Bijzondere moeilijkheden bij dichting dijknressen PTT: millioenen schade Regeringsnota over de watersnood Woorden van waardering voor allen die hulp verleenden Schaderegeling en de taak van de overheid Zendtijd van Avro werd gevorderd Zware overstromingen in Atjeh Herstel van grond is nog onzeker VOORZICHTIGE SCHATTINGEN ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN BPM te Pernis herstelt zich Uit de Kerken WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE NATUUR Baggermaterieel blijft helpen Dp cbüe Mudketiehd Evacué pleegde wanhoopsdaad De DoftUenaof "N Dinsdag 10 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 (Vervolg van pag. 1.) In zijn nota aan de Tweede Kamer over de watersnood schrijft de minis ter-president over de dijken, dat de toestand in het algemeen thans eniger mate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afme tingen en deze behoeven bij het dich. ten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden een of meer dijkbressen voorkomen, die wel bij zondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uij waterstaatkundig oogpunt zul len, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moei lijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die wei nig materieel of weinig mankracht vra gen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier is een tweetal dijkgaten ontstaan waar van het dichten bijzondere moeilijk heden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beve land worden een paar dijkgaten aan getroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overma tig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is ech ter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Een drietal is echter van zo danige omvang en de daarin optreden de stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aansluitende dijkcom- plexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken gereed te ma ken, weshalve het in het voornemen ligt. de uitvoering op basis van regie-, contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het her stel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benade ring, nog geen raming te geven. Wel kan er reeds van worden uitgegaan, dat z\J dermate hoog zullen zijn, dat de draag kracht van de getroffen onderhouds plichtigen (in de regel waterschappen) hierbij In het niet zinkt. l dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zul len dienen te worden genomen. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Omtrent de schade regeling voor de door de ramp ge troffenen deelt dr. Drees in zijn nota mede: Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds Is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging ,van de nood en de vergoeding van schade i* de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid de taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte ram penschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden ge troffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Advertentie HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker's Kloosterbalsem Op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook ais wrijfmiddel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende voordes: Jöeeo goud zo goed" Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogs schaden zijn belast, eveneens de af wikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de be staande ervaren apparatuur. Wat de sohade in de privaatrechtelij ke sector betreft ligt het in het voorne men van de regering de organisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordit ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- sohadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van financiën, van wederopbouw en volkshuisvesting en van landbouw, vis serij en voedselvoorziening zijn gebun deld. Daar geschieden de aangifte en de registratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbe taald. en wordt de enquetering van de schaden plaatselijk verzorgd. In deze bureau's worden organen, aangewezen door de drie betrokken ministers, opge nomen, zodat de vaststelling van de rijks uitkeringen en van de voorschotten voor de schaden onder de verantwoordelijk heid van de drie ministers, elk voor zijn terrein, kan geschieden. