Brandweermannen uit Saarbrücken en Italië 'ii Veerpont als de ark van zwalkt over "t Volkerak Hese hier van Driel wordt 103 Een toclit door geteisterd West-Brabant Pastoor van Boecliout: Met het zinken geld dichten we de dijken! De doden van Stavenisse Woningtextiel en meubilair VAKBEURS te UTRECHT GEOPEND Stalin: geen oorlog Post komt weer overal Van Zondag tot Vrijdag in touw Jan Jordaan en Bram Kwist redden er 20 in Notendaal Hij maakt 't best 5 BRABANTS NIEUWSBLAD Dinsdag 10 Februari 1953 (Van onze verslaggever) Cor Kooien van de Paardenhoek in Nieuw Vossemeer bezat de vorige week nog een boerderij. Nu heeft hij niets, maar dan ook niets meer. „Staatsmannetjes worden we", zei hij vanmorgen toen hij met ons in de auto stapte om nog eens een keer te gaan zien naar hetgeen er van zijn bedrijf was overgebleven. Veel was dit niet: Drie muren, die stonden te waggelen onder een stukgeslagen dak, waaronderdoor telkens een woedende golf zout vloedwater sloeg. De ruïne wankelde. „Misschien nog tot de middag, maar dan zal het wel in mekaar liggen". De vroegere boer draait zich om. Recht voor ons uit is een groot gat uit de dijk geslagen. Aan de overkant ligt het verdronken dorp Nieuw-Vossemeer. „In dat gat moet mijn trekker liggen. Voor we gingen vluchten heb ik 'm daar o le dijk gereden". Maar die dijk is er niet meer. Er is alleen maar water, niets dan water. Er is een touw over de diepte gespan nen. Dijkwerkers varen nu over in een legerboot die de Comman do's hebben achtergelaten. Kooien gaat terug: „Er is hier niets meer te halen". Nee, hier is niets meer te halen. Tenzij kadavers.... en de lichamen van de vermisten. 'Op de terugweg naar Steen bergen, vertelt Cor Kooien over de ontvangst die hem, zijn vrouw en zijn vijf kinderen, ton deel is gevallen in België, waar ze nu vertoeven. „De mensen zijn er goed; ze hebben ons helemaal aangekleed". Terug, terug gaat hij niet meer. Er is niets anders dan ellende waar hij vroeger woonde. Je moet daar niet te lang naar kijken. Dat is voorbij. Je moet je trachten te verzetten, rnéér niet. En afwachten. Wachten, want er wórdt geholpen. „Zinken geld moeten jullie niet geven, daar dichten we de dijken mee" heeft Zondag de pastoor van Boechout bij Antwerpen tot zijn parochia nen gezegd in de kerk waar Kooien de Mis hoorde. Het gaat cm het papier. En tot tweemaal toe moesten de schalen worden geledigd vóór de collectanten hun rondgang hadden voltooid. Hulp van overal, uit alle landen. Maar zélf kun je niets doen. Al leen maar: niet teruggaan, niet kijken; het is toch verloren „Verboden zóne" Van Steenbergen, dat in „de verboden zone" ligt, en derhalve aan alle zijden door politiepos ten wordt bezet gehouden, ver trekken we weer in de richting Dinteloqrd. Niet ver echter. Bij Dintelsas staat weer een wacht. „Naar .Heiningen? Uitgesloten; het is 'net ogenblik nog hoog water; de hele weg staat onder". Vóór we terugdraaien nog even in de richting van het veer. Er liggen daar een aantal Amerikaanse Rode-Kruisboten. Aan de wal werken Franse en Amerikaanse soldaten aan een kapotte G.M.C. Van overal zijn ze gekomen, evenals in Steenbergen, het op vangcentrum voor Nieuw-Vosse meer en het nabije Zeeland. We gaan naar het voor de ramp gespaarde Standdaarbuiten en vandaar via de Noordhoek naar het zwaar geteisterde Klun- dert. De vlasstreek hier is voor veel schade gespaard gebleven door de vele diikbewoning. Tussen Standdaarbuiten en Klundert is de polder links in één onafzienbare watervlakte Voorlopige liist van liet Rode Kruis Van Blokpoel, Jacob, geb, 1.5.90 te St. Annaland, echtgenoot van Anthonetta Fieternella Qüist, laat ste adres: Kerkstraat a 303; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88, te Stavenisse. echtgenote van Cornells den Bra- ber, laatste adres: Buurtweg a 90; van Dalen, Geert-ruide Danetta, geb. 10.8.07 te Poortvliet, echtgenote van Gaakeer, Cornelïs Jacobus Bart, laatste adres: b 53; Gaakeer, Adria- na Dirkje Jacoba, geb. 24.12.87 te Kenkum, laatste a.dres b 53; Hage, Izabella Helena, geb. 16.10.99 te Stavenisse. echtgenote van Van 't "veer. Adriaan. laatste adres: a 347: Hage, Jan. geb. 26.1.75 te Stave nisse, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk, laatste adres: Wilhelminastraat a 276; Klaasse, Pieternella, geb. 6.11.05 te St. Maar tensdijk, echtgenote van Cornelis Hage, laatste adres: b 24; Koeman. Pieternella Jozina, geb. 23.8.