ONDER WATER: 133.1)00 H.A. CULTUURGROND C VIJFDE DODEN-LIJST Cijfers Spoorkaartjes op crecliet Watersnoodzegel verkrijgbaar Blank en bruin aan 't schaften Wat een Wonderlijke W ereld DE P.T.T. HIELD ZICH BEST I oor millioenen guldens schade J De Verborgen Schat TWEEDE BLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE communisten zorgen er na tuurlijk voor dat er gekan kerd wordt en met, allerlei pessi mistische voorspellingen de enor me opgang in de ontplooiing van naastenliefde worclt gestremd. Ik heb het genoegen gehad in een openbaar lokaal een mij totaal onbekende eens flink bovenarms uitgeveterd te hebben. Dat is de enige manier om die kerels buiten boord te zetten. Het ..Rijk" deed niet genoeg, kon niet genoeg doen en zou niet ge noeg doen. En het „Rijk" alleen moest het doen. Maar de gedupeerden zou den wel eens zien hoezeer zij be kocht waren als alle narigheid weer geleden was! J—Jet is nu wel eens goed enkele cijfers te noemen; als is het schattender wijze. Men kan aannemen dat er 80.000 huisgezinnen volledige schade gele den hebben. Schade aan huis, huisraad en kleding, schade aan het gehele boerenbedrijf. Als men voor ieder huisgezin een gemid delde schade van 20.000 gulden aanneemt, is de gezinsschade alleen al 1.6 milliard gulden. Wanneer men aanneemt, dat uit vrijwillige giften 40 millioen bij elkaar gebracht wordt, is dit voor ieder huisgezin 400 gulden. Dit is betrr' 'elijk zo weinig, dat het te hope., is dat 't bedrag gelijkelijk zal verdeeld worden onder allen die wezenlijk door verlies van huis en hof tot de sterk gedupeer den behoren. Hoe minder papieren rompslomp hoe beter. Behalve deze 40 millioen aan geld, wordt er aan waardei van boven- en onderkleding en andere textielgoederen zeker wel 20 mil lioen bijeengebracht. Door de zorgzaamheid van de uitdeling krijgen de evacué's niet alleen in deze dagen middelen om het leven dragelijk door te komen, zij heb ben dus ook een eerste bezit aan hoogst noodzakelijk materiaal voor later gekregen. Het is niet zeker of alle huizen van de geschatte 80.000 gezinnen wel totaal zijn verwoest. Maar bij de meesten is dit toch zeker wel het geval! Het eerste 'wat nodig is voor de gezinnen is dus een vlugge bouw van toch zeker 50.000 woningen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat deze bouw vóór moet gaan boven die welke normaal aan het geschieden is. De financiering ervan? Voor een waarde van een 50—70 millioen? Hier zal nu moeten blijken of door een redelijk financieringsprogram ma het Rijk kan laten blijken dat het volkomen aan den arme geko men mensen goed weet te helpen! jyjaar nu komt de grote, directe schade aan de dijken, wegen en onderdelen. Is dit bedrag te schatten? Niemand zal er zich aan wagen. Want menig dijkgat is mis schien snel en eenvoudig te dich ten; maar op menige plaats zal het herstel van een zeedijk millioenen kosten. Op dit ogenblik is men op twin tigtallen plaatsen bezig de binnen- of slaper-dijken op eenvoudige wijze met zandzakken, te dichten of de bestaande dijkverzakkingen te herstellen. Op de vaste wal van Brabant, in'het Oostelijk deel van Zuid-Beveland, in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De berichten daarom trent zijn optimistisch. Maar men vergete niet. dat later met klei het voorlopige werk moet herdaan worden. En dat is nog niet het grote, moeilijke en dure werk van het herstel der zeedijken: Arbeid van de grote aannemersmaat schappijen. vakwerk. Zeer duidelijk heeft men zich in vakkringen al afgevraagd: Zal men voldoende rijshout, voldoende klei hebben? Zal men voldoende zware zeeweringskeien hebben? Deze laatsteji worden al geleverd door België en de Amerikanen voer en ze met vliegtuigen aan. Mooi werk! Maar dat zijn nog maar peulschilletjes in vergelijking met de tienduizenden tonnen die nodig zijn voor de grote zeeweringen. 