iffi Buitenland blijft geld en vliegtuigen vel en treinen, schepen goederen zenden Hijnindusfrie stort sneer dasi millioen gulden 220.000' In Suriname gulden bijeen P.T.T. heeft schade van millioenen REGELING VERGOEDING SCHADE tengevolge van de WATERSNOOD Resultaat van hulpaciie - Ceriificaien van vervulde taartepSiehi NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 \DRES: STATENÏAAN U DEN HAAG HET WATER OVERSPOELDE CIRCA 133.000 HECTAREN CULTUURGROND NEDERLANDSE RODE KRUIS DANKT Coördinatie katholieke maatschappelijke instanties ten behoeve van getroffenen Roode Kruis was in volle actie Rode-Krjaishelpsters aangehouden A.V.R.O. probeerde in communiqué zich zelf schoon te wassen -(2/- Dinsdag 10 Februari 19531*' Pagina 3 Logboek der naastenliefde Koning Faroek lastte 'n receptie afZwitserland maakte reeds 1.5 mihioen francs overSpaanse en Finse bioscopen draaien voor de slachtoffers. EINDHOVEN, 9 Febr. „Uit de gehele vrije wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid". Millioenen Nederlanders en buiten landers hoorden Zondagmiddag Koningin Juliana danken voor de stroom van goederen en gelden die nog steeds naar ons getroffen land gaat. Meer dan een week is het geleden sinds de ramp Neder land trof en het lijkt wel of het buitenland thans eerst goed met de hulpacties begint. Elke dag komen er meer berichten over steun- acties, elke dag vertrekken nieuwe vliegtuigen, treinen, schepen en auto's. Het is onmogelijk al deze bewijzen van medeleven te ver melden. Maar toch moeten wij ook vandaag weer een aantal berich ten geven, die bewijzen hoezeer de naties met Nederland meeleven. In Madrid heeft het circus Price een Voorstelling gegeven ten bate van het Nederlandse kind. De schrijver Garcia Sanchiz van de 'épaanse academie heeft aangeboden een lezing te houden ten bate van de slachtoffers in Nederland, België en Engeland. Een der grootste bioscopen van Madrid heeft de zaal besohikbaar gesteld. In de kerk van de Heilige Lode wijk werd een plechtige H. Mis opgedragen. De burgemeester van Reef Town Springs in de Kaapprovincie heeft de bevoegde autoriteiten een pr^qgram voor immigratie in Zuid-Afrika voor gesteld, waarvan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland en Engeland zouden profiteren. De nationale inzameling, welke door de Italiaanse regering werd geopend, had op de derde dag reeds een bedrag van een half milliard lire (1 millioen 200.000 gulden) bereikt. De Italiaanse regering opende de inschrijving met een bedrag van 500.000 gulden. „EEN BLOEM...." Het Italiaanse dagblad „La Stampa" ln Turijn, dat onder zijn lezers een in zameling voor de slachtoffers van dc watersnood in Nederland had georga niseerd, heeft als resultaat daarvan een bedrag van 200.000 gulden aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De inzameling was gehouden onder het motto: „Un fiore Italiano per l'Olanda" (een Italiaanse bloem voor Nederland) met „fiore" als woordspeling, want het Italiaanse verkleinwoord daarvan be tekent zowel bloempje als gulden. De inzameling door de Fins-Neder landse vereniging ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood gaat steeds door. Geld en goederen komen van alle kanten binnen. De Finse pre sident heeft genoemde vereniging een •chèque van 50.000 mark doen toeko men. De collecte van het Finse Rode Kruis is ook een groot succes gewor den, De gemeenteraad van Helsinki heeft 100.000 mark geschonken. De bioscopen in Helsinki geven voorstelingen waarvan de recetten zijn bestemd voor de getroffenen van de watersnood in Nederland. Kunstenaars en sportslieden hebben daarvoor eveneens een actie op touw gezet. Voor de 50.000 mark, die de Finse regering heeft geschonken voor de getroffenen, zullen naar Nederland worden gezondn 12 barakken, waarin ongeveer 600 personen onderdak zul len kunnen vinden en verder mate riaal om de dijken te dichten. NIEUW-ZEELAND De Nederlandse regering heeft be richt ontvangen, dat het gouvernement van Nieuw-Zeeland heeft besloten een gift te doen aan Engeland en Neder land. Het totale