HOE 85 KINDEREN AAN DE DOOD ONTSNAPTEN Hansen M <HM,uzen MIST, - de VIJAND van het VLIEGTUIG Nationalisten in China geland De fatale plaats in de bu urt van de Moerdijk Nederland maakt tekenfilms Tekenaar langs hei waterfront Vliegen veiliger dan u denkt Fransen proberen te behouden wat wij hebben Slachtoffers van watersnood DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 HET WONDER VAN „MARIA-OORD" TE HANSWEERT Kalm en doortastend optreden in schippersinternaat yOEN WE ZONDAGMORGEN. 1 Febr. j.I. op de dijk stonden te Hans- weert en de kokende grauwe zee zagen woelen om het internaat voor schipperskinderen „Maria-oord", waarvan alleen het zusterhuis en de afdeling voor bejaarden nog boven water uitstaken, dachten we met angst aan het lot der vele kinderen. Het internaat ging n.l. tot aan de dakgoot schuil in de kolkende vloed evenals het iets verder staande schoolgebouw. iets wits. Eerst hielden ze het voor een streep maanlicht, doch weldra zagen ze, dat het 't schuim van het aanstormend water was, dat in een oogwenk de gebouwen bereikt had en omspoelde. ..Denk om de kinderen", riep moe der-overste en een der zusters, haar tegenwoordigheid van geest bewa rend, snelde naar de slaapzalen en riep scherp maar kalm: „Opstaan kinderen en direct naar boven en neem de kleren van jullie stoelen mee". 12-jarige jongen redde Zuster Dootjes voeren wel af en aan met redders en geredden, doch eerst gingen die naar de nog dieper in het water staande huizen, waar doodsge vaar voor de bewoners zichtbaar aanwezig was. Wel werd ons met stelligheid ge zegd, dat alle kinderen uit het laag gelegen internaat naar het hoofdge bouw. met zijn drie verdiepingen, hadden kunnen vluchten, maar hoe veel geruchten waren betrouwbaar? GELUKKIG! gelukkig zagen we 's middags te Goes een paar bussen met zusters en kinderen van „Maria-oord"' bij het Schuttershof arriveren en hoor den we van een der religieuzen dat, behalve de zusters en de vijftien be jaarde pensiongasten, alle 85 kinde ren waren gered. Het hoofd van de Zusters, die 12 bange uren achter de rug hadden, stond er toen niet naar om lange uit weidingen te doen. Beter troffen we het enkele dagen geleden toen we, wederom in het Goese Schuttershof, een der Zusters aantroffen en van haar het relaas der wonderbare red ding hoorden. VROEGTIJDIG ALARM. ✓Ongetwijfeld zouden er slachtoffers en waarschijnlijk vele zijn ge weest, indien er niet door een heel bijzondere omstandigheid vroegtijdig alarm was geslagen. De omstandig heid deot zich n.l. voor, dat een der pensiongasten van Maria-oord, de heer A. van Hootegem, gezworene van de polder Kruiningen is. Toen de dijken van deze polder last begon nen te lijden, werd de heer van Hoo tegem opgebeld en deze was zo ver standig de zusters toe te roepen, dat er gevaar dreigde voor een dijkdoor braak. Een der Zusters schoof daarna een raam open en hoorde toen, boven het gebulder van de storm uit, de nood klok kleppen. Nog was er niets van het water te zien, doch na enige tijd wederom uit kijkend, zagen de Zusters in de verte Gewoon om aan het eerste wek- geroep gehoor te geven, stapten de kinderen uit hun bedden, voelden 't water al aan de voeten, wat hun klaar wakker maakte, grepen hun kleren en liepen ordelijk door de gang waarin het water al snel steeg, naar het zusterhuis. „Als het geen schipperskinderen waren geweest, zou", zo zei de zus ter ons, „misschien een paniek zijn ontstaan, maar nu was er geen spoor van te bespeuren". Een paar bleken in de gauwigheid nog hun schoenen