog niet kunnen aanvangen, even als de training van deze week. VLAARDINGEN Kerken collecteerden grote bedragen De collecten voor het rampenfonds of voor de diaconieën die Zondag in de verschillende kerken gehouden werden hebben belangrijke bedragen opgebracht. In de Ned. Herv. Kerk was de opbrengst 12.100, in de Gere formeerde Kerk 10.018,53. De Gere formeerde Gemeente (Westnïeuwland; collecteerde 1.343,03 en de Rem. Broederschap f 1.000. In de R. K. kerk bedroeg de opbrengst f 4.450. De kleine groep van het Leger des Heils bracht Zondag een bedrag van 331,bijeen. Bij de bidstonden die Donderdag avond gehouden werden, werd f 4.000 geofferd voor het Rampencomité. Hulp voor evacué's Men meldt ons: De in Vlaardingen ondergebrachte evacué's zijn thans, naar wij aannemen, aan het allernoodzakelijkste geholpen. Het is de bedoeling dat in de loop van deze week door de Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Lijnstraat 2 alhier, aan de evacué's oproepingen worden verzon den, teneinde een behoorlijke aanvulling van hun uitzet in ontvangst te kunnen komen nemen. Wat Vlaardingers vingen Gisteren kwam te Dmuiden binnen motor trawler VI. 97, schipper A. van Roon met een besomming van 6420 aan verse Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Theresia Maria, d, F. F. Corver en D. J. Fortuijn, Paral lelweg 118 A; Wilhelmina Franeisca Jo- sephina Antonia. d. v. J. A. Tuinder en W. F. Matt'nijssen, Mozartlaan 44; Arie, z. v. A. J. Moerman en J. Jansen, Óranje- laan 10; Marijke Johanna, d. v. J. Thomas en J. van IJperen, Prins Hendrikstraat 58; Hillegonda, d. v. J. Swaneveld en G. A. van Bree, Korn. Speelmanstraat 4; Annechiena Wilhelmina, d. v. C. Verduijn en G. Groen, Narcisstraat 42: Johanna Cornelia, d. v. J. C. Dopper en J. M. A. Fritschy. Hoogstraat 161; Alida Wilhel mina Maria Hyacintha, d. v. H. P. J. van Vliet en C. J. M. Olsthoorn, Woudweg 4; Johanna Bastiana, d. v. W. Goudriaan en M. van der Sluis, Trompstraat 28; Adam Johannes, z. v. A. Stam en A. Spring vloed, Jacob van Dijkstraat 28; Jentje, d. v. A. Beukelman en A. K. Bot, Ver- heij straat 4. Overleden; Gerrit den Breems, 93 j., wedr. v. P. Brouwer, Callenburgstraat 103; Dirk Bos, 73 j.. echtg. v. A. Zuid geest, Sweelinckstraat 216. Maar de kruik gaat zo lang te water tot ze breekt! Dat ondervond ook de heer Swaneveld. Want één nachtje over slaan. ach, dat gaat nog wel. Maar hij zat meerdere dagen en nachten achter een aan zijn apparatuur en dat werd zelfs hem te veel. Hij kon eenvoudig niet meer praten. Zijn tong sloeg dubbel. Hij was al te vermoeid en moest vervangen worden.... De jongste van de Vlaar- •dingse amateurs is Dries Liebregts. Hij is een kundig radio-amateur en voelt zich achter zijn zelfgebouwde apparaten uitstekend op zijn gemak. DusDries naar Ouddorp. Per boot werd hij er heen gebracht om na enkele uren varen zeeziek in de plaats van bestemming aan te komen. Maar ook dat is overgegaan en van middag hoorden we hem in actie, toen we bij Vletter zaten te luisteren. Even viel Ouddorp uit! Er moest iets gerepareerd worden. Geen zorg, want Gerrit en Dries knappen dat allemaal zelf op. Eu zo onderhouden deze zendamateurs een verbinding, waarop de burgemeester van Ouddorp wat trots is. Toen Zaterdag middag bekend werd gemaakt door het Kabinet der Koningin, dat alle zend amateurs hun activiteit dienden te sta ken ontplofte de burgemeester van Ouddorp bijna. Immers, er was slechts één telefoonverbinding en het duurde soms uren, voordat er verbinding tot stand kon worden gebracht Een geluk kige omstandigheid bracht redding: De Commissaris der Koningin was in Oud dorp en die gaf toestemming de ver binding' te handhaven. En naast die Vlaardingers