Water in Nieuw Bonaventura zakte halve meter Room ging als melk de grens over Gezondheidstoestand in noodgebieden gunstig Draglines dichten de dijk langs Kil en Oude Maas Eén star vlak De Prot. kerken brachten tot nu toe 28.375,93 op „Er komt een vriend vanavond" Men verwacht eerst na 50 dagen Alblasserwaard droog te hebben Strijen offerde bij alle rampspoed Hulp uit Italië MARKTBERICHTEN Kort en krachtig Dinsdag 10 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 4 „Ahoy van harte welkom in Puttershoek „Van drie punten uit, openen wij het offensief tegen het water in de Hoekse Waard", heeft de chef van Rijkswaterstaat ir Maris gezegd. Nu is de Hoekse Waard groot, een verzameling van polders in alle sorteringen met vreemde namen voor de mens van buiten, zelfs voor de meeste mensen van Dordt. Daarom bepalen wij ons duidelijkheids halve met ons overzicht van de huidige stand van zaken in de Waard, slechts tot het land be-oosten de globale lijn: PuttershoekMaasdam CillaarshoekStrijenStrijensas. Daar staat niet veel meer van droog. Maar ook in dit kleiner gebied zijn er de punten, die gunstig liggen om de waterwolf pompen en zuigers na aan de schenen te leggen. En dat er op dit terrein al het een en ander is gebeurd, bewijst een sinds Zondag 1 Februari met ongeveer vijftig centimeter gedaalde waterstand. De polder Nieuw Bonaventura is verreweg de grootste, groter dan de andere bii elkaar en nueen troosteloze watervlakte. Men heeft haar rechts, van 's Graven deel naar Strijen waar de herstelde weg door een kolossale binnenzee loopt rechts ook van Strijen naar Maas dam over de Oud Bonaventurase dijk waar een blik naar links de eerste droge grond, die van de polder Oud Bo naventura (tot aan de weg Strijen- Maasdam over Cillaarshoek) oplevert rechts heeft men de polder Nw. Bona ventura nog eens, op het laatste berijd bare traject MaasdamPuttershoek', En rcehts zou men haar ten slotte hebben, als de Molendijk van Puttershoek naar het uitgangspunt 's Gravendeel, niet op vele plaatsen zou zijn doorbroken. Door de Molendijk liep het Oude Maas-water, dat de eerste weerstand van de Gorsdijk al had overwonnen door, tot tegen de weg, die wij met een wijde boog reden ▼an 's Gravendeel naar Puttershoek. Water grens De grote weg 'b GravendeelStrijen, nu weer met een lichte auto begaan baar als de chauffeur de vereiste ver gunning op zak heeft is de scheiding tussen water van tweeërlei afkomst; rechts de inundatie van de Oude Maas en links de uitgelopen stortvloed die met niets ontziende kracht uit het Hol lands Diep door de dijk van de Maria- polder sloeg en daar een bres zo groot maakte, dat dichten voorlopig een illusie moet blijven. Over 's Gravendeel gingen de water kolommen van Oude Maas, Kil en Hol lands Diep in een aanval op twee fron ten die met volledige insluiting van het dorp eindigde. Strijensas en Strijen voel den de druk van het water uit het Hol lands Diep, dat ook in Numansdorp en nog meer Westwaarts zijn tol eiste. Cillaarshoek en Maasdam konden goeddeels het hoofd boven water hou den en dat Puttershoek voor groter rampen werd bewaard, daarvoor is in de afgelopen week menig stil gebed op gezonden. Puttershoek kroop door het oog van de naald: de Blaaksedijk hield het water tegen, in een brede strook langs de Oude Maas tot Oud Beierland. Zo werd Puttershoeks groter woongebied in de winkelhaak SchouteneindeWeverseinde grenzeloze rampspoed bespaard. Nog staat de verbindingsweg met de brug Baanhoek onder water. Zo kon ook het krachtige gemaal hier, op de dijk gebouwd al Donderdag jl. zijn 400 m3 per minuut uit de Polder Nw. Bonaventura in de Oude Maas gooien, nadat