te hebben meegenomen en enkele groteren hadden zelfs nog hun jas of mantel weten te redden. REDDING EER H. VATEN. Liet hoofd der school, dat nog iets in dat gebouw in veiligheid meende te kunnen stellen, kon de trap naar boven niet meer berei ken en vluchtte In de kapel, die ook gelijkvloers staat. Zij werd daarin afgesloten van allen gelijk met een zuster, die een poging had gewaagd de heilige vaten te redden. Eerst moesten zU op het podium van het zangkoor klimmen en daar na op een kast. Door een raampje riepen zfl hun mede-zusters in het hoofdgebouw het afscheid toe en de rector gaf hun van daaruit ook de absolutie. Men weet dat ze later door dappere redders via een tui melraam in een bootje zijn getrok ken. HELDHAFTIGE KNAAP. f7 en derde zuster, die wat proviand wilde halen uit de keu ken, waadde door het water daar heen, doch werd plotseling opgeno men en in het water gesmakt. Verdoofd van de schrik zou ze verdronken zijn in de gang, indien niet de 12-jarige Paul Bakker, die zwemmen kon als een rat, haar na gesprongen was. Met veel moeite wist hü haar naar de trap terug te brengen en van de dood te redden. Ongeveer 12 uur heeft de gehele bevolking van „Maria-oord" ruim 120 zielen, op de zolder gezeten vóór de reddende boten aan kwa men varen. Langs een afdakje en met een ladder wisten allen de dansende boten heelhuids te berei ken. Ook nu hielden de kinderen van jongsaf vertrouwd met het wa ter zich kranig, evenals trouwens de bejaarden en de zusters. Na zich eerst te Hansweert wat versterkt te hebben, werd de reis aanvaard naar Goes, waar de zusters onderdak vonden in de pastorie en de twee zusterhuizen en de kinderen en be jaarden bij de burgerij. Daar het maanden zal duren eer „Maria-oord" weer droog zal zijn, zullen de kinderen naar de ouders teruggaan en daarna vertrekken de zusters naar het Moederhuis in Til burg. Droeve plechtigheid te Bergen op Zoom Vijf slachtoffers uit Stave- nisse begraven In de Ned. Hervormde Kerk in de Williamstraat te Bergen op Zoom leidde ds. O. Elseman Maandagmiddag de lijkdienst voor vijf slachtoffers uit Stavcnisse. Burgemeester Ir. Peters en de Commissaris van Politie van 't Hof woonden met de familieleden van de gestorvenen de dienst bij. Daarna reed een stoet van acht au to's naar de Protestantse begraaf plaats op de Wouwseweg. Het ver keerslawaai werd minder. Maar men reed door, omdat het brengen van hulp doorgang moest vinden. Ongeveer om kwart over drie arri veerde de droeve stoet bij de begraaf plaats. Ds. Elseman verrichtte de eenvou dige plechtigheid en sprak ontroerd de familieleden toe. De namen van de begravenen zijn Jacob Stoel, Cornelia Mol, Leendert Hage, Cornelia van Zuien en Jacobus Moerlant. 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht d« bevrijding. Maar anders... Ei zijn taliuze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kxuschenkuur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Hardnekkige geruchten in Tokio Hongkong: Geen groot „pInF^d nees-nationalistische luchtmacht bin nen twee maanden een escadrille Ame rikaanse straaljagers zal krijgen. Ge zegd wordt, dat verscheidene esca drilles geleverd zullen worden, ver gezeld van een groep Amerikaanse technicL VOORBEREIDINGEN Advertentie) offensief £*ERUCHTEN, die in Tokio hardnek kig de ronde doen, spreken van een landing van Chinese Nationalisti sche troepen in Amoy in de Zuid- Chlnese provincie Roekien. Amoy ligt 240 km. ten westen van het Chinees- nationalistische bolwerk Formosa. Te Hongkong hebben