'Poch blijft onze Waterstaat opti mistischvoor de herfst 1953 zal alles gedicht zijn, denkt men daar. De honderden millioenen, daar voor nodig (laten we niet schatten, maar de eindafrekening afwach ten) betalen natuurlijk het Rijk en de Provincie. Want het is een natuurcatastrophe, waarvoor de ge dupeerden niet finantiëel verant woordelijk gesteld kunnen wor den! Men zegt, dat de betaling zal mo gen geschieden uit het nog altijd beschikbare 1,2 milliard uit het tegenwaardefonds van de Marshall hulp. Dat klinkt natuurlijk heel aardig. Voor deze uitgave zal de belastingdruk niet verhoogd be hoeven te worden. Maar men ver geet daarbij dat we zonder deze catastrophe ditzelfde bedrag ook wel gekregen zouden hebben voor de betaling van onze ver plichte militaire uitgaven! Zo eenvoudig is het dus ook weer niet! In allen gevalle is er nu geen werkloosheid, want alle be schikbare krachten werken aan de dijken en de fabrieken van jute zakken zijn op dit ogenblik met man en macht aan 't werk. om ze aan te maken. En alle jute-zakken. nu voor de voorlopige dijkdichtin- gen gebruikt, zijn over enige maanden verrot en zijn dus voor goed uit de circulatie! Het Rijk had enige honderden millioenen klaar gezet om de werk loosheid te bestrijden. Voor aller lei plannen. Deze kunnen nu rustig blijven liggen, tot de dijken zijn hersteld, de polders leeg gepompt, de wegen opnieuw gelegd, de vol- gelouen sloten gezuiverd. Werk voor drie maanden in Brabant en Zeeuwsch-Vla anderen, voor zes en zeven manden op de eilanden. En terwijl heeft men de bouw aan te pakken van 50.000 woningen, waar onder zeker een 2000 boerderijen. Als men de catastrophe vlug te boven wil zijn, is er dus in 1953 veel werk aan de winkel. B. o. Z. Ir. J, NVW^WVVWUVWidVli W erk gele genheid ~\foor werkloosheid behoeft in de eerstkomende maanden niet hard gevreesd te worden Er is ar beid genoeg te verrichten! Het zal echter goed zijn te bedenken, dat dit toch maar een tijdelijke be dwinging van het kwaad betekent. Straks zullen we weer voor de zelfde vraag staan, welke ons vóór de ramp zo intens bezig hield: Hoe kunnen we door een stevig uitbrei den van onze industriële moge lijkheden werkgelegenheid verze keren voor onze kinderen en kindskinderen? De gevolgen van de ramp gaan voorbij, dit probleem blijft. En bij alle urgente voorzie ningen. welke thans getroffen wor den. zal men dit toch ook niet uit het oog mogen verliezen. De thans uit "te voeren werken verbreden niet het werkgelegenheidsdraag- vlak voor ons volk. Op die verbre ding moeten we echter steeds ook bedacht blijven. De Biesbosch zullen de berekeningen voor de Biesbosch opnieuw moeten gaan maken, zei Ir. Maris, Direc teur-Generaal van de Rijkswater staat. Waarom alleen voor de Bies bosch? De vloed van 1 Februari, welke alle records sloeg, heeft per slot alle berekeningen omver ge gooid. Dit weten we echter wel: Dordrecht kreeg even waterover last. maar was er spoedig van be vrijd. Brabantse landouwen, de Biesbosch incluis, beleefden bij de huidige situatie een catastrofe welke vele malen groter was. De huidige toestand in deze gebieden mag dan ook in geen geval blijven bestaan. Gebleken is ook, dat de nieuwe verzwaarde dijkgedeelten langs de Amer het uitstekend heb ben gedaan in de onheilsnacht. Dit moge men wel bedenken, alvorens men zich zet aan nieuwe bereke ningen. Advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Voorlopige schadecij fers in regeringsnota Verliezen aan vee vooral in Flakkee, Schouwen- Duiveland en West-Brabant Her distributie van vee DOND 133.000 H.A. cultuurgrond is door deze «ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 H. A„ dat is 5.7 pet. van het totale are aal cultuurgrond in Nederland kan onderverdeeld worden in: 82.000 H.A. bouwland, d.i. 8.9 pet. van het totale Nederlandse areaal, 41.000 H.A. gras land (3.1 pet,), 10.000 H.A. tuingrond (9.4 pet.). Uitgaande van de bebouwing in '52 kan dit bouwland worden onderver deeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 H.A. granen (6.1 DCt.) waar van 12.000 H.A. tarwe (15.2 pet.). 13.700 H.A. consumptie-aardappelen (8.6 pet.). 15.000 HA. suikerbieten (24 pet.). 6.000 H.A. peulvruchten (17.8 pet.). 