Zo helpt Brabant geteisterde gebieden Philips Schouwburg Van achter het Voetlicht V erenigingsnieuws LICHTSTAD KRONIEK Gemeente Someren krijgt nog dit jaar gas- en waterleiding Dinsdag 10 Februari 1 95 3(1) Pagina 2 OP DE STOEP Ageno DINSDAG: BUDEL: parochiehuis: 7.B0 uur: Jaar vergadering R.K. Tuinbouwver. GELDROP: BoerenleenSeqjk Geldrop: 9.00—12,30 uur Gemeentehuis 10.00;-12.00 uur: spreekuur burgemeester. Burg. Fleskensstraat 2, 14.0016.00 uur: spreekuur Kraamzorgce; Geldrop van het Wit-C City-theater 20.00 Het leven dr. Ehrfi OIRSCHOT: qgtel Princl^JB ^ui Jaarvergadering^thlefiekvereniging „Orion". 1 WOENSDAG: BUDEL: Nova-theater 20 00 u.: film ..Paul VlagAeren in het Z. mysterie" 14 jaar. VALKENSWAARD: Bioscoop Palace J 8 uur: Grens incident. IS jaar, met collecte voor rampgebied. Gunning VALKENSWAARD. Bij de aanbe steding voor het bouwen va.n een veestalling voor de heer Th. Kuypers te Borkel. onder architectuur van P. Staals te Va'.kenswaard, werd gegund aan de laagste inschrijver N. C. v. Mol te Veldhoven ad 7727.- NUENEN. Onder architectuur van de heer Jac. Smeulders te Nuenen zijn onderstaande werken gegund ean: 1. Het bouwen van een café met verbouwing van woon-winkelhuis voor de heer Jan Geven-Van Rooij te Nederwetten aan Gebroeders La- vrijsen, aannemersbedrijf te Son. 2. Het bouwen van een permanente houten woning voor de heer Van Hout, in de Lieshoutse bossen, aan A. van Lierop, aannemersbedrijf te Gerwen. 3. De verbouwing van een woonhuis voor de heer Th. van der Maat te Gerwen, aan A. van Lierop, aanne mersbedrijf te Gerwen. VOOR RAMPENFONDS: Opbrengst collecte in Reusel RfEUSj^L. <?ok onze gemeente heeft zich niet onbetuigd 'geladen bij' de hulp actie .voor de getroffen gebieden. De -voorlopige huis-aan-huis collecte heeft de som van 4166,— opgebracht'. Hierbij kan nog met zekerheid worden gemeld, dat de totale opbrengst nog wel enige duizenden guldens zal vermeerderen, doordat alle arbeiders(sters) ter plaatse in de fabrieken hebben overgewerkt terwijl tevens door de landbouwers nog een extra actie gevoerd is geworden in natura. welke eveneens een succes zal worden. Daar de inzameling nog niet geheel is beëindigd, is het totale bedrag nog niet te melden. In verband met de geruchten over op name van evacué's in Reusel kan wor den medegedeeld, dat het nog niet defi nitief bekend is. of er hier zullen ko men, doch indien dit het geval zou zyn. zal dit nog nader worden bekend ge maakt, Diegenen, die in de gelegenheid zyn om een evacué op te nemen moeten zich hiervoor op het gemeentehuis op geven. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Collecten en goederen- inzamelingen in de dorpen BORiji^E* Schaft Zondag'verd onder alle H. Missen een open schaalcollecte gehouden ten bate van het Jfetionale Rampenfonds. Deze bracht de mcoie «om van 800. BUDEU Tijdens de spoedeisende vergadering van de NCB afd. Budel werd besloten tot inzameling van veevoeder voor het vee uit de geteisterde gebieden. Er zullen intekenbiljetten worden rondgezonden om een duidelijk overzicht van het be schikbaar gestelde hooi en stro te krij- jpen. Hierna zal dit op nog nader aan te wjjzen plaatsen in de gemeente worden verzameld om tot directe aflevering ver moedelijk te Eindhoven over te gaan. Men gelieve er voor te zorgen dat alles in gereedheid wordt gehouden, zodat geen stagnatie kan ontstaan, MAARHEEZE Ook in onze gemeente werd tijdens de collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds zeer goed bijgedragen. Tot en met Vrijdag 6 Febr. werd in onze ge meente totaal bijeengebracht de mooie som van 6271,28. Verdeeld over vier Kerkdorpen, n.l.: Maarheeze 2458."70, Soerendonk 2065-58, Sterksel 1438. Gastel 309.Het totale bedrag is dus nog niet bekend aangezien er nog steeds giften binnenkomen. NUENEN Tijdens de Zondag in de parochieker ken van de gemeente Nuenen c.a. gehou den collecten voor de getroffenen in de rampgebieden, werd bijeengebracht door de St. Clemensparochie te Nuenen 1320 door de St. Clemensparochie te Gerwen 584.en door de St. Lambertusparo- chie te Nederwetten 254.— in totaal dus 2158.Dit is bijna de helft van de Dinsdag gehouden huis aan huis-collecte, die 4200.opbracht, De Nederlandse Hervormde gemeente bracht tijdens de kerkdienst op Zondag 112.75 op. oerschot Het bestuur van de R.K. Bouwvak arbeidersbond te Oirschot deelt mede. dat het iö de bedoeling ligt, dat de werk gevers van de. bouwvakarbeiders a.s. Zaterdag é^n ^da gloon - schonkenals bij drage voor het Nat. Rampenfonds. Voor hel ingehouden dagloon kunnen de werk nemers vacantiebonnen inleveren, welke direct zullen worden uitbetaald. De pen ningmeester zal voor deze inlevering en uitbetaling te zijnen kantore Vieruiter- sten no. 4 zitting houden op Woensdag en Donderdagavond vanaf 7 uur. Uitbe taling geschiedt alleen op het nieuwe zegelboekje. Voor de schilders geldt de olgende regeling. Deze kunnen 2 bonnen afstaan aan hun werkgever, die door zijn organisatie verzocht zal worden hieraan toe te voegen