(15, te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes Hage, laatste adres: Mo lenpad a 200; Luyk. Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse, echtgenote van Jan Hage. laatste adres: Wilhelminastraat a 276; Moerland. Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maartensdijk, echtgenote van Dirk Jacob Hout., laatste adres: Kerkstraat a 340; Moerland, Jacoba, geb. 15.6.10, te Stavenisse, echtge note van Jacobus Vroegop, laatste adres: Weerweg a 149; Priem, Tan netje, geb. 10.3.12 te Stavenisse, echtgenote van Pieter van Iwaar- den, laatste adres: Poststraat b S; Riedijk, Pieternella Geertruida, geb. 21.7.90 tc Stavenisse.. echtgenote van Cornelis Geertruida, geb. 217.90 te Stavenisse. echtgenote van Cor nelis Pieter Steendijk, laatste adres: Kerkstraat a 362; Smits, Pieternella geb. 25.1.98 te Stavenisse, echtge note van Jan Geluk, laatste adres: b 60; Sonke, Wilhelmlna Janna, geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage. laatste adres: Kerkstraat a 310; Stoutjesdijlc, Ja coba Isabella, geb. 7.12.83 te St. Maartensdijk, echtgenote van Chris- tiaan Luyk, laatste adresKerk straat a 354; van 't Veer, Cornelia Pieternella, geb. 23.9.21 te Stavenis se, echtgenote van Cornelis Leen dert den Braber, laatste adres: Kerkstraat a 348: Wesdorp, Dinge na Cornelia, geb. 17.2.17 te Stave nisse, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien. laatste adres: Kerk straat a 320. veranderd. De dijk is versterkt met ontelbare zandzakken. Hier en daar liggen wat opgezwollen koeien- en paardenlijven. Een groep Amerikaanse negersolda- ten verdringt zich hongerig rond een keukenwagen. Even voor Klundert staat weer een wachtpost. We rijden de Blauwe-Sluisdijk op. Hij is ge spaard gebleven voor de vloed, maar het aangespoelde hout werk er tegenaan evoceert de ramp. Links ligt De Schans, een eind verderop. Water, wéér wa ter. De prachtige blokken nieuw bouw staan ondergespoeld tot boven aan de deuren. En dan hel oude stadsgedeelte: Het water in de Voorstraat is een eind gezakt. De mensen die voorin woonden zijn weer bezig met het water uit hun huizen en kelders te pompen. Wat verderop loopt de straat dood in de golven. Daar ligt het mooie stadhuis uit de zeventiende eeuw Het water staat er wellicht meer dan een meter hoog. Maar het zakt, want de sluizen van de talrijke pom pen blijven aan het werk. Mo menteel worden de gemeenteza ken van Klundert geregeld van uit een hotel, dat a!s nood-ge meentehuis is ingericht. Geluk kig is de nauwelijks van de oor logsschade herstelde katholieke kerk voor deze nieuwe verwoes ting gespaard gebleven; er staat nu een groep brandweerlieden voor uit Saarbrücken. Ze zijn hier nog niet zolang aangeko men, en willen helpen waar dit nodig is. Italianen De weg van Klundert naar Zevenbergen is, dank zij hard werken, intact gebleven. In Zevenbergen zelf, dat door de hulptroepen uit alle landen en richtingen, een cosmopolitische indruk is gaan maken, verwacht men een groep van niet minder dan honderd en vijftig Italiaan se brandweermannen die zullen worden ingezet bij het werk aan de dijken. De stadskom van Zevenbergen is er tussendoor gesparteld, maar aan de Zevenbergse Hoek staat alles weer blank. De weg naar Terheijden is afgesloten door een ontzaggelijke boeveelheid zakken zand die men daar hoog heeft opgestapeld om het water te keren dat zich uitstrekt voor Made-Drimmelen en Wagenberg, die men in de verte, achter een onbegrijpelijk watervlak, kan