betrouwbare waarnemers verklaard, dat zij een groot offensief van de Nationalisten onwaarschijnlijk achten. Zij menen eerder, dat het hier een storingsaan- val betreft. De berichten uit Hongkong doen veronderstellen, dat de aanval is on dernomen van een der 35 eilanden uit, die langs de Zuid-Chinese kust tegen over Formosa verspreid liggen en die bezet worden door ongeveer 100.000 guerillastrijders en geregelde troepen. Neem ter bestrijding «en gr/efj de krachtig werkende HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEN A CHTER de verschrikkelijkste ge vel van Amsterdam groeit lang zaam een nieuwe Nederlandse in dustrie uit de kinderschoenen. De talrijke artisten, die hun zonnige ate liers op stelten zetten, hebben onlangs de eerste vrucht van hun bedrijvig heid gepresenteerd: Marten Toonder Film kwam met de tekenfilm „The Golden Fish" uit. Nu de dopeling de weg langs critici en festivals is ge gaan. heeft hij nog niets van zijn fleurige, soepele kracht verloren. De Gouden Vis zal nu ook zijn intrede doen in de Nederlandse bioscopen. „We hebben een gedicht van be wegende lijnen en van bloesemende kleuren willen maken" heeft Toonder stilletjes en bescheiden uitgelegd. SERIE VAN ZES FAat dit inderdaad zo goed is uitge vallen houdt een verheugend ge volg in. want het korte filmpje, dat de gebroeders Toonder vervaardig den, was eigenlijk de geboorte van deze tere, verbeeldingrijke industrie in ons land. Het succes van die eer steling heeft als bliksemsnelle reactie de opdracht uitgelokt meerdere draai- prenten uit te voeren. Momenteel staat de eerste in een serie van zes films op stapel. Ze moeten het ge compliceerde samenstelsel van zeden en conventies, dat Europa telt, sym boliseren er meteen de eensgezinde drang naar eenheid. Toen Toonder (de man met een „Amerikaanse" carrière) van die op dracht op de hoogte werd gesteld, heeft hij nauwlettend met zijn ogen geknipperd. Er stak iets in dat idee, iets, dat hem altijd uitermate heeft geïnteresseerd. Een gezonde, lichte moraal, een speelse diepgang, waar om heen een zinvolle geschiedenis viel te groeperen. Want moet een cartoonfilm altijd dwaas zijn zonder meer? Mogen de gekleurde rolprentjes, die elke week als programmavulling worden vetoond, alleen maar gek en lachwek kend zijn? Het merendeel behelst in derdaad een dergelijke strekking. Wanneer de held maar dikwijls ge noeg tegen de muur wordt platgesla gen en als er genoeg figuren anato misch gesproken, worden ontwricht, dan kan men zo'n tekenfilm geslaagd noemen. Zelfs Disney, die deze methode lan ceerde. kreeg in de gaten, dat er iets niet klopte. Het stramien was zoek. Daarom begon hij met de verfilming van sprookjes, waar de ondeugende vergelijkingen tussen verbeelding en Het beeld op deze foto doet aan als een machtig berglandschap. Het is echter de sneeuw-overpoederde ge broken dijk tussen de Vegctaspolcler en de Schuddebeurspolder, anderhal ve kilometer ten Westen van Lage- Zwaluwe-haven. BU vloed stroomt het water als een machtige rivier door het gat de polders in, bij eb stroomt het met kracht terug. werkelijkheid lagen. voor het opscheppen CIRCUS T~)e zes films, (elk ongeveer met een speeltijd van drie en halve mi nuut) in de serie „Hugo" zijn ook ondeugend. De scenarioschrijvers hebben lang gezocht naar een vorm, waarin de symboliek van de eenheid en samenwerking tot haar recht kwam en waarbij tevens ruimte vrij bleef voor een story. Toen ze vier honderd sigaretten hadden opgerookt en even zovele mogelijkheden onder ogen hadden