De regering dankt voor de prestaties van iedereen bij de buitengewone hulpverlening KATHOLIEK DAGBLAD V Hulpkrachten nodig voor het behoud van landbouwmachines de koningin bezocht wederom de geteisterde gebieden ruim 27,5 milli0en /;- UITGAVE VAN DE STICHT Kardinaal Spellnian helpt Hersiel hoofd- en buitenwaterke ringen voor rekening van regering DODENCIJFER 1395 Goederen en geld blij ven van de evacué Collecte in kerken geraamd op twee miUioen fff Oost Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactle-BurOau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven - Tèlef. K 4900-2526 Dinsdag 10 Februari 1953 Negendefjaargang No. 83 éLsZ. Noia over de watersnood ingediend Rampenfonds zal leniging schade in de persoonlijke van de nood en de sfeer op zich nemen Ministeries belast met de oorlogschaden zullen thans ook de gevolgen van de ramp regelen DEN HAAG, 9 Febr. De minister-president heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de door hem toegezegde nota over de waters nood. Nadat hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld zegt de minister-president, dat het hem een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk vkn Nederland en het buiten land te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dank baarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten vérzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensen levens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd. te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is om het ont hulden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers overgegaan: inmiddels is hiervoor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevon den. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ont staan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld, Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de mi litaire overheid genie-troepen en ma teriaal beschikbaar voor het maken van massagraven. SCHADEREGELING Met volledige instemming van het nationaal rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eer ste plaats 7,al behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levens onderhoud. kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een Gezondheidszorg kamt met grote problemen Met dankbaarheid stelt de mi nister vast, dat de productie capaciteit van de Nederlandse industrie ala zodanig onaange tast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouw productie in dit vruchtbare ge bied in zuid-west-Nederland mo gelijk enigszins zal verminderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van in dustriële producten door deze ramp niet is aangetast. EVACUATIE EN HULP VERLENING In de nota wordt een uitvoerig over zicht gegeven omtrent de evacuatie en hulpverlening. Het merendeel van dit hoofdstuk der begroting publiceerden wij reeds eerder. Het is een gelukkige omstandigheid gebleken, dat de evacuatie-organisatie, waaromtrent bij de nota van 22 Octo ber 1952 en bij de parlementaire be handeling van de wet verplaatsing be volking uitvoerig mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand was gekomen. Dientengevolge konden de centrale evacuatiecommissie en de provinciale evacuatieeommissarissen met hun al gemene plaatsvervangers en regionale functionarissen terstond, in actie ko men. MAATSCHAPPELIJKE VERZOR GING DER GETROFFENEN De minister doet hierna mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds gepubliceerde -financiële tege moetkomingen. In overleg rnet zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken heeft de minister van maatschappelijk werk met mede werking van de commissarissen van de koningin een voorziening getroffen voor een coördinatie van de hulpverle ning door de organisaties van het maatschappelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan beschikbaarstelling van maatschappelijke werksters en gezins verzorgsters om de getroffen bevol king bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moei lijkheden voor. Het nationaal rampenfonds heeft in ©verleg met de minister van maat schappelijk werk een regeling getrof fen om in speciale kosten van tewerk stelling dezer krachten te voorzien. VOLKSGEZONDHEID De algemenegezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. D>* evacuatie van enkele kleine verpleeg inrichtingen is geslaagd. Dg grootste moeilijkheden voor de gezondheids zorg zijn gelegen in de drinkwater voorziening en in de afvoer en des tructie van verdronken vee. Aan de aanvragen om ziekenauto's is voldaan door de geneeskundige dienst landmacht en Rode Kruis. Ook van hospitaalschiepen kon een dank baar gebruik worden gemaakt. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is; de waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland; de aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. VERNIETIGING CADAVERS Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het econo mische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van diti vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. ORGANISATIE VOOR DE SCHADE - AFWIKKELING Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogs schade zijn belast, eveneens de af wikkeling van de rampenschade ter hand zullen nemen. Daarbij zal de on derlinge samenwerking zeer nauw die nen te zijn teneinde de efficiëncy en de overzichtelijkheid van de admini stratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande ervaren ap paratuur. Wat de schade in de privaat rechtelijke sector betreft ligt het in het voornemen van de regering een spe ciale organisatie op te bouwen. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, welke ook reeds voor de oorlogsschade geldt, houdt in grote trekken in, dat het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting de zorg heeft voor de schade aan ge bouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor de agrarische schaden en het ministerie van finan ciën voor de overige schaden. Het mi nisterie van financiën zal voorts, even als dit bij de oorlogsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie worden belast. Voor wat betreft de afwikkeling va# de schaden in de publiekrechtelijke sector zal het bestaande apparaat voör de afwikkeling van de publiekrechte lijke oorlogsschade (het bureau finan ciering wederopbouw van het ministe rie van financiën) worden ingescha keld. MILITAIRE EN BUITENLANDSE HULP In de nota wordt ook een overzicht gegeven van de hulp die verleend werd door de drie onderdelen van de krijgsmacht, benevens van de militaire buitenlandse hulp. Naast de aanbiedingen van hulp van de overzeese rijksdelen, alsmede van Nederlandse organisaties in 't buiten land, is de hulpvaardigheid van bui tenlandse zijde bijzonder groot. In een bijlage van de nota is een opgave op genomen, waarin een aantal der aan biedingen is opgesomd. Deze met grote spoed opge maakte nota, aldus eindigt dit stuk waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is ge daan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beper ken, kon niet anders dan onvol ledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd, en is gedaan zal pas later nauwkeu rig kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatre gelen kon nog slechts in algeme ne zin mededeling worden ge daan. Niettemin houdt de minis ter-president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht duide lijk zal zijn geworden-hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de toestand het hoofd te bieden- De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoon de hulpvaardigheid en offervaar- Overcil in de overstroomde men meteen begonnen met dè herstel werkzaamheden. Het eerste vereiste werk is, het dichten van de gaten in de dijken. Daarna zal men beginnen met het' leegpompen van de polders en het ontzouten van de grond. Bij Alblasser- dam is men bezig met het graven van een diepe put, waarin men een pomp zal plaatsen, die het water uit de Alblasser- waard zal pompen. digheid, de vaste wil om het her stel met volle kracht aan te vat ten houden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst. WM *1?% Duizenden tractoren en werktuigen moeten tegen verdere schade gevrijwaard worden Snelle opgave van mensen en materiaal noodzakelijk DEN HAAG. 9 Febr. Overheid en be drijfsleven hebben de handen ineenge slagen en 'n commissie „noodvoorziening landbouwwerktuigen" opgericht. Deze commissie vraagt ten einde te komen tot onmiddellijke voorlopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouw werktuigen en motormonteurs, hulpmon teurs, servicewagens, lichte Icraanwa- gens en gereedschappen. De tijdelijke hulpkrachten zullen in ploegverband werken. Het secretax-iaat van deze commissie „noodvoorziening landbouwwerktuigen" is te Den Haag, Stadhouderslaan 126, telefoon K 1700 55.22.10 gevestigd. Aangzien thans tractoren en machines droog komen en in korte tijd door water en lucht vernield kunnen worden, vraagt de commissie dringend om snelle opgave van mensen en materieel, welke beschik baar kunnen worden gesteld, alsook voor welke tijdsduur. Persoonlijke gegevens dienen, in verband met uit te schrijven vergunningen voor het betreden van de rampgebieden, vermeld te worden. De kosten van deze hulpverlening zul len door de overheid volgens daartoe vast te stellen richtlijnen, worden ver goed. De noodvoorziening heeft ten doel dui zenden tractoren en landbouwwerktui gen, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, tegen verdere schade te vrijwaren. Dit is ook met het oog op de produotiviteit der landbouwgronden van groot belang. Het definitieve herstel der tractoren en machines zal aan de eigenaren wor den overgelaten. De commissie „noodvoor ziening landbouwwerktuigen" is gevormd door de Wageningse instituten, de Stich ting voor de Landbouw en de Stichting het Landbouwwerktuig, waarin o.m. de bond van automobielbedrijven en garage houders Bovag, de smeden-, constructie- en machinebedrijven Smecoma, alsook de Vimpol en de Vimtu, de verenigingen van importeurs van landbouw resp. tuinbouwwerktuigen, samenwerken. Gift van onbekende EINDHOVEN, 9 Febr. De penning meester vanhet Rode Kruis te Eind hoven vond vandaag in zijn brieven bus een enveloppe met merkwaardige inhoud, bestemd voor de hulpverle ning. De afzender was niet aange geven. De enveloppe bevatte 44 gou den tientjes en 16 gouden vijfjes, volgens bankwaarde een bedrag van 1300 gulden! Francis kardinaal Spellmuvn. aartsbisschop van New York, overhandigt zijn per soonlijke cheque ten bed/rage van 10.000 aan mr. J. A. G. baron de Ees van Steenwijk, ten bate van de Amerikaanse hulpactie „Holland Flood Relief, Inc." Rechts staat six Henry A. Hobson, de Britse consul-generaal, en links Jacques de Thier, de Belgische consul-generaal, die ieder een chèèque van 5.000 ontvingen. De hulporganisatie tracht een bedrag van S 2.000.000.000 bijeen te krijgen, voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden in West-Europa. /j Regeringsnota aan Tweede Kamer; o(jig zullen de Zuiderzeewerken rden uitgesteld DEN HAAG, 9 Febr. De regering is van oordeel, dat de kosten van het herstel van. de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden genomen, aldus wordt meegedeeld in de regeringsnota die bij de Tweede Kamer is ingediend. Yan de bedragen die met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, ts op hét ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Zij zullen echter zeker dermate hoog zijn, dat de draagkracht,van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij Jin het ivenstaand standpunt ingenomen. Under zoek hoe herhaling van de ramp kan worden voor komen De regering heeft besloten de vol gende maatregelen te nemen: le. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp- noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. Indien de no dige snelheid van deze herstelwerk zaamheden zulks vordert, zal de uit voering van de Zuiderzeewerken worden uitgesteld. 4e. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrek ken tot de mogelijkheid van een af sluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aange vangen en met voortvarendheid wor den voortgezet. 5e Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zul len worden genomen. TOESTAND DER DIJKEN Ten aanzien van de dijken wordt DEN HAAG, 10 Febr. - Het aantal genoteerde slachtoffers van de waters nood bedraagt tot heden 1335. ROTTERDAM, 9 Febr. Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en beddegoed blijven eigendom van de geëvacueerden, evenals het aan hen verstrekte geld. De bevolking van Willemstad ontving Hare Maje steit met groot enthousiasme WILLEMSTAD, 9 Febr. Maandagmid- in Hellevoetsluis opgewacht door hare dag om vier uur heeft H.M. de Konln- commissaris in Zuid-Holland, mr. L. A. gin een bezoek gebracht aan Willem stad. Zij landde per helicoptère aan de Waterpoort ter plaatse, waar zij ontvan gen werd door de burgemeester van Willemstad, de heer C. A. van der Hooft en dienst echtgenote, alsmede wethouder J. A. Dekkers en de gemeentesecretaris de heer K. Dane. De Koningin begaf zich. naar het ge meentehuis waar zij de thee gebruikte en Waar verschillende helpsters en hel pers aan haar werden voorgesteld. Daar na maakte zij een kleine rondwandeling door de gemeente en bezocht zij de opge worpen dam aan de landpoort-, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Vervolgens be gaf zij zich aan boord van een vaartuig van de Rijkswaterstaat en vertrok z\j in de richting van de Moerdijk. Zij was in gezelschap van mevrouw N. Smits-Avis, particulier secretaresse en de majoor Van der Linden. De bevolking was zeer enthousiast, de politieafzettïng werd doorbroken en de gehele bevolking, vooral de kinderen, juichten I-Iara Ma jesteit harteljjk toe. Voorts heeft de Koningin Maandag een bezoek gebracht aan Hellevoetsluis, Den Bommel, en de Moerdijk. H.M. werd Bij het dichten van de dijken zijn het vooral zandzakken, die men nodig heeft, en waarnaar voortdurende vraag is. Overal is men reeds bezig met de her stelwerkzaamheden, waarbij het een eer ste vereiste is, dat de gaten worden ge dicht in de dijken. Het vullen en trans porteren van de zankzaklcen in volle gang bij Spïjkenisse, op het eiland Voome Putten, waar soldaten dit werk doen. Kesper, die H.M. gedurende een gedeelte van de tocht begeleidde. DEN HAAG, 9 Febr. De opbrengst van de collecte, welke in de katholieke kerken van Nederland Zondag is gehou den, zal wellicht de 2.000.000,— bena deren. Dit kan men concluderen uit de getallen, welke het K.N.P. bekend zjjn geworden. Uit alles blijkt, dat de op brengst per parochie in verschillende gevallen het tienvoudige bedraagt van hetgeen een goede collecte opbrengt. Een collecte voor de missie levert in alle kerken van Nederland 250.000,— op. De inzameling is nog niet ten einde. Verscheidene heren pastoors en dekens deelden ons mede, dat nog steeds giften binnenkomen. Het bisdom Haarlem ver klaarde, dat eerst Woensdag enig over zicht kan worden verkregen, Den Bosch zal pas Zaterdag een beeld hebben. In het bisdom Roermond hebben de pas toors de gelden onmiddellijk ter beschik king gesteld van de comité's en burger lijke autoriteiten, in tegenstelling met de overige diocesen, die de totale be dragen aan het Rampenfonds zullen overmaken. niet inl..t. Hierom heeft de regering opgemerkt, dat de toestand het al- •'•■•tv.eeii (vons ie ■-'•mate -is.. l'.'seerd. Een groot deel van de-1 gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzon dere moeilijkheden te. bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbres- sen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van dé oorlog in de zeewering van het eiland Walcheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zullen, teneinde uitbreiding te voor komen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig man kracht vragen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaai' getroffen. Hier is een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moei lijkheden zal bieden. In het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daar van thans niet overmatig groot. Da oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uit gebreid. Op Walcheren is men de si tuatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken gesla gen. Het dichten vanhet merendeel dezer gaten zal niet op ernstige be zwaren stuiten, een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken ge reed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regiecontracten te doen geschie den. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust tech nisch apparaat. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft het in byna geheel België ge sneeuwd. Op de reeds besneeuwde of met jjzel bedekte wegen lag spoedig dikke laag verse sneeuw. Dit verwekte grote storingen in het trein-, tram- wegverkeer. Nationaal Rampenfonds: DEN HAAG, 9 Febr. Het totale bedrag, dat tot en met Maandag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, is 27,558,000.—. Het w-e&i tot hedenavond: Tijdelijke neerslag Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzakelijk tus sen zuid-oost en zuid-west. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Zon op 8.05, onder 17.44 Maan op 5.59, onder 12.48

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1