bedrag van deze gift bedraagt 250 duizend Nieuw - Zeel andse ponden. Hiervan zal: onmiddellijk aan elk der genoemde landen 50.000 pond worden uitbetaald. Nader zal worden bepaald hoe het resterende bedrag zal worden verdeeld. MEDELEVEN IN INDONESIË Uit alle kringen van de Nederlandse gemeenschap, maar ook uit de Indone sische en Chinese maatschappij heeft het „centrale comité watersnood Ne derland" blijken van medeleven en aanbiedingen tot steun ontvangen. Ge tallen zijn er moeilijk te geven, aange- DEN HAAG, 9 Febr. In Suriname heeft men thans 220,000 gulden (Ned, crt.) bijeen voor de slachtoffers in Ne derland. Hiervan is inmiddels 100.000 gulden, die de landregering naar aan leiding van een motie in de staten be schikbaar stelde, aan de gecommitteer de voor Suriname in Den Haag, mr. De Vries, overgemaakt. In de betref fende motie, die met algemene stem men aangenomen werd, werd o.m. over wogen. dat de gedachten en gevoelens van de bevolking van Suriname uit gaan naar het. zwaar getroffen volk van Nederland, dat de Surinaamse be volking drang gevoelt door daden haar medeleven te tonen bij te dragen tot verzachting van het leed der slachtof fers, dat de staten uitdrukking moe ten geven aan wat in de Surinaamse maatschappij in haar geheel leeft en Waarin de wenselijkheid wordt uitge sproken. dat de landsregering 100.000 gulden Ned crt ter beschikking stelt van de Nederlandse regering voor de slachtoffers der overstromingen. SCHIPHOL VERSTOPT Buitenland zond al voor 30 millioen ROTTERDAM, 9 Febr. De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schip hol reeds enige malen verstopt is ge weest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 millioen gul den aangekomen of onderweg. Wat de distributie van de goederen betreft, die zijn ten aanzien van Rot terdam over een drietal centra verdeeld, Enige grote warenhuizen en magazijnen hebben deskundig personeel ter beschik king gest.'eld voor het juist combineren van de paketten. Zoals men weet liceft ook Nederland zelf prachtig geholpen met goederen. Wanneer aan de eerste noden is voldaan, zal men zien in hoeverre de getroffenen nog met goederen van betere kwaliteit gediend kunnen zijn, Het grootste pro- men in dé wederopbouw van de getrof fen gebieden, daarom moet' een groot gedeelte van de gezonden goederen ach- t.cr de hand worden gehouden tot het tijdstip, dat de revacuatie zich gaat vol trokken en dé mensen weer hun hulzen en andere bezittingen, voorzover nog aanwezig, zullen gaan betrekken. zien er verscheidene inzamelcentra zijn, maar het totale bedrag aan ru- piahs is de 1 millioen reeds ver over schreden. Het personeel van de „Garu- da Indonesian Airways" heeft uit zijn Nederlandse toelage 60.000 Nederland se guldens ter beschikking van het rampenfonds gesteld. De B.P,M.-ers in Zuid-Sumatra hebben dit bedrag over schreden. Nederlanders in Surabaja, die door het Nederlandse commissariaat onder steund worden, hebben 216 rupiahs te ruggegeven voor de slachtoffers. Voortdurend worden bij alle gele genheden inzamelingen gehouden, die enige duizenden of tienduizenden toe voegen aan het bedrag voor steun aan de getroffen gebieden in Nederland. Gok Indonesische maatschappijen heb ben grote bedragen geschonken. OVERWERK IN FRANSE BATA-FABRIEKEN In de drie Bata-sehoenfabrieken in Frnkrijk zal het 4000 man tellende personeel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpverlening in Nederland. Voor het bedrag dat door dit overwerk ter beschikking komt zul len schoenen, laarzen en dekens wor den gekocht die aan het Nederlandse Rode Kruis worden geschonken. BLINDEN HELPEN De leiding van de „Deutsche Blinden- sirbeit", de federatie voor het blindên- handwerk in West-Duitsland, heeft aan vijf blinde slachtoffers van de wa tersnood met geleide kosteloos verblijf aangeboden in haar vacantietehuis in Meschedc in het Sauerland, voor de tijd van drie weken. De vrijwillige vrouwen-hu'lpdienst in Engeland deelt mede, dat 25 a 30.000 kledingstukken Maandagoch tend uit Engeland naar Nederland zijn verzonden. Over