Wij hebben eten voor vandaag, liever door naar Nederland" vaar IK HEB DE BROEDERLIJKE EENHEID BEWONDERD VAN DIT VOLK BENZINEBONS VAN HET RODE KRUIS NEDERLAND LIGT DE ENGELSEN NA AAN HET HART 3 KISTJES FRUIT: 3600 GULDEN PLUS 10.000 GULDEN.... DULLES EN STASSEN ZIJN WEER IN DE VERENIGDE STATEN TERUGGEKEERD Dinsdag 10 Februari 1953(<) Pagina 4 Getroffen België denkt aan Nederland Zondag reeds werkten Belgische soldaten in Zeeuws-Vlaanderen (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, i Febr. Het is niej: veel minder dan beschamend over de in Vlaanderen aangerichte stormschade te moeten schrijven terwijl Nederland nog volop in de ramp staat. Dat is trouwens de algemene reactie in België. Men vindt het wel erg dat het kustgebied werd gehavend en het polderland in Oost-Vlaanderen en Antwerpen is ondergelopen, maar wanneer men daar over praat, klinkt het besluit onveranderlijk: „We mogen van geluk spreken. Wat heeft het te betekenen vergeleken bij wat Nederland overkomen is?" En Nederland, dat zijn dan de boeren op de eilanden, die dagen en nachten op de nok van een dak, in een boomkruin of op een smalle duinkam doorge bracht hebben, blootgesteld aan de koude wind, de regen en de sneeuw. Met deze slachtoffers van het noodweer vooral heeft men in België dag aan dag smartelijk meegeleefd, luisterend naar de berichten van Hilversum. De ellende in eigen land is er, zo niet bij vergeten, dan toch er door op de achtergrond geraakt, al is ook voor België de huidige watersnood de rampspoedigste sedert tientallen jaren. water zal worden prijsgegeven en een nieuwe dijk een eind verderop zal worden aangelegd. TE ANTWERPEN De te Antwerpen aangerichte scha de is aanzienlijk maar niet onherstel baar. Het water overstroomde er Zon dagochtend een gehele stadswijk en stelde er een sluis buiten gebruik. On der de afdaken aan de Schelde opge stapelde goederen geraakten aan het drijven en werden over verschillende straten verspreid. De tunnel onder de Schelde liep onder water Tot in de avond werd er gevreesd, dat een nieuwe vloed de reeds aange richte schade zou komen verergeren en een zware slag zou toebrengen aan de haveninstallaties. Het is echter niet. gebeurd, want het avondgetij heeft een uitweg gezocht in de polders en het overvloedige water over de dorpen aan de beide Scheldeoevers uitgestort. Daardoor is Antwerpen een tweede overstroming bespaard gebleven. DE SCHADE We weten niet op welke gronden het bedrag van de in de drie geteisterde provincies aangerichte schade precies Tcch voor België de rampspoedigste watersnood sinds tientallen jaren Voor de kuststreek dreigen vooral de economische gevolgen zwaar en van lange duur te zullen worden. Van de reeks van badplaatsen tussen de Franse grens en het Zwin, zijn er slechts vier waar de wandeldijk niet doorgebroken of tenminste beschadigd werd door het watergeweld. In Oos tende zijn daarbij de straten volgelo pen. De daardoor aangerichte schade is natuurlijk vrij spoedig te herstellen, maar meer tijd en geld zal het vergen de zeedijken opnieuw stevig te maken. Op sommige plaatsen is inderdaad de fundering van de dijken volledig weggespoeld en werd het zand uitge hold tot onder de kelders van de aan de dijk gebouwde villa's en hotels. Er zullen dan ook grootscheepse werken nodig zijn hetzij om de funderingen te herstellen hetzij om de huizen te slo pen, zo intussen de wind zich daar mee niet belast. De in de herfst aangevangen werken om de ontzanding van de kust tegen te gaan vóór Knokke-Zoute zijn ver geefs geweest. Alles werd door de vloed weggesleept en de reeds schrale zandlaag werd op een diepte van vijf meter uitgehold, zodat er een kuil gaapt waar vroeger het strand lag. Verderop, waar geen dijk meer sloeg het water, over de duinen, zodat de vloedlijn thans enkele meters die- 'per in het land ligt. Alles bij elkaar,vormt de aangerich te schade een bedreiging voor Imt ko mende zomerseizoen. Zal de kust strook in Juni c.k. zo ver hersteld zijn, dat de vacantiegangers er verblijf en strandgenoegens kunnen vinder? De regering