een bedrag, gelijk aan de aarde van die bonnen. Werkloze schil ders kunnen 2 bonnen inleveren bij de penningmeester van de arbeidersbond. SOERENDONK De collecte welke hier werd gehouden voor de slachtoffers van de watersnood bracht tot nu toe ruim 1400 op. Binnen enkele dagen als alle collecten gehouden zijn zullen wij een definitieve uitslag pu bliceren. SON Naar wij vernemen is de collecte voor, de rampgebieden in de gemeente Son g.e-, stegen tot 5000.terwijl de Zondag in de kerk gehouden collecte 934.heeft opgebracht. Intussen is de RKJB bezig met inzameling van diverse veevoeders, en vertrok uit Breugel reeds een grote zending veevoeder. REUSEL De collecte welke Zondag in de paro chiekerk alhier voor de slachtoffers van de watersnood werd gehouden, bracht ruim 1300.op. d caar- en kas/erslaq BORKEL EN SCHAFT Woensdagavond om 7.30 uur zal de fok- en contrölevcr. Borkel en Schalt haar jaarvergadering houden in café J. Sprerigers. De agenda vermeldt behal ve de gewone punien, een lezing door de rijkszuivelconculent ir. F. W. de Vring. Verder roept het bestuur een persoon op voor het nemen van melk- monsters. Gegadigden kunnen zich melden voor heden Dinsdagavond bij het bestuur. In verband met de lezing van ir. F. W. de Vring worden ook de leden der R.K.J.B. uitgerodigd. Donderdagavond om 7.30 uur zal de Boerinnenbond zijn jaarvergade ring houden in café J. Sprengers. De agenda vermeldt o.a. een lezing door pater Van Kaathoven over „Maria het model der katholieke vrouw". Verder omlijsting door zang en declamatie. BUDEL DORPLEIN Geen enkel lid van de schutterijver. St. Joseph was afwezig toen voorzitter B. Mons het openingswoord sprak tij dens de jaarvergadering, welke plaats had in de cantinezaal alhier. Spreker memoreerde in zijn inleidingswoord voqral de financiële steun die wij van velen mochten ondervinden. De kort geleden gehouden fancy-fair had even eens een prettig en gunstig verloop gehad en kon met een flink batig be drag afgeboekt worden. Besloten werd een bedrag van f 100 te schenken aan het Nationaal Rampenfonds. Het spaarfonds voor nieuwe uniformen bleek wel een uitkomst daar reeds een flink bedrag werd gespaard hiervoor. Uit de beide jaarverslagen bleek, dat het ledental stijgende is en met een batig saldo kon worden af gesloten. Na de bestuursverkiezing werd B. Mons voorzitter; L. Lemmens vice-voorz.; F. Weegels secr.; A. Looij- mans 2e secr.; F. Verstappen penning meester; H. Gommers 2e penningm.; A. Weegels mat.-com.; P Hoyon 2e com.: G. v. d. Moosdijk werd tot com mandant benoemd. Met een tractatie werd deze prettige bijeenkomst ge sloten GELDROP In café J. v. d. Bommel werd Zater dagavond de jaarvergadering gehouden van het mannenkoor Zesgehuchten, die stond o.l.v. voorzitter A. v. Laarhoven. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental toenam tot 37 en gezien de vele donateurs, die bij de laat ste rondgang konden worden ingeschre ven mag geconcludeerd worden dat het mannenkoor zich mag verheugen in de gunst der Zesgehuchtense bevolking. Door de medewerking van het publiek kan de vereniging zich thans wat vrijer bewegen. De secretaris herinnerde nog aan het buitengewone succes (le prijs) te Best en aan de culturele avond der standsorganisaties op 5 Januari j.l. die door het mannenkoor tot aller tevreden heid werd verzorgd. De periodiek aftre dende bestuursleden n.l. J. v. d. Bommel, P. Donders en A. v. Eijk werden herko zen. Besloten werd deel te nemen aan het concours te Vught op 25 Mei en met het vrije nummer „Hymne a la puit" van Rillé uit te komen in de eerste afdeling. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de donateursavonden te houden op 12 en 13 April a.s., doch daar Zesgehuchten- Vooruit haar dorpsavonden in verband met de ramp heeft moeten uitstellen en door hen de zaal op deze twee data reeds besproken is, zal nader worden bekeken, wanneer nu het mannenkoor haar dona teursavonden zal laten doorgaan. De bedoeling is, dat het programma dan zal bestaan uit zangnummers en to neel, te geven door de afdeling toneel van het mannenkoor. Daarna sluiting. (Advertentie). Borkel en Schafts RKJB naar declamatiewedsrijd BORKEL EN SCHAFT. Woens dag zal door de leden van de KKJB deelgenomen worden aan de inter- kring-deelamatiewedstrijd in gebouw Were Di te Valkenswaard. Aanvullingsagenda raadsvergadering Geldrop GELDROP. De agenda, van de open bare raadszitting op heden Dinsdag is aangevuld met een tweêtél punten:" tot beschikbaarstelling van een crediet van 4730.voor uitbreiding en verbe tering der a'arminstallatie voor de brandweer; voorstel tot wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1953. betreffende het beschikbaarstellen van bovenstaand crediet en wegens het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 2100.voor beveiliging van de verkeerssituatie nabij de kerk van de H. Maria Brigida. Gouden paar in Geldrop GELDROP. Het echtpaar W. Verhoe ven en A. M. Verhceven-v. d. Baart, Laarstraat 8 hoopt op 23 Februari