zien liggen. Ook de omgeving van De Tol is in een groot meer veranderd. Via Breda. Oosterhout, Den Hout, is Made-Drimmelen nog te bereiken. Dit dubbele dorp dankt zijn behoud aan de nieu we dijkweg die naar de pas ge bouwde Amer-centrale loopt in Geertruidenberg. We keren terug. Breda, Bergen op Zoom, En dan Halsteren, Tholen: water, als maar water. Verwoeste huizen, kadavers. Wat kan er hier nog helpen? Men werkt, werkt om het behoud van hetgeen men nog heeft. Aan het heroveren van verloven gebied hoeft men nog niet denken. We kunnen slechts versterken en veiligstellen wat we nog heb ben: want half Februari komt de springvloed weer. (Van onze correspondent) UTRECHT. 9 Februari In de -jaarbeurshallen te Utrecht is van morgen de tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel geopend. Deze beurs is georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in nauw overleg met de centrale bond van meu belfabrikanten en de federatie van woningtextiel-grossiers-bonden. Namen het vorig jaar 175 fa brikanten deel, thans is dit aan tal gestegen tot 206. Aanvanke lijk dacht men dat er wel enige deelnemers zouden afvallen in verband met de vreselijke ramp, die ons land heeft getroffen. Ge lukkig is dit echter niet. het se- val, zelfs vier fabrikanten, af komstig uit het rampgebied, zijn aanwezig, hoewel hun fabrieken veel schade hebben gehad. De verwachting voor deze beurs zijn wederom hoog gesteld. Uit de vele orders die van morgen reeds werden geplaatst, kan worden afgeleid dat deze ver wachtingen zeker niet onge grond zijn. Op deze beurs zijn weer, zoals op iedere beurs, vele nieuwe vindingen van mense lijk vernuft te bewonderen. Meer en meer komen de moderne stijlmeubelen in trek. die een zeer eigentijds karakter dragen. De meubelfabrikanten, zijn-van mening dat juist nu er zoveel kleine woningen gebouwd wor den, er lichte meubelen moeten komen, die de kamers groter doen lijken. De modellen zijn en soms zeer apart van vorm. De Nederlandse ontwerpers heb ben vooral voortgeborduurd op die modellen, welke door Zwe den en Denemarken zijn geïm porteerd. Het spreekt vanzelf, dat exem plaren uit die Scandinavische landen ook in diverse vormen zijn tentoongesteld. Ook aan de woningtextiel is alle aandacht besteed. De textiel past zich vol komen aan bij de lichte meube len. De ondergronden zijn niet meer, zoals enkele jaren gele der h»t geval was. vroen of ter ra. Nu ziet men ook veel natu rel met bloemmotieven, blauw en zelfs hard rood. Zo zagen wij b.v. een bankstel, dat bekleed was met hard rood ribfluweel. KONINGIN BEZOCHT WILLEMSTAD Per helicopter naar Water poort Maandagmiddag om vier uur heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan Willemstad. Zij landde per helicoptère aan de Waterpoort, waar zij ontvan gen werd door burgemeester C. A. van der Hooft en diens echt genote, alsmede wethouder J. A. Dekkers en de gemeentese cretaris, de heer K. Dane. De Koningin begaf zich naar het gemeentehuis waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Daarna maakte zij een kleine rondwan deling door de gemeente en be zocht zij de opgeworpen dam aan de Landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de onder gelopen polder van de West hoek. Vervolgens begaf zij zich aan boord van een vaartuig van de rijkswaterstaat en vertrok zij in de richting van de Moerdijk. Zij was in gezelschap van me vrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse en de majoor Van der Linden. De bevolking was zeer enthousiast, de politïeafzet- ting werd doorbroken en voor al de kinderen juichten hare majesteit hartelijk toe. WANNEER ELK LAND THUIS BLIJFT MOSKOU, 7 Februari, (A.P.) Volgens de Argentijnse ambas sadeur in Moskou, Bravo, die Zaterdag een onderhoud van drie kwartier met maarschalk Stalin heeft gehad is de Russi sche dictator een voortreffelijk causeur, die veel gevoel voor humor heeft. De dictator zou er gezond heb ben uitgezien. Bravo vertelde, dat allerlei onderwerpen de re vue waren gepasseerd tijdens 't onderhoud. Stalin zou zelfs heb ben gevraagd naar het voetbal spel in Argentinië. Op het einde van het onderhoud, dat werd bijgewoond door Wysjinski, de Russische minister van Buiten landse Zaken, zei Stalin „dat er geen oorlog komt als elk land thuisblijft en zich niet mengt in de internezaken van andere landen". Doodvonnissen voor rituele moord MASEROE. 