heeft het formeel toegezegd en iedereen hoopt dat bet waarheid moge worden. Het lot van de kust gaat iedereen ter harte. Omdat, daar in 1940 en 1944 veel schade werd aangericht wenst men, dat de nieuws beproeving van korte duur moge zijn. IN DE POLDERS Eenzelfde terugkeer van de beproe- ving is de Polder achter de duinen be- schoren geweest. Akkers en weiden worden er weer onvruchtbaar gemaakt door het zilte nat, zoals op het einde van de oorlog, toen het hele gebied om strategische redenen werd blank gezet. Ook de Waaslandse en de Antwerpse polders, aan beide oevers van de Schelde, zijn geheel onder water gelo pen. Daar hebben zich op kleinere schaal dezelfde tragische tonelen af- gespeeld als in Nederland. Mensen B werden er door h«t water verrast en h verdronken. Anderen moesten vluch- -;aten of ontsnapten aan de dood door 'Vddig.op het dak te klimmen. Op een Uder kathoMRt?plaatsen hebben de ontelbaar ««h. en<:helde en haar bij- dijken van de Sc Vn onder de druk- rivieren het begeve._ Tü. ook Maandag king van het water en <euwe bres- en Dinsdag nog werden nr. Ie vloed sen geslagen telkens als a 'agavond. kwam opzetten, Nog Woensa'a. dijk-1 moesten twee dorpen wegens 1 breuk in allerijl ontruimd worden. Bijzonder tragisch is wel het lot van Vlassenbroek, een door talloze schil derijen populair gemaakt dorpje in een bocht van de Scheldedijk nabij Dendermonde. De bres waardoor het onder water gezet werd, is zo diep en breed, dat de technici vooralsnog geen middel zien om de dijk op dezelfde plaats weer te dichten. Het is dan ook niet uitgesloten dat het dorpje aan het op één milliard fr. wordt geraamd. Een dergelijke berekening is ongetwij feld voorbarig. Niemand weet hoeveel de overstroomde landbouwgemeenten geleden hebben en voor de kust is nog niet uitgerekend welke herstellings werken noodzakelijk zijn. De regering heeft voor het herstel van de schade ruime steun toegezegd. De landbouwers zullen subsidies krij gen voor de wedersamenstelling van hun veestapel en hoge credieten wor den beschikbaar gesteld voor de ver steviging van de dijken. Daarbij is door de staat een eerste subsidie van 10 millioen francs toegekend aan het Rampenfonds van het Rode Kruis en werd vrijstelling van belasting voor zien voor de giften van particulieren en ondernemingen aan ditzelfde fonds. Zoals bij elke vroegere ramp zal ongetwijfeld ook nu de solidariteit ruimschoots tot uiting komen. Reeds stromen de giften in natura en in geld toe en tallozen stellen zich ter be schikking om hun beproefde landge noten ter hulp te komen. Ook hebbeji de bisschoppen een beroep gedaan op de liefdadigheid van de gelovigen en voor Zondag e.k. een collecte in alle kerken voorgeschreven. Dat het medegevoel tot over de grenzen reikt, hebben de Belgische sodaten bewezen, die reeds Zondag ochtend in Zeeuws-Vlaanderen aan het werk zijn getogen. Even treffend is het voorbeeld van de bevolking van Lillo. Toen Dinsdag een boot uit Ant werpen aanlegde bij deze gemeente, die in minder dan tien minuten over stroomd werd, om er brood, soep en vlees af te zetten, zeiden de mensen, die nog niet geheel van de schrik wa ren bekomen: „We hebben eten voor vandaag, vaar liever door naar Neder land, de mensen hebben het daar har der nodig dan wij hier." Dit éne staaltje onder vele vertolkt het in België overheersende gevoel, de eigen miserie wordt vergeten om aan de onoverzienbare nood in Neder land te denken en om naar het noor den alle mogelijke hulp te zenden. De speciale gezant van de Paus: DEN HAAG, 9 Febr. De specia-mij een beeld hebben gegeven van 3e le afgezant van Z.H. de Paus, kracht van de overstromin; monseigneur Righi Lambertini, heeft Zondag voor dè-Nederlandse radio de onderstaande toespraak gehouden. „Ik ben hier in opdracht van de Hei lige Vader om hem zo spoedig moge lijk de directe inlichtingen te doen toe komen, die ik zou kunnen krijgen over een wrede ramp, die, zoals waar schijnlijk nimmer tevoren, deze nobe le natie getroffen heeft. De Heilige Vader heeft mij tevens opgedragen de gelovigen katholieken