REGERINGSNOTA OVER WATERSNOOD is Maatregelen voor herstel en ter voorkoming van herhaling Vliegers gaan naar huis LANDBOUW EN VEETEELT LEDEN ZWARE VERLIEZEN Schiphol kan de stroom goederen niet verwerken In gijzeling Kosten gaan de draagkracht van onderhoudsplichtigen te boven Aanslag op Russen in Tel Aviv De RTM rijdt weer Platzak Militaire hulp voor Tsjang Kai-sjek In Engeland nu 283 slachtoffers Londen wil gekend worden in een blokkade van China Indonesiërs zijn uitgewezen 1 1 De Prins trotseerde het slechte weer Buiig weer De Dofdtenaar DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT Dinsdag 10 Februari 1953 74ste Jaargang: No. 34. ABONNEMENTSPRIJS 41 CENT PER WEEK Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De minister-president heeft, aan de Tweede Kamer de door hem toegezegde nota over de watersnood gezonden. Daarin schrijft dr. Drees, dat de regering heeft besloten, de volgende maatregelen te nemen t Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden j vertraagd. 4. In algemene zin zal worden onderzocht, op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijk heid van een afsluiting van de zee-armen. Dit onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid wor den voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen, In de nota schrijft dr. Drees, dat het hem, nadat hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld, een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewon dering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de ge troffen gebieden hun-krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buiten land te hulp zijn gesneld, vervuilt de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critïek1 ia GetitiV.Besé jaieCs afdoet aan de buitengewone prestaties TEL AVIV (Reuter) In het ge bouw van het Russische gezantschap in Tel Aviv heeft gisteravond een explosie plaats gehad, waarbij drie leden van het personeel verwondin gen opliepen. Nadere bijzonderheden waren vannacht nog niet bekend. In de laatste maanden zijn de be trekkingen tussen Israël en Rusland voortdurend slechter geworden. De officiële propaganda van alle com munistische landen keert zich steeds heftiger tegen het Zionisme en het is tijdens het proces-Slansky reeds nodig geweest het gebouw van het Russische gezantschap tegen demon stranten te beschermen. Zeventien minder Minder vluchten nodig DEN HAAG. Het aantal vliegtui gen voor de redding, aanvoer van le vensmiddelen en materialen en verken ningen is thans aangepast aan de be hoefte, die zich gelukkig in steeds dalende lijn beweegt. Waren er Zondagavond nog honderd vliegtuigen in actie, waarvan 25 hefschroefvlieg- tuïgen, vandaag is dit aantal weer met zeventien verminderd. Acht Engelse hefschroefvliegtuigen, zes Amerikaanse C 119, de zgn. vliegende verhuiswagens, een Deense Catalina en twee Engelse Valetta's vrachttoestellen, zijn vanmor gen vroeg vertrokken. Deze vliegtuigen en hun bemannin gen zijn bij het zegenrijke werk over bodig geworden. De anderen gaan door. Zo werden in het etmaal tot Zondag avond zeven uur nog drie mensen door een hefschroefvliegtuig gered. Boven Den Bommel- Wissenkerke, Vlissingen en Dirksland werden afge worpen: 6000 zandzakken. 60 rubber- pakken. 100 schoppen. 45 paar lieslaar zen, 100 liter antivries, 525 paar sok ken en 800 paar schoenen. Van het vliegkamp Valkenburg uit werden vorige week in totaal 410 vluch ten naar de overstroomde gebieden ge maakt. De volgende hoeveelheden goé deren werden afgeworpen: 554.890 kg. zandzakken, 66.940 broden, 6050 pakketten voedsel, 6 pakketten babyvoeding, 366 containers met water, 19 ton veevoeder, 10 balen hooi, 195 rub berboten, 43 rubberpakken, 1782 paar rubberlaarzen, 150 paar rubberhandschoe nen, 8900 kg materiaal, 12 pakken spaden 1 container en 55 zaklantaarns, 3 drums olie, 1 lichtaggregaat, 1 zuurstofapparaat 7700 kg kleding en gereedschap, 1125 paar sokken, 38 dekens, 11 kisten met medi- cijnèn en 30Q& sigaretten. Tram naar Zandvoort gaat verdwijnen HAARLEM. Het staat nu wql vast, dat de tram ZandvoortHaarlemAm sterdam verdwijnen zal ten behoeve van autobussen. De tram rijdt thans door DEN HAAG. In zijn nota aan de Tweede Kamer geeft de minister president de volgende cijfers over de verliezen, die de watersnood heeft toegebracht aan landlbouw en veeteelt. Ongeveer 133.000 ha cultuurgrond is ge- inundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, dit is 5.7 procent van het totaal aren cultuur-grond in Ne derland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 h.a bouwland, dit is 8.9 pet van het totale Nederlandse areaal; 41.000 ha grasland, dit is 3.1 pot van het totale Nederlandse areaal: 10.000 ha tuingrond., dit is 9.4 pet