enkele dagen volgt nog een zending van 30.000 stuks kleding. ZWITSERLAND: 2 MILLIOEN FRANCS Een bedrag van twee millioen Zwit serse francs, ingezameld via de „ge- luksketting" in Zwitserland, is Maan dag overhandigd aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de drie ge troffen landen. Nederland kreeg hier van het leeuwendeel, nl. anderhalf millioen, Engeland 400.000 en België 100.000 francs. Verder is er nog ter verdeling een bedrag van een mil lioen francs, dat door het Zwitserse Rode Kruis is ingezameld. Het in Tanger gevormde comité voor hulp aan Nederland heeft in vier dagen tijds bijna 25.000 gulden ingezameld alsmede een hoeveelheid goederen ter waarde van ongeveer hetzelfde bedrag. KONING FAROEK Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gele- DEN HAAG, 9 Febr. Dc P.T.T. heeft door de stormvloed voor millioenen gul dens schade geleden, aldus verklaarde de directeur-generaal, de heer L. Neher. Op Zondagmorgen waren de verbindin gen met Engeland, Frankrijk en België vrijwel geheel verbroken. Niet velen hebben dit kunnen merken. Ongeveer dertig P.T.T.-kantoren wer den door de stormvloed uitgeschakeld. Ongeveer vijf leden van het P.T.T.-corps (het' juiste getal staat nog niet vast) hebben het leven verloren. Het personeel in de noodgebieden heeft bijzonder veel persoonlijk initiatief aan den dag gelegd. De post is, hoe dan ook, bezorgd. Brie ven van een velletje papier met het stempel „noodgebied" werden ongefran- koerd verstuurd. De postkantoorkassen werden gered, P.T.T.-personecl vestigde op zoldertjes boven het klotsende water noodkant'oren in. „Ik heb bijzonder veel waardering voor het verzette werk en het flinke optreden", aldus de heer Neher. Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het over stroomde gebied weer voor de post be reikbaar. Alleen op Schouwen-Duiveland zijn Ellemeet, Dreischor en Schudde- beurs, hoewel aldaar vermoedelijk nog bewoners aanwezig zijn, nog niet van post Rampenfonds streeft naar verbetering organisatie DEN HAAG, 9 Febr. Het bestuur van liet Nationaal Rampenfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organi satie, zodat ook enige controle kan wor den verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het Minis terie van Justitie is reeds een missieve naar de burgemeesters uitgegaan, voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke eventueel ten bate van het Rampenfonds worden georganiseerd. Vaticaanse kringen diep ontroerd over Neder landse dankbaarheid VATICAANSTAD, 9 Febr. De grote dankbaarheid van de Nederlanders te genover de Heilige Vader, die Zijn mede leven met het zwaargetroffen Neder landse volk onophoudelijk tot uitdruk king heeft gebracht, o.a. door het over maken van gelden en het zenden van poederen, heeft in Vaticaanse kringen diepe ontroering gewekt. Vooral in het feit, da.t direct na de rede van H.M. de Koningin het woord werd gegeven aan de Pauselijk afgezant, Mgr. Lambertini, ziet men te Rome een overtuigend be wijs, dat zowel niet-katholleken als ka tholieken de hulp van de H. Vader bui tengewoon op prijs stellen, niet in het minst, omdat de Paus als hoofd van de Christenheid geacht wordt de tolk te zijn van de gehele Kerk. DEN HAAG, 7 Fcbi\ De direc teur van het commissariaat voor oor logsschade maak1' het volgende be kend: Met ingang van 7 Februari 1953 zijn district-bureaux van de schnde-enquê- te-commissies geopend in de volgende plaatsen: Terneuzen: rayon Oost-Zecuws- o-, - - - Vlaanderen. Oostburg: rayon West- ff®« S ?:j,:.,listL3!!la.a„rI,.aff.