a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Wil lem 73 jaren oud is nog buitengewoon vi taal en brengt zijn tijd niet in ledigheid door. Zo gauw het voorjaar aanbreekt kun je hem weer volop zien tuinieren, een bezigheid, die hij met de meeste nauwgezetheid vervult.. De gouden bruid mag er ook nog zijn, doch geniet niet meer die gezondheid als Willem, zij is met haar 76 jaren ook een tikje ouder. De bewoners van de Laarstraat willen dit heugelijke feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan en treffen daarvoor reeds voorbereidingen. Daartoe is een comité opgericht waarin zitting hebben de heren: P. v. Hugten voorzitter; J. v. d. Sanden secretaris: P. v. Werden pen ningmeester en M. de Nies, W. v. Rooij en v. Obbink commissarissen. Terzijnertijd zullen wij het programma der feestelijkheden mededelen. Nieuwe leden voor Geldrops Muziekkorps GELDROP. Gezien de uitbreiding, welke het tambour- en klaroenencorps van de harmonie „Geldrops Muziek corps" zal ondergaan, is er op het ogen blik plaats voor enkele leerllng-tam- bours en enkele klaroenblazers. - Diegenen, welke hiervoor interesse hebben en trouw de repetities kunnen en willen bezoeken, kunnen zich iedere Za terdag van 19.0020.00 uur. Aanmelden bij de secretaris de heer Th. v. Leeuwen welke dan in het repetitielokaal zaal Verkerk aanwezig is. Mochten er verder onder de vele nieuwe bewoners, welke Geldrop de laat ste jaren rijker is geworden, nog krach ten zitten, die Geldrops Muziekkorps kunnen en willen versterken, dan kunnen zrj zich eveneens aan bovengenoemd adres melden. Datum concert Geldrops Muziekkorps vastgesteld GELDROP. In de Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur van de harmonie „Geldrops Muziekkorps" zich er over beraden het speciale wintercon- cert door dit korps dat vanwege de ramp, die ons land getroffen heeft Woensdag 4 Februari werd afgelast thans doorgang te doen vinden op Woensdag 25 Februari. Daar men dan in de vastentijd is heeft men hierovèt overleg gepleeegd met as plaatselijke geestelijkheid. Het vastge steld e programma blijft ongewijzigd. (Advertentie) Hedenavond - 8 uur Concert Clara Haskil Woensdag- en Donderdagavond - 8 uur Film High Noon" met reportages „STORM RAMP" NUENEN De Nuenense fok- en controlevereni ging „Ons Belang", houdt heden Dins dagavond de jaarvergadering in café A. Geven te Gerwen. Onder meer vindt plaats de bestuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van de heren W. van de Water en G. Smits, welke herkiesbaar zijn. Benoemd zal worden een commissie voer kascontrole over het boekjaar 1952 —1953. OERLE Donderdagavond cm half acht zal in zaal van F. Hagelaars door de R.K. Boerenbond alhier een jaarvergadering gehouden worden. De agenda vermeldt o.a. bestuursver kiezing wegens het periodiek aftreden van de heer J. Verouden en ter voorzie ning in de vacature van H. J. Schippers. Vervolgens zal door de heer J. v. Dorren uit Best nog een lezing worden gehou den. Tenslotte zij noch vermeld, dat ieder werkend lid indien hy zelf verhinderd is een meerderjarige zoon ter vergadering kan zenden, die echter voorzien moet zijn van een schriftelijke volmacht. SON De R.K. Boerinnenbond afd. Son zal Donderdag namiddag om 2 uur in de zaal bij Jos. Kooien zijn jaarvergadering gaan houden. Enige va.n de te behande len punten zijn: hulp aan de getroffen gebieden in de vorm van hulp in de huishouding als straks allen weer in eigen huis zijn teruggekeerd. Hiervoor zal men een beroep doen speciaal op de Jeugdboerinnenbond. Zeer zeker een prijzenswaardig initiatief. Verder zal er gelegenheid worden gegeven voor hen welke zich als lid van de bond willen aanmelden. In verband met het perio diek aftreden van mevr. D. Merks-v. d. Berg (herkiesbaar) kunnen candidalen- lijsten worden ingediend tot vóór aan vang van de vergadering. Ook zal op deze vergadering een coliecte gehouden worden als bijdrage in de reiskosten naar Lourdes van een kringzieke en zal ver der de Lourdesactie nader worden be sproken. Gezien de belangrijkheid van diverse punten verwacht het bestuur aller opkomst. BORKEL EN SCHAFT De toneelvereniging van de R.K.J.B. gaf een tweetal geslaagde toneeluit voeringen van het toneelstuk in vier bedrijven „Ik ben maar een paria". De spelers vertolkten de rollen goed, in het bijzonder de drie debutanten die hun rollen op de juiste wijze vertolkten. MAARHEEZE Donderdagavond om 7 uur wordt in het café van de Wed. Rooymans, de jaarvergadering gehouden van de K.A.B. afd. MaarheezeSoerendonk. Tevens zal een vrolijk programma worden uitgevoerd, door een gezelschap uit Maarheeze. De leden uit Maarheeze worden per bus gehaald vanaf „Hof van Holland", om 7 uur pz-ecies. WAALRE De Waalrese toneelgroep „De Fak kel" zal Zondag- en Maandagavond om 8 uur in de zaal „De Smeelen" voor het voetlicht treden met het toneelstuk ,Een baby van duizend weken". Wie een goed toneelstuk wil zien. verzuime niet een van deze avonden aanwezig te zijn. Uit Geldrops politie rapport GELDROP. Uit het rapport der ge- meente-politie van Geldrop ontlenen wij over de afgelopen week het volgende In een hotel alhier brak een binnen brandje uit. Een der gordijnen zou te dicht bij een brandende kachel hebben gehangen en vlam hebben gevat. De eigenaar wist de brand met emmers wa ter te blussen en de brandweer behoefde niet op te treden. De schade wordt door de verzekering gedekt. Op de Mierloseweg hoek Dwarsstraat had een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's welke heide min of meer ernstige schade opliepen. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat een der bestuurders vermoedelijk niet goed uitkeek. Voor het St. Anna-ziekenhuis alhier reden twee auto's tegen elkaar waarbij beide auto's materiële schade op liepen. Geen voorrang verlenen .was de vermoedelijke oorzaak van deze aanrij ding. Inlage en terugbetaling postspaarbank Geldrop GELDROP. Aan het postkantoor Gel- drop en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand Jan. 1953 ingelegd 71.845.05 en terugbe taald 41.743.68. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14602. Heden raadsvergadering in Son SON, Voor het eerst in het nieuwe jaar zal de raad van de gemeente Son eli Breugel in een openbare vergadering heden Dinsdagavond om zeven uur bij eenkomen. De agenda vermeldt o.m, een voorstel van Burg. en Weth tot het beschikbaar stellen van gelden voor uitvoering van werken, welke met behulp van steun van het Rijk tot stand zullen worden ge bracht o.m. verharding van de weg Son- Best. Verharding van het 17 September- plein en de aanleg van een riolering. Een voorsteJfcit aankoop van een per ceel grond ^te^flakocjve van de .zuive ringsinstallatie. y Idem tot hét aangaan van eön geldle ning met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten en wijziging van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1952 en '53. Verlening van voorschotten aan de besturen van de bijzondere scholen in de gemeente. Verder voorstellen tot verlenen van subsidie aan de gezamelijke stands- organisaties voor het organiseren van culturele avonden alsmede verhoging van de subsidie a,an de R.K. Jeugdverenigin gen. Raming van een crediet ten behoeve van uitbreiding van het waterleidingnet in diverse straten. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur wegens aftreden van de heer v. d. Pol. Lunchroom Nuenen- Eeneind geopend NUENEN. Op het Eeneind opende Zaterdagavond de Wed. Schellens een lunchroom, annex patates-frites-zaak. De initiatiefneemster vestigde hier mede de eerste zaak in Nuenen die op op deze wijze haar service verleend aan het uitgaand publiek. BUDEL-DORPLEIN De postduivenvereniging „De Gevleu gelde Bode" alhier hield in het lokaal nabij „Huize Boszicht" een zeer druk be zochte ledenvergadering onder voorzit terschap van de heer Em. Coenegracht. Besloten werd met algemene stemmen deel te nemen aan het samenspel vanaf de wedvlucht Pont St. Maxence met de verenigingen „De Grenspost", Budeldorp „De Gevleugelde Vrienden" en „De Luchtbode" uit Weert (Limburg). Een bedrag van 25.zal worden overge maakt om het Nationale Rampenfonds. Op Zondag 12 April zal in de zaal van de de heer H. Corstjens te Budelschoot een dansavond worden georganiseerd. DUIZEL Woensdagavond om 7 uur geeft „de Brug" haar laatste gezamenlijke ont wikkelingsavond van dit seizoen en wel voor alle vrouwen en meisjes bo ven de 16 jaar. Als spreker zal die avond optreden pater Van Kaathoven uit Heeswijk. Gezien de grote belang stelling op de vorige ontwikkelings avonden, valt er niet aan te twijfelen of ook Woensdagavond zal de zaal van de heer Lemmens weer geheel bezet zijn. HEEZE 24 Oct. zal het 29 jaar geleden zijn, dat W. Smeulders als directeur van onze fanfare „St. Nicasius" optrad. En gezien zijn leeftijd, adviseerde hij het .bestuui uit te zien naar een nieuwe directeur, al zou hij het gezelschap niet in de steek laten. Het bestuur knoopte dan ook on derhandelingen aan met een zeer beken de musicus, toen zich de gelegenheid Voordeed en kwam dan Zaterdagavond op de algemene ledenvergadering met de mededeling, dat verder onderhandeld kon worden als de leden geen bezwaar hadden tegen repetitie na de Hoogmis. Toen het besluit gevallen was, dat de leden in deze him medewerking zouden geven, feliciteerde burgemeester Cox het gezelschap met het genomen besluit. „Want dit besluit is in het belang der gehele gemeente, door dit besluit toch zal Heeze een muziekgezelschap krijgen, dat klinkt als een klok". Vervolgens bracht hij dank voor de medewerking in het afgelopen jaar, en hij was blij, dat de gemeenteraad zijn volle medewerking kon geven in het subsidiëren van het gezelschap. En wan neer het nodig is, zal de raad zeer zeker nog meerdere steun verlenen. En direct daarop stelde burgemeester Cox een mooie geste: door het beschikbaar stel len van de burgemeester Cox-wisselbeker voor degene, die bij onderlinge solisten concours het. hoogst aantal punten be haalt. Het bestuur stelde n.l. aan de orde het voorstel om die