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het centraal verrekenkantoor van het commissariaat voor oorlogsschaden, voorzoveel nodig met inschakeling van sub-comptabelen. HILVERSUM (A.N.P.) Het commu niqué. dat de heer De Clercq, voorzitter van de Avro, heeft uitgegeven, is for meel volkomen onjuist, heeft de ad junct-regeringscommissaris voor het ra diowezen, mr Ph. de Vries, verklaard, De heer De Cflercq had in dit commu niqué beweerd, dat er voor het uitzen den van berichten voor de noodgebie- den geen zendtijd van de Avro was vorderd, toen deze omroepvereniging weigerde hiervoor samen te werken met de andere radioverenigingen. „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd ge vorderd, wel niet in conflictstemming, maar in overleg met de regeringsvoor lichtingsdienst"', aldus mr De Vries, die er aan toevoegde dat de vordering zon der verzet door de heer De Clercq was aanvaard. De mededeling van de omroe per van de Avro: „Wij geven nu de microfoon over aan de regeringsvoor lichtingsdienst voor het uitzenden van berichten" wijst hierop trouwens duide lijk. Mr De Vries deelde mee, dat er over deze zaak een rapport aan de minister HOGER ONDERWIJS Examens Amsterdam (V.U.). Doet. ex rechten de heren J H W Poortman te Oegstgeest, D Karsemeijer te Muiden. T W Attema. Den Haag, H B Frieman, Enschede, J Klooster man, Den Haag, E D Kraan. Vlaardingwi Doet. ex. theologie ds J P Hartvelt te Bode graven en C Klapwijk. Den Haag. Utrecht. Semi-arts ex. J van Zijl. De Bilt. p H van Setten, Zwolle; J Roos. Utrecht; mej L W P de Ruiter, Utrecht. Arts-ex.: H G Parren. Zaltbommel;1A Potasse, Aerden- hout; H Verhoef. Utrecht; G J Ensink. Hil versum, Tandarts-ex: F H Meijer. Ooster beek; P W Akkerman. Dordrecht. Leiden. Cand.ex. godgeleerdheid de heer J H /Schellingshout, Alphen aan den Rijn: Doet. ex. geneesk. de dames E M Staab. Rotterdam; A Veldhuizen van Zanten, Hil- legom; M Vissers. Rotterdam: de heren F de Jong. Gorinchem: P van Leeuwen. Rot terdam: Pieter van Leeuwen, Voorburg A Roos, Dordrecht: H Scbouwink. Lochem en L N Zaaijer. Voorburg. Semi-artsex de heer G A C Voorhorst. Den Haag. Arts-ex. de dames A E Nissen. Den Haag; G C de Vries, Rotterdam; de heren G H van Driem, Den Haag; dr G A Harten, Den Haag. Delft: Gesl. voor het pro ex. voor me- taalkundig ingenieur: D. Sehuitema. Delft: voor het and.ex. voor werktuigkundig in genieur: A. J. Kranendonk, Maasdam; voor het cand.ex. voor electroteehnisch inge nieur: R. J. Augustijn, Bussum; F. J. Bac ker, Nijmegen: J. Beijer, Usselmuiden; A. Bijl, Rotterdam; L. H. E. Blom, Amster dam; P. Bouman, Dordrecht-, R. M. G. Del- sing, Sittard; H. van den ^.nde, Overveen. J. W de Fluiter. 's-Gravenhage; D. Glas. Rotterdam; M. G. de Graaff. Delft; H. W. F. van 't Groenewout, Rotterdam; C. A. J. M. van der Heijden. Haarlem; B. Hogeweg, Velsen-Noord; H. C. Jansen, Asch (Buren), A. E. Klmmel, 's-Gravenhage; Koentohadji, Delft: W. Krijger, Zwijndrecht: J. J. La- vell, Arnhem; G. A. C. van der Linden. Veghel; D. Macdaniel. Lopik; W. F. Mohr (met lof). Eindhoven; C. Moolhuijzen, Am sterdam; A. D. de Mosch (met lof) Huizen; H. F. Pit, Zeist; E. Rijsdorp. Schiedam; K Ruiter. Hengelo (O.): R. de Ruiter. 's-Gra- venbage; W. C. Smit. Amsterdam; Souw Joe Kong, 's-Gravenhage; H. Uurbanus. Groningen; J. P. de Vreede, Delft; L. P. M. Wensing, Rotterdam; P. Wiarda, Delft: J Wijmans. Haarlem; H. van Wijngaar den, Kampen; F. G. Wilson, 's-Gravenha ge; C. J. Wustenhoff, Hilversum. Voor het cand.ex. voor scheikundig ingenieur: A. M Bastein. Rotterdam; H. J. C. Boertje, Dor drecht; J. Bolssens, Clïnge; E. F. Bunge, Rotterdam; J- A. Butter. Overveen; A. E F. van Capelle, Eindhoven; J. Eigeman. Rotterdam; F. J. H. Felix. Maastricht: H J. Frlngs. Bocholtz. Voor het cand.ex. voor electroteehnisch ingenieur: J. J Brood man, Delft. Voor het cand.ex voor scheikundig ingenieur: M W. Geerlings, Arnhem; J. de Graaff, Goedereede; W, van Hartingsveldt. 