ï. Zeeuws-Vlaanderen. Middelburg: rayon Walcheren. Goes: rayon Noord- li Febr. niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag on geveer 9000 gulden ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. EINDHOVEN, 9 Febr. De bereidheid van de Nederlandse inge zetenen om mede te werken aan de hulpverlening der getroffenen blijkt geen grenzen te kennen. Maandag werd bekend gemaakt, dat aan het voorstel van de mijnindustrieraad om op Zaterdag 7 Febr. zoveel mogelijk twee uur langer te werken, door de personeelsleden van de gezamenlijke mijnen in Limburg spontaan gevolg was ge geven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijn industrie aan het Nationale Rampenfonds een totaal bedrag overmaken van een millioen zesenvijftigduizend zevenhonderd gulden, (f 1.056.700). In Amsterdam: H.tft bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw heeft besloten een be drag van 100.000,aan het Rampen fonds over te maken. De opbrengst van de eerste veiling van kunstwerken, die te Maastricht werd gehouden heeft 2000 gulden opgebracht. Het aantal dejor de Maastrichtse kunste naars afgestane werken was zo overwel digend groot, dat alle stukken tijdens een veiling niet konden worden ver werkt. Slechts een klein gedeelte werd aan de man gebracht. Het ligt in de be doeling binnenkort nog meerdere veilin gen ten bate van het Rampenfonds te houden. De kon. zangvereniging „Mas- treechter Staar" houdt Zaterdag een weldadighcidsconcert ten behpeve van het Rampenfonds. Medewerking wordt verleend door de harmonie van Bocholtz. Het militaire personeel van do vlieg basis Twenthe heeft een bedrag van 2500 bijeengebracht. Het vrouwelijke personeel verzamelde kleren, die in een 3-tons, auto naar Valkenburg werden vervoerd. De kleren zijn inmiddels 'bo ven Zeeland gedropt. De commandant van de vliegbasis Twenthe hoopt dat het voorbeeld van zijn manschappen elders in het land navolging zal vinden. Indonesische bedienden van de „Oran je", het vlaggeschip van ds maatschap pij Nederland, dat op weg naar huis Sin gapore hee'ft gepasseerd, hebben een'be drag van 500 gulden bijeengebracht. Aan boord van het s.s. „Nieuw Am sterdam", van de Holland-Amerika lijn, dat Maandag van een toeristenreis te New York terugkeerde hebben de passa giers, bijna allen Amerikanen, een be drag van 6800 dollar bijeengebracht. De bemanning van dit schip zegde als eer-ste bijdrage reeds 2000 toe. Het kantoor in New York van deze rederij gaf 1500 dol lar, het personeel te Rotterdam zamelde 10.000.— in. Elke Amsterdamse kiezer zal in de ge legenheid worden gesteld zich een „cer tificaat van vervulde harteplicht'' te verwerven. Dat certificaat heeft de vorm van een oproep voor een verkiezing, staat op naam, bevat een suggestieve te kening van Doeve, vormt een bewijs voor een (boven het reeds cp andere wijze geofferde) „bijgedragen steentje t.er le niging van de ontstellende nood, veroor zaakt door de stormramp 1953" en is ondertekend door burgemeester d'Ailly. Circa 1000 ambtenaren gaan met: de 535 hoofstedelijke stembussen in hun vrjje avonduren huis aan huis langs de 535,000 kiezers. Elke kiezer die inderdaad, zoals verwacht wordt, „in de bus blaast", ont vangt het certificaat. Indien de gift 10,of meer bedraagt wordt boven dien een kwitantie verstrekt, met het oog op de belastingfaciliteiten. Allen doen alles totaal belangeloos. De som van alle offers wordt onverkort aan 't Nationaal Rampenfonds overgemaakt. In de gehele stad worden offiches als voor een stem ming aangeplakt. Dc collecte voor het Rampenfonds bracht in lexmond (Z.H.) ruim 18.000 op (ongeveer 10.— per inwoner. In de gemeente Bunschoten werd opgehaald in totaal 57.610.dat is ruim 40. per gezin en 8.per inwoner. Italiaanse brandweer lieden in Zevenbergen ZEVENBERGEN, 9 Febr, Dc burg'e- meester van Zevenbergen heeft op het meentehuis begroet signor Carlo Mala- gamba, commandant van het nationale brandweercorps uit Italië. Hij heeft de leiding van een groep van 150 Italiaanse brandweerlieden, die met volledig mate riaal met een trein uit Italië zijn gearri veerd om te gaan werken aan het her stel van de grote dijk langs het Hollands Diep, aan de Brabantse zijde. Mgr. Baldelli bezocht ons land DEN HAAG, 9 Febr. Mgr. Baldelli. directeur "van het pauselijk missiewerk, is uit Brussel in Den Haag aangekomen. Hij heeft een rondvlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden van Nederland. Ook bracht hij een bezoek aan mgr. dr. B. J. Alfrink, coadjutor van de aarts bisschop van Utrecht en aan mr. F J. Th. M. van Thiel minister van maat schappelijk werk, die de hulpacties coör dineert. en Zuid-Bevoland. Tholen: rayon Tho- len en St. Philipsland (voorlopig ge vestigd ten kantore van de S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom; voor de gemeenten: Ossendrocht, Woens- dreoht, Bergen op Zoom, Halsteren. Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vos- semeer, Steenbergen, Dinteloord, Fij naart, Oud-Gastel. Zevenbergen; ge meenten Willemstad. Klundert, Ze venbergen, Standaardbuiten, Terheij- den, Hoge- en Lage Zwaluwe. Geer- truidenberg voor het rayon; de Lang straat ten oosten van Hoge en Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het land van Heusden en Al te-na. Brielle: rayon Voorne-Putten en Rozenburg. Middelharnis; rayon Goeree-Ov°rflak- kee. Oud-Beijerlard: rayon Beijcrland, Hoekse Waard en Tien-gemeten. Dor drecht: rayon Eiland var. Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijn- drecht. Rotterdam (beursgebouw Cool- singel): rayon IJsseim-onde (met uit zondering van de gemeente Zwijn- drecht), Krimpenerwaard en alle ge meenten, liggende ten noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuv/e Maas en Hollandse IJssel Den Burg; rayon Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amstei'dam, Keizers gracht 143). Deze district-bureaux zulleft over gaan tot registratie van de tengevolge van de Watersnood geieden/y- ade aan goederen (gebouwen, huG'-.^ad, be- drijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levend? have, landbouw werktuigen e.d.) l Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux Terugkeer naar nood gebieden DEN HAAG, 9 Febr. Aan personen, die naar de noodgebieden moeten terug keren ingevolge een oproep of lastgeving van 'overheidswege, kunnen plaatsbewij zen voor de spoorwegen op crediet wor den verstrekt tegen inlevering van een door of namens de burgem. ter plaatse afgegeven bewijs, waarop de naam van de te vervoeren personen en de gegevens omtrent station van vertrek en bestem ming zijn vermeld. Teruggaan kunnen mannen van 16 jaar en ouder .mits z\j aannemelijk ma ken liefst aan de hand van documenten, dat hun tegenwoordigheid in het geëva cueerde gebied strikt noodzakelijk is. Expositie „Geheimen van de grond" uitgesteld DEN HAAG, 9 Febr. De tentoonstel ling „Geheimen van de grond" die is in gericht door de rijksdienst voor het oud- heidkundig bodemonderzoek te Amers foort, is in verband met de nationale ramp tot eind Maart uitgesteld. Dc expo sitie zou in de .kelderzaal van de grafe lijke zalen in/Den Haag worden gehou den. verkrijgbare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de .schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terug keren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maan den nadat het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans terugge keerd zijn en daaraan dringend be hoefte hebben, kunnen door bovenge noemde bureaux vrijblijvende voor schotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan 'huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling \yorden gericht tot het dis trict-bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke 'het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk. De schade door de watersnood Volgens voorlopige taxatie verdronken 25.000 run deren, circa. 1500 paarden en 15 a 20.000 varkens Geen schade aan vitale bedrijven voor voedsel voorziening DEN HAAG, 9 Febr. De regeringsnood over de watersnood geeft een aantal ge gevens over de gevolgen hiervan voor landbouw, voedselvoorziening en vee teelt. Rond 133.000 had cultuurgrond is door de overstromingsramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, (d.i. 5.7% van het totale areaal cultuur grond in Nederland) kan onderverdeeld word enin: 82.000 ha bouwland, d.i. 8.9% v.h. totale Nederlandse areaal, 41.000 ha grasland, d.i. 3.1% v.h. totale Nederlandse areaal. 10000 ha tuingrond, d.i. 9.4% v.h. totale Nederlandse areaal. Uitgaan de van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het per centage van het totale areaal in Neder land)23.000 ha granen (6.1%), waar van 12.000 ha tarwe (15.2%). 