moed in te spreken bij hun inspanning voor het reddingswerk hun zijn vader lijke zegen te geven en een nieuwe pauselijke schenking te doen bij alle bijdragen, die uit naburige en vergele gen'landen komen. Ik heb mijn opdracht volbracht door de overstroomde gebieden te bezoe ken, waar een onafzienbare rij verla ten huizen, boven het water uitste kend, ingevallen of totaal verdwenen, Vliegende boven het getroffen gebied, heb ik de omvang van de ramp overzien in een streek, die ik vroeger als groen en vruchtbaar land heb gekend. Ik zal de Heilige Vader laten weten, dat zijn opdracht om troost en bemoediging te brengen spoe dig veranderde in het overbrengen van gelukwensen voor het liefdebetoon, dat allen bezielde. Ik heb werkelijk de broederlijke eenheid bewonderd ,die dit werkzame Nederlandse volk ten aanzien van de ze ramp aan de dag heeft gelegd. Geen deur is gesloten gebleven voor hen, die hun woning hadden verloren of verlaten. Ik wil tenslotte hulde brengen aan de oprechte dankbaarheid waarmee in de eërsfe plaats de Nederlandse am bassade te Parijs, de Nederlandse bur gerlijke en militaire autoriteiten en de bisschoppen van de geteisterde dio cesen mijn opdracht tegemoet zijn ge treden en vergemakkelijkt hebben". Duitse vluchtelingen willen Nederlandse vluch telingen helpen DEN HAAG, 9 Febr. Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelin- genvestigingen in West-Duitsland en Oostenrijk zijn in Nederland ontvangen. Zij die door Nederland in de uren van grootste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen o.m. in het Oldenburgse en te Wenen zijn bidstonden voor behoud en herstel van Nederland gehouden. De kleine veenkolonie „Neu- Gnadenfeld'V oostelijk van Coevorden, die door uit Silezië gevluchte Hernhuet- ters werd ontgonnen en gesticht biedt geldelijke steun aan en bovendien onder dak aan dertig tot veertig kinderen. De Zuid-Oldenburgse diaspora, het Rode Kruis te Aurich, de Oldenburgse „arbeits gemeinschaft" en het „Evangelisches Hilfswerk'* in Oldenburg hebben hulp, steun en onderdak aangeboden. Het „Evangelisches Hilfswerk" te Wenen, dat na de oorlog vele kinderen naar Ne derland zond, organiseert thans onder leiding van Pfarrer Traar onder de ouders dezer kinderen een inzameling. „Vertel ons, wat wij voor u doen kun nen" zo vraagt men in brieven en tele grammen, die allen getuigen van gevoe lens van persoonlijke gebondenheid met en vriendschap voor ons land. Weer een doodvonnis in proces-Öradour BORDEAUX, 9 Febr. De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S. die er van worden beschuldigd de be volking van Oradour te hebben uitge moord, heeft vandaag de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers, uit Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toe getreden. eiste hij dwangarbeid of ge vangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. Schotse reddingsboot sloeg om: vijf doden FRASERBURGH. 9 Febr. De red dingsboot van Fraterburgh in Oost- Schotland is Maandagmiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bie den aan in nood verkerende vissers schepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken, JOSilDA VERKLAART: Japan gekant tegen herbewapening Gt EEN JAPANSE TROEPEN NAAR KOREA 9 Febr. Premier Josjida heeft TOKIO, parlementaire ^ommissie ver voor een :'<e Verenigde laten een Ja- klard dat d- voor de teruggave van pans verzoek- fepnin-archipel en andere Okinawa, de h fcjjle Oceaan,, die in de eilanden in de St. werden bezet, „in tweede wereldoorlog - men. gunstige overweging" hebben genov. de In antwoord op uitlatingen van c zijde der oppositie, dat de Amerikaanse regering wellicht onredelijke bewape- ningscisen aan Japan zal stellen, ant woordde de premier, dat „de openbare mening in Japan uitvoering van het herbewapeningsplan en het zenden van Japanse troepen naar Korea niet zal gedogen, zelfs nidlen zulks geëist zou worden. Generaal Olmstead bezocht Formosa TAIPEH, 9 Febr. Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft Zaterdag de groot ste militaire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten op Formosa ge houden zijn, bi/gewoond. Aan de oefe ningen namen gevechtswagens en vlieg tuigen deel. Voor zijn vertrek naar Ma nilla verklaarde de generaal, dat .vrij China enthousiate hulp verdient". Hij was zeer onder de indruk van het mo reel der nationalistische troepen. Rapport van American Federation of Labor niet gunstig MIAMI, 9 Febr. Het hoofdbestuur van de American Federation of Labor, dat te Miami in jaarvergadering bijeen is, heeft een rapport gepubliceerd, waarin het verklaart, dat, wanneer de tegenwoordige ontwikkeling aanhoudt de industriële productie der Verenigde Staten zal dalen, de handelsactiviteit zal verminderen en de werkloosheid zal toenemen. In het rapport wordt medegedeeld, dat de A.F.L. herziening verlangt van de arbeidslonen, die naar het oordeel van de vakbond niet in dezelfde mate als de arbeidsproductiviteit zijn geste gen. Volgens de A.F.L. is de producti viteit van de Amerikaanse arbeider in de periode van 1949 tot 1952 met 13,2 percent gestegen, terwijl de lonen thans slechts 7 percent hoger zijn dan in 1949, DEN HAAG, 9 Febr. Aangezien het voorkomt, dat voertuigen, die in over leg met het Rode Kruis worden inge schakeld voor transporten naar en van de noodgebieden, door gebrek aan geldmiddelen zonder autobenzine ko men te staan, heeft het Rode Kruis 'n aantal credietbons laten drukken, waarmee door bestuurders van deze motorvoertuigen op crediet autoben zine aan pompen kan worden betrok ken. Deze bons, welke geldig zijn tot een nog nader te bepalen datum, zullen uitsluitend worden afgegeven door daartoe aangewezen functionarissen van het hoofdbestuur of de plaatselij ke afdelingen van het Rode Kruis. El ke bon geeft recht op 25 liter auto benzine. De bons zijn geldig bij de we derverkopers van alle benzinemaat schappijen. Het Rode Kruis doet een dringend •rroep op alle pomphouders, deze bons 1), aanbieding te accepteren. De ben- bij aatschappijen zullen deze bons zinern n pomphouders in betaling aan- vap hu-, nemen. SENATOR WILEY: Buitenlandse hulp binnen grens van kunnen NEW YORK, 9 Febr De rcpubli- keinse senator Alexander Wiley, voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft ver klaard dat de hulp aan m^t buitenland moet worden voortgezet .op een wijze, „die onze binnenlandse ^economie en' de dollar niet in gevaar •brengt". Hij beloofde snelle inwilliging van Eisenhowers verzoek om. "geheime overeenkomsten zoals die van Jalta terzijde te leggen. „Wij zijn naïef ge weest door dit niet jaren eerder te doen, voordat onze, vrienden in cen- traal-Eui'opa, zoals "b.v. het heldhafti ge volk van Polen, geheel en al in de ijzeren klem kwamen. Waarom zou den wij schromen deze geheime ver dragen te verscheuren? Moeten wij de critiek van de Sovjet-Unie vrezen, die zelf méér overeenkomsten geschonden heeft dan welk land ook?" Wiley zei, dat de Europese bondge noten moeten inzien, dat hun redding in principe bij henzelf ligt en niet bij Amerika. ,.De Amerikaanse belasting betaler kan geen zware lasten blijven •dragen terwijl de volken in het bui tenland zich blijven onttrekken aan het betalen van een billijk aandeel". Officieren van Oostduitse grenswacht gearresteerd BERLIJN, 9 Febr. Volgens de „Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse hcge-ccmmissie in Duitsland, zijn en kele dagen geleden 24 officieren van de Oostduitse grenswacht door de Russen gearresteerd, verdacht van het helpen van Oost-Duitsers op de vlucht n het westen. Tezelfder tijd heeft de Russische con trole-commissie haar toezicht op de grenswacht versterkt, aldus het blad. De commandant van de Oostduitse grenswacht, Garthmann, heeft alle af delingscommandanten meegedeeld, dat in de'toekomst alle bevelen eerst door Russische officieren moeten worden goedgekeurd.. De griepepedimie in Duitsland228 doden in Beieren MÜNCHEN, 9 Febr. Het aantal slachtoffers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In München overle den in het afgelopen week-einde 24 personen, een groot gedeelte van hen jonge mensen. De autoriteiten ver. klaarden echter, dat de toestand niet alarmerend is, aangezien het aantal nieuwe griepgevallen de laatste dagen afneemt. „Gezonde" Stalin ontving Peron's ambassadeur MOSKOU, 9 Februari. In de Sovjet pers is Zondag grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat' maarschalk Stalin Zaterdag^heeft gehad met de nieuwe Argentijnse ambassadeur, Bravo. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, werd bijgewoond door de Sovjet-minister van buitenlandse zaken. Wysjinsky. Ambasadeur Bravo verklaarde Stalin te hebben meegdeeld., dat' president Peron nauwere betrekkingen met de Sovjet-uriie wenst en dat de Sovjet-am bassadeur in Buenos-Aires reeds een lijst an produ/Len, die Argentinië wenst te •erkopen eïi te kopen, was overhandigd. Bravo verklaarde, dat St'alin er „zeer gezond" uitzag endat het onderhoud „ainge'nakmwas v rlopen. (Sedert de tweede wereldoorlog heeft Stalin slechts zelden nieuwe ambassa deurs ontvangen. Hét laatst ontving hij de Franse ambassadeur. Joxe, die in Augustus 1952 in functie trad). Hervorming regering der V erenigde|$taten CRITIEK OP DECENTRALISATIE VAN FORMOSA WASHINGTON, 9 Februari. De Amerikaanse senaat heeft de verlenging van de bevoegdheden van de president tot hervorming van de regering tot 1 April 1955 goedgekeurd. Echter de maatregelen, die krachtens deze wet bij het congres „yroiglei) ingediend, kunnen met de constitutionele meerderheid van 218 stemmen in de kamer en 49 in de senaat worden verworpen. Het wets ontwerp is voor ondertekening naar president Eïsenhouwer gezonden. Senator Sparkman !de democratische candidaat voor het vïce-prcsidentschap bij de verkiezingen in November) oefen de critiek op deneutralisatie van For mosa. Hij vroeg of de steun, die de Chinese nationalisten zouden ontvangen voorrang zou hebben boven die aan Europa, Indo-China „of zelfs Korea". De onafhankelijke senator Morse stel de de regering voor oen bijeenkomst van de belangrijkste ministers van de niet de Verenigde Stater verbonden sta ten te houden, om tot eensgezinde poli tiek in Azië te komen Sparkbóan steun de het voorstel van Morse. Honderden vrachtwagens met goederen wachten in Londen op transport (Eigen correspondentie). In de ov zenden en di< men. Deze b volksgezondiu men bezig dei behulp dieren versie droomde gebieden zijn dui zenden stuks vee omgéko- •eren gevaar op voor de itl. Met man en macht is cadavers te bergen. Met oeibotsn worden de dode In de «eek van 1 tot 8 Februari hebben 8.600 Oostduitse vluchtelingen in West-Berlyn asyl gevraajjd. B(j San Juan de Los' Lagos in de Mexicaanse staat Jalisco zjjn tenge volge van het omslaan va» een autobus drie personen om het levju gekomen en 25 gewond. De chauffoir. die dronken was, is voortvluchtig. LONDEN, 9 Febr. Een Engelse verpleegster bracht ruim drie honderd gulden naar de Nederlandse ambassade in Londen, zeggend: „Ik had gespaard om •van. de zomer naar Nederland te gaan, doch ik vind Jiet thans beter mijn dertig Pond te besteden voor 'de nood in uw land". En een seinwachter zeide: „Ik ben maar een arme man en ken Nederland niet, doch hier heeft U een Pond". Een klas schooljongens bracht twee prullemanden vol snoepgoed naar de ambassade en een andere klas legde de spaarcenten bijeen en zond veertig gulden. Deze roerende bewij zen van medeleven en zo zijn er honderden door geheel Engeland gaan onder de massa van de met het uur fantastisch stijgende hulp zowel van de En gelse regering, de kerken, de industrieën de steden en volksgroepen, practisch verloren. Even doen zij de Nederlanders op de ambassade in Londen talmen, en zoeken naar een passend dankwoord, doch dit kan onmogelijk de diepte evenaren van het hart dat zo met Nederland meeleeft als ware het 't eigen vaderland. Een zelfde hart toonde de Engelse regering, buiten alle reeds geboden hulp om, toen zij Nederland prio riteit gaf in alle hulp welke haar voor het Engelse overstroomde ge bied door het buitenland wordt aangeboden. Een zelfde hart toonde het bestuur van de Women Voluntary Service, dat de regering