gezien, grepen ze terug op het meest sprekende en bekende beeld: het circus. In het genoeglijke kamertje, waar in de Engelsman Harold Mack zich bij Toonder heeft genesteld, komt dit gegeven langzamerhand uit het pot lood. Aan de hand van een minitieus schema ontwerpt hij de figuren. De artisten, die in „Circus Europa" op treden lagen voor de hand. Frankrijk komt met het charmante koorddan seresje Marianne uit de bus en En geland levert een stijlvolle John Buil. Dit zijn er twee van de vele. Harold Mack (tevens de grote ani mator van De Gouden Vis) zet eigen lijk alles op gang. Zijn ontwerpen worden omgezet in concrete beelden en die gaan dan de lange weg op, die leidt naar de voltooing. Vervolgens behandelt Technicolor in Londen de films nog, wat het aanbrengen van de kleuren betreft. Dat duurt evenwel nog enige tijd. Het gaat lang niet zo beroerd in de studio's van Marten Toonder. Het resultaat van de eerste Nederlandse tekenfilm in dit speciale genre binnen. Dat was „iets geheel nieuws in de bioscopen", zoals Engelse bla den onder meer hebben geschreven. Maar om het nieuw te houden, dat is de kunst. En met die kunst zijn ze nu bezig. JAN NOLLEN. TN DIT verband is het interessant te horen, wat de opperbevelhebber van de Chinees-nationalistische mari- vicc-admiraal Ma Tsji-Tsjoeang Zondag te New York heeft verteld. HU deelde nl. mee, dat 600.000 natio nalistische manschappen op Formosa zich onafgebroken voorbereiden het offensief tegen het vasteland. Bovendien zouden volgens Tsjoeang 1.500.000 guerillastrijders zich in China ophouden, die een aanval kunnen steu nen. Tsjiang Kai-Sjek rekent op de steun van Formosa's bevolking en van twaalf millioen Chinezen in vreemde landen. ZEVENDE VLOOT TNTUSSEN heeft de Amerikaanse ze vende vloot vier nieuwe schepen bij gekregen, die zijn uitgerust voor het afvuren van geleide projectielen. De republikeinse senator Taft besprak voor de televisie de nieuwe politiek t.a.v. de zevende .vloot^d ie in de wa teren van Formosa ligt en hij ver klaarde daarbij, dat n.a.v. deze poli tiek niet de vraag rijst van het al of niet oorlog voeren met communistisch China. Na een bezoek aan Eisenhower ver klaarde Taft, dat een frontaanval te gen de Chinese communisten op Ko rea niet overwogen wordt. Een blok kade van de Chinese kustlijn achtte hy zeer wenselijk. Advertentie) HERSTELLEND NA ZIEKTE? vèrsterkt U met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN. 936 Ierseker vissers toon den koene moed Onafgebroken in touw |7_EN PREDIKANT te Ierseke heeft zijn grote bewondering uitgespro ken voor de moedige reddingspogin gen van de vissers uit deze plaats. Direct na het eerste noodsein spron gen zij in hun boten en voeren uit naar bedreigde gebieden. Ze hebben honderden nsen gered van en telefoonpalen, terwijl de zee on gemeen ruw was en voortdurend hun wankele bootjes bedreigde. De vis sers opereerden o.a. in de omgeving van Kruiningen, Tholen en Schou wen Duiveland. ?ok van de zijde van de geredden heeft men alom waardering en be wondering voor de koene moed. waarmede de Iersekenaren de dood en de talloze gevaren tartten bij de redding ~n hun medemensen. Dagen aan een stuk voeren hun boten de havens van Ierseke binnen met vele vluchtelingen aan boord. „Wij hebben aan deze vissers het leven te danken", is een veelzeggen de en veel gehoorde zin. Hierboven een Amerikaans hulD- kamp aan de rand van het ramp gebied. Zij brachten letterlijk alles in grote convooien met zich mede. Hiernaast een volledig uitgeruste Amerikaans