13.700 ha consumptie-aardappelen (8.6%), 15.000 ha suikerbieten (24%), 6.000 ha peulvruch ten (17.8%), 7.500 ha vezelvlas 22.7%), pis. 8.000 ha ander gewassen. De verlo ren gegane voorraden akkerbouwproduc ten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wij zen op een ver drinking van: 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 A 3.000 schapen. Circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was. is grotendeels geëva cueerd. De verliezen aan verdronken vee zyn vooral ernstig op de eilanden Flak- kee en Schouwen en Duiveland terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verlie zen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden ver moedelijk 80 90% verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrjjven in de voedselvoorzieningsin dustrie. Aandacht wordt besteed aan de t mo gelijke hêrdistributie van het geëvacu eerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de ge troffen gebieden betreft, is na een moei lijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden afgesloten, de aanvoer van levensmiddelen weer in meer normale banen geleid. Nu met de meeste plaatsen wederom voldoende verkeersverbindin gen bestaan, kon het overbrengen van DEN HAAG, 8 Februari Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft aan de liga van Rode Kruisverenigingen te Génève getelegrafeerd «•liep ontroerd te zijn door de enorme hoeveelheid van gaven, welke van alle kan ten toestromen. Dank zjj deze bewonderenswaardige hulp is in de eerste noden voorzien kunnen worden op enkele speciale artikelen na, waarvan de liga op de hoogte zal gehouden worden. Hoezeer het op prijs wordt gesteld, kunnen aanbie dingen van individuele hulp van artsen en verpleegkrachten niet aanvaard wor den, omdat Nederland op het ogenblik over voldoende personeel beschikt op dit terrein. Talrijk zijn ook de aanbiedingen van huisvesting en zelfs van adoptie van kinderen. „Wij zijn er erkentelijk voor", aldus het Nederlandse Rode Kruis, „doch geven er de voorkeur aan deze hier te houden, onder voorbehoud er later op terug te komen wanneer zulks nodig is". De liga is verzocht de Rode Kruisverenigingen ln deze zin in te lichten. (Advertentie) Neem ter bestrijding van grtetr* de krachtig werkende HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Gezinscolonnes reiken bij reëvacuatie helpende hand DEN BOSCH, 9 Febr. Na overleg met het ministerie van maatschappe lijk werk is op initiatief van het lan delijk Sociaal-Charitatief Centrum een coördinatie tot stand gebracht van de activiteiten van het Katholieke Maat schappelijk werk ten behoeve van de door de watersnood getroffen gezin nen. Als nationale centrale voor overleg en samenwerking treedt op het lande lijk Sociaal-Charitatief Centrum te Den Bosch, Zuid- Willemsvaart 143. tel. K 41005635 en 5148. De zorg voor het inzamelen van gelden en goe deren en al wat met materiële hulp verlening samenhangt, blijft berusten bij het Nederlandse Katholieke Huis vestingscomité te Den Bosch, Hekel laan 6, tel. K 4100—8491. Onder meer werd tot het volgende besloten: 1) Indien daaraan behoefte bestaat,; zsl in de opname-gemeenten het maat schappelijk werk ten behoeve vscrGde geëvacueerde gezinnen ter hand/ wor den genomen, onder meer door de in zet van maatschappelijke Werksters. Informaties hierover zijn te /verkrijgen bij de betreffende diocesane Sociaal- Charitatieve centra, waarvan de adres sen zijn; Aartsbisdom Utrecht: Albert Cuyp- laan 52, Bilthoven, tel. If£ 3402—2052. Bisdom Haarlem: Laan C^pes van Cat- temburch 127, Den aag, /tel. K 1700— 112343. Bisdom Breda: i Markkade 7, Breda, tel. K 1600—936}!. Bisdom Den Bosch: Zuid-Willemsvafart 143, Den Bosch, tel. K 4100—5635/ Bisdom Roer mond: Munsterplein 3,/Roermond, tel. K 4750—2713. 