9 Febr. (Reuter). Een hoofdman uit Basoetoland, Pheello Smith, en nog tien in heemsen, onder wie twee vrou wen, zijn Maandag te Maseroe in Basoetoland ter dood veroor deeld wegens het plegen van een rituele moord. Een hoofdman werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroor deeld wegens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Ook gordijnen licht Ook de gordijnstoffen zijn zeer licht gehouden. Bijzonder fraai en zeer apart was een stof met picasso motieven. Van groot belang is, dat de Nederlandse meubel- en woningtextiel indu strie de belangstelling trekt van het buitenland. Het is dan ook zeer sober zeer verheugend, dat er vanmor gen al enkele buitenlanders aanwezig waren, De tweede dag van deze beurs is in het bijzon der gewijd aan de betekenis van de vakopleiding in het meubel bedrijf. Een bijeenkomst zal worden belegd ter herdenking van het feit, dat de commissie- vakopleiding en examenregeling meubileringsbedrijven in Ne derland tien jaar geleden met haar werkzaamheden op het ge bied van het organiseren van vakcursussen en het afnemen van examens begon. Tot deze bijeenkomst zijn veertig Belgi sche deskundigen op het gebied van het vakonderwijs uitgeno digd. Stellendam is nu eendood stadje. De bevolking is geëva cueerd en op het water drijven sinister de overblijfselen van weggespoeld huisraad. (Luchtfoto). „Millioenen schade" zegt ir Neher DEN HAAG, 9 Februari. De schade, die liet Staatsbedrijf der PTT door de watersnood gele den heeft, is nog niet te schat ten. Zij loopt echter in de vele millioencn. Dit vertelde de di recteur-generaal der PTT, de heer L. Neher, ons. Dertig postkantoren hebben onder water gestaan, vele ma terialen zijn weggespoeld of on bruikbaar geworden door het water. Ook de schade aan tele fooncentrales e.d. is zeer aan zienlijk. Aanvankelijk waren er aller lei moeilijkheden bij de post verzending doch thans kan al weer gezegd worden, dat overal waar mensen wonen, de post komt. Tot de moeilijkheden be hoorde ook het gebrek aan postzegels, dat in de noodge- bieden ontstond. Men heeft hierin echter niet voorzien en enige tijd 'genoegen genomen met een opschrift „noodgebied" in plaats van een postzegel. Deze brieven werden door PTT kosteloos vervoerd en bezorgd. De heer Neher zei tenslotte, dat zijn bedrijf in totaal vijf doden of vermisten ten gevolge van de watersnood heeft moeten registreren. Weer samenzwering in W.-Duitsland Socialistische actie" KARLSRUHE, 9 Febr. (AFP) Het parket van het Federale Ho. tc Karlsruhe heeft medegedeel dat Zondag bij het optreden va: de politie tegen de „socialistische actie" in geheel West-Duitslan< veel documenten in beslag zij' genomen, die aantonen dat dez' organisatie een samenzweriiw tegen de veiligheid van de Staal voorbereidde. De voornaamste doelen van de „socialistische actie" waren, zc werd te Karlsruhe medegedeeld, dat vormen van cellen in d< sociaal-democratische partij en het teweegbrengen van eer scheiding tussen de leider vai deze partij en de grote mass: van haar aanhangers. (Van onze verslaggever) DINTELSAS, 9 Februari Hofmeester Jan Jordaan slikt een geeuw in. Jë kunt nu eenmaal niet gaan geeuwen als je achter de toonbank staat, zelfs al heb je al in geen tijden een bed gezien en al staat naast de toonbank de oude spreuk geschreven, die schande dreigt over hem die er kwaad van denkt. „Nou je niks te doen hebt, ga je het pas merken, Bram", zegt hij. Matroos Bram Kwist drukt zijn pet stevig op zijn hoofd. „Hei-je 't ook in de