verzocht om een groot deel der voor de leniging van de eigen nood bijeengebrachte goederen, af te staan aan Nederland. Een zelfde hart toonde de Engelse pers en met name de Times, waarin Vrijdag een oproep werd ge daan aan alle Engelse eigenaren van steengroeven, ten einde Nederland zo spoedig en zo ruim mogelijk schepen vol steen te sturen om de doorbraken te dichten. Even nobel was het initiatief van een aantal afge vaardigden uit alle partijen behalve de communis tische die een motie indienden in het Lagerhuis om „voor het ogenblik de nationale grenzen te ver geten en alle actuele, materiële bronnen toegankelijk te maken voor onze oude buur en vriend, Nederland, én waarbij alleen gedacht mag worden aan het hoogst mogelijk nut en de snelste uitvoering. Dat Nederland aan het hart van Engeland ligt, werd in acht dagen duidelijker gedemonstreerd dooi de gewone man, dan door de langjarige vriendschaps- politiek der wederzijdse diplomaten. Manchester zond Vrijdag honderd vrachtwagens met klederen naar de Nederlandse ambassade' en de stad Burming- ham vijftig. De hulp van Engeland Is niet slechts honderd procent, gelijk van talrijke andere landen in de wereld. Zij stijgt er ver boven uit. Want Enge land deelt zelf in de grootste watersnood sedert eeuwen. Een bewijs hiervan leverde o.a. het plaatsje Chelsford, dat, zelf overstroomd, een der volgeladen vrachtwagens opzij zette voor Nederland, alvorens hulp te aanvaarden. Dit alles had moeilijk kunnen gebeuren indien niet de Engelse radio en de Engelse pers, behou dens alweer de communistische pers het volk onpartijdig had ingelicht over de omvang van de tragedie in Nederland. In het hart van een volk, dat zelf vocht om dertig duizend mensenlevens te red den in een overstroomd gebied van tachtig duizend hectare dat nog dagenlang door uitbreiding werd bedreigd moet er voor Nederland een grote plaats zijn, Wanneer het tegelijkertijd nog zorg en hulp over heeft voor de buurman over zee. De Nederlandse pers heeft de strijd van Engeland niet in detail kunnen volgen. Ook de Engelse pers had ruimte en tijd te weinig om uit te stijgen boven de berichtgeving over het eigen noodgebied. Dag na dag nochtans wees zij er op dat het in Nederland veel erger was. En tegen het einde der week, toen de bedreigden van het land in veiligheid waren, haalde Fleetstreet de schade in met reportages over Neder land. De bioscopen volgden in hun journaal dezelfde gedragslijn. Fleetstreet zag het vorige week zo De vreselijke twintigste eeuw heeft het andermaa moeten afleggen tegen de sterkte van het mensen hart. Gelijk dit hart in touw was doorheen geheel Nederland, was het in actie in Engeland en bezorgd cm een kustlijn van 1300 km. Tijdens de fatale nacht hadden in de meeste plaatsen langs de oostkust geen klokken geluid en geen sirenes geloeid, gelijk in Nederland. Engeland kende de zee niet meer als een gevreesde vijand. Terwijl het een wakker radarappa raat bezit tegen gevaren uit de lucht, heeft het geen waarschuwingsdienst voor een invasie van de zee. Zo stond de zee voor het bed van velen alvorens zij A van de invasie vernamen, en werd het voor duizen- j den Engelsen Maandagmorgen alvorens de pers hen wakker schrok. Men heeft de BBC gelaakt om achteloosheid. Doch waar telefoonverbindingen waren verbroken en an derzijds geen waarschuwingsdienst bestond, kon ook de BBC niet zo snel bevroeden dat de zee door vijf honderd geulen het land binnenliep. Een nacht en een dag'hebben de meeste kustbewoners zonder hulp tegen de elementen moeten vech ten. Hierbij kwamen volgens het laatste cijfer van de regering 264 mensen om het leven. Vanaf het ogenblik dat het Engelse volk zich bewust werd van de nood aan zijn oostkust meldden zich naast vrijwilligers uit alle rangen en delen des lands, alle brandweerlieden en kwam het leger in actie te land, te water en in de lucht om de vijand terug te drijven. Het hoofdkwartier werd opgeslagen in een café „ergens in Engeland". Het had zijn eigen militaire verbindingen en hoefde geen gebruik te maken van de nationale