verpleegster een luitenant gereed om te vertrek ken naar het waterfront. Beide schetsen zijn „onderweg" neergekrabbeld door de tekenaar Jan Dekkers, die tevens als tolk bij de Amerikanen optreedt. Dat hij de ene kunst wel machtig is bewijzen zijn schetsen voldoende. Dat hij de tweede eveneens beheerst is een gevolg van ziin 4-jarige ervaringen (1944-1948) als tolk bij de Ameri kaanse bevrijdings- en bezettings troepen. in die kringen niet dwaas voorzichtig, doch het feit. dat met stevige mist nog altijd het "QBI" voor een vlieg veld verklaard wordt, het eodeteken dat de haven dicht zit, geeft ons de aanwijzing, dat wij er nog lang niet zijn. De experts uit onze dagen menen, dat de enige oplossing komen kan met een plaatselijk verdrijven van de mist en in die richting wordt ook ijverig gezocht. De tientallen millioenen, welke jaarlijks aan mist door de luchtvaart ingeboet worden, rechtvaardigen een kostbaar onderzoek. Het weer in het luchtverkeer (Van onze luchtvaartmedewerker) ALS HET ALTIJD fraai weer zou zyn op dit ondermaanse, zou er practisch ook geen ongeluk in de vliegerij behoeven voor te vallen. Het vliegtuig is immers voor vrijwel de volle honderd procent bedrijfszekcr en als er iets gebeurt is het bijna al tijd weer de mens, die een ogenblik slecht reageert onder ongunstige weersomstandigheden. Vroeger en dat is nog maar en kele jaren geleden sprak men bij voorkeur niet over dergelijke onder werpen, al was het alleen reeds om de moeizame ontwikkelingsgang van onze nationale luchtvaart door onge wenste publiciteit niet onnodig te verstoren. Tegenwoordig kan zo'n openhartigheid niet meer schaden, want het luchtverkeer is er: men ver dient er geld mee en men kan niet langer reizigers afschrikken van het vliegtuig door verhalen over de on veiligheid. Daarbij komt. dat spoorwegen en scheepvaart nu bepaald niet fortuin lijk geweest zijn in de laatste tijd. zodat er in de spreiding van de vei ligheidsgedachte over de drie ver- keerstakken (te land. in de lucht en te water) eindelijk een zeker even wicht is gekomen. De Duitse Bonds- spoorwegen adverteren wel, dat men volgens de wetten van de waarschijn- ""THEORETISCH kan thans een per- lijkheidsleer bijna 12 millioen kilome- fecte „blindlanding" gemaakt wor- ters reizen moet om de kans op een den in de dichtste mist, doch geen dodelijk ongeval te ontmoeten, doch havenmeester of luchtreder, die er de deze cijfers staan thans al dicht bij verantwoording voor zou willen ne- die van de luchtvaart in enkele lan- men. Tenslotte gaat het om de veilig- den. Men zou voor de twijfelaars met held van een paar dozijn of een paar een variant op de KLM-leuze kunnen honderd passagiers en die weegt zeggen: „Vliegen is veiliger dan u zwaarder dan het experimenit-met- denkt". En dat is zeker zo. indien men een: goede-kans-van-slagen. Lucht er alweer de waarschijnlijkheidsnor- reders behoren niet tot het slag men- men bij betrekt. sen, dat niet durft en daarom is men WOLKOMEN VEILIG is geen enkel vervoersmiddel en dat zal het ook nooit worden, zolang het weer slecht genoemd kan worden. De luchtvaart lijdt vele millioenen ver liezen als het behoorlijk mist, alleen reeds doordat toestellen op de grond Deze onstabiliteit in de dienstrege ling werkt natuurlijk funest. Duizen den, die in jaren niet meer op de boot geweest zijn, doch altijd vlogen naar Londen, hebben in de laatste weken weer het schip genomen en van die hernieuwde kennismaking blijft altijd iets hangen. Op z'n minst al de ge dachte: als het slecht