gaten?" vraagt hij. Hij rekt zich uit en loopt de trap op naar het dek van de schuit, de veerpont v. d. Schuyt, die Dintelsas de rug toedraait. „Je kunt het beter razend druk hebben, dan merk je niks", zegt Jan Jordaan nog eens, terwijl hij water bij de koffie schenkt. „Van Zondagochtend tot Vrijdagavond hebben ze geen oog dicht gedaan", zegt een van de passagiers in de koffiekamer. „Al die dagen heeft de pont geva ren, de hele 24 uur lang. En Zondag zijn Jan en Bram nog de hele dag bezig geweest met het redden van een heel dorp". „Nou, niet de hele Zondag" zegt Jan Jordaan nogal eerlijk. Ik heb Zondag geslapen zoals alle Zondagen: tot een uur of half negen. Om ongeveer half tien hoorde ik pas door de radio van de ramp. Er werden vrij willigers gevraagd, en ik dacht zo, nou dan zal er wel wat bij zonders aan de hand zijn. Buiten kwam ik Bram tegen en samen lieDen we het aadsbd de Visser tegen het lijf. ..Je hoeft hier niet aan de dijk te werken, maar als je naar Noten- daal wilt gaan.zei hij". „Waar is die boot?" Nou zijn wij niet bang voor het water. We zijn bij wijze van spreken op 'net water geboren. VEILIG GEËVACUEERD UIT OUDE TONGE (Van onze verslaggever) ROOSENDAAL, 9 Februari Beschier van Driel uit Oude Tonge, 102 jaar, maakt het best. Hij is vorige week Donderdag morgen veilig en wel vanuit zijn woonplaats Oude Tonge op het deerlijk getroffen Zuidhollandse eiland Goeree Overflakkee naar hier geëvacueerd. Hij was eerst in het noodhospitaal van het Ro de Kruis in de Philipscantine, vanmiddag werd hij naar het noodhospitaal in de BLO-school overgebracht, waar hij met eni ge andere oudjes aan de zorgen van de Roosendaalse Rode Kruisleden wordt toevertrouwd. „Opa", zo noemen ze hem. Hij hoopt deze maand 103 jaar te worden, maar niemand weet nog precies welke dag. Maar ze zul len hem, als het zover is, eens extra vertroetelen. Toen hij Donderdagmorgen vanuit zijn woning naar het schip werd gebracht had hij weinig lust om te evaeuëren. Zijn woning staat aan de Kade en hoewel ze hoog en betrekke lijk veilig gelegen is, moest ook Opa mee naar de andere kant van het water. Het is de tweede keer, dat hij moet evacueren. In 1944 voor de eerste keer en nu weer met de watersnood. Hij vindt, dat die Zijn pijp smaakt Opa van Driel nog best. Dat kunt U op de foto constateren. Opa van Driel is 102 jaar en deze maand hoopt hij 103 jaar te worden. Er wordt in Roosendaal uitstekend voor hem gezorgd. En hij voelt er zich daarom goed op zijn gemak. jaren dubbel tellen. Maar Opa is een gemakkelijke mens. Hij schikt zich in zijn lot en voelt zich heel tevreden. Deze dag komt zijn zoon, die in 's-Herto- genbosch woont, hem opzoeken. middag aankwam, werd hij met een onder de wol gestopt. De mensen van 't Rode Kruis, die hem in de Philipscantine ver zorgd hadden, kwamen hem goedendag zeggen en toen ging Toen Beschier van Driel van-hij een poosje slapen. Zijn bed staat in een hoek en er vlakbij staat een pracht van een leun stoel, waarin hij af en toe eens zal gaan zitten. Hij zal dan een •tevige pijp stoppen en eens verder prakkizeren over alles wat hem overkomen is. Maar toen ik bij de Pelsend ijk kwam knepen we hem toch wel een beetje. „Nou..." zei ik tegen Bram. En hij vroeg „hoe moe ten we dat in 's hemelsnaam voor mekaar boksen?" Uit de boerderij op 100 meter van de dijk zwaaiden mensen uit de ramen. In de verte stonden nog meer huizen onder water. „Er is wel een kleine jol", zei iemand langs de kant. „Maar kunt roeien?" „Waar is die boot" vroeg Jor daan en even later zaten ze er allebei in, hij en Bram. Ze von den nog ergens een paar roei spanen en toen zetten ze zich schrap tegen de stroom. Maar er was geen 'doorkomen aan. „Daar, in die twee huisjes zitten er tien: er is een zieke vrouw bij" had iemand gewe ven. Maar de twee mannen in de roeiboot konden er niet bij komen. „Geen boten" Een klein uur hebben ze zo gezwoegd. Toen probeerden zij het een eind verderop, waar