7.50Ö H.A. vezelvlas (22.7 pet.). Plm. 8.000 H.A. andere gewassen. Deze en de nu volgende cijfers zijn ontleend aan een Nota, welke Minis ter-president Drees aan de Tweede Kamer deed toekomen. VERDRONKEN VEE. WOORLOPIGE taxaties wijzen op 'n verdrinking van: 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 var kens, 2.000 a 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland. terwijl ook in West-Brabant aanzien lijke verliezen aan vee te betreuren, marinevaartuig- zijn. Van het rundvee is op de ge noemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. verloren gegaan. Aandacht wordt besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëva cueerde vee. voorzover de veebezet ting thans plaatselijk te dicht is. HERVERKAVELING. LIET LAAT zich aanzien, dat het ge wenst is, de beginselen van de Hervcrkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het ramp- schadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aan merking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termyn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Pluto kan hem redden Stervende vraagt naar zijn hond TN het noodziekenhuis te Rijswijk (Z.H.) ligt op het ogenblik de 92- jarige evacué J. Coenraads uit Stel lendam. Deze man bevindt zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevonden, waarover hy voortdurend ligt te ijlen. De hond: heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond, een reu, 60 c.m. hoog, heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een litteken van een operatie. De hond zou zijn gesignaleerd op een Reis per boot en per helicopter Koningin bezocht Willemstad Bevolking enthousiast PRINS IN ZEELAND. I—I.M. KONINGIN JULIANA is giste- 1 renmorgen om half acht naar Spy- kenisse op Voome-Putten gegaan om te trachten van daar uit per boot een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij bracht een bezoek aan Hellevoetsluis en Den Bommel. Om vier uur gisterenmiddag landde de Koningin per helicoptère aan de Waterpoort te Willemstad, waar zij ontvangen werd door burgemeester van der Hooft en diens echtgenote, wethouder J. A. Dekkers en de gem.- secretaris de heer K. Dane. De Ko- ninging begaf zich naar het gemeen tehuis waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en hel pers aan haar werden voorgesteld. Daarna maakte zy een kleine rond wandeling door de gemeente en zij be zocht de opgeworpen dam aan de Landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Met een vaartuig van de Rijkswaterstaat vertrok zy naar Moerdijk. De bevolking was zeer enthousiast, de politieafzetting werd doorbroken en allen, vooral de kinderen, juichten Hare Majesteit hartelijk toe. DRINS BERNHARD heeft gisteren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Hij landde op Woensdrecht en vertrok vandaar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Hij bezocht daar eerst Ril- land-Bath. Hansweert. Baarland, El- lewoutsdijk en Wolphaartsdijk. Ver volgens landde hij te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philips- land. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende inwoners en nam het herstel van de dijken in ogen schouw. DERSONEN, die op verzoek of op last van de overheid naar de noodgebieden moeten terugkeren, kunnen plaatsbewijzen van de Spoor wegen op crediet krijgen. Zij moe ten daarvoor een bewijsje hebben van de burgemeester ter plaatse. Teruggaan kunnen mannen van 16 jaar en ouder mits zij aannemelijk maken, liefst aan de hand van docu menten, dat hun tegenwoordigheid in het geëvacueerde gebied strikt nood zakelijk is. LANDBOUWMATERIAAL. FNUIZENDEN tractoren, landbouw- werktuigen, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, worden met ern stige schade bedreigd, wanneer ze droog komen en bloot gesteld wor den aan de lucht. Om dit te voorko men hebben overheid en bedrijfsle ven een commissie „noodvoorziening landbouwwerktuigen" opgericht, die de medewerking nodig heeft van mo tormonteurs, hulpmonteurs, service- wagens, lichte kraanwagens en die heel wat gereedschappen nodig heeft. De comm. is te bereiken in Den Haag Stadhouderslaan 126, telefoon K 1700- 552210. INGAANDE VANDAAG UNE WATERSNOOD-postzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent ïs van heden af aan alle Nederlandse postkantoren te krijgen. De zegel is geldig tot eind December 1954 en zal waarschijnlijk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zyn. De totale opbrengst van de toeslag zal in het Rampenfonds worden ge stort. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van uitgifte zal een enveloppe met het Zeeuwse wa pen in kleuren aan de verzamelaars loketten verkrijgbaar zijn. Deze om slag kost vijftig cent plus 20 cent voor een zegel met een bijzonder stempel. Twee rijdende postkantoren zullen eveneens de verkoop der zegels ter hand nemen. Nederlandse Rode Kruis verstrekt: J-IET Ned. Rode Kruis heeft een vijf de lijst van slachtoffers uitgege ven. Uit ons verspreidingsgebied ont lenen wij daaraan de volgende namen: FIJNAART: J. Agterdenbos, 52 jaar G. P. Geilings, 1 jaar. KRABBENDIJKE: B, Verschuure, 69 jaar. KRU1NINGEN: C. Visser-Blok, 89 j. Ma. Aa. Jansen, 8 jaar. P. Jansen 42 j. J. Jansen-Brandt, 35 j. Ma. Jan- De Amerikanen laten zich hun warm hapje zo staandeweg best smaken. Maar veel tyd om te eten hebben ze niet!.... sen, 9 j. B. Blok, 88 j. Ma. Blok. 8 P. Blom, 3 j. C. Blom, 5 j. F. Komé- jan, 76 j. C. Komejan-Hoogerheide. 71 jaar. A. C. Vroegop 30 j. Pa. Ma. Dek. 13 j. J. Minnaar-Pouwer, 57 j. J. Blok C. Blok-Cock, A. v. d, Parel. P. v. d. Parel-Roelse en baby. W. Willebroer Ha. v. d. Hart, 85 j. P. v. d. Hart- Braam 63 j. A. Saamkan en echtge note en zoon Jon. T. Boomgaard-Brie- ve 61 j. Ja. Danke: 74 j. M. J. Sinke- van Iwaarden. 57 j. Ta. G. Hofmeijer 1 jaar. STAVENISSE: J. van Blokpoel 63 j. D. den Braber-Brouw 65 j. G. Gaa- keer-van Dalen. 46 j. Aa. Gaakeer, 26 j. I. H. van "t Veer-Hage 54 j.J. Hage 78 j. P. Hage-Klaasse, 48 j. P. J. Hage-Koeman. 48 jaar. Pa. Aa. Ha- ge-Luyk, 78 jaar. G. Hout-Moerland, 61 j. J. Vroegop-Moerland. 43 j. T. v. Iwaarden-Priem. 41 j. P. G. Steendijk- Rïedijk 63 j P. Geluk-Smits 55 j. W. J. Hage-Sonke. 45 j. J. I. Luyk-Stout- jesdiik, 70 j. C. P. den Braber-van 't Veer 32 j. D. C-. van Zuien-Westdorp, 36 j. WISSEKERKE: M. v. d. Maas 76 j. WOLPHAARTSDIJK: C. Klooster man. 47 jaar. YERSEKE: C. Otte-v. d. Berge, 63 j. L. Otte 57 j. ZIERIKZEE: H. Blankert 76 j. Sa. Verton 71 j. Ja. Ca. Janse. 42 j. A. den Boer, 57 j. Ja. Ka. v. d. Houten, 90 j. Ja. de Graaf. 65 j. J. J. Ringel- berg, 73 j. C. van Beveren 84 j. Ta. van Strien 79 j. M. van Beveren 59 j. Ja. van Nieuwenhuyze, 60 j. H. C. Gilden, 83 jaar. Ja. Bil 83 j. J, A, Mat- thijsse, 74 j. Aa. V. d, Meer, 76 j. G. Huige 1 maand. Het Ned. Rode Kruis kan in ver band met de omstandigheden waaron der de gegevens van de verlieslijsten worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Zo is gebleken, dat de in een vorige lyst opgenomen 95-jarige C. Dingemans uit Lage-Zwaluwe werd gered. Zij geniet gastvrijheid by een familie aan de Ulvenhoutselaan te Breda. Ingedijkt Gemengde muziek TITER ZIET GIJ ONS, na een week afwezigheid, weer op de oude, vertrouwde plaats. Gaarne heb ben wij ons hoekje afgestaan aan nieuws. dat noodzakelijkerwijze voorrang moest hebben en aan ac ties, die ten doel hebben de slacht offers van de verschrikkelijke storm ramp te helpen. De wereld draaide intussen voort om haar as. Vreemde dingen ge beurden in alle landen en wij heb ben er over moeten zwygen. Thans zijn wij weergekeerd, ingedamd tus sen de beide golvende lijnen die ons jarenlang omgaven. Moge het een (zéér bescheiden) symbool zijn van de hernieuwde indamming van de oude bodem, die tijdelijk door het watergeweld voor ons land verloren ging. Mogen de energieke werkers aan onze dyken spoedig de water wolf hebben bedwongen. Schoenen ZO richten we dan de blik naar het vriendelijke Vegeva EN no in Noord-Italië, waar de arbeiders aan een schoenfabriek besloten, koningin Elisabeth van Engeland een paar schoenen aan te bieden bij gelegenheid van de kroningsfeesten in Juni a.s. Deze arbeiders zijn bijna allen lid va.n de Katholieke Democratische Par tij. Toen de arbeiders van een con currerende