2) Door de vijf Diacesane Stichtin gen voor Gezinszorg, slamenwêrkend in de Stichting Katholjieke Gezinszorg, zijn reeds en wordennog gezinscolon nes samengesteld, wrflke, indien daar een beroep op wordfc gedaan, zullen worden ingezet in die phase van re- evacuatie naar de riood,gebieden. De colonnes bestaan uit/ gezinsverzorgsters onder leiding yan\ maatschappelijke werksters, terwijl (eventueel ook vrij willigsters worden/ ingeschakeld. De inzet van de colonnes geschiedt van een centraal punt uit, het bureau van het landelijk SociaaL Chartatief Centrum te Den Bosch, waar de Stich ting Nationale Katholieke Gezinszorg, uitsluitend voor het colonne werk tij delijk bureau houdt. Aanvragen voor de inzet van de colonnes worden gaar ne op /genoemd bureau ingewacht. Het katholieke colonnewerk wordt geleid van twee werkcentra uit, welke geves tigd zijn; voor het rampgebied beho rende tot het bisdom Haarlem, te Den Haag. Ledeganckplein 27, tel. K 1700 119*282; voor het overige rampgebied)/te Breda, Boschs-tr. 35, tel. K 1600—9/636. Het is de bedoeling, dat het Katho liek Maatschappelijk werk bij d/s hulp verlening zal handelen in ovenjeg met de betrokken overheidsinstanties, Pro vinciale Stichtingen voor Maatschap pelijk Werk en het kerkeMjk en par ticulier initiatief van apïclere groepe ringen. voedingsmiddelen per vliegtuig of met behulp van noodconvooien op enkele uit zonderingen na, worden beëindigd. Het iaat zich aanzien, dat het ge wenst is, de beginselen van de herverka- velingswet Walcheren toe te passen voor die «sfofcken in het rampschadegebied, wefk'eFaaarVóor.'door bijzondere omstan digheden in aanmerking komen. De re gering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mossel kwekerjj en aan de vissersche pen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. DE NHAAG. 9 Febr. Uit een overzicht van de sectie van het Roode Kruis tij dens en na de watersnood blijkt, dat ruim vijftig colonnes in en om het nood gebied in actie zijn gekomen. De aanwe zige rampendepóts hebben bij het werk grote diensten bewezen. Nadat eenvijfde deel van de in het land beschikbare colonnes tijdens de eerste week na de ramp waren ingezet voor het directe lijfsbehoud der slacht offers en voor de evacuatie, Is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groe pen achter voor het verzorgen van can- tinediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn, bijvoorbeeld bij de pont Hellevoetsluis. De Roode Kruis-organisatie in den lande heeft in vele opzichten steun kunnen verlenen door het verschaffen vat» beddegoed, kleding, voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt doorgegaan. Vaak was het Roode Kruis trait-d'-union voor alle mogelijke instanties, wier werk zaamheden daardoor gecoördineerd kon den worden. De leiding van het Roode Kruis-korps ls zeer enthousiast over de ijver en toewijding van het gehele korps om vooral maar geen minuut' te laat te komen. Watersnood-postzegel heden verkrijgbaar DEN HAAG, 10 Febr. De watersnood- postzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent is van Dinsdag 10 Febr. af aan alle Nederlandse postkantoren te krijgen. JTet, zegel is geldig tot eind De cember 1854 en zal waarschijnlijk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zijn. Men heeft het zegel met opzet uiterst sober gehouden. De totale opbrengst van de toestalg zal In het Rampenfonds wor den gestort. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van uitgifte za.l een door de landsdrukkerij vervaardigde en veloppe met het Zeeuws wapen in kleu ren aan de verzamela&rsloketten Ver krijgbaar zijn. Deze omslag kost vijftig cent plus 20 cent' voor een zegel. Er zal een bijzonder stempel op worden gedrukt. „De nood aanpakken door zegels plak ken" is het devies, dat het comité waters noodpostzegel voert. Gèèn omzetbelasting van sport en voorstellingen t.b.v. Nat. Rampenfonds DEN HAAG, 9 Febr. De staatsse cretaris van financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entreegelden* van de vóór 2 Maart 1953 gehojjde?n sportwedstrijden en gegojyuV cofceerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 per-cent van de bruto- recette aan teef Nationaal Rampen fonds is afgedragen. Rode Kruis verlies- lijst Het Nederlandse Rode Kruis heeft thans de vijfde lijst gepubliceerd met namen van slachtoffers van de wa tersnood. Deze lijst ligt evenals de vorige, ter inzage by de plaatselijke bureaux van het Rode Kruis en op onze redactie-bureaux te: Eindhoven, (Wal 2), Den Bosch, (Fonteinstr. 