twee dijken evenwijdig aan el kaar lopen. Daar ging het ge makkelijker. Ze hoefden zich al leen maar met de stroom te la ten gaan en dreven vanzelf bij ■de huizen aan. Dezelfde stroom bracht hen verder naar de over kant. Op een wagen werd het bootje dan weer naar de andere dijk ge bracht en daar begon het op nieuw. „Het was eigenlijk ge makkelijk, als je maar een beet je roeien kon" vertelde Jan Jor daan ons aan ziin toog. „Maar wie kan er in die buurten roei en? En er waren bovendien geen boten. Wat moet iemand die al leen maar water ziet als hij de pompzwengel neerhaalt met een boot doen?" Later spanden de twee een touw van de ene oever naar de andere. Toen behoefden zij zich slechts tegen de stroom op te trekken. „Misschien 20 Urenlang hebben de twee in Notendaal als enigen gewerkt aan de redding van hun wanho pige medemensen. „Niet de hele Zondag", zei de hofmeester. „Hoelang dan?" vroegen wij. Van een uur of tien tot vieren was zijn antwoord. ,JSn hoeveel hebben jullie er gered?" Dat weet ik niet. We hadden geen tijd om kruisjes in de boeg te snijden. We hebben ze nie' geteld. Misschien twintig, mis schien minder 's Avonds zijn ze eens gaar: kiiken hoe het er met de pon' voor stond. Wie nu bij Dintelsas lengs de weg loopt die naar dc aanlegsteiger voert, kan ziel. enigszins voorstellen wat zij e vagen Op de kruin van de hog: dijk lings wappert hooi, dat waarschijnlijk uit Goeree-Over- fiakkee afkomstig is. Op die zelfde dijk, bijna aan de top, staat scheef tegen dc helling een groene houten keet Ze stond eerst een kleine hon derd meter verder, naast he' veerhuis. Er zit een schroef ir van een kilo of honderdvijftig een aantal fietsen, en een lading basaltkeien. Niet slapen Maar de pont ligt er, als zc niet op het water zwalkt of ir. de Sluishaven ligt. De pont i: gered. „Als er ook een staalka bel gebroken was. dan waren we kwijt geweest, zegt stuurman Bolijn op de brug. De ponton die. met het tij op en neer gaa' is, is boven de schuif palen ge komen en bijna weggedreven Maar gelukkig hieid de poir haar vast. anders was het net zo gegaan als aan de overkant. D: ponton in Sluishaven ligt ont wricht tegen de wal. En niet alleen voor ons is dat een geluk geweest. Ook voor dc evaeué's. Want de „V. d. SchuijT werd meteen gecharterd voor de hulpverlening. „Onafgebroken moesten we onder stoom liggen. Dinsdag hebben we in totaal 700 vluchtelingen van het eiland ge-, haald. Woensdag waren het er 500. Dezelfde dag brachten wc 200 Fransen naar de overkant. En we konden 's nachts niet gaan slapen, want elk ogenblik konden er orders voor ons ko men, via het walkie-talkie-appa- raat dat in de kajuit opgesteld was. We moesten materiaal, vlet ten en zakken naar de overkant brengen. En niet aleen op de gewone route van Dintelsas naar Sluis haven. We hebben onder andere ook een reis gemaakt naar Mid- delharnis. Toen we daar lagen vingen we plotseling op, dat een schip vol evaeué's in nood was in de Haringvliet. We snelden er heen. Toen seinde men dat het luos alarm was. „Méér dan Noc" In Sluishaven werden 12 var kens, twee paarden en een paar jonge koeien aan .boorci gejaagd. „Die dag hebben we 140 varkens van het eiland gehaald. Vrijdag 55 paarden, 5 koeien, verder schapen, geiten en kalveren. „De veerpont begint al sterk op de ark van Noë te lijken". We zijn alleen blij, dat we er uit deze zondvloed meer hebben kunnen redden dan Noë zelf destijds kon. Maar de evacuatie is nu vrij wel klaar, op een paar beesten na. De pont vaart alleen maar om dijkarbeiders en enkele in woners van de dorpen heen en weer te brengen. Niet de hele dag natuurlijk. Om 9 uur 's mor gens en 4 uur 's middags ver trekken we van 't Sas. Om 10 en 5 uur gaan we weer terug uit Sluishaven. „Het zal wel een tijd duren voor we weer een normale dienst hebben", gelooft de stuur man. „Maar we zullen niet stil hoeven te zitten. Dat zeker niet".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2