's-Gravenhage: A. Kats, Klaaswaal; A. Kessler, Velsel; F. H. Kern- men, Soestdijk; W. van Lookeren Campag ne, Zaltbommel; H. J. Lovink, Maasdijk, A. Lubeck. Rotterdam; C. J. van Maanen Eindhoven: L. E. M. Mudde, Rotterdam Oei Han Kiong, Delft; R, W. Rooda. 's-Gra- venhage; G. Schaefer. 's-Gravenhage: A. Stikker, Amsterdam; W F. van Vliet 's-Gravenhage; mej. D. Wabeke, Leiden; J A. Waterman (met lofi Delft; A. B. R. We ber (met lof) 's-Gravenhage; J. van Wezel. Hengelo (O); E. A. Wijsmuller. Eindhoven Voor het inger-ieursex. voor civiel Inge nieur: J. C. Vogel. 's-Gravenhage. Voor het ingenieursex. voor electroteehnisch inge Uieur: H. L. Bakker, Lo*.-uinen: '1. L. Bos, Hengelo (O); J. A. Brakel, -Graven- hage: H. J. den Breeijen, 's-Gravenhage, P. Clement, Haarlem; K. T. A, Halbertsma. Oud-Loosdrecht; S. G. A. Heilbron, 's-Gra venhage; J. Keuning, Hengelo (O): B. Kre diet, Enschede; J. w. de Fluiter (met lof) 's-Gravenhage; H W. F. van 'l Groenewout (met lof) Rotterdam; F. H. M. Kuljper. 's- G-ravenhage; A. G, Leenders, Rhoon: C. J T. van Leeuwen. Leidschendam; A. A Loeit, Rotterdam; L. J. W van Loon, Nun- Speet; M. Martin, Haarlem; D. J. Meijer, Leeuwarden: W. H. Moll. Middelburg; M L. Mulders, Delft: F. C. dc Ronde. Eind hoven; J. de Rooij. Gouda; D. Scheilgrond. 's-Gravenhage; G- J- Selp, Schiedam; P. C. $nom, s-Gravenhage; T. A. Tielena. %-Gravenhage. DJAKARTA {P.L Anoia). Ten ge volge van overstromingen, die Noord- en West-Aijeh en Tapanoeli hebben geteis terd, zijn 82 personen om hei leven ge komen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Grool- Atjeh wordt door het ministerie van so ciale zaken op 15 millioen roepiahs ge schat. De overstromingen ontstonden na twee dagen zware regenval. Met grote kracht stroomde het water de stad Ko- taradja binnen. Het post- en telegraaf- verkeer werd onderbroken, evenals de electriciteitsvoorzieningen waardoor ook het plaatselijke radiostation uit de aether verdween. Vele wegen en bruggen zijn waardoor dé verbindingen over de weg en per trein werden ver broken. De oorzaak van de overstroming ligt naar Pi Aneta verneemt in het feit, dat de bevolking ondanks waarschuwin gen van de overheid grote bossen heeft gekapt in. de omgeving van Kotaradja. BRUSSEL (A.P.) Koning Boude- wijn van België heeft gisteren een be zoek gebracht aan de overstroomde polders ten Noorden van Antwerpen. Hij nam de toestand in Lillo, Zand vliet, Berendrecht en Stabroek bij de Nederlandse grens in ogenschouw. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het herstel van de landbouw is afhankelijk van het tijd stip, waarop de dijken zijn gedicht en wanneer het zoute water van de grond is. Hoe langer het zoute water op de akkers en de weiden heeft gestaan en dus het verziltingsproces groter is, hoe moeilijker het zal zijn om de grond te herstellen. In bepaalde ge bieden, als Zuid-Beveland en de hoek van Brabant zal het water vrij snel afvloeien en men verwacht op het departement van landbouw, dat het proces tot herstel hier zo kort zal zijn, dat nog dit jaar zal kunnen worden geoogst. Hoe het met andere gebieden zal gaan, daarvan heeft men geen idee. Het is een vraag of de dijken op Flakkeè en Schouwen en Duiveland vóór het einde van de winter dicht zullen zijn en daar zal dan een groot percentage zout In de grond zijn gekomen. Op Walcheren heeft men na de oor log een grote ervaring opgedaan bij het weer bouwrijp maken van de grond. Daar heeft men bewezen de juiste mei thode te hebben gevolgd en straks zul len gips en kalkmergel weer de aange wezen middelen zijn om de structuur van de grond der ondergelopen gebie den te herstellen. Wetsontwerp op komst DEN HAAG. Op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening is een wetsontwerp, waarbij de