fabriek hiervan hoor den, besloten ze onmiddellijk een paar Russische laarzen te gaan ma ken en die ten geschenke te geven aan Vadertje Stalin. Die arbeiders waren natuurlijk lid van de com munistische partij. Te echt ]~)E ARGENTIJNSE radio-zender in Saltab zendt momenteel een ra dio-hoorspel uit onder de titel „Fachenzo, de Vervloek'e". De ti telrol wordt vertolkt door de acteur Pepe Martin en hij kweet zich zó goed van zijn taak, dat zich buiten de studio een woedende menigte verzamelde die de „schurk" na het hoorspel zodanig aftuigde toen hij de studio verliet, dat hij bewuste loos moest worden weggedragen. Te koud TN IPSWICH (Engeland) beklaag de Peter Sheppard er zich over. dat hij midden in de winter uit de gevangenis werd ontslagen, zon der dat hij een jas kreeg. Dezelfde dag werd hij weer opgesloten, om dat hij er een gestolen had. Geen kaarsen JLTEN KENT de gewoonte, dat een jarige een taart krijgt aangebo den met net zoveel kaarsjes als hij jaren telt. Hij moet ze dan zelf uitblazen, alvorens hy de taart mag aansnijden. Er stonden geen kaarsjes op de taart van de 103-jarige Emma Sta- thers in het Engelse Tottenham. Ze wilde er niet aan en zei: „dat wordt 'n smeerboel met zoveel kaarsjes. Ik eet liever taart dan kaarsvet". En gelijk heeft ze. Adembenemend TN LOUISVILLE (Ver. Staten) kreeg de administrateur van de Ma rine bijna een beroerte, toen hij de dienstplichtige (zich noemende) Bennett Stallard moest inschrijven. Want volgens de registers van de burgerlijke stand heette dit jong mens officieel Hugh Alexander Mor ris Gene Saul Ralph Giles Gilbert Motoer Marquis Miles Marion Mayo John Charles James Gordon Bennett Ad'ams Christopher Columbus Elijah Green Eversole Bradley Kincaid Ro bert Jefferson Breckenridge Stal lard. JJEZE MAN met het magisch uiterlijk is de befaamde Ame? rikaanse orkestleider Leopold Stokoioski. die evengoed jazz als symphonische muziek dirigeert. Maar hij weet ze drommels goed uit elkaar te houden, bewijze het volgende voorval. Verleden week leidde hij het New Orleans symphonie-orkest bij de uitvoering van Manuel de Fal- la's „Love. the Magican". Plotse ling hief hij de handen op en liet hei orkest stil houden. Hij wei gerde verder te gaan totdat de Dixieland jazzband in de aangren zende danszaal met spelen zou op'» houden. De geluiden van de 13 in strumenten tellende Vastenavond band vermengden zich met de symphoniemuziek. En dus moest de jazzband zwijgen. De bandleider Russ Papalia was razend. Hij riep uit: Stokowski hindert ONS. Hij klaagt al, wan neer er een mijl verder een sprink'- haan over een lucifershoutje zoil springen!" Springvloed TTET springvloed-probleem houdt de gemoederen meer dan ooit bezig. De na tuurkundige A. G. McNisli van het National Bureau of Standards in New-York heeft er een eigen visie op. De maan veroorzaakt evenzeer het getij op de aarde als op de zee, zegt hij. En hij vervolgt: Eb en vloed vindt men twee maal daags, net als bij de zee, ook in de lucht. En de ener gie van de maan, geladen in die lucht-getijen, is even machtig als die van een mil lioen atoombommen. Geen kleinigheid. Vreemdeling MIET EEN, maar dan ook niet één bekeuring wegens openbare dronkenschap was de afgelopen zeven jaar gegeven in het 4600 in woners tellende Engelse plaatsje Dulverton. En toch vindt men er Ï7 herbergen, d.w.z., een op elke 271 inwoners. Laat nu toch onlangs een bekeuring zijn opgemaaktHet dorp op stelten. Maar verleden week keerde de rust weer ,toen ter open bare gercehtszittïng bleek, dat de dronkaard een bezoeker van Duiver- ton was geweest. En dus geen echte Duvertonner. P)E P.T.T. heeft door de stormvloed van 1 Februari voor millioenen guldens schade geleden, aldus ver klaarde de directeur-generaal, de heer L. Neher. Op Zondagmorgen waren de verbindingen met Engeland, Frankrijk en België geheel verbro ken. Niet velen hebben dit kunnen merken. Het verkeer, ook het bin nenland, waar de verliezen in tele foon- en -telegraafcentrales, appara- turen. toestellen en kabels groot is, werd hetzy langs draad en kabel, hetzy door de