solisten, die op een concours een eerste prijs hebben be haald. hetzelfde jaar slechts dan op con cours te laten gaan na overleg met de directeur; het moet n.l. geen prijzen- najagerij werden. Degenen, die 2e pr. be- machtigden, kunnen echter op etn vol gend concours hun geluk beproeven. Van to voren had president G. J. Boog een bijzonder welkomstwoord gericht tot. de ere-voorzitter burgemeester Cox cn de twee nieuwe bestuursleden, de heren Frans van Engelen en Harrie Scheut- jens. Hij herdacht de nationale ramp en hoewel de giften van alle zijden toe vloeien, zal het wel een tekort blijven eri daarom zei hij namens bestuur en léden de medewerking der fanfare toe bij een te houden actie. Verder prees hij in zijn openingswoord de wil van allen om ge zamenlijk het corps op nog hoger peil te bréngen. |let aantal leden werd wederom uit gebreid, terwijl verschillende jeugdige personen hun voor-opleiding genieten bij de heer J. Smulders Jzn. ..Succes is hier van te voren verzekerd", aldus de president. Ook de heer Van de Vorst kreeg een pluim voor het keurig in orde houden der sehellebcmen. Wat het af gelopen seizoen betreft, dit was druk ge weest. 40 keer uitgerukt, een le pr. te Nuenen voor het corps, le prijs voor het tamboer- en klaröencorps te Breda. Een. beetje minder druk kan ook nog wel. Op 6, 11 en 12 April a.s. krijgen we een avond voor donateurs en ereleden, mede werking verleent hierbij het toneelgezel schap „St. Nicasius". Door verwisseling van de oefenuren voor het tamboer en voor het klaroencorps, zal de mogelijk heid geschapen worden om beter te oefenen. Nadat de heer P. Jansen met alg. stemmen herkozen was in de con tact-commissie, dankte het oudste be stuurslid, penningmeester W. v. d. Berg, zijn mede-bestuursleden, speciaal presi dent Boog, voor de keurige samenwer king, terwijl de president een a.part. dankwoord bracht aan de heer Van Santvoort, want als er vervoer nodig is, dan is deze, „de klos". Een zo sloot deze verstrekkende vergadering in gTote moedelykheid. NUENEN Bij gelegenheid van de propaganda- en filmavond, die Woensdagavond in sa menwerking met de afdelingen Heeze en Geldrop, door de metaalbewerkersbond St. Eloij, in de ruime parochiehuiszaal werd gegeven, was deze zaal tot de uiterste hoeken bezet. De heer Friede- man afdelingsvoorzitter van Nuenen ver welkomde de aanwezigen en sprak voorts zijn voldoening uit over de op komst. Als trouwe verenigingsmannen, met wie hij gaarne samenwerkte, prees de aalmoezenier van de arbeid de Metaal bewerkers. Voorts wees kapelaan Barten nog op de noodzaak van organisatie. Gel- drop's voorzitter sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat de avond die aanvan kelijk. aldaar zou worden gegeven, geen doorgang kon vinden, daar geen vergun ning werd gegeven de reeds gehuurde film af te draaien. In het kader van het gouden bestaanfeest van de Bossche Dio cesane Bond spoorde hij de aanwezigen aan te ijveren voor het devies. „Deze zomer 30.000 in Katholiek verband geor ganiseerde metaalbewerkers bij elkaar. Vertoond werd de film Amsterdam- Rijnkanaal. waarbij de metaalbewerkers de vervaardiging van de sluisdeuren bij Tïel, door him collega's elders, werd ge toond. Tot slot werd de ontroerend schone film „Het lied van Bemadette' vertoond. Woensdagavond houdt de Credo- Pugnoclub der K.A.B.' haar maande lijkse recollectieavond. Na het gods dienstig halfuurtje spreekt pater Groenen in het parochiehuis. REUSEL Door de K.A.J, en V.K.A.J. werd be sloten op 11 Februari, op de feestdag van Maria's verschijning te Lourdes, te starten met de propaganda onder hun leden voor deelname aan de Lourdes- bedevaart in 1954 voor de arbeiders jeugd van Nederland. Woensdag zal een H. Mis fvorden opgedragen om Gos Zegen over deze voorbereiding af te smeken, 's Avonds om 7 uur zal een Lof met predicatie voor dezelfde inten tie worden gecelebreerd. Heden Dins dagavond zal om 7.30 uur in de zaal van de eerw. fraters een film worden vertoond over een Lourdes-bedevaart van de Belgische arbeidersjeugd. SOERENDONK De Boerenbond hield een drukbezochte vergadering in hotel De Valk waarbij de heer Boonaerts uit Tilburg, Inspecteur verzekerings wezen N.C.B. een duide lijke uiteenzetting gaf over Brand-, zie kenhuis-, en ongevallen verzekering, De film die hij hierover vertoonde had ieders belangstelling. Reizend Volkstheater in Were Di VALKENSWAARD. Het Reizend Volkstheater van het Nationale Toneel van België, dat hier reeds eerder met veel succes een toneelavond verzorgde, zal Woensdagavond in gebouw „Were Di" „De Gecroonde Leersse" voor het voetlicht brengen. Het betreft oen ge subsidieerde voorstelling. Verenigingen, werkzaam op cultureel terrein, krjjgen derhalve 50% reductie op de normaal gestelde entrée-prijs. Stichting Vrienden Arbei dersjeugd V'waard jubileert VALKENSWAARD. De Stichting vrienden van de arbeidersjeugd gaat Donderdag- en Vrijdagavond in gebouw Were Di met een speciale bijeenkomst voor de weldoeners haar eerste lustrum vieren. Deze