het enkele dagen gedwongen werkeloos was gebleven door gebrek aan electrische energie. Tot ergernis van ma chinist Duimelaar! Dragline over De Kilft Herhaaldelijk zond 's-Gravendeel zijn oproep om een dragline de aether in. „De kostbare machinerie is onder wegluidde het dan. „Dan zal zij Hulpkrachten Het gemaal kreeg inmiddels verster king van vier hulppompen, waarvan er drie al goed zijn voor 140 m3 per minuut, en die sinds Zondagavond hun aandeel leveren. Het kwartet dieselhulpjes zuigt het water uit het ondergelopen land tussen Oude Maas en Molendijk. De formidabele zandzuiger „Ahoy", steekt na volbrachte taak aan de „Faustus", zijn zuignappen dóór de dijk langs het Lorrengat de verbinding gemaal-rivier heen en neemt sinds gistermiddag bijna 1000 m3 water voor zijn reke ning. Met een doorbroken Molendijk is het hier niet meer nodig de polder Nw. Bo naventura tot op eigen gebied te bena deren. Haar natte spiegel ligt nu im mers open naar de waterniveau's van de polders tussen Molendijk en Oudé Maas. De pompen die in deze polders inleggen, helpen automatisch Nw. Bona ventura. En daarom wordt ook voorals nog geen haast gemaakt met het dich ten van de gaten in de Molendijk. Wèl urgent is het herstelwerk aan de buitendijk, van Puttershoek naar 's Gra vendeel, waarvoor al twee draglines in het haventje van Puttershoek liggen om de dragline, die aan de 's Graven- deelse kant al startte, tegemoet te ko- ergens zijn blijven steken", wil nu het gerucht in dit geteisterde Kildorp. Men heeft op eigen initiatief een dragline georganiseerd. Een bok bracht haar van Wieldrecht over, omdat de veerpontons het gewicht niet konden dragen. En onschatbare diensten be wijst zij al! Zo is er in de afgelopen week met vindingrijkheid en met „lak" aan reglementen, meer gefikst en ver sierd in het ondergelopen land van de Oostelijke Hoekse Waard. Behalve Puttershoek heeft ook Strijen een punt waar gelegenheid tot herstel wordt geboden. Bij Strijensas opent men domweg de schutsluis als het bui tenwater laag staat en met geweld kolkt het hier dan in het Hollands Diep. Strijen was in de drooglegging zelfs belangrijker dan Puttershoek zonder „Ahoy". Harde les l Het gemaal Sluis in de buurt van De Wacht onder 's Gravendeel is een triest geval. „Als er dan beslist wat van in de krant moet", hoorden wij in het bijkan toor van het waterschap De Hoekse Waard, „schrijf dan. dat deze ramp het nut van gemalen hóven aan de dijk en de waardeloosheid van gemalen ónder tegen de dijk, heeft aangetoond!" Erg optimistisch was men hier gister avond nog niet» Een inspectie ter plaatse had de mo toren in het water aangetroffen zonder kans op spoedig herstel. Triest vooral1 voor de bewoners van de Trekdamse pol. Een batterij van dieselzuigers op de dijk. bij de molen van Puttershoek draagt haar vermogen bij in het droogmolen van het Oostelijk deel van de Hoekse Waard. der, wier hoop op terugkeer naar een meer comfortabel 's Gravendeel staat en valt met de Sluis. Nu morgen een hulpgemaal aan de Schenkeldijk met 70 m3 per minuut in het geweer komt, twinkelt er een licht puntje. Er is hier nog plaats voor een tweede gemaal, dat naar men hoopt niet lang op zich zal laten wachten. Want de kleine beetjes helpen ook, Zij worden niet veronachtzaamd. Maakten kleine beetjes niet samen 150,000 zandzakken, die de Oud Bona- venturasedijk (Strijen—Maasdam) juist het kleine steuntje gaven dat hij nodig had om boven water te blijven! De „roombaron" werd er rijk van, maar er |vrSerrSv1S?erT^arïf 3f£,£5 is een kapitaal aan boeten geëist ANTWERPEN. In de maanden Mei tot November 1950 geschiedden vreemde dingen in het niemandsland