lucht, met tydelyke voorzieningen hersteld. Er is in een week tijds reeds veel hersteld. De amateur-zenders, die tij dens de grootste nood in de rampge- Advertentie) EMART KINSBVRN 49) Ja, als u hem nu nog gaat steu nen, dan moet ik hem voorlopig wel zijn zin geven, mijnheer Troy, gaf Zabelle toe. Maar denk eraan, Uni ty, bij de eerste de beste gelegenheid moet je alles eerlijk vertellen! Zeker, Zabelle, zekerdat be loof ik je. Hoe eerder hoe liever'. Zeg Troy, hoe denk jij erover? Haastige voetstappen in de gang on derbraken het gesprek. En een stem riep luid: Boston! Boston! Hier! Hier binnen! schreeuwde Boston terug. Daar hebben we de jongens! Hierin Stanley! De deur werd opengeworpen en 'n dozijn mannen drong naar binnen en begon te schaterlachen, toen ze de zo dwaas tegen de muren vastgebonden mensen zagen zitten, In minder dan geen tijd waren alle touwen doorge sneden en wreven de bevrijde gevan genen hun rood geschaafde polsen en gaven uitleg van het gebeurde aan de immigratiebeambten. De Confederate was te water ge bracht en de schoener ter hulp geva ren. Maar de vuurpijlen, door de Zweed gezien, waren afgeschoten van de regeringskotter, die de schoener in gehaald, de bemanning gevangen en het schip op sleeptouw genotren had. De vuurpijlen waren afgeschoten om de Confederate in zee te lokken. En de kapitein van de regeringskotter bad dit ul'.es naar de autoriteiten aan de wal overgeseind. Het slot van dat bericht was geweest, dat de Confede rate in de storm met man en muis ten gronde was gegaan. De grootste smokkelbende, waarvan men aan de kust van de Stillen Oce aan ooit gehoord had, was uiteenge slagen en de bendeleidster met haar bekwaamste helpers was in de storm ten onder gegaan. Gilmer Boston en de andere immigratïebeambten waren opgetogen. Doch een vrouw snikte hartverscheurend tegen de schouder van haar nieuwe vriendin geleund. Het was Zabelle, en Madrona schreide van medelijden met haar mee. Tupelo Troy en Tatcher zaten bij een in de zitkamer van Tatcher's huis. Tupelo zat in de vensterbank en on der hem strekte zich de prachtige val lei van de Eel glimlachend in het zon licht uit. De storm was uitgeraasd. De vorige avond waren ze met hun vieren met een speciale postkoets uit Northport naar het huis vain Tatcher gereden. Nu was het morgen en Za belle had Madrona mee naar buiten in de zonneschijn getroond, die na de stormen der laatste dagen 7.0 weldoen de aandeed. In werkelijkheid was het echter haar bedoeling, haar man met Tupelo alleen te laten. De drie ande ren wisten dit ook en niemand had zich ertegen verzet, Tatcher ging naar zijn eigen gemaakte buffet en haalde daaruit een fles wijn, glazen en sigaren te voorschijn. Hij schoof een tafel vlak bij het raam en zette er stoelen naast. Hij vulde de glazen met parelenden inheemse wijn en bood Tupelo plech tig een havanna-sigaar aan. Het is nog wel vroeg, merkte hij op, en weinig lui, ook al zijn ze dan geen drankbestrijders, zouden 's morgens om negen uur al aan de drank gaan, Maar ik zag anders geen kans, dat gesprek te voeren. Troy, ouwe jongen, zei hij, zijn glas ophef fend, laten we drinken op onze ech te mannelijke vriendschap! Wat maakt iemand tol een degelijke kerel. Troy? Naar mijn mening is hij dat pas, als hij zijn fouten weet te erkennen en die van anderen te vergeven. Daar zit heel wat in opgesloten, Troy! Dus zullen we drinken op alle goede man nelijke eigenschappen, Troy en daar na zien, of we zelf echte kerels zijn. Pl'oost! Ze dronken hun glas leeg en Tat cher ging nu ook zitten. In het najaar zal het vijf jaar geleden zijn, Troy. begon hij. met ge dempte stem. dat ik een man ont moette. die hier in de heuvels aan het graven was. Hoe heet je? vroeg ik hem. En waar graaf je naar? Kokomo de Kraai, was zijn ant woord, en ik ben aan het graven, om te zien, of het de moeite waard is, hier grond aan te schaffen, Waarmee je zeker wilt zeggen, dat ik me liever met mijn eigen za ken moet bemoeien, is 't zo niet? vroeg ik. Je bent 'n goochemerd, zei hij. Wel, zei ik, ik zie in elk geval, dat je bezig