avonden zullen door een 50-t'al kinderen worden verzorgd, waar voor een gevarieerd programma is in gestudeerd. Tijdens de pauze zal een verloting plaats hebben ten bate van het Rampenfonds. Met Carnaval in V'waard alles als normaal VALKENSWAARD. In aansluiting op onze mededeling, dat van de carna valsviering is afgezien, vernemen wij thans van de inspecteur-korpschef van gemeentepolitie, dat de burgemeester heeft bepaald, dat gedurende dc carna valsdagen geen algehele ontheffing van het sluitingsuur wordt verleend en an ders dan normaal geen dansvergunnin- gen zullen worden uitgereikt. minimin Op de Walwaaraan liet gebouw Ka tholiek Leven en het Kajottershuis lig gen, zetten Zaterdagmiddag en -avond de evacués uit het lcamp Ossendrecht, voor het eerst de voet op Eindhovense grond. Het waren vrouwen, mannen en vele, vele kinderen uit de rampgebieden komende uit Ossendrecht, Krabbendyke, Moerdijk, Klundert, Rttland-Bath, Vosse- meer, 's Gravendeel, Kruiningen en nog rondere gemeenten, die stil en stom ter neergeslagen van het leed, dat zij mee dragen, en rondom aanschouwd hadden, met hun povere bezittingen de foyer van Katholiek Leven binnenschuifélden. Zij werden door de helpers en helpsters, de verkenners, de dames van de V.V.H., Ge zinshulp en School voor gemeenschap pelijk werk, de Rode Kruis mannen en geneeskundige hulp met open armen ontvangen. De zieke kinderen werden onmiddellijk ami de zorgen van de ge neeskundige dienst toevertrouwd. Ook de burgemeester was geruime tijd hier aanwezig, evenals wethouder H. v. Lies hout en dominéé Wesseldijk. Nauwelijks waren de gezinnen binnen, of zij werden van koffie voorzien, en kregen hierna een goede maaltijd uit de Philipscantine, met dessert van mandarijntjes, chocolade voor de kinderen en een pakje sigaretten of pijp tabakvoor de mannen. De heer J. Jacobs van Sociale Zaken sprak tel kens de nieuwe groepen van evacuées aan tafel toe, en heette hen namens de Eindhovense gemeente hartelijk welkom. Dit welkomstwoord werd door de burge meester in ons blad van Maandag uit voerig tot de evacuées gericht. „Een ze ker gevoel van teleurstelling was in de afgelopen dagen merkbaar, dat Eindho ven door de provinciale evacuatie-autori teiten niet eerder was in aanmerking ge bracht, om zich over het lot van deze slachtoffers van de watersnoodramp me de te ontfermen. Dit verlangen van hon derden van onze medeburgers om met terdaad hulp en zorg te kunnen bieden, moge voor de slachtoffers, die Zaterdag uit een 27-fal gemeenten en dorpen uit het rampgebied zijn ondergebracht., een waarborg zijn, dat zij in Eindhoven met open armen zijn ontvangen, dat zij met een edel ongeduld werden verwacht. Zij mogen zich zonder uitzondering beschou wen als stadgenoten en huisgenoten., die zich in deze gastvrije stad spoedig mo gen tehuis gevoelen, en voor overheid en burgerij al het mogelijke willen doen om de gevolgen van de doorgestane ellende te lenigen, aldus de burgemeester. Dat de Eindhovense katholieken in 22 paro chies Zondag tijdens de kerkdiensten be hoorlijk in de beurs hebben getast, be wees wel het totale bedrag van 61.000 dat deze kerkcollecten opbrachten. Twee dagen rijdt w-eer een geluidswagen in de stad om per luidspreker de Eindhovena- ren mede te delen, dat het Watersnood comité Eindhoven een „Hamers en dwei- len-actie begonnen is. Niet alleen ha mers en dweilen, worden aangenomen, door de ijverige verkenners en padvin ders, doch nog meer artikelen welke in het huishouden nodig zijn. Tot zelfs aan de honden en katten die sommige vluch telingen hebben meegebracht, wordt ge dacht. Want deze kunnen een goed te huis vinden in het dierenasyl aan de Tongelresestraat, (Advertentie) Oververmoeid neem Pleegzusier bloedwijn Raadsvergade ring Someren Bouw van pompstation in Vlierden In de raadsvergadering van Vrijdag avond besloot de raad om aan te slui ten bij de Walerleidingmij. Oost-Bra bant voor de gehele gemeente met in begrip van Heide en Lierop. In het on rendabele deel rekent de gemeente op een bijdrage van provincie en Rijk; voorts zal van de aangeslotenen een baatbelasting worden geheven van ge middeld 20.per jaar. Van de Staatsmijnen kon worden medege deeld, dat.Someren in 1953 positief van gas zal worden voorzien. Na de opening sprak burgemeester Boeren- kamp woorden van medeleven met dc slachtoffers van de watersnood. Hij verheugde zich over de hulp uit bin nen- en buitenland, en was blü met dc gulle bijdragen in Someren in geld en natura van rond ƒ30.000,door de standsorganisaties en de medewerking van de schoolgaande jeugd bij de vod den-inzameling, die nog ruim ƒ3000. opleverde. Hij las een dankbetuiging voor van de burgemeester van Etten namens 350 geëvacueerden uit de ge meenten Hoge en Lage Zwaluwe, Ze venbergen, Terheyden en Klundert voor de spontane wijze, waarop voor deze zwaar beproefde mensen kleren, dekens e.d. werden ingezameld, waar mede de allereerste nood kon worden gelenigd. Lid v. d. Laar was wegens ziekte verhinderd. De voorz. sprak