omroep. In vijf dagen wer den met 6 millioen zakken zand 250 doorbraken her steld. Na drie dagen begonnen 350 machines ieder twee duizend liter water per minuut te pompen. Duizenden soldaten werkten met bulldozers en kra nen en evacueerden dertig duizend mensen. Alle hui zen. welke zij hadden doorzocht naar doden en slacht, offers, tekenden zij met een witte S. Zij redden 9546 stuks vee, doch konden de omgekomen dieren niet bergen. En Zaterdag j.l., toen men terugzag op het resul taat van een week, kon, wanneer onversaagd werd volgehouden, met enige gerustheid worden gedacht aan Zondag 14 Februari, wanneer een nieuwe spring vloed wordt verwacht. Tegelijkertijd begonnen officiële instanties met v defensieplannen voor de verdere toekomst. In het Lagerhuis werd het plan geopperd om een Churchill- wal aan te leggen langs de gehele Oostkust. Een slor. 'j* dige kostenberekening spreekt van honderd millioen -j Pond. Met de voltooiing ervan zou de leeftijd van een generatie gemoeid zijn. De wal zou de vrucht- baarste delen van Engeland beschermen. Kent de a „tuin van Engeland" en Lincolnshire verbouwt een zesde van de Engelse aardappelen. Het moest thans v 17000 acres prijsgeven aan het zeewater. Nordfolk is ifjj het land der suikërbieten en verloor voorlopig. 12000 acres. Essex kan de eerste jaren op 30.000 acres geen 5 tarwe meer oogsten. Engeland stond juist voor het hoogtepunt van zijn staalexport, en ook al zou de kustverbetering zich voorlopig beperken tot het zwakke gebied rond de monding van de Theems, zullen er duizenden tonnen staal mee worden gemoeid. De Engelse industrie als zodanig werd volgens een 5 verklaring van de federatie der Engelse industrie 1 slechts in geringe mate getroffen. Het regeringspro gramma voor de woningbouw zal niet gewijzigd wprden ondanks de prioriteit voor het woningherstel langs de kust. Nat van angstzweet, zeewater en arbeid knielden Zondag twee volkeren in rouw aan beide kanten van de Noordzee. Voor beide volkeren was het een natio nale bezinningsdag. En met de vorstinnen aan het hoofd verenigde zich met het Nederlandse volk het volk van Engeland om ook de slachtoffers te geden ken aan de overkant van de zee. Ook op dit gebied kon het getuigen dat het zijn naaste behandeld had als zich zelf. Van Zeeland uitgenodigd naar Washington BRUSSEL. 9 Febr. De Amerikaanse minister van buitenlanse zaken Foster Dulles heeft zijn Belgische ambtgenoot Van Zeelandi voor een bezoek aan Was hington uitgenodigd om te spreken over „de spoedige vorming van het voorge stelde Europese leger". - Eden bezoekt Turkije en Griekenland LONDEN, 9 Febr. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Eden, zal van 13 tot 16 April een bezoek bren gen aan Athene, aldus heeft het Brit se ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Edens bezoek aan Grie kenland wordt gecombineerd met een Voor Rampenfonds: en evacué's aten de appelen op GELDERMALSEN, 7 Febr. Op de veiling te Geldermalsen werden o.m. aangevoerd drie kisten goudreinetten waarbij werd aangekondigd dat de opbrengst zou worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Zij verwisselden van eigenaar voor f 71, f 83,en f 96,doch de kopers brachten ze opnieuw in veiling en toen gingen zij van de hand voor f96,f103,— en f 118,Dit spelletje herhaalde zich enige malen, totdat het totaal bedrag tot f 3600,was opgelopen. De laatste koper wilde er nog niet over t beschikken, hij schonk de dure appeltjes totaal 60 kg aan de S s£?JKf' worden^Eden zal ^evacueerden in de Ahoy-hal te Rotterdam. Toen het veilingbestuur officieel de gast zijn van de Griekse YRn deze gang van zaken kennis kreeg, besloot het het over te ma- en Turkse regering. I ken bedrag tot f 10.000 aan te vullen. Dulles zeide, voorstellen te zullen doen over de hulp aan de landen van de overstromingsramp WASHINGTON, 9 Febr. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, zijn Maandag op een vliegveld b(j Washing ton geland na een reis van tien dagen door West-Europa. „Op dit moment beperken wij ons er toe te verklaren dat wij over het geheel bemoedigd zijn door wat ons is gezegd door de leidende persoonlijkheden van de zes landen op het vasteland, die het verdrag voor een Europese Defensiege- meenschap hebben ondertekend", aldus Dulles. ..Wij onderschatten de moeilijk heden niet, waarvoor degenen die dit grote plan hebben ondernomen, 6taan, maar wij geloven dat er een verantwoor delijke wil is om dit plan tot voltooiing te brengen". Stassen verzekerde in een andere ver klaring. dat het program van de weder zijdse beveiliging zo nauw mogelijk in overeenstemming zqu worden gebracht' met de leiding van Dulles op het gebied van de buitenlandse politiek. Dulles sprak ook over de overstro mingsramp in Nederland, België en Groot-Brittannië. „Wij kwamen onder de indruk van de omvang van de ramp en de moed. waarmede de regeringen en de volken die er direct bij betrokken zijn, optraden om de ramp te boven te ko men". aldus Dulles. „Als leden van de commissie die door de pre.sident is aangewezen om de gevolgen van de ramp te verzachten, zuilen wy dadelijk met de president en met de an dere leden van de commissie spreken om voorstellen te doen over de wijze waar op wij onze vrienden en bondgenoten in bun moeilijke positie het beste kunnen helpen. Het antwoord van bet .Ameri kaanse volk op deze tragedie heeft weer eens duidelijk gemaakt dat de Ameri kanen zich niet alleen inlaCen met kwesties van militaire verdediging maar ook met het verlichten van de nood van de lijdende mens". Een uur na hun aankomst begaven Dulles en Stassen zich naar het Witte Huis voor een bespreking met Eisen hower. Geen carnaval in Sittard SITTARD, 9 Febr, De gemeenteraad van Sittard heeft in een spoedeisende vergadering met algemene stemmen goedgekeurd het voorstel van B. en W. om dit jaar het maskeren te verbieden in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen. Dit voorstel was inge diend n.a.v. een schrijven van de car- alsvereniging „De Marotte". Aan het slot van dc vergadering verzocht burgemeester Coenders een minuut stilte om de doden van de ramp te her denken. Tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel UTRECHT, 9 Febr. Maandag is de tweede vakbeurs voor meubelen en wo ningtextiel in het Jaarbeursgebouw ge opend. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden dromden reeds voor de opening vele belangstellenden voor de loketten tezamen. De eerste bui tenlandse inkoopster die passeerde, was mevrouw E. Hiebel uit Luxemburg. Zij deelde mede geïnteresseerd te zijn in mo derne Nederlandse meubelen en deze in Luxemburg te willen importeren. Een half uur na de opening waren reeds bui tenlandse inkopers genoteerd uit Luxem burg, België Zwitserland en Duitsland. Morgen zullen de staatssecretaris voor economische zaken dr. G. J. M. Veld kamp en de directeur-generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groëneveld Meyer de meubelbeurs bezoeken. Doodvonnissen voor een rituele moord in Basoeto- land MASEROE, 9 Febr. Een hoofdman uit Basoetoland, Pheello Smith, en nog tien inheemsen, onder wie twee vrou wen, zijn Maandag te Maseroe m Ba soetoland ter dood veroordeeld, wegens het plegen van een rituele moord. Een hoofdman werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld we gens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Japanse Progressieve Partij herkiest Sjigemifsoe TOKIO, 9 Febr. De Japanse (con servatieve) „Progressieve Partij" heeft Maandag Mamoroe Sjigetisoe tot voor zitter herkozen. Sjigemitsoe is in 1950 uit de Soegamoe-gevangenis te Tokio vrijgelaten, waar hij vijf jaar werd vastgehouden wegens oorlogsmisda den. De „Progressieve Partij" is op een na de sterkste partij in Japan. Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan zijn wil moet tonen om het eigen land te verdedigen en een leger voor zelf verdediging te vormen „in evenredig heid tot zijn economische capacitei'" De Libanese regering heeft -ie- sloten stemrecht te verlenen aan die vrouwen, die op haar identiteitsbewijs de aantekening „geletterd" hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3