van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderver- d'ie zijn en worden geleverd. Moge lijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepres teerd, aldus schrijft de minister-presi dent. Met dankbaarheid stélt de minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie ht Aruclitusae gjéb&cd vu' Zuidwest- Nederland mogelijk enigszins zal ver minderen, is het van belang, dat de roil van ons land als leverancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. (Vervolg op 2) NM1 Ondanks de koude, de sneeuw en de regen gaat het werk onafgebroken voort, want de dijken moeten dicht! ROTTERDAM. Vandaag heeft de Rotterdamse Tramweg maatschappij haar dienst op Voorne en Putten her vat. Het baanvak tot Spijkenisse is vrij van water. Van Spijkenisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de ge wone dienstregelingen. Prins Bernhard dankt Amerikaanse troepen DEN HAAG. Prins Bernhard heeft aan de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, luit.-generaal Manton S. Eddy, het volgende telegram gezonden: Ik ben gedurende de laatste vier dagen geiuigg geweest, van htil. ver- bazingwek'kende werk, dat uw troe pen op het land en in de lucht ver richten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewon derenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van beproe ving: Den Haag maakt trieste balans op Grootste schade op Schouwen-Duiveland, op Flakkee en in West-Brabant Eigen Nieuwsdienst MILAAN (AP) Op een Milanees radiostation kwam Zondagavond een arbeider bin nen en legde 26.000 lire (onge veer 160 gulden) op tafel voor de slachtoffers van de waters nood in België, Engeland en Nederland. - Dit is alles wat ik heb, zei hij, maar het is ze van harte gegund. Tien minuten later kwam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram naar huis. TAIPEH, Formosa. (Reuter.) De luchtmacht van de regering-Tsjang Kai- sjek op het eiland Formosa zal waar schijnlijk worden versterkt met eer eskader Amerikaanse straaljagers en wel binnen twee maanden. Bij de vliegtuigen zouden ook Amerikaanse technici wor den geleverd. Men verwacht, dat deze leveranties deel zijn van een Amerikaans plan om de militaire hulp aan de natio nalistische Chinezen te versnellen. De Amerikaanse generaal Olmsted, die een inspectiebezoek van twee dagen aan For mosa heeft gebracht, heeft gezegd een zeer gunstige indruk van de kracht der nationalistisch-Chinese strijdkrachten te hebben gekregen. Volgens radioberichten heeft een groep vrouwelijke Chinese guerrillastrijders, bijzonder smalle en gevaarlijke str.aten behorend tot nationalistisch China, een in Haarlem, zodat de autobussen buiten- eiland voor de kust van Rood China ver- om geleid zullen worden, via het z.g. overd. Het eiland was meermalen beur- Amsterdamse kwartier en de Schiphol- I telings in communistische en nationalisti- weg naar de Haarlemmerstraatweg. sche handen geweest. deeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6.1 pot), waarvan 12.000 ha tarwe (15,2 pet); 13.700 ha consumptie-aard appelen (8.6 pot); 15.000 ha suikerbieten (24- pot); 6.000 ha peulvruchten (17,8 pot); .7.500 ha vezelvlas (22,7 pot), pttus, 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van: 25.000 runderen: 15.000 a 20.000 varkens; 2.000 a 3.000 scha pen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Acht a negen tienden Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels geëva cueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op Flakkee. Schouwen en Duiveland. Ook in West-Brabant zijn aanzienlijke verliezen aan vee. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet verloren ge gaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzieningsin dustrie. Aandacht wordt besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëva cueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is, Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mpsselkwekerij en aan de visserijsche pen in de rampgebieden kon echter nog niet worden Vastgesteld. Overstelpende buitenlandse hulp Deel ervan wordt achter de hand gehouden Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van der tig millioen gulden aangekomen of onderweg. Vrachtauto's vol kleren, dekens voedsel rollen nog steeds over de Ne derlandse grenzen. De spoorwegen bren gen eveneens hoeveelheden goede ren uit heV - 'v-* ,'Tiapd mee, Aan het gi-emJiaiïGnkwataek gistefen o.m. zeven wagens fgeiaden met kleding, dekens en medicamenten a&n. Zes wa gons waren afkomstig uit Luxemburg en ':n uit Metz. Vandaag arriveerde een convooi van zes vrachtauto's uit Zweden te Rotter dam na een zeer moeilijke reis. Een grote textielfabriek te Husqvarna heeft daarmee nieuwe goederen ter waarde van anderhalf millioen Zweed se kronen verzonden. De zending be staat uit regenjassen, ondergoed, ma trassen, 15000 dekens, rubberlaarzen en levensmiddelen. Ook schepen zijn bij het transport inj schakeld. De eerste Amerikaanse hu goederen komen volgende week Maan dag met de Westerdam in de Rotterdam se haven aan. Op het vliegveld Valkenburg arriveer de gisteren een vliegtuig uit Portugal, dat vier ton geconcentreerde levensmid delen voor het Nederlandse Rode Kruis m boord heeft. Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingen-vestigingen in West- Duitsland. zijn in Nederland ontvangen. Een tan de duizenden harde werkers: een soldaat bezig aan het provisorisch herstel van een dijk. Blinde deed doctoraal rechten ENSCHEDE. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde de 35-jarige heer H. B. Frie- man te Enschede voor het examen doctoraal rechten. Hij zette daar mee de kroon op een suc cesrijke studie welke hem achtereenvolgens het Mercurius-diploma En gelse en Duitse handels correspondentie oplever de, de middelbare acte Duits en Engels en thans het doctoraal examen ■echten. Op zich zelf zou dit het Eigen Nieuwsdienst vermelden niet waard zijn, ware het niet dat de heer Frieman sedert zijn :evende jaar blind is. Voor zijn laatste examen moest veel studiemate riaal worden doorge werkt. Niets daarvan is in Brailleschrift te krij- Een wire-recorder bracht de oplossing. Als ie echtgenote van de heer Frieman zich kon vrijma ken van haar huishoude- ijke beslommeringen, nam zij een studieboek van haar man, schakelde de wire-recorder in en begon te lezen. Zodra de heer Frieman, die les geeft in handels correspondentie, tijd had sn studeren wilde, nam hij de wire-recorder en nam datgene wat zijn vrouw had gelezen in zich op. Zo gebeurde het eenmaal dat hij een boek van 330 pagina's in een week kon doorwerken. De heer Frieman he- :ocht tweemaal per week de Vrije Universiteit te Amsterdam. Zij, die zelf nog hard hulp nodig heb ben, vragen wat zij voor de slachtoffers kunnen doen. In de drie Bata-schöen- fabrieken in Frankrijk zal het vierdui zend man tellende personeel een uur gaan overwerken. Voor het bedrag, dat voor dit overwerk ter beschikking komt, zullen schoenen, laarzen en dekens wor den gekocht. Wanneer aan de eerste noden is vol daan, zal men zien in hoeverre de ge troffenen nog met goederen van betere kwaliteit zijn gediend. Het grootste pro bleem bij de goederenvoorziening ziet men in de wederopbouw van de getrof fen gebieden. Daarom moet een groot gedeelte van de goederen achter de hand worden gehouden tot het tijdstip, dat de revacnatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun huizen en andere be zittingen, voorzover nog aanwezig, zul len gaan betrekken. LONDEN (Reuter). Sir David Max- well-Fyfe heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd dat het niet onmogelijk is dat men nooit met zekerheid zal weten hoe hoog het aantal slachtoffers is van de overstromingsramp, die het Oosten van Engeland een week geleden heeft getrof fen. Op het ogenblik bedraagt het aan tal doden 283. Ongeveer vijftig mensen worden nog vermist. Het grootste deel van de vermisten was afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems. Daar heeft men het meeste te lijden gehad onder de kracht van de orkaan en het water. Meer dan veertienduizend soldaten en ontelbare vrijwilligers werken aan het dichten van de bressen in de zeewerin gen. Men heeft daarbij al meer dan twintig millioen zandzakken gebruikt, inaar er heerst groot gebrek aan nog veel meer. lil de- loop van deze week hoopt "de minister bijzonderheden bekend te kun nen maken van het voorlopige alarme ringsstelsel, dat de bewoners van de reeds geteisterde gebieden moet waar schuwen tegen een eventuele nieuwe springvloed omstreeks de zestiende van deze maand. - MINISTER EDEN NOEMT DE NADELEN LONDEN (Reuter en A.P.). In dien Amerika besluit om een blokka de van de Chinese kust af te kondi gen, dan verwacht de Britse regering vooraf te worden geraadpleegd. Tot dusver is er tussen Londen en Wash ington nog geen woord over gewis seld. Minister Eden heeft in het La gerhuis evenwel reeds duidelijk ge maakt, dat een dergelijke blokkade foutief zou zijn. Volgens de Britten heeft zij de volgende nadelen: de Koreaanse oorlog zou er waarschijn lijk niet door worden verkort; een blokkade kan leiden tot gevaarlijke incidenten, waarbij dan Chinese en Russische koopvaardijschepen betrok ken zullen zijn en misschien wel oor logsbodems; het effect van een blokkade op de mili taire kracht van Rood China sou te ver waarlozen zijn, omdat de meeste wa pens voor het Chinese leger immers uit Rusland over land worden aange voerd; er zal onrust mee worden gewekt onder de