z'n beste wensen voor 1953 uit voor de raads leden, hun gezinnen en de Somerense gemeenschap, alhoewel hij meende nog op een soort vulkaan te leven, met voortschrijdende luchtbescher ming en bupablijke verdediging. Vervolgens gaf hij een overzicht van het afgelopen jaar. De bevolking was slechts van 9412 tot 9528 toegeno men wegens vertrek van grote gezin nen, waaronder 48 emigranten. Het aantal huwelijken: 79 betekende een record, maar vergde ook weer meer woningen. Het onderwijs vroeg een totale uitgaaf van 122.900,het aan tal schoolgaande kinderen bedroeg 2485, waarvan 2163 leerlingen op de kleuter- en lagere scholen, 199 op de ambachtsschool en 102 op de land bouwschool. Door gemeentewerken werd een oudheidkamer ingericht. Naast de verharde wegen bleek de ge meente nog vele rijwiel- en voetpaden te moeten onderhouden. Algemeen streven was de voornaamste zandwe gen te verharden met subsidie van dc Prov. Commissie Werkverruiming o.a. de Dorpstraat, het Postelplein, de Smulderslaan, en met subsidie van de Cultuurtechn. Dienst binnenkort de weg LieropSluis 9; verder kwamen aan de orde de Industrieweg, het Pos- tclplein en het rioleringsplan. De straatverlichting wachtte nog altijd op uitbreiding; na de teehn, moeilijkhe den in de getroffen gebieden zou de voorz. nog eens met klem aandringen bij cle N.V. PNEM. Tenslotte bleek er veel bouwbedrijvigheid .zowel van de zijde der gemeente als van particulie ren. Door soc. zaken werden vele ver plichte uitgaven gedaan en de soc. verzorgsters deed weer talrijke huis bezoeken. Dan besloot de raad zijn voorstel om de presentie-vergoeding voor raads- en commissievergadering te brengen op 6.en f 4..te handhaven, of schoon Ged. Staten hiertegen bezwaar maken en resp. 5.en 2,50 vol doende vinden. In verband met de stij ging van het aantal inwoners wordt de deelname in de verwaarborgingsre- geling der Fraude-risico onderlinge van gemeenteen verhoogd tot f 23.000. Het maximum der gemeentelijke ga- rantiebijdrage aan het Middenstands- borgstellingsfonds Oost-Noord-Brabant wordt i.v.m. de gewijzigde tijdsom standigheden van 1,95 cent gebracht op 3 cent per inwoner. Om moeilijkhe den in de toekomst te voorkomen bij het aantrekken van kapitaal voor grote werken wordt alsnog een ge meenschappelijke regeling met andere gemeenten in Z.O.-Noordbrabant aan gegaan. DRINKWATERVOORZIENING Het voornaamste punt, van de agen da was het voorstel tot het aangaan van een contract met de Waterleiding-1 mij. Oost-Brabant inzake leidingwater voorziening in de gemeente. In het overgelegd kosten-overzicht was nog uitgegaan van 4%%rente, terwijl de gelden nu tegen 4% konden worden' verkregen. Na lang beraad meende 't gemeentebestuur niet slechts de minst kostbare objecten, maar ineens alle 17 plannen voor de gehele gemeente te moeten accepteren, ondanks de ho ge kosten ,niet alleen omdat de minst, rendabele gebieden het slechtste water hebben, maar ook omdat bij latere uit voering deze belanghebbenden veel meer zouden moeten bijdragen dan de eerst-aangeslotenen. Alleen voor Dorp, Eind cn Lierop werd een leiding met brandblusvoorziening, in het overige deel der gemeente zonder deze voor gesteld. Gerekend wordt in de totale kosten, na aftrek van te verwachten jaarlijkse subsidies van provincie en Rijk, een billijke bijdrage te vragen van degene, die aangesloten zijn of kunnen worden, van 60%, hetgeen wellicht neerkomt op een gemiddelde heffing wegens baatbelasting van rond f 20 over 30 jaren (in het overzicht was nog uitgegaan van 80% of gemidd. 35,50 belasting). De voorz. betoogde nog, dat het drinkwater in de nieuwe woningen zelfs te slecht was om te schrobben! Volgens technici levert een koe per jaar f 35.meer op, als zij leidingwater heeft! De voorz. deelde mede, dat als Someren besluit, het geld direct wordt vastgelegd en met de bouw van het nieuwe pompstation in Vlierden kan worden begonnen, zo dat Someren nog in het najaar leiding water zal hebben een leiding over sluis 12 is voor 13 percelen te kostbaar wegens een extra zinker onder het ka naal. Na verdere toelichting aan de hand van de kaart ging de raad met het voorstel accoord. Voor de stichting van een wijkge- bouw annex woning voor het Wit- Gele Kruis wordt een verhoogd cre diet van 6120,toegestaan, daar vol gens advies van de inspectie der Volks gezondheid voorzieningen moest wor den getroffen voor massale doorlich ting der bevolking en voor onderzoek door de schoolartsendienst. Het oor spronkelijke crediet voor g':ond- en bouwkosten was bijna 50.000,Na inschrijving bleek de laagste inschrij ver A. van Gennip met f 50.239, maar deze had ze geannuleerd wegens misrekening en drukke werkzaamhe den. De opvolgende was J. Wijnen met 52.990,maar deze som was terug gebracht na diverse bezuinigingen op grondwerk, stelposten e.d. tot 45.852,-. Desgevraagd kreeg Koppens te horen, dat de grond na beschrijving rond 7000.kostte; daar kwam bij de bouw nog architecten- en toezichtho- noraria. Het aantal opcenten voor 1953/'54 