bent, het land, dat Oom Sam me beloofd heeft, als ik me be hoorlijk gedroeg, om te spitten. En daarom wil ik je wel zeggen, dat je een flinke opstopper van me kunt krijgen, als je daar nog verder mee dóórgaat. Nou dan, om kort te gaan, Troy, die Kokomo de Kraai vertelde me dan in de loop van ons verdere gesprek, dat hij op zoek was naar een verborgen schat. Ik hechtte me aan die Kokomo, alsof ik een broertje van hem was, verloor here zo goed als geen ogen blik uit het gezicht en betrapte hem herhaaldelijk met schop en houweel. En ik bleef hem net zo lang volgen, tot hij begrijpen ging, hoe de beste manier om zijn geheim nog zo goed mogelijk te bewaren, zou zijn. dat hij mij ermee op de hoogte bracht. Nou. de rest weet je. Hij beloofde me de helft van zijn vondst en we 'gingen samen de hele omtrek omspitten. Hij gaf het tenslotte op en ging naar New-York. Ik bleef aan het gra ven. En echt, Troy, als ik die kaart van Manuel Vincente maar in mijn handen had gehad, dan zou ik die schat vast en zeker gevonden hebben. Maar dit moet ik ter ere van Koko mo de Kraai toch zeggen: waar het er op aankwam, voor die kaart te zorgen, was hij zo sluw als een vos. Zelfs Traganza heeft geen kans ge zien, ooit een blik op die kaart te slaan. We moesten het eerst maar eens hier in de ravijn proberen, zei hij tel kens, en We werkten tot we paars van inspanning zagen en ik deed maar blindelings mee. En elk ogenblik was hij weer verdwenen. Je wist niet waarheen, of wanneer hij terug zou komen. Hij had zo'n zwerversaard, dat hij zelfs geen maand achter elkaar naar de schat kon blijven zoeken en als hij zo'n zwerfbui kreeg, was hij met geen ge weld te houden. Ik ging intussen tenminste, als hij op stap was geregeld naar Za belle in San Francisco, We zijn tij dens dit zoeken naar die schat ge trouwd. Maar ze heeft er nooit iets van geweten. Troy, totdat ik het haar een paar weken geleden verteld heb. Waarom ik het niet eerder tegen haar heb gezegd, kan ik je niet verklaren. Welnu, op zekere dag keerde ik uit San Francisco terug en ontdekte, dat Kokomo al eerder was terugge komen dan ikzelf. Ditmaal was hij vergezeld van een vrouw en een man. Die vrouw was Traganza en de man gaf zich uit als haar broer. Het duur de geen twee-en-een-halve seconde,, of ik zag al, dat Kokomo voor die vrouw door het vuur ging, als het moest. Het zoeken naar het goud werd, net even vruchteloos als vroeger, voortgezet. Ik begrijp nu wel, waarom. Traganza of Mary Gould, zoals ik haar beter kende had andere za ken aan de hand. Toch maakten ze verschillende ontdekkingstochten; en tenslotte kwam Kokomo naar me toe met ogen, die van moordzucht gloei den. Tatcher. zei hij tegen me. het is uit tussen ons! Ze heeft me aldoor met beloften gepaaid, maar ze houdt zich toch maar liever aan die rare Chinees van haar. Ze probeert me in te pakken, doch het is haar alleen om dat goud te doen. Maar nu heb ik toch óók Vat op haar gekregen, Tat cher en als ik eenmaal weg ben, zal ik het haar wel betaald zetten. Als je weg bent! Hoe bedoel je dat? Ik heb zo'n idee, dat ik mezelf nog eens van kant maak om haar, zei hij met een plechtig gezicht als een uil. Ik zal me niet op haar wreken, zolang ik leef, maar als ze me de dood indrijft, dan zal ik me daarna op haar wreken. Het staat allemaal in mijn diagboek, zei hij en liet me dat boek zien. Het zal de wraak van een dode zijn, zei hij. Je praat net als een klein kind! zei ik. Die vrouw is oud genoeg, om je grootmoeder te zijn. Maar hij wou niet naar me luisteren. (Wordt vervolgd) bieden en in Den Haag, uitstekend en prijzenswaardig werk hebben gedaan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Neher. Alle plaatsen, waal mensen wonen, zijn thans, zij het .soms nog moeilijk, weer bereikbaar. Ongeveer dertig PTT-kantoren wer den door de stormvloed uitgescha keld. Ongeveer vijf leden van het PTT-corps (het juiste getal staat nog niet vast), hebben het leven vevlo- ren. Het personeel in de noodgebie den heeft bijzonder veel persoonlijk initiatief aan den dag gelegd. De post is, hoe dan ook, bezorgd. Brieven van een velletje papier met het stem pel „noodgebied" werden ongefran keerd verstuurd. De postkantoren werden gered. PTT-personeel vestigde op zoldertjes boven het klotsende water noodkan- toren in. „Ik heb bijzonder veel waardering voor het verzette werk en het flin ke optreden", aldus de heer Neher. WOENSDAG 11 FEBRUARI. HILVERSUM I 41)2 M. t VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; S.