tussen de Nederlandse en Belgische grens. Minstens driehonderd maal stonden daar in 'dat tijdsbestek melk- auto's langs de weg om flessen en blikken met room, afkomstig van Nederlandse zuivelfabrieken, van an dere etiketten te voorzien. Al die room ging daarna als ingedikte of gecon denseerde melk naar Belgische zuivel fabrieken, die er volle melkpoeder van karnden. Een aantal etiketten en een vervalste factuur maakten het moge lijk het Belgische invoerrecht op room ten bedrage van Belgische francs 9.50 per liter te ontduiken. De grootscheepse smokkelaffaire liep spaak toen de statistiek uitwees dat er met de snel toenemende room-invoer uit Nederland iets niet in orde moest zijn. De Belgische staat was toen reeds voor ruim 37 millioen francs aan ont doken invoerrechten benadeeld. Een on derzoek wees uit, dat de leiding van het omvangrijke smokkelcomplot in handen was van een vroegere Antwerp se dokwerker D. en diens schoonzoon S. Deze D., die snel een groot vermogen aan deze transacties verdiende, ver wierf zich de bijnaam van „de room- baron", maar sedert de Belgische justi tie zich met- zijn zaken ging bemoeien, verkeert hij In staat van faillissement. Tegen hem, zijn schoonzoon @n tien andere medeplichtigen onder wie ook Nederlanders diende de Bel gische staat een navordering in van ruim zeventig millioen francs, ongeveer het dubbele van de naar schatting ont doken heffing en voor de Boetstraffe lijke rechtbank van Antwerpen hoorde het twaalftal verdachten in deze zaak aan schadevergoedingen en boeten een totaal van ongeveer 240 millioen francs tegen zich eisen, een bedrag dat alle records slaat. als pleitbezorgers optreden en die eer der de bevoegdheid van de rechtbank betwistten en de klacht van het minis terie van financiën onaanvaardbaar achtten, onttrok zowel rechters als ge tuigen aan het oog van pers en publieke tribune. Een controleur van de Belgische op sporingsdienst van douane en accijnzen getuigde uitvoerig hoe de smokkelarij in elkaar had gezeten. Hij vertelde o.m. dat de Ommelanden te Groningen en andere Nederlandse zuivelfabrieken de geleverde partijen room op verzoek van verdachte S. vergezeld lieten gaan van blanco facturen, waarmede de afnemers naar believen konden handelen. Op deze later ingevulde facturen stond de ingedikte room als condens of inge dikte melk vermeld. Zwijndrecht Burgerlijke stand. Geboren: Jscoba J, dr v J J Vliegv d Koolj, Jatvalaan 56; Rofcus Oatharinus. an v W J Damde Rijke, Wijk G 8; Elizabeth, dr v R HelderopTuineriburg, Onderd. Rijweg 263; Teuntje, dr v L Lom- mersFranchimont, Onderd. Rijweg 275 c; Pieter, zn v G HoogvlietSint Nïeolaas, Kon. weg 6; Comelis Teuinis, zn v G de Man— Snütsman, Lindelaan 52 a bov. Ondertrouwd: J v d Herk en R Bergsma; C Goedhart en C Verschoor. Getrouwd: C N Krijger en F W Kramer, Dordrecht, Reigerstraat 26 b rd; P Groenendijk en E G Penning, Lindtsedijk 143. Overleden: G Dos, l dag, Onderd. Rijweg 319; J M Los. 79 jaar, echtg. van A Middel- hoek, Lindelaan 52 a; C v d Hoek, 88 jaar, wed van A Penning, Ringdijk 157; A Op- r, 56 jaar. Julianastraat 37. Dubbeldam Damnieuws ED.D.V. De uitslagen van de vijfde ronde voor de bordfoezettinig waren: F. R, v. d. Berg—J. v. d. Wete- 1—1; w. v. d. Kolff—A. v. d. Wetering 02: J. v. d. WeteringM. Veen a" A. BlaakA. Dubbeldam 11; A. Wijngaarden—C, Bot 11; R. v. d. Berg L, v. d. Heijden 20. Advertentie VOOR ANTIQUITEITEN Vermeulen - Bagijnhof 36 Zover mogelijk drong de zandzuiger ,^ihoy" in hel Lorrengat lussen gemaal en Oude Maas bij Puttershoek op, naar het ondergestroomde land. Een ongewone, maar welkome verschijning en een ongewone, maar