1), Helmond (Z. Koninginnewal 38) en Oss (Molenstraat 80). PRINSES WILHELMINA TE AMSTERDAM. O/ris nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk 16 Amsterdam, waar ingesa.meldejrjede.ren voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld.een tyjzodnere cecumenJÊk} dienst gehouden, welke door Frinses Wilhelmina werd bijgewoond. PrinseJ -elmina verlaat de kerk na afloop van de diëtist. L SCHIEDAM,; 9 Febr. Verdacht van het plegen van onregelmatigheden z\jn drie helpsters in vaste dienst van de afdeling ScJJuedam van het Rode Kruis gearrestcer/d. Twee worden nog steeds door de politie vastgehouden, do derde is wegenis tragische familieomstandig heden op) vrije voeten gesteld. De poli tie heeft; do zaak ln onderzoek. Op last van de directie van hot Rode Kruis zyn de 3 helpsters onmiddellijk oneervol ontslagen. Haar onderscheidingen zijn Ingetr okken. De radio-berichtendienst Regering moest wel degelijk zendtijd van deze ver eniging vorderen DEN HAAG, 9 Febr. Van de zijde van de regeringscommissaris voor het radio wezen wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van een communiqué, uitgegeven door het algemeen bestuur van de AVRO over de vraag of voor het omroepen van berichten voor de geteis terde gebieden al dan niet zendtijd van de AVRO is gevorderd, schijnt het ge wenst, ter voorkoming van onjuiste in drukken, een kort relaas te geven van hetgeen zich in deze heeft afgespeeld. Dinsdagochtend 3 Februari omstreeks 8.15 uur werd in het regeringscommis- sariaat de telefonische mededeling van de regeringsvoorlichtingsdienst ontvan gen, dat de AVRO niet vrijwillig wenste mede te werken aan de coördinatie van de berichten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van één der omroëpleiders en onder leiding van de RVD was tot stand gekomen, en waaraan alle andere omroepen vrijwillig hun medewerking verleenden. De heer De Clercq, voorzitter van de AVRO wenste zelf de contröle uit te oefenen over de berichten, die jn AVRO t*jd uitgezonden zouden worden, aange zien hij alleen daarvoor de verantwoor delijkheid droeg. Nadat bij de Keer De Clercq telefo nisch was geïnformeerd of zijn stand punt in het algemeen door de RVD juist was weergegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds telefonisch medegedeeld,, dat in dat geval de zend tijd op Hilversum I werd gevorderd voor zolang de RVD verklaarde tyd nodig te hebben voor de berichtendienst, aange zien de eenheid daarin niet in gevaar mocht worden gebracht. De heer De Clercq verklaarde zich daarmede aecoord en zoverre kan van 'n conflict niet worden gesproken. Indien evenwel het AVRO-bestuur verklaart, dat de regering geen zendtijd van de AVRO heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft behoeven te koesteren om zendtijd te vorderen, dan kan men het slechts be treuren dat dit communiqué, dat betrek king heeft op feiten, waarbij de rege ringscommissaris voor het radiowezen betrokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voorgelegd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aan tal punten anders hebben geluid De Westduitse grenspolitie bericht, dat de Oostduitse volkspolitle vier meter hoge draadversperringen aanbrengt in het niemandsland van de grenszone, De Turkse president, Celal Bayar, heeft voorgesteld Truman, de voorma lige Amerikaanse president, da Nobel prijs voor de vrede toe te kennen. Op de candidatenlyst voor de Sov jet van Moskou komen de namen van 31 leden van het nieuwe presidium van de communistische party, alle vice-pre- mlers en van meer dan 25 leden van het kabinet- De naam van maarschalk Stalin staat bovenaan. Voor Iedere zetel is slechts één candidaat benoemd, zodat de aangewezenen automatisch worden gekozen. De verkiezingen voor plaatselijke Sovjets worden 22 Februari gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2