is er dan nog de Zwolle naar Feitsma, die al even goede diensten verricht. Al was het alleen maar het „bezemen". Wat dat is? Wel, het is be grijpelijk, dat meerdere zendamateurs en "vooral ook buitenlandse in de lucht zijn en die kunnen het „de onze" nogal moeilijk maken. „Bezemen" be staat U begrijpt het al uit het vriendelijk wegjagen van deze stemmen. Hoek van Holland Noorderpier weerstond de storm De toestand van de Noorderpier te Hoek van Holland na de storm van 1 Februari heeft alle verwachtingen ovei- troffen. Gebleken is niet alleen, dat de bres, indertijd door de „Faustus" in de pier geslagen, hecht genoeg is ge dicht om de storm te weerstaan, maar ook dat er zelfs geen noemenswaardige beschadiging is veroorzaakt. Enkele basaltblokken 2ljn door het geweld van de storm gelicht en het lipwerk heeft lichte averij opgelopen. Over enkele weken hoopt met het definitieve herstel van de Noorderpier voltooid te hebben, Over de positie van het wrak van de „Faustus" is nog niets bekend. De dooi Rijkswaterstaat op de Zuidevpier uitge zette merktekens, waar men zich op oriënteerde, zijn volkomen weggeslagen, zodat nauwkeurige positiebepaling van het wrak nog niet mogelijk is. Een week of twee geleden zijn de laatste peilin gen verricht. Toen bevond het hoogste punt van het wx'ak zich op 11.50 meter beneden laagwaterstand. Óp het ogen blik neemt men het zekere voor hel onzekere en blijven de beperkende be palingen voor de scheepvaart gelden. Evacué's worden prima verzorgd. In Hoek van Holland verblijven een zes tigtal evacué's. zowel uit Bruinisse en omgeving, als uit Stellendam. De direc teur van het hotel „America" heeft een zaal afgestaan, waar de slachtof fers kunnen converseren onder een kop je thee of koffie, hetgeen hun gratis wordt verstrekt. Bovendien hebben zij vrije toegang tot de filmzaal. Een kap per scheert en knipt tot nader order de vluchtelingen gratis. De Rode Kruis af deling (Hoek van Holland-Maassluis) heeft hun allen van het hoognodige voorzien, Al met al, Hoek van Holland heeft zijn menslievendheid daadwerke lijk getoond. Gymnastiekuitvoeringen De Christelijke Gymnastiekvereniging „D.O.K." te Schiedam, hoopt Donderdag 19 en 26 Februari, een uitvoering te ge ven in het ..Passage Theater". Precies om 7.30 beginnen de uitvoeringen. Mosselenverkoop voor het Rampenfonds Vandaag Dinsdag en Woensdag wordt een grote partij mosselen, geschonken door een groothandelaar te Harlingen, door de Rotterdamse viswinkeliers en visventers verkocht. De gehele op brengst komt ten f.oede aan het Natio naal Rampenfonds. Politie opgetogen Ach, iedere politieman heeft in deze dagen zijn plichL gedaan! Dat behoren zij te doen en zij deden het graag. Dat is gewoon, maar wat deze mensen hebben gedaan, dat is prachtig, zei ons gisteren de inspecteur van de Vlaardingse politie, die de leiding heeft. En hij bracht ons naar zijn kamer, waar nog iemand aan een zendinslaliatie zit. Iemand, die vroe ger marconist is geweest, maar nu al vele jaren bureaubeambte is bij de Staatsmij nen te Den Haag. Totdatde oproep via de radio kwam! Men vroeg marconis ten! De heer Van Heilgel sjouwde heel Den Haag af om een zender te pakken te krijgen. Hij kreeg er één van Radio Sche- veningen en zit nu al dagen lang op die kamer in het politiebureau te Vlaardin gen en onderhoudt de verbinding met vele schepen in de noodgebieden. Gebo gen over een kaart van de noodgebieden en hij wijst ons de plaatsen waar die schepen zich bevinden. Zijn zender staat „open". Dan ineens een oproep en on middellijk zit de heer Van Hengel op zijn plaats. „Hallo Jacob, hallo Jacob, hier is Vlaardingen, hier is Vlaardingen.Zo gaat het de hele dag door. 