uiterste dank- 'bare taak. Lommei af; hö zeiöe dat hij nimmer had geweten, dat de in blikken ver- pakte room aan invoerrecht onderhevig was, „dit is geen douanezaak doch een Maandagmorgen zijn in dit proces administratieve aangelegenheid". ials dat hier heet de debatten be-1 iaren 1947 en 1948 reden fankau douanezaak doch een PJ" I administratieve aangelegenheid". In de zoals dat hier heet de debatten be-1 jaren 1947 en 1948 reden tankauto's vol gonnen. Een drom van advocaten, die room tolvrij van Nederland naar Bel- aldus verklaarde deze getuige. Dinsdagochtend worden de debatten (het getuigenverhoor) voortgezet, waar na in de zitting van 23 Februari de verdedigers met hun pleidooien zullen beginnen. Advertentie GEEN ENERGIE MEER? NIEUWE KRACHT MET 1 Pleegzuster Bloedwijn Heerjansdam dicht de Buitenlandse polder Ook hier is de nacht van' 31 Jan.— 1 Febr. een onvergetelijke geworden, ook al is ons dorp gespaard gebleven voor dijkdoorbraak. Het springtij noodzaakte de bewoners van de woningen buitendijks gelegen om alles wat mogelijk was „hoger te bren gen". Om half 5 's nachts werd de noodklok geluid, toen bleek, dat gevaar dreigde. Het dijkgedeelte Develsluis kreeg het zwaar te verduren. Het overstroomde water spoelde de dijk bij de Develweg angstwekkend weg en in de Linditsedijk nabij het Puttershoekse veer was de toestand uiterst precair, hier is op en kele plaatsen de dijk weggeslagen en weggespoeld tot op een halve meter breedte. Met man en macht werd zo gauw mogelijk getracht met zeilen en zandzakken versterkingen aan te bren gen. Zondagmorgen half 7 begaf het electrisch lidht het en later ook de gas- voorziening. De bewoners van de verwoeste huizen een negental, werden bij anderen on dergebracht en een paar lokalen van de Chr. School, waar nog kachelverwar ming ia, werden gereed gemaakt, om hen, die dn bedreigde huizen woonden, op te nemen. Dank zij de doortastende handelwijze van de voorzitter van het Rode Kruis, dhr. dr. Simons, waren al spoedig 20 noodbedden en 300 dekens aangevoerd. Maandag werd de Ned. Herv. pastorie opslagplaats van de aangevoerde goede ren van het Rode Kruis. Woensdag was de toestand van de dijk nog zorgwek kend, doch dank zij het uitblijven van de aangekondigde wind, heeft de inder haast versterkte dijk het gehouden. Met vereende krachten wordt thans gewerkt aan het dichten van de gaten in de Buitenlandsepolder om deze zo gauw mogelijk weer droog te maken. Van Regeringszijde werd belangstel ling getoond door bezoek van de minis ter ^president en minister Mansholt. Collecte. In de kerken is Zondag hier bij de bidstond een collecte gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. In de Ned. Herv. kerk bracht deze inzame ling f 1879,55 op, te Kijfhoek f 400, en in de Geref. kerk f 1983. Hooibroei. Zondagmiddag openbaarde zich bij de landbouwer K. de Jong teke nen van hooibroei, veroorzaakt door in gestroomd water. Dank zij tijdig ingrij pen van de brandweer werd de vuur haard in de kiem gesmoord en erger voorkomen. Evacuatie-adressen gevraagd In- onze stad moeten nog verschil lende evacué's ondergebracht worden. Het betrefthier evaoué's uit - Bleskens- graaf en Wijngaarden die momenteel in Sliedredhit zijn ondergebracht. De ge meente SLiedrechit moet in verband met de beperkte woonruimte een aantal evacué's afvoeren en deze vluchtelingen moeten in Dordt worden ondergebracht. Heeft men woonruimte beschikbaar, dan kan men dit opgeven bij school Müh- ring, Tel. 5064. Modernisering Door de omstandigheden van de laat ste week, was het ons bijna ontgaan dat er met een van de Krispijnzaken iets bijzonders was gebeurd. Het rij. wielbedrijf