herver- kavelingswet Walcheren van 1946 van toepassing wordt verklaard op andere gebieden, in voorbereiding. Minister Mansholt heeft het plan hiermee, zodra het ontwerp wet zal zijn geworden, met name op het eiland Schouwen-Duiveland de herverkaveling ter hand te nemen. De minister heeft ïn de eerste plaats aan dit eiland gedacht, daar dit reeds lang tot ruilverkavelingsgebied is ver klaard. Schade aan huizen DEN HAAG (A.N.P.) Over de schade aan woningen, boerderijen enz. in de watersnood-gebieden zijn op dit ogenblik nog geen betrouwbare ge gevens voorhanden. De totale wo ningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daar van staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 woningen in de ramp gebieden. De in het water staande ge- bouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergroot ste voorbehoud de volgende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water; naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boer- derijen worden duizend als totaal verloren beschouwd. Tweeduizend zul len zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. Postverbindingen met noodgebied Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het overstroomde gebied weer voor de post bereikbaar. Alleen op Schouwen-Duiveland zijn Elle- meet, Dreischor en Schuddebeurs, hoe wel aldaar vermoedelijk nog bewo ners aanwezig zijn, nog niet van post voorzien. Advertentie Aanvoer van ruwe olie uit Schoonebeek is nu voor de helft hervat Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Een van de weinige grote industrieën, die door de storm vloed is getroffen, is de Bataafse Petroleum Maatschappij, waarvan de raffinaderij te Pernis Zaterdagnacht direct buiten bedrijf kwam, doordat grote delen vafi - liwfcTComplex waren overstroomd, wfeatt^k^ijtale (instal laties moesten uitgeschakeld. Met man en macht is de vorige week het herstel ter band genomen en het is verheugend thans te kunnen melden, dat deze activiteit ertoe heeft geleid, dat gisteren enkele vitale installaties, waaronder de dlstilleereenheden en een gedeelte van de thermische kraakinstal- Geref. Kerken. Beroepen te Hark stede-Zuidbroek W. v. d. Zwaan, cand. Middelburg. Bedankt voor Appingedamj (vac. E. J. Oomkes) H. T. v. Bochove, j Een. Bedankt voor Monster E. I. F. Nawijn, miss. pred. voor de Jpdenzen-i ding, Den Haag-Oost. Geref. Gemeenten. Bedankt voor j Berkenwoude G. Zwerus, Middelharnis. i Doopsgezinde Broederschap. Advertentie roeaerscnap. ae- ujke wijze te regelen. Een plantaardig roepbaarstelling J. H. Rawie, legerpred., middel, onovertroffen om de gal te Zeist, stelt zich beroepbaar. stromen. Bint Carter'» Lever-pilletje*. ST solt 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal 1» aw ingewanden doen stromen, anders ver leert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem •- -'—'aardige CARTER'S LEVERPHe om die liter gal op te wekken ea uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht gaga"-'-, doen in en om uw huis Wie een mooie groene klimop wenst te behouden, die bovendien in de zo mermaanden niet hinderlijk haar gele bladeren laat vallen, zal nu moeten knippen. Alle bladeren groot en klein zullen dus afgeknipt moeten worden, dit geldt dus speciaal voor de klimop die tegen een muur groeit. Bovendien, door nu te knippen wordt de klimop kort gehouden en groeit ze ook niet van de muur af, hetgeen anders nogal eens voorkomt. Hoe korter ze gehouden wordt, des te beter zal ze zich ook weer tegen de muur hechten. Wie jon ge planten wenst te poten, zal een ge deelte van de lange ranken moeten verwijderen., die hangen toch anders maar te slingeren en ze zullen zich dan niet vast kunnen hechten. latie, wederom in gebruik zijn gesteld. Men hoopt deze week nog verscheidene herstellingen te kunnen verrichten, waardoor ook andere belangrijke instal laties, zoals de katalytische kraakinstal latie, weer in bedrijf kunnen komen. Al zal het vanzelfsprekend nog geruime tijd vorderen, eer alle schade zal zijn hersteld. Een etap in de goede richting is ook, dat de aanvoer van ruwe olie van de olievelden te Schoonebeek naar Pernis gisterén voor 50 ,is hervat. Aan het; einde'van deze week hoopt' men te be-( reiken dat dit transport weer op volle kracht kan geschieden, hetgeen bete kent, dat dan weer dagelijks twee trei nen met tankwagens hun tocht zullen maken van Drenthe naar Pernis. 