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Dansmuziek; 12 30 Land- en tuinbouw- mededelinsen; 12.33 Voor het platteland; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws en commentaar; 13 20 Orgelspel: 13.45 Gra mofoonmuziek; 14.00 „De weg omhoog-', causerie; 14.15 Jeugöconcerr. 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Blokfluit-ensemble en soliste: 1610 Voor de jeugd; 16.45 Voor da zieken; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Rege. ringsuntzending: H. M. Laupman; ..Mijn vrienden, de Papoea's; 18.00 NHeuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 RVU: Dr Saalborn: „Studlies in ver gelijkende literatuurgeschiedenis: Russi sche en Engelse Hamlets"; 19.00 „De Ka. tholieken en het Socialisme", toespraak; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19,30 Voor o'e jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten: 20.50 ..Mont Pelé". hoorspel; 21.50 Gevarieerde muziek; 22.15 „Regen maken als weten- sohapelijk beroep", causerie; 22.30 Spaan se muziek; 23.00 Nlieuws; 23.15 Socialis tisch nieuws ln Esperanto; 23.20-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nws.: 7.10 Gr.pl.; 7,15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram. pl.; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.18 Gewijde mu ziek: 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuzeik; 10.15 Idem; 10.30 Mor gendienst; U OO „Tropenherinnering hoorspel; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.001 Bas en piano; 12.30 Land. en tuinbouw- medodeïïngen; 12.33 Lichte muziek: 12.5.9 Klokgelui; 13.00 Nieuws: 13 15 Pro'.es- atnts Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muzek: IJ.oO Gramofoonmuzck; 1445 Voor de mesjes: IS,00 Jeugcïcon- cert: 15.45 Gramofoonmuziek: 16.00 Voor de jeugd; 1720 Orgelspel: 17.50 Milia'ire causerie: 13.00 Viool, cello on clavecim- bel; 18.30 ..Spectrum van het Christelijk Organisatie, en Verenigingsleven", cau serie; 13.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerberichten19,10 Boekbe spreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19,30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoon- inuzei'k; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest concert; 21.00 „Jezus Christus en ce we reldreligie", causer.e: 21.20 Gramofoon muziek: 21.30 Amusemens".muziek: 2: 50 Gramofoonmuziek: 22.00 Pianorecital; 22 30 Internationaal Evangelisch Common, taar: 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking: 23 00 Nieuws en SOS- berichten; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Lichte muziek; (Om 12.50 Koersen 13,00 Nieuws; 13.15 Gevarieercfe muziek; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gramofoonmu ziek; 16.00 Omroeporkest cn solist; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.1U Gramofoonmuziek; 17.30 Causerie; 17.40 Gramofoonmuziek: 17 50 Boekbespreking; 18.00 Zang en piano: 18.30 Voor' de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmu ziek; 20.00 „Prima Donna", opera: 21 HO Pianorecital; 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22,15 Strijkkwartet; 22,55 tot 23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 434 meter 12.05 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek; 12.45 Gramofoonmuaiek; 13.00 Nieuws; 13.10 en 15.00 Gramofoonmuziek: 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws: 17,15 Gra mofoonmuziek: 18.30 Idem: 19.00 Piano recital; 19.40 Gramofoonmuziek; 19 45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.15 Symphonie-orkest, Omroepkoren er. listen; 22.00 Nieuws; 22.13 Jazzmuziek: 22.45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2