van de fa. V. d. Laan aan de Jac. van Lennepstraat 18 is geheel verbouwd en gemoderniseerd. Onder leiding van en ontworpen door de archi tect de heer G. Gerritsen is hier iets tot stand gekomen wat niet alleen voor Krispijn uniek is, Een pui met een ori ginele gouden lijst en een binnenbetim- mering van edele soorten ahornhout maken het geheel tot een bijzonder en zeer aantrekkelijk bedrijf; mede door de uitstekende verlichting. De verbou wing was in handen van het aannemers bedrijf Van Herwijnen, alhier. Een at tractieve prijsvraag die tot a.s. Zaterdag 14 Februari loopt zal zeker tot een ver hoogde belangstelling voor het rijwiel- bedrijf van Re fa. v. d. Laan, bijdragen. Vit kinderspaarpotten De kinderen van de eerste O.L.S. aan de Schoolsteeg te H. I. Ambacht, heb ben hun spaarpotten eens nagekeken ui en het gevolg hiervan was dat het ternationaal hoog bekroond is, spannend hoofd, de heer Gottschal aan de plaat-1 gemaakt als de beste detective-film. Ze selijke commissie een bedrag van 102, j werd itot een nieuw juweel aan de mocht afdragen. kroon der Franse filmkunst. De Protestantse Kerken in Dor drecht hebben, voor zover dit nu reeds bekend is, het mooie bedrag van f 28.512,03 bijeengebracht ten bate van het Nationaal Rampen fonds. De Zondag j.l. gehouden extra collecte in alle Prot. Kerken in Dordrecht bracht dit bedrag bijeen, waarvoor iedereen blijmoedig offerde. Hieronder volgt een specificatie van de tot dusver bekende opbreng sten: Ned. Herv. Kerk 11.560,72. Ger. Kerken 10.863,90. Chr. Ger. Kerk f 2.518. Vrije Evangelische Gemeente 1.044,35. Evangelisch Lutherse Ge meente 145. Doopsgezinde Gemeente 142,15. De Oud-Ger. Gemeente 2.101,81. Dit bedrag der Oud-Ger. Gemeente zal niet worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds, doch worden besteed aan de opbouw der Zustergemeenten in de getroffen ge bieden. Hoewel de Ger. Kerk art. 31 zich niet onbetuigd heeft gelaten, is het moeilijk vanwege de aard der inzame ling opgave te verstrekken van het juiste bedrag. Patiënten van Weizigt zijn weer terug De evacuatie van de patiënten van Weizigt is achter de rug. Gisteren zijn de zieken uit hun tijdelijk verblijf, de M.T.S., vertrokken en naar Weizigt te-, rug gebracht. De bezoekuren zijn nu weer volgens de oude regeling. Men verzoekt ons voorts nog mee te delen dat de voor 14 Februari vastge stelde reünie niet door gaat. Dordtenaar Circus Knie. De voorstellingen van „Inter Amicos", welke op 2 en 3 Febr. 1.1. zouden worden gehouden, zijn zoals gemeld niet doorgegaan. Als nieuwe speeldata voor „Circus Knie" zijn nu bepaalt 13 en 14 April. Vlees over de vrijbank. Woensdag vanaf tien uur wordt aan het Gemeen telijk Slachthuis een partij rund- varkensvleees verkocht over de vrijbank. De hulppost in het Qranjepank is met ingang van vandaag opgeheven. De ge meente 's-Gravendeel waarvoor deze dienst nog werkte, heeft geen hulp meer nodig. In de serie culturele voorstellingen brengtt „Astoria" Donderdag om 14.30, 19 en 21,30' uur Raymond Bernards bekende „Ei- komt een vriend vanaivond („Un ami viendra ce soir"), de uitzonderlijk bekwame verzetsfilm. Het is het verhaal van het sanatorium van dokter Lestrade, kort bij de Zwitserse grens gelegen als een oase van rust, waar in 1944 behalve patiënten evenwel ook f illegale werkers I j onderdak hebben I Astoria j kregen. Die krijgen V J hun orders van de heimzinndge comman dant Gerard. Wie is die Gerard? Is hij ook een patiënt ,die krankzinnigheid simuleert, zoals zovelen in flat sanato rium. Of verbergt hij zich in de bergen? In deze adembenemend spannende thril ler wordt het antwoord gegeven. Ber nard heeft