5e LIJST VAN SLACHTOFFERS DORDRECHT Ast rid Annie Kampman, geb. 24.2.44, overleden dd 1.2.53 tgv ongeval. Jo hanna Elisabeth van Peeren, geb. 9.1.94. verpleegde In Loosduinen, verdronken en geborgen in de gem- Dordrecht. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Johannes Agterdenbos, geb 11.8.01 te Fijnaart, laatste adres C 123. Geert Paulus Gei- lings, geb 21.3.52, laatste adres D 236. 'S-GRAVENDEEL Hendrik van den Berg. dd 6.2.53 overle den en voorlopig begraven in Dubbel dam. KRABBENDIJKE Bartel Verschuure, geb 14.12.84, laatste adres: Krabbendijke. KRIMPEN AAN DE IJSSEL Overleden: Heinrioh Friedrich Lubke- mann, geb 18.3.82. KRUININGEN Catfhaxina Visser-Blok, geb 8.2-64 te Kruiningen. Maria Adrlana Jansen, 8 jaar. Pieter Jansen, geb 8.9.11 (Molen weg). Jacoba Brandt, geb 3.6.18, echt genote van Pieter Jansen (Molenweg) Maria Jansen, geb. 1.3.^4 (Molenweg) Bastiaan Blok, 08 jaar. Marina Blok, echtgenote van Bastiaan Blok, 82 jaar. Peter Blom. 3 jaar, Weteringschans te Amsterdam. Comelis Blom, 5 jaar, We teringschans te Amsterdam. Frederik Komejan, 76 jaar. Catharina Hooger- heide. geb te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, 71 jaar. Abra ham Cornells Vroegop, geb 28.3.23 tt Kruiningen. Paulina Marina Dek. geb Juni 1940 te Kruiningen. Johanna Pou- wer. 57 jaar. weduwe van Adrlaaa Minnaar. Jacobus Blok en zijn echt genote Cornelia Cock. Albertus v. d. Parel. P- v. d. Parel—Roelse en baby Willem Willebroer, Helena v, d. Hart, geb 11.7.68 te Kruiningen. Pieternella Braam, geb 29.3.90 te 's-Gravenpolder, eohtgenote van Marinus v. d. Hart. Arie Saaman en echtgenote en zoon Jan. Tannetje Brieve, geb 2312.92. wed van S. C. v. d. Boomgaard (Zand dijk 16). Johanna Danker, geb 28,3.79 Donkerwegje). Maria Johanna van Iwaarden, geb 6.1.96, echtgenote van Adriaan Sinke (Donkerwegje). Thea Gerritje Hofmeijer, geb 31.8 52 (Zand dijk 12). MOLENAARSGRAAF Overleden tgv ongeluk: Jan Adriaan Brandwijk, 45 jaar. NIEUWERKERK-Z. Geïdentificeerd te Zierikzee: F. van Tig- gelen, plm 28 jaar (Nieuwerkerk Ka- pelle). In Goes geïdentificeerd: Maria Kloote, echtgenote van Karei Eerland (Stoofweg). Lina Zorge, echtgenote van Pieter Heijboer (Provinciale Straat weg), Marina Kik, eohtgenote van Hendrik Johannes Hendrlkse (Slotweg). OOSTERLAND (SIR-JANSLAND) D.d, 3.2.53 voorlopig te Sir-Jansland (gem. Oosterland) te Schouwen begraven: Martina de Rond. geb 2-2.C0 te Sir-Jans land. Matthijs van IJsseldijk, geb. 18.9.97 te Sir-Jansland. Willem van IJsseldijk, geb 2.6.46 te Sir-Jansland. OUWERKERK-Z Maatje van Damme, eohtgenote van Nicolaas Marijn Bolijn (Oostweg 14Bb> Marie de Vrieze, 70 jaar, echtgenote van Comelis Zwenne (Straatweg 147) Huib J. van Damme (Oostweg 148b) Johnny van Damme, 13 jaar (Oostweg 148b), Jaantje Bolijn. echtgenote van Huib van Damme (Oostweg 148b). Ja cob Leendert Hendrlkse, geb 13.3.31 (Molenweg 210). Overleden en begra ven te Vianen, gemeente Ouwerkerk: Nicolaas Bolijn. geb 25.2.92 te Ouwer kerk. Barbara Bolijn—van der Have, geb 12.9.96 te Oosterland. ST AVENIS SE Jacob van Blokpoel, geb 1.5 90 (Kerk straat A 303). Dingena Brouw, geb 4.9.88, echtgenote van Cornelis den Braber (Buurtweg A 90). Geertrulde Danetta van Dalen, geb 10.2.07. echt genote van Comelis Jacobus Bart Gaa- keer (B 53). Adriana Dirkje Jacoba Gaakeer. geb 24.12.27 (B 53). Izabella Helena Hage. geb 16.10.99. echtgenote van Adriaan van 't Veer (A 347) Jan Hage, geb 26.1.75 (Wilhelminastr. A 2761. Pieternella Klaasse, geb 6.11.05. eehtg. van Comelis Hage (B 24). Pieternella Jozina Koeman, geb 23.8.05, echtgenote van Pieter Johannes Hage (Molenpad (A 200). Pieternella Adriana Luyk, ge'o 2.4.75, echtgenote van Jan Hage (Wtl- helminastraat A -276), Geertje Moer land geb 27.5.92, eohtgenote van Dirk Jacob Hout (Kerkstraat A 346). Jaco ba Moerland, geb 13.6.10, echtgenote van Jacobus Vroegop (Weerweg A 149). Tannetje Priem, geb 10.3.12, echtgenote van Pieter van Iwaarden (Poststraat B 8). Pieternella Geertruida Riedijk, geb 21.7.90, echtgenote van Cornelis Pieter Steendijk (Kerkstraat A 362). Pieternella Smits, geb 25.1.98, echtge note van Jan Geluk (B 60). Wilhelmïna Janna Sonke, geb 16.6.08. echtgenote van Leendert Hage (Kerkstraat A 310). Jacoba Izabella Stoutjesdijk. geb. 7.12.83, echtgenote van Ghristiaan Luyk (Kerkstraat A 354). Cornelia Pieter nella van 't Veer, geb 23.9.21, echt genote van Cornelis Leendert den Braber (Kerkstraat A 348). Dingena Cornelia Wesdorp. geb 17 2.07. echtge note van Jacob Adriaan van Zuien (Kerkstraat A 320). WISSEKERKE Geïdentificeerd; Marinus A. v. d. Ma=»s. geb 28.9.77 (C 69). WOLPHAARTSDIJK In Goes geïdentificeerd: Cornelis Kloos terman, 47 jaar (Kloosterweg). VERSERE In Goes geïdentificeerde slachtoffers: Cornalia v- d. Berge, 63 jaar, echtge note van Leen Otte (Damstraat 107). Leen Otte, geb 20.11.86 (Damstraat 105). ZIERIKZEE Geïdentificeerde slachtoffers: Hendrikus Blankert, geb 29.5.77 (C 256). Sara Ver ton, geb 6.10.82 (C 256). Janna Cornelia Janse. geb 15.12.11 (C 266). Arie den Boer, geb 30.5.96 (C 264). Johanna Krina v. d. Houten, geb 31.12.63 (C 378). Jena de Graaf, geb 7.10.88 (C 203). Jan Johannes Ringelberg, geb 21.9.80 (C 633), Cornells van Beveren, geb 310.09 (C 482). Thona van Strien, geb 14.2.74 (C 492). Melndert van Beveren. geb 26.3.94 (C 546). Jacoba 'van Nieuwen- huyze, geb 21.10.93 (C 546). Hubertus Comelis Gilden, geb 30.10.70 (C 257). Janna Bil, geb 27.6,70 (D 55). Jan Adriaan Matthijsse, geb. 12,8.79 (C 536). Adriaantje v. d. Meer, geb. 16.6.77 (C 536). Gerard Huige, geb 7.1.53 (West havenhoofd C 638). Rectificatie: vervalt 2e lijst gem. Nieu werkerk: Adriana Krabbe, echtgenote van Thomas de Bil (Polderweg A 351). Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. (Het Ned- Rode Kruis kan In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlleslljst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). ZWOLLE. Het aannemingsbedrijf Boltje te Zwolle heeft besloten het grote transport baggermaterieel, dat op l April naar Zuid-Amerika zou vertrekken, voor lopig in Nederland te houden om mee te helpen bij het. droogmaken van de overstroomde Zflidihollauase- -en «eeuwse eilandeü. Het betreft een baggermolen, een zuiger, vijf onderlossers, een sleep boot en" een aantal draglines. Vermoede lijk zal het transport nu omstreeks Juli- Augustus plaats hebben. DERTIG KANTOREN UITGESCHAKELD Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De P.T.T. heeft door de stormvloed van 1 Februari voor millioenen guldens schade geleden, volgens de directeur-generaal, de heer L. Neher. Er is in een weck tijds reeds veel hersteld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood in de ramp gebieden en in Den Haag uitstekend en prijzenswaardig werk hebben ge daan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Neher. Alle plaatsen, waar mensen wonen, zijn thans, zij het soms nog moeilijk, weer bereik baar. Ongeveer dertig P.T.T.-kantoren wer den door de stormvloed uitgeschakeld. Ongeveer vijf leden van het P.T.T.- De postkantoorkassen werden gered. P.T.T.