andere Aziatische naties, zoals In- dië. Indonesië en Birma, die tot dusver de geallieerde veldtocht in Korea steu nen; een blokkade zou tot Chinese tegen maatregelen kunnen leiden, welke De collecte van Zondag Eerste resultaten hervormde gemeente DEN HAAG. Tot nu toe zijn de resul taten bekend van de Zondag gehouden collecte voor het Rampenfonds in tachtig Ned. Herv. gemeenten. Deze collecte le verde 213.000 op. In totaal zyn er 1400 Herv. gemeenten. In Friesland heeft het totaal dat voor de watersnood is bijeengebracht de twee millioen overschreden. Het noodfonds van het Verbond van Nederlandse werk gevers maakte, los van de steun der industrie langs andere weg, drie ton Autohandel ten dele vrij in Benelux DEN HAAG (A.N.P.) De regerin gen van Nederland, België en Luxem burg zijn overeengekomen, dat perso nenauto's van Europese merken, welke zijn geassembleerd in een der landen van Benelux vrij kunnen worden ver handeld binnen het gebied van deze landen. delig zouden zijn voor de haven Hongkong, die een Britse kolonie is. De Amerikaanse senator Robert Taft, leider van de conservatieve vleugel van Eisenhowers partij, is voorstander van een blokkade, maar hij heeft gezegd zeer goed in te zien, dat men bij de uit voering daarna op verzet bij de bond genoten zou stuiten. AMSTERDAM (A.N.P.) De op 24 November ie Amsterdam op grond vanl ongewenste politieke activiteit gearres teerde Indonesiërs Sunïto en Go Gien Tjwan, zijn gisteravond uit het land gewezen. Zij vertrokken per vliegtuig 21 uur naar Djakarta. Enige heren het Hoge Commissariaat van Indo nesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwezig. Steun aan het Rampenfonds 50 millioen 45 millioen - - - 40 millioen 35 millioen n - - 1 "30 millioen 25 millioen- - - 20 millioen 15 millioen- - - - 10 millioen 5 millioen - Gisteravond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op 27% millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven niet een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 10.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's-Gra- venhage. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft gisteren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van SoeB- terberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vandaar per helicoptère naar de Zeeuw se eilanden. Allereerst begaf de prins zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaatsen Rilland-Bafch, Hansweert, Baarlandt, El- lewoutsdijk en Wolphaartsdijk bezocht. Vervolgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard Zierik- zee en Sint Philipsland. In al deze plaat sen sprak hij met verschillende inwo ners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Ruim 5 uur landde de prins op het vliegveld Ypenburg waar hij de verga- net bestir-" Adj.-directeur Ommelanden Eigen bericht LEEUWARDEN. De heer B. Vooi stra uit Leeuwarden, werkzaam als adjunct-directeur bij de Ommelanden te Groningen, is gisteren door de po litie aangehouden en door de deur waarder in gijzeling gesteld in het huis van bewaring te Leeuwarden. De heer Vooistra was indertijd werkzaam bij de Condensfabriek Friesland te Leeuwarden als afde lingschef. Bij zijn ontslag aldaar had hij een schriftelijk concurrentiebeding getekend, waarbij hij zich verbond gedurende vijf jaar niet in een con densfabriek werkzaam te zijn, waar dezelfde producten werden gemaakt. Reddingboot vergaan voor Schotse kust EDINBURGH (Reuter) De redding boot van Fraserburgh, aan de Oostkust van Schotland, is gistermiddag in een woelige zee omgeslagen tijdens een poging om hulp te verlenen aan vissers schepen die zich in moeilijkheden be vonden. Van de uit zes vrijwilligers bestaande bemanning zijn vijf leden om het leven gekomen. Nederlandse schepen in moeilijkheden ROTTERDAM. Een Nederlands vissersschip, waarvan de naam nog onbekend is, is gisteren in moeilijk heden geraakt- doordat de schroeven in het net vastraakten. „Iet schip dreef driehonderd zeemijlen ten Westen van Stavanger in Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is gistermiddag het Duitse vissersvaar- Tcngevolge van een verkeersongeval ïic Schwaben uitgevaren om hulp te opde verkeersweg RoosendaalEtten is eiienen. de kapitein H. W. Borst om het leven Het Nederlandse motorvaartuig Vim gekomen. Hij was afkomstig uit Venlo uit Rotterdam is in de Kleine Belt aan en hij behoorde tot het regiment Lim- de grond gelopen. De Vim was onder- burigse jagers. 'weg naar de haven Middelfart, Fuenen. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met enkefle buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in tem- - peratuur. Miesje: Op al mijn brieven een watersnoodzegel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1