deze verzetsfilm, welke in- Burgemeester Winkler van Slie- drecht heeft in een spoedzitting van de gemeenteraad een uitzetting gege ven over de situatie na de waters nood in de Ablassenvaard. Deskundi gen zijn niet optimistisch, zei de heer Winkler. Men verwacht dat het onge veer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard zal zijn drooggemalen. Veel hangt af van de capaciteit van de „Nederwaard". De capaciteit van dit gemaal kan niet verdubbeld wor den, wel opgevoerd met enige procen ten. De hulp van het baggermateriaal wordt buitengewoon op prijs gesteld. Men moet op het standpunt staan: elke dat dat de Waard eerder droog is, is winst ten aanzien van de sociale nood waarin de bevolking verkeert. Spreker nam aan dat het Rijk de kosten zal dragen, doch ook wanneer dit niet het geval zou blijken te zijn, zal bij het gemeentebestuur het geluk der men sen zwaarder wegen dan enige tien duizenden. Er is veel vee verdronken. Veel vee is gelukkig ook gered. Het aantal stuks vee dat te Sliedrecht werd aangevoerd en na tijdelijk onderdak en registratie weer werd afgevoerd, bedroeg 1521 stuks. Het dode vee dreef bij tiental len in de polder rond. Dit betekende en betekent nog een groot gevaar voor de volksgezondheid. Wegens het ijs kon niet worden doorgegaan met dit uiterst belangrijke werk. Tot Zondag middag zijn plus minus 275 stuks dode runderen en varkens aan de kant ge bracht. Volgens een berekening heb ben er in deze polder 445 cadavers gedreven. Er moeten dus nog 175 die ren worden verzameld. De terugkeer van de bewoners in de Alblasserwaard zal langer duren DEN HAAG. Omtrent de alge mene gezondheidstoestand in de nood gebieden deelt dr. Drees aan de Ka mer mede dat deze niet ongunstig is. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine ver pleeginrichtingen is geslaagd. De grootste moelijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drink watervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Wat de drinkwatervoorziening betreft is de toestand alleen nog kritiek op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, Is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is om het ont hulden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers overgegaan. Inmiddels is hier voor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. „Corrie B." afgebouwd Aan de vloot van de firma Broere zal weldra een nieuwe tanker worden toe gevoegd Gisteren is de Corrie B. groot 700 ton en gebouwd op de scheepswerf van De Haan en Oerlemans te Heusden gereed gekomen. Het schip, dat momen teel aan de Parkkade te Rotterdam ligt, zal morgen worden overgedragen tijdens de proefvaart. De Corrie B. heeft een speciale verwarmingsinstaallatie voor eetbare oliën. Sliedrechts burgemeester niet opgewekt In een overvolle N.H. Kerk, waarin o.a. het College van B. en W. aanwe zig was, werd de dienst geleid door de Herv. predikanten ds. Brouwer en ds. de Vries en door de Geref. predikant ds. Sijnen. De collecte voor het Ram penfonds bracht 6729,62 op, waaron. der een nagift van ƒ5000, Daar zeer velen geëvacueerd zijn (Strijensas en Mookhoek bijna geheel) en zovelen getroffen zijn, mag hier in derdaad van een prachtige offervaar digheid gesproken worden. Ook in Italië wordt een grote hoeveel heid goederen bijeengebracht voor de bewoners van onze geteisterde gebie den. Alles wordt per vrachtauto naar Milaan vervoerd en vandaar gaat bet met de trein naar Nederland. Een vrachtauto, geladen met dekens, op het station. Uitvoering D.I.O. uitgesteld De uitvoeringen van de Chr. Gymnas- (tiekver. D.I.O. op Woensdag 11 en Don derdag 12 Febr. a.s. worden i.v.m. de Na tionale ramp en mede dioor het feit, dat Kunstmin momenteel nog niet gebruikt kan worden, voorlopig tot nadier order uitgesteld. Ook is haar oefenlokaal aan de Chr. de Wetstraat in gebruik voor de hulpverlening, zodat de nefenavondem niet gehouden kunnen worden. Reeds gekochite plaatsbewijzen en program ma's gelieve men goed te bewaren. ROTTERDAM. Heden werden ter Vee markt aangevoerd in totaal 2327 dieren, waaronder 56 paarden, 500 vette koeien. 