op de hoofdsom der personele belas ting wordt wederom op 150 vastge steld. De vergoeding ex. art. 101 dei- lager onderwijswet 1920 over het jaar 1951 wordt voor de hoogste klassen (voortgezet g.l.o.) van de Jongens school te Someren-Eind en Lierop te ruggebracht tot 25,per leerling, omdat deze scholen het minimum aan tal leerlingen van 20 per klas niet be reiken. De „Bouwcredietrggeling ge meente Someren" wordt t.a.v. het te garanderen rentepercentage bij even tuele garantie aan bouwkassen alge mener gesteld. Het garantiebesluit voor betaling van rente en aflossing van een door het Hypotheekfonds te Eindhoven verstrekte geldlening aan A. J. v. d. Kruijs kon worden inge trokken i.v.m. de grotere overwaarde van het gebouwde pand, Het voorschot op de vergoeding ex. art. 101 der L.O.- wet voor 1953 wordt vastgesteld over eenkomstig het bedrag per leerling. Zo wordt ook het voorschot op de ver goeding voor vakonderwijs voor 1953 bepaald op 700.en 400,voor resp. de meisjesschool in Dorp en Eind. Lid Giebels vraagt, waarom een drie tal punten betr. onderwijs en persone le belasting als hiervoor nogmaals op de agenda komen, terwijl de bedragen toch al zijn vastgesteld bij de begro ting. De voorz. meent dat hier een de finitief besluit van 1954 wordt ge vraagd. RONDVRAAG Bij de rondvraag zegde de voorz. het lid v. Meel toe de straatverlichting zo spoedig mogelijk nogmaals in Den Bosch "le zullen bepleiten, zeker als 'n belanghebbende van iemand in dienst der PNEM krijgt te horen bij infor matie naar de mogelijkheid „Ja, dat is de gemeente z'n schuld". Koppens informeerde nog naar de woningbouw, de industrievestiging en -woningen voor 1953. De voorz. Kan daaromtrent nog geen definitief antwoord geven. Wel is hem van de Staatsmijnen be kend, dat Someren tegelijk met As ten en Deurne nog in 1953 positief zeker gas krijgt. Lid Smits zegde hij toe, om de duiker in de weg bij Van Hout te vèrbetêren. MAO-TSE-TOENG „We vechten door, zolang de Amerikanen willen" LONDEN, 9 Februari- De politieke raadgevende conferentie van commu nistisch China heeft het politieke ver slag van de vïce-voorzitter Tsjoe en-Laï, goedgekeurd. In dit rapport staat onder meer, dat de landsverdediging moet worden versterkt om „de Amerikaanse agresie" in Korea te weerstaan. Voorts moet' China zoveel mogelijk van de Sovjet-Unie trachten te leren. De bu reaucratie moet worden bestreden. Het Chinese persbureau maakt mel ding van wat het noemt een belang rijke verklaring van voorzitter Mao Tse- Toeng. Hij zei. dat China de oorlog in Korea „onmiddellijk" wil staken en de hangende kwesties lat'er wel wil regelen, maar dat de Amerikanen dit niet willen. „Ook al goed", aldus Mao. „dan vechten we door, zolang de Amerikanen willen". Duitsland biedt Arabische landen economische hulp aan CAiRO. 9 Febr. De Westduitse handcls- delagatie, dï ezich in Cairo bevindt ter bespreking van de Arabische bezwaren tegen de Duitse herstelbetalingen aan Israël .heeft de Arabische landen naar verluidt" aangeboden te helpen bij de economische- ontwikkeling van hun lan den, bij de bevordering van hun in- dussti'iën èn by de verhoging van hun levensstandaard. West-Duitsland heeft naar verluidt, Egypte aangeboden ongeveer 200 mil- lioen pond te investeren op ieder gebied van nationaal herstel in ruil voor aan kopen van Egyptische katoen op goede voorwaarden gedurende een periode van ongeveer 20 jaar. Oncler meer zouden de Duitsers een dam in de Nijl willen bou wen. Dinsdag zal ook een delegatie uit Oost- Duitsland in Egypte aankomen voor het voeren van besprekingen over de han delsbetrekkingen tussen Egypte en' Oost- Duitsland. Zuiverings-operatie in Indo-China SAIGON, 9 Febr. De strijdkrachten van de Franse Uni ehebben 100 opstan delingen gedood en 150 gevangen geno men by een ziiiverlngsoperatie nabij Hai- doeong, vyftig kilometer ten oosten van Hanoi, aldus is gemeld in een Frans legerbericht. Enige honderden verdachte personen zijn aangehouden voor een nader ver hoor. Reeds zjjn onder hen een aantal politieke commissarissen van de Viet- minh geïdentificeerd. Voorts werd bekendgemaakt, dat bij een operatie, die zes weken duurde, troe penconcentraties van de Vietminh ten noorden en noordoosten van Saigon uit een zijn gejaagd. Bij aanvallen tegen opstandelingen in het gebied van de rivier de Song Bo hebben Franse vliegtuigen 12 onderko mens en zes wapenfabriekjes vernield. .„PYROMANE" REEDS MAANDEN werd steeds weer in het Nederlands studenten sanatorium te Laren schade toegebracht aan over gordijnen, tafelkleden, linnengoed, badu doeken enz. Klaarblijkelijk met opzet werden daar gaten in gebrand, De da der, die zich binnenshuis moest bevin den kon nimmer worden betrapt, zodat ten einde raad de politie werd gewaar schuwd. Tijdens de nasporingen der po litie ging de vernieler voort. Thans is de schuldige ontdekt. Het bleek een 19- jarig dienstmeisje uit Hilversum te zyn, Zy heeft tegenover de politie be-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2