-personeel vestigde op zolder tjes boven het klotsende water nood- kantoren. Ik heb bijzonder veel waardering voor het verzette werk en het flinke op treden, aldus de heer Neher. Ir. H. Witte, minister van wederop bouw en volkshuisvesting zal op 12 en 13 Februari een bezoek aan Maastricht brengen. Op 73-jarige leeftijd is te Leiden overleden de gepensionneerd kolonel van de Kon. marechaussee M. C. van Hou ten. Hij was directeur van het Neder landse Legermuseum. naar de beroemde avonturenroman van Alexander Dumas 101 Er werd druk gepraat over de uitnodiging van de kardinaal aan d'Artagnan en ook de andere vrienden, Aramis en Porthos, werden er bijgehaald om hun oordeel te zeg gen, maar alle waarschuwingen ten spijt wil de onze Gasconger met alle geweld weten wat zijne eminentie hem wel te zeggen kon hebben en het slot was dat het gehele stel in optocht naar het kardinaalspaleis in de rue Saint Honoré trok. Uit voorzorg waren nog een twaalftal musketiers in vertrouwen genomen, die onder bevel van Porthos, Ara mis en Athos onmiddellijk tot actie moesten overgaan, wanneer d'Artagnan enig gevaar zou dreigen. Ze legden zich in groepjes bij de uitgangen in hinderlaag, maar de jonge man liep zelf dapper de hoofdingang binnen. Hij hield zich tenminste groot, doch hij werd er niet geruster op naarmate hij trede voor trede de grote trap opliep. De manier, waar op hij milady had behandeld zweemde min of meer naar verraad en hij wantrouwde de politieke betrekkingen welke er tussen deze dame en de kardinaal bestonden. Bovendien behoorde ook graaf de Wardes, die hij in Cal a zo lelijk had toegetakeld tot de vertrouwe lingen van zijne eminentie en d'Artagnan wist dat de kardinaal, die zo onbarmhartig tegen zijn vijanden optrad, aan zijn vrienden daarentegen zeer gehecht was. Zijn voorland 79? er dus niet er? aantrekkelijk uit. maar hij troostte zich met de gedachte dat zijn vrienden over hem waakten en hem niet zouden laten wegslepen zonder hem te ver dedigen. Hij trad de wachtkamer binnen, en over handigde de invitatie aan de dienstdoende kamerwacht. Er waren nog enige gardes van de kardinaal in het vertrek, die hem met een zonderling glimlachje aankeken. d'Ar tagnan beschouwde dat als een kwaad voor teken. Een ogenblik later wenkte de kamer wacht hem te volgen. Hij liep een lange gang door en een grote salon, en werd toen in een vertrek vol boeken gebracht, waar een man achter zijn bureau zat te schrijven. d'Artagnan wachtte geduldig. Tenslotte sloeg de man zijn papieren dicht en hief het hoofd op. Het was de kardinaal. Met vorsende blik keek de Richelieu zijn jonge bezoeker aan. Niemand kon die blik ooit doorstaan en ook d'Artagnan voelde een koorts door al zijn aderen trekken. Monseigneur!, stamelde hij. Welkom, mijnheer d'Artagnan! zei de kar dinaal minzaam. Neen, u behoeft zich niet voor te stellen. U komt uit Béarn, bent in dienst genomen door mijnheer de Tréville en u hebt hier al heel wat beleefd. Zo herinner ik me dat u eens met uw drie vrienden een reis hebt geipaalct naar de bronnen van For ges en onderweg hebt u uw vrienden ach tergelaten en hebt zelf uw weg vervolgd. De reden was eenvoudig, dat u zaken in Enge land had te doen. Monseigneur is uitstekend ingelicht, zei d'Artagnan onthutst, ik ging toen... Ik weet het, interrumpeerde Richelieu iro nisch, u ging op jacht in Windsor of ergens anders dat doel er ook niet toe Het is nu eenmaal mijn vak om alles te weten. Bij uw terugkomst bent u ontvangen door een zeer voorname dame en ik zie tot mijn genoegen dat u het souvenir, dat zij u heeft geschonken nog steeds bezit. Onwillekeurig greep dIArtagnan, met een hoofd als een boei, naar de diamanten ring die hij van de koningin had gekregen, maar het was al te laat om de steen nog te ver bergen, Mijnheer d'Artagnan, vervolgde de kardi naal, u merkt wel dat u niets voor mij ver borgen kunt houden. Hoe is die reisnaar Londen u bevallen? Och, stotterde d'Artagnan verward, ik was... Dus Engeland bevalt u, concludeerde de kardinaal snel. Nu, u bevalt mij ook. Ik kan mensen waarderen die weten te gehoorzamen aan hun superieuren. Ik heb een plan met u. Gaat u zitten. U bent een dapper man en wat nog meer waard is, u bent een voorzichtig man Kort en goed, wat zou u zeggen van een plaats als vaandrig bij mijn gardes en het bevel over een compagnie na de veld tocht? O, monseigneur, riep de jongeman, nu ge heel van zijn stuk, uit. U accepteert dus mijn aanbod? vroeg de kardinaal gretig. Ik behoor tot de gardes van de koning, wist d'Artagnan eruit te brengen en