's Morgens om voor vijven verlaat de heer Van Hen gel zijn woning, laat in de middag komt hij er weer in. En als hij weg is neemt de heer Holleman zijn taak over. De rest van de dag is deze weer langs de haven, waar hij zendinstallaties repareert. Ja, het gonst van activiteit in de amateur radiowereld. Het is prachtig werk, dat de dank van velen verdient e"n dat die dank ook krijgt. Het krijgt die dank van die burgemeester die er op dit ogenblik blij- der mee was dan met adoptatie Begrijpelijk, want wat is in deze nood meer waard dan contact met hen, die kunnen helpen? En daarom: goed zo PAO-JA, PAO-VLM, PAO-GSW en PAO- XKXDank je voor dat uitstekende werk In verband met de noodtoestand in het gebied rond Rotterdam heeft de bur. gemeester, na overleg en in volledige overeenstemming met de jubilaris, be sloten de receptie welke op 13 Februari zou worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de gemeente-secretaris, de heer J. Hasper, niet te doen doorgaan. B.P.M.-raffinaderij drait weer Doordat met man en macht is aan gepakt. is men er op de raffinaderij van de B.P.M. te Rotterdam-Pernis o.a. in geslaagd, destilleereenheden en een deel der thermische kraakinstallatie weer in bedrijf te stellen. Er bestaat goede hoop. dat alle fabrieksinstallaties met inbegrip van de katalytische kraakin stallaties aan het einde dezer week weer zullen draaien. De verwerking van ruwe olie uit Schoonebeek. welke geheel te Pernis geschiedt, zal ook over enige dagen weer op het oude peil wor den gebracht. Rechtbank vonniste De Rotterdamse Rechtbank veroordeel de hedenmorgen de 30-jarige vertegen woordiger J. H. B. uit Rijswijk, die zich als belastingambtenaar had uitgegeven en zodoende enige duizenden guldens had weten los te krijgen, tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek. De 31-jarige han delscorrespondent C. v. d. K. uit Vlaar dingen, die ten laste was gelegd dit de lict te hebben uitgelokt, kreeg 1 jaar en 6 maanden met aftrek. SOCIALE STUDIECLUB De vergadering van de sociale studie club (van de Chr. Besturenbond) gaat hedenavond niet door. SCHIEDAM Korte Schiedamse berichten Rol zeil gestolen. Een 24-jarige ko- nerbewerker werd gisteren aangehouden, toen hij een rol zeil vervoerde. Hij zeide deze op een bouwwerk gekregen te heb ben. Naar bleek was de rol echter van diefstal afkomstig. Verstekeling. De politie heeft gis teren de 19-jarige P. II. uit Schiedam van boord gehaald van de „Blitar". De jon geman had getracht als verstekeling een reis te maken. Leeszaal in Januari. In Januari wer den door de Gem, Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Schiedam totaal 18,187 boeken uitgeleend, In Januari van het vorige jaar was dit 17.454. Het boekenbezit aan het einde van nuari was 69.116, het aantal houders van leeskaarten 3.939 (vorig jaar 3.250). Aansluiten bijdragen Rampenfonds. De HAV-bank te Schiedam heeft een bedrag van 75.000.gestort in het Na tionaal Rampenfonds. PERNIS Kadervergadering C.N.V. De plaatse, lijke Chr. Besturenbond ontving bericht, dat de Kadervergadering met de bestu-| renbonden (rayon Rotterdam) zal ge houden worden o.p Maandag 30 Maart 1953 te Rotterdam. Aan de secretaris sen van de te Pernis bestaande afde lingen, nl. Chr, Bedrijfsgroepencentra le, Chr. Bouwarbeiders, Chr. Metaalbe werkers. Chr. Handels- en Kantoorbe dienden en Chr. Overheidspersoneel, zullen de uitnodigingen voor de bestuurs. leden worden toegezonden. Te zijner tijd volgt nog een convocatie, waarop nade re bijzonderheden vermeld staan. De bestuursleden gelieven reeds bovenge noemde datum voor het bijwonen der vergadering vrij te houden. Morgen avond wordt alhier de Kadercursus van de Ned. Herv. Jongeren gehouden. Aan de orde is les 14. Hartelijkheid. Ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag, heeft de heer A Brunsting, oud-hoofd van de Geref. School te Pernis, thans wonende tt Voorburg, een stroom van brieven en felicitatiekaartjes ontvangen van zijn oud-leerlingen uit deze gemeente. Wel een bewijs, dat de hoogbejaarde en nog krasse heer Brunsting een goede en ruime plaats inneemt in de harten van de ook nu reeds op middelbare leeftiid zijnde burgers in onze gemeente. Het tegenwoordig personeel van de school zond hem een gelukstelegram. Advertentie. Geen energie meer? nieuwe kracht met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Jongeren kunnen terecht bij het M.A.I.-bureau De Nederlandse Vereniging ter Be hartiging van de Belangen van de Jon geren. „Union", wil er in deze dagen aan herinneren, dat haar bureau aan het Station DP., te weten het M.A.I.- bureau, de gehele dag geopend is om de jongeren te helpen. Het telefoonnum- -er is 28 356. Zij. die na dagen van spanning tij delijk in Rotterdam verblijven, kunnen hier om raad komen, zowel voor ka mers, die aan het bureau te huur wor den aangeboden, als voor werk, gezel ligheid 's avonds, voor opleidings- of ontspann ingsmogelij kheden. Veemarkt Rotterdam Aanvoer in totaal 2327 dieren, waarvan 0 vette koeien en ossen. 253 gebruiksvee, waaronder 113 t.b.c.-vrij', 20 vette kalveren. 37 graskalveren, waaronder 12 t.b.c.-vrij. 1128 nuchtere kalveren. 118 varkens. 56 paar den, 209 sch'apen/lammeren, 6 bokken of geiten. Prijzen per kg Vette koeien 2,84—2,94; 2,642,78 2.102,40: slachtpaarden 1.90. 1.75, 1.65; vette kalveren 2,85>-G,9ö; 2.76—2.85: 2.45—2.65. Prijzen per stuk Graskalveren 380,—, 330,—, 250,nuchtere kalveren 46,40.—, 38,—; Schapen 126,—, 110,—, 90,—; Lamme ren 95,85,—, 70,kalf- en melkkoeien 1.200,1.000,860,vare koeien 800. 700,—, 600.—: vaarzen 875—, 800—; 6O0.-— pinken 600.—. 525,—. 400.—. OverzichtVette koeien, aanvoer iets ruimer, handel levendig, prijzen als gisteren prima's tot 3,—. Vette kalveren, aanvoer klein, handel vlug, even hoger in prijs, prima's boven no tering graskalveren, aanvoer als vorige week. handel traag." prijzen onveranderd: nuchtere kalveren, aanvoer groter, handel redelijk, iets hoger in prijs: slachtpaarden. aanvoer matig, handel lui, prijzen als vorige week: schapen en lammeren, aanvoer ge woon, handel kalm," schapen iets stijver in prijs, lammeren onveranderd; kalf- en melk koeien. aanvoer iets ruimer, handel stil. prijzen stabiel: vare koeien, aanvoer als vorige week. handel matig, prijzen als vo rige week: vaarzen en pinken, aanvoer even groter, handel flauw, prijzen constant: t.b.c - vrij vee, aanvoer ruimer, handel stil, prij zen onveranderd. VIS MARKTBERICHT ROTTERDAM ROTTERDAM. 10 Febr. 1952. Aanvoer van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis en 150 kg spiering, bot., snoekbaars, levende paling, zalm en schotjes. Prijzen: Tong middel 2,55—2.70 per kg. Schol groot; 34—36, middel 39—41. klein 22— 33; Kabeljauw groot 48—50; Wijling 3610: Heek 34—36 p. kist. Rivierbot 55—60; Kuit 80—1.35; Spiering 70—1.15 p. kg. N.V. CICHOREI VERKOOPKANTOOR SCHIEDAM KORTRIJK, 9 Februari. Oogst 1951 frs 310. Oogst 1952 frs 325. Oogst 1953 frs 335. VISSERIJ BERICHT SCHEVENINGEN Vangstberichten voor hedenmorgen uit zee: Sch 35 geen vangst; Sch 286 met 1 k. Sch 2-19 25 k; Sch 310 1 k; Sch 81 1 k; Sch 242 7 k. Geringe vangst hadden Sch 333. Sch 3 en Sch 95. Binnen voor de haringvis serij: logger 250 met 12 last in tonnen en 108 kisten verse haring. Notering verse ha ring: 20.50 per kist van 50 kg. Thuis een ander de baasl """IfO-, i'~ CooyfiqSl p- I. B Bo* 6 Cqpsnhqqo

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2