weer is en je moet in Londen zijn, ontloop dan elk risico en neem de boot. Die mist blijft dan ook vijand nr. 1 van het vliegtuig en er is tot deze dag nog niets uitgevonden om aan het vliegen bij mist een goede veiligheids graad te verlenen. Er is in de loop der jaren practisch al het mogelijke geschied, zowel met licht als met radiobakens en wat al meer. doch de mens is vrijwel geen stap dichter bij de oplossing van het probleem geko men dan in de prille tUd van het luchtverkeer. BLIND LANDEN WEELDEBELASTING OP HAARD KACHELS LJET DEPARTEMENT van Financiën overweegt op korte termijn ook haardkachels te belasten met het weeldetarief van 11 procent onder het motief dat deze onder de post „haar den" zouden vallen. Tegen deze voorgenomen belasting verhoging is uiteraard van vele zij den stelling genomen. Reeds zyn be sprekingen ten departemente gevoerd. Daarbij wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de haard kachel een belangrijk volksartikel is geworden, dat practisch in geen huis eer ontbreekt. Het gaat bovendien niet aan, aldus meent de voor dit doel opgerichte ac tie-commissie, de getroffenen uit de noodgebieden, die zich allen van nieu we kachels zullen moeten voorzien, nog eens extra te belasten. Ook in Indonesië TNE OVERSTROMINGEN die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli heb ben geteisterd, hebben volgens de laatste berichten 82 mensenlevens ge- eist. Er worden nog 32 personen ver mist. De schade wordt geschat op 15 millioen rupiahs. Oorzaak van deze watersnood blij ken de zware regenbuien te zijn, die in dit gebied voorkwamen op en rond 27 Januari. Vooral de kampongs rond Kotaradja en de stad zelf hebben veel geleden. Wegen en bruggen wer den weggespoeld en verbindingen werden verbroken. Hier blijkt de bevolking zelf schuld hebben aan de ramp. Ondanks aarschuwingen van de overheid werden in de omgeving van Kotaradja grote bossen weggekapt. MARKTEN BERGEN OP ZOOM. 9 Febr. Savoyen 20—29, Prei 37—53. Kroten 10—11, Rode kool 10—18. Witte kool 10—16, Spruiten 5681, Boerenkool 20—27. Witlof 54—69, Breekpeen 315. Schorseneren 4146. HERTOGENBOSCH. 7 Febr. Op de pluimveemarkt van heden aangevoerd circa 12.300 stuks. Prijzen: kippen van f 2.252.40 per kg lev. gew.. tamme ko nijnen van f 1.902 per kg lev. gew., tamme konijnen van f 47.25 per stuk. Mededelingen Vlugge handel in kippen met. hogere prijzen. Tamme konijnen vlotte handel met hogere prijzen. Weinig aanvoer van wilde konijnen, ganzen en eenden. ROTTERDAM. 9 Febr. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe -• zonder vochtconditie f 26.5027.25. op vocht- conditie franco fabriek tot f 27.20. Voedergranen zeer flauw zomergerst f 3032. grove tot f 32.50, haver f 27.50 28.50, haver f 22.5023.25, rogge f 24.50 25.25, mais geschoond f 33,5034.50. Peulvruchten vast met flauwe afloop groene erwten f 4054, schokkers f 50—61. ROTTERDAM. 9 Febr. Aanvoer in totaal 1287. Vette koeien en ossen 466. Varkens 822. Prijzen per kg van vette koeien 1ste kw. 2 842.94. 2e kw. 2.64 2.78 en 3e kw. 2.102.40. Van varkens (lev. gew.) 1ste kw. 1.83. 2e kw. 1.81 en 3e kw. 178. Aanvoer vette koeten groter. Handel levendig. Prijzen even hoger, prima's tot 3 gld. Varkens (lev. gew.) aanvoer aanmerkelijk ruimer. Handel vlot. Prijzen iets hoger, prima's boven notering. Ook Franse troepen zijn ons land ter hnlp gesneld. Tussen Zevenbergschen Hoek cn Lage-Zwatuwe werpen ze zandzakken-barricades op, om verde re doorbraken te voorkomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3