ik heb niet de minste reden om me te beklagen. Maar, zei Richelieu, het komt me voor dat mijn gardes ook koninklijke gardes zijn en dat ieder die dient in een Frans legerkorps tevens de koning dient Misschien heeft uwe eminentie mijn woor den verkeerd begrepen, veronderstelde d'Ar tagnan. U wilt een voorwendsel hebben, zei de kar dinaal. Goed. U weigert mij te dienen? Dat begrijp ik niet. Mijn vrienden, antwoordde de jongeman, zijn allemaal musketiers van de koninklijke gardes en mijn vijanden dienen door een noodlottig toeval bij uwe eminentie. Door uw aanbod te accepteren zou ik piet de nek worden aangezien. Ik moet consequent blij ven. Ik wil me zelf niét verkopen. Goed, goed, zei de kardinaal op spijtige toon. U moet het tenslotte zelf weten Ik heb u de weg naar promotie en roem gewe zen Ik neem u uw houding helemaal niet kwalijk. Maar toch wil ik u een raad geven: kijk goed uit uw ogen, mijnheer d'Artagnan. want als ik eenmaal mijn hand van u heb afgetrokken, is uw leven geen cent meer waard Bedenk dat als u later eens iqts nood! lottigs zou overkomen ik gedaan heb wat ik kon om dit onheil van u af te wenden. En gaat u nu maar Na de veldtocht zien we elkaar weer Ik zal u niet uit het oog ver liezen. Op deze merkwaardige wijze verliep het gesprek dat d'Artagnan met de kardinaal voerde en waarover hij zich vooraf zovele zorgen had gemaakt. Dat hij hierna pas goed reden kreeg om bekommerd te zijn, drong op dat ogenblik nog niet tot hem door. De veldtocht stond voor de deur, de mannen moesten voor hun uitrustingen zorgen, af scheid nemen, geld zien te krijgen, en dat gaf allemaal veel omslag en bood weinig ge legenheid tot nadenken Op een morgen reed d'Artagnan met zijn makkers de stad uit en groette Parijs met heimwee in het hart en tegelijk bezeten door een onstilbare zucht naar avonturen. Wordt vervolgd Drama te "Schiedam Eigen Nieuwsdienst SCHIEDAM. Bij de familie M. op hét Lorentzplein 12 4e Schiedam was enkele dagen geleden het uit Zierik zee afkomstige gezin De B. opgeno men. Gistermiddag heeft de 22-jarige vrouw, naar men moet aannemen in een vlaag van verstandsverbijstering, staande op het balcon op de derde ver dieping, eerst haar enkele maanden oude baby naai' beneden gegooid, ver volgens haar drie jaar oude zoontje en tenslotte is zij zelf van het balcon op straat gesprongen. De baby heeft de val van ongeveer twaalf meter niet overleefd, het kindje was vrijwel op slag dood. Giste: avond laat verkeerde het oudere jongetje nog niet geheel buiten levensgevaar. Het be vond zich met zijn moeder in het ge meente-ziekenhuis te Schiedam. Mc-t de vrouw ging het naar omstandigheden goed. Haar man was gistermiddag enkele boodschappen gaan doen. Zeventienjarige held Eigen Nieuwsdienst SEPPE. In het retraitehuis te Seppe, waar geëvacueerden van Oude Tonge gastvrij zijn ondergebracht, is men vol lof over het heldhaftig werk van de zeventienjarige Cor van de Tonnekreek, de zoon van een caféhouder op de Kaai te Oude Tonge. Toen het water al hoger en hoger steeg en de dijk be zweek, bond Cor zich een touw om het middel en zwom naar een rij huisjes, vanwaar hij de een na de ander naar de hoger gelegen Kaai bracht. Van tijd tot tijd maakte hij het eind van het touw aan verdere obstakels vast en zo slaagde hij er in op zijn sterke schouders zeven en veertig bewoners van Oude Tonge, voornamelijk bejaarden en kinderen, het leven te red den. Tot de geredden behoort ook de 102-jarige Beschier van Driel, die vermoedelijk wel de oudste Nederlander is, die deze ramp overleefde. Bagijnihof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 urn 's Zaterdags: 8.1513.uur TELEFOON: Advertentie-afd. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klaohtendienat (18.30 —19.30) 6939 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentsdie Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct per week, 2.p. maand; 6. p. kwartaaL Postabonnement 6.75 p. kwartaaL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2