253 gebruiksvee, 113 t.b.c.-vrije inbegrepen, 20 vette kalveren, 37 graskalveren, 12 t.b.c.- vrije inbegrepen, 1128 nuchtere kalveren, 118 varkens, 209 schapen en lammeren, 6 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien 2,84—2,94, 2,642,78, 2,102,40; vette kalveren 2,85 2,95, 2,75—2,83, 2,45—2,65; slachtpaarden 1.90, 1,75, 1,65. Prijzen per stuk: kalf- en melkkoeien 12001300—860; varekoeien 800—700600; vaarzen 876—800680; pinken 600525400; graskalveren 380—330—250; schapen 125—110 90; lammren 95—8570; nuchtere kalveren 46—40—38. Vette koeien: aanvoer; iets ruimer; han del: levendig; prijzen als gisteren: kalf- en melkkoeien: iets ruimer, stil, stabiel; vette kalveren: klein, vlug, even hoger, prima's boven notering; graskalveren: als vorige week, traag, onveranderd; schapen en lam meren: gewoon, kalm, schapen iets stijver, lammeren onveranderd; slachtpaarden: ma tig, lui, als vorige week; varekoeien, als vorige week, matig, als vorige week; vaar zen en pinken, even groter, flauw, constant; nuchtere kalveren, veel groter, redelijk, iets lager; t.b.c.-vrije dieren, ruimer, stil, on veranderd. Veilingprljzen Zwijndrecht. Andijvie A 74 83; idem B 20; boerenkool 1214; gele kool 13; groene kool 1436; knolselderij 25—48; kroten 812; rode kool 7—45; selderij 1012; spruiten 51—63; idem schoongemaakt 51—61; uien 2647; veldsla 4.815.82; winterpeen 12 15; witlof A 3847; idem B 1840; waspeen 13—23; sterkes 22. Appelen: Goudreinetten 17—27; idem HH 10—24; Bellefleuren 10; Jo- dan men wel denkt. Dat zal niet zyn wanneer de drempel der woningen waterviïj zal staan. Eerst moet onder zocht worden of de toestand ten aan zien van gas, water en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt heb ben. Bij het vrijgeven van het gebied voordat phaecaliënafvoer mogelijk is, zou men een epidemie provoceren. Op het ogenblik staan nog 1258 woningen in Sliedrecht in of onder water. Verwacht wordt, dat in de loop van de week nog een paar duizend vluchtelingen door het provinciaal evacuatiecentrum te Utrecht zullen worden ontvangen en doorgezonden en dat daarna het werk van dit cen trum wordt stopgezet. Gisteren wa ren er ongeveer zesduizend vluchte lingen geregistreerd. Het evacu atiecentrum te Bergen op Zoom heeft in totaal tienduizend evacué's geregistreerd. Vrijwel allen zijn in Noord Brabant ondergebracht. -*■ De landbouwer Iwaarden uit Oosterland evacueerde Vrijdag naar Baam zon der vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Za terdagmiddag reed een Koninklijke auto voor, die hem naar Utrecht bracht voor hereniging met zijn dochters. Daarna ging de reis naar Assen waar zijn vrouw wachtte. De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, die sedert 2 Februari werd vermist, heeft zich bij zijn commandant gemeld. -#■ Be reünie van oud-oorlogsvrijwilligers van het bataljon Zeeland, welke Zaterdag zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld, Dank zij de vele inzendingen, die bij Bijbelhulp te Arnhem zijn ontvangen, kunnen dui zenden getroffenen weer in het bezit worden gesteld van een bijbel. -#■ Overheid en bedrijfsleven hebben een commissie Noodvoorziening landbouwwerktuigen opgericht, ten einde te komen tot onmiddellijke droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen. Men heeft behoefte aan motormon teurs, hulpmonteurs, servicewagens, lichte kraanwagens en gereedschap pen. -#■ Aanvragen tot tweeduizend gulden voor bedrijven te Rotterdam, Ridderkerk, Krimpen a. d. IJsel, Krimpen a. d. Lek, Capelle a. d. IJsel, Barendrecht, Poortugal, Rhoos en IJsselmonde moeten wor den gericht aan het borgstellings fonds voor middenstand, Nieuwe Binnenweg 135 te Rotterdam. Alle overige aanvragen moeten worden ingediend bij de kantoren van de Ne derlandse Middenstandsbank. -X- Met ingang van morgen worden alle colle ges, oefeningen, practica en instruc ties aan de technische hogeschool te Delft hervat. Een Hagenaar heeft een initiatief genomen dat ook door het Roode Kruis is toegejuicht. Hij wil namelijk een sigarenkistjes actie op touw zetten. Hij leverde ais eerste een sigarenkistje bij het Roode Kruis in, dat was gevuld met strikt nuttige gebruiksvoorwerpen, als een stuk scheerzeep, een vingerhoed, een paar zakdoeken, een potlood enz. In Eindhoven is een kinderspaar actie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De bedoeling is, dat alle kinderen een klein bedrag geven, hetzij individueel, hetzij via school. Men hoopt dat deze plaatse lijke actie zal uitgroeien tot een landelijke. Nog Noodtoestand in Alblasserdam De in Alblasserdam geldende avond klok van 18.00 tot 7.00 uur, is beperkt tot de volgende gebieden: I. a. Het gehele geïnundeerde gebied der Vinkenpolder; de Vinkenpolderweg, voorzover geïnundeerd: de Oranjestraat; de geïnundeerde Rijksweg no. 16. b. De polder Nieuwland. II. a. Het gehele geïnundeerde gebied der Polder Kortland, inbegrepen de boezemkaden. b. De weg genaamd Kort land van het le hek toegang gevende lot Hof Souburg af tot aan de grens van de gemeente Oud-Alblas. c. De Kortlandse kade. d. De gehele polder Hof Souburg, met uitzondering van de toegangsweg tot aan het Huis Hof van Souburg. III. De wateren „De Alblas" en het „Nieuwe Waterschap". IV. De gehele kade om de polder Blokweer en een strook grond achter deze kade van 100 meter Overdag 2ullen op de begaanbare we gen in het geïnundeerde gebied in het algemeen slechts toegelaten worden, dia er hun woning hebben. Collecte Nat. Rampenfonds Woensdag wordt in Alblasserdam de collecte gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. De drie vrouwenorganisa ties Chr. Vrouwenbond, Vrouwenbond N.V.V. en Bond van Plattelandsvrouwen hebben de organisatie in handen. De collectebussen zijn ook berekend op het incasseren van verzegelde enveloppen en cheques. Voorkeur verdient het echter deze grotere bedragen te gireren op het nummer 145043 van de gemeente-ontvan ger. Indien u gireert doet u dan in de collectebus een briefje, vermeldende naam, adres en het bedrag dat u over maakt. De voetbalvelden van Alblasserdam en De Zwerver in Kinderdijk staan nog onder water. Men verwacht dat het ter rein van De Zwerver spoedig droog zal zijn. Uitgesteld. Vele verenigingen hebben hun plannen moeten 'opschorten. Nu de Manége nog onder water staat, zal de landelijke Rijvereniging de datum van haar uitvoeringen nog nader moeten be zien. Uitgesteld zijn de bijeenkomsten van Invaliden Bond, Pardijsvis, A.N.M.B. en Vara. De gereedgekomen recreatiezaal voor ouden van dagen zal eerlang in gebruik worden genomen. Rampencommissie. In Alblasserdam is een gemeentelijke rampencommissie 1953 ingesteld. Hierin hebben zitting: burge meester L. Looy als voorzitter, de heer B. J